Aan u de keus. Wijers: Meer omzet bij langere opening winkels ff en r Binnenland «rreus België-Nederland gt na 150 jaar vast Half Breskens ontruimd voor demontage bommen Gelderland haalt veldpolitie irug via Melkertbanen Commissie vergeet rol parlement Organon overweegt stappen in trombose-pilkwestie Acties bij kappers op komst Haagse korpschef voor 'doorleveren' drugs 13 no cj 5 dutj en open «SDAG 24 OKTOBER 1995 wee doden bij crash Eindhoven jnHOVENBij een verkeersongeval in Eindhoven zijn gisteren iee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers, een 42-ja- ge Vietnamees en een 45-jarige Cambodjaanse, waren op weg jt het Franse Lure naar familie en vrienden in Hoorn. De 64-ja- ge Cambodjaanse bestuurder van de auto raakte zwaar ge- ond. De man stuurde zijn auto door nog onbekende oorzaak gen de pijler van een ANWB-bord op het verkeersplein Leen- jrheide. boete voor Britse snelheidsduivel Een 35-jarige Brit heeft 3.000 gulden boete gekregen na- jt hij op de A2 was betrapt op veel te hard rijden. Op de auto- ielweg van Den Bosch naar Eindhoven reed de man 180 kilo- ieter per uur en kleefde voortdurend achter zijn voorgangers, ie man kon pas ter hoogte van Eindhoven worden staande ge- ouden. Pas nadat een Nederlandse collega van de man de boe- :op het politiebureau in Boxtel had voldaan, mocht hij zijn weg jrvolgen. IST-tracé Antwerpen-Rotterdam rond w york Premier Kok heeft met zijn Belgische collega Dehae- iovereenstemming bereikt over het tracé van de hoge-snel- '1 eidstrein (HST) tussen Antwerpen èn Rotterdam. De twee rege- ngsleiders spraken elkaar tijdens de VN-bijeenkomst in New ork. De spoorlijn komt langs de E19-snelweg bij Breda, zoals tilangs al op ambtelijk niveau was overeengekomen. Volgens Te ok gaat het om het tracé dat de minste overlast en schade aan ie, et milieu veroorzaakt. taderboot vast onder Alkmaarse brug e km aar» De plezierboot Mississippi Queen is afgelopen nacht d luurvast komen te zitten onder de Tesselse Brug in Alkmaar, historische raderboot, die in Nijmegen zijn thuishaven heeft, s eerder op de avond aangekomen in Alkmaar. Vermoedelijk ;ft een voorbijganger tegen middernacht de trossen losge- I joid. De boot, die geheel onbemand was, dreef in de richting het politiebureau en de Tesselse Brug. Een politieman die gevaarte bij het bureau voorbij zag komen, kon aan boord pringen maar kon een botsing niet verhinderen. De boot kwam iet een van de masten muurvast te zitten aan de brug. De scha- is nog niet bekend. 'Winkelier zal niet langer werken Minister Wijers van economische zaken ziet louter licht punten in verruiming van de winkeltijden. Er komen 15.000 (deeltijd)banen bij, terwijl de werkweek voor klei ne zelfstandigen volgens hem niet langer wordt. Hij denkt winkeliers vooral andere openingsuren zullen kie zen, zo heeft hij gisteren de Kamer laten weten in ant woord op de kritiek vanuit de fracties. den haag anp Wijers baseert het getal van 15.000 banen op de verwach ting van het Centraal Plan Bu reau (CPB) dat winkels gemid deld vijf uur per week langer open zullen zijn. De kosten daarvan zullen vooral betaald worden via een hogere omzet, verwacht hij. Hij haalt daarbij Duitse onderzoekers aan, die hebben berekend dat bij verrui ming van winkeltijden aldaar de omzet met twee tot drie procent zal stijgen. Als mensen gaan winkelen, kopen ze wat. Gaan ze meer winkelen, dan kopen ze dus ook meer, zo luidt de rede nering. Wijers onderschrijft die gedachtengang, zo laat hij we ten. Voor de minister is overigens vooral van belang dat de win keltijden beter aansluiten op nieuwe leefpatronen en dat de nieuwe banen vooral zullen gaan naar vrouwen en allochto nen, probleemgroepen op de arbeidsmarkt. Hij verandert dan ook niets aan de wet, die in houdt dat de winkels door de week tot tien uur 's avonds open kunnen blijven en dat het aan de gemeenten is te bepalen of de winkeldeuren ook op zon dag open gaan. De angst dat buurtwinkels zullen sluiten omdat kleine win keliers meer personeel niet kun nen betalen, deelt Wijefs niet. Hij denkt