Trustfull wacht af i Edwin Grünholz maakt het verschil O Obree breekt fiets en verliest van Boardman Sport Triatleten uit Lisse 9spelen met stress9 Hersenscans moeten boksen veiliger maken «KNVB schrapt midweekse programma's eerste divisie Derde profploeg doet alles net even anders Martinair weert fans Feyenoord IINSDAG 24 OKTOBER 1995 Weersing ontbreekt in selectie woerden Henriëtte Weersing maakt geen deel uit van de selec- e van het Nederlands vrouwenteam volleybal, dat volgende ïaand deelneemt aan het toernooi om de World Cup. De speel ster heeft van haar Italiaanse club Modena geen toestemming gekregen deel te nemen aan de wedstrijden in Japan, die gelden als eerste plaatsingstoernooi voor de Olympische Spelen van volgend jaar in Atlanta. De 17-jarige Claudia van Thiel (Boduelle/WC) vervangt Henriëtte Weersing. Tweede remise Jan Timman morgen Jan Timman heeft in de derde ronde van het schaak toernooi in het Zwitserse Horgen geremiseerd met de jonge Rus ramnik. De grootmeesters deelden na 51 zetten het punt. Het was de tweede remise voor Timman. In de openingsronde ver- u. loor hij van de Armeniër Vaganjan, in de tweede ronde deelde lz hij het punt met Kasparov. De wereldkampioen kwam maandag «IGuiko wederom niet verder dan remise. Di <ot crp kr; Rominger niet naar Tour n haag Tony Rominger zal in 1996 niet van start gaan in de 'n Ronde van Frankrijk. Dat meldt RTL Sport. De Zwitser geeft de voorkeur aan de olympische wegwedstrijd in Atlanta. De Tour eindigt twee dagen na de opening van de Olympische Spelen. Cruijff wacht mogelijk zware straf barcelona De rode kaart die Johan Cruijff zondag ontving in de wedstrijd tegen Valencia kan hem op zes maanden schorsing tooien te staan. Volgens het verslag van scheidsrechter Manuel )iaz Vega schold de Nederlandse trainer van Barcelona hem tot driemaal toe uit voor ,,hijo de puta" (hoerenjong). Een beledi- ^1( ging die in het verleden Hristo Stoitsjkov een langdurige schor- jj sing opleverde. Cruijff protesteerde tegen de gele kaart die Gica Popescu halverwege de eerste helft kreeg. Na afloop zei de coach dat de scheidsrechter bij wedstrijden van Barcelona meer aandacht heeft voor hem, dan voor de 22 spe lers op het veld. In het seizoen '92-'93 stuurde Diaz Vega Cruijff ook al eens naar de tribune. Na afloop kregen de heren een woordenwisseling, waarbij Cruijff de leidsman het advies gaf bij de jeugd te gaan fluiten, en Diaz Vega de trainer een blaaskaak noemde. Braves winnen ook tweede wedstrijd Een homerun van catcher Javier Lopez in de zesde in nings heeft Atlanta Braves de tweede overwinning op de Cleve- id Indians in de World Series gebracht: 4-3. De 24-jarige spe ler uit Puerto Rico sloeg de bal met één honk bezet in het mid- leld over het hek van het Fulton County stadion, waar bijna i2.000 toeschouwers de tweede wedstrijd tussen de kampioenen -an de American en National League volgden. Lopez, voor het tweede jaar actief in het team van de Braves, bracht met zijn home-run, waarmee hij David Justice over de uisplaat bracht, de stand op 4-2. In-de zevende slagbeurt naakten de Indians nog een punt maar verder kwamen zij niet. Atlanta Braves hadden zaterdag de eerste wedstrijd met 3-2 gewonnen. lisse tim brouwer de koning Aan het 'geval Kluivert' wil zij haar handen niet branden. De vraag van één van de 31 triatle ten van de Triathlon Groep Lis- se hoe de vanwege zijn rijge drag onder hoogspanning staande spits van Ajax erin slaagt om op het voetbalveld de kalmte zelf te blijven, omzeilt Loes de Ridder handig. ..Hij wordt ongetwijfeld afge schermd. Hoe ik er zelf over denk. laat ik nu in het midden.'' De psychologe van NOCNSF is naar Lisse gehaald om haar gehoor a vijf gulden per per soon de mentale aspecten