Akkoord over vredesmacht CSa„ Bi Communisten pacteren met Berlusconi tegen kabinet Fransen doen mogelijk twee kernproeven minder erste zaak bijna rond oor Rwanda-tribunaal tohl: Bezoek wjan New York left geen zin Buitenland Stagneert uw bedrijfsvoering Gaat uw bedrijfswinst in rook op_ ISDAG 24 OKTOBER 1995 irgentijnse president naar Londen 3ar i YORK De Argentijnse president Carlos Menem heeft giste- ysn in New York een uitnodiging van de Britse premier John M~ 110$ r geaccepteerd om een bezoek aan Groot-Brittannië te bren- n. Het was de eerste korte ontmoeting tussen een Argen- lnse Pres'^ent en een Britse premier sinds het uitbreken van de IC cr'°8 om Fa'Wandeilanden in 1982. Op zijn beurt heeft Me- fm Major voor een bezoek aan Argentinië uitgenodigd. ol,l< lexico arresteert leider Zapatistas d giro-STADMexico heeft gisteren in de hoofdstad een belang- het /ent*1 jke leider van de Zapatista-rebellen gearresteerd. Volgens justi- eis het Fernando Yanez Munoz, die bekend staat als 'Coman- netin1,110 German'. De Zapatistas vechten sinds januari 1994 tegen en tregering. Zij eisen meer democratie en meer rechten voor in- semse v0^en- Yanez geldt als een van de oprichters van de be- ictivist Wu beschuldigt Wereldbank ffltiNGTONDe Chinese mensenrechtenactivist Harry Wu seft de Wereldbank beschuldigd van indirecte ondersteuning in werkkampen in China. De produktie van graan en katoen in e kampen profiteert van een door de bank gefinancierd irriga- sproject, aldus een rapport van Wu's organisatie Laogai Re- arch Foundation. Wu was eerder dit jaar inzet van een scherp jnfiict tussen de VS en China. Valesa voor eerst op kop in peilingen tuscHAUVoor het eerst in de campagne van de Poolse presi- ïntsverkiezingen op 5 november gaat president Lech Walesa in peilingen op kop. Volgens het onderzoeksinstituut CBOS, gis- ren in de krant Gazetci Wyborcza, kan Walesa rekenen op veer- jprocent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstrever, de communist Aleksander Kwasniewski, zou 39 procent beha- d "'ranse snelle-kweekreactor stilgelegd {noble De Franse snelle-kweekreactor, in de buurt van Lyon, gisteren stilgelegd nadat technici een lek hadden ontdekt. Het erd gevonden in een stoomgenerator in een niet-nucleair deel .in de installatie en levert geen gevaar voor het milieu op, zei de dl] rectie. De reactor, Superphénix genaamd en de grootste ter u ereld, werd op 26 september weer in gebruik genomen, nadat jin 1990 was gesloten wegens technische problemen. De in- allatie draaide sinds 3 oktober op een capaciteit van dertig ocent. n. tinder moord, meer zelfmoord in VS iMOiNES In de Verenigde Staten neemt het aantal moorden maar steeds meer Amerikanen plegen zelfmoord, blijkt uit de igste cijfers van de Amerikaanse gezondheidsdienst. In 1994 d vamen 23.730 mensen gewelddadig aan hun einde, acht pro nt minder dan de 25.470 moorden een'jaar daarvoor. Wat zelf- iding betreft bereikte Amerika vorig jaar een absoluut hoogte- int met 32.410 geregistreerde gevallen. ii derlandse rechercheurs werken snel M.IDICK HOFLAND tribunaal dat de daders van volkerenmoord in Rwanda et berechten, kan zich ver- edelijk volgende week over eerste aanklacht buigen. En overige zaken tegen de lei van de genocide zullen lier rond zijn dan aanvanke- verwacht. De meeste daders i Rwanda overigens al lang vlucht. Ze zouden zich op- üden in België, Zwitserland Canada. ierhonderd Rwandezen wor- i ervan verdacht leiding te iben gegeven aan de milities de massamoorden hebben gevoerd. Het tribunaal zal ;r alleen de 'zware jongens' volgen wier namen bekend Het bewijs voor hun schuld it echter nog worden verkre- en daaraan werkt momen een groep van vijftien Ne- rlandse rechercheurs ter kke. Onder leiding van de Utrecht politiecommissaris Reinier irdewijk Verhoren de politie- insen getuigen en openen ze 71 massagraven om de B ffelijke resten te onderzoe- i. Dat lugubere werk is nood- elijk omdat moet worden J wezen dat de slachtoffers ge- l-NEW YORK AFP-Rtr grote afwezige bij de VN- rjaardag in New York, de bondskanselier Kohl, nd het zinloos om daar naar- ^ian „alleen om de fami- foto en om er vijf minuten te mnen spreken". Tot dusverre d Kohls woordvoerder Rndaproblemen' opgegeven •or het ontbreken van zijn Jeltsin en Clinton confereren in