'Ik zorg voor het brood, mijn vrouw smeert het' Kerkelijk referendum België hoogst onzeker Leiden Kerk Samenleving Vaticaan waarschuwt gelovigen voor zieneres Vassula Ryden wm DINSDAG 24 OKTOBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5; Workaholic André Coenen, eigenaar Research voor Beleid André Coenen (48), eigenaar van Research voor Beleid Holding. Een u/orkaholicvan het zuiverste soort. Op een studeerkamer begon hij vijftien jaar geleden het bedrijf. Nu geeft hij leiding aan 150 vaste werknemers en draaien de vier dochterondernemingen van het bedrijf een jaarlijkse omzet van 20 miljoen gulden. Coenen is getrouwd, vader van twee dochters, maar zijn werk is zijn leven. „Ik zorg voor het brood, mijn vrouw smeert het." BKH „Mijn vader was douane-ambtenaar, hij draaide de slagboom omhoog en weer om laag. Hij was Maastrichtenaar in hart en nieren, maar constant aan het verhuizen. Het gezin werd voortdurend heen en weer gesjouwd door Nederland, omdat pa overal studies wilde volgen. De verhuisdozen wer den soms niet eens uitgepakt, omdat de volgende verhuizing al weer voor de deur stond. Ik was een probleemkind, dwars, tegen draads. Mijn vader was heel rechtlijnig. Wat hij zelf tekort was gekomen in zijn eigen jeugd en heeft ingehaald met allerlei zelf studies, probeerde hij bij mijn broer en mij krampachtig te compenseren. Maar van al les wat tegen mijn zin door mijn strot wordt geduwd, moet ik kokhalzen. Het ging hele maal mis. Op mijn vijftiende liep ik thuis weg. Ik heb een jaar over straat gezworven, totdat ik in Venlo door de politie werd op gepakt. Ik had me schuldig gemaakt aan in sluipingen. Ik ging gebouwen binnen om daar te slapen." Huize Welkom Na zijn aanhouding volgde een gang langs Nederlandse jeugdhuizen. „De dag na mijn aanhouding werd ik overgebracht naar een tehuis met de illustere naam Huize Wel kom. Ik heb in die tehuizen ongelofelijke dingen meegemaakt. Op een middag waren we aan het voetballen op een terrein van Huize Welkom. De bal ging over een muur en wat doet een jongen dan? Die gaat er achteraan.- Ik ben letterlijk in elkaar ge schopt. Mijn bril werd door personeelsle den op mijn neus kapotgeslagen. Ik heb an derhalve maand op een nieuwe bril moeten wachten." De ervaring die Coenen het meest is bij gebleven deed hij op in het Rijks Observatie Huis in Zeist. „De tweede dag werd je daar 'gedoopt' door de andere bewoners. Een jongen was een dag eerder binnengekomen dan ik. Zijn rug werd ingesmeerd met schoensmeer en daarna werden er peuken op uitgedrukt, 's Avonds vluchtte die jon gen, de volgende dag pleegde hij zelfmoord in Amsterdam. Het personeel was op de hoogte van die doop en liet het toe. Ik ben zelf niet gedoopt. Na de zelfmoord greep het personeel in." Vlucht Coenen ging studeren in Tilburg, werd ma thematisch socioloog. „Ik was een student van die tijd. Lang, ongewassen haar en werd aangeduid als werkschuw tuig. Ik was jaren niet thuis geweest. Mijn ou ders woonden in Den Haag en ik be sloot een keertje langs te gaan. Ik belde aan, m'n vader deed open en het enige wat hij zei was: 'Eerst naar de kapper'. Ik kwam er niet in, dus heb ik m'n haar maar laten knippen. Later is het wel goed gekomen, mijn vader was best trots op mij, dat ik toch iets was geworden en een stu die had gevolgd." André Coenen trouwde en had verschillende ambtenarenbaantjes. „Na tien jaar liep de relatie stuk, ge lukkig hadden we geen kinderen. Ik kon dat mislukte huwelijk niet echt goed verwerken en vluchtte weg uit Nederland." Coenen kwam in Istan bul terecht en kocht een bus. „Die bus zette ik neer bij Sultan Ahmed, de blauwe moskee, in Istanbul met een bordje erop: Kabul, 180 dollar. Als er een stuk of dertig mensen wa ren, ging ik op pad. En in Kabul zet te ik dan een nieuw bordje erop: Amritsar, 160 dollar. Zo heb ik twee en een half jaar rondgereden. Vooral