Posters in strijd tegen overvallen Contract Proav niet getekend De aanvangis °m Leiderdorpse seksclub moet binnen een maand dicht GEVANGENISSTRAF Argumenten van het college deugen niet' Leiden Regio Pompstation werd hun eindstation! INSDAG 24 OKTOBER 1995 Inbrekers bezoeken bedrijfspanden orp Geld en gereedschappen zijn het afgelopen week ■inde gestolen uit drie bedrijfspanden aan de Bedrijvenweg ii eiderdorp. Om binnen te komen werd een raam of een deur 0pen gebroken. Geld en sieraden gestolen >assenaar Uit een woning aan de Willem Hl-laan in Wti jjn gisteravond sieraden en geld gestolen. Om binnen te komen iverd een ruit vernield. Kort daarvoor werd ook getracht in te ireken in een woning aan de Waldeck Pymontlaan. Ook hier rerd een ruit vernield. De inbrekers zijn echter niet binnen ge- 'i Hond vernielt voordeur (armond Een hond heeft gisterochtend de voordeur van een toning aan de Geestlaan in Warmond beschadigd. De bewoners Mul agen P'otselin8twee honden in hun tuin rennen. Een van hen j leschadigde de deur. De politie onderzoekt wie de honden los oycoi eeft laten lopen' Foutparkeerders bekeurd iegstgeestBij parkeercontroles op diverse plaatsen in Oegst- ïd uil ;eest, heeft de politie gisterochtend vijf processen-verbaal uitge- n Uti chreven. Daarbij ging het om parkeren op het trottoir, een laad in loshaven en op een invalidenparkeerplaats zonder invalide- prt aart. lijk b; d° Vernielingen bij gemeentehuis oorschoten Onbekenden hebben afgelopen weekeinde v lielingen aangericht op het bouwterrein bij het gemeentehuis an de Leidseweg te Voorschoten. Eietsenstandaards verdwenen n de bouwput en een waterpomp werd vernield. Ook schakel- len de vandalen de bronbemaling op het terrein uit. S usie Leidse MBO-instituten b den herman joustra r hel ne grote Leidse MBO-institu- - Streekschool, MTSL oltlant College - gaan binnen irt nauw samenwerken. De derei sturen van deze scholen heb- ;man n reeds een intentieverklaring )k dcrtekend om het komend komen tot een besturen- sie. De opleidingsinstituten plan op verschillende vofbieden samen te werken, wat het personeelsbe- cid betreft, het onderwijskun- firiancieel beleid faliteitszorg. toekijDe besturenfusie ligt in de lijn de Wet Educatie afe epsonderwijs die op 1 januari als j( Mi c komt 5- 1996 in werking treedt. Daarin staat onder meer dat uiterlijk in 1998 in Nederland circa vijftig zogeheten Regionale Opleidin gen Centra (ROC's) moeten ko men, waarin zowel Middelbaar Beroeps Onderwijs (MBO) als Beroeps Begeleidend Onderwijs (BBO) als Volwasseneneducatie zijn vertegenwoordigd. Voor Leiden betekent dit dat er op termijmëén Regionaal Op leidingen Centrum voor de hele Leidse regio komt. Dit houdt in dat, naast de genoemde drie fu- siescholen voor MBO en BBO, ook andere scholen voor fusie- gesprekken worden uitgenodigd om aan de wettelijke ROC-eisen te voldoen. Voo RIJ E TIJD IDEN apeloosheid. Thuiszorg Groot jnland organiseert een cursus eter slapen'. De cursus bestaat tacht bijeenkomsten van an- '5 rhalf uur. De eerste is op don- Hl r(^a8 26 oktober van 14.00 tot i.30 uur en wordt gehouden in 'n wijkgebouw van Thuiszorg, irggravenlaan 250 te Leidéh. kosten zijn 160 gulden voor den, 220 gulden voor niet-le- Informatie: 071-5161415 of 61467. 023-5 lardrijden. Manege de Poel- iters start in samenwerking et de gemeente een cursus 17u lardrijden voor beginners. De 07i-5|irsus bestaat uit acht lessen 1 uur. De eerste les is op S indag 29 oktober van 11.00 tot en van 13.00 tot 14.00 uur anege de Poelruiters, aarlemmerweg 121-123. De isten zijn f99,-. Opgeven bij I ctor Sport- en Recreatie. 