Belasting gespreid betalen Rijn Veenstreek Jacco, de beste goudsmid van Europa Groeiende steun voor kinderboerderij Bospark Rood licht vaak genegeerd Lxtra lokaal Van den Veldeschool 'We eten niet meer uit de bureaula' Boeren gaan weg als Waterpeil niet daalt' Bedrijven doelwit inbrekers IINSDAG 24 OKTOBER 1995 Jacobswoude: pas op plaats jacobswoude gerard van oergeest De gemeentelijke belastingen in Jacobswoude stijgen volgend jaar gering. Dit tot verbazing van P van Hoesel, lid van de commissie financiën. Hij noem de dit gisteravond een 'sterk verhaal'. „Het kun niet alleen een geste naar de VVD zijn. Wal steekt er achter?", vroeg Van Hoesel Burgemeester W. van Beek kwam met een simpele verkla ring: „Op dit moment is een ho gere belastingdruk niet nodig." ben opmerkelijke uitspraak, omdat het rioleringsplan veel kost en ook Jacobswoude aan merkelijk minder uit 's rijks ge meentefonds krijgt. Van Beek somde twee psy chologische redenen op voor zijn houding. Nu al fors verho gen van de belastingdruk zou door de Jacobswoudenaren uit gelegd kunnen worden als een capitulatie voor de dreigende vermindering uit de rijkskas. I lij wil dan liever strijdend ten on der gaan. Achter zijn uitdagen de houding ten opzichte van de Haagse overheid, zat wel 'een beetje recalcitranterigheid', be kende Van Beek. Ten tweede wilde hij niet per se de fout ma ken waaraan de Haagse heren zich wel bezondigen: eerst ne men en dan pas uitleggen waar Lampje Bij CDA'er C. de Lange was een 'waarschuwingslampje gaan branden', toen hij de burge meester hoorde beweren, dat het rioleringsplan niet echt een probleem voor het college vormde. En inderdaad: Van Beek deed tamelijk latonleli over. Deels had hij gelijk: wat het plan maximaal gaat kosten is bekend. Daar hoef je niet moeilijk meer over te doen. Iets anders is natuurlijk hoe je het probleem beleidsmatig gaat aanpakken. Daarin gaf Van Beek De Lan- RC groot gelijk. Mij gaf in één adem aan Van Hoesel toe, dat na een pas op de plaats het sprinten geblazen is. Met ande re woorden: aan een flinke ver hoging van de OXB valt na l'i'ii, niet te ontkomen. Wel kan die verhoging in fasen van vijf zes jaar verlopen. libstort in Veenderpolder ïnde 3 en e Qude Rijnstro- 'ootjen wil een slibstortlocatie de Veenderpolder kemade. Het gaat raalf hectare groot terrein ^^nar licht en matig verontrei- ^^^gde bagger wordt gestort. Met and eigenaar van het land is 'ercenstemming bereikt, aldus jkgraaf D. Kemp. •m' Kemp verwacht dat het haal- -m- larheidsonderzoek eind dit .m. ar wordt afgerond. „Als er asting en problemen zijn, kan de te bagger volgend jaar zo- worden gestort." Het waterschap zit al langer ihoog met de bagger uit zijn lied dat zich strekt van Hille- tot Leidschendam en van tvkoop tot Noordwijk. Het lone slib wordt nu nog op nd land gestort. Het :rige blijft in het water omdat !t waterschap niet weet waar !t het moet laten. Vandaar dat !t waterschap nu alle hoop ;eft gevestigd op een stuk land de Veenderpolder. Volgens imp is deze plek aantrekkelijk ndat het aan de Wijde Aa ligt dus makkelijk bereikbaar is teen schip. De slibstortlocatie moet voor 'en jaar soelaas biedpn voor it baggerprobleem. Verder in i toekomst wil Kemp nog niet jken. De dijkgraaf sluit niet uit ook andere instanties zoals gemeente of particulieren de legenheid krijgen om bagger de plek in de Veenderpolder storten. De Socialistische Partij wierp zich meteen al op als verdedi ger van de kinderboerderij in het Alphense Bospark. Burge meester en wethouders had den amper gemeld dat ze als onderdeel van een grote be zuinigingsronde de kinder boerderij wilden sluiten, of de SP ging demonstratief de die ren bijvoeren. Later, bij de bespreking van de bezuinigingsvoorstellen, liet ook