Harde gulden dwingt Philips produktie te verplaatsen Ezer Weizman in regeringsogen ongeleid projectiel u Feiten Meningen Tweede Kamer zit vast aan oprotpremie 'Muizerug-oo niet op mens transplanteren VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE In liet bedrijfsleven is het doodgewoon: wie tegen zijn zin moet vertrekken krijgt een 'gouden handdruk'. Het hangt van de indi viduele omstandigheden af, hoe hoog zo'n vertrekpremie wordt. De verwijtbaarheid van het ontslag, de voorwaarden in het ar beidscontract, de leeftijd, het aantal dienst jaren, het opgebouwde pensioen, het ge mak waarmee iemand aan een andere functie kan komen; het speelt allemaal mee. Onder ambtenaren is de 'oprotpremie' evenmin een onbekend verschijnsel.'Of het nu om een archiefmedewerker, gemeente secretaris of procureur-generaal gaat, ook zij komen terecht in arbeidsconflicten of re organisaties die een 'elegant' afscheid noodzakelijk maken. En met een bom dui ten of een contract met een outplacement bureau staan ze dan op de keien. In zeker de helft van de gevallen regelen werkgever en werknemer onderling iets, om niet te verzeilen in kostbare en langdurige gerechtelijke procedures. Bovendien is het oordeel van de rechter niet al te voorspel baar en komt dan het hele dossier in de openbaarheid. De gouden handdruk is ook vaak een gouden*slot op de mond. Tegen die achtergrond moet het vertrek van de Amsterdamse procureur-generaal Van Randwijck worden gezien. Deze hoge ambtenaar bij het Openbaar Ministerie was in een onhoudbare positie terechtgekomen. Hij kon niet meer door één deur met de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking en korpschef Nordholt. Het open baar ministerie voelde zich gehinderd door de procureur-generaal die na de IRT-affaire als aangeschoten wild functioneerde. Ook al heeft Van Randwijck zelf zijn ver trek aangekondigd, dat wil nog niet zeggen dal hij ook op het idee is gekomen het Openbaar Ministerie te verlaten. De brief van minister Sorgdrager aan de Kamer gis teren bevestigt dat hem is verteld dat het beter was als hij zou vertrekken. „En als ie mand gevraagd wordt te gaan vissen, dan zal hij willen weten welke hengel hij mee krijgt", zegt een deskundige die veel met dit soort zaken te maken heeft. Van Randwijck kon niet zomaar worden ontslagen. Al in maart 1994 - na het rapport van de commissie Wierenga - was duidelijk dat hij gebrekkig leiding gaf en niet wist waar zijn mensen mee bezig waren. Toen werd hem de hand boven het hoofd gehou den. De toenmalige minister Hirsch Ballin be perkte de 'straf tot 'functioneringsgesprek ken'. De Tweede Kamer nam daar genoe gen mee. Vervolgens hadden die functione ringsgesprekken niet het gewenste resul taat. Latere pogingen van Sorgdrager om Van Randwijck wegens disfunctioneren te ontslaan stuitten op rechtpositionele be- De gouden handdruk roept een aantal vragen op. Kan de Tweede Kamer de af spraak terugdraaien? Het antwoord is nee. Kamerleden kunnen om opheldering vra gen. Ze kunnen minister Sorgdrager ter ver antwoording roepen, maar ze kunnen haar niet dwingen de regeling te herzien of in te trekken. Het is haar eigen verantwoordelijk heid als werkgever en ze heeft gehandeld volgens het Algemeen Rijks Ambtenaren Reglement. Ze mag een 'redelijke regeling' treffen. Is de overeenkomst buiten proporties? Volgens burgemeester Patijn van Amster dam is 'ie normaal. „Zo ga je met elkaar om als je zo lang en zo goed met elkaar hebt ge werkt." Bij een gewoon ontslag zou zijn wachtgeld 85 procent van zijn salaris bedra gen. I lij krijgt nu zijn salaris zeven jaar vol ledig betaald en nog eens een half miljoen extra. Dat lijkt enorm veel voor iemand die in zijn laatste functie zo duidelijk heeft ge faald. Daar staat tegenover dat de man een lan ge staat van dienst heeft. Met dit ontslag is