071 - /f5601. ostzegelruil. De Leidse Ver- liging Postzegelverzamelaars eeft vanavond weer een bij- lech inkomst in het restaurant van 1 vembad De Zijl, Paramaribos- CHEF HENNY V leiderdorp judy nihof Seksclub Joy aan de Bedrijven weg in Leiderdorp moet sluiten. Onderzoek van de gemeente heeft uitgewezen dat het bor deel toch niet in het bestem mingsplan past. In een brief aan de eigenaar en de exploitant staat dat de tent binnen vier weken dicht moet. Wordt hier aan geen gehoor gegeven, dan moet de eigenaar per dag een dwangsom van 10.000 gulden betalen. Volgens het bestemmings plan mogen zich op de plek van club Joy alleen 'bedrijven' vesti gen. Een bordeel is volgens de gemeente geen bedrijf. Van be drijfsmatige activiteiten zou geen sprake zijn, eerder van ac tiviteiten in dienstverlenende of recreatieve sfeer. De eigenaar van de Joy- club zegt nog niet te weten wat hij met de brief aan moet. ..Ik ben nog in overleg met mijn ad- Club Joy ging begin dit jaar open. Variaf die tijd speurt de gemeente al naar mogelijkhe den om het bordeel weg te krij gen. Reden daarvoor was dat veel ondernemers van omlig gende bedrijven ongelukkig wa ren met de komst van de seks club. Ze vonden dat zo'n club niet thuishoort op een bedrij venterrein. Volgens een ondernemer die niet met zijn naam in de krant wil, veroorzaakte de seksclub geen overlast. „De club gaat pas om acht uur 's avonds draaien. Dan zijn de mensen die hier werken al weg." Toch zouden veel ondernemers opgelucht zijn als de club weg is. Ze zou den bang zijn dat de ene seks club de andere aantrekt, waar door er dan een 'seksboulevard' zou ontstaan. De eigenaar koos er destijds bewust voor om met zijn bor deel op een bedrijventerrein te gaan zitten, 's Avonds is het er stil en bovendien zijn er geen omwonenden. Dat zou wel zo 'discreet' zijn voor de klanten. De eigenaar had aanvankelijk grote plannen met de club. Ilij verwachtte wel tien. prostituees in dienst te nemen. Maar de ge ruchten gaan dat de club 'voor geen meter' liep. Ook zou de ei genaar toch al plannen hebben gehad om weg te gaan. De eige naar wil die geruchten niet be vestigen. Posters met onherkenbaar gemaakte politiefoto's van overvallers en ontmoedigende teksten zijn het nieuwste wapen van het politiekorps Hollands Midden in de strijd tegen overvallen op pompstations. Op de posters worden de overvallers gewaarschuwd voor de zware straf die zij riskeren. 'Zes jaar gevangenisstraf... pompstation werd hun eindstation', luidt de slogan van de actie, die de poli tie heeft overgenomen van het korps Kennemerland. 20.00 uur. Narcis. De Arabische Vrouwen organisatie Narcis zoekt vrou wen. al dan niet van Arabische afkomst, die in het bestuur wil len. Narcis is een vrijwilligersor ganisatie die activiteiten organi seert voor Arabische vrouwen in Leiden. Informatie: 071- 5767363. Moultaka. De Stichting Marok kaanse Unie Moultaka heeft op woensdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur spreekuur. Moultaka helpt mensen bij het invullen van formulieren en helpt bij contact leggen met diverse in stanties zoals de sociale dienst, de vreemdelingenpolitie, het ar beidsbureau, artsen, advocaten, het ziekenfonds, etc. Moultaka is op de Langegracht 61. Infor matie: 071-5767363. ZOETERWOUDE-RUNDIJK Rommelmarkt. Het Nederland se Rode Kruis houdt op zaterdag 28 en zondag 29 oktober een rommelmarkt in Huize Emmaus. De openingstijden zijn op beide dagen van*13.30 tot 16.30 uur. leiderdorp aap rietveld De politie denkt met de posters potentiële overvallers op andere gedachten te brengen. „Mensen die een overval op