D66 weten geen heil te zien in sluiting van de kinder boerderij. In de eerste, schrif telijke ronde van de algemene beschouwingen, scharen nu ook de fracties van CDA en GroenLinks zich aan de kant van de kinderboerderij. De stichting Alphense kin derboerderijen krijgt nu nog een jaarlijkse subsidie van 150.000 gulden voor het on derhoud van twee kinderboer derijen. In de in maart van dit jaar gepresenteerde bezuini gingsvoorstellen gaat de subsi die terug naar 100.000 gulden. Door de bezuiniging zou de boerderij in het Bospark moe ten worden gesloten. Verkeersdeelnemers negeren nog te vaak rood licht. De poli tie van het district Rijn- en Aar- landen heeft dit jaar al meer dan 2300 overtreders bekeurd, die de aanwijzing van een ver keerslicht naast zich neerleg den. Door rood rijden is daar mee de nummer één op de lijst van verkeersovertredingen in de regio. Snelheidsovertredingen bui ten de bebouwde kom werden ruim 2200 keer geverbaliseerd, Bijna vijf keer zoveel als het aantal bekeuringen dat de poli tie binnen de bebouwde kom uitschreef. Dat betekent overi gens niet, dat binnen de be bouwde kom voorzichtiger wordt gereden. Bij de controles ligt de nadruk namelijk op de tachtig-kilometer wegen. Om deze 'populaire' overtre dingen beter te kunnen bestraf fen, zet de politie meer appara tuur in. Dit jaar nam het district Rijn- en Aarlanden al een mo biele snelheidsmeter met foto camera in gebruik. De bedoe ling is, dat ook het aantal vaste camerapunten wordt uitge breid. Deze vaste camera's wer ken nu alleen nog bij rood-licht overtredingen, maar moeten in de nabije toekomst ook snel heidsduivels vastleggen. Woubrugs echtpaar koopt camping bij Bordeaux Inbraken mislukt Bij vier woningen aan het Verlaat in Leimuiden is gis ternacht geprobeerd in te breken. In drie gevallen is dat niet ge lukt. In het vierde geval is nog niet bekend of de inbrekers bin- zijn geweest. Verse verfstrepen beschadigd bunsaterwoude Een 15-jarige jongen uit Leimuiden heeft giste- en ren de zojuist aangebrachte verfstrepen op de Herenweg i iert Rijnsaterwoude beschadigd. De vernieling ontstond doordat hij dij er met zijn fiets overheen reed. De schade bedraagt 250 gulden. n fc' Saterschap wil actie ondernemen over I' 5,oa 'gebr bie m de grond beter bruikbaar te laken voor de agrariërs, wil het >A-on aterschap de Oude Rijnstro- het waterpeil in een groot het eel van de Noord- en Zuidein- erpolder verlagen met 15 cen- meter. Gebeurt dat niet, dan iti rdwijnt de agrarische sector I dit gebied, zo verwacht het iterschap. Om deze natuur- inèmmende maatregel te com- ;stuui enseren stelt het schap voor nkele u elders in de polder de na- )0 lur juist extra te stimuleren. De Noord- en Zuideinderpol- heeft een oppervlakte van 01 hectare en wordt begrensd if vat ior de Kortsteekterweg in vammerdam, het Aarkanaal aan de Schoutenvaart in Ter and, ijar, de Hogedijk en het Zuid- nde in Aarlanderveen en de endeweg. Het eerste natuurminnende lorstel van het schap is de inleg van een oever aan een nt van de Aarlanderveense .'tering. Verder wordt bij het tbaggeren van de Wetering re ining gehouden met de oe- 'rs. Ten derde hoeven agrari- de sloten die uitkomen op wetering in het vervolg maar n het jaar uit te baggeren in aats van elk jaar. Daardoor ijft de oeverbeplanting beter ispaard. Tenslotte stelt het hap ook voor om De Aarlan- 'rveense Wetering op een epte van minimaal een meter houden, wat de waterkwali- t ten goede komt. Volgens de Oude Rijnstromen •eft de Westelijke Land- en inbouworganisatie (WLTO) ;gd haar leden te stimu- ïee te doen aan vrijwillig agrarisch natuurbeheer. De WL TO organiseert daartoe een cur sus voor agrarisch natuurbe heer. Natuurorganisaties hebben bezwaar gemaakt tegen het plan van