die komen kijken bij een triathlon uit te leggen. Als de leden van TGL in het vervolg triatleten van andere verenigingen plotseling het nakijken geven, hebben zij de les van De Ridder goed be grepen. Qua trainingsijver doen de Lissenaren ongetwijfeld niet onder voor de gemiddelde triat leet. Maar met alleen een goede fysieke benadering ben je er nog niet, betoogt De Ridder. Spelen met de noodzakelijke stress is een kunst die elke triat leet onder de knie moet probe ren te krijgen. Volgens de psychologe, die haar verhaal met verve brengt, kunnen triatleten heel wat stress hebben. Hoewel die term een negatieve klank heeft, be doelt zij er niets anders mee dan energie. Om die tijdens een triathlon tot drie maal toe (zwemmen, fietsen, lopen) opti maal te benutten, moet een tri atleet gezond, geconcentreerd en flexibel zijn, doorzettingsver mogen en discipline hebben, slim, veeleisend en zelfs 'asoci aal' zijn. Dat laatste, bekent De Ridder, is haarzelf niet gegeven. Zij sport louter voor de gezellig heid. Dat vormt geen beletsel om zowel topsporters als breedte sporters mentaal te begeleiden. ,,Ik heb een brede klinische achtergrond, maar heb mij bo vendien verdiept in sport", zegt De Ridder, die lid is van de Ver eniging Sport Psychologie Ne derland. Zij heeft het tij mee in een tijd. waarin het bij het NOCNSF niet op kan,. Budget ten worden gemakkelijk vrijge maakt als het gaat om zaken die te maken hebben met de geest van de sporter. „Dat wordt te genwoordig als veel normaler gezien dan tien jaar geleden. Dan was er al gauw iets mis met een sporter die mentale begelei ding nodig had. Het gaat erom de vaardigheid aan te leren om meer uit je eigen prestaties te halen. Te veel stress is daarvoor niet goed en te weinig ook niet." Het 'bewijs' dat mentale be geleiding geen vies woord meer is voor sporters vindt De Ridder in de overgave waarmee de Lis- ser triatleten zich aan het slot van de sessie onderwerpen aan een ontspanningsoefening. Mi nuten lang zitten zij met geslo ten ogen hun tenen één voor één te spannen en te ontspan nen. Bij de relaxte luisteraars is daarna van stress weinig meer te merken. Alleen bij Loes de Ridder schiet de adrenaline nog één keer naar recordhoogte, als zij bemerkt dat een fotograaf haar in een ongedwongen pose op de gevoelige plaat probeert vast te leggen. Orlando Trustfull is niet van plan op korte termijn een verzoek in te dienen om te mogen vertrekken bij Feye- noord. De international wil de komende maanden in alle rust bekijken of er voor hem een rol is weggelegd in het elftal onder regie van Arie Haan. dagmorgen trainden we nog een keer op het stadion voor de wedstrijd tegen Ajax. Die trai ning heb ik halverwege moeten opgeven omdat ik niet helemaal fit was. Ik ben van het veld ge gaan en heb me laten verzor gen. De volgende dag lag ik thuis in bed. Ook als de trainer mij een basisplaats had gege ven, had ik niet kunnen spelen. Vandaag (maandag) ben ik ook ziek thuis gebleven. Zodra ik hersteld ben zal ik de training hervatten." Volgens Trustfull is hij niet 'down' of ongemotiveerd door de beslissing van Arie Haan om voorlopig met andere, meer verdedigend ingestelde spelers verder te gaan. ,,Er is verder niets met mij aan de hand. Mentaal zit ik echt prima in el kaar. Natuurlijk is het jammer dat ik er even niet bijzit. Het is logisch dat er nu een hoop op hef over wordt gemaakt. Ik was Trustfull speelde begin dit sei zoen. toen hij botste met Wim van Hanegem, met de gedachte om naar een andere werkgever uit te kijken. Zijn zaakwaarne mer Rob Jansen besprak de si tuatie toen met voorzitter Jorien van den Herik, waarna werd be sloten voorlopig geen stappen te ondernemen. Maar voor de talentvolle middenvelder was het een