veel Engelsen en Australiërs reden mee. Mensen die gevlucht waren voor de westerse samenleving. Van het reizen heb ik veel geleerd. Ie moet alles zelf verzorgen, er is nie mand die iets voor je doet." In Nepal kreeg hij een ongeluk. I lij verkocht de bus en met een paar duizend dollar op zak keerde hij te rug naar New Delhi. „Ik kon van al les doen met dat geld, maar wist bij God niet wat ik moest doen. Ik zat op Con- naught Place, het centrale plein van Delhi met al die zijstraten. Het plein werd zo symbolisch, ik kon elke kant op, maar wel ke? Mentaal dreig je er onderdoor te gaan. Dat plein is zo Brits en tegelijkertijd zo In diaas. Een dag gaat voorbij, je verroert je niet van je plek en er gebeurt niets. Nog een dag en nog een dag. Na veertien dagen kwam er een kennis langs die ook met een bus reed. Die vroeg of ik meeging naar Goa aan de kust. Een paar dagen heb ik op het strand gelegen om m'n toekomst te over denken, ik heb de boot naar Bombay ge pakt en ben naar Nederland gevlogen." Studeerkamer Bij toeval kwam Coenen in Leiden terecht. Hij nam een baantje bij de Leidse universi teit, maar dat had hij binnen een paar maanden gezien. „Met een telefoon, een Inbr HDERPO tndegi ^iderd pen ge Geld VASSENA lijn gist nerd ee ireken ,erd ee Keest. André Coenen: „Ik was een probleemkind, dwars, tegendraads." FOTO DICK HOGEWONING blocnote en een pen begon ik op mijn stu deerkamer. Of ik vooraf wist dat het zo'n succes zou worden? Als ik zo arrogant mag zijn: ja." Research voor Beleid groeide uit tot een miljoenenondememing. Inmiddels is er een holding met vier werkmaatschappijen. De groei ging niet zonder stuipen. In 1988 leid de het bedrijf een gigantisch verlies. „Je kunt het vergelijken met iemand die een kruidenierszaak begint. In het begin sta je achter de toonbank, je vult zelf de voorra den aan, zet de vuilniszak buiten en werkt hard. je krijgt wat personeel, de kleine krui denierszaak wordt een buurtsupermarkt. Eerst heb je één kassa, waar je zelf achter gaat staan. Later komt er een tweede kassa bij, je kent niet alle klanten meer. En op een bepaald moment is het zicht helemaal weg. Je komt tot de conclusie dat je als duurste man niet meer achter de kassa moet staan. Je moet de tent bewaken, in het gareel schoppen, dat is je werk. Ik ben een jaar be zig geweest om het bedrijf te reorganise ren." Tata „Zo'n bedrijf is je kind, ik ben nu nog elke dag bezig met het rechtleggen van de ha ren. Ik ga ook elke dag met heel veel plezier naar mijn werk. Ik ben misschien wel meer getrouwd met mijn personeel, dit bedrijf, dan met mijn vrouw. In die vijftien jaar ben ik welgeteld twee keer op vakantie geweest. Een keer met het hele gezin naar de Domi nicaanse Republiek. Ik kwam daar aan, in dat toeristenghetto, zag dat het hotel goed was, het eten smaakte en dat het veilig op straat was. Na een paar dagen strand heb ik ze achtergelaten en ben met het vliegtuig naar Haïti en Cuba gegaan. De tweede keer was dit jaar. Met m'n dochter die van de basisschool naar het gymnasium ging. Ik wilde terug naar India, maar dat vond mijn vrouw iets te gortig. Dus werd het Is tanbul. We hebben er beiden van geno ten, het heeft onze band erg versterkt." „Ik neem wel eens een dag vrij. Maar nooit meer dan een paar dagen per jaar. Ik ben geen mens om aan het strand te liggen. Dat vind ik een ramp. Als mijn vrouw en dochters in Neder land op vakantie zijn, wil ik in het weekeinde er wel eens heenrijden." De laatste tijd krijgt Coenen wat meer contact met zijn kinderen. „Laat ik dui delijk zijn: ik hou zielsveel van mijn dochters en mijn vrouw. Als er iets is, ben ik er. Ik heb nooit kinderen gewild, mijn vrouw wel. Maar spijt heb ik er geen moment van gehad. Ik ben hulpe loos, volstrekt machteloos met kleine kinderen. Ik snap ook niet hoe iemand een klein kind in zijn handen kan hou den en er