opperbeste stemming Peking dreigt De twijfels over de deelname van Russische troepen aan de NAVO-vredesmacht voor Bosnië zijn weggenomen. Na zijn ontmoeting in New York met zijn Russische col lega Jeltsin repte de Amerikaanse president, Clinton, gis teren over 'totale overeenstemming'. Maar over het hei kele punt van de rol die de Russen in de vredesmacht gaan vervuljen, is nog geen akkoord bereikt. Daarover gaan de ministers van defensie, Perry en Gratsjov, later deze week verder praten. NEW YORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De overeenkomst kwam als een verrassing, gezien de kritische taal die Jeltsin zondag nog voor de NAVO-operatie over had. Maar gisteren toonde hij zich optimistisch. Na hun vier uur durende gesprek in Hyde Park, het vroegere buitenverblijf van de vroegere Amerikaanse presi dent Roosevelt ten noorden van New York, zei Jeltsin dat zijn ontmoeting met Clinton „een van de vriendelijkste, beste en meest begripvolle" was tussen de leiders van de twee groot machten. Hoe plezierig het was, bleek op de persconferentie na af loop, toen de Russische presi dent op humoristische manier uithaalde naar de pers. „U heeft geschreven dat deze top een ramp zou worden. Wel, u bent de ramp", zei Jeltsin tot grote hilariteit van de aanwezigen. Clinton liepen zelfs van plezier de tranen over de wangen en hij sloeg zijn armen 'om Jeltsin heen. Ook Jeltsin kon zijn lol niet op. Maar hij gaf geen details over het bereikte akkoord over Bos nië. De Russen hebben zich er steeds tegen verzet dat hun troepen in Bosnië onder NAVO- bevel zouden moeten komen. Ook is nog niet geregeld welke financiële bijdrage Rusland aan de NAVO-vredesmacht gaat le veren. De afgelopen weken zijn tal van varianten voorgesteld om de Russen wel te laten mee doen, maar hun troepen buiten de NAVO-commandostructuur te houden. In hoeverre Clinton en Jeltsin daarover ook al een akkoord hebben bereikt, is gisteren niet meegedeeld. Maar volgens Jelt sin is het geen politieke kwestie meer, maar alleen nog een mili tair-praktische. In zijn rede tol de jarige Verenigde Naties liet Jeltsin zich er zondag kritisch over uit dat de vredesmissie door de NAVO wordt geleid en dat de VN-Veiligheidsraad daar door buitenspel wordt gezet. De ministers Perry en Gratsjov spreken elkaar yrijdag, waarna ze naar de staat Kansas vliegen waar voor het eerst een gemeenschappelijke Ameri kaans-Russische militaire oefe ning zal worden gehouden. La ter gaan ze naar de staat Mis souri om de vernietiging bij te wonen van een kernraket. Dat gebeurt als gevolg van de ont wapeningsovereenkomsten die de VS en Rusland hebben geslo ten. Tot zover onze correspon dent. Vanuit Bosnië melden pers bureaus dat het 'parlement' van de Bosnische Serviërs gisteren heeft ingestemd met de legering van een vredesmacht langs de grenzen van de zei fuitgeroepen Servische republiek, maar al leen als het gaat om Russische troepen of eenheden „uit ande re bevriende landen". Voorts hebben Kroatische en Servische onderhandelaars gis teren hun besprekingen over het omstreden gebied Oost-Sla- vonië met enige hoop afgeslo ten. De .delegaties kwamen in de Kroatische stad Osijek bij een. Centraal bij de besprekin gen stond het beoogde akkoord over Üost-Slavonië, waarvoor de partijen begin deze maand de fundamenten legden. Het akkoord voorziet in de vreedza me terugkeer van de door Ser viërs beheerste gebieden in Oost-Slavonië onder Kroatische soevereiniteit. welddadig aan hun einde zijn gekomen. Voor Bordewijk is dit bekend terrein, omdat hij deel hééft uitgemaakt van het spe ciale politieteam dat in Neder land slachtoffers van rampen identificeert. Het materiaal dat de Neder landers in Rwanda verzamelen, wordt beoordeeld door een groep juristen. Die bepalen of het voldoende is om een aan klacht op te stellen die'wordt voorgelegd aan de openbare aanklager van het tribunaal. Dat is Richard Goldstone, die deze functie ook vervult bij het Joe- goslavië-tribunaal. Bordewijk verwacht dat de eerste acte van beschuldiging volgende week aan Goldstone of diens plaats vervanger kan worden aangebo den. Het Rwanda-tribunaal bestaat uit zes rechters, van wie de Se- negalees Laity Karna voorzitter is. Het tribunaal zou moeten ze telen in de Tanzaniaanse stad Arusha, maar het speciale ge