zijn carrière voorhij. Hij heeft als 58-jarige geen kans meer op ander werk. Met het werk verdwijnen de contacten, de status en de persoonlijke ontplooiing. De belasting dienst claimt bovendien nog eens 45 pro cent van het half miljoen. De laatste vraag is waarom iedereen, met name de Haagse politiek, zo verbaasd is over iets dat klaarblijkelijk zo gewoon is bij bedrijven en overheid? Dat komt door het gebrek aan maatschappelijke acceptatie van gouden handdrukken die van gemeen schapsgeld worden betaald. De morele ver ontwaardiging wordt extra gevoed door de dubbele afkoop van Van Randwijck: hij krijgt én zijn salaris doorbetaald én een pre mie. Als het geval Van Randwijck veel na volging krijgt, gaat het voor Justitie - en dus voor de belastingbetaler - helemaal in de papieren lopen. Politici is niets menselijks vreemd, dus ze spelen graag in op het gezonde volksgevoel. Telkens weer worden er Kamervragen ge steld als ambtenaren een oprotpremie krij gen. Anderhalfjaar geleden lag Hedy d'An- cona onder vuur omdat ze als minister van WVC een bedrag van tien miljoen gulden had uitgetrokken om acht ambtenaren van de opgeheven inspectie jeugdhulpverlening weg te saneren. Minister Van Aartsen moest vorig jaar uitleg geven over de gouden handdruk voor de ex-VAM-directeur in Wijster. Deze kreeg een miljoen mee, terwijl hij 'onethisch' gehandeld zou hebben door zijn zoons voordelige contracten te bezor gen Kamervragen die overigens nooit hebben geleid tot terugdraaien van de besluiten. De Tweede Kamer kan -niet ingrijpen, en een minister ervoor wegsturen zou wel erg ver gaan. Nederland verliest laagwaardige, wint hoogwaardige produktie Philips maakt zich op zijn Europese produktie in versneld tempo te verplaatsen naar landen waar in dollars kan worden afgerekend. De druk om massaproduk- ten met kleine winstmarges uit Nederland weg te halen, is veel sterker geworden door de dure gulden, zegt Dudley Eustace, financiële man in de raad van bestuur van Philips Electronics. „Het is niet alleen belangrijk in welke valuta je maakt, maar ook in welke munteenheid je verkoopt." De lage dollarkoers, en ook de zwakte van veel Europese valu ta's, kost Philips handenvol geld, doordat het bedrijf de dol lar-inkomsten naar guldens moet terugrekenen. Elke 10 cent die de dollar in waarde daalt, kost Philips 100 miljoen gulden van de winst. Eustace: „Het koers-effect is enorm. De afge lopen negen maanden heeft de lage dollar het bedrijfsresultaat met 750 miljoen gulden ge drukt". Over vijf jaar wil Philips min stens een kwart van zijn omzet uit Aziatische landen halen. Eustace: „Onze strategie is al langer dat we met onze produk tie de groeimarkten in Latijns- Amerika en Azië opzoeken, maar de problemen met de wis selkoersen kunnen dat tempo belangrijk versnellen De omzet van Philips Electro nics groeide tot en met septem ber in dollars met 12 procent, maar door de ongunstige gul dens-boekhouding maar met 6 procent (tot 44,6 miljard gul den). Het bedrijfsresultaat werd door de dure gulden gedrukt van 3,5 miljard gulden tot 2,8 miljard. Eustace: „We moeten onze hele Europese produktie heroverwe gen. De wisselkoersen zullen een geweldig effect hebben op de keuze van vestigingsplaatsen en welke business je ingaat of verlaat. We moeten dure gebie den als Nederland uit. Zoals de Japanners bezig zijn hun pro duktie uit Japan te verplaatsen". SEX-APPEAL Volgens Eustace wordt de hand having van produktie van 'low- tech'- produkten in Nederland extra moeilijk. Eustace: „Nie mand hoeft bang te zijn dat we uit Nederland weggaan, maar we zullen selectief moeten zijn. We blijven werk verschaffen in Nederland, maar het aantal sec toren en produkten waarin zal minder worden". Eerder dit jaar maakte Philips al bekend de produktie in de lam penfabriek in Terneuzen te zul- Dudley