alleen maar 'tata' tegen kan zeggen. Mijn vrouw zorgt voor de kin deren, de twee Tibetaanse Mastif-hon- den en het huishouden. Ik zorg voor het brood, zij smeert het. In dat opzicht is ons huwelijk heel traditioneel." Carrièrejagers In de afgelopen jaren heeft Coenen tal van publieke functies vervuld. Hij is be trokken bij Leiden, voor het eerst een stad waar hij een band mee heeft. „Ik ben van Leiden gaan houden. Dat komt door mijn vrouw, zij is een echte Leid se." Politiek actief is hij niet, hij heeft niet veel op met de hedendaagse politiek. „Ik stem nooit. Er zijn andere mogelijkhe den om je invloed te laten gelden, bijvoor beeld door met een wethouder te praten. Politieke functies worden steeds meer ver vuld door ambtenaren en carrièrejagers. Overdag schrijven ze een nota, 's avonds lullen ze er over. Raadsleden hebben alleen maar aandacht voor nieuw beleid, daarmee scoren ze. Ze maken een mooi plan voor nieuwe fietspaden, terwijl ze gaten in de oude fietspaden niet dichten. In de politiek kom je ook nauwelijks mensen uit het be drijfsleven tegen." Coenen is teleurgesteld in de Leidse poli tiek. Als voorzitter van de WV wordt hij ge confronteerd met de ene bezuiniging na de andere. En de op initiatief van de gemeente opgerichte stichting Leiden Promotion, waarvan hij bestuurslid is, levert nauwelijks iets op. „Ik kijk dat nog even aan, maar de laatste jaren is er droevig weinig gebeurd in die stichting. Ik hoef geen brief aan mijn ma te schrijven om te vertellen wat er tot is gekomen. Het zou een heel kort b zijn: Beste ma, tot ziens." Hij verwijt de politici ook dat ze he lang van Leiden schaden. „Ik weet hotvon' j: roerd het is als er kernproeven op Mui a^e{ worden gehouden. Maar dan is het niet zinvol om in Leiden een boycotiee Franse wijnen op te zetten. Zeg tegen dat hij moet protesteren. Neem nou I rijksweg 11-west. Dan roept ledereer, die weg milieu-onvriendelijk is. Als je degstge gaat hoeveel kilometers Ouwehand uil (eest, 1" wijk moet omrijden om zijn vis in Ut chrevt of waar ook in Nederland te krijgen,! inlosh pas milieu-onvriendelijk. Dergelijke pri ;aart. men horen niet op het gemeentelijk b: te liggen. Het enige dat die politici do er eindeloos over ouwehoeren." 'b Hon Fout Ten len de el US Tranen sasss Als het aan Coenen ligt, zal hij de kom an tijd veel nevenfuncties afstoten. Zijn b ncje draait uitstekend en vergt veel tijd. grootste zorg is de toekomst. Research Beleid is in Nederland toonaangevei het gebied van overheidsonderzoek. zijn te groot voor andere Nederlands» drijven om over te nemen en internat spelen we geen rol. Maar er komt ment dat het bedrijf in andere handen: overgaan. De uitweg die ik nu zie beursintroductie. Maar daar is dit b den h nog helemaal niet rijp voor. Voor he; 2000 moet het duidelijk zijn." ne gre ,Mijn angst is dat ik als 70-jarige oltlant steeds aan het roer sta. Ik moet er een irt na vanaf. Je moet bereid zijn je kinderec sturei keer op straat te zetten. Ik ben ieman :n ree< heel emotioneel en andere kant ooku" rationeel is. Rationeel weet ik dat het gebeuren, dat ik aan de toekomst werken. De tranen komen in mijn c ik aan de dag denk dat ik de deur va biede laatste keer achter me dicht trek. M; r met weet dat ik nu stappen moet nemen d bei voor te zorgen dat die dag er ooit komt g- en nalitei Rentenieren is niet zijn eigen toeki De be ,Ik hoop dat ik eeuwig kan blijven we n de De spanning van een eigen bedrijf, a keer een pak slaag krijgen als je verkeerde beslissing neemt. Ik ben eigi een beetje masochistisch. Voor het g ik het niet. Ik zou even gelukkig zijn morgen weer straatarm zou zijn. Vooi 1 zelf is dat geen enkel probleem, voor gezin inmiddels wel." psor RIJE IDFi i ipelo jnlani eter sl lacht rhalf ïrdag 30 u in wijl Tggr; kosl den, 2 in. In: 071-5^6146 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5 