Leidsch Dagblad i 21 Leiden betaalt te hoge schadeclaim )NTHULLEND 0 p BRISTOL Tweede Leidse zuil LAK-theater: 'Niet goed geld terug' (ERHUIZENz 0% organisatie 10% vervoer 'RIJSTREFFER t Den Haag gaat met Parijs drugs te lijf Benjamin Kamer wil uitleg over vertrek Van Randwijck GOED NIEUWS IJDAG 27 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG 1.85 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Geen belastingvoordeel voor AOW'ers Oud-president Zuid- Korea biecht smeergeldschandaal op Musea proberen Q moderne kunst te J redden Fluitconcert in Kuip voor Feyenoord lilips-aandeel eldert verder aandeel Philips is vanoch- I op de Amsterdamse Effec- jeurs verder gekelderd. Gis- n zakte de prijs van het aan- al van 68,30 gulden tot •AA 0 gulden. Kort na de ope- Jvandaag werd f'hilips al Tiandeld voor 57,90 gulden, er krabbelde het fonds weer ele dubbeltjes op. De koers- begon gisteren na het he el worden van de tegenval- le kwartaalcijfers. na 2: Harde gulden dwingt Bips produktie te verplaat- emptations lar Leiden n erna straatsma leiden Het heeft enige tijd geduurd, maar na de zuil bij de Plesmanlaan, is ook de tweede Leidse reclame mast gereed. Na ruim twee jaar dis cussie, zal het ge vaarte binnenkort zijn boodschappen toeschreeuwen naar de automobi listen op de rijks weg A4, bij bedrij venpark Room burg. Volgende week zal de ge meente Leiden haar nieuwe slo gan op het hoog ste punt van de 33 meter lange mast onthullen. FOTO HIELCO KUIPERS Geheime rapporten over bouwproject Hoge Rijndijk: HET WOORD IS AAN Catulle Mendès Vergiffenis is verschrikkelijk voor het kwaad, zoals de da geraad de nacht wegvaagt. Leiden betaalt het Katwijkse bouwbedrijf De Lange-Van der Plas BV vrijwel zeker een te hoge schadevergoeding. Die conclusie kan worden getrokken op basis van twee geheime rapporten. De Lange-Van der Plas krijgt van de gemeente Leiden 2,5 miljoen gulden omdat het bedrijf niet kon bouwen bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. beide partijen het bedrag van 2,5 miljoen overeen. De af spraak over de schadevergoe ding is nooit schriftelijk vastge legd. leiden wim koevoet Amerikaanse soulgroep The ïptations treedt op 14 no- iber op in het Leids Vrije- Centrum (LVC). De forma- >ehoort tot de oudgediende pen van het platenlabel ila-Motown en is vooral be- d door de wereldhit 'Papa a Rolling Stone' uit 1972. ils Lofgren, voormalig bege er van Neil Young en lid van e Springsteens E-Street 1, doet het LVC woensdag Kaarten voor de concerten verkrijgbaar bij café de WW, o Platen, Velvet Music en de (voor The Temptations: af 30 oktober). leiden erna straatsma 'Niet goed, geld terug'. Onder dat metto probeert de directie van het LAK-theater er alsnog voor te zorgen dat drie concer ten van zanger/cabaretier Bep- pe Costa goed worden bezocht. Een unieke actie, zegt directeur Roland Helmer: ,,We hebben dit nooit eerder gedaan en het fi nanciële risico is geheel voor ons." Het LAK in Leiden heeft Costa's muziektheater-voorstel- Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld, k boedelopslag en pjpno-, kunst- en antiekvervoer. RR ERKEN DE VERHUIZERS el voor informatie of offerte: 71 -61 7542 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 61 94 45 y-f LEIDEN: Longegracht S (naast DIGROS) ling 'The Essential Music' op 2, 3 en 4 november op het pro- grarpma staan. Een muzikaal soloprogramma met 'een vrolij ke noot'. Aan alle donateurs van het LAK-theater is inmiddels een brief verstuurd waarin de actie wordt toegelicht. „The Essential Music is niet de allerbelangrijk ste voorstelling die we ooit in het LAK-theater gepresenteerd hebben", schrijft Helmer, „maar wel een verrassende pro- 'Beverrat gevaar voor dijken en landbouw leiderdorp marieta kroft De landbouwgronden en de dij ken in de provincie Zuid-Hol land worden bedreigd door een nieuw' gevaar: de beverrat. Vanuit Limburg en Noord-Bra bant rukt het dier op in de rich ting van Zuid-Holland. Dat zegt dijkgraaf D. Kemp van het Wa terschap De Oude Rijnstromen. Hij maakt