1D66 eist uitleg over ^wachtgelden 'We hebben tonnen verlies door achterstanden' 'Als wethouder financiën kun je best een centrale rol vervullen' Geen donkere gangen in verpleeghuis Sluiting van therapiebad omstreden S©% [hQDflömg Leiden Regio Afzien van verdieping ligt VVD zwaar op maag VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 Panty's in de vluchtstrook leidschendam De politie van Leidschendam zit met een partij van 300 panty's in haar maag. De kledingstukken zijn gisteren gevonden in de vluchtstrook langs rijksweg 4 ter hoogte van Leidschendam. De politie kwam de vijf dozen niet zelf op het spoor. Een man in een bestelbus had ze opgemerkt en was ge stopt om de dozen in te laden. Juist op dat moment passeerde een politie auto. De chauffeur van de bestelbus zei niet de eige naar te zijn van de dozen. Hij bezwoer de agenten dat hij van plan was de panty's naar het bureau te brengen. Nep-meteropnemer besteelt bejaarde wassenaar Een 89-jarige Wassenaarder trapte gisterochtend in de steeds vaker door dieven gebruikte truc om onder vals voor wendsels een huis binnen te komen. Een man maakte zich aan zijn woning aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat bekend als meteropnemer van het EWR. De bejaarde vroeg niet naar een le gitimatie en liet de man vol vertrouwen binnen. Toen de nep- meteropnemer was verdwenen, ontdekte de bewoner een paar opengebroken kasten. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, maar weet nog niet precies wat hij vermist. Inbraak bedrijf Touwbaan leiderdorp» Autoradio's en CD-spelers zijn in de nacht van woensdag op donderdag buitgemaakt bij een inbraak in een be drijf aan de Touwbaan. De daders maakten eerst de alarminstal latie onklaar en braken daarna een deur open om binnen te ko- Bewoner betrapt inbrekers oegstgeestEen 69-jarige man uit Oegstgeest heeft gisteravond twee inbrekers betrapt in zijn huis aan de Hofdijck. De man kwam ongeveer kwart over zes thuis en zag dat de tuindeur openstond. Direct daarna zag hij twee mannen wegvluchten de tuin in. In diverse kamers hadden ze een puinhoop achtergela ten. De man heeft nog geen opgave gedaan van vermiste eigen dommen. Roerdomp gestolen voorschoten Het was zo mooi. Een 66-jarige bewoner van het Roerdomperf in Voorschoten had een zestig centimeter hoge, betonnen roerdomp in de tuin staan. Had, want onbekenden hebben het beeld enkele dagen geleden meegenomen, De waar de van het vermiste beeld is onbekend. Begroting Leiderdorp vaag over miljoenen ■idj 1066 eist in de algemene beschouwingen openheid van de gemeente Leiderdorp over de wachtgelden aan amb tenaren die weg moesten. „De begroting is daarover zeer Vaag", aldus fractievoorzitter E. Grootaarts, terwijl het om miljoenen guldens gaat. De inwoners van Leiderdorp 53hebben het recht het precieze bedrag te weten. leiderdorp» 171- 53ld< I23- 53 I23- 53 171-53 171-53 Volgens Grootaarts ontbreekt iet wethouder C. Kerner (CDA- personeel) aan de 'wil om zich democratisch te verantwoor- Niets over de financiële ;evolgen van het tegen beter veten in doorzetten van verlo- en beroepszaken. Niets over de toeveelheid ambtenaren met de gemeerjte een vertrek- 53regeling heeft getroffen." D66 stelde met nadruk op 171- sffcichzelf geen kritiek te hebben jp de maatregelen, die volgens n nodig waren. „Een aantal allen daargelaten", aldus jrootaarts. „Maar er is' geen Dpenheid over de hypotheek die iit alles heeft achtergelaten de Leiderdorpse gemeen - ichap'. >abetl Groen Links-fractievoorzitter SSl Bos concludeerde dat het tot nu toe gevoerde personeelsbe- Dagb eid tot een 'explosieve stijging r info van personeelslasten' heeft ge- isproke|ejtj j)e wachtgelden worden dit jaar op bijna een mil- udem oen begroot. Ik hoop dat u op leze lijn niet doorgaat." Vol- j#ens Bos moet het college