Met Rabo Telebankieren regelt u uw bankzaken vanuit uw luie stoel. De Boerhaave-foto: inbreuk op privacy? VN en NAVO lieten Srebenica stikken Weg met zo n vent Schrijvende Lezers OMBUDSMAN in Vraag het gratis demonstratiepakket aan. Ja DINSDAG 24 OKTOBER 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -53» LEIDSCH DAGBLAD Op de voorpagina van de krant van 14 oktober stond een kleu renfoto van een deel van een menselijk hoofd op conserve- ringsvloeistof een illustratie bij de aankondiging van de ten toonstelling Lijf en Leecl in het Museum Boerhaave in Leiden. De foto was van het boven schrift 'Enge' tentoonstelling in Hoerhaa ve voorzien. Jk vond die foto maar niets", schrijft een Leidse arts in een brief, waarin hij zijn onvrede uitvoerig verwoordt. Zijn voor naamste argumenten zal ik hier weergeven. (De hier cursief ge zette woorden, zijn in zijn brief onderstreept). ,,Het gaat in dit geval om een foto, een afbeelding van een ge schonden, want voor een me- disch-anatomisch doel voor een deel geprepareerd menselijk hoofd. We spreken dus over een deel van een overledene, en wel voor een indertijd heel persoon lijk onderdeel, n.l. het hoofd, waarop het gezicht resp. de ge zichtstrekken nog duidelijk aan wezig resp. herkenbaar zijn. Een en ander is als geconserveerde toestand door menselijk, d.w.z. artificieel en onnatuurlijk 'mgrij - pen als zodanig voortgebracht en blijft zo voortbestaan. Na tuurlijk en gewoon ware ge weest, dat het hele, en in princi pe eens ongeschonden lichaam of door het begraven of door het vuur met kortere of langere tijd verteerd, dus verdwenen zou zijn, en dan ook niet meer ob ject van e.v.t. (menselijke) ma nipulatie had kunnen blijven. Ten aanzien van het hoofd van deze mens is dit duidelijk niet zo gebeurd! De vroegere eigenaar ervan, een toen levend individueen persoon, heeft eertijds toege stemd om een deel van, of waarschijnlijker zijn hele li chaam te laten blijven en bewa ren voor een toen gedacht goed of beter doel: voor onderzoek en beoordeling door een speci fieke en beperkte doelgroep van een op een bepaalde manier ge motiveerde en getrainde men sen, n.l. die van de medische professie, met name van medi sche studenten en artsen in op leiding. Met dit doel alleen, en met dit respect voor de impli ciete en expliciete intenties van de posthume gever is deze gift (een zelfgave) door derden ge accepteerd mogen en op die manier gebruikt kunnen wor den! In de tentoonstel ling in Museum Boerhaave, waarvoor uw krant op de voor pagina zelfs opzichti ge reclame maakt, gaat het m.i. om een duidelijk andt'r doel. Behalve de burgers van Leiden en elders en ook kinderen enig inzicht te geven in de menselijke anatomie, dus in zichzelf als li chamelijk stoffelijk verschijnsel, (wat op zichzelf een accepta bel streven is, waarbij anderszins modellen van was, plastic of andere materialen ook en misschien wel beter gebruikt had den kunnen worden, omdat deze didac tisch gezien vaak simpeler en duidelij ker werken), be halve dat allemaal gaat het ogenschijnlijk (zover we ook het foto-onderschrift mogen geloven) in deze ten toonstelling, resp. in de getoon de foto van het hoofd, eerder en meer en zo met nadruk gesteld om: 'gruwelen, het eng vinden, een sterke maag hebben' etc. Vindt u het vreemd dat ik t.a.v. foto en onderschrift de kwalifi caties in me op voelde komen als: sensatie zoeken, een voyeursmentaliteit, slechte smaak en op de (onder)buik ge richt?! (Bepaald geen didactisch gerichte intenties!). We kunnen al deze kritiek uit eindelijk samenvatten met het idee van: een duidelijk gebrek aan respect voor (de dood van) een medemens, namelijk daar waar dit respect voor iemands privacy, die ook na de dood t.a.v. iemands lichaam blijft be staan, in dit geval door het zomaar als curiositeit in het openbaartonen, geschonden wordt. U kunt het al of niet met mijn visie en kritiek eens zijn of deze afdoen met 'gut, wat jammer' en 'foutje dus' en de commotie erna als een al of niet vervelend incident beschouwen. Jammer genoeg echter zijn met de laatste jaren meer controversië le foto's geplaatst De keuze van en het plaatsen van blijk baar 'moeilijk liggende foto's schijnt m.a.w. een structureler probleem voor uw redactie, resp. voor een deel van de lezers geworden te zijn". De arts ziet het in de context van 'verloedering of normverva