ïLeiden Conflict bij Leidse Welzijnsorganisatie 'Twirl: het is ons hele leven, het is verslavend' an oek over bloemschikken wee berovingen in Leiden CHTERGROND Paranormaal in de Pieterskerk: Vergeten wat je wilt vergeten ^NDAG 23 OKTOBER 1995 agl HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -5356429 eidcnaar in gezicht gestoken Een 35-jarige Leidenaar is zaterdagavond met hevig Dedende snijwonden in gezicht en hals naar het academisch jkenhuis gegaan na een ruzie op de Paul Krugerstraat. De man daar langs bij een 33-jarige man om zijn bril op te eisen, die een week eerder bij een worsteling was afgepakt. In de hiropening ontstond opnieuw een gevecht. De politie ver- inj oedt dat de brilloze Leidenaar met een kapot geslagen bier- sje is bewerkt. !n irne er gii deze was ?t faiC ifgeioj luis leeggeroofd moge Vei :p m rze mi lijk is faillis ït bela can w Verze het aldu Behalve zijn televisie, video, stereo, walkman, telefoon i vierhonderd gulden contant geld mist een 48-jarige bewoner n de Marijkestraat na een inbraak in de nacht van vrijdag op terdag ook zijn auto. De inbreker trof bij zijn speurtocht in het j, üs de reservesleutels van de auto en nam het voertuig mee. cht mannen gepakt met cocaïne Ze stn n pcNZes Leidenaars, een Hagenaar en een Oegstgeestenaar n vrijdagavond aangehouden aangehouden op verdenking d n bezit van en handel in cocaïne. Vier van hen werden aange houden in een café aan de Oude Vest, de andere vier bij huis- lekingen in panden aan de Mamixstraat en de Dillenburger raat. De politie nam 15.000 gulden en weegapparatuur in be- ig. De verdachten zijn na verhoor allemaal weer op vrije voe- gesteld. ing" tore odui id Fi andi Ie Bri Dat :elf levan jore. i, lieuwzeelander bestolen u Een 53-jarige toerist uit Nieuw-Zeeland is zaterdag op markt al zijn geld kwijtgeraakt. De man merkte dat zijn tas >op zijn rug hing was opengeritst. Hij mist vier creditcards, 0 gulden, 640 Duitse marken, 150 Nieuw-Zeelandse dollars en n 0 Engelse ponden. laagse winkeldief aangehouden Een 24-jarige Hagenaar is zaterdagmiddag bij het NS- ition aangehouden met de spullen die hij had buitgemaakt bij !i D. De man was door bedrijfsrechercheurs betrapt op de j efstal van flesjes parfum. De bewakers probbeerden hem bui- 51 aan te houden, maar de Hagenaar wist in de drukte te ont- J men. De bedrijfsrechercheur besloot d3arop te gaan posten het station, waar de man even later inderdaad aankwam. Be- Ive de parfumflesjes had hij een gestolen radiocassetterecor- in zijn tas. Ijlitslaande brand woning 2 )EN. Bij een uitslaande brand is zaterdagmorgen in alle legte de zolderverdieping van een studentenpand aan de Eer- Binnenvestgracht in de as gelegd. De brand ontstond rond 2 s uur doordat de bewoonster een kaars omstootte, waardoor t bankstel in brand vloog. De vrouw kon zich tijdig in veilig- id brengen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. brandweer had het brand, die rond zes uur uitbrak, binnen intig minuten onder controle. De spuitgasten waren tot half 'bezig met nablussen. De zolder is dichtgetimmerd. gel: Te Katwijk is een scherpschuttersvereniging „Hollandia" op- iat richt. De burgemeester, de heer TAO. De Ridder, is be- hermheer geworden. Advertentie. „The Golden Legend" (Sullivan). Eerste Repetitie Dnderdag 24 October a.s. Dames en Heeren, die wenschen Lid |at worden van zijne Zangvereeniging, wordt vriendelijk verzocht lat ch aan te melden: Nieuwstraat 17. Bijdrage ƒ4.