die costen niet op de burgers ver- ïalen. „Een deel van deze kos- vegpoetsen door ze in de afvalstoffenheffing en leges te s koenekoop, 071 -5 Weer forse kritiek op wethouders Bonman en Van Dijk /De Leiderdorpse wethouder P. Bouman (PvdA) heeft het afge lopen jaar bijna niets gepres teerd. Niet op milieugebied, en niet op het vlak van bestuurlijke vernieuwing. Dat stelde opposi tiepartij D66 vanmiddag in zijn algemene beschouwingen op de begroting. D66-fractievoorzitter E. Grootaarts vroeg zich af hoe lang de PvdA nog verantwoor delijk kan zijn voor het feit 'dat het beleid op bepaalde terrei nen vrijwel stil staat'. Ook wet houder A. vim Dijk (BBL) kreeg het vanmiddag voor zijn kiezen. Hem wordt verweten dat er het afgelopen jaar geen woningen zijn gebouwd in Leiderdorp. De kritiek op beide wethou ders liep het afgelopen jaar al als een rode draad door de ver gaderingen van de Leiderdorpse politiek. Vanmiddag deed met name de oppositie er nog een schepje bovenop. Groen Links sprak van een schadepost van meer dan twee ton door de ach terstanden in het verlenen van milieuvergunningen en contro les. „Wij krijgen sterk de indruk dat wethouder Bouman niet in staat is de werkzaamheden te overzien en tot een goed eind te brengen", aldus Groen Links- fractievoorzitter C.Bos. Mij ver zette zich tegen het uitbesteden van werk om de achterstand in te lopen. „Als je niet weet hoe je je bedrijfsvoering in de hand krijgt, is het opentrekken van een blik medewerkers niet de juiste oplossing." Collegepartij WD verweet Bouman dat hij niet eerder aan de bel had ge trokken. Volgens D66 deed wethouder Bouman de afgelopen tijd 'toe zegging na toezegging' op milieugebied, maar stuurde hij de politiek uiteindelijk 'met een kluitje in het riet'. Van bestuur lijke vernieuwing is volgens D66 ook maar weinig terecht geko men. „Er zijn meer besloten vergaderingen dan vroeger. Is dat nieuw beleid?", vroeg Grootaarts aan Bouman. Verder vToeg Grootaarts zich af of de beloofde klachtenregeling voor burgers ooit nog komt. YVethouder A. van Dijk (BBL) moest van D66 ook maar eens met de billen bloot. „We zijn grandioos achter op ons sche ma en dat kost tonnen." D66 wilde weten hoeveel ton pre cies. Ook wilde Grootaarts van Van Dijk weten wat hij denkt te doen om 'uit het slop' te ko men. fractievoorzitter Bos van Groen Links stelde dat er 'in geen jaren zo weinig woningen zijn opgeleverd als in dit jaar Ook de collegepartijen spraken hun zorg u langer: daarvoor is de woning nood in Leiderdorp te hoog", vond PvdA-fractievoorzitter I I lermans. „Meer en krachtig lei ding geven door wethouder Van Dijk zou hier zeker helpen". CDA-fractievoorzitter A. Roest i het elde derdorp ongebruikelijke stap te zetten' en een projectontwikke laar aan te stellen om te zorgen dat er snel woningen komen Frank ten Have stopt abrupt met politiek in Voorschoten Wethouder F. ten Have verlaat de Voorschotense gemeentepolitiek. „Ik ga meer aandacht besteden aan mijn gezin." foto loek zuijderduin „Veel mensen dachten dat je met die portefeuille weinig eer kon behalen toen ik in 1990 wethouder van financiën werd. Ik heb echter de ervaring dat je je op die positie niet hoeft te be perken tot het bewaken van het geld van de gemeente. Om in voetbaltermen te spreken: je hoeft geen doélverdediger te zijn, maar je kunt uitgroeien tot een spelverdeler. Als het goed loopt kun je een centrale rol vervullen, de financiële armslag bepalen voor je collega's." Wethouder F. Ten Have (CDA) presenteerde deze week zijn laatste begroting aan de Voorschotense gemeenteraad. Hij vindt dat het na dertienen- eenhalf jaar gemeentepolitiek, waarvan de laatste vijfeenecn- half als wethouder, wel genoeg is geweest. Ten Have is wethouder in deeltijd. Hij heeft een hoge po sitie bij het ministerie van fi nanciën. Als