het waterschap. Ze vrezen voor het verloren gaan van sommige planten die af hankelijk zijn van natte grond, het vertrek van weidevogels en de schade aan geriefbosjes. De compensatie-maatregelen van het waterschap vinden ze on voldoende omdat de rietstrook langs de Aarlanderveense Wete ring toch wel aangelegd zou worden. Bovendien, zo stelt het IVN, is er geen garantie dat de boeren de rietstrook niet in grasland zouden omzetten. Vol gens het waterschap is het ech ter niet mogelijk om zowel aan de natuur- als de agrarische be langen in de hele polder tege moet te komen. Ook het Hoogheemraadschap van Rijnland uit bezwaren. Ten eerste wil het dat het water schap de effecten van de peil- verlaging op het milieu (de zo genoemde vMER-rapportagc) bepaalt, alvorens het peil wordt verlaagd-. Het waterschap vindt een MER-rapportage niet nodig omdat dat wettelijk niet is ver eist. Ook meent Rijnland dat de waterkwaliteit erop achteruit zal gaan, hetgeen door De Oude Rijnstromen wordt bestreden. Verder stelt het waterschap voor om het waterpeil van de Zweilanderpolder en de Water loospolder, allebei gelegen in Warmond en Alkemade, de ko mende tien jaar ongewijzigd te laten. De verenigde vergadering van het waterschap praat woensdagavond over de peilbe- sluiten. woubrugge liesbeth buitink Het huis aan de Witte Klaver is verkocht en het afscheidsfeest voor alle vrienden wordt deze week gevierd. De Woubrugse fa milie Hoekstra vertrekt volgen de maand naar het Franse dorp Rauzan, waar Theo (47) en Car- la (42) een kasteelcamping heb ben gekocht. „We willen niet hier doorsudderen en naar onze vut uitkijken", verklaart Theo de ongebruikelijke keuze. Het echtpaar stuitte bij toeval op de camping. „We verhuren stacaravans aan de Middelland se Zee en ik heb daarvoor eens een aantal Nederlandse cam pings aangeschreven. De eige naar van deze camping, een Nederlander van bijna 70 jaar, schreef terug dat hij niet geïnte resseerd was in de stacaravans, maar wel zijn camping wilde verkopen", vertelt Theo. In eer ste instantie reageerde het echt paar niet, tot de vorige eigenaar nog eens schreef. „We hebben een videoband bekeken en zijn er in april voor het eerst ge weest. En het is een plaatje." De camping ligt in een vallei aan de voet van een vervallen kasteel en heet dan ook 'Cam ping du vieux chateau'. Rauzan ligt 35 kilometer ten oosten van Bordeaux. „Het is twee hectare land- zonder infrastructuur, dus we kunnen het zelf invullen. In de ANWB-gids krijgt de cam ping het cijfer 8", zegt Theo trots. Tijdens de afgelopen zo mer heeft de familie meege werkt op de camping om het klappen van de zweep te leren kennen. „Ik weet nu hoe het zwembad werkt, hoe ik bijvoor beeld het water moet verver sen." De familie laat alles achter zich om de camping te kunnen gaan beheren. Theo werkte als advertentieverkoper bij een uit geverij en Carla verzorgde de verhuur van de stacaravans. Dat bedrijfje blijft bestaan, om als extra bron van inkomsten te dienen. Bovendien is er dochter Li- sanne van 6 jaar. „Lisanne gaat naar de école maternelle, de kleuterschool", zegt Carla. „Ze was hier op de Christelijke School begonnen met de onder bouw, maar we plaatsen haar terug. Zo kan ze eerst aan de zijn om dit huis te verkopen. Maar het is net zo eng om naar Groningen te verhuizen." „Je kunt beter spijt hebben van de dingen die je gedaan hebt, dan van de dingen die je niet ge daan hebt", vindt ook Theo. „En anders zou ik me mijn hele leven hebben afgevraagd of ik dit aanbod niet toch had moéten aannemen." onderwijs vond dat de school op een andere manier aan huis vesting kon komen. Daarbij werd gedacht aan het noodlo- kaal, dat de school een paar jaar eerder op het plein had neerge zet. Pas wanneer dit noodlokaal