'Ik wil miljoen platen verkopen' ïei Cultuur&Kunst •Muziekvoorstelling in museum De Lakenhal Aquarel van Matisse onder hamer an schuldig jevonden aan moord «op Selena Blind Boys of Alabama in Den Haag Het Loo krijgt uniek portret van jong gestorven prinsje Amerikanen zetten oude Russische muziek op CD werkt legro (waa :he ar wo ilutab de INSDAG 24 OKTOBER 1995 Schrijfwedstrijd in Alphen aan de Rijn phen aan de run» Het Literair Café in Alphen aan de Rijn houdt lor de vijfde keer een schrijfwedstrijd voor amateurschrijvers en -dichters. Het thema is: te laat. Gedichten en verhalen moe ten voor 1 januari binnen zijn bij de bibliotheek of bij boekhan del Haasbeek in Alphen aan de Rijn. Voor meer informatie: Ger- da Verduijn, tel: 0172-420937. Lezing over honderd jaar film voorschoten Prof. dr. N. Bredero, buitengewoon hoogleraar jj filmgeschiedenis aan de universiteit van Amsterdam, houdt 29 g( oktober een lezing over honderd jaar film. De lezing wordt ge houden in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten en be gint om 12.30 uur. Bredero licht aan de hand van video-frag menten de ontwikkeling van de film toe. Ook worden enkele van de allereerste filmfragmenten vertoond en ziet men fragmenten van films die er voor gezorgd hebben dat de film een plaats kreeg tussen de officiële kunsten. Andrews-zus overleden hyannis De zangeres Maxene Andrews, een van de drie An drews Sisters, is bezweken aan een hartaanval. De 79-jarige Amerikaanse stierfin een ziekenhuis bij Boston. Samen met haar zussen Patty en Laverne zong Maxene in de Tweede We reldoorlog voor de Amerikaanse troepen. Sinds de oprichting van het trio in de jaren dertig verkochten de Andrews Sisters bij na honderd miljoen platen. Door de dood van Laverne in 1967 viel de groep uiteen. Maxene pakte in 1979 de draad op met een solo-carrière. Afgelopen zomer trad Andrews nog op voor dui zenden veteranen die de vijftigste verjaardag van het einde van de oorlog vierden. Yleer bezoek Holland Dance Festival den haag De vijfde aflevering van het tweejaarlijkse Holland GEI Dance Festival in Den Haag heeft ruim 13.000 mensen getrok ken, 15 procent meer dan de vorige editie in 1993. Het festival, volgens de organisatie het grootste van Europa, heeft zich van 4 tot en met 21 oktober onder het motto Muziek voor dans in drie Haagse theaters afgespeeld. Er traden zestien binnen- en bui tenlandse groepen op en waren dertien wereldpremières te zien. Het festival nam afscheid van Mare Jonkers als artistiek leider. Jonkers wordt opgevolgd door Samuel Wuersten. Plattel op tournee met nieuw materiaal CHEF Ct K I \ISS|K 0'1 'H'-lll Platenmaatschappij Sony kon haar niet 'inpassen'. En dus kreeg Plattèls debuutalbum 'In a gentle way' (1992) bij deze maatschappij geen opvolger. „Ze wisten niet wat ze met me aan moesten. Nou, dan heb ik liever dat ze me dumpen. Het is net als met een relatie: je gaat er met el kaar voor of anders helemaal niet. Ik baalde er eerst wel van dat die tweede CD niet uitkwam, maar nu sta ik weer met m'n reet op de bühne. De dingen lopen zoals ze lo pen. Daar wil ik niet over klagen. En dan gebeuren er toch ook nieuwe dingen." )e muziekvoorstelling 'Acq! equiem? - Korcak en zijn kin leren' gaat vrijdagavond 1 de- ember in première in het Leid- museum De Lakenhal. Het )uits/Nederlandse stuk is van leinhatf Büttner en Burkhardt ioll en vertelt op abstracte en vmbolische wijze het verhaal an de moord op een groep Dodse weeskinderen in Treblin- a tijdens de Tweede Wereld- lorlog. In 1942 werd de Pools-joodse rts, pedagoog en kinderboe- .enschrijver Janusz Korczak sa- nen met kinderen van het door ïem opgerichte weeshuis in "arschau naar Treblinka weg gevoerd door de Duitse bezet- er. Niemand van hen overleef- 68 Ie de reis. Bijna 50 jaar later naakte de beeldend kunstenaar leinhart Bütner naar aanleiding van deze gebeurtenis een serie 'Kindheitsmodelle'. Deze hou ten objecten, 