hoofd afdeling spe cifieke en eigen middelen lagere overheden heeft hij veel te ma ken met heffingen en belastin gen. Zijn eigenlijke werk sloot bijna naadloos aan op het wet houderschap. „Ik heb dit werk altijd met veel plezier gedaan. Ik zie het ook een beetje als maat schappelijke dienstplicht. Het heeft me wel veel tijd gekost. Werkweken van 70 uur. elke avond bezet, ook nog verplich tingen in het weekeinde. De af gelopen zomer heb ik gewoon doorgewerkt, ook omdat mijn derde kind er aan kwam. Toen heb ik mijn agenda eens beke ken. September en oktober stonden al helemaal vol met af spraken en op dat moment dacht ik: het is mooi genoeg ge- weest. Mijn vrouw en kinderen zien me nauwelijks, het combi neren van het wethouderschap met het werk wordt steeds moeilijker en je moet ook gaan denken aan je gezondheid." Ten Have breekt zijn bemoei- ienis met de politiek abrupt af. „Ik was 22 toen ik in de ge meenteraad kwam. Ik heb nooit de ambitie gehad om carriëre te maken in de politiek, om Twee de Kamerlid te worden hijvoor beeld. Ik ben vroeger assistent geweest van Bert de Vries en toen heb ik eigenlijk al besloten dat de landelijke politiek i mij Het hek elijk senketel, het werk is abstract. Dan heb ik liev schoten, dat is overzichtelijk, je hebt een heel direct contact met je dorpsgenoten. Ik sluit bestuurlijke functies in de toe komst niet uit, maar voorlopig hou ik het even rustig." Ten Have stelt dat hij een ge zonde financiële situatie achter laat voor zijn opvolger, het CDA-raadslid A. Draijer. „De gemeente staat er goed voor. De lokale belasting is relatief laag. afgezien van de tarieven voor de reinigingsrechten die explosief zijn gestegen. Maar dat is hoofdzakelijk het gevolg van rijksbeleid", stelt de wethouder. Als Voorschoten als kleinere gemeente straks veel minder geld krijgi mi het gemeente- fonds kan dat door middel van een flinke verhoging van de on roerend zaakbelasting worden opgevangen. „En dan zijn de Voorschotenaren nog niet eens duur uit, in vergelijking met an dere gemeenten. Ik denk dat het de moeite waard is die prijs voor de zelfstandigheid van de gemeente te betalen." Ten I lave is tevreden over het niveau van de gemeenteraad van Voorschoten, die hij wel enige passiviteit verwijt. „Het college kritisch volgen is prima, maar er zouden best meer ini datieven uit de raad mogen ko- De ertrekkende wethouder k verantwoordelijk voor ruimtelijke ordening, volksge zondheid en sport. „Toen ik an derhalf jaar geleden sport ging doen, lagen er 1000 handteke ningen tegen de fusie tussen de voetbalverenigingen. Nu is de fusie vrijwel rond. hebben de verenigingen straks de beschik king over zeven goede velden en is er ruimte vrijgekomen voor woningbouw. Het heeft veel tijd gekost om dat voor el kaar te krijgen, maar ik kijk er met tevredenheid op terug." Ten Have adsviseert zijn op volger zich sterk te maken voor de komsr van een grote speel tuin, op het tracé van rijksweg 11. „Daar is echt behoefte aan. het zou een mooie bestemming voor tie grond zijn. En verder zou ik gruag zien dal er een wooncomplex voor gehandi t apten in Starrenburg worth ge bouwd. Ten slotte adviseer ik de gemeente om alleen nog maar voor ouderen te bouwen in be staande wijken. Dat wordt tie grote doelgroep in de nabije toekomst." Ten llave wordt in de ge meenteraad opgevolgd door mevrouw m. crooL De wet houder neemt vanavond offi cieel afscheid in het gemeente huis, van 17.00 tot 19.00 uur. stoppen, vinden wij onbetame lijk." De tevredenheid van het col lege van B en W over de reorga nisatie is volgens D66 mis plaatst. „We zijn niet uit het dal, hoogstens aangekomen op een laagvlakte." Wel bemerkte Grootaarts 'bij het management meer zelfbewustzijn, inspiratie De gemeente .begon in 1990 met een reorganisatie. Er werd een project