buiten gebruik werd gesteld, wilde het Rijk een nieuw ver zoek tot uitbreiding in behan deling nemen. De school kwam hierdoor in een vervelende situatie terecht, omdat men het noodlokaal reeds had afgestoten. Het be stuur vond het lastig om de kin deren in drie verschillende ge bouwen te huisvesten. Boven dien voldeed het lokaal niet aan de eisen. Het was bijvoorbeeld slecht geïsoleerd. De afgelopen jaren heeft de school er maar het beste van gemaakt. Een aula en een speel lokaal voor de jongste leerlingen worden echter node gemist. De bouw van het nieuwe lokaal gaat straks wel ten koste van een stukje schoolplein. Maar omdat het plein vrij royaal is, is dat volgens Havik geen pro bleem. De bouw kan begin ja nuari beginnen, zxo werd tij dens de commissie duidelijk. Waarschijnlijk kunnen de kin deren dan voor het begin van het nieuwe schooljaar in de nieuwbouw terecht. Theo en Carla Hoekstra to nen het ver keersbord dat bij Rauzan de weg naar hun campingwijst. FOTO LOEK ZUYDERDUIN taal wennen voordat ze leert le zen. Anders zou ze meteen met een achterstand beginnen." Vooral de sfeer in het gebied trekt het gezin enorm aan. Theo: „We hebben daar geen overburen of achterburen, hoe wel we wel op loopafstand van het dorp zitten. De mensen zijn er ontzettend vriendelijk en be hulpzaam. We moeten wel om schakelen en in hun pas meelo pen. Je kunt daar niet om 5 over 12 bij iemand binnenlopen om zaken te doen, want dan zitten ze te eten. En dat kan wel twee uur duren, want dan werken ze 's avonds gewoon wat langer door. Hier eet iedereen uit de bureaula en dat willen we niet Kennissen van de familie Hoekstra twijfelen over de keu ze. Carla: „Ze zeggen dat we gek De 21 -jarige Jacco Kolijn uit Oude Wetering mag zich sinds vorige week kampioen goudsmid van Europa Koud een kleine week terug van de voor hem zo glorieus verlo pen drieëndertigste Internatio nale Beroepenolympiade in Lyon, wil het bij Jacco Kolijn niet echt gaan branden. Die houding typeert de 21-jarige goud- en zilversmid uit Oude Wetering. Koel van Jauiten. Maar van binnen gloeit en broeit het. Jacco heeft zich goed onder controle. Maar soms glip pen vonkjes van trots en tevre denheid over het behaalde re sultaat door het verdedigings systeem. Jacco heeft alle reden om trots en tevreden te zijn. Hij behaalde brons in Lyon en mag zich nu kampioen goudsmid van Europa noemen. De Oudeweteringer leverde een niet geringe prestatie, voor al omdat goud en zilver bij voorbaat al waren weggelegd voor deelnemers uit het Verre Oosten. De Koreaan (goud) en de Thai (zilver) hebben beiden een Spartaanse training gekend in heuse kampementen, weet Jacco. Ander voorbeeldje: als de Nederlandse deelnemers nog op één oor lagen, waren de Azi aten al lang en breed aan het trimmen. De olympiade is een interna tionale beroepenwedstrijd, die eenmaal per twee jaar wordt ge houden. Deelnemers mogen niet ouder zijn dan 22 jaar en moeten deelgenomen hebben aan de nationale finales in hun vak. Die hadden in februari van dit jaar plaats. „Joh, zou je niet eens meedoen?" Het was zijn baas, een Wassenaarse juwelier, die hem attendeerde op de wedstrijd. „Op de school waar ik toen de opleiding voc versmid volgde, hadden zi niet eens aan gedacht", Jacco laconiek. Jacco kwam, zag Vier dagen lang werd er ge zwoegd en geploeterd op de op gave: het vervaardigen van een broche, naar (o ironie van het lot) Thais model. Hollandser dan Jacco's tactiek bestaat niet. Jacco: „De eerste twee dagen raakte ik wat achter. Maar toen de druk echt op de ketel stond, ging ik gewoon wat harder." Gewoon wat harder. Alsof er geen stress wordt voorgeschre ven in handboeken over exa menkoorts. „En dat ik zou win nen had ik totaal niet ver wacht", is Jacco's onderkoelde