BUITENLAND KORT Mogoba De Zuidafrikaanse methodis tenbisschop Stanley Mogoba heeft de vredesprijs van de Internationale Methodisten- raad gekregen. Mogoba is de enige Zuidafrikaanse kerklei der die onder het apartheids- regime op Robbeneiland ge vangen heeft gezeten. De 62- jarige Mogoba kreeg de on derscheiding omdat hij nooit het gebruik van geweld heeft aanbevolen en verder voor zijn streven naar verzoening tussen de bevolkingasgroe- pen in Zuid-Afrika en voor zijn creativiteit. Hij riep vorig jaar de Wereldraad van Ker ken, die toen in Johannes burg vergaderde, op een pro gramma ter overwinning van het geweld te beginnen. Hij is sinds 1988 voorzitter van de Methodistenkerk in Zuid- Afrika. Oost-Timor De Indonesische regering wil het Vaticaan betrekken bij een oplossing van het con flict om Oost-Timor. Dit zei de minister voor godsdienst zaken, Tarmizi Taher, in Ja karta. Hij maakte niet duide lijk hoe de rol van het Vati caan er precies uit zou moe ten zien. Taher, die vandaag paus Johannes Paulus II in Rome bezoekt, wil dan over Oost-Timor spreken. Indone sië, het land met de meeste islamitische inwoners, bezet te in 1975 Oost- Iïmor, waar van de bevolking overwe gend rooms-katholiek is. Dé afgelopen maanden zijn bij rellen in de vroegere Por tugese kolonie twee mensen omgekomen, tientallen ge wond geraakt en meer dan honderd personen gearres teerd. Mariabeeld De Universele Kerk van het Rijk Gods in Brazilië heeft haar predikant Sergio von Helder overgeplaatst nadat een rel rond zijn persoon was uitgebroken. De protestantse televisiedominee haalde zich onlangs de woede van rooms-katholieken en ande re protestanten op de hals door in een van zijn uitzen dingen een Mariabeeld te trappen en te slaan. ANTWERPEN. ANP/CIP De handtekeningenactie voor vernieuwing in de Rooms- Katholieke Kerk. die een Belgische initiatiefgroep naar Oostenrijks en Duits voorbeeld wil organiseren, staat op losse schroeven. Volgende week beslist het comité 'Het andere gezicht van de Kerk' over het al of niet doorgaan van het referendum. Dat deelde woordvoerder M. Corne- lis gisteren mee. pen weekeinde drong het Inter diocesaan Pastoraal Beraad (IPB), het belangrijkste overleg orgaan van de Vlaamse rk-kerk- gemeenschap, aan op uitstel van het referendum tot begin 1996. „Er is geen enkel overleg geweest over de vraag of een dergelijke actie in Vlaanderen zinvol en opportuun is", aldus het IPB. Bovendien zou het co mité door zijn wijze van actie voeren de gelovigen 'op stang jagen' en 'in verwarring bren gen'. Cornelis reageerde woedend op het verwijt van het IPB. „Wij hebben zelf een brief aan het In Oostenrijk was het 'Kirchen- volksbegehren' in juni een groot succes. Ongeveer een half mil joen gelovigen - de helft van het aantal kerkgangers per zondag - zetten hun handtekening onder de roep om afschaffing van het verplichte priestercelibaat, toe lating van vrouwen tot het priesterambt en een positieve waardering van seksualiteit. De Duitse actie loopt tot 1,2 novem ber. De initiatiefnemers in België wilden aanvankelijk in novem ber van start gaan. Het afgelo- 1PB geschreven met de vraag of zij willen meedoen. Daar heb ben we nog geen antwoord op gekregen. Wij zijn ook op zoek naar een zo breed mogelijk platform voor het referendum. We zijn nog volop in gesprek met parochies en bewegingen." Persoonlijk is Cornelis voor uitstel van het referendum om in te kunnen gaan op de vraag van het IPB om overleg over het nut van de actie. Voor hem is de zaak weer terug bij af. „Alles is onzeker", zei hij getergd. Het IPB liet weten in principe niet tegen een kerkelijke hand tekeningenactie te zijn. „Christenen hebben het recht en de plicht hun mening over het welzijn van de Kerk aan de bisschoppen en aan elkaar ken baar te maken." Het Vlaamse overlegorgaan heeft zich altijd sterk gemaakt voor openheid en dialoog