juist dat de nieuwe wet nieuwe kansen schept voor de buurtwinkel. Wijers verwacht bovendien niet dat winkeliers nog langere werkweken zullen maken dan ze nu al doen, maar dat de winkeliers de deuren open en dicht zullen houden op tijden die hen zelf het beste uit komen. e nassau anp ruim 150 jaar bestaat er in gemeenten Baarle-Nassau Baarle-Hertog eindelijk dui- ijkheid over de precieze ns tussen België en Neder- Een koninklijke grens- mmissie tekent over precies week daarover een over- ïkomst. )aarin wordt tevens vastge- d dat België op Nederlands indgebied de souvereiniteit over een extra stukje wei van 80 roeden. Ook daar- ir heeft tot nu toe onduide- leid bestaan. oorsprong van de lappen- in rond de Baarles is terug leren tot 1198. In dat jaar de Hertog van Brabant klei- stukjes grond weg aan God-. van Schoten, de Heer van a. Die kaveltjes zijn later in bezit gekomen van de fami- Nassau. Bij de splitsing van Ierland en België^ in 1830 itond min of meer de huidi- isituatie. Van meet af aan was onduidelijk waar de rijks- izen liepen. Daarom is des- afgesproken dat de ge meentegrens tevens gold als landgrens. Bij elkaar bestrijken de encla ves een oppervlak van een klei ne 250* hectare, met een totale omtrek van ongeveer 35 kilo meter. De grenzen lopen dwars door huizen, tuinen en fabrie ken. In het verleden maakte dat de beide plaatsen tot een waar smokkelparadijs. Ook recente lijk is die situatie nog misbruikt voor dubieuze financiële en fis cale constructies. Om het juiste grensverloop te kunnen vaststellen, hebben de kadasters uit beide landen de afgelopen vijftien jaar opnieuw metingen verricht en oude kaarten en documenten bestu deerd. De uitkomsten daarvan leidden er onder meer toe dat één van de inwoners niet in Bel gië, maar in Nederland bleek te wonen. Omdat de betrokkene daar grote problemen mee had, hebben beide gemeentebestu ren in onderling overleg beslo ten de voordeur, die bepalend is voor de plek waar men woont, te verplaatsen waardoor er fei telijk niets verandert. breskens Het Zeeuwse Breskens was vanmorgen vroeg in rep en roer. De helft van het plaatsje moest vóór acht uur zijn ontruimd wegens de montage van vijf bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Ongeveer 2100 mensen moesten hun huis, eventueel met huisdier, verlaten. De rest van de bevolking is geadviseerd tijdens de demontage, die het grootste deel van de middag zou duren, binnen te blijven. Scholen zijn vandaag gesloten, het veer Vlissingen-Breskens is tijdens de demontage stilgelegd. Bij de operatie zijn ongeveer driehonderd mensen van politie, mobiele eenheid (ME), de gemeente Oostburg (waartoe Breskens behoort) en het Rode Kruis ingezet. Enkele weken geleden trof het Explosieven Opruimingscommando (EOC) op een bouwterrein aan de Sportlaan in Breskens vier zogenoemde duizendponders uit de Tweede Wereldoorlog aan. Zaterdag vond het EOC op een nabijgelegen bouwkavel nog een duizendponder. Wanneer daar meer dan één bom gevonden zou zijn, zouden evacuatie en demontage op één dag niet uitvoerbaar zijn. Maar vijf bommen achtte het EOC wel te doen, zodat vandaag toch als ruimingsdag kon worden aangehouden. foto anp paul stolk Ierland krijgt via een om- de opgeheven veldpolitie een deel terug. De provin- kreeg gisteren van minister ";ert van sociale zaken toe- iming om 250 tot 300 zoge- cofll emde Melkertbanen in te lien met toezichthouders in ndau :t buitengebied. Deze werklo- ateni n gaan na een opleiding een kc «l van de taken van de voor- dl alige veldpolitie vervullen. Het Gelderse project is het schreèrste buiten de grote steden :ge Ha aarvoor een groot aantal elkertbanen gebruikt mag orden. Het is de bedoeling dat ht. In gemeenten in de Achterhoek rzieneop de Veluwe (een deel van) hun.toegewezen Melkertba- !n in een provinciale pot stor- n om het plan mogelijk te ma in. De provincie is veruit de ootste van Nederland, maar ift tweehonderd politieplaat- nslede j.ZeS kijkt tde ■t Japa dan eei okje- ha ben r' ingp sen aan de Randstad moeten inleveren. De bijzondere opspo ringsambtenaren, die