Eustace, Philips' vice-president. FOTO ANP PAUL VREEKER len inkrimpen, ten gunste van nieuw aangekochte fabrieken in Polen. De vakbonden hebben het afschrijven van 340 van de 630 arbeidsplaatsen niet geac cepteerd. Philips heeft de sane ring hangende de onderhande lingen uitgesteld, aldus Eustace. De fabricage van consumenten elektronica zoals televisietoe stellen, CD-spelers en videore corders is volgens Eustace in Europa eigenlijk onmogelijk ge worden door de enorme con- stagnerende of zelfs dalende verkopen. De ge middelde prijs van een videore corder daalde dit jaar met 7,5 procent, de verkopen van con- sumentenelektronicadaalden in Duitsland met 11 procent. De Duitse Philips-dochter Grundig maakte een 'beroerd' kwartaal door en bleef opnieuw in de ro de cijfers. Eustace: „Maar de terugval in de consumentenelektronica is een wereldwijd probleem, geen specifiek Philips-probleem. Ook Matshushita (Philips' grootste concurrent) lijdt eronder. Zodra de mensen weer geld willen uit geven voor een nieuwe televisie zijn de problemen voorbij". Daar zijn vooralsnog geen teke nen van, bevestigde Eustace, ook niet in Nederland. „PC's (personal computers) zijn eigenlijk de enige waarvan de consument er wel meer van kocht, en daarin is Philips te klein om er echt van te profite ren. Maar het zou een aanwij zing kunnen zijn voor onze marketingafdeling. Kennelijk heeft een computer wel vol doende sex-appeal voor de con sument om 'm te kopen en is de vraag wat ze met zo'n ding moeten kennelijk van latere zorg". CENTURION Wereldwijd werken inmiddels 268.000 mensen bij Philips: 144.00 minder dan in 1974, maar 14.300 meer dan begin dit jaar. In gelijke tred met de stij gende omzet en winst groeit ook in Nederland de werkgele genheid bij Philips. Reorganisa ties en Jan Timmers Operatie Centurion deden het aantal Ne derlandse arbeidsplaatsen zak ken van 80.000 in de jaren ze ventig tot 39.000 vorig jaar. Maar dit jaar groeide het perso neelsbestand weer, met 3.000 tot 44.600. Vooral de chip-fa briek in Waalre bij Nijmegen profiteerde daarvan. Vorig jaar maakte Philips een nettowinst van 2,1 miljard gul den, tot en met september staat de teller al op 1,9 miljard. Eusta ce verwacht een winststijging over heel 1995 van meer dan 20 procent. den haag fred van essen pr« „Het is niet te hopen dat men de oorsche die nu gekweekt is op die muis, ook daad, det kelijk gaat transplanteren op een mens. D zou ethisch volstrekt onverantwoord zijn' Dit zegt dr. D.C. Rietveld van Bio Implant vices (BIS) in Leiden, een zusterorganisati be' van Eurotransplant. Rietveld reageert op een opzienbarend be vei richt uit de VS over een 'menselijk oor' da wa gegroeid op een kale muis. Onderzoekers het Massachusetts Medisch Centrum in cester (bij Boston) maakfen woensdag bel dat zij met hun vinding kinderen hopen t helpen die vanaf de geboorte of door een geluk één of twee oren of een neus moetej1^ missen. „Er is een tekort aan organen. Dutu' moeten we zien te kweken", zei dr. Yilin qdei van het medisch centrum in Worcester. Dr. Rietveld denkt echter dat het hier gaat een experiment om te zien of het mogelijk1} kraakbeen op een bepaalde manier kunst tig te kweken. Rietveld ziet zich in die mefer gesterkt door de mededeling van dr. Cao deze oorschelp gevormd is uit kraakbeen U1 een kalf. Dit kraakbeen werd op kweek ge Voor een oor zijn ongeveer vijftig miljoen kraakbeencellen nodig. Nadat dr. Cao het benodigde aantal celleim had verkregen, bracht hij deze over op eei !