Stille stroomvreters kosten huishouden veel geld Consument Afvalcontainers buiten beeld Schoonbodem voor groencontainer DINSDAG 24 OKTOBER 1995 REDACTIE SASKIASTOELINGA* 023-5150228 Schenktuit op verfbus Van sommige dingen vraag je je af waarom ze nu pas worden uitge vonden. Sinds mensenheugenis wordt er heel wat afgeknoeid bij het overgieten van verf, het afstrijken van de kwast en het neerleggen er van. Eindelijk is er nu de 'Clean Keeper' van Histor. Dat is een kunststof schenktuit die na verwij dering van het deksel op een verf bus past. Overgieten van verf, in bij voorbeeld het bakje van de verfrol ler, kan voortaan zonder morsen. Een slim schotje voorkomt vervui ling van de kwast en verspilling van verf tijdens het afstrijken. En de uit sparingen in de rand maken het mogelijk de kwast even neer te leg gen. De schenktuit past op verfblik ken van 750 en 1000 cc, uiteraard ook van andere merken. De tuit kost 1,95 gulden. HANS VAN ALPHEN CPD De kruimeldief, de draadloze te lefoon en talloze hebbedinge tjes in huis zijn ontmaskerd als stille stroomvreters. Samen zijn zij goed voor wel 40 procent van het energieverbruik thuis.'Een fortuin gaat jaarlijks op aan ap paraten in de wachtstand. Ingegraven achter geïsoleerde wanden, voorzetramen, dubbel- gestikte gordijnen en tochtstrips wachten wij de winter af. Lekker warm en toch goedkpop, dic teert de energiewijzer. Tót de rekening binnenkomt en leert dat de stille stroomvreters heb ben toegeslagen. Niet buiten, maar binnen loert tegenwoordig het gevaar op ho ge energiekosten te worden ge jaagd. De permanent opladende kruimeldief bi jvoorheeld vreet meer dan stof alleen. De audio- installatie die stand-by staat, het naarstig doortikkende klokje van de magnetron, de vredig ronkende luchtbevochtiger, de alerte wekkerradio, de draadlo ze telefoon, de telefoonbeant- woorder, de oplaadbare elektri sche tandenborstel en doe-het- zelfgereedschap met oplaadba re accu, zij behoren alle tot de zogeheten stille stroomverbrui kers. Die zijn vandaag de dag goed voor liefst 30 tot 40 pro cent van het stroomverbruik thuis. Dat komt neer op hon derden guldens per jaar. Terwijl de koper bij de aanschaf van een wasautomaat of koel kast via een bijgeleverd, ver plicht label tot drie plaatsen achter de komma kan bereke nen wat dat wit - en bruingoed op jaarbasis kost, tast iedereen in het ongewisse bij de koop van al die andere hebbedinge tjes. Maar onderzoek leert, dat ruim een derde van het jaarlijk se verbruik van 3.132 kilowatt uur per gezin afkomstig is van apparatuur die niet constant wordt gebruikt. Omgerekend staat het verbruik van al die stil le verbruikers gelijk aan de energie die twee lampen van 60 watt 365 dagen achtereen doet branden. „Wanneer je dat ver bruik eenmaal in kaart brengt, stuit je op verbluffende voor beelden", zegt Henk Jan Mei link van de Stichting Energiebe- wust uit Eindhoven. „Spaarlampen hebben nadelen waar nooit op wordt gewezen. Zij hebben bijvoorbeeld een aanzienlijk geringere warmte- produktie, waardoor er meer gestookt moet worden in huis. Wanneer je veel gewone lam pen van 60 watt inruilt voor spaarlampen van 15 watt, merk je daar qua licht niets van, maar qua warmtevermogen in je huis wel. Dat scheelt honderden watts," Bruingoed als televisie en aii- dio-apparatuur en kleine huis houdelijke apparaten als de mixer, het scheerapparaat en het koffiezetapparaat nemen een kwart van het energiever bruik thuis voor hun rekening. De stille stroomverbruikers be horen overwegend niet tot deze categorie. Verscheidene typen halogeenlampen kennen een wachtstand. Woordvoerder S. Marbus van EnergieNed, de vereniging van Energiedistribu tiebedrijven in Nederland: „Wij hanteren een jaarlijks onder zoek waaraan 3.000 personen meedoen, om een beeld te krij gen van wat er in een huishou den wordt gedaan met energie. Maar wij hebben nog nooit ex pliciet gevraagd hoe men met de stand by-knop