kwaliteitsverbete ring gestart, waarbij onder meer het ambtenarenkorps zou wor den versterkt. Veel mensen uit de ambtelijke top werden ver vangen. De reorganisatie bracht op het gemeentehuis onrust te weeg, die nog werd versterkt door een aantal ambtenaren-af faires. Zo strafte het college drie ambtenaren met ontslag en een met korting op het salaris om dat zij fraude zouden hebben gepleegd. Die straffen moesten worden terugggedraaid. Volgens PvdA-fractievoorzit ter J. Hermans is de rust nu 'weergekeerd' op het gemeente huis. „Het ziekteverzuim is ge halveerd en staat nu op een aanvaardbaar percentage. We zijn met veel vallen en opstaan, en ook met het maken van fou ten toch in een veel betere situ atie terecht gekomen." Een ontwerp van het verpleeghuis dat aan de Wassenaarse Deijlerweg wordt gebouwd: Een ellipsvormige ontmoetingsruimte rechts, een lang recht gebouw met daarin kantoren, de keuken en ondersteunende diensten en dan nog twee vleugels voor de verpleegbedden. tekening voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten heeft gisteravond una niem besloten geen extra ver dieping te bouwen op de nieuwbouw van het gemeente huis. De raad volgde het voor stel van het college om af te zien van de 'zolderverdieping'. Dit omdat de ruimtewinst be perkt is en de kosten, omstreeks 800.000 gulden, erg hoog zijn. ctie, voorstander a-rdieping toonde teld. „Dit ligt ons ïaag. Er is kenne- baar, omdat het jongerenwerk al heel lang op een geschikte ruimte heelt moeten wachten. Mevrouw A. lonk Gerling (WD) vond dat er nu een grens gesteld moet worden aan even tuele verdere uitbreidingen van het gemeetehuis. „Er moet nu duidelijke visie elde W. De WD-frai leiden hans Op het oog lijkt het een ontwerp voor een nieuw ruimteschip van Star Trek, maar in werkelijkheid is het-een verpleeghuis. In no vember gaat aan de Deijlerweg in Wassenaar, naast de Ameri kaanse School, de eerste paal de grond in van een verpleeghuis met 120 bedden. Kosten 24 mil joen gulden. Gisteren presen teerde architect I. Beekhoven het ontwerp. Hij roemde zijn idee om geen enkele donkere gang in het complexe bouwsel te maken. „Alles speelt zich af in het daglicht. Patiënten die er lang verblijven, soms tegen hun zin, moet niet gevoel hebben dat ze zitten opgesloten." De gemeente Wassenaar is dolblij met het verpleeghuis. Wethouder Wensveen, die de presentatie bijwoonde, glunder de. „Zieke oudere Wassenaar- ders kunnen nu niet in hun ei gen woonplaats worden ver pleegd en moeten uitwijken naar buurgemeenten als Den Haag, Leiden of Leidschendam. Die afstand is heel vervelend. Patiënten missen hun contact met familie en kennissen. Bo vendien is juist voor demente ouderen de vertrouwde omge ving zo belangrijk omdat ze dan nog iets herkennen." Mede daarom heeft architect Beekhoven een gebouw ont worpen waarin uitzicht een pro minente plaats inneemt. Opval lend is de ellipsvormige ont moetingsruimte. Patiënten kij ken vanuit deze met veel glas gezette zaal op een tuin met vij vers. Bovenop de ontmoetings ruimte staat een kapel. Dat is de enige uiting van de katholieke signatuur van de beheerder van het verpleeghuis, de Haagse Ka tholieke Stichting voor Verzor ging en Verpleging (KW). „Maar het is een algemeen ver pleeghuis. Bepalend voor opna me is de medische indicatie, niet de geloofsopvatting", zei KW-voorzitter H. Hamer. Het Verpleeghuis Wassenaar kent overigens een lange ge schiedenis. Plannen voor het verpleeghuis bestaan al sinds 1976. De weigering van de over heid halverwege de jaren tachtig om meer verpleegbedden te fi nancieren, zorgde voor het uit stel. Uiteindelijk heeft de KW het verpleeghuis kunnen finan eieren door bij andere verpleeg huizen beddon weg te halen. In het Wassenaarse huis komen straks 120 bedden, 90 daarvan zijn gereserveerd voor psycho