®r matrijs van afbreekbaar plastic in de vorn van een oorschelp. Dit geheel werd op de van de muis genaaid. In een week tijd voe de muis de kraakbeencellen, waarbij het tic werd afgebroken en er kraakbeen ovei in de vorm van een menselijk oor. In kranteberichten en in een televisiefilm! werd gesuggereerd dat dit oor vervolgens transplanteerd zou worden op een kind. Rietveld moet daar niet aan denken. „Dat betekenen dat je een mengsel van kalfs- et muizekraakbeencellen - volgens sommigf Ij. richten zou er ook nog menselijk material gebruikt zijn - zou overbrengen in de hun situatie. Dat zou onverantwoordelijk zijn. weet absoluut niet hoe het menselijk lichen daarop zou reageren. Er zou heel goed stotingsreactie kunnen plaatshebben". Volgens Rietveld moet het muize-experin dan ook bedoeld zijn als voorbereiding een later, soortgelijk experiment bij een In die situatie zou de matrijs met kalfskraitië beencellen dus direct op de mens vastgen t; worden, waarna het oor gevormd wordt o ior plek waar het hoort. „Maar voordat je zoi< ijkt doet, moet je wel heel goed Xveten waar je mee bezig bent. De muis die men heeft gt bruikt, is een heel speciale muis. Hij heeft efj. geen afweersysteem en kan daardoor geeiste 'i 'l/i Vfk-i andere kalfscellen afstoten. Maar e heeft wel degelijk afweer en zou dus heel makkelijk zo'n oor weer kunnen afstoten' dus Rietveld. Experimenten met het kweken v den in Nederland niet gedaan. Maar dat vjuif niet zeggen dat mensen die een oor of eei str neus missen, in ons land niet geholpen ki it n nen worden. Integendeel. De Stichting Bid Implant Services, waar Rietveld aan verbo den is, verzamelt en bewaart kraakbeen v menselijke donoren. De transplantatie vat dat materiaal op een ander mens is volgei Rietveld volkomen veilig en verantwoord. Rietveld erkent dat er op deze ri voldoende organen beschikbaar komen e dat dus bijvoorbeeld het kweken van kraa been een goede zaak zou kunnen zijn. Ma hij is beducht voor met name Amerikaans commerciële bedrijven die zeggen dat z geslaagd zijn dit soort kraakbeen te produ ren, waarmee bijvoorbeeld ook kapotte ol versleten kniegewrichten (een zeer veel v komend euvel) gerepareerd zouden kunn worden. „Het is zeer de vraag of dat kunstmatige kraakbeen wel van voldoende kwaliteit i; die vraag is des te meer van belang, omda voor een behandeling met dat kunstkraak been bedragen van omgerekend tienduizt gulden gevraagd schijnen te worden", aid Rietveld. leiden rik in''t hout Niemand in Israël heeft de naam Ezer Weizman ooit in verband gebracht met takt, voorzichtigheid of diplomatie. Maar nu de president zich in de ogen van het regeringskamp steeds vaker gedraagt als een ongeleid projectiel, gaan er stemmen op zijn vrijheid verder in te perken. De ministers Yossi Beilin en Uzi Baram zeiden gis teren dat Weizman zijn reputa tie en die van het president schap schade berokkent door zijn onverbloemde uitspraken tegen het vredesbeleid van de regering. Oppositieleiders waren bij het aantreden van de duif-achtige Weizman nog sceptisch ge stemd. Maar nu kan Ezer in hun ogen geen kwaad meer doen. „De president geeft uiting aan het gevoel van de meerderheid van het zionistische publiek in Israël", zei gisteren Zvulun Hammer, parlementslid "voor de Nationaal Religieuze Partij. Maar voor links was die uit spraak natuurlijk alleen maar olie op het vuur. Het parlementslid Dedi Zucker van de liberale regeringspartij Meretz wil het kwaad dat Weiz man heet, zelfs gaan bestrijden met een wetsontwerp. Dat be oogt de president te verbieden zich publiekelijk uit te spreken over zaken waarover de publie ke opinie het niet eens is. Gege ven de situatie in Israël zou dat betekenen dat Weizman een pleister op zijn mond moet plakken. De kans dat de Knesset Zuckers advies zal volgen, is dan ook nihil. De rol van de president in Israël is vergelijkbaar met die van staatshoofden in andere parle mentaire democratieën. Hij moet handtekeningen zetten onder stukken die hem door de regering worden aangereikt en dient als symbool voor de een heid van de natie, wat dat in Is raël ook moge zijn. Niettemin hebben Israëlische presidenten zich in de loop der jaren