Tarieven drinkwater iets hoger Financiering Jacobus nagenoeg rond kriJgt ZWN baart opzien met 'museum-bus' Primitief weekend aan Kerklaan Ter Aar verhoogt rioolrecht Regio Leiden/Rijn Veenstreek Informatiebijeenkomst over opknappen flats Rijnwoude kabelkrant Pasjes en cheques terecht Gepakt na twee mislukte inbraken TWMNUAUJUklUyikTO1. Jongen steelt van politie alphen aan den run Een 16-jarige jongen uit Ter Aar werd zater dagavond betrapt op een brommer, die hij een dag eerder had gestolen van het binnenterrein van het politiebureau aan de Oudshoornseweg in Alphen. Vrijdagavond werden daar twee brommers gestolen, die door de politie voor onderzoek in beslag waren genomen. De dader knipte een gat in het hekwerk. De jongen wordt door de politie ook verdacht van betrokkenheid bij een inbraak aan het Bevelanderpad in Ter Aar. De politie zal met de jeugdofficier van justitie overleggen over wat er met de jon gen moet gebeuren. Man redt jongetje uit sloot wassenaar Een man uit Bergschenhoek heeft zaterdag rond het middaguur aan het Van Polanenpark in Wassenaar een 3-jarig jongetje uit het water gered. De man zag het jongetje op zijn driewieler de sloot in rijden, terwijl hij op de hoek van de Van Kranenburglaan en het Van Polanenpark stond te wachten voor het verkeerslicht. Hij aarzelde geen moment, sprong de sloot in en haalde het ventje eruit. Bromfietser over de kop nieuwkoop Een 17-jarige bromfietser uit Harmeien die iets te diep in het glaasje had gekeken is in de nacht van zaterdag op zondag op de Simon van Capelweg in Nieuwkoop tegen een ver- keerszuil gebotst en over de kop geslagen. De jongen werd door ambulacepersoneel behandeld aan schaafwonden en vervolgens door de politie aangehouden en overgebracht naar het bureau. Uit de ademanalyse bleek dat hij te veel gedronken had. Nieuwkoper beroofd nieuwkoop Een 60-jarige Nieuwkoper is afgelopen nacht op de Achterweg in Nieuwkoop beroofd. De man werd door de politie op een oprit bij de Achterweg gevonden met verwondingen aan zijn hoofd en knie. Hij vertelde dat hij door vier mannen van achteren was aangevallen, geslagen, geschopt en van zijn porte monnee beroofd. Een signalement van de daders kon hij niet ge ven. De man is voor onderzoek naar het Hofpoortziekenhuis ge bracht. Teraarder steekt banden lek ter aar Een 18-jarige jongen uit Ter Aar heeft zaterdagavond laat de banden van de auto van een man met wie hij ruzie heeft vernield. Getuigen zagen de Teraarder op de parkeerplaats rondscharrelen en belden de politie. De jongen is aangehouden. Het was niet voor het eerst dat de brandenprikker toesloeg. Ook in september pleegde hij al vernielingen aan de auto van zijn 'vijand'. Vrachtwagen in brand alphen aan den run Op de Zegerbaan in Alphen is vanmorgen een vrachtwagen in brand gevlogen. Door kortsluiting in de be drading raakte de motor in brand. De chauffeur wist het vuur zelf te blussen. De politie moest het verkeer komen regelen, om dat de vrachtauto voor de verkeersljchten bij de Ridderbuurt de rijbaan versperde. Duizenden guldens weg wassenaar Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Van Hal- t is in de nacht van vrijdag op zaterdag een envelop met en kele duizenden guldens uit een kast ontvreemd. De eigenaar van het bedrijf ontdekte zaterdagmorgen, dat een ruit was inge gooid. Auto over de kop noordwukDrie inzittenden van een personenauto raakten in de nacht van zondag op maandag gewond nadat de auto door onbekende oorzaak op de Northgodreef in de berm kwam, een boom raakte en over de kop sloeg. De auto kwam op ongeveer een meter van een sloot op de kop tot stilstand in het gras. De bestuurster