van de TV Z E 3 2 9 10 6 3 10 3 2 1 6 2 9 9 8 5 9 1 6 6 10 3 3 1 3 7 9 10 6 8 3 10 10 9 3 1 10 3 3 7 9 9 7 2 4 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. bedieningsvakman; 2. tree; 3. geblesseerd; 4. kaal; 5. huisves ting; 6. nietsnut; 7. muziekin strument; 8. finish. WOORDZOEKER Overgebleven woord: TOILETTAFEL omgaat. Wellicht zullen wij daar nader op ingaan." „Sommige apparaten kun je echter niet tussentijds uitscha kelen. De stekker van de mag netron trekje er niet iedere keer uit; evenmin de tijdklok van de centrale verwarming of de wek kerradio. De videorecorder loopt via de klok, die ga je dus ook niet afzetten-" Volgens een publikatie in ERM, het vakblad voor de electronica- branche, heeft het ook weinig zin de wachtstand van de video recorder te omzeilen. Het huis houden wordt er alleen maar duurder op, omdat een video recorder bij het aanzetten veel energie gebruikt. De video-re corder verbruikt jaarlijks 100 ki lowattuur, zo'n 21 gulden. Daarmee is dat apparaat niet de grootste boosdoener, want de steeds populairder wordende decoder voor ontvangst van abonnee-TV verbruikt gemid deld 263 kWh per jaar. Dat is 35 kWh meer dan de gemiddelde wasmachine. Reden voor M. Bootsma, van de Bezinnings- groep Energiebeleid uit Utrecht, om te pleiten voor overheids maatregelen die fabrikanten moeten prikkelen zuiniger ap paraten te fabriceren. „De po tentie voor een enorme techno logische Tevolutie is in huis. Al les kan met een factor 4 worden gereduceerd. Er heeft nog nooit iemand echt gekeken naar wachtstanden en stand by- knoppen. Qua produkt-ontwik keling ligt daar een terrein braak. De overheid moet ge woon stellen: over 10 jaar vol doe je aan die-en-die eisen. Nu wordt er niet opgepikt wat er ligt." Afvalcontainers ontsieren de tuin. Alleen als er genoeg ruimte is, kunnen ze met houten scher men of coniferen aan het zicht worden onttrokken. Met de nieuwe 'Multibox' (Hillhout) kan dat in elke tuin. De, naturel groene, box wordt geleverd als bouwpakket en is samengesteld uit drukgeïm- pregneerde, geschaafde balkjes en rabatdelen. Achterwand en zijkanten zijn gesloten en de voorzijde is voorzien van twee deuren waardoor de containers makkelijk naar binnen en naar buiten zijn te rijden. De bovenzijde bestaat uit twee, aan de containerdeksels te kop pelen, kleppen; door het ope nen van een klep wordt ook de eronder geplaatste container geopend. De box meet (dxbxh) 83x130x112cm en is verkrijg baar bij tuincentra. Prijs 695 gulden. B.V.038-42 15 36 9. k Hillhout Berger Na papieren container- zak, vloeibare stankver- drijvers, de (peperdure) bakkenwasservice en nog vóór de introductie van stankbindend grit is er alweer een produkt 'op de mark dat stank en viezigheid in en rondom de groencontainer moet reduceren: de 'schoon bodem'. Dat is een uit oudpapierpulp geperste, composteerbare schaal, die men in een -eerst grondig schoongemaak te- 120 of 140L container kan laten zakken. De schaal vangt afval en vocht op en voorkomt dat rottende afvalresten na het legen achterblij ven in de container. Door de speciaal ge vormde onderzijde van de schaal kleeft of vriest deze niet vast. De schoonbodem is te koop bij een aantal super markten. Per drie stuks 5,45 gulden. Info: Verwet BV, 03 44 - 61 86 64. HEINZ T/£MTJ£r MAP STRAAT OP, AAtfPEEE *3XUT M££fT 6EMAAKT MAAST U££F~T /<L£fA/£ /SSVEST£WMZ <S£PAAAS *A££7T (SOHSTJEE, \/£RP033£l£> AAPP&&S WAAPPE VAP, 0APP <E£2£T AA££FT OP AAOO/£ PEATF MET TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Joost was reeds voor dag en dauw in de weer geweest met de planten. Hij was dan ook tamelijk suf toen hij het portier van de Oude Schicht voor zijn meester openhield. „Neem een voorbeeld aan mij, Joost", sprak heer Bommel, monter naar buiten komend. „Je staat daar zo lusteloos; dat zie ik niet graag. Ik ben tenslotte ook fit." „Zeer wel, heer Olivier, zei de be diende. Hij trok zijn verzakte tors wat op