vrijheden veroorloofd. Chaim Herzog bijvoorbeeld was een verklaard tegenstander van het rechtstreeks kiezen van een minister-president, waartoe de Knesset tijdens zijn ambtster mijn besloot. Weizman verschilt in dat opzicht niet veel van zijn voorgangers. Wat hem anders maakt, is zijn taktloosheid. Vorige week bezocht hij in As- hdod de familie van een soldaat die In Libanon was gesneuveld. Toen de in Amerika wonende broer van het slachtoffer hem desgevraagd vertelde dat hij in Israël geen bestaan kon opbou wen, beet Weizman hem toe: „Ca maar gauw weer terug naar New York om vis te verkopen. Ik ben hier om met je moeder te praten"! Gisteren meldde de broer zich bij de residentie van de presi dent, waar hij was uitgenodigd vooreen verzoeningsgesprek. Daar bleek dat Weizman hem verkeerd had verstaan. De broer verkocht in New York gelukkig geen 'dagim' (vis) maar 'bga- dim' (kleding). De president verontschuldigde zich voor zijn vergissing. Israëlische visverko- pers boos. Wat de regering het meest dwars zit, is de manier waarop de president zijn eigen visie op het vredesproces uitdraagt. Weizman vindt dat premier Ra bin er beter aan had gedaan met de Paiestijnen onmiddellijk te onderhandelen over een defi nitieve regeling van het Israë- lisch-Palestijnse probleem, dus met inbegrip van kwesties als Jeruzalem, nederzettingen en vluchtelingen. Op die manier had Israël alle kaarten in han den gehouden en had het niet zijn toevlucht hoeven te zoeken tot gevaarlijke tussentijdse over eenkomsten. De president meent dat het regeringsbeleid de kolonisten, die van over heidswege zijn aangemoedigd zich in de bezette gebieden te vestigen, nodeloos in gevaar brengt. In het afgelopen jaar begaf Weizman zich telkens naar plaatsen waar terreuraanslagen waren gepleegd om slachtoffers te troosten, maar ook om zijn begrip uit te spreken voor de monstranten tegen het rege ringsbeleid. Evenzovele malen drong hij aan op een tijdelijke stopzetting van de vredesonder handelingen met de PLO. Hij weigerde ook vrouwelijke Pales tijnse gevangenen 'met bloed aan hun handen' in vrijheid te stellen, in strijd met wat de Is raëlische regering de PLO in de onderhandelingen over het Os- lo-2 akkoord had beloofd. De bom barstte eerder deze week, toen de president in zijn residentie een gesprek voerde met leiders van de Arabische gemeenschap in Israël. Dat was opmerkelijk omdat Weizman in die kring altijd grote waardering heeft genoten. In de loop van het onderhoud vertelde hij de veertig verzamelde Arabieren dat 'Oslo-2' door de Knesset is aanvaard met een meerderheid van één stem 'en als die stem geen Mitsubishi had gekregen, was er geen overeenkomst ge weest'. Die opmerking had be trekking op onderminister Goldfarb, die, zoals iedereen in Israël weet, zijn functie en de daarbij behorende auto heeft te danken aan het feit dat hij uit de oppositiebanken is overgelo pen naar het regeringskamp. Het Arabische knessetlid Sallah Tarif verweet Weizman in de loop van de verhitte discussie dat deze minister was in het ka binet dat kolonisten uit de Sinaï heeft verwijderd, na de vrede met Egypte. „Spreek me niet te gen", reageerde de president. Tarif: „U neemt een politiek standpunt in". Weizman: „Houd je mond buiten dit ge bouw. Als je deze discussie laat uitlekken, kom je er nooit meer bij me in". „Ik denk er niet over hier ooit terug te keren", ant woordde de beledigde Tarif en vertrok. Hebben ministers en parle mentsleden die Weizman met een wet willen muilkorven ge lijk? Politicoloog prof. Ira Shar- kanski van de Hebreeuwse Uni versiteit meent van niet. „De president is gekozen wegens zijn uitgesproken karakter. Je kunt van mening verschillen over bepaalde uitspraken, maar dat hoort er nu eenmaal bij." correspondent TOM JANSSEN lijd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2