een pomp station plegen zijn vaak gele- genheidsmisdadigers, die er niet van tevoren goed over na denken", zegt politievoorlichter F. Vergeer. „Die kun je met zul ke posters nog wel afschrikken." In de regio Kennemerland, waar de posteractie vorige win ter werd gehouden, werden in het 'overvalseizoen' 1994/1995 geen benzinestations beroofd. Het jaar daarvoor werden nog zes overvallen geturfd. Het poli tiekorps Hollands Midden houdt de actie ook in de winter, omdat de meeste overvallen op pompstations tussen oktober en maart worden gepleegd, als de duisternis vroeg invalt. Door afspraken met de olie maatschappijen over de beveili ging van pompstations, zegt Vergeer, is het aantal overvallen in de regio Hollands Midden al drastisch gedaald. Van de 125 pompstations in de regio heb ben de meeste inmiddels came rabewaking en wordt de inhoud van de kassa regelmatig 'afge roomd', zodat de buit door gaans niet meer dan enkele honderden guldens bedraagd. In 1993 waren er nog 17 over vallen op benzinestations in de regio. Daarvan werden er twaalf opgelost. Vorig jaar was het aantal overvallen gedaald tot elf, waarvan in vijf gevallen de da ders werden gepakt. In de eerste helft van dit jaar werden er nog maar vier pompstations over vallen. Van die zaken werden er twee door de politie opgelost. De posters worden de ko mende weken rondgedeeld on der de pomphouders. Korpschef S. van der Hulst overhandigt donderdagochtend de eerste anti-overvalposter bij het Shell- station Leiderdorp aan de A4 richting Amsterdam. 6 JAAR 1 - Een benzinestation overval en n ceze regio is de aangewezen manier om srel en langdurig in de cel te belanden Een overval pleeg je niet ongezien. Dus een grote pakkans en lange straffen. UTIE Afwijzing luiersubsidie in Leiderdorp zit D66 dwars leiderdorp judy nihof De fractie van D66 in Leider dorp is verbolgen over het be sluit van het college van B en W om het gebruik van katoenen luiers niet te subsidiëren. „De argumenten die het college hiervoor aanvoert, deugen niet," vindt D66 fractie-voorzit ter E. Grootaarts. Vooral w.ethouder P. Bouman (PvdA/milieu) moet het ontgel den. Grootaarts begrijpt niet waarom deze 'ongeïnteresseer de' en 'trage' wethouder posi tieve adviezen van ambtelijke zijde en van de Gevulei over het stimuleren van het gebruik van katoenen luiers negeert. „Het gaat al zo slecht met zijn porte feuille. Bouman loopt enorm achter bij andere gemeenten in de omgeving op het gebied van milieuvergunningen en contro les van bedrijven op naleving van de milieuregels. Daar komt bij dat de afvalberg in Leider dorp de laatste tijd weer groter is geworden. Luiersubsidie was een mogelijkheid om daar iets aan te doen." D66 legt zich niet neer bij het collegebesluit. Grootaarts wil proberen om de andere fracties toch warm te krijgen voor luier subsidie. Hij hoopt op bijval van 'fracties die in hun verkiezings programma hebben staan dat ze de afvalberg willen terugdrin gen'. Al enige tijd pleit D66 voor aanpak van het wegwerpluier probleem. Gebleken is dat deze luiers een enorme berg afval veroorzaken. Bovendien kost het ongeveer 500 jaar voordat de kunststof bestanddelen er van uit het milieu verdwenen zijn. De gemeente zou daarom het gebruik van katoenen luiers moeten stimuleren door luier subsidie, aldus D66. Deze luiers zouden 'op een eenvoudige, maar significante wijze' bijdra gen aan een schoner milieu. Het college van B en W zet vraagtekens bij die opvatting. Ook het gebruik van katoenen luiers heeft nadelige kanten voor het milieu, aldus het colle ge. Bovendien is het subsidiëren van consumptiegoederen