-. Willem van eren. NNO 1970 W. Starrenburg, voorzitter van het bestuur van het Acade- 1 isch Ziekenhuis en van het College van Coördinatoren van het niversitair Medisch Centrum, heeft vanmiddag op het terrein n het Academisch Ziekenhuis een nieuw paviljoen van de af- 3 ling Dermatologie (huidziekten) officieel geopend. In het pa- 3j joen heeft de polikliniek Dermatologie een moderne en ade- 2 late huisvesting gevonden. Op de grens van het nieuwe en ou- t gebouw is een bronzen borstbeeld geplaatst van prof. dr. W. Siemens, onder wiens leiding de dermatologische kliniek 5i l bloei is gekomen. NNO 1895 Woensdag 23 October vrijdag 23 oktober temen spreken in stilte' is de van een boek dat door het demisch Ziekenhuis Leiden en uitgeverij Gottmer tit uitgegeven. Het boek over bloemschikken en de irengst ervan is bestemd ir de bouw van een orgel in AZL. Dit orgel wordt straks j iruikt bij de zondagse kerk- ic nsten van de Dienst Geeste- Verzorging van het zieken- amensteller van het bloe- nboek is Tini Brugge, des- idige op het gebied van teh- tisch bloemschikken. Het bevat foto's van bloem- EN-AAP RIETVELD Drinkwater 9 Het drinkwater in Lei den en omgeving wordt volgend jaar bijna twee kwartjes per duizend liter duurder. Ruim 500 twirlers actief tijdens Leids festival stukken die de afgelopen twee jaar onder haar leiding in het Stiltecentrum van het AZL wer den gemaakt. Bij de foto's staan gedichten en meditatieve tek sten. Het eerste exemplaar van het boek wordt op 26 oktober om 16.30 uur uitgereikt aan P. Leijh, lid van de Raad van Bestuur van het AZL. De dienst Geestelijke Verzorging houdt die dag een mini-symposium getiteld 'De taal van bloemen, vroeger en nu'. Op het Leidse Plein van het AZL worden deze week twee ex posities gehouden over bloe men. Op vrijdag 27 oktober wordt op daar ook een bloe menmarkt gehouden. tweetal toeristen uit Venlo - een 18-jarige vrouw en een 19-ja- man - zijn zaterdagmorgen rond half vijf op de Boommarkt oofd door twee mannen met een mes. Anderhalf uur later werd de Hogewoerd een 18-jarige inwoner van Leiderdorp slachtoffer r' een gewapende overvaller, s >e Venloërs, die net op de Stationsweg geld uit een betaalauto- 'at hadden gehaald, werden op de Steenstraat door twee onbe- ide mannen met een mes bedreigd. Het geld en het bankpasje ^en zij afgeven. De overvallers vergezelden daarop de twee iburgers naar hun hotel aan de Boommarkt. Zij meenden hun Stoffers daar nog meer geld afhandig te kunnen maken, maar mislukte. De daders zijn gevlucht. te 18-jarige Leiderdorper werd rond zes uur op de Hogewoerd )r een onbekende man tegen de grond gedrukt. Onder bedrei- g met een mes werd hij gedwongen zijn geld en zijn betaalpas af geven. De politie is op zoek naar getuigen van beide overvallen. Personeel wijst ontslagen af Bij de Leidse Welzijnsorganisatie dreigt een conflict tus sen directie en personeel. Aanleiding is het dreigende ontslag, per 1 januari van 1996, van drie medewerkers. Hun ontslag is een regelrecht gevolg van de bezuinigin gen. De ondernemingsraad heeft in twee van de drie ge vallen negatief geadviseerd. De voorzitter van de onder nemingsraad, D. Wijfje, verwacht dat Flapper zal dóór zetten. Wijfje stapt in dat geval naar de ondernemingska- Vanochtend hebben personeel en directie vergaderd in het Volkshuis. Ook heeft de onder nemingsraad een petitie over handigd aan wethouder P. I.an- genberg (D66), die zijn in Marokko vertoevende collega H. de Goede (D66/welzijn) verving. De LWO is de bezuinigingen, reorganisaties en onzekerheid spuugzat, vertelde Wijfje van ochtend voor de vergadering. De instelling, voortgekomen uit de Stichting Welzijn Leiden, de Vrijwilligerscentrale en Sociaal- Kultureel werk in Leiden (SK1L), kampt al vijf jaar met fusieperi kelen. Het ziekteverzuim is met tien procent ver boven het lan delijk gemiddelde komen te lig gen en verdere bezuinigingen kunnen alleen maar met ontsla gen worden uitgevoerd. In de LWO gaat acht miljoen gulden om. Dit jaar moesten er enkele tonnen worden bezui nigd en in de komende jaren is het niet anders. Wijfje zegt dat hij de nieuwe filosofie onder schrijft. Die komt neer op pro jectmatig