rechtshof dat daarvoor wordt gebouwd, is nog lang niet klaar. Daarom zijn de rechters tijdelijk uitgeweken naar Den Haag. Het tribunaal kan de daders van de genocide maximaal tot levens lange gevangenisstraf veroorde len. Chirac krijgt mogelijk proces PARUS Rtr-AFP De Franse president, Chirac, dreigt te worden vervolgd voor de manier waarop hij in aan merking is gekomen voor een goedkope huurwoning in hartje Parijs. Het openbaar ministerie gaat onderzoeken of Chirac hierbij destijds gebruik maakte van zijn positie als burgemeester van de Franse hoofdstad. Recent ontsnapte premier Juppé aan vervolging. Hij woonde zelf tegen een zacht prijsje in een apparte ment van de gemeente en had zoiets ook voor zijn zoon laten regelen. De presidenten Clinton (links) en Jeltsin kijken uit over de van herfsttinten vlammende Hudson-vallei, aan de voet van het buitenverblijf van de vroegere Amerikaanse president Roose velt. FOTO AP STEPHAN SAVOIA WASHINGTON AP De Chinese president, Jiang Ze- min, heeft gisteren gewaar schuwd dat China zeker tot oor logvoering zal overgaan als Tai wan zich onafhankelijk ver klaart. Jiang zei tegen een Ame rikaans televisiestation dat de kwestie Taiwan het belangrijk ste onderwerp is dat hij van daag in zijn onderhoudt met zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton aansnijdt. Jiang benadrukte het defen sieve karakter van het Chinese leger en zei dat Peking zeker niet van plan is enig ander land de oorlog te verklaren. Op de vraag of oorlog onvermijdelijk zou zijn wanneer Taiwan naar onafhankelijkheid zou streven, antwoordde hij echter: „Ik ge loof dat het antwoord op uw vraag bevestigend is". China is voor vreedzame her eniging met Taiwan. Jiang zei dat „de militaire optie" niet kan worden uitgesloten wanneer op Taiwan druk wordt uitgeoefend om naar onafhankelijkheid te streven. Nationalistische Chine zen weken eind jaren veertig van China uit naar Taiwan, op de; vlucht voor de zegevierende communistèn van Mao. Philip Agee weer welkom bij Britten HAARLEM RONALD FRISART Als laatste is Londen door de bocht: oud-CIA agent Philip Agee mag Groot-Brittannië weer in. Volgens Agee (60) heeft het Britse ministerie van bin nenlandse zaken hem dat laten weten. Vragen daarover van de Britse pers wil dat departement niet beantwoorden, maar het spreekt niet tegen dat Agee het land weer binnen mag. Agee ging in 1957 werken voor de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. Tot zijn ontslag in 1969 hield hij zich bezig met clandestiene operaties in Ecua dor, Uruguay en Mexico, In 1975 publiceerde hij daarover het boek Inside the Company: A CIA Diary. Daarin onthulde hij hoe de (31A samenspande tegen de VS onwelgevallige regeringen en bewegingen in Zuid-Ameri ka. Ook publiceerde hij een lijst van CIA-medewerkers. Vervolgens werd hem de toe gang tot de VS ontzegd. In Eu ropa wezen Frankrijk, Ilaljë, Groot-Brittannië en in 1978 ook Nederland hem de deur. In Den Haag deed zijn zaak destijds veel stof opwaaien. Stuk voor stuk lieten die landen Agee in later jaren weer toe, alleen Groot-Brittannië tot nu toe niet. Toen hij Nederland moest verlaten, vond Agee eind 1978 onderdak in Duitsland. Daar werkt hij aan de universiteit van Jfamburg. Financiële wanorde dreigt in Italië door milieuvoorschriften? ROMF» EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het voortbestaan van het Itali aanse zakenkabinet van pre mier Dini is gisteren uiterst on zeker geworden. Dat komt door het besluit van de Partij van Communistische Heroprichting (PRC) om de motie van wan trouwen te steunen die is inge diend door het rechtse blok van oud-pemier Berlusconi. De motie, die een direct ge volg is van het gedwongen ont slag van minister van justitie Mancuso, zou vandaag al aan de orde komen in de Kamer van Afgevaardigden. Donderdag zal premier Dini antwoorden en meteen daarna wordt over de motie gestemd. Dankzij de 24 communisten komt het 'anti- Dini-front' uit op 315 stemmen. De centrum-linkse partijen en de Lega Nord, die de afgelopen tien maanden het kabinet heb ben gesteund, komen gezamen lijk niet verder dan 307 stem men. PRC-secretaris Bertinotti heeft alle scenario's overhoop gegooid. Hij zei gisteren dat hij het geen schande vindt om voor een motie te stemmen die is in gediend doorzijn