terwijl hij met moeite een geeuw onderdrukte. „Ik begrijp dat niet", sprak heer Bommel tot zichzelf. „Het personeel leeft tegenwoordig niet meer mee met zijn werkgever. Dit is tenslotte een belangrijke dag.voor mij. Ik ga een prijs winnen met een musiceren de bloem; dat is toch geen kleinig heid! Ik ben benieuwd hoe ik ontvan gen word. Ha, ik zie het gezicht van de markies al!" Maar dat viel tegen. Toen heer Ollie uit zijn voertuig stapte was er nie mand die hem opwachtte. De voor zitter van het Flora-festival was ner gens te zien en hij liep geheel onop gemerkt door de grote, met bloemen gevulde ruimte. Er klonk geen ge juich en het enige wat hij kreeg was een vriendelijk knikje van de een of andere deelnemer. De markies stond met een fijn nevel spuitje zijn inzending te bevochtigen toen heer Bommel naderde. „Wees zo goed dat bakje afval te ver wijderen, amice", sprak hij. Met die woorden knikte hij naar de chrysan ten die Joost die morgen had neerge zet - en heer Ollie bleef verwezen staan. Want zijn musicerende chry santen zagen er even lusteloos uit als de trouwe bediende geweest was. H W m R DOOR HANS VAN ES De weersatelliet liet er gistermiddag geen twijfel over bestaan, hoei? de invloed van de hogedruk reikte. Met uitzondering van de Britse E landen en de Scandinavische landen werd een vrijwel wolkenloos continent getoond. We beleefden de zoveelste zonnige en zachte ok- toberdag; het kan niet op deze maand. De luchtdrukverdeling boven onze directe omgeving is ook zo'n beetje de meest gunstige, die je]? kunt wensen in deze tijd van het jaar. De samenwerking tussen een omvangrijke depressie ten westen van Ierland en een krachtig hoge- drukgebied boven Oost-Europa leidde tot een brede zuidelijke stro ming, die Middellandse Zeelicht in vlot tempo naar Nederland bracht. De polaire lucht, die in het weekeinde nog vorstnachten bracht, we; snel het land uit gezet en onder een strakblauwe hemel liep het kw, op tot 14 graden in het noordwesten en 19 graden in het Limburgse Verder naar het zuiden was het in Frankrijk compleet nazomer met maxima tot ruim 25 graden aan de voet van de Pyreneeën. Die hogt temperaturen worden mede in de hand gewerkt door een föhneffect Ook elders in Europa was het aan de warme kant, behalve in delen van Rusland en Noord-Scandinavië, waar de polaire lucht zich met moeite nog even kon handhaven. Vandaag is de zuidelijke stroming nog wat sterker en bij veel zon kur* nen de maxima in de zuidelijke helft van het land wellicht 20 grader: bereiken. In de avond komen wolkenvelden opzetten en blijft hetop^ vallend zacht. De toename van de wind en bewolking hangt samen met een naderend koufront, dat vandaag boven de Britse Eilanden^ gen gaf en morgen in afgezwakte vorm boven Nederland ligt. Er is meer bewolking dan in de afgelopen dagen, maar de neerslaghoevee heden blijven gering. Omdat de zon het grotendeels laat afweten,bl, ven de maxima bij 15 graden steken; nog altijd zacht voor eind okto ber. Donderdag stijgt de barometer al weer boven West-Europa; naastvic- kenvelden laat de zon zich weer af en toe zien en wordt het weer 1 cf 2 graden warmer. Vrijdag nadert een volgend front, maar moet even als zijn voorganger aan activiteit inboeten. Het hogedrukgebied Rusland - al drie weken een dagelijks fenomeen op de weerkaarten lijkt ook in de laatste week van oktober garant te staan voor betrekke lijk droog en zeer zacht weer. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwa; morgen r bewolkt en het zuiden soms wat regen. Morgen sterk aantrekkende wind. Middagtemperatuur in de zuidelijke helft rond 12 graden, naar het noorden toe beduidend kouder. Zweden: Geregeld zon, hier en daar ook wolkenvelden. Op veel plaatsen droog. In het zui den en midden middag- temperaturen rond 10 gra den-, in het noorden maxi ma meest iets boven het vriespunt. Denemarken: Vandaag perioden met zon, soms ook enkele wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Morgen geleidelijk meer bewolking en een toenemende kans op re gen. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in zuidoost-Engeland van tijd tot tijd zon en meest droog. Verder veel bewolking en perioden met regen met op vandaag in Ierland flinke hoeveelhe den. Stevige winden eerst uit het zui den, later uit het zuidwesten. Maxima vandaag rond 15 graden, morgen op veel plaatsen iets lager. België en Luxemburg: Vandaag flink wat zon en aantrekkende zuidenwind. Morgen meer bewolking en af en toe regen. Maximumtemperatuur rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen overwegend zonnig, in het westen meer bewolking en langs de kust kans op re gen. Geleidelijk aantrekkende zuidelijke wind. Morgen vrij veel bewolking en met name in het westen enige tijd regen. Middagtemperatuur van 15 graden plaatselijk in het noorden tot tegen de 20 rond Clermont-Ferrand. Portugal: Overgang naar bewolkt weer met op' bei- - de dagen enige tijd regen. Middagtem peratuur rond 23 graden, ten noorden van Lissabon enkele graden lager. Madeira: Vrij veel bewolking en op beide dagen kans op regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Aan de oostelijke en zuidelijk costa's perioden met zon. Naar het westen toe meer bewolking en een toenemende kans op regen. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Maxima rond 26 graden. Marokko: Westkust: zon, ten noorden van Casab lanca ook geregeld wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur meest tus sen 25 en 30 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar vandaag met name langs de oostkust kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar van het westen uit meer wolkenvelden. Vooral morgen in het westen kans op regen. Geleidelijk aantrekkende zuidelijke wind. Middagtemperatuur rond 19 gra den, aan de voet van de Pyreneeën en kele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Veel zon. heel misschien een bui. Maxi ma rond 23 graden. Italië: Flinke perioden met zon, in het noorden soms ook mist, vandaag in het uiterste zuiden kans op wolkenvelden en een en kele bui. Middagtemperatuur van onge veer 15 graden in het noorden tot rond 22 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en misschien een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Malta: Veranderlijk bewolkt en met nagie op vandaag nog kans op buiige regen. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Vooral aan de westkust flink wat zon. Verder ook geregeld wolkenvelden, maar meest droog. Rond de Egeïsche Zee een straffe noordelijke wind. Middagtempe ratuur langs de Griekse westkust rond 21 graden, op andere plaatsen van 14 tot 18. Turkije en Cyprus: Veel zon. maar met name in het noorden van Turkije ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 13 graden rond de Dardanellen tot 22 op Cyprus. Duitsland: Veel zon. Morgen in het westen en noor den geleidelijk meer bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden, in de voormalige DDR enkele graden lager. Zwitserland: Rustig najaarsweer met vooral in de ber gen zon. Vandaag in de nacht en och tend nog plaatselijk mist. Middagtempe ratuur van 13 tot 17 graden. 5 wo Oostenrijk: Rustig weer met vooral in de bergen Vandaag in de lager gelegen gebiedi de nacht en ochtend kans op mist laaghangende wolken. Middagtemp* tuur rond 12 graden In het algemeen flink wat zon en m dagtemperatuur rond 11 graden. Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met veel zon, maar oor vandaag ook hier en daar mist. Midfi temperatuur meest rond 11 graden. Hongarije: Rustig weer met veel zon, maar ook!? en daar mist. Middagtemperatuur 12 graden WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.22 Zon onder 17i ve Maan op 08.46 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.55 16.15 03.28 Laag 12.05 00.00 11.46 23L Weerrapporten 24 oktober 07

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8