ging t.a.v. blijkbaar moeilijk lig gende ethische en esthetische vraagstukken dié bij een voort gaande verharding en verzake lijking van onze maatschappij of de wereld als geheel hoort". Hij vraagt de redactie daarvan voldoende afstand te nemen. Privacy? en zijn argumenten waarmee hij publika- tie van de foto afkeurt zijn al even duidelijk. Wat mij opvalt is dat hij de rol van de krant blijkbaar kwalijker vindt in deze kwestie dan die van 'Boer haave', terwijl die in stelling in de eerste plaats toch verant woordelijk is voor het aan de openbaarheid prijsgeven van het (geschonden) hoofd en dus voor 'de schending van de pri vacy'. Niet alleen door het in het muse um voor het publiek ten toon te stellen, maar ook door de fo to ervan ter beschik king van de pers te stellen én te gebrui ken voor de affiches op reclameborden in de stad. Kun je dan de krant nog betichten van voyeurisme en sensatiezoekerij? Ik zal mij er echter niet op de ze gemakkelijke manier afma ken. De krant heeft tenslotte een eigen beleid en een eigen verantwoordelijkheid op het ge bied van publikatie van foto's. Ten eerste: kan men hier wel spreken van een gebrek aan res pect en een inbreuk op de pri vacy? Dat is maar de vraag. De arts neemt aan dat de betrokke ne ooit met de meest nobele bedoelingen zijn lichaam aan de wetenschap heeft geschon ken en dus niet om later als cu riositeit te worden tentoonge steld. Het is mogelijk. Zeker we ten doen we het niet. Het kan de man/vrouw ook onverschil lig zijn geweest. Van inbreuk op de privacy kan naar mijn mening sprake zijn als op de een of andere ma nier herkenbaarheid een rol speelt. Het hoofd werd, naar men mij heeft meegedeeld, in De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. 1875 geprepareerd en later ge deeltelijk met een soort was be dekt. Niemand weet om wie het gaat, niemand van ons kan, 120 jaar later, de betrokkene heb ben gekend. Of dan nog van enigerlei vorm van 'privacy' mag worden gesproken, betwij fel ik. Dat begrip heeft geen eeuwigheidswaarde. Het lost na verloop van tijd op. Wat dan nog rest is de vraag of het ge heel esthetisch genoeg is om het ten toon te stellen en een •foto ervan in de krant te plaat sen. Dat is een kwestie van smaak. Ik moet zeggen dat de foto mij geenszins stoorde. Ten tweede: in Museum Boerhaave behoort het te gaan om de didactiek, het kennis ne men van al wat het lichaam be treft. En wat doet de krant? Die wijst op het enge, het gruwelij ke, de sterke maag, zo vat ik het oordeel van de arts op dit punt even samen. Daarmee doet hij niet volle dig recht aan het foto-onder- schrift op de voorpagina en gaat hij voorts voorbij aan de inhoud van het artikel op pagina 15 van diezelfde krant, waarnaar in het onderschrift wordt verwezen. Daarin wordt precies de beteke nis van de tentoonstelling uit de doeken gedaan. De coördinator van Boerhaave wijst daarbij trouwens zelf ook op een aantal harde, niet alledaagse verschijn selen. De krant is geen wetenschap pelijk orgaan, maar een produkt voor het grote publiek. Als zo danig misstaat het haar zeker niet het ongewone op een der gelijke tentoonstelling te bena drukken. Als vorm van waar schuwing lijkt het me in dit ge val trouwens ook een zeker nut te hebben. Ik zie dan ook niet in wat de krant hier zou hebben misdaan. Tot slot nog een opmerking over de mening van de arts dat de krant structurele probléfnen heeft met het kiezen van en plaatsen van 'moeilijk liggende foto's', zoals hij dat noemt. Dat is waar, maar anders dan hij be doelt. Elke dag krijgt de krant van persbureaus uit de hele wereld foto's toegezonden. Foto's van oorlogen, hongersnoden, mis dadigheid en wat al niet meer. En elke dag is het afwegen: hoe toon je de realiteit en houd je het toch 'kijkbaar'. Inderdaad, een structureel probleem. Voor elke behoorlijke krant. En het zal nooit anders worden. Het artikel van de GPD in het Leidsch Dagblad van 16 okto ber bevatte een uitspraak van de toenmalige staf-chef van Unprofor C. Nicolai: „Als het waar is dat de VN zich van de enclave wilden ontdoen, dan is er een smerig spel gespeeld." Kennelijk is hier iemand aan het woord die niet op grote af stand het dagelijks nieuws in de krant en op de televisie ge volgd heeft. Hij zal er geen tijd voor gehad hebben en op heel andere wijze met zijn neus op de feiten zijn gedrukt. Om zijn