Leidsch Dagblad Overvloed >ccasions Irukt prijs 4t I JjSjjK )pnieuw tumult rond broers Laken Staren naar zonsverduistering bruinrot treft tot nog oe 34 aardappelboeren fijf jaar en TBS voor jyromaan uit Ede Justitie betaalde informant twee miljoen GOED NIEUWS «DAG 24 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40911 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Feiten en '"f.ningen Met opheffen ziekenfonds is niets mis Binnenland Nieuwe winkeltijden bezorgen ondernemers geen langere werkweek Cultuur en Kunst Zangeres Plattèl op toernee met nieuw materiaal •Sport Trustfull wacht voorlopig af bij Feyenoord de zekerheid riep de bode versterking op. Want bij n versus Laken weet je lit of zo'n zaak escaleert. En verschenen er bij het ge- tsgebouw aan het Rapen- g twee wagens met agenten de broers eventueel uit el- rte houden. Uiteindelijk viel 'schade' mee en vertrokken ïgenten onverrichtcrzake. )e klap met de vlakke hand armee C. Laken het hout ge- as bedoeld om zijn orden kracht bij te zetten en zozeer als bedreiging van chterlijke macht, t twee broers liggen elkaar zo en dat is nog maar heel uitgedrukt. Beter is het te len dat de buren van de itweg in Leiden elkaar niet inen luchten of zien. Dat da teert al van jaren her en is ver worden tot een spelletje pesten en treiteren over en weer. Dat gebed zonder end kreeg gisteren in de rechtszaal weer eens een vervolg. Waar broer C. Laken zich diende te verant woorden voor het inslaan van de ruiten bij de woning van zijn oudere broer, het omver halen van een verkeersbord en vernie lingen aan de Buick en de Thunderbird van T. Laken. Dit alles zorgde voor 38.000 gulden schade. De eerste twee feiten gaf hij min of meer toe. De laatste aan tijging ontkende hij. „Het is een schande dat ik daarvoor gedag vaard word. Ik zweer bij Godal machtig dat ik in mijn nest lag toen die auto werd vernield", riep hij in de richting van zijn broer. Waarmee overigens aan zijn ingt de dealers hoge inruil- jzen te betalen. Anderzijds oor al die inruilwagens veinig kopers. Per regio wor- verschillende prijzen be- die ook nog eens weldige excessen' vertonen sommige merken en types, Brouwer. Daarbij komt dat idelaren de Nederlandse verspoelen met buiten- dse tweedehands auto's, n het eerste halfjaar van 1995 rden bijna dertienduizend i Wi 'i,ni harde op de izerswoudse verbreekt zwijgplicht zerswoude-dorp ruud sep Buitenhuis lichelen zat. Tal van :onnen om de ko- rs van haar Bildtstar-aardap- len af te schepen. „Ik had op gegeven moment zo de ba- i'an die zwijgplicht." Waar de boerin uit Hazers- ide-Dorp van de boerenor- nisaties niet over mocht pra- was de bruinrot die in de dtstars was aangetroffen. „Als het mij vraagt, wilden ze de festie eerst in de doofpot Gewoon in Brussel at er één of twee ge ilen geconstateerd zijn en het >or de rest stil houden." nhem gpd jf jaar en TBS met dwangver- eging. Dat is de straf die de chtbank in Arnhem vanoch- nd heeft opgelegd aan de 22- rige Edenaar die dit voorjaar zijn woonplaats 29 branden fcjt gesticht. Zijn acht jaar oudere broer eroordeeld tot twaalf Kanden cel, waarvan twee 'twaardelijk. Dit onder meer irag: Aanschaf tweedehands heel interessant Nederlandse autodealers hebben veel te veel tweede- ïds auto's in voorraad. De consument kan daar zijn Drdeel mee doen omdat de prijzen hierdoor onder ik staan. Directeur W. Brouwer van'AutoData Neder- id noemt de handel in occassions momenteel 'een aos'. Zijn bedrijf houdt de voorraad bij van vijfhonderd lobedrijven. occasions ingevoerd, meer dan het dubbele dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Uit Duitsland alleen kwamen zesduizend ge bruikte diesels. AutoData Ne derland verwacht dat er over het hele jaar dertigduizend tweedehands wagens worden ingevoerd, tegen 14.800 in 1994. Aan de chaos wordt bijgedra gen door de krachtige Verschui ving tussen de verkoopresulta ten van de merken. Opel, Volks wagen en een nieuwkomer als het Koreaanse Daewoo doen het heel goed, terwijl de Japan ners stagneren en de Fransen dit jaar een flinke veer lieten. tirade nog geen eind was geko men. Want toen de officier stel de dat de feiten wat haar betreft bewezen waren, schoot de tuin der nogmaals uit zijn slof. „Het is hier een schoftenboel, net als in Den Haag trouwens. Dat hele zootje daar moeten ze maar op hangen. Ik veracht jullie." Tussen alle laster, stemver heffingen en