'kinderdingen' die op speelgoed of kindermeubels lijken, verwijzen naar het lot dat kinderen overal ter wereld over komt: onschuldig slachtoffer worden van oorlogsgeweld. De beelden werden het uit gangspunt voor een muziek voorstelling in samenwerking met de componist Söll. De ob jecten spelen de hoofdrol in dit stuk. Naast de voorstelling zijn er in samenwerking met De La kenhal in het Kunstcentrum aan de Haagweg 4 een aantal 'kin derdingen' van de kunstenaar te zien. Voorafgaand aan de premie- 're in Leiden, is er op 28 novem ber in de dansacademie in Rot terdam een voorpremie're. De voorstelling is bedoeld voor vol wassenen en kinderen vanaf 14 jaar. Kaarten zijn te koop in de Lakenhal, Oude Singel 28-32, tel:071-5165360. leiden erna straatsma Haar theatertournee 'Crazy like a fox' is net begonnen en valt onverwacht samen met de on dertekening van een contract bij een nieuwe platenmaat schappij. Dus die tweede CD zal er uiteindelijk toch nog wel ko men, „Nu kan ik mijn nieuwe nummers eerst 'voorweken' in het theater, ze ontwikkelen voor ze worden opgenomen. Dat heeft z'n voordelen, want in het theater leer je enorm veel. Ik ben ook niet het type om uitge breid te repeteren voor een tournee begint, 't Spannende is juist om op het podium te im proviseren, om op de rand van zo'n nummer te lopen. Dat is dan een beetje mijn jazz-kant van werken." Plattèl praat over haar proble men met Sony, alsof ze niet an ders gewend is. „Ja, ik pas ge woon nergens in. Dat is aan de ene kant m'n geluk, maar aan de andere kant de pest." In een poging haar muziek te om schrijven wordt vaak een reeks aan uiteenlopende artiesten aangehaald. Van Tracy Chap man tot Matt Bianco. „Traci Chapman heeft een lage stem en ik zing soms ook met een la ge stem. Dat 'lage' van mij heeft dan net iets van Traci Chap man. En toen ik een keer een nummer had met veel percussie werd ik met Matt Bianco verge leken. De mensën weten me ge woon niet te plaatsen en dat be schouw ik ook eigenlijk als een groot compliment. Want als ze in die vergelijkingen steeds de zelfde artiest noemen is dat ook geen goede zaak." Popholen Het idioom van Plattèl is pop-, muziek, in de ruimste zin van het woord, van soul tot blues, van funk tot ballad. Toch treedt ze zelden op de gebruikelijke poppodia, in bijvoorbeelden jeugdhonken op. „Dat ik in het theater sta is zo gegroeid. Kijk, als kind heb ik me altijd heel el lendig gevoeld in die popholen. Daar ging ik dan wel eens heen om te schaken met een vriendje en dan werd m'n haar in de fik gestoken. Het waren allemaal van die klojo's die daar kwa men." „En het geluid in die jonge rencentra is vaak keihard. Ik ben eens een keer naar Wendy Lisa geweest en daar spleet m'n hoofd zowat in tweeën toen de band inzette. Ik ben echt niet zo suf, maar ik snap niet dat het altijd zo hard moet. Bij mijn muziek staat luisteren voorop, maar ik zou dolgraag ook eens in Paradiso staan." Ondanks die aversie affi cheerde de in Rotterdam gebo ren en getogen zangeres zich lange tijd als 'heavy Plattèl'. „Dat was een term met een knipoog. Dat 'heavy' sloeg niet op een stoer imago of harde muziek, maar op de emotie in mijn muziek. En verder ben ik natuurlijk ook niet iemand die zacht een liedje zit te mumme len achter de piano. Maar die term werd verkeerd opgevat. Ik gebruik 'm nu ook niet meer." Bingo Na de theatertournee, die 30 september begon in Culem- borg, hoopt Plattèl te beginnen met de opnames voor een twee de CD. ,,Ik wil een producer hebben die mijn 'eigenheid' er nog meer uittrekt, ja, ik ben al bezig met het leggen van con tacten, maar ik wil liever nog niet zeggen met wie. Je weet maar nooit of zo iemand ook wel beschikbaar is." „Als die CD dan eenmaal uit komt hoop ik toch wel dat het 'bingo' is. Ik wil voor de opna men ook goed de tijd nemen, zodat heel Europa niet om die CD heen kan. Ik wil gewoon een miljoen platen verkopen. Het materiaal is er, dus de beuk moet