in de RK-Kerk. VATICAANSTAD/HILVERSUM Het Vaticaan heeft gisteren de gelovigen gewaar schuwd voor de activiteiten van de Zwitserse zie neres Vassula Ryden, die al jaren boodschappen van Jezus beweert door te geven. Volgens de con gregatie voor de geloofsleer hebben Rydens zoge naamde 'hemelse boodschappen' geen bovenna tuurlijke herkomst. Ryden is vandaag te gast in het tv-programma van Catherine Keyl op RTL4. Begin september luisterden tweeduizend voor namelijk rooms-katholieke gelovigen naar een le zing van Ryden in de Sint Vituskerk in Hilversum. De 53-jarige vrouw, die ooit als mannequin werk te en op hoog niveau tenniste, beweert sinds tien jaar intensieve gesprekken met Jezus te voeren. Zonder dat ze het soms wil. wordt ze gedwongen pen en papier te pakken en Jezus' boodschappen op te schrijven, zegt ze. Tijdens haar lezing riep ze de aanwezigen op om vooral de paus te gehoorzamen. „Gehoor zaam mijn paus, wat er ook gebeurt. De boze is al aan het werk en de vernietiging is niet ver meer van jullie verwijderd. Daarom zullen jullie allen vervolgd worden, omdat je de waarheid verkon digt en gehoorzaam bent aan mijn paus." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Goedereede: J Veld huijzen te Putten; te Zwolle: A. Jonkman te Alphen aan den Rijn. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Buitenpost: O W. Bouwsma te Roden; te Rotterdam- Delfshaven: J.B. Smit, kandidaat te Kampen Aangenomen: naar Tilburg: K.D. BEROEPINGSWERK Smit, kandidaat te Arnhem die be dankte voor Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Hoofddorp: J Bosch te Deventer en H. Jonkman, I I. zendingspredikant te Zuid-Afri- ka. wonende te Hoogeveen. de Jongste te Alblasserdam; te Tholen: G.J. van Aalst te Ridder kerk; te Oosterland (Zld): G.M. de Leeuw te Barneveld. Bedankt: veer Uddel en voor Nieu- werkerk (Zld M. Mondriate Waardenburg; voor Doetinchem: P. Melis te Nieuw Beijerland; voor Leerdam: A. Bac te Bodegraven. DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de hervormde kerk van Hoogmade. Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 ui Zaterdag 10.00-12.00 uur L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 023- et de 071-5128030 DIRECTIE B. M Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C M.Stevermk 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag 9.30- 11.30 uur of per post. Redactie: Hoofdredactie: 071-5f"u ADVERTENTIES 'e' Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u ïardri 071-5 ïrsus RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) .00 e jmar I aarle: isten ctor! j 5601 DStze; w LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBI Beft V, Voor mensen die moeilijk lezen, slecht ?nkor hebben of blind zijn (of een andere li dicap hebben), is een samenvatting: het Leidsch Dagt ddl< regionale n REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar. Voor infi A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio 0486-482345 (Centrum voor Gesprc F Blok, chef eindredactie algemeen tuur, Grave). W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie Auteursrechten voorbehouden* en Dagbladuitgeverij Damiate J. Preenen, chef binnen-, buitenland, ei erij m K N H U ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m/ 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabet kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19 45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voc ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15 30 uur en 19.00—19.301 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend» pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18 30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend lit klei vindi anger, anger RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk tozel >ijkm; agelij Wv; he ékra

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12