ongezouten uitspraken in het laatste nieuws op juiste waarde te beoordelen zou men het voorgaande nog eens moeten lezen, de oude kranten liggen in de schuur. In het schemergebied tussen oorlog en vrede verliest men makkelijk het zicht op de fei ten en de verhoudingen uit het oog. Volgens een eenvoudig schema, overgekomen uit klas sieke tijden, verloopt de con frontatie tussen twee legers in vier stadia. Hij begint met een schotenwisseling op het slag veld. In het tweede stadium, meestal van heel korte duur, zwaait de verliezende partij met een witte vlag ten teken van overgave. In het derde sta dium verkeert het leger van de verliezer in Krijgsgevangen schap. In het vierde stadium keren de krijgsgevangenen te rug naar huis. Zo zal het wel gebeurd zijn ten tijde van de Slag bij Waterloo. Het geval Srebenica is daarom zo bijzon der omdat daar het eerste sta- dium ontbreekt en het tweede van relatief zeer lange duur was: de vluchtelingenstroom was langdurig bevroren. De dooi trad in toen de VN en de NAVO aanstalten maakten om uit een ander vaatje te tappen. Dat vaatje was in de voorgaan de jaren zorgvuldig in elkaar gezet en gevuld met wonderen van techniek. De landing in Normandië was in die tijd ook een wonder van techniek en evenmin direct voorhanden. Maar zeiden wij in de hon gerwinter dat de geallieerden ons lieten stikken? Wat ook heel bijzonder is ge weest is de schijnvertoning waar dreiging van uit moest gaan richting Serviërs. Ieder een was er door geïmponeerd behalve de Serviërs waarvoor hij bedoeld was. Wij hebben nog steeds te maken met de nawerking. De schijnvertoning heeft de aandacht afgeleid van de harde feiten, heeft deze af geschermd voor de toeschou wers, waaronder ook de slacht offers te rekenen zijn. Wat wa ren de harde feiten? In een groot gebied dat in han den is van de Serviërs worden de Moslims van huis en haard verdreven. Eerst uit de dorpen naar de grote stad Srebenica en dan verder van deze verza melplaats naar de grens, naar moslimgebied. Niet velen zul len de exodus voltooien. De meesten zullen omkomen van honger en dorst of onderweg afgemaakt worden. Dat althans is de inschatting van de VN. Onderhandelingen van deze organisatie met de Serviërs lei den er toe dat de Moslims voorlopig in Srebenica mogen blijven en dat de VN hen daar mag komen voorzien van voedsel, medicijnen en ge neeskundige zorg. Het wordt de Serviërs gemakkelijk ge maakt om zo edelmoedig te zijn door hen mee te laten eten uit de ruif: bij de doorlaatpost staan de konvooien een deel van de vracht af. De VN zijn zodoende een welkome gast van de Serviërs. De blauwhel men krijgen toestemming om wapens te dragen, zodat zij zich kunnen verdedigen tegen dieven, rovers en moordenaars die al of niet in groepsverband de wegen onveilig maken. De Serviërs hebben daar begrip voor, het zijn roerige tijden, vinden ook zij! De VN-vlag is een soort van 'witte vlag'. Hij zal tot het laatst toe blijven wapperen boven de hoofden van de blauwhelmen. Aanvan kelijk betekent hij niet ande dan dat zij de gast zijn van Servische machthebbers, zijn ervan afhankelijk, zij zij er aan overgeleverd. Als het zi ver is, als de VN en de NAV aanstalten maken om op koi termijn uit een ander vaatje tappen, worden de manne van Srebenica krijgsgevang! genomen. Een deel wordt go« behandeld en naar huis g stuurd, een ander deel won vermoord. Tijdens hun krijg gevangenschap doen de mai nen wat hen gezegd wordt, ongeveer als de krijgsgevang nen die aan de Birmaspoorwi voor de Japanners werkte Dat is hen naderhand ni kwalijk genomen. Uitdrukkingen als: veilige ei clave, de verdediging van Sr benica, de val van de Moslii enclave, het strijdtoneel, zijn allen een voortbordun op een plannetje dat eens ingediend door de VN-rappo teur Mazowiecki, maar dat o middelijk verworpen wer omdat het bloedige repercu sies zou hebben voor heel Bo nië en Sarajevo. Het zou n< enige tijd kosten om de wo deren van vernuft, die deze percussies zouden voorkome operationeel te maken. E< andere gedragslijn zou waa schijnlijk geleid hebben tot et debacle, zoals tijdens deTwe de Wereldoorlog een brug ver bij Arnhem. Nu de VN de NAVO voldoende en nau\ keurige slagkracht ter plaat hebben kunnen zij afzien v; magie en het etiket 'veilig g bied' achterwege laten. Met deze regels zal de mytl van Srebenica wel niet ontz nuwd