teleurstelling toen hij bij de eerste wedstrijd onder lei ding van Haan, voor de Europa Cup tegen Everton, meteen bui ten de basis viel. Trustfull zat in Liverpool op de bank en mocht in de slotfase invallen. Zondag tegen Ajax zat hij he lemaal niet meer bij de selectie, maar daar blijkt geen conflict met zijn nieuwe trainer achter te hebben gezeten. Trustfull: „Vrijdag kwamen we terug uit Liverpool. Zater- bij Feyenoord geen wisselspeler meer, maar juist dit seizoen in ternational geworden. Dan wordt er door de media en het publiek wat meer op je gelet. Maar ik heb de afgelopen jaren al te veel meegemaakt om hier door in de war te raken." Wat Arie Haan betreft hoeft Trustfull zich ook nergens zor gen om te maken. De trainer wil zich een beeld vormen van alle spelers uit de Feyenoord-selec- tie, legde hij gisteren nog eens uit. Haan: „Orlando Trustfull hoort gewoon bij Feyenoord en mag helemaal niet weg. Daar is geen discussie over mogelijk." Feyenoord-trainer Geert Meijer heeft een aanbieding van een buitenlandse club afgesla gen. De assistent van Arie Haan, die de afgelopen seizoenen met Van Hanegem een tweeman schap vormde, reisde zondag avond na de wedstrijd tegen Ajax in gezelschap van voetbal makelaar Ger Lagendijk af voor een ontmoeting met een bui tenlandse voorzitter. De naam van de club werd geheim ge houden. Maar Meijer besloot gisteren al niet op het aanbod in te gaan. londen/ hilversum De Engelse bokspromótor Frank Warren en de voorzit ter van de Nederlandse Boks Bond (NBB), Henk Los, Heb ben gisteren ideeën geop perd om de bokssport veili ger te maken. Warren wil een speciaal fonds oprichten om de kostbare, moderne MRI- hersenscans in te kunnen voeren voor boksers. Zo kan de conditie van de hersenen nauwkeuriger worden beke ken. Los wil aan de Europese bond voorstellen bokspartij- en voortaan nog maar maxi maal tien ronden te laten du ren, zoals in de Benelux ge bruikelijk is. Volgens Los, aan het woord in het KRO-radio- programma Tijd voor Twee, vinden knock-outs vaak plaats in de laatste ronde van een partij, als een bokser ver moeid raakt. Twaalf ronden is volgens hem daarom te lang voor een bokswedstrijd. Het plan van Los komt als re actie op de dood van drie boksers in acht dagen. Aan leiding voor Warrens fonds is de dood van twee Britse bok sers: Bradley Stone en de Schot James Murray. Het fonds zal de naam Murray Stone Fund krijgen. Het achtervolgingsduel tussen de, Schot Graeme Obree en de Engelsman Chris Boardman is gisteravond in het sportpaleis Bercy in Parijs op een vreemde manier tot een einde gekomen. De fiets van Obree brak al bij de eerste omwenteling van de pe dalen in tweeën. Bij de tweede poging won Boardman het duel over vier kilometer. Obree maakte naam met een zelf gebouwde fiets. De huidige wereldkampioen achtervolging werd wereldnieuws toen hij twee jaar geleden in Hamar op een uit wasmachine-onderde len in elkaar geflanst vehikel het werelduurrecord van Franceso Moser uit de boeken reed. Bij de wereldtitelstrijd in Italië, vorig jaar, werd hij voor de start van het achtervolgingstoernooi ge diskwalificeerd omdat zijn fiets niet aan de reglementen vol deed. In Colombia was hij enke le weken geleden wel de beste op deze disicpline. Bij de tweede poging stapte Obree maandagavond op een fiets van een lid van de Italiaan se afvaardiging. Hij werd ruim geklopt door de olympisch kampioen van Barcelona. Boardman was 1,71 seconde sneller dan zijn rivaal. Indurain Miguel Indurain heeft zondag in het geheim een snelheidstest uitgevoerd op de overdekte wie lerbaan in Bordeaux. De Span jaard, die binnenkort vader hoopt te worden, deed onlangs in Bogota op grote hoogte ver- geefs een.poging het werelduur record van de Zwitser Tony Ro minger (55,291 km) te verbete ren. Indurain staakte zijn po ging in Colombia na 28 kilome ter wegens de kou en de te grote invloed van de wind. Een woordvoerder van de Spaanse bank Banesto, de sponsor achter de wielerploeg van Indurain, bevestigde giste ren het optreden van Indurain in Bordeaux. De vijfvoudig schap van zijn arts Padilla en zijn verzorger Iza. „De resulta ten van de proefrit zijn nog on bekend", verklaarde Luis Lafaro van Banesto. Een woordvoerder van de wielerploeg verklaarde later dal er geen sprake is van een nieu we aanval op het werelduurre cord. „Ondanks deze flirt is er geen nieuwe poging van Indu- rain te verwachten. Aan het ein de i i de later stadium ook niet", aldus pr-man Francis I.afargue van de wielerformatie. Priem Cees Priem heeft zich op de Franse markt begeven i Ie ploegleider van TVM heeft zijn team voor komend seizoen ver sterkt met Iaurent Roux. De Fransman kreeg een contract voor een jaar, met een optie voor een tweede Roux zoch q'rle s dvvin Grünholz maakte gister- vond het grote verschil tussen zaalvoetballers van Neder- id en die van Tsjechië. De Ikunstenaar van Oranje had de eerste wedstrijd van het walificatie-toernooi voor de 'ereldtitelstrijd een aandeel in rijwel alle treffers. Het had een 7-4 overwinning )t gevolg en toch moet de gang an zaken bondscoach Groene- 'oud enige zorgen hebben ge aard. Grünholz speelt slechts arttime in de zaal. Hij zal bij e resterende vier duels (verder ?gen Kroatië, Slowakije, Polen Azerbeidzjan) nog maar één ?r van de partij zijn; vrijdag egen Kroatië, overigens waar- chijnlijk wel de voornaamste oncurrent. Grünholz speelt verder op het eld en werkt met FC Den Haag leze week ook wedstrijden af egen VW en Zwolle. Bonds- oach Groenewoud wilde de iet te hard spelen door de peler op te eisen, hetgeen re- jementair wel mogelijk is. Bo vendien liggen de ambities van «rünholz vooral op het veld. Hij loopt binnenkort de sprong laar de eredivisie te maken, •parta en Utrecht worden ge- loemd als gegadigden. De sport in de zaal, Grünholz )rnt nu uit voor landskam pioen Bunga Melati, zal daar mee voor de artiest in de korte ruimte ophouden. „Maar dat is geen enkel probleem", zei hij gisteren. „Ik heb mijn keuze be paald. Ik hoop op een club uit de eredivisie, het liefst eentje uit de subtop. Komt die, dan ben ik weg." In zijn contract staat dat Grünholz in dat geval anderhal ve ton kost. Grünholz is deze week in de kwalificatiereeks toevalligerwijs wel van de partij tegen de op papier zwaarste tegenstanders, Tsjechië en Kroatië. Nederland moet in principe de poule win nen om volgend jaar deel te ne men aan de wereldtitelstrijd in Spanje. Wel is het zo dat ook de tweede plaats nog redelijke uit zichten op kwalificatie biedt. Volgens Grünholz zal het wel lukken. „Tsjechië gold als één van de zwaarste tegenstanders, maar ik vond dat we ons niet bovenmatig hebben moeten in spannen. Ik zweette niet eens na de wedstrijd, kun je nagaan. Mijn afwezigheid zal de komen de drie duels ook geen groot probleem zijn. Wie het opvangt? De ploeg." In principe kiest bondscoach Groenewoud voor zogenaamde blokvorming. In blok 1 speelt Grünholz met Lettinck, Ludwig en (Johnny) Keur. In het „scha-' duwteam" is de teruggekeerde De Bever de vormgever. In zijn Edwin Grünholz (rechts) speelde gisteravond een hoofdrol in de zaalvoetbalinterland tegen Tsjechië. formatie staan verder Merk, Laetemia en Hoekema. In beide gevallen staat Wentzel in het doel. Zes van de zeven treffers vie- anp len maandag in een fase waarin dwong Grünholz de Tsjech Striz Grünholz de regie voerde. Zelf tot een eigen doelpunt. Voor scoorde de uitblinker eenmaal, „ploeg II" was Hoekema nog Ludwig schoot er drie in, Let- een keertje succesvol, tinck ook