de taak van de veldpolitie moesten overnemen, kunnen niet aan de plotseling veel strenger gewor den kwaliteitseisen van de mi nister van justitie voldoen, me de omdat zij cursussen zelf moeten betalen. Van enige wet en regelgeving en de handha ving daarvan is in het Gelderse buitengebied vrijwel niets meer overgebleven, stelt de provincie. Gelderlarfd wil nu cursussen voor de bijzondere opsporings ambtenaren gaan betalen. Zij hebben opsporings- en aanhou dingsbevoegdheid. De toezicht houders moeten aan hen over tredingen in het buitengebied, zoals illegale afvalstort, toeris me in stiltegebieden of crossen in natuurgebieden, rapporteren. De bijzondere opsporingsamb tenaren werken zowel in parti culiere als in openbare gebie den. Voorzitter d'Hondt van het landelijk korpsbeheerdersbe raad was gisteravond niet erg te spreken over de afspraak. ,,De korpsbeheerders hebben juist een werkgroep ingesteld om de problemen in de buitengebie den in Nederland te onderzoe ken. Zij kunnen wel een heel ander voorstel doen. Dit plan fietst daar zomaar tussendoor, terwijl geen van de korpsbe heerders wist dat de provincie Gelderland dit van plan was." Ook als burgemeester van Nijmegen, een stad met een ho ge werkloosheid die mogelijk ook Melkertbanen in moet leve ren voor het provinciale plan, vindt D'Hondt het idee niet ge lukkig. ,.Als we volgend jaar meer Melkertbanen toegewezen krijgen kunnen we er eens over denken, maar voorlopig hebben we lang niet genoeg om aan de vraag in onze eigen gemeente te voldoen." J Grandama Spaghetti, c n Ct1 Spaghetti, pak 500 gram 59 pak 500 gram - Honig Spaghetti, c c 1.19 pak 500gram 1.55 Favoriet brood, c Ct1 Bruin brood, bruin, heel 1.59 heel Zaanse Snijder, 2.21 bruin, heel 2.41 JïjBiolon wasmiddel,— 01 Color, Ariel Futur Color, bont, zak 2 kg /.b9 navulpak, 17kg 11.99 navulpak, 1.5kg 14.99 B&B Haarlak 01 Hairspray extra sterk, rr. extra sterk one bus 350 ml 2.b9 bus 400 ml 3.95 s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten JAN KUYS VAN TRAA De wijze, onafhankelijke leden van de rechterlijke macht zijn bij uitstek zeer geschikte toetsstenen voor de enquêtecommis sieopsporingsmethoden. Hun gezag is groot, hun wijsheid navenant, hun positie schier onaantast baar. Bovendien is hun a kennis van de in Neder land gebruikte opspo ringsmethoden aanzienlijk. Geen wonder dat de parlementaire onderzoekscomissie gisteren met veel egards een tweetal rechters vragen stelde. Een juiste uitdrukking, 'vragen stelde', want van een kritisch verhoor was geen sprake. Veeleer deed de commissie een beroep op het geheugen van de magistraten zonder hun verantwoordelijk heid indringend te toetsen. Soms verstoutte zij zich te informeren naar concrete acties van de edelachtbaren in bepaalde gevallen, maar het kri tische vuur werd hen niet aan de schenen gelegd. Wat stelt u voor, klonk het vaak uit de mond van de ondervragers. Met die vraag toonden Van Traa en de zijnen op zoek te zijn naar een slotconclu sie. Toch zijn veel dingen nog onbekend. De oor zaken van de ontmanteling van het Interregio naal Recherche Team (IRT) Noord-Hollan- d/Utrecht zijn niet duidelijk. Het is de vraag of politie en justitie de wet hebben overtreden met de door het IRT gebruikte opsporingsmethode. Wie was in welk geval verantwoordelijk? En even min bestaat helderheid over veel deelkwesties als het aantal doorgevoerde containers, de invoer van drugs uit Zuid-Amerika, de XTC-lijn naar En geland, enzovoorts. Zo'n drie weken voor het ein de van het openbaar verhoor vindt de commis sie-Van Traa het desalniettemin tijd worden voor het toewerken naar mogelijke slotconclusies. Vandaar het gisteren regelmatig klinkende 'wat stelt u voor'. I let inschakelen van de rechter commissaris om te zeggen of opsporingsmetho den wel of niet mogen worden gebruikt? Het in de wet regelen van opsporingsmiddelen? Het ma ken van een wettelijk kader, waarbinnen opspo ringsactiviteiten van de politie een plaats krijgen? Zo zoekt de commissie maar door. Slechts een enkele maal heeft voorzitter Van Traa - en