werken. Ook wil de LWO niet meer alleen vanuit haar 15 buurthuizen opereren. Enkele worden dan ook met sluiting bedreigd maar daarmee kunnen de meeste I.WO'ers le ven. „De bezoekers echter niet en die spreken ons er op aan. Ook dat krijgen wij over ons heen. Dat wordt allemaal een beetje te veel." Het huidige conflict spitst zich toe op het ontslag van twee medewerkers, een stafmede werker projectmatig werken en een facilitair manager. De on dernemingsraad is van oordeel dat een organisatie die project matig moet gaan werken geen stafmedewerkers de laan moet uitsturen die deze omschake ling moeten begeleiden. Ook protesteert Wijfje tegen het voornemen van directeur Map per om het ontslag van de facili tair manager te compenseren door zelf vier uur meer te gaan werken. Flapper komt daarmee op 40 uur per week terwijl volle dige banen bij de LWO 36 uur mogen zijn. Wijfje: „Dit kan ik aan niemand verkopen." Wijfje noemt de dreigende ontslagen slechts 'druppels uit de bekende emmer'. De malaise is zo'n beetje algeheel. De LWO staat stijf van de frustraties. „De rek is er volledig uit. Het verlan gen naar rust is groot. Maar in plaats daarvan gaan er geruch ten over het ontslag van buurt huisexploitanten en schoon maakpersoneel. Wat er waar is van die geruchten weet ik niet maar één ding staat vast: door gaan met bezuinigen betekent hoe dan ook ontslag van men sen." door: Wim Koevoet Euthanasie op het Leidse referendum Chakra-healing in de Pieterskerk. Geuren van wierook, vriendelijkheid en geloof in het goede in de mens waaiden zaterdag en zondag onder de hoge gewelven van de Pieters kerk. Je kon je er in het openbaar laten genezen van lichamelijke en geestelijke kwalen, je verle den en heden laten doorgronden, je toekomst laten voorspellen op tal van manieren, de hand laten lezen door heren met gleufhoeden en op i reis gaan door je innerlijk bij sonore geluiden. Er was, kortom, Parabeurs. Het is er bepaald niet zo druk als op de zater dagse markt, maar de Parabeurs trekt in Leiden toch elke keer wel zo'n 1500 bezoekers of meer. „En da's net gezellig", zegt organisator Michiel. „Het is niet te druk en iedereen heeft iets te doen." En inderdaad, als je je zinnen hebt gezet op één bepaalde paragnost, psychometrist of kaartlezer zul je eens even moeten wachten, maar er zit altijd wel iemand werkloos aan een tafeltje te wachten op de volgende klant die be hoefte heeft aan richting, of gewoon nieuwsgie rig is. Vlak bij de ingang van de kerk is een vrouw doende met twee chakra-healingen tegelijk. Dan weer strijkt zij een vrouw, die aan een tafel tje zit te luisteren naar paranormale waarne mingen, op enige afstand met de handen langs het hoofd, dan weer volbrengt zij dezelfde be handeling bij een man die een tafeltje verderop zijn hand laat lezen. Tussendoor slaat zij haar handen om de aldus opgedane negatieve ener gie kwijt te raken. Even verderop geeft Jan C. van der Heide een demonstratie hypno-theraple. Hij telt van tien terug naar nul en roept het twintigtal mensen dat met gesloten ogen ontspannen zit te wezen ondertussen op contact te zoeken met hun on derbewustzijn en een mooie herinnering in geu ren en kleuren terug te halen. „En nu maakt u een afspraak met u onderbewuste dat u die her innering terug kunt halen als u een deur open maakt, of de straat op stapt. Daar kunt u voort aan kracht uit putten." Even later houdt hij zijn gehoor voor: „U kunt nu onthouden wat u wilt. U kunt nu vergeten wat u wilt." Een vrouw op de achterste rij, met haar ogen wijd open, die kennelijk graag iets zou vergeten, schudt heftig van nee. Honden en kinderen hollen door de Pieters kerk. Een standhouder haalt achter in de kerk een patatje. „Ik heb nou zoveel healingen ge daan, ik dacht: dat mag wel een keertje", zegt hij met een tevreden blik op zijn gezicht. Kinde ren zijn verrukt over een ouderwetse uiew-mas- ter. Op de schijfjes die erbij horen staan schilde rijen die ene Ans Hoornweg heeft gemaakt van de buitenaardse wezens die zij heeft gezien. 