nog een. Daarnaast rotterdam cpd ,biek eerste divisie van het betaalde 'al kent met ingang van volgend leen midweekse programma's meer. De tNVB heeft positief gereageerd op het 'erzoek van Excelsiors commercieel "lager Bob Heerkens om die mid weekse competitieronden vanaf het sei nen 1996/'97 te schrappen. De KNVB maakte er de laatste jaren een gewoonte van in het weekeinde vóór een interland het programma voor zo wel de ere- als de eerste divisie terug te halen naar de woensdag. Excelsior vindt dat ten aanzien van de eerste divisie clubs een zinloze regel. Voordat de KNVB overstag ging is overleg gepleegd met Hans Dorjee, de trainer van het Olympisch elftal, die soms een beroep moet doen op spelers uit de eerste divisie. Hij ontkent niet dat een enkele speler uil de eerste divisie deel uitmaakt van de Olympisch selec tie, maar Dorjee schat het belang van de eerste divisieclubs hoger in. „Het verbaast me met welk gemak dit zo snel voor elkaar is gekomen," zegt Bob Heerkens. „Aan de andere kant be grijp ik niet dat daar nooit eerder aan is gedacht. Want waarom moeten de eer ste divisieclubs op een woensdag spelen, als in het weekeinde vóór een interland de eredivisie stil ligt en wij dus alle aan dacht van publiek, sponsors en media kunnen krijgen? Hoe vaak komt het ook voor dat een speler uit de eerste divisie voor het Olympisch elftal wordt geko zen? Ik ben blij dat de KNVB daarvoor begrip heeft getoond." De nationale wielersport op een hoger plan brengen. Dat is de belangrijkste doelstel ling van de derde Nederland se profploeg, Foreldorado- Golff. De formatie presen teerde gisteren in Nijkerk de zeven renners. I >e ai htste volgt binnenkort. „Er mogen van ons niet direct wonderen verwacht worden", vertelde ploegleider Frits Schür. „We gaan dit jaar iets neerzetten waar we een groot aantal ja ren op kunnen voortbordu ren. Pas over vijf jaar moeten we klaar zijn voor de Ronde van Frankrijk." De ploeg heeft de profs Wiebren Veenstru, John 'Ta len, Raymond Meijs, John van den Akker en de ama teurs Hans van Dijk. Jurgen Gilsing en Lucien de Louw voor twee jaai gecontrai teerd. Binnen twee weken wordt er nog een achtste ren ner, mogelijk Eddie Bouw- mans, aan de groep toege- voegd. De amateurformatie Fo reldorado, dit seizoen tweede in de topcompetitie, en Golff presenteerden in juli het plan voor een profploeg. Daarna is het lang stil ge weest. „We wilden pas naar buiten treden op het mo ment dat alles echt rond was", verklaarde Van Pan huis. „We worden nu mis schien gezien als een buiten beentje, maar we willen ook alles even net anders doen." Foreldorado-Golff gaat werken met een budget van tussen de twee en drie mil joen gulden. Van een verge lijking met de twee andere Nederlandse formaties, 'IVM en Rabobank, wil men niets horen. De ploegleiding wil juist de plannen uitvoeren die Cees Priem en Jan Raas bij de andere formaties nooit in praktijk hebben gebracht. „We willen laten zien dat de Nederlandse renners wel de gelijk mogelijkheden heb ben", verduidelijkt Schür. De derde profploeg van Nederland legt vooral de na druk op de opleiding. Rond de profformatie komt een team van veertien amateurs, met onder meer Dennis Heij, Michael van der Wolff en de broers Jan en Godert de Leeuw. Die moeten op ter mijn doorstromen naar de beroepsrenners. Daarnaast gaat F'oreldorado-Golff met een wielerclub, waarschijn lijk de IJsselstreek, een oplei dingsplan opstellen om ta lentvolle junioren en eerste jaars-amateurs intensief te begeleiden. Schür en zijn assistent Al- bert van Engelen zullen de amateur- en profploeg huge- leiden. De door Foreldorado- Golff gecontracteerde profs zijn allemaal renners die bij i m en Rabobank buiten de boot zijn gevallen. „Mis schien is