geriatrische patiënten (demen ten) en 30 voor ouderen met li chamelijke gebreken. Het huis biedt werkgelegenheid voor ze ker 120 mensen. Begin 1997 kunnen de eerste patiënten naar binnen. zich teleurge zwaar op de lijk geen draagvlak tra etage, dus we zullen niet te- gen lu-i college*retel efem men, maar de toekomst baart me zorgenaldus fractievoor zitter P. Verschoor. „Als we straks met veel vlagvertoon de nieuwbouw in gebruik nemen, hoop ik niet dat er een nieuw plan op tafel ligt omdat we ei genlijk meer ruimte nodig heb ben. Je bouwt maar een keer in de 30 jaar en dat moet je dan toch heel zorgvuldig doen." De WD stelde onlangs nog voor de bouw van de kantoor ruimte voor de sociale dienst en de kelder voor het open jonge renwerk stil te leggen in afwach ting van een onderzoek naar de behoefte aan ruimte in de toe komst. Maar dat was voor de andere fracties niet aanvaard - nog geen zorgen over een even tueel ruimtegebrek. „We gaan de ambtenaren nu snel goed idei ieuwbot i nog i In P'K el kij- naar de ruimtebehoefte de komende jaren. Voorlo s cr geen gebrek aan ruim Ook burgemeester I'. Canne gier nam een optimistisch standpunt in. „We kunnen nu nog niet goed overzien wat we in de komende jaren aan ruimte nodig zullen hebben. We zetten nu in ieder geval iets neer dat eventuele verdere ontwikkelin gen niet in de weg staat." Voor schoten heeft voor de huidige nieuwbouw al anderhalf mil joen gulden uitgetrokken. De omdat de gemeentelijke sociale dienst meer taken heeft gekte gen. De ambtenaren van de so cialc dienst zitten nu nog in een noodbehuizing op de binnen plaats van het gemeentehuis. oneven zijde van de Oostdwarsgracht, met fraai gerestau reerde huizen naast een pand dat nog an de beurt is iJgeweest. Onze fotograaf Wim k' dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek Dm het nieuws voor .00 u|de krant in beeld vast •n Tijdens die itten komt hij langs uitsliïller,ei 'beeldige' plekjes die niet direct lot news vormen, naar het zeker vaard zijn om te pre ienteren elkun Belanghebbenden en raadsle den zijn tegen de sluiting van een deel van zwembad Sterren- bad, het therapiebad. Wethou der Ch. B. Aptroot ondervond gisteren in de commissie finan ciën grote tegenstand van alle vertegenwoordigde partijen, in clusief van zijn eigen fractie van de WD. Het college wil over gaan tot sluiting van het thera piebad vanwege het jaarlijkse exploitatietekort van bijna 70.000 gulden en het geringe aantal gebruikers. Het therapiebad wordt voor namelijk gebruikt door minder validen en chronisch zieken, die baat hebben bij de hogere wa tertemperatuur van dit bad. De Welzijn werd besproken. Volgens de aanwezigen hoorde het onder werp daar thuis, gezien de maatschappelijke consequen ties. Verder deden de commis sieleden verschillende sugges ties om het bad te redden: ho gere tarieven, sponsoring en re clame. Aptroot antwoordde daarop dat prijsverhogingen eerder averechts zouden wer ken. Volgens hem zullen de te korten blijven oplopen en is sluiting onvermijdelijk. haar negatieve advies over het voornemen van het college. Volgens de leden is het thera piebad een basisvoorziening, speciaal voor de zwakkeren in de samenleving en is sluiting onaanvaard baar. Boosheid was er vooral omdat dit onderwerp ZONWERINGSPECIAALZAAK Vanaf woensdag 1 november a.s. zijn wij officieel geopend Wij geven dan aan de eerste 50 kopers een zeer bijzondere korting op Binnenzonwering en Rolluiken. Tot de openingsdag geven wij op al onze standaard KNIKARM-ZONNESCHERMEN met grath itreepdoek, volant én montage 1 (53 Informatie over deze bijzondere aanbieding geven wij alleen in onze showroom, om onze collegabedrijven niet te beschamen Open ma t/m za en koopavond Flevoweg 9, Industrieterrein Merenwijk te Leiden

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15