Plan voor opheffing ziekenfondsen geeft slechts helderheid 'Miskramen verdienen meer aandacht' 'Hollandia Kloos kan Lubbers weer opbreken' Feiten &Meningen DINSDAG 24 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE Volgens diplomatieke bronnen in New York is er van Duitse kant geen verzet meer tegen Lubbers als secretaris-generaal van de NAVO. Minister Van Mierlo sprak gisteren in New York met zijn Duitse ambtgenoot Kinkel over een mogelijke kandida tuur van Lubbers. Verleden jaar voorkwam bonds kanselier Kohl dat de EU-lidstaten de ex-premier tot voorzitter van de Europese Commissie kozen. Als de Duitsers nu geen veto zouden uitspreken over een kandidatuur van Lubbers, zijn de kansen van de Nederlander aanzienlijk verbeterd. Maar toch krabt politicoloog en lobby-deskundige prof. dr. M. van Schendelen zich achter de oren. „Dit is een klassieke vechtarena. Macht botst op macht. De vraag is: blijft Lubbers daarin overeind? De voortekenen zijn niet gunstig", zegt hij zorge lijk. „Maar het is hoopgevend dat dit paarse kabi net aanzienlijk beter lobbyt dan de vorige regeer- ploeg." Van Schendelen publiceerde eerder dit jaar een onderzoek naar het succes van de Nederlandse be langenbehartiging in de Europese Unie. Zijn con clusie: de kabinetten Lubbers-11 en Lubbers-III bakten er over het algemeen weinig van. Het meest schrijnende voorbeeld was nog wel de poging om Lubbers zelf op de stoel van de voorzitter van de Europese Commissie te krijgen. Van Schendelen: „Die lobby verliep totaal an ders. Om te beginnen zijn de kansen van Lubbers op die post indertijd niet goed onderzocht. Er werd veel tamtam gemaakt, vooral door Lubbers zelf. Toen Lubbers vervolgens met de rug tegen de muur stond, heeft hij in de media de tegenaanval geopend, onder anderen op zijn tegenkandidaat, de Belgische premier Dehaene. Stom, stom, stom. Toen Lubbers het uiteindelijk niet werd, was de schade groot, ook voor Nederland." Volgens de hoogleraar pakt het duo Kok/Van Mierlo de zaken nu veel handiger aan. „De basisre gel bij een succesvolle lobby is: horen, zien en zwij gen. Wat het horen en zien betreft: ik heb de in druk dat Kok en Van Mierlo heel voorzichtig de kansen aftasten. Ook wordt er prima gezwegen. Ik bedoel: Lubbers wordt in dit stadium nog niet naar voren geschoven en dat is ook heel verstandig. Ie mand nadrukkelijk kandideren, zoals de Denen hebben gedaan, is zeer riskant. Het maakt je kwets baar omdat je moeilijk kunt onderhandelen en als de kandidaat het niet haalt wordt dat als een ne derlaag eiVaren." Van Schendelen is het nadrukkelijk niet eens met WD-kamerlid Weisglas die afgelopen vrijdag het 'uit de race' halen van Eurocommissaris Van den Broek bekritiseerde. Van den Broek is een betere kandidaat, aldus Weisglas, die de manoeuvre ook tactisch niet handig vond. Van Schendelen: „Dat de naam van Van den Broek is doorgestreept, vind ik wijs. Je kunt bij dit soort lobby's geen twee ijzers in het vuur hebben, want dan wordt geen van bei de ijzers écht heet." Terug naar Lubbers. Hoe reëel zijn diens kansen? Van Schendelen is niet erg optimistisch. „Wat op valt is dat er nu al bezwaren tegen zijnjcandidatuur klinken uit verschillende Europese hoofdsteden. In Londen vindt men hem te weinig een Atlanticus, Chirac houdt zich wel heel erg op de vlakte en in België schreef De Standaard vrijdag al dat Lubbers, net als Claes, niet brandschoon is vanwege de be langenverstrengeling indertijd met z'n familiebe drijf Hollandia Kloos. Dat is zijn achillespees: die oude affaire kan hem weer opbreken." Lobby's om internationale topfuncties draaien vooral om macht: wie heeft de grootste spierballen en het meeste wisselgeld? Een klein land als Neder land kan alleen aan het langste eind trekken door een deal te sluiten met machtiger landen. Heeft de hoogleraar een advies voor Lubbers zelf? Van Schendelen: „Hij moet zich gedeisd hou den. Zoals hij zelf eens heeft gezegd: vooral bidden en werken". De lobby-deskundige grinnikt myste rieus: „Weet u welke toppoliticus zich op dit mo ment waarschijnlijk echt nerveus zit te maken? Kooijmans! Die is nog kandidaat voor een topfunc tie bij de VN. Als Lubbers het bij de NAVO niet trekt, kan die baan voor Kooijmans wel eens het wisselgeld