Een leven lang tussen gemeentebestuurders Zorgen over de 'renaissance van kwaad' in films Leiden Gemeente ruziet met café over afvoer afva R-bus wijzigt rout Kerk Samenleving Ziekentriduüm jubileert MAANDAG 23 OKTOBER 1995 chef henny van egmond, 071 -5356414, plv.-chef hans koenekoop. 071 -5356 Bode Van Dissel neemt afscheid leiden herman joustra leiden annet v Floor van Dissel is een man van de achtergrond. Slechts af en toe schuift hij naar voren. Om een kopje koffie in te schenken. Of om een rapport te overhan digen aan een wethouder of een ambtenaar. Of om een officieel stuk op te halen. Dat is zijn werk, als voorman van de bode dienst op hel Stadsbouwhuis. Ln hij wil het ook niet anders. Maar Van Dissel, bijna zestig jaar, gaat binnenkort met de VUT. En dat betekent dat de schijnwerpers voor even op hem zijn gericht. ,,Dat hoeft niet zo voor mij. Nu worden er ineens allemaal foto's van me genomen. Ik voel me net een fo tomodel. En om de haverklap stappen er mensen op me af. Oh, oh, en dan die receptie nog van volgende week." Maar hij weet het ook wel, na 38 jaar trouwe dienst bij de ge meente kan hij zoiets verwach ten. „Ja, het is per slot van reke ning een hele tijd. Een mooie tijd ook. Ik heb er nooit spijt van gehad. Vanaf hel begin al niet. Eind jaren vijftig kwam ik als brugwachter in dienst. De Blauwpoortsbrug. In die tijd wilde het nog wel eens helpen als je een kruiwagen had. Mijn vader was in die tijd ook brug wachter. Mij is het 42 jaar ge weest. Ik kan hel niet bewijzen, maar ik denk dal hij wel een goed woordje voor me heeft ge daan. Er waren veertig sollici tanten en ik werd uitgekozen. Leuk werk hoor. De blauwe trams reden toen nog. Er kwa men mensen buurten bij het brugwachtershuisje. Dat heb ik altijd prettig gevonden: contact met mensen." ,,Toen de vaart uiteindelijk om de stad heen ging, hadden ze geen brugwachters meer no dig. Op een gegeven moment hebben ze me toen een baan als bode op het stadhuis aangebo den. Ia, een andere wereld. De gemeente had toen twee chauf feurs in dienst. Eén voor de bur gemeester en één voor de wet houders. Die werden overal naartoe gereden in een Merce des. Drie bodekamers waren er. Je had de portiersloge en je ont- Floor van Dissel: „Alle wethou ders en de bur gemeester ook, hadden een bel letje op hun bu reau, een knop je. Daar drukten ze op als ze je nodig hadden." FOTO HENK BOUWMAN ving iedereen. Voorlichting was er nog niet, dus iedereen kwam naar je toe met vragen. Toen was de bode eigenlijk de ge- meentevoorlichter. Dan had je nog een bodekamer bij de bur gemeester. En een bodekamer bij de wethouders." „Alle wethouders en de bur gemeester ook, hadden een bel letje op hun bureau, een knop je. Daar drukten ze op als ze je nodig hadden. In de bodekamer verscheen er dan een nummer tje op het bord. Iedere wethou der had z'n eigen nummer. Zo wist je meteen wie er had ge Annie's Verjaardag en de ge meente zijn in een hevige strijd verwikkeld over het afvoeren van afval. Dat kan volgens ex ploitant I. Lange van het café aan de Hoogstraat alleen na sluitingstijd via de zij-ingang aan de Oude Rijn. Omdat dat echter in strijd is met de hinder wetvergunning, dreigt de ge meente Annie's Verjaardag nu een dwangsom op te leggen van vijfhonderd gulden per gecon stateerde overtreding met een maximum van 10.000 gulden. Volgens de hinderwetvergun ning mag de zij-ingang - om overlast voor de buurt te beper ken - tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's och tends absoluut niet meer ge bruikt worden, tenzij als nood uitgang. Advocaat mr. M.P. Roest zegt nu echter dat het voor de horeca-gelegenheid on mogelijk is om de afvalcontai ners buiten die periode van twaalf uur of via een andere uit gang buiten te zetten. .Annie's Verjaardag sluit