zijn, want mythes lat! zich nu eenmaal niet weerle gen. Wel zijn zij de bevestigii door het krantennieuws van i ministeriële uitspraak: „Zij d den wat zij konden." u i >i'jW/i;5TAV "W ~W ~T~' tk Mateloos heb ik mij geërgerd aan de uitlatingen van Fred Ver meer in uw dagblad van maan dag j.l., en met mij denk ik vele LFC-ers en diegenen die het waren. De LFC bestaat bijna 90 jaar, waarvan 85 jaar zonder Fred Vermeer en een zate Rabobank stuur mij het gratis demonstratiepakket Rabo Telebankieren. Uw bankzaken lekker rustig thuis regelen op het moment dat het u het beste uitkomt. Bij de Rabobank kan dat. Met Rabo Telebankieren. Via uw PC krijgt u 24 uur per dag, zeven dagen in de week/met cén druk op de knop uw meest actuele saldo op het scherm. Spaar- of betaalopdrachten wijzigen is al even simpel. En invoeren ook. U krijgt snel een overzicht van bijvoorbeeld uw woonlasten of autokosten. En dan is er nog de zogenaamde agendeerfunctie, waardoor u nooit meer te vroeg ol te Iaat betaalt. Wilt u gratis kennismaken met Rabo Telebankieren? Bel gratis 06 05 84 of vul nevenstaande bon in. U heeft het informatiepakket binnen een week in huis. V.V. Leiden was hij al 'pers non grata', bij LFC moet dit gebeuren. En Fred, waar wil je dan Na deze ervaringen zal geen kei bestuur er over naden om jou nog nemen. „Fred donderen", namens en weet ik zeker veel, veel l P.S. Dit wil ik nog wel e kwijt: De zaterdagvoetballer! LFC zijn aardige, heel aan jongens waar iedereen g mee kan opschieten. Het is gebleken, dat beiden best samen kunnen gaan. Samengaan betekent wel res pect voor elkaar hebben en niet eenzijdig alles willen regelen. Dit is nu wat Fred wil. Alleen de zaterdagtak telt en voor de rest niets. Daarbij komen dan een aantal dreigementen zoals: ,,Als ze het niet doen, dan ga ik weg en neem ik alles mee." Nou Fred, gauw doen. Liever van daag dan morgen. Of de spelers nou direct ook met je meegaan betwijfel ik. Een heleboel heb ben het bij LFC naar hun zin, ook zonder Fred. Het bestuur van LFC raad ik aan dit niet te pikken. Weg met zo'n vent. Alles inleveren en exit. Bij Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in i ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffen artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekei met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de dactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden briev in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Provincie Zuid-Holland KENNISGEVING Onderwerp. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maken bekend dat zij confofl het bepaalde in de artikelen 29 juncto 37 en artikel 39 Wet Bodem bescherming hebben vastgesteld dat er met betrekking tot de locatie plaatselijk aangeduid Plesmanlaan 7 te Leiden, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie R, nr. 1508 (gedeeltelijk) sprake is van eei van ernstige bodemverontreiniging. Tevens hebben zij vastgesteld di sanering van de verontreiniging als zeer urgent wordt beschouwd. Voorts maken Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland overeenkomst het bepaalde in artikel 39 lid 2 van de Wet Bodembescherming beke dat zij besloten hebben in te stemmen met het aangeboden sanering plan voor deze locatie. In het provinciaal bodemsaneringsprogrammi de locatie geregistreerd onder code ZH/280/0064. Inzage. U kunt de beschikking en de bijbehorende stukken gedurende een periode van zes weken na verschijningsdatum van deze kennisgevi inzien op het stadsbouwhuis. kamer 911Lange Gracht 72 te Leiden in de leeszaal van het Provinciehuis, Prinses Beatrixlaan 15 te 's-Gravenhage. Bezwaar. Op grond van het bepaalde in artikel 7.1 van de Algemene wet bestu recht kunnen belanghebbenden binnen een termijn van zes weken n dagtekening van de bekendmaking bezwaar indienen tegen dit besli Het maken van bezwaar dient te geschieden door indiening van een bezwaarschrift onder vermelding 'Awb-bezwaar' bij Gedeputeerde van Zuid-Holland, postbus 90602. 2509 LP 's-Gravenhage. Het bezwaarschrift moet een aanduiding bevatten van het besluit waartegen het is gericht alsmede de gronden van het bezwaar. Inlichtingen. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer H.E.O. Baank, afdeling Bodemsanering van de provincie Zuid-Hollar tel.nr (070)4416911.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16