'Wij zijn er door de eeuwen heen', staat er op het doosje. De vrouw achter het kraampje vertelt, dat zij onlangs iemand heeft gesproken die bij een lezing van Ans Hoornweg was geweest. „En die zag op een gegeven moment een van die wezens naast haar staan." „Goh, wat leuk", zegt de klant. Afschaffen zonder gezichtsver lies is onmogelijk. En dus moet het referendum een langzame dood sterven. De fractievoorzit ters van Groen Links en de PvdA ontkennen in alle toon aarden dat het hen hierom is te doen. Maar met het antwoord op de vraag wat er moet gebeu ren als door de strengere regels geen initiatieven voor een refe-' rendum meer worden geboren, verraadt PvdA-fractievoorzitter R. Hillebrand zichzelf: „Dan zijn er klaarblijkelijk geen onderwer pen die een referendum waard zijn." De meest ingrijpende wijzigin gen die Groen Links en de PvdA in hun gezamenlijke nota voor stellen, hebben betrekking op de wijze waarop aanvragers de vereiste 4500 handtekeningen vergaren en op de termijn waar binnen de steunbetuigingen binnen moeten zijn. Burgers moeten van Groen Links en de PvdA naar het stadhuis om hun handtekening te zetten. Daar voor hebben ze twee weken de tijd. In de huidige verordening is geen termijn aangegeven. In de praktijk kregen aanvragers twee keer zo veel dan Groen Links en PvdA ze nu willen ge ven. In de huidige procedure kun nen de aanvragers van een refe rendum zelf op jacht naar handtekeningen. Dat bevalt Groen Links en de PvdA niet. Met hun pleidooi voor strengere regels voor burgers die een referendum willen aanvragen, plegen de collegepartijen Groen Links en de PvdA euthanasie op wat nog niet zo lang geleden het paradepaardje van de Ixddse democratie was. Ijlden ginger prat op dat het de eerste gemeente was met een verordening die niet alleen de gemeenteraad maar ook de burgers de mogelijkheid biedt een referendum op poten te zetten. Maar na het door de gemeente kansloos verloren referendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis en de getorpedeerde aanvraag voor een volksraadpleging over het Noorderpark, ervaart de Leidse gemeentepolitiek z'n eigen verordening als een mijnenveld. Vooral de Vrienden van het Noorderpark zijn in hun overi gens mislukte poging om met een referendum de bouw van een verpleeghuis voor demente bejaarden tegen te houden op dubieuze wijze aan hun hand tekeningen gekomen, menen de twee partijen. Ze deden het voorkomen alsof het hele park zou worden volge bouwd, beweren ze. Zij die naar het stadhuis komen om hun handtekening te zetten, verdie nen het meer serieus te worden genomen dan burgers die hun handtekening onder een pa niekverhaal aan de deur zetten. De beperkingen die Groen Links en de PvdA de aanvragers wil opleggen kunnen worden uitgelegd als een straf voor het dubieuze optreden van burgers. Die nemen volgens de partijen te veel tijd voor het vergaren van handtekeningen, kaarten onbelangrijke onderwerpen aan en verspreiden eenzijdige en onjuiste informatie. Geen woord wijden PvdA en Groen Links aan het eigen op treden van de Leidse gemeente politiek ten tijde van het refe rendum over het Invalidenhuis. Ter herinnering: een wethouder die in het geniep de bouwer helpt in zijn advertentiecam pagne, het dreigement dat de onroerend-goedbelasting om hoog gaat als de gemeente het referendum verliest, een wet houder die het referendum al bij voorbaat mosterd na de maaltijd noemt en het gemani- puleer met de vraagstelling. De meeste negatieve ervaringen die de I-eidse gemeentepolitiek met referenda heeft opgedaan heeft het vooral aan zichzelf te dan ken. Er zijn veel vooroordelen over Twirl, de