van de auto, een 27-jarige vrouw uit Lisse, raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij werd met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Ook twee inzittenden, een 29-jarige Leidenaar en 31-jarige man uirOegstgeest, zijn met verwondingen naar het ziekenhus gebracht. Vandalen aangehouden noordwuk. Na een melding van vernielingen in de Egbert de Grootstraat in Noordwijk en aanwijzingen van een getuige wer den zaterdagmorgen om twee uur twee jongens van twintig jaar oud worden aangehouden. De vernielingen bestonden uit het afbreken van antennes en ruitewissers van auto's. Ook werd het interieur van een auto volledig gesloopt. De twee, afkomstig uit Leiden en Rijnsburg, hadden stevig gedronken. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De bewoners van de Van Gel- derdreef en omgeving in Noord-Hofland Voorschoten krijgen op 31 oktober informa- er de hoognodige renova- n hun woningen. Dat ge beurt tijdens een bijeenkomst Hofflants Huys aan de Ze- Provinciën 68 in Voorscho ten, aanvang 20 uur. Humanistische Bouw- stichting Bejaardenhuisvesting (HBB), de nieuwe eigenaar van de woningen, zal een groot on derhoudsplan aan de bewoners presenteren. Ook het plan om een extra woonlaag te plaatsen en liften te installeren komt aan bod. HBB heeft de woningen over genomen van de gemeente. Het meeste onderzoek naar de re novatie is al door Voorschoten gedaan. HBB neemt veel van die informatie over. De bouw- stichting wil een bewonerscom missies samenstellen van vier personen om de plannen verder uit te werken. Het groot onder houd van de woningen heeft een hoge prioriteit. Verwacht wordt dat de werk zaamheden volgend jaar kun nen beginnen. De bewoners, onder wie veel ouderen, wach ten al jaren op onderhoud van hun flatwoningen, die in slechte staat verkeren. Het gaat om wo ningen aan de Van Gelderdreef, de Van der Hulstlaan, de Van der Zaandreef en de Kortenaer- laan. Niet alleen de bus, ook de sfeer was zaterdag ouderwets op bus lijn 48 van Leiderdorp naar Delft. Althans, als de veertig jaar oude bus die de ZWN ter pro motie van de lijn uit het Haags Busmuseum had gehaald zijn route reed. Met een „gaat u maar lekker zitten, de conduc teur komt zo bij u", werden de rezigers bij het instappen be groet. En met een ongewoon vriendelijk „goeie reis verder, en tot ziens", stapten zij weer uit. Als het de ZWN erom te doen was aandacht te trekken, dan slaagde zij zaterdag ten volle in die opzet. Het museumstuk op wielen werd verwonderd nage- gaapt door voetgangers en fiet sers op de route. En ook de mensen bij de haltes keken vreemd op van de groene bus, die eertijds bekend stond als de 'bolramer'. „Ik dorst m'n hand haast niet uit te steken. Ik dacht: wat is dat nou", sprak een man bij het instappen. „Je bent zo gewend aan die gele bussen." Lijn 48 geeft sinds kort op doordeweekse dagen een recht streekse verbinding tussen Lei derdorp en Delft. Een gegeven dat bij de reiziger, meent de ZWN, nog niet voldoende be kend is. Daar werd dit weekein de met de veertig jaar oude bus extra aandacht aan gegeven. De conducteur deelde foldertjes uit, waarin onder het motto Bijna twee kwartjes per 1000 liter Het drinkwatertarief in Leiden en omgeving stijgt vol gend jaar minder dan aanvankelijk werd verwacht. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) wil de tarieven per 1 januari verhogen naar ƒ3,10 per duizend liter. erhoging s Nagegaapt door de derdorp en Delft. op straat reed de veertig jaar oude bus zaterdag de route van lijn 48 tussen Lei- 'wat kan er veel met 48' de mo gelijkheden van de lijn uit de doeken werden gedaan. Ouderen die slecht ter been waren hadden wat moeite om de treden van de oude bus te bestijgen. „Tsjonge, wat een ho ge bus zeg", zeiden zij hoofd schuddend. „Het lijkt wel een half vliegtuig." Maar verder wa ren de reacties uitsluitend posi tief. De mensen vonden het 'leuk', 'geinig', 'fantastisch' en 'geweldig'. En ze verbaasden zich ovi „Wat et rijden e: zeiden z FOTO HENK BOUWMAN de ongewone sfeer, i vriendelijke mensen vandaag met bus 48", I let nieuwe tarief geldt ook voor drinkwater in het gebied van Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), omdat het Duinwaterbedrijf de EWR na de jaarwisseling overneemt. De prijsstijging bedraagt gemiddeld twaalf procent. Eerder ging het DZH nog uit van een tariefsver hoging van zestien procent. Het EWR-gebied bestrijkt on der meer de gemeenten Leiden, Oegstgeest. Warmond, Voor scholen en Wassenaar. Duizend liter drinkwater kost verbruikers in die regio volgend jaar geen 2,64, maar 3,10. De EWR is daarmee een van de forsere stij- gers binnen het DZH. ter bij n zelfstandig voortbe- i de EWR ook hebben plaatsgehad. Voor de drinkwa tervoorziening in dit gebied zijn de komende jaren namelijk om vangrijke investeringen nodig. De meevallende gemiddelde stijging van 12 procent (in plaats van 16) is mede te dan ken aan waterbesparing. Con sumenten verbruiken minder water, zodat het waterbedrijf minder geld hoeft te investeren. De waterverbruikers dragen dus zelf bij aan de lagere tarie- venstijging. De voorgenomen tariefsverhogingen zijn ter goedkeuring voorgelegd aan de aandeelhouders van het DZH. Ambtelijke overeenstemming tussen gemeente en provincie alkemade gerard van der geest De financiering van de nieuwbouw van Huize Jacobus is rond. Op ambtelijk niveau is er overeenstemming be reikt tussen de gemeente Alkemade en de provincie. Het wachten is nog op het 'groene-lichttelefoontje' van gedeputeerde staten. Maar daar verwacht directeur openbare werken A. Peters geen problemen meer. „Het moet wel heel raar lopen, wil het nieuwe zorg en dienstencentrum Huize Jacobus er niet komen", zegt Peters die woordvoerder is van de ambtelijke dele gatie die overleg voerde met ambtenaren ouderenbe leid van de provincie. Voornaamste punt van bespre king vormde de financiering van de nieuwbouw. Hoe veel de provincie bijdraagt en hoeveel de gemeente zal ophoesten, wilde Peters op dit moment nog niet kwijt. „Er is overeenstemming en dat is het voornaamste", al dus de zegsman. Op het huidige Huize Jacobus rust per 1 januari 1996 een schuldrestant van ongeveer 6.665.000 gulden. Bij de bouw van het nieuwe complex zouden de bestaande geldleningen moeten worden afgelost uit de opbrengst van de verkoop van het oude bejaardencomplex. Dat is maar voor een gedeelte mogelijk. Het betekent dat het nieuwe centrum met een enorme schuldenlast zou starten. Het betekent ook, dat de exploitatie heel moei lijk rond zou zijn te krijgen. Al eerder heeft de provincie toegezegd een miljoen gulden bij te dragen. Ook is er al een (mondelinge) toe wijzing voor 15 extramurale verpleeghuisbedden bin nen. Deze toewijzing levert subsidiegelden op en biedt dus enig financieel soelaas. De financiële situatie is nu rooskleuriger dan ooit. De moeizame contacten met de provincie over de nieuw bouw leken op een dood spoor beland. Die patstelling is nu doorbroken. „We hebben ambtelijke overeen stemming bereikt. Dat betekent, dat er in het werkover leg met gedeputeerde Heijkoop op 30 oktober over ge sproken gaat worden. In feite zijn we er nu uit", zegt Peters voldaan. Peters verwacht op 30 oktober dan ook van de pro vincie het verlossende 'groene-lichttelefoontje' te krij gen. „Dat