zich grote zorgen over de op handen zijnde inva sie. „Dit beest brengt nog meer schade toe dan de muskusrat", weet hij. „De muskusrat is schadelijk omdat hij holen graaft in dijken, waardoor die worden verzwakt. De beverrat doet dat ook, maar vormt bovendien een gevaar voor landbouwgewassen. De beverrat eet namelijk bieten, graan en aardappelen." De ge zamenlijke waterschappen van Zuid-Holland en de provincie hebben hun ambtelijke staf op dracht gegeven het dreigende gevaar te onderzoeken. Kemp verwacht hierover in december meer duidelijkheid. Volgens een woordvoerder van de provincie Limburg wer den daar de afgelopen drie jaar jaarlijks tussen de twee- en ze venhonderd beverratten gevan gen. Gegevens over de omvang van de schade die de ratten in Limburg hebben aangericht, heeft hij niet. Volgens hem ver plaatst de beverrat zich naar an dere delen van Nederland als gevolg van de hoge waterstand. „Ze gaan op zoek naar een veili ger plek." duktie die velen zal aanspre ken." De actie 'Niet goed, geld terug' houdt in dat bezoekers direct na de voorstelling hun geld kunnen terugvragen. Hel mer: „Als ze de voorstelling geen 17,50 gulden waard von den, krijgen ze zonder meer hun geld terug. We hebben wel vaker voorstellingen die niet zo goed lopen, maar dit keer zou het echt zonde zijn als ze slecht worden bezocht. Dat rechtvaar digt het programma niet." In een referendum wees de Leidse bevolking het bouwplan van 28 fiatwoningen en een par keergarage af. Het bouwbedrijf had alle benodigde vergunnin gen voor de bouw al binnen. Nog voor het referendum be sloot PvdA-wethouder T. van Rij dat er duidelijkheid moest ko men over de schadevergoeding die Leiden moest betalen aan de bouwer. Op basis van een rapport van de Oegstgeester makelaardij Proper kwamen M. Vlasveld, fractievoorzitter van LWG/De Groenen en haar collega C. Vergeer van de SP concluderen op basis van de ge heime rapporten van accoun tantsbureau Moret, Ernst Young en van de afdeling be stuurlijke juridische zaken van de Rijksuniversiteit Leiden dat de schadevergoeding omlaag kan of zelfs helemaal niet hoeft te worden betaald. In het ene rapport wordt de rechtmatig heid van de schadevergoeding betwist, in het andere rapport worden loeiden en het bouwbe drijf terugverwezen naar de on derhandelingstafel. „De rappor ten tonen juist aan hoe sterk de gemeente ervoor staat", aldus Vlasveld. „De gemeente moet helemaal niet betalen." Vergeer trekt dezelfde conclu sie. „De rapporten zijn vernieti gend voor de gemeente. Je kunt vaststellen dat wethouder Van Rij en het college stelselmatig posities hebben ingenomen die de financiële belangen van de gemeente hebben geschaad. Dat is heel ernstig." flink kouder en af ènToe *713* «713* 3712° 20% 20% 10% 30% 30% 40% VANDAAG 24 PAGINA'S Pagina Lelden: moeten openbaar'. 'Rapporten Binnenland Buitenland Cultuur 19 parus cpd-anp Frankrijk heeft ingestemd met een Nederlands voorstel om de strijd tegen drugs samen aan te pakken. Dit zei premier Kok gisteravond na van zijn ontmoeting met de Franse president, Chirac. Kok, die werd begeleid door minister Van Mierlo (buitenlandse zaken), zei verheugd te zijn over de Franse reactie. Frankrijk zal douaniers in Rotter dam stationeren, Nederland in Frankrijk. Desgevraagd liet Chirac blijken dat hij een eventuele kandidatuur van oud-premier Lubbers voor de hoogste NAVO-functie steunt. Het was gisteravond voor de derde keer in luttele maan den dat Kok tegenover Chirac zijn drugbeleid ver dedigde. In mei werd de Nederlandse premier door Chirac de mantel uitgeveegd op de ElJ-top in Cannes. Op de volgende ElJ-top, op Mallorca, was er opnieuw een confrontatie. Frankrijk betreurt overigens het incident waar bij Franse commando's deze week met geweld aan boord gingen van een Greenpeace-schip (va rend onder Nederlandse vlag) in de Italiaanse ha venstad Brindisi. De Franse autoriteiten hebben laten weten dat ze zullen onderzoeken wie voor het incident verantwoordelijk is. Pagina 7: Chiracs obsessie met drugs mogelijk van