zijn." Inmiddels blijkt in Brussel de Belgische premier Jean-Luc Dehaene geschokt te zijn door nieuwe uitlatingen van de afgetreden Claes in het jongste nummer van het weekblad Elsevier, uitspraken 'die een minister van staat onwaardig zijn'. In liet inter view heeft Claes onder meer kritiek op Louis Tob back, de voorzitter van zijn eigen Socialistische Partij, maar ook op premier Dehaene en koning Al bert II. rotterdam-new york gpd-anp WIM STEVENHAGEN Er is niets mis met idee Bolkestein 'w Opnieuw heeft WD-leider Bolkestein een steen in de vijver gegooid. Deze keer is het de vijver van de gezondheidszorg. De liberaal suggereerde zaterdag om het ziekenfonds over twintig jaar af te schaffen en iedereen zich particulier te laten verzekeren. Wie dan te veel gaat betalen voor zijn verzekering, krijgt via de belasting een deel van de premie terug. Frits Bolkestein Het plan klinkt revolutionairder dan het is. Convergentie, het langzaam naar elkaar toegroei en van ziekenfondsen en verze keraars, is een van de doelstel lingen van het kabinetsbeleid. Die convergentie heeft voor een deel al concreet vorm gekregen. Tijdens de fusiegolf van de afge lopen jaren hebben ziekenfond sen en particuliere verzekeraars allerlei dwarsverbanden aange knoopt. De vraag of in die nieuwe com binaties op den duur de parti culiere of de collectieve poot moet overheersen, is in wezen niet zo interessant. Bolkestein kiest gezien zijn politieke voor keur uiteraard voor het eerste in de verwachting dat er dan meer concurrentie is en de kosten van de zorg in elk geval minder snel zullen stijgen. Nu is er reden genoeg om aan dat laatste te twijfelen. De door hem zo verfoeide staatssecreta ris Simons probeerde dat in het vorige kabinet ook al, maar zon der succes. De enige reacties op de prijsprikkels waren giganti sche fusiegolven bij de verzeke raars en in de zorgwereld. En zeker door dat laatste is op veel terreinen de mogelijkheid tot concurrentie de nek om ge draaid. Het tegen elkaar uitspe len van ziekenhuizen in een be paalde regio is vrijwel onmoge lijk geworden. En daarmee de mogelijkheid om prijzen te be ïnvloeden. De maatschappij die tegen Haarlemmers of Leidena- ren zegt dat ze zich alleen in Utrecht of Amsterdam kunnen laten opereren omdat de 'eigen' ziekenhuizen te duur zijn, zal immers weinig Haarlemmers en Leidenaren strikken. Dat weet Bolkestein natuurlijk ook wel, maar daar gaat het hem ook niet écht om. Wat de WD-leider blijkens zijn toe spraak vooral steekt, is dat via de premies zoveel inkomenspo litiek wordt bedreven. De over heid stopt bijvoorbeeld miljar den in de ziekenfondskassen om de premies laag te houden, en bij het terugschuiven van de medicijnen uit de AWBZ naar de ziekenfondsen en particulie re verzekeraars is aan alle mo gelijke schroefjes en moertjes gedraaid om de laagstbetaalden te ontzien. Bolkestein, zo liet hij zaterdag weten, is dat beu. Inkomenspo litiek hoort duidelijk zichtbaar te zijn, vindt hij. Het systeem dat hij daarvoor heeft bedacht, voldoet aan die eis. Iedereen betaalt een kostendekkende premie en alles dat te veel is in verhouding tot het inkomen, krijgt iemand terug van de fis cus. De standaardreacties van een aantal partijen ten spijt, is risicoselectie - onbetaalbare premies voor slechte risico's als ouderen en chronisch zieken - daarbij absoluut geen pro bleem. De kostendekkende pre mie voor ouderen is weliswaar veel hoger dan voor jongere maar ze krijgen daarvan hei venmatige deel terug van de cus. Dat is een stuk eenvoui dan het huidige systeem, vvi bij particulier verzekerden e gM aparte toeslag betalen omd iuu premie voor particulier ven lè h kerde ouderen betaalbaar te as houden én iedereen daarna eef nog een toeslag betaalt omi joi' ziekenfondsen te compense voor het feit dat daarin meei et g (dure) ouderen zitten. Een systeem a la Bolkestein hoeft niet minder solidair te e is dan het huidige. De betrad solidariteit hangt daarin af v de vraag waar de grens voor ruggave van premie komt te gen. Een voordeel van zijn teem is wel dat de solidarite4#, duidelijk wordt: het bedragt met die teruggave is gemoei En wie kan er tegen meer hi RLE derheid zijn? haarlem sjaak smakman J) Snel weer in verwachting raken is goede remedie tegen dreigende