betekent in feite, dat we de 40 aanleunwo ningen, het dienstencentrum en het zorgcentrum ge lijktijdig kunnen bouwen." Doordat alles in een keer kan worden gebouwd, wordt voorkomen dat de bouw kosten met tien procent zouden stijgen. Saskia Noorman spreekt in Oegstgeest PvdA-kamerlid Saskia Noor man-den Uyl is morgenavond (dinsdag 24 oktober) te gast op de algemene ledenvergadering van de PvdA-afdeling Oegst geest. De voormalig directeur van de sociale dienst in Leiden spreekt er over de betekenis van de Sociale Top van de Verenig de Naties voor Nederland. Ver der zal de dochter van oud-par tijleider Joop den Uyl iets over haar ervaringen vertellen als nieuwkomer in de fractie van de partij. Tenslotte geeft ze haar vi sie op het kabinetsbeleid en haar gevoel bij 'een jaar paars'. De ledenvergadering heeft plaats in de Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55 iri Oegstgeest en is voor iedereen toegankelijk. De bijeenkomst begint om 20.15 en duurt ongeveer tot 21.30 uur. voorschoten Twee mannen van 23 en 29 jaar liepen in Breda tegen de lamp met een flink aantal cheques en bankpassen. Een deel van de cheques en pasjes was afkom stig van een inbraak aan het Voorschotense Buizerderf. Ter Aar verhoogt de rioolbelas ting volgend jaar met 150 gul den. Een jaar later komt daar nog eens 100 gulden bovenop. De Teraarder betaalt dan 1000 gulden voor dit recht. Naast de tariefsverhoging voor rioolaansluiting van 66 procent ligt op het gemeente huis ook een voorstel tot aan passing van het rioolafvoer- recht. Nu nog staat het basista rief vastgesteld op iets meer dan '44 gulden. Dat wil de gemeen te opschroeven tot 180 gulden. Dat blijkt uit de begroting voor 1996. Verder zadelt de gemeente Ter Aar haar burgers niet op met hogere belastingen. De on roerende zaakbelasting (OZB) stijgt met slechts 2,5 Hoewel de OZB de eerste heffing is die de gemeente wil verhogen, kiest Ter Aar vanwege onduidelijk heid over de toekomstige wijzi gingen in de OZB-regeling voor lopig nog voor de minimale stij ging, die gelijke tred houdt met de gemiddelde kostenstijging in Nederland. Vernieuwingen in het Ter Aar van 1996 staan gepland voor de verwerking van grof vuil, waar voor de gemeente voortaan kos ten in rekening wil brengen en voor woonruimtetoewijzing. De gemeente neemt de toewijzing van woonruimte in de loop van 1996 onder de loep. Vast staat, dat in de toekomst een actieve re instelling van de woningzoe kende wordt verwacht. Studie Ter Aar heeft vijftigduizend gul den uitgetrokken voor studie en onderzoek naar de verkeersvei ligheid binnen de gemeente. Daarbij tekent de gemeente al vast aan, dat zij geen der is van verkeersdrempels Majestueus tekenen de contou ren van de wigwam aan de Ker klaan zich af tegen de avondhe mel. In het midden van het acht meter hoge staketsel smeult het vuur. Later in de nacht zullen malse kippe- en konijneboutjes er aan het spit boven hangen. Aan bier zal ook geen gebrek zijn. En dan is het smullen ge blazen voor de ongeveer 15 jon gens van Scouting '63. Wigwam Voor een natuurvolkenweekend draaien de Rowans en de Stam- groepers hun hand niet om. De hele zaterdag is besteed aan het construeren van de wigwam. Het basismateriaal bestaat uit hout en zeildoek. En allemaal gekregen. Daardoor kan het ge beuren, dat slechts de helft van het bouwwerk bedekt is met zeildoek. Er is een koude nacht voorspeld. Een kniesoor die daar op let. „We slapen in slaapzaicken met een bonkend noodaggregaat", grapt begelei der Michel Zandvliet, „De kunst is om met weinig spullen er toch nog iets leuks van te ma ken." Eenvoud Die absolute eenvoud in ook te rug te vinden