zeer persoonlijke aard. cqrazdeNegen maanden en nu al vluchteling. Dat is het lot van Ben jamin. In een vluchtelingenkamp in het Bosnische Gorazde ziet zijn oma erop toe dat hij ongestoord kan slapen, terwijl zijn ouders in de bossen hout sprokkelen. Pagina 7: Opnieuw zouden duizenden moslims zijn af- FOTO EP A ODD ANDERSEN Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13.14,15,17 RTV/programma's11 Sport21.23 Strips10 Uitgaan18 Weg en wiel9 Vandaag kortingsbon broeie rig toneeldrama De Getatoe- eerde Roos van Tennessee Williams in Imperiumtheater in Leiden. Van Hanegem wordt trainer in Saudi-Arabië haarlem gpd Wim van I lanegem heeft van de Saudi Arabische club Al I iilal een lucratief contract tot de zo mer van 1998 aangeboden ge kregen. De ex-trainer van Feye noord, die met drie hoofdprij zen in drie seizoenen een goede palmares heeft om in het bui tenland onderdak te vinden, heeft zelf al 'ja' gezegd tegen het aanbod. Voordat hij vertrekt naar het Midden-Oosten wil hij echter nog een Nederlandse assistent vinden. Daarvoor benaderde hij in eerste instantie Geert Meijer, maar die wil met zijn gezin (vrouw en twee kinderen) nog niet buiten Luropa aan het werk gun. De voorzitter van Al I lilal, dat de afgelopen jaren vooral Brazi liaanse coaches onder contract had, is prins Khaled Bin Moha- med Al Saud. Deze had vorige weck in Engeland een gesprek met Van Hanegem en diens zaakwaarnemer Maarten de Vos. De in Egyple werkzame Ruud Krol had Al I lilal, dat be kend staat als de rijkste club in het land en bij thuiswedstrijden 50.000 toeschouwers trekt, eer der getipt over Van I lanegem. emtiwjHjjttJ Brief Sorgdrager leidt tot nieuwe kritiek PROF.FABONNFMFNT 4 WF.KEN VfX)R MAAR F 1335. j fa, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.-J den haag gpd De Tweede Kamer wil dat minister Sorgdra ger (justitie) met een duidelijker verklaring komt voor de gouden handdruk voor pro cureur-generaal Van Randwijck. Uit een brief van Sorgdrager aan de kamer blijkt dat de minister Van Randwijck eigenlijk had willen ontslaan, maar dat vanwege diens rechtspositie niet aandurfde. Besloten werd dat de Amsterdamse PG zelf om eervol ont slag zou vragen. De kamer toonde zich gisteren uitermate kritisch over de uitleg van de minister, die dinsdag tekst en uitleg moet komen geven. De regeringspartijen PvdA en WD vinden een gouden handdruk bij een gedwongen vertrek wegens disfunctioneren onterecht. „Bij een gedwongen aftreden past geen re geling waarbij je iemand een half miljoen gulden meegeeft", aldus PvdA-fractieleider Wallage. „Het is heel merkwaardig dat deze regeling is getroffen", verklaarde zijn WD- collega Bolkestein. Ook de andere partij woordvoerders vragen zich af waarom de minister het niet op een uitspraak van de ambtenarenrechter heeft laten aankomen. Uit de brief van Sorgdrager blijkt dat Van Randwijck al direct na het IRT-debat. in april vorig jaar. door de toenmalige minister Hirsch Ballin (justitie) over zijn gebrekkige functioneren in het ressort Amsterdam is onderhouden. „In de periode daarna is ech ter geen verandering opgetreden; ik heb in tegendeel moeten constateren dat de situa tie is verslechterd", schrijft Sorgdrager. In april van dit jaar volgde een nieuw gesprek met Van Randwijck, waarbij al over een vroegtijdig vertrek werd gesproken. „Ont slag wegens disfunctioneren achtte ik geen begaanbare weg", aldus de minister. Vervolgens werd de mogelijkheid van eer vol ontslag op eigen verzoek besproken. Fi nanciële afspraken waren daarbij onvermij delijk, stelt Sorgdrager. Dat leidde tot de 'gouden handdruk', beslaande uit behoud van salaris tot aan zijn pensioen, een bruto bedrag van 500.000 gulden en de vergoe ding van kosten van juridische bijstand die Van Randwijck in het overlegproces hatl ge maakt. Pagina 2: Tweede Kamer zit vast aan op rotpremie. Pagina 3: 'Koekkoek en Rabbae moeten opstappen uit enquêtecommissie'. I Naam:_ Ie bezorging), Nr. bank/giro: I Handtekening: .elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1