dan nog passerenderwijs - gesproken over de rol van de politiek. Merkwaardig, want vooral het parlement is de afgelopen jaren ernstig in gebre ke gebleven. De Tweede Kamer gaf aan het eind van de jaren tachtig de minister welgemeende steun voor de voorgestelde aanpak van de zware Verslaggever Jan Kuys is aanwezig bij de openbare verhoren van de parlementaire onderzoekscommissie Van Traa. die zich verdiept in de opsporingsmethoden van de politie en justitie Onze Haagse redacteur beschouwt en analyseert en geeft de achtergronden criminaliteit. De rechts staat liep immers gevaar en dus was onmiddellijk optreden vereist. In een - laten we zeggen - impulsieve reactie besloot de Tweede Kamer de roep om meer veiligheid te steunen. Welke volksver tegenwoordiger haalt het immers in zijn hoofd om extra veiligheidsmaatre gelen af te wijzen? Wie dat doet weet één ding ze ker: dat zijn politieke leven aan een touwtje bun- geil. De Tweede Kamer had echter beter moeten we ten. Toen al ontbrak elke controle van het open baar ministerie (OM) op het doen en laten van de politie. I let OM vormde in theorie het gezag over de politie bij de opsporing van strafbare feiten. In de praktijk wisten de officieren van justitie van toeten noch blazen en hadden zij nauwelijks iets te vertellen over de aansturing van het politie-ap- paraat. Tegelijkertijd deed de wetenschappelijke benade ring opgang binnen de politiekorpsen. Statistie ken duidden voortaan de weg naar goed politie werk. Naast voordelen had dit tevens tot gevolg dat de basis vaak niet meer snapte wat de notaschrijver bedoelde. Met andere woorden: de boevenvanger had geen contact meer met de in tellectuele politieman. Hun werk groeide uit el kaar. De Kamer zelf had in die tijd weinig greep op het politiewerk. Het vaststellen van het benodigd aantal politie-agenten was een jaarlijks parle mentair ritueel. Voor het overige lieten kabinet en kamer de wijsheid van het opsporen terecht over aan de mensen in het veld en het oordeel van de rechter. Die situatie verslechterde nog toen de nieuwe Politiewet ook de directe controle van de gemeenteraad op de handel en wandel van de politie min of meer onderuit haalde. Bij de laatste reorganisatie van het politiebestel raakte ieder een de kluts kwijt. Wie doet wat in die grote ge bieden en hoe, was een veel gestelde vraag. Over het tekortschieten van de wetgever, zowel in wetgevende als in toezichthoudende zin, heeft de onderzoekscommissie nauwelijks gesproken. Daardoor lijkt het alsof het parlement nu middels de commissie de taak heeft de chaos weg te ne men. Dat het parlement mede verantwoordelijk is voor de chaos, blijft echter onbesproken. Zelf kritiek op dit punt zou het optreden van de com missie sterker maken. ANP Algemeen Nederlands Persbure arnhem» anp van een van de onderzoeken, professor Spitzer van de McGill- universiteit in Montreal. Die liet weten dat het GSM de gegevens verkeerd heeft geïnterpreteerd. Ook delabrikant van de andere pillen, het Duitse Schering en het Amerikaanse Wyeth, over wegen juridische stappen. Van paniek onder vrouwen in Nederland is volgens een woordvoerder van AKZO Nobel, waartoe Organon behoort, geen sprake. Organon kreeg sinds de opening van een speciale infor matielijn afgelopen vrijdag tele foontjes van ongeveer 2000 vrouwen. „Dat is in vergelijking met de 1.5 miljoen gebruiksters niet veel", aldus de woordvoer der. Pilproducent Organon over weegt een schadeclaim in te dienen tegen de Britse overheid na de alarmerende waarschu wing van het committee on safe ty of medicines (GSM) dat zeven pilmerken een verhoogd risico geven van trombose in de be nen. De instelling baseerde zich op drie nog niet gepubliceerde studies naar het verband tussen pilgebruik en het optreden van hart- en vaatziekten. Volgens Organon, dat de in de beklaagdenbank gezette merken Marvelon en Mercilon maakt, is de waarschuwing on gegrond en overhaast. I Iet con cern kreeg steun van de leider den haag anp Werkgevers en werknemers in de kappersbranche liggen ech ter op veel meer punten ver