verwijten door wist politierechter Van Leeuwen zijn kalmte te bewaren. Omdat hij de vernielingen aan de bewezen achtte, besloot hij een boete van 250 gulden dat de schade aan de ruiten de woning vergoed m< den. De milde straf ten spijt vond C. Laken dat van clementie in zijn geval desondanks absoluut geen sprake was. Hij gaat in ho ger beroep. Ten minste 24 doden door beving China Bij een zware aardbeving in het zuidwesten van China zijn vanmorgen ten 24 doden gevallen. Verder wordt in de eerste berich ten melding gemaakt van 39 mensen die ernstig ge wond zijn geraakt. De meeste slachtoffers vielen doordat hun huizen onder het natuurgeweld zijn be zweken. De aardbeving, die voel baar was in de dichtbevolk te Cinese provincies Yun nan en Sichuan, had vol gens het seismologisch in stituut in Peking een kracht van .6,5 op de schaal van Richter. Het zwaarst getroffen is de streek Wuding in de pro vincie Yunnan. De telefoon verbindingen daar zijn uit gevallen, zodat contact met het getroffen gebied moei lijk tot stand komt. Slecht weer bemoeilijkt het red dingswerk. De Chinese re gering heeft onmiddellijk een speciale commissie in gesteld die de hulp moet coördioneren. HET WOORD 15 AAN Voltaire Rust is goed, maar verveling is er nauw mee verwant. weersverwal ut inc eerst regen daarna zon 10716° *713* 80% 20% 20% 50% rerzicht op pagina 8 Bangkok Miljoenen Aziaten, zoals deze jonge boeddhistische ken in Thailand, hebben vandaag een totale zonsverduistering aan schouwd. De verduistering duurde het langst (een minuut en zestien se conden) in de Indiase plaats Diamond Harbour, bij Calcutta. In India ge loven veel mensen nog steeds dat een zonsverduistering een voorteken van rampspoed is. Zwangere vrouwen mogen tijdens de zonsverduiste ring niet naar buiten en eten dat op het betreffende moment is klaarge maakt, zou besmet zijn. Zes toeristen kwamen vanmorgen in Thailand om het leven, toen de bus waarmee ze op weg waren naar een goede plek om de verduistering te zien, na een botsing in een afgrond stortte. Onder de zestig gewonde passagiers zijn enkele Duitsers. FOTO REUTERS Met toestemming minister Sorgdrager den haag gpd-ai Justitie heeft vorig jaar met toe stemming van minister Sorg drager twee miljoen gulden be taald aan een informant van het voormalige Interregionaal Re chercheteam (IRT) Noord-Hol- land/Utrecht. Door de ophef fing van het team en de perspu blicaties die daarop volgden, dreigde de informant te worden ontmaskerd. De man claimde een bedrag van tien miljoen gulden om (elders) een nieuw leven te beginnen, maar kreeg uiteindelijk twee miljoen. Dat bleek gisteren bij de par lementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden tijdens het verhoor van Sorgdragers ambtenaar mr. H. Wooldrik. Na de ontbinding van het speciale rechercheteam eind 1993 voel de justitie zich verantwoordelijk voor de veiligheid van de infor- De i i de i tipgevers het IRT werk- ele inlichtingen dienst van de Haarlemse politie was zijn begeleider. Bij de bepa ling van de hoogte van het be drag werd het vermogen mee gerekend dat de man reeds met zijn criminele activiteiten (al dan niet voor het IRT) had ver diend. Justitie hield voor dat doel een accountantsonder zoek. Intussen is de lucht binnen de Nederlandse politietop nog lang niet geklaard. De Amsterdamse korpschef Nordholt komt al sinds april vorig jaar niet meer op de periodieke vergaderingen van de Raad van Hoofdcommis sarissen. Sinds het IRT-drama zegt hij steeds af. Daardoor hebben de korpschefs onderling nog nooit kunnen praten over de omstreden opsporingsme thode van het eind 1993 opge heven IRT Noord-Hollan d/Utrecht. De Haagse korpschef Brand, voorzitter van de raad, toonde zich gisteren enigszins verontwaardigd over die afzijdi ge houding van Nordholt. „Hij heeft me gevraagd hem wat tijd te gunnen, maar hij kan het zich niet permitteren nog twee jaar weg te blijven", zei Brand onder verwijzing naar het mo ment waarop Nordholt vertrekt bij de Amsterdamse politie. VANDAAG 20 PAGINA'S Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 12 Ombudsman16 Randstad14 Regiot11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers _I16 Sport18,19 Strips Uitgaan Vandaag een kortingsbon voor het Requiem van Mo zart door het Leiderdorps Kamerkoor in de Pieterskerk in Leiden. Haan blijft bij Feyenoord Arie Haan mag trainer van Feyenoord blijven. Hij hoeft niet terug