de vroege morgen en gaat streeks tien uur weer open, afvalcontainers worden ech tussen acht en negen uur leegd", aldus Roest in zijn zwaarschrift, dat de commit voor beroep en bezwaar vriji behandelt. „Er woont geen soneel in de directe omgev en mijn cliënt woont in Kat\ zodat er niemand beschikb is om de containers rond uur of zeven buiten te zetten. Roest verklaart dat buurtbewoner er last van hebben, dat het afval nu do deweeks rond half drie en in weekeinde rond half vier aan straat wordt gezet. „Dat schiedt allemaal geruisloos.' Volgens de gemeente is echter een ernstige overtredi De dwangsom, die in totaal 10.000 gulden kan oplopen, daarom volgens burgemees en wethouders een redel maatregel. beid. Je liep er dan meteen naar toe. Dan was het: ik wil graag een kopje koffie. Of: wil je dit even voor me halen? „Vier keer per dag kwam ik langs alle ka mers. Om spullen op te halen of te brengen. Ik assisteerde ook bij trouwerijen op het stadhuis. Dan speelde ik eigenlijk de gast heer. Ontving het bruidspaar en zijn gasten." „Ik heb zelfs twee koningin nen nog thee geserveerd, JuJia- na en Beatrix, toen ze een be zoek brachten aan Leiden. Ze nuwachtig was ik niet. Ik was het serveren zo gewend. Je kunt het gerust een van de hoogte punten in mijn loopbaan noe men. Al is het niet zo dat ik sindsdien de hele dag Leve de Koningin loop te schreeuwen." „Een fijne tijd was dat op het stadhuis. De laatste acht jaar zit ik op het Stadbouwhuis. Pro motie. Ik werd chef, van de bodedienst hier. Ook dat was in het begin weer wennen. Op het stadhuis waren de contacten met de burgers veel intensiever. Daar kwamen ze toch sneller binnenlopen dan hier. Hier heb ik voornamelijk contact met ambtenaren. Prettig contact hoor, dat moet ik wel zeggen. En er is hier genoeg te doen. Zo zijn er dagelijks minstens acht vergaderingen. Soms wel twin tig. Dan moet je toch weer voor de koffie zorgen. Ja, en verder is het recepties organiseren. En stukken ophalen en brengen. Alleen frankeerde ik vroeger de post met de hand. Maar daar hebben ze hier nu een moderne machine voor." „Er is toch wel het nodige ver anderd in de loop der tijd, maar dat heeft niets te maken met mijn overstap. Vroeger kende ik iedere ambtenaar en wist pre cies wat ze deden. Nu niet meer. Het is allemaal zo uitge breid. De verhoudingen liggen nu ook anders. Vroeger werd bij elke vergadering de koffie nog uitgeseiveerd. Ik wist precies hoe iedereen zijn koffie wilde drinken in de raadzaal. Nu schenken de mensen de koffie zelf in. De omgangsvormen zijn anders. Het is nu Jan, Piet en Klaas, zal ik maar zeggen. Veel informeler allemaal. Veel ge moedelijker. Toch kon ik ook vroeger met iedereen opschie ten: Burgemeester Vis, de wet houders, de ambtenaren." De R-bus van de Willem van der Madeweg in Roomburg naar het centraal station rijdt vanaf vandaag een andere route. De wijziging gebeurt mede op ver zoek van de gebruikers van het lijntje, dat door de gemeente en taxi-bedrijf Schutte wordt geëx ploiteerd. De bus volgt vanaf de vesti ging van De Zijl Bedrijven aan de Le Pooleweg voortaan de route Willem van der Madeweg, Drechtstraat, bejaardencentrum Roomburgh, Veerhuis, Sint Jo- rissteeg, Pelikaanstraat, Stads bouwhuis,. Langegracht, Leiden CS. Van het station vertrekt bus vervolgens elk uur w naar Roomburg via de ro Steenstraat, Kort Rapenbi Witte Singel, Jan van Houtka Plantagelaan, bejaardenc trum Roomburgh, Drechtstn Willem van der Madeweg, Z bergweg en Le Poolestraat. Door de wijziging is het gens de exploitanten voor gebruikers eenvoudiger gev den om in het centrum van stad te komen. Een ritje in df bus, een witte 24-perso Mercedes-bus, kost de klan ongeacht de in- en uitstappli één gulden vijftig. Kinderen 65-plussers betalen 75 