aartsvijanden. „Ook in het verleden hebben communisten talloze keren ini tiatieven van fascisten gesteund tegen christendemocratische regeringen", aldus Bertinotti. Hij vindt dat Dini moet op stappen vanwege diens 'de sastreuze sociaal-economische beleid' en ook omdat hij tot vo rige week een minister heeft ge tolereerd die campagne voert tegen de anti-corruptiemagi straten en tegen presidenti Scalfaro. Bertinotti pleit, net als de rechtse leiders Berlusconi en Fini, voor het direct uitschrijven van verkiezingen. In het centrum-linkse kamp door het nemen van milieumaatregelen? Wie goed rekent, schakelt de BMD in. Bel (03480) 309 87 voor meer informatie. *j BMD: dé milieu-adviseur naast de ondernemer. werd het besluit van Bertinötti scherp veroordeeld, vooral van wege de consequenties die een regeringscrisis zal hebben voor de Italiaanse economie. Giste ren kwam daarvan al een voor proefje: de lire, al sinds vrijdag bezig aan een vrije val, zakte verder weg ten opzichte van de Duitse mark en de effecten beurs verloor bijna twee pro cent. Premier Dini weigerde giste ren commentaar te geven, maar liet via een staatssecretaris we ten dat hij niet aan aftreden denkt. Op initiatief van de pre mier is de behandeling van de motie vervroegd, omdat hij de schade die de politieke onzeker heid de lire berokkent zo veel mogelijk wil beperken. Dini hoopt vooral de nu bij het par lement liggende begrotingswet nog te redden. De wet vormt een belangrijke stap in het sa neringsproces van Italië's over heidsfinanciën en moet voor het einde van het jaar zijn aan genomen. Als echter verkiezingen wor den uitgeschreven en daar van heeft het alle schijn wordt dat onmogelijk. Zonder begroting heeft de regering nauwelijks financiële armslag. Bovendien zou de sanering die nodig is om mee te mogen doen aan de Europese Monetaire Unie in het honderd lopen. Dat alles wordt extra pijnlijk, omdat Italië de eerste zes maanden van volgend jaar voorzitter is van de Europese Unie. Wie goed rekent, schakelt de BMD in. Bel (03480) 309 87 voor meer informatie. BMD: dè milieu-adviseur naast de ondernemer. Parijs hoeft niet voor Europees Hof te komen BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Frankrijk zal waarschijnlijk volstaan met nog vier kernproeven, twee minder dan eerder was aange kondigd. De Franse president, Chirac, heeft dat gisteravond gezegd in een interview met het Amerikaanse televisiestation CNN. Volgens Chi rac hebben regeringsleiders als Clinton, Major en Kohl tijdens persoonlijke contacten begrip ge toond voorde Franse positie. De Europese Commissie besliste vandaag dat Frankrijk niet voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg hoeft te worden gedaagd wegens de kernproeven in de Stille Oceaan. Volgenms de Commissie is het testprogramma „niet extreem gevaarlijk". Het wa al enkele weken een publick geheim dat de juridische dienst van de EU-Com- missie geen kans ziet om Frankrijk aan te klagen. De Deense EU-commissaris voor milieuzaken, Bjerregaard, heeft volgens de juridische dienst veel te hoog van de toren geblazen door met een gang naar het hof te dreigen. Bjerregaard kreeg naar haar zin te weinig informatie van de Fransen over de eventuele gevolgen van de kernproeven voor de gezondheid van mens en dier in het test gebied. Óp basis van het Euratom-verdrag heeft de Europese Commissie recht op die informatie. Bjerregaard zou de zaak echter zo slecht hebben gespeeld, dat de Commissie nu alle initiatief uit handen is genomen. Een dagboek, dat Bjerregaard een dezer dagen publiceert over haar eerste zes maanden als Eu ropees commissaris en waarvan gisteren enkele passages in de Deense pers uitlekten, zal de zaak ook geen goed doen. In dat dagboek haalt ze fel uit naar de Franse president, Chirac. Na een diner van de EU-Commissie met Chirac in Straatsburg schreef Bjerregaard volgens de Deense krant Jyl- lands Posten: „Chirac maakt een zeer slechte in druk. Ik denk ook niet dat hij al doende heter zal worden". Verderop noteerde ze, nadat Chirac de hervatting van de kernproeven had aangekon digd: „Typisch een voorbeeld van een nieuwe president die zo nodig spierballen moet tonen om zijn volgelingen te laten zien wat voor een sterke man zij hebben gekozen".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5