uit elkaar. Het voornaamste ge schilpunt betreft de loonstruc- tuur. De ANKO wil een einde maken aan het automatisme dat leerling-kapsters na het be halen van de benodigde vakdi ploma's doorstromen naar een hogere loonschaal. Dat kan ge diplomeerden volgens Visser zeshonderd gulden bruto per maand schelen. Visser verweet de ANKO vori ge week 'amateuristisch ge pruts', toen hij het slepende CAO-conflict naar buiten bracht. De GAO in het kappers- bedrijf heeft betrekking op 24.000 werknemers. De Kappersbond FNV bereidt acties voor bij de kappersbedrij- ven. De FNV-bond heeft het laatste bod van de werkgevers organisatie ANKO in het slepen de CAO-conflict gisteren van de hand gewezen. De Kappers- bond ziet geen andere moge lijkheid meer dan naar het ac tiewapen te grijpen, aldus be stuurder Visser. De bond neemt het de werk gevers kwalijk dat zij zijn terug gekomen van een mondelinge afspraak voor een eenmalige uitkering. Flet laatste bod van de werkgevers is nu 1,5 procent, terwijl volgens Visser veel eer der al 1,75 procent is afgespro ken. 'Politie moet risico 's dmven nemen den haag gpd vervolg van voorpagina De Haagse korpschef Brand is voorstander van het 'doorleve ren' van drugs. De methode is volgens hem noodzakelijk om goed georganiseerde criminele groepen aan te pakken. „De Ne derlandse politie moet risico's durven nemen. Als de politie niet langs de grenzen van de re gels loopt, komen we nergens." Brand zei dit gisteren voor de parlementaire enquêtecommis sie opsporingmethoden. Hij deelt zijn visie met de korpschefs Wiarda (Utrecht), Straver (Haarlem) en Wilzing (Zwolle). De Amsterdamse poli tiebaas Nordholt, verklaard te genstander van de methode, komt hierdoor onder collega's steeds meer alleen te staan. Brand vindt het doorleveren vergelijkbaar met partijen drugs waarvan de politie via de tele foontaps hoort dal die het land binnenkomen. „Dat gebeurt heel vaak. Ook dan pakken ze niet de eerste kilo, maar wordt gewacht op het juiste moment. De politie gooit niets op de markt. Zij ziet dat dat gebeurt." Met instemming van de procu reur-generaal werd in Den I laag ooit besloten een partij van 200 kilo cocaïne op de markt te la ten komen. In de Hofstad geldt overigens het principe dat een criminele informant niet aan zijn handel mag verdienen. Brand ontkende gisteren dat Haagse politiemensen een ge sprek hebben gehad met een informant om te voorkomen dat deze over te veel zaken zou ge tuigen voor de enquêtecommis sie. Dit werd onlangs gesugge- reerd door advocaat Mant/, van de informant voor de VPRO. Brand spreekt ook tegen dat de man in 1992 met dertien ande ren op vrije voeten is gekomen omdat de Haagse officier van justitie Van den Broek opzette lijk vormfouten had gemaakt. Brand: „Niets van waar. Die zaak is gewoon geseponeerd." En in een tweede zaak is de man veroordeeld. Eerder al was Docters van Leeuwen, voorzitter van het col lege van procureurs-generaal, verbolgen over het VRRO-pro- gramma. Hij zal de Raad voor de Journalistiek vragen een oor deel te vellen over de uitzeil- din» Advocaat Doedens vindt in tussen dat de strafzaak tegen zijn cliënt Charles Zwolsman moet worden herzien. Aanlei ding is de uitspraak van rechter Willems gisteren dat de Amster damse politie tijdens de rechts zaak ten onrechte niet meldde dat een onderzoek naar Zwols- mans financiële positie is ver rit lit Willems was voorzitter van de strafkamer van het Amsterdam se gerechtshof die zich met de zaak Zwolsman bezig hield. Hij vroeg de Amsterdamse politie vorig jaar tijdens de behande- ling van de zaak om achteraf in een proces-verbaal alle gebruik te opsporingsmethoden vast te leggen. In het verbaal werd uit - eindelijk het bankonderzoek niet vermeld. Willems, die pas recent hoor de dat een dergelijk onderzoek wel plaats had, vindt dat dit in het proces-verbaal had moeten staan. De Amsterdamse politie stelt zich op het standpunt dat het onderzoek bij de bank geen 'opsporingsmethode' betrof. Vom tjauvO! Open t/m 29 oktobc a__£i -

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3