er in." Plattèl treedt donderdag 26 oktober op in de Leidse Plattèl: „Als kind heb ik me altijd heel ellendig gevoeld in die popholen.' Schouwburg. Een aquarel van Henri Matisse, de laatste versie van zijn be roemde la Danse-schilderijen, wordt eind november enkele dagen tentoongesteld alvorens het wordt geveild. De waterverf tekening hing 80 jaar boven een deur in een Parijs' appartement. De tekening is maar 31 cm hoog en vervat in een vergulde kartonnen lijst. Maar het is de laatste versie van het schilderij met de vijf naakten die hand in hand in een cirkel dansen. Het is in particulier bezit. De aquarel wordt bij het vei linghuis Drouot drie dagen ge exposeerd voor ze wordt geveild op 30 november. Het werk zal volgens een schatting van Drouot meer dan 2 miljoen gul den opbrengen. la Danse en Picasso's Les De moiselles d Avignon gelden als twee van de belangrijkste vroeg 20e-eeuwse schilderijen en wei ken die de moderne kunst sterk beïnvloedden. Het Franse mi nisterie van cultuur heeft toe stemming gegeven voor de eventuele uitvoer van de aqua rel naar het buitenland. Matisse's schilderij l.a Danse meet 2,60 meter bij 3,91 meter en hangt in het Hermitage-mu seum in Leningrad. Matisse maakte het doek samen met het schilderij I.a Musique voor de Russische edelman en verzame laar Tsjoekin. Maar toen de werken in december 1910 in Moskou arriveerden brak een schandaal uit in de kunstwe reld, die in de ban was van de pasteltinten van de impressio nisten en nog niet klaar voor Matisse's schreewende kleuren en schokkende vormen. Meer interesse in Friese boek LEEUWARDEN ANP De belangstelling voor het Erie- uuaHMa se boek is opnieuw toegeno men. Dat blijkt uit een record opbrengst van 3,5 ton van de actie 'sutelaksje' van de Stich ting lt Fryske Boek. Dat is der tienduizend gulden meer dan het oude record. Het geld is bij eengebracht door vrijwilligers die elk jaar met kruiwagens in ile Friese dorpen en steden langs de deuren gaan om zo de Friese boeken te promoten en foto erwin Olaf te verkopen houston afp/rtr jury in Houston heeft giste ren de 35-jarige Yolanda Saldi- var schuldig bevonden aan de moord op de Amerikaans-Mexi caanse zangeres Selena, de 'ko ningin van de tejano-muziek'. jury beraadt zich vandaag op de hoogte van de straf. Saldi- var, voormalig voorzitter van de fanclub van Selena, riskeert een gevangenisstraf van 30 jaar. Aanklagers beschuldigden Saldivar ervan dat zij de 23-jari- ge Selena Quintanilla Perez op 31 maart in koelen bloede had neergeschoten. De twee hadden onenigheid gekregen over een zakelijke kwestie. Enkele uren na de dood van de zangeres verklaarde Saldivar in tranen te genover de politie dat zij niet Selena, maar zichzelf had willen doden. De twee ontmoetten el- in een motel in Corpus Christi in de staat Texas. De ver dediging beweerde dat Selena slachtoffer van een ongeluk as. Selena ontving in 1994 een Grammy voor 'Selana live', waarin invloeden van Ameri kaanse pop en Mexicaanse volksmuziek te vinden zijn. Na haar dood groeide haar ster al leen nog maar, zowel bij het Spaanstalige als Engelstalige publiek. Sinjds 1991 verkocht Selena 2,7 miljoen platen, waar van alleen dit jaar al 2,2 miljoen. den haag/leiden 'The Blind Boys gf Alabama' geven zaterdag 11 november een concert in de Haagse Dr. Anton Philipszaal. Al vijf decennia trekken zij door Amerika en Europa en ze zijn in middels levende legenden in de geschiedenis van de gospelmu ziek. Kaarten voor dit concert zijn tot 6 november te koop bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Bij K O zijn, tot 6 november, ook kaarten te koop voor een avondje Italiaanse opera en voor het Koninklijk Ballet van Vlaan deren. In de periode van 3 tot 19 november worden twee korte opera's opgevoerd in de Gashou der in Amsterdam: 'Cavalleria Rusticana' en 'I Pagliacci'. Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen staat op zaterdag 11 november op de planken van het AT&T Danstheater in Den Haag met 'Antwerp-New York', foto RO BERT ZUCKERMAN apeldoorn anp MOSKOUjafp Russische muziek van de jaren 1930 tot heden wordt in Amerika op CD gezet, 0fn het muzikale erfgoed te bewaren. De eerste van de rond 300-CD's verschijnt v°lgende maand. Met het overzetten op CD wil men een groot deel van de Russische muziek con serveren dat anders dreigt te verdwijnen. verklaarde de Amerikaan Tristan Del op een persconferentie in Moskou. Ameri kaanse en Engelse bedrijven hebben het project in 1992 opgezet in samenwer king met de Russische radio en televisie. „De banden van de mooiste concerten van Sovjet-artiesten bevinden zich vaak in een rampzalige staat", verklaarde de Russische zangeres Irina Archipova. „Soms wordt het eerste concert van Tsjaikovski, gespeeld door Svateslav Richter, afgebroken en is het tweede deel van de band bezet door de rede van een Sovjet-leider", aldus de mezzo-so praan. Op de eerste CD staat het concert dat de Amerikaanse zanger Paul Robeson in 1949 in Moskou gaf. Robeson was zeer beroemd en geliefd in de voormalige Sovjetunie. „Van de CD worden onge veer 100.000 exemplaren uitgebracht in de VS, Europa en Rusland. In Rusland worden ze voor de helft van de prijs ver kocht", aldus Del. Volgend jaar worden ongeveer 100 stukken uit de Russische muzikale ar chieven uitgebracht. Rijksmuseum Paleis Hel Loo krijgt een bijzonder schilderij in de collectie. Het gaat om een portret van het jong gestorven prinsje Erederik, een neefje van koning Willem II. Het kind werd slechts negen jaar. Tot nog toe was er voor zover bekend geen portret van hem in Nederlandse verzamelingen. Hofschilder Jan Baptiste van der Hulst vervaardigde het in Biedermeier-stijl geschilderde portret in 1838. De Vereniging Oranje-Nassau Museum heeft het onlangs gekocht bij een kunsthandel in Luzern en zal het op 25 oktober aan Het I-oo overdragen. Willem Erederik Nicolaas Al- bert, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, leefde van 22 augustus 1836 tot 23 ja nuari 1846. Zijn ouders, prins Frederik der Nederlanden en prinses Louise van Pruisen, hadden twee zoons en twee dochters. De dochters groeiden voorspoedig op en de ene, Loui se, sloeg zelfs fconing Karei XV van Zweden aan de haak. Beide jongens stierven jong. Wanhopig Vooral de dood van de kleine Frederik heeft zijn vader zeer aangegrepen. Al tijdens het ziekbed, dat een week duurde, was vader Frederik volgens ko ningin Sophie wanhopig en sterk verouderd. „Het kind was zijn oogappel, niet echt lief, maar intelligent en veelbelo vend", schreef ze. Na de dood van zijn kind zou Frederik da gen hebben gehuild. Aan het doodsbed zei hij: „Daar ligt al mijn liefde, nu is het voorbij." Het prinsje werd vijf dagen na zijn dood bijgezet in Delft. Statig Van der Hulst schilderde het prinsje als een jongetje dat met grote heldere ogen zelfbewust de wereld inkijkt. Van der Hulst was op zijn best als hij kinderen schilderde, omdat hij daarin wat losser kon zijn dan bij de Jan Baptiste van der Hulst was afkomstig uit Leuven, maar vestigde zich na de Belgische opstand van 1830 in de Noorde lijke Nederlanden. I lij werd hol schilder van achtereenvolgens Willem 1 en Willem II. Levens grote portretten van leden van het Huis Oranje-Nassau sierden bij voorbeeld al snel de Eetzaal van paleis Noordeinde op. Het schilderij dat nu naar Het D)o gaat, is gevat in de originele Biedermeier lijst en is 96 bij 79 centimeter groot. Op de achter grond zijn tuinen en een kerkje te zien. liet prinsje, geboren in het Voorhoutpaleis in Den Haag, woonde met zijn ouders en de andere kinderen op Huis De Pauw in Wassenaar, het hui dige gemeentehuis. De tuinen op het schilderij zijn dan ook die van De Pauw en het kerkje is dat van Wassenaar. Prins Frederik, het jong gestorven neefje van Koning Willem II, geschil derd door Jan Baptiste van der Hulst. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7