naar Griekenland om zijn contract bij PAOK uit te dienen. Dat heeft de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. Mendlik, vanmorgen in kort geding bepaald. Hij wees alle vorderingen van de iriekse voorzitter van PAOK, Thomas Voulinos, af. In een bodempro cedure kan PAOK in Grieken land nog een schadevergoeding De boerderij van Buitenhuis is één van de 34 bedrijven, die zeker getroffen zijn door de ge vreesde aardappelziekte. De ge troffen landbouwers bevinden verspreid over het hele land. Het is de eerste keer dat de bruinrot op landelijke schaal toeslaat. Voor de telers van pootaardappelen is de ziekte een ramp. Nederland exporteert jaarlijks voor 500 miljoen aan 'poters'. Landbouwminister Van Aarts- en heeft gisteren beloofd de mogelijkheden voor een scha devergoeding te onderzoeken. wegens zijn volgens de recht bank 'kwalijke rol' bij de brand stichtingen. De oudere broer zou bij een van de eerste brand stichtingen een pallet tegen een container hebben gezet en vast gehouden, zodat Fred de in houd hiervan in brand kon ste ken. Ook zou hij zijn jongere broer hebben opgestookt om meer en grotere branden te gaan stichten. Leidse professor Van Oostrom krijgt prijs 'Met twee miljoen kunnen we veel mooie dingen doen „Het is geweldig dat ik vanmid dag tussen al die bèta-jongens sta. Met de twee miljoen gulden van de Spinozaprijs kunnen we in Leiden veel mooie dingen doen. Het is een fantastische opsteker voor mijn vak. de Mid delnederlandse letterkunde. Ik voel me zeer vereerd. Om met Gerard Reve te spreken: Mijn werk is niet onopgemerkt geble- De LeidSe top-onderzoeker professor dr. Frits van Oostrom (42) krijgt vanmiddag in Den Haag de prestigieuze Spinoza- onderzoeksprijs uit handen van staatssecretaris Nuis. Tenmin ste, als zijn vrouw geen roet in het eten gooit. Het erhtpaar verwacht 'uitgerekend' vandaag zijn derde kind. „Dat zou dub bel feest zijn", aldus Van Oostrom. De Leidse hoogleraar Neder landse letterkunde is een van de vier Nederlandse wetenschap pers die vandaag vele miljoenen guldens ontvangen van de Ne derlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). De NWO wil met de Spinozaprijs Nederlands top onderzoek belonen en stimule ren. Behalve professor Van Oostrom krijgen natuurkundige prof.dr. G. 't Hooft, sterrenkun dige prof.dr. E. van den Heuvel en celbioloog prof.dr. F. Gros- Professor dr. Frits van Oostrom (42): „We weten niet eens wie het meesterwerk 'Vanden vos Reynaerde' heeft geschreven". FOTO LOEK ZUYDERDUIN veld de prijs. De laatste twee krijgen elk een bedrag van vier miljoen gulden. Letterkundige en middeleeu wen-specialist Van Oostrom viel al eerder met zijn onderzoek in de prijzen. Zijn boeken als 'Het woord van Eer' en onlangs 'De handgeschreven wereld' vinden bovendien gretig aftrek bij het grote publiek. „Nederland is een hoogopgeleid land met een stevige leescultuur", verklaart hij zijn succes. „Ik denk dat de combinatie geschiedenis en li teratuur van ons eigen land veel mensen aanspreekt." Maar nog niet eerder kreeg Van Oostrom zo'n groot bedrag dat hij bovendien volledig naar eigen inzicht mag besteden. Met het geld wil hij onder meer tien jonge onderzoekers aan stellen die zes jaar aan het werk kunnen. „Ik werk nu met twaalf onderzoekers. Gepassioneerde mensen, die dit onderzoek bij wijze van spreken voor niets willen doen." Van Oostrom heeft ook ande re plannen met het onderzoeks geld. „Mijn doel is het schrijven van dè grote wetenschappelijke literatuurgeschiedenis van onze middeleeuwse letterkunde. In feite weten wij nog bar weinig van die middeleeuwen af. We weten niet eens wie het mees terwerk Vanden vos Reynaerde heeft geschreven. Ik denk dat ik met die grote literatuurgeschie denis mijn carrière afsluit..." Pagina Leiden: 'Met geld Spi nozaprijs kunnen we verder met ons onderzoek' van de 250 royale soepterrines winnen Het deelnameformulier voor u klaar In de winkel. Honig Soep Maaltijd, Bourgondische Tomatensoep, Mexicaanse Bonensoep of Bij de nieuwe Soep Maaltijd van pakje voor j QQ Honig is eigenlijk alles al extra 15 liter 289 J..Z7 Extra lekker Extra rijk gevuld. En nu-ook nog eens extra voor Nu met kans op gratis royale delig. En dan tot slot kunt u één soepterrine. Deze week alleen bij Albert Heijn. CM PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus r i proefabonnement.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1