dansversie van de majorette. Nee, niet dat er meisjes met dikke benen optre den, want dat komt echt voor. Het zou ook alleen maar wat gegooi met stokjes zijn en erg saai. Toch is Twirl razend populair. Dat bleek zaterdag toen Me- tol, de samenwerkende Leidse Majo rette-en twirlgroepen, het derde festi val organiseerde. Circa 500 meisjes en een handjevol jongens uit Leiden en omgeving streden om de eer en de prijzen. Dertig groepen, met namen als 'Twirlstars Ons buiten' en 'Eensgezind Butterfly', deden mee aan het festival. Een deskundige jury beoordeelde de optredens op originaliteit, techniek, choreografie en presentatie. Vooral de Leidse groep de Kopergirls deed het goed en sleepten in drie categorieën de eerste prijzen weg. Bij binnenkomst in de sporthal valt als eerste de keiharde housemuziek op. Deden majorettes het niet op marsmu ziek vroeger? Ook dat blijkt achter haald. „Een paar jaar geleden was het alleen maar house waarop getwirld werd", vertelt Dion Hoppenbrouwer, de trainer van The Kopergirls, „en toen hebben wij ineens de muziek van The Phantom of the Opera er in gegooid." Dat sloeg in en de groep sleepte prijs na prijs in de wacht. Maar wat is twirl? Het zijn majorettes die besloten hebben de band de band te laten en zich niet meer aan de mars orde te houden. Ze dansen en springen de hele zaal door, op house, evergreens of musicals. Groot, klein, dun of dik, ie dereen heeft een stokje in de hand, of- geschminkte gezichten: de PonPom- groep. Dion traint ook deze groep en wordt nu indringend aan zijn mouw getrokken. „We moeten het nog door nemen!" Een stuk of tien blauwe ogen in een zee van groen kijken hem aan, zenuwachtig. PonPom is in opkomst en verwant aan twirl, maar in plaats van de stokjes hebben de meisjes grote ruisende raf- fiabollen. En bij PonPom is de show nog belangrijker. De groep heet 'Heavy Metol' en ze moeten zo op met een de monstratie van de musical 'Mask'. Ze zien er prachtig uit: naast de groene gezichten hebben ze gouden gillets, strakke zwarte broeken en strohoedjes. Kanshebbers voor het Nederlands Kampioenschap, volgens Dion. Als een troep kwetterende mussen staan de meisjes te wachten tot ze op kunnen. Dion holt naar de andere kant van de zaal om zijn pupillen beter te kunnen zien. Ze geven een spetterend energiek optreden dat zelfs deze rumoerige zaal even stil krijgt. Er volgt een daverend applaus. De meisjes staan zwaar te hij gen. maar even lijken hun ogen in dat groene masker op sterretjes. „Het is verslavend", zegt Dion, „het is ons hele leven." Hij vindt het jam mer dat het zo weinig bekendheid heeft. Dat komt waarschijnlijk omdat dit soort groepen vrijwel alleen voor el kaar optreden en onderlinge wedstrij den houden. „Nee, we komen vrijwel nooit op straat, dat denken veel men sen, maar dit is een echte binnen sport." De Heavy Metols komen opge lucht nahijgend terug. „Het ging goed hè!" roepen ze. Dion sjouwt met een berg trainingspakken. „Kom dames", zegt hij vriendelijk. Een ster mag geen kou vatten. wel de 'baton' zoals het in de vakter men heet. Ze worden als een vlucht duiven meters de lucht in gegooid. Tijdens de pauze zitten en staan overal oefenende meisjes, in een chaos van rondvliegende en zwiepende stok jes. Het lijkt een wonder dat er niet af en toe een oog meevliegt. De groep die daarna optreedt speelt zichzelf, school meisjes. In schotsgeruite rokjes en met getekende sproetjes beelden ze op Bernstein-achtige muziek ondeugende meisjes uit. De meisjes doen alles om de top de bereiken. „Er zijn er die 15 uur per week trainen", vertelt Dion. „En de Nederlandse Kampioenschappen, ze vechten het hele jaar om daar te ko men." En fanatiek zijn ze. Hij is nog niet uitgepraat of hij wordt omringd door een groep meisjes met knalgroen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7