stoornis De stomste opmerking die mensen kunnen maken tegen een vrouw die een miskraam heeft gehad, is: „Ach, je raakt wel weer opnieuw in verwach ting". Of: „Wees maar blij, want er was vast iets niet goed met de baby". Toch zeggen zelfs pro fessionele hulpverleners gere geld zulke dingen tegen vrou wen met zwangerschapsverlies. Ze hebben over het algemeen bitter weinig aandacht voor de psychische problemen van een vrouw na een miskraam. Dat stelt de psychologe Hennie Janssen, die volgende maand aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promoveert op een zeer uitgebreid onderzoek naar het rouwproces bij vrouwen die zwangerschapsverlies lijden. Van zwangerschapsverlies is sprake bij vrouwen die een mis kraam krijgen of een baby die binnen een maand na de ge boorte overlijdt. Het onderzoek van Janssen is het eerste onder een groep zwangere vrouwen die op het moment van de eer ste ondervraging nog niet wist hoe de zwangerschap en ge boorte zouden verlopen. „Dat is belangrijk", denkt Jans sen, „omdat alle bekende on derzoeken naar rouwverwerking en psychische problemen ge daan zijn bij vrouwen bij wie de zwangerschap al verkeerd was afgelopen. Het verdriet kan de TAIERv ,„WÊf!MÉ£ gewooftr Tor pe aiÉofÊ-SE- frATEW, m er weee Te. eoaz vRJTe£NATiOViAl£ IA£> <e£.,NU «\n 7e.fü»crie' (76- MAVO 10&&E2S £t"T «\&T MÊ&r o«IEVWU^> cijfers uit die onderzoeken dus hebben beïnvloed." Internatio naal is tot nu toe aangenomen dat zo'n 30 procent van de vrouwen met zwangerschaps verlies binnen een jaar ernstige psychische klachten krijgt. Om dat Janssen de onderzochte groep op een eerder moment voor de eerste maal benaderde, blijkt uit haar cijfers dat dat maar bij tien tot vijftien procent voorkomt. Janssen benaderde 2.140 zwan gere vrouwen. Ruim tien pro cent kreeg een doodgeboren kindje of een miskraam. Veruit de meesten verloren de vrucht voor de twintigste zwanger- schapsweek. Vrouwen die een geestelijk of lichamelijk minder goede conditie hadden of een niet zo goede relatie met de va der van het kind, kregen het vaakst last van zulke intense rouw, dat professionele hulp noodzakelijk was. Dat kwam het meest voor bij vrouwen die al langer in verwachting waren. Maar ook bij vrouwen die in de eerste zwangerschapsweken een miskraam kregen, is oplet tendheid geboden, vindt Jans sen. Janssen: „In het ziekenhuis is er eigenlijk geen aandacht voor deze vrouwen. Een curettage en hup, weer naar huis. Ik beveel aan de ouders in een open ge sprek te wijzen op psychische klachten die kunnen voorko men. Bovendien zou een psy choloog of een maatschappelijk werkster een poosje na de mis kraam nog eens poolshoogte moeten nemen. Hoe eerder klachten die wijzen op een posttraumatisch stress syn droom worden onderkend, hoe beter de ernstige aandoening valt te verhelpen. Sussende op merkingen vallen in elk geval helemaal verkeerd, want alle vrouwen ervaren het verlies van de foetus of de baby als het ver lies van een onvervangbaar, ge liefd persoon." Janssen vond ook dat (aanstaande) moeders lijden onder een schuldgevoel als de zwangerschap misloopt. „Dat komt doordat medici eigenlijk nooit een echte oorzaak voor het verlies kunnen aanwijzen. Vrouwen hebben de neiging de schuld dan bij zichzelf te zoe ken. Ook dat valt met een goede begeleiding in de hand te hou den, waardoor rouw minder snel omslaat in een echte de pressie. Vaders blijken geen last van zulke schuldgevoelens te hebben. Die hebben in het alge meen minder moeite met de verwerking van de gebeurtenis sen." In haar proefschrift stelt Jans sen, dat snel opnieuw in ver wachting raken heel vaak een goede remedie is tegen een dreigende psychische stoornis. Tot nu toe is het algemeen ad vies van artsen om minstens een half jaar te wachten met een nieuwe bevruchting. Dit om het geleden verlies voldoende te kunnen verwerken. „Ergens in de jaren zeventig of tachtig heeft een wetenschap per uitgevonden dat een nieuwe zwangerschap het verdriet over de misgelopen vorige blokkeert. Dat zou niet goed zijn voor de vrouw en de nieuwe baby. Over de hele wereld is deze,bevin- ding tot algemeen advies verhe ven, maar uit mijn onderzoek blijkt dat er eigenlijk helemaal geen goede argumenten zijn om lang te wachten. Integen deel: vooral oudere vrouwen, die het biologische klokje horen tikken, zijn beter af als ze heel snel opnieuw in verwachting ra ken", legt de promovenda u it De belangrijkste resultaten* n het Nijmeegse onderzoek ko ri men in een boek te staan, d ali Janssen samen met onderzo ster dr. M. Cuisinier geschre tsi heeft. Dit boek, Met Lege Hi aai den, kwam al in 1991 voort) ell eerst uit, maar is inmiddels^n geruime tijd uitverkocht. In april verschijnt een herziene druk bij Unieboek in Amstei e f dam. numegen margit spaak Volkstelling op z'n Japans „Goeiemorgen - Ohayo gozaimasu. Ik kom in verband met de volkstelling. Heb je daarvan gehoord? Vijf jaar gele den was ik ook enquêteur. Vijftig huis houdens moet ik af. Ik krijg bijna nie mand te pakken. Het lijkt wel of ieder een werkt. Vijf jaar geleden was dat heel anders. Het spijt me dat ik jullie op zondag stoor." Al kwebbelend reikt overbuurvrouw Sanae Inai me het blauwe formulier aan. Ze legt me uit dat ik het formu lier met potlood moet invullen en dat ze het over drie dagen komt ophalen. Via de media waren alle inwoners van Japan al opgeroepen aan de volkstelling mee te doen, ook de buitenlanders. Ik vraag Sanae of ze ook naar de zwervers in het park om de hoek moet. Ik had namelijk in de krant gelezen dat de enquêteurs hen ook moesten zien over te halen tot deelname. Als beloning krijgen ze dan een pakketje met zeep en etenswaren. „Hé get, nee, gelukkig niet. Dat doen de ambtenaren van het gemeentehuis", was Sanae's spontane reactie. Het invullen van het formulier was ogenschijnlijk sim pel, maar ik had direct moeite met het uitzoeken van het hokje waar ik in moest komen en waar mijn man. We moesten kiezen wie het 'Hoofd van het Huishou den' was en wie de 'Partner'. Het ging er niet om dat ik me tekort gedaan zou voelen door de hokjes naar de al gemene verwachting in te vullen. Er klopte iets niet. Sinds 1949, de invoering van de nieuwe Grondwet, be staat het begrip 'Hoofd van het Huishouden' namelijk niet meer. En nu probeerde de Japanse regering dat weer stiekem in te voeren. Orde moet er zijn en dat valt alleen te bereiken in een hiërarchisch georganiseerde samenleving, zo schijnt de Japanse moraal te luiden. Tot die üjd was het Hoofd namelijk letterlijk de leider van de familie, de 'ie'. Een 'ie' bestond gewoonlijk uit drie generaties, inclusief ooms, tantes, neven en nich ten; een uitgebreide familieclan dus. Het familiehoofd had de beslissingsbevoegdheid over alle zaken. Wilde je studeren dan wel trouwen, dan had je toestemming van hem (nooit haar) nodig. Hij was eigenaar van huis, land en andere kostbaarheden. Hij moest ervoor zorgen dat zijn onderdanen zich netjes gedroegen, en in geval van nood moest hij ze ook beschermen. Kortom hij schikte over het lot van de individuen in zijn 'ie'. Met de nieuwe door de Amerikanen ontworpen Grondwet is het 'ie'-begrip echter vervallen. Japan werd op slag een democratisch land, waarbij ieder individu gelijke rechten en gelijke kansen kreeg. Vrouwen heb ben sindsdien kiesrecht, kinderen mogen na hun twin tigste zelf weten wat ze doen, en ieder lid van de familie krijgt een even groot deel van de te erven koek. In pi cipe dan. In de praktijk is de man des huizes nog sti het opperhoofd, in de ogen van zowel de gezinslede als de maatschappij. Drie dagen later. Sanae haalt ons formulier op. Zesl het vouwblad open en begint te lezen. „Even kijker jullie het goed hebben ingevuld." Ze verbetert de p boortedata van de christelijke jaartelling in het Japa keizerjaar. Ze vraagt vervolgens of ik ouder ben dan mijn man. Mijn gegevens staan namelijk in het eei hokje, waar eigenlijk 'Hoofd van het Huishouden' moeten worden aangekruist. In het tweede hokje- partnerrol staat mijn man. Nee, zeg ik. Ik laat hal zien dat de eerste persoon een vrouw is, en dat ben dus. Vervolgens staart ze naar de gekozen categoriei Voor ons beiden hebben we namelijk 'partner' inge - vuld. Ik zeg haar nadrukkelijk dat dit zo klopt. Sanae zet een klein haaltje in de kantlijn. Thuis zali waarschijnlijk orde op zaken brengen. 'Uw gegeven worden in alle discreetheid behandeld', stond er in' de letters onderaan het formulier. judith stalpers. correspondent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2