cent. BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN-Geboren» Kelly Adriana Cornelia Maria dv. R.Ph. Bieó huizen en I.J.M. van Brecht Shaila dv. P. Kalicharan en J.C.H. Mens Maria Marinusdv. M.P.J. Vreeburgen D.A. van der Kloes Johannes Cornelis zv. CJ. Borman en H.C.M. Nijman Dylan Dun can zv. T.P. Victory en J.S. van Zonri Overleden J. van der Burg, oud 75 P. Heeneman wv. Keuris, oud 86 F.B. Helmhout wv. Nodelijk, oud redactie dick van der plas, 071 -535 BUITENLAND KORT Diwali-feest Voor het eerst heeft het Vati- caan ter gelegenheid van het hindoefeest Diwali een groet aan 'de hindoeïstische vrien den' gestuurd. In de open baar gemaakte boodschap spreekt de Rooms-Katholieke Kerk haar hoop op meer sa menwerking met de hindoes uit, vooral op het gebied van milieubescherming en vrede. De brief is ondertekend door kardinaal Francis Arin- ze, voorzitter van de pauselij ke raad voor de interreligieu ze dialoog. Hij noemt de ver dediging van het leven en het doorgeven van ethische waarden en deugden als dis cipline en offerbereidheid gezamenlijke opdrachten van de beide godsdiensten. Tijdens het Diwali-feest, dat dit jaar op 23 oktober begint, vieren de hindoes de over winning van het licht op de duisternis. Duizenden licht jes sieren huizen en tempels. Patriarch De Oekraïens-Orthodoxe Kerk heeft de metropoliet van Kiev, Filaret, tot nieuwe patriarch gekozen. Filaret volgt de in juli overleden pa triarch Vladimir op. Vier bis schoppen besloten uit pro test de Kerk te verlaten en zich bij een rivaliserende or thodoxe stroming aan te slui ten. Op de synodevergadering stemden 160 van dó 173 af gevaardigden voor Filaret, die de enige kandidaat was. De nieuwe patriarch is zeer omstreden. In 1992 zette de Russisch-Orthodoxe Kerk hem uit zijn bisschopsambt omdat hij het celibaat zou hebben geschonden. Ook zou hij in de Sovjet-tijd voor de KGB hebben gewerkt. Verder wordt Filaret ver dacht van betrokkenheid bij de raadselachtige dood van Vladimir. Volgens berichten in de pers heeft Vladimir eer der dit jaar de Oekraïense autoriteiten ingelicht over vermeende banden van Fila ret met de georganiseerde misdaad. amsterdam anp De tijd dat de Katholieke Film Aktie Nederland (KFAN) het rooms-katholieke volksdeel moest beschermen tegen de ge vaarlijke produkten van de god deloze filmindustrie, is voorbij. „Nu willen we in dialoog gaan met de cultuur die zich in films manifesteert", zegt voorzitter H. Hoekstra. Afgelopen zaterdag hield de KFAN in samenwerking met de Thomas More Academie in Am sterdam een studiedag over de 'renaissance van het kwaad' in hedendaagse speelfilms. Niet om daartegen een waarschu wende vinger te heffen, maar om „te zien wat wij vinden van de cultuur die in speelfilms tot uiting komt". De KFAN volgt daarbij vol gens Hoekstra „de lijn van het ethische denken van de Kerk". Pasklare rooms-katholieke ant woorden ontbreken echter: „Wij komen niet met een uitgespro ken doctrine." In een reeks boekjes onder de titel 'Zin in film' belicht de KFAN de levens beschouwelijke aspecten van hedendaagse rolprenten als Daens, The Piano, Shadowlands en Cape Fear. Hoekstra is tevens voorzitter van de internationale rooms- katholieke filmorganisatie OCIC. Ook in andere landen hebben de instanties voor ker kelijke filmvoorlichting de aan vankelijke moralistische bena dering volgens hem laten varen. Toch is in sommige landen, waaronder de Verenigde Staten, morele afwijzing van films nog gebruikelijker dan dialoog. Dr. T. van den Berk, bestuurs lid van KFAN en universitair do cent aan de Katholieke Theolo gische Universiteit Utrecht, hield zaterdag een betoog over de 'renaissance van het kwaad in de moderne tijd'. Op zich is de aanwezigheid van het kwade in films niets nieuws, zei hij. „Praktisch in elk filmverhaal zijn