dat wel zo", zei Meijs, vorig seizoen onder contract bij het Belgische As- fra. „Maar in grote ploegen moet je toch altijd voor de kopmannen werken. Als je dat niet goed doet, kun je kermiskoersen gaan rijden. Nu krijg ik de kans om te la ten zien dat ik vooraan kan meedoen." Het is nog niet helemaal duidelijk hoe het programma van tie ploeger gaal uilzien. „Wereldbekerwedstrijden kunnen we uit ons hoofd zet ten. We moeten eerder den ken aan de Ronde van Zwit serland en Luxemburg", ver telde Schür. Orlando Trustfull: niet down of ongemotiveerd. archieffoto anp gever. Castorama, zijn huidige sponsor, stopt met de sponso ring van een wielerploeg. Ploeg leider Cyrille Guitnard slaagde er niet in een nieuwe geldschie ter te strikken. Roux kan in de heuvels aardig zijn mannetje Of Steven Rooks bij 1"VM blijft, is een vraag. Met de Noordhollander wordt deze week nog overlegd. Rooks, die graag zijn vijftiende seizoen als beroepsrenner wil rijden, heeft aangeboden zich toe te leggen op de klassiekers en begeleiding van jonge talenten. Rooks traint bijvoorbeeld al langere lijd met Steven de Jongh, die bij IVM een contract heeft afgedwon gen. Martinair veiloert voor onbe paalde tijd gi'en l eyenoord- supporters meer. De luchtvaart maatschappij heeft die beslis sing maandag bekendgemaakt. Martinair stelt de boycot in nadat aanhangers van de Rot terdamse eredivisieclub na de Europacupwedstrijd Fverton- Feyenoord voor 12.000 gulden aan een Airbus van de maat schappij hebben vernield. Dit toestel vervoerde in de nacht van donderdag 19 op vrijdag 20 oktober supporters terug van Liverpool naar Schiphol. Martinair wil de geleden schade verhalen op de betrok ken reisorganisatie De Jong In- tra Vakanties. De Jong is vol gens Martinair aansprakelijk omdat zij opdrachtgever van de bewuste reis is. Tachtig van de 250 Feyenoord-aanhangers in de Airbus zouden zich schuldig hebben gemaakt aan vandalis me en geweld tegen de beman-, ning. Niemand van de Neder landse luchtvaartmaatschappij heeft echter aangifte bij de Ko ninklijke Marechaussee gedaan. De long Intra Vakanties rea geert gepikeerd op het bericht van Martinair, waarin ze de reisorganisatie aansprakelijk stelt voor de geleden schade. „Wij wijzen de aansprakelijk heid volledig af', reageert direc teur De long verontwaardigd. „Martinair heeft zich niet vol doende op het vervoeren van tie Feyenoord-supporters voorbe reid. Het incident is hun eigen schuld. Als je met voetbalsup porters werkt, moet je op hun stemming inspelen. Het Martin air-personeel moet natuurlijk pen dat je trots bent om Ajax te problemen", concludeert De long. De vervoerder zegt al jaren reizen voor voetbalaanhangers te organiseren. In die periode heeft hij volgens eigen zeggen nooit dergelijke problemen ge kend. De Jong: „Vooraf zorgen we altijd in samenwerking met de betrokken club dat speciaal opgeleide stewards de suppor tersbussen of - vliegtuigen bege leiden. Dat hebben we in dit ge val ook gedaan. Ons valt dus niets te verwijten.' ook sup portersvlucht uitvoerde gaat tourvlucht met 140 Feyenoord- aaanhangers verliep zonder problemen. Iluun en de Grieken', gespeekl door De Nieuwe Griekse Tragedie, met Arie liaan. Vondtteglii liaan en Van den Herik. Gezien en ge hoard: van 7 oktober lol en mei maan- dag 23 oktober op vele televisienetten en padlaMndm, Nogtaxtanantahorwij vandaag op ulle kanalen. Aanvang! /Je tlj- televlule- en radlogidN. i dr/e tragedie in de voeth, spelen, is /eih heel aardig en wel tegenover dat ie bet spelers steeds verder vrrwijderd van de Schitterend hoe deze man zli nd een weg door het stuk baai omdat het slot van het «luk m irdaigwoewd de n twadui geconcludeerd dal de Nieuw

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19