vol gens B en W geen gemeentelijke taak. D66 vindt dat de argumenten van het college niet deugen. Grootaarts erkent dat hel was sen van katoenen luiers 'een ze kere watervervuiling' veroor zaakt, maar het college vergeet volgens heni dat hel aanmaken van papieren luiers ook zorgt voor een forse watervervuiling. Verder klopt het volgens hem niet d;it de Kcmeenlc geen con- sumptiegoederen subsidieert. „Dit is voor gemeenten dage lijks werk, ook op milieugebied. Denk maar aan zaken als com- postbakken, hoog rendements ketels, zonneboilers enzo- 'Weggelopen wasberen zijn niet voor de fok' hazerswoude-dorp eric de jager Een klein berichtje kan grote gevolgen hebben. Daar is de Hazerswoudenaar R. van der Putten inmiddels ook achter. Een korte vermelding in het Leidsch Dagblad van vrijdag 20 oktober zette een actie groep legen bont en de nieuwsdienst van het televi siestation RTL op het spoor van zijn vermeende bont handel. 'Wasberen uit fokkerij weggelopen' stond boven het artikeltje. Twee wasbeertjes waren slim genoeg oin hun eigen hok te openen. De sug gestie dat de eigenaar de diertjes voor hun vacht fokte, was voldoende voor actie voerders om deze. misstand in Hazerswoude aan de kaak te willen stellen. En voor RTL om onmiddellijk de buren aan de tand te voelen. „Maar die beestjes zitten hier hek- maal niet voor de fok", ver zucht Van Putten. De vergissing ligt voor de hand. Van Putten heeft zijn wasberen gestald op een stukje grond, dat hij in bruikleen heeft van een nertsfokkerij. Hij houdt de beertjes uitsluitend voor de hobby in hun, volgens Van der Putten, ruim bemeten hok. „De een is aan mij afge staan door de vorige eige naar en de ander heb ik erbij gezocht. Doordat ze op het terrein van de fokkerij lopen, denkt die actiegroep dal mijn wasberen ook voor hun vacht worden gefokt. Dat is dus niet waar", aldus de ver raste wasberenhouder. Inmiddels zijn beide beer tjes overigens weer terecht. Zaterdag kwam het vrouwtje als eerste boven water, liet mannelijke deel van het duo verlengde zijn avontuur tot vanmorgen. Van der Putten ving ze zelf. Dat was de vei ligste manier, omdat de beestjes bij ondeskundige benadering schade kunnen aanrichten. „Wasberen zijn niet ag- gressief, maar ze hebben wel scherpe tandjes, waarmee ze lelijk kunnen bijten", zegt de I lazerswoudenaar. Voorlopig zitten de wasbeertjes weer samen in hun verblijf, waar voor de zekerheid wel een extra slot aan is bevestigd. ïiate 'ëewone b°er" 1 "ij met een niet ze laagse voortuin it kleine doolhof vinden aan de angeraarseweg te angeraar. 5.00 Jnze fotograaf Wim 'ijkman doorkruist ki 'agelijks een groot eel van de streek m het nieuws voor e krant in beeld vast Tijdens die tten komt hij langs u "erlei 'beeldige' tekjes die niet direct news vormen, rui^-aar het zeker T'aard zijn om te pre steren. ui,4 Gemeenten ruziën over verwerking huisvuil te geweest. We hebben geen zin straks te boeten voor de be stuurlijke domheid van de an dere gemeenten", stelde wet houder Pruijs uit Wassenaar on omwonden. „En ik zweer, als ik aan die onderhandelingstafel had gezeten, had ik die korting op het grof vuil er ook uit gekre- gen. Die ruimte zit gewoon in de markt en heeft niets met een SVI-verleden te maken." Pruijs wil daarom dat de zes gemeenten de bewuste 2,5 mil joen gulden zelf ophoesten en dat daarna de negen Gevulei gemeenten gezamenlijk de markt afstropen om de goed koopste vuil verwerker te vin- I5.l> leiden hans koenekoop Binnen de Gevulei, het samen werkingsorgaan in de Leidse re- r het ophalen van huis vuil, bestaat groot verschil van mening over de toekomstige