goed en kwaad in een dra matische strijd gewikkeld en dat op zo'n levensechte, betoveren de manier dat vanaf zijn ont staan de film zelf als een uitvin ding van de Duivel werd ge zien." In hedendaagse films komt het kwaad volgens Van den Berk op een heel andere manier naar voren, als een „zelfstandi ge kracht die niet verslagen wordt aan het einde van de film". In films als Shadowlands van Richard Attenborough, Bad Lieutenant van Abel Ferrara en Cape Fear van Martin Scorcese blijft het kwaad 'onbegrijpelijk en onverklaarbaar'. „Het hoogst haalbare lijkt: ermee te leren omgaan", aldus Van den Berk. Volgens Van den Berk is dat ook de ervaring van de moder ne mens: het kwade is een zelf standige macht waarvan wij niet verlost kunnen worden." Ook een God die de mens defi nitief van het kwade verlost, past niet in het inzicht dat uit hedendaagse speelfilms oprijst. „God die ons lot het kwade kan bekoren en ons ertegen kan be schermen, is blijkbaar niet in staat ons ervan te verlossen", aldus Van den Berk. KFAN- censoren van het eerste uur zul len daar ongetwijfeld anders over hebben gedacht. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Aangenomen: naar Barneveld (wijk 3) J, Maasland te Kootwijk, die bedank te voor Epe (buitengew. wijkgem. Sionskerk). GEREF.KERKEN Beroepbaarstelling: mw, drs. G.C. de Vries, Ravelijn 19, 4207 GH Gonn- chem. Tel: 0183-635591 CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Doesburg, Doetinchem en Nijmegen D. Dunsbergen te Bieze- linge. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Groningen A.H.M. Stijn- man te Rotterdam-Noord. leiden In de Leidse O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Josephkerk aan de Herensingel is gisteren op feestelij ke wijze het 65-ste Ziekentriduüm gevierd. In de afgelopen jaren zijn steeds ontmoetingsdagen voor zie ken uit de Leidse regio georganiseerd met als doel de patiënten uit hun isolement te halen. Met een plech tige Eucharistieviering werd het jubileum luister bijgezet. Medewerking werd onder meer verleend door het Tilburgs Byzantijns Koor dat een groot aantal ikonen had meegebracht. Na afloop werden M.B. van der Klugt en mevrouw G. Bos kerkelijk onderscheiden (Pro Ecclesia) voor hun vele werk voor het triduüm en de Herensingel-parochie. FOTO DICK HOGEWONINC WÊÊÊÊÊH O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 3ï Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 0: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-532 Familieberichten: 023- 531 023- 532! Redactie: 071-532 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071- 5351 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5141 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAA Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere lees dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla geluidscassette beschikbaar. Voor infon 0486-482345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). K N H U I ONGEVALLENDl ENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrij 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorp ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui/ 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klaf en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk D( ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uit 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uu vo leen Partners/echtgenoten met kinderen. pr Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslui voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin* zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- c.. kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uun oogheelkund heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 n boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8