uitsmijter. Zijn gezicht staat onhfiwngP.n. strak als de prachtige ontwer pen die hij maakt. Slechts één keer dit jaar barstte hij in een spontane schaterbui los. Dat was toen hij tijdens een trai ningspotje voetballen zijn pols brak. „Tussen de nationale voor ronde en de finale dat lachen", beker deren zouden daai echt niet. Want w» Zelden zal de Alphense WD-fractie zo zeer op haar wen ken bediend zijn als gisteren. In de eerste ronde van de algemene beschouwingen vroeg de fractie of burgemees ter en wethouders eens wilden onderzoeken of de ge meentelijke belastingen en heffingen gespreid kunnen worden betaald. Tegelijkertijd presenteerde wethouder S. Lyczak (óók WD) het plan om Alphenaren de mogelijk heid te bieden al hun gemeentelijke bijdragen vanaf vol gend jaar in tien termijnen te voldoen. alphen aan den run gespreide betaling niet kon ver- Wanneer het plan volgende week door de gemeenteraad wordt overgenomen, krijgen al le Alphenaren nog volgende maand een machtigingskaart op de mat. Alleen wie de ge meente machtigt om de belas ting automatisch af te schrijven, komt in aanmerking voor ge spreide betaling. Wie geen machtiging afgeeft moet de be lastingen en heffingen zoals ge bruikelijk in één of twee keer betalen. Het Alphense gemeentebe stuur speelt al langer met het idee om alle belastingen op één rekening te zetten en de men sen de mogelijkheid te bieden tot gespreide betaling. Dat het niet eerder zo ver is gekomen, komt doordat tot voor kort de computerprogrammatuur de erker De gespreide betaling kost de gemeente naar schatting 50.000 gulden. Maar het feit dat alle heffingen op één rekening wor den gezet, zal naar verwachting voor een toenemend aantal be roepen op kwijtschelding lei den. Schrikken Lyczak verwacht dat veel men- zullcn schrikken wanneer zij bij elkaar opgeteld zien hoe veel zij aan de gemeente moe ten afdragen. Ter vergelijking: Iemand die in zijn eentje een woning van 150.000 gulden huurt, betaalt in 1996 ongeveer 500 gulden. Hen gezin met een hond dat eige naar is van een huis van drie ton moet 1550 gulden ami de gemeente afdragen. Lyon was icco, „An- balen. De i eenmaal kent, verleer je niet. Echt niet." Trots Juwelier vader Koos, knikt in stemmend. Hij is trots op zijn „Toen Jacco op de vakschool zat, zag ik het al: die heeft het in zijn vingers. Al die prijzen zijn geen toevalstreffers.' De kam pioen van het Westelijk Half rond glimlacht zijn zoveelste glimlach van binnen. Bedaard zegt Jacco: 'Ach, het leven gaat gewoon door." Uit een bedrijf aan de Keizershof in Alphen is tussen zaterdag en gisteren een telefax gestolen. De deur aan de achterzijde van het pand was opengebroken. In dezelfde tijd hebben inbrekers een pand aan de Opaalstraat in Alphen bezocht. Kasten en lades wei den opengebroken. Een geldbedrag van 300 gulden, een fototoe stel, een rekenmachine en een semafoon werden gestolen. Gister nacht hebben inbrekers sigaretten, aanstekers, badschuim en post zegels ter waarde van 1400 gulden gestolen uit een sigarenwinkel aan de Emmalaan in Alphen. Ook een winkel in De Aarhof is be zocht door een inbreker. Dat gebeurde afgelopen nacht. Om het al ker een ruit. Daarna opende hij het rolluik voor de ingang van de etalage, Toen het alarm afging, sloeg hij op de vlucht. Maerten van den Velde- in Stompwijk kan bin- eindelijk uitbreiden. De immissie onderwijs is hiermee steravond akkoord gegaan. De probeert al jaren om aan Dr. van Noortstraat een aula speellokaal te bouwen de jongste kinderen. Maar pas wil de rijksoverheid de vijf ton beschikbaar De gemeenteraad heeft al bij- twee jaar geleden aangege- dat de school mag uitbrei- Maar de rijksoverheid lag De staatssecretaris van

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15