erking van afval. Vijf ge meenten willen een 20-jarig contract sluiten met het Provin ciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav). Vier ge meenten willen zich zo lang niet binden en eerst uitzoeken of het commercieel niet aan trekkelijker is met andere afval verwerkers in zee te gaan. Het conflict is zo groot dat het kant en-klare contract met het Proav voorlopig niet wordt onderte kend. Dat laatste tot grote teleurstel ling en ergernis van de gemeen te Leidén. Wethouder Laurier, voorzitter van de Gevulei, en di recteur Peters van de dienst milieu en beheer hebben name lijk naar eigen zeggen een zeer voordelig contract uit de onder handelingen met het Proav ge sleept. Een contract waarin het Proav onder meer een kosleri- post van 2,5 miljoen gulden overneemt van de Gevulei en ook nog eens een flinke korting geeft op het tarief voor de ver werking van grof vuil. Laurier en Peters schrijven die gulle houding van het Proav toe aan de 'bestuurlijke moed' die de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Warmond, Sassen- heim, Alkemade en Zoeterwou- de toonden in het mislukte pro ject om aan de Voorschoterweg in Leiden een experimentele scheidings- en vergistingsinstal- latie (SVI) van de grond te krij gen. „Uit de gunstige voorwaar den in het contract spreekt waardering van het Proav voor het feit dat deze zes gemeenten hun nek hebben uitgestoken", zei Laurier gisteren tijdens een tumultueuze vergadering van de Gevulei. Alles bij elkaar staken de zes gemeenten 5 miljoen gulden in de voorbereiding van het SVI- project. Het Proav wil nu in een keer 2,5 miljoen gulden 'beta len' voor de kennis die de Ge vulei op dit gebied heeft opge daan. Het afvalbedrijf wil de kennis gebruiken voor het bou wen van een hele grote vergis- tingsfabriek aan de Moerdijk. Slaagt dit project, dan kan de Gevulei via een handige manier de andere 2,5 miljoen wegwer ken. Een goed draaiende SVI aan de Moerdijk zal vermoede lijk lagere verwerkingskosten met zich meebrengen. De tarie ven voor de Gevulei gaan dan omlaag. Het gat met het oude tarief wordt opgevuld met aflos singen van de rest van de voor- bereidingskosten. Het tarief mag nooit omhoog, laurier en Peters zijn vooral te spreken over de stevige korting op de verwerkingsrpijs van het grof vuil: 31 gulden per ton afval. „We hebben het onderste uit de kan gehaald." Domheid De wethouders Nugteren van Alkemade en Stuijt van Zoeter- woude waren wel te spreken over het onderhandelingsresul laat. „Die korting op het grof vuil levert ons in vijf jaar tijd 1,5 miljoen gulden op. Dan heb je die voorbereidingskosten voor de mislukte SVI-Voorschoter weg er al bijna uit", rekende Nugteren snel voor. Maar de gemeenten Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Wassenaar hebben grote moeite met een 20-jarige ver bintenis aan het Proav, zo werd gisteren duidelijk. Voorschoten en Wassenaar voelen er bijvoor beeld helemaal niets voor de leidse SVI-erfenis af te lossen via de tarieven. „Wij deden niet mee mei hel SVI-project en achteraf blijkt dat een goede zet den De wethouders De Vos uit Warmond, Van Eisen uit Oegst geest en Van de Poel uit Voor scholen voelden daar ook wel voor. „Afval-land is voortdurend in beweging. Hoe zinvol is het dan om je voor 20 jaar vast te leggen", zei De Vos. Directeur Peters van milieu en beheer wil zo snel mogelijk weer met de ievulei-gemeen- ten om de tafel. Hij acht het van belang alle negen zo snel moge lijk op een lijn te krijgen. Het contract met het Proav moet namelijk al op 1 januari 1996 in gaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13