in de aankleding van de deelnemers. Allen dra gen hun gewone kloffie. Alleen Michel en collega Gideon Lu- cassen hebben iets natuurvol kenweekend-achtigs. Gideons bont beschilderde gezicht doet een Maorikrijger vermoeden. En van Michels in rood-zwart uitgevoerde voorhoofd straalt af dat hij een Mohawk is. „We proberen het een beetje primi tief te houden", zegt Gideon. „Het gaat ons meer om de sfeer." Die sfeer is al volop aanwezig als het hele gezelschap richting Alphen trekt. Om te gaan bow len, een vrij onbekende sport bij natuurvolken. Maar dat mag de pret niet drukken. Bij terug komst in de wigwam wacht im mers een heerlijk maal, opge luisterd met muziek, gespeeld op een Australische didgeridoo. Het instrument is in feite niet meer dan een holle houten buis. Het aanblazen vereist eni ge vaardigheid, het resultaat is er dan ook naar. „De Australi sche Aboriginals halen er rust gevende oerklanken uit", legt Rijnwoude krijgt een nieuw in formatiemedium. Op 1 novem ber starten de uitzendingen van de 'Info-TV Rijnwoude', een ka belkrant die de Rijnwoudenaren van regionaal nieuws voorziet, i )e eerste weken het nieuwe informatiekanaal slechts te ont vangen in Hazerswoude-Dorp en Benthuizen. Voor de jaarwis seling komen daar Hazerswou- de-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn bij. De kabelkrant is een initiatief van de lokale ra diozender Radio 916. het kostte 916 twee jaar om het project van de grond te krijgen, liet grootste struikelblok was de be perkte capaciteit van de kabel in Rijnwoude. Dat probleem is nu opgelost. Info-TV Rijnwoude is op de televisie te vinden op ka naal 54+. VOORSCHOTEN Drie inbrekers warden zater dagavond in de kraag gegrepen na twee mislukte inbraakpogin gen.. Hen bewoner van een huis aan de Van östadehof in Voor schoten betrapte het drietal, toen het zich toegang tot de wo ning wilden verschaffen. Na een achtervolging door de Vlietwijk konden de inbrekers ontkomen. Niet lang daarna betrapten be woners van de Oppenheimer- straat in Leiden het drietal bij een poging tot inbraak. Na een nieuwe achtervolging kon de politie de dieven aanhouden. In hun auto lagen een televisie, een videorecorder en een foto- tas, vermoedelijk van diefstal af komstig. Een van de verdachten had ook nog sieraden en inbre kersgereedschap bij zich. VRUETIJD LEIDEN Gewicht, ("huiszorg Groot Rijn land geeft een cursus aan men sen die hun gewicht onder con trole willen krijgen. De cursus, die bestaat uit acht bijeenkom sten, start op dinsdag 24 okto ber. Plaats: In een wijkgebouw van Thuiszorg, Bernhardkade 36. i kosten bedrègen 1150,- voor leden. Niet-leden betalen 1210,-. Informatie: 071-5161467. Geschiedenis. I let Volkshuis aan Op Scouts vermaken zich bij het kampvi bespeler Gideon uit, „Die sfeer, daar gaat het ons om." Zondagmorgen was het uit met de pret. De wigwam werd afgebroken. Klein-Archeon aan de Drecht is weer gewoon het home van Scouting '63. De Ro wans hebben een weekend lang natuurvolkje gespeeld, sfeervol, solidair en stoer. FOTO HOLVAST/MARK LAMFRS Of zoals deelnemer Patrick het omschrijft: „Het was ge woon gezellig met z'n allen. Nee, zo'n weekend is er niet de Apothekersdijk start w dag een cursus geschiede het programma staan een wan deling door de binnenstad en een bezoek aan het gemeentear i hief. i ursus omval 7 lessen en kost 90 gulden. LEIDERDORP Ixr/Jng. De Vereniging Vrienden Polderpark Cronesteyn houdt op donderdag een lezing over het groenbeheer in het polderpark. De lezing begint om 19.45 uur in buurthuis 'de Vogelvlucht', Bos- huizerlaan r>. informatie: 5418948.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9