Kans op akkoord gering Verkiezingen in Berlijn fiasco voor sociaal-democraten; coalitie blijft GOED KOOP Castro en Arafat niet welkom op partijtje Clinton rif Na verkiezingen meer leven in de brouwerij Slassaal protest tegen Maten VS in Japan Buitenland oorkust houdt resident Bédié 7 j atshoofd Henri Konan Bédié ■"ft bij de presidentsverkiezin- gisteren in het Westafri- ^nse Ivoorkust de macht be- fjl uden. Hij kreeg ruim negen- procent van de stemmen, fiaarde minister van binnen- J| idse zaken Emile Constant nbet vanochtend. n )e opkomst lag rond 62 pro- it. De oppositie had opgeroe- i de verkiezingen te boycot - en te saboteren, omdat zij kieswet als onrechtvaardig ichouwt. n de noordelijke stad Mben- vielen gewapende mannen stembureau aan. De bewa- van het leger schoten twee fsonen dood. Ook in enkele dere plaatsen was sprake van "iregeldheden, zodat stem- to onmogelijk was. In de be- „ijkste stad van Ivoorkust, y 'idjan, was het opmerkelijk tög. Het noorden met zijn osümbevolking is het bolwerk ex-premier Alassane Ouat- a. een belangrijk rivaal van dié. Maar een nieuwe kieswet 'hinderde dat hij zich kandi- kon stellen. Enige tegen- ^didaat gisteren was de on- kende linkse jurist Francis CORRESPONDENT De deelstaatverkiezingen in de Duitse hoofdstad Berlijn zijn gisteren op een de bacle uitgelopen voor de sociaal-demo cratische SPD. Zij leden in hun voormalige bolwerk, waar ze ooit meer dan 60 procent van de kiezers voor zich wisten te winnen, de ernstigste verkiezingsnederlaag in hun geschiedenis. Slechts 23,6 procent van de kiezers bracht, volgens de voorlopige uit slag, zijn stem uit op de SPD. Vergeleken met de verkiezingen van vijf jaar geleden een verlies van 6,8 procent. Ook de coalitiepartner van de sociaal democraten in Berlijn, de CDU, moest een forse veer laten. De christen-democraten van burgemeester Diepgen bleven welis waar de grootste partij, maar leverden 3 procent in (van 40,4 naar 37,4). Hoewel beide partijen verloren, gaat men er van uit dat de 'grote coalitie' van CDU en SPD, die de stad sinds 1990 bestuurt, wordt voortgezet. De grote winnaars in Berlijn waren de Groenen en vooral de 'post-communisti- sche' PDS. De Groenen zetten ook in de hoofdstad hun opmars voort. De ooit als een protestbeweging begonnen partij kreeg 13,2 procent, een winst van 3,9. De PDS deed het nog beter en won 5,2 pro cent en kwam op 14,6 procent van de stemmen. Maar het leeuwendeel van de winst werd behaald in het oosten van de stad, waar de PDS, die tijdens de DDR-jaren als SED de stalinistische lakens uitdeelde, met ruim 36 procent de sterkste partij was. In het westen scoorde de post-com- munistische protestpartij slechts 2,1 pro cent. Opmerkelijk was het goede resultaat van de CDU in oost-Berlijn. Met 25,9 pro cent werden de christen-democraten de tweede partij in dit voormalige goddeloze stadsdeel. Voor de liberale FDP werden de verkie zingen zoals verwacht weer een fiasco. Vijf jaar geleden haalden de liberalen nog 7,1 procent van de stemmen, nu zakten ze ver onder de drie. ruim twee procent te wei nig om over de kiesdrempel van vijf pro cent te komen. De liberalen die de afgelo pen twee jaar alle verkiezingen verloren, 'zijn in nog maar vier van de 16 deelstaten vertegenwoordigd. Maar de liberalen' haastten zich te bezweren dat de nieuwste afgang geen gevolgen zal hebben voor de regering in Bonn. waar de FDP de kleine partner van de CDU is. De 2,5 miljoen kiezers in Berlijn rukten gisteren niet massaal uit. Slechts 68,5 pro cent vond het de moeite waard om naar het stemlokaal te gaan. ruim 12 procent minder dan in 1990. Toen kozen ze echter tegelijk voor de eerste Bondsdag sinds de hereniging. Het drama van de SPD wordt vooral toegeschreven aan de leiderschapscrisis die de landelijke partij sinds de zomer teistert. De partijtop was verwikkeld in een blamerende machtsstrijd, die de positie van partijleider Scharping ondermijnde en het aanzien van de partij zware schade toebracht. Die conflicten en de verdeeld heid in de Bonner partij-leiding hebben een desastreuze uitwerking gehad op het werk van de partijgenoten in Berlijn. Lijsttrekker Ingrid Stahmer weet haar 'zware' nederlaag dan ook voor een be langrijk deel aan de heibel in Bonn. Maar ook de 'smerige' campagne van coalitie partner CDU, die de SPD ervan beschul digde desnoods met steun van de com munisten te willen regeren, had de partij stemmen gekost, aldus Stahmer, die gis teravond weigerde te zeggen of ze de coa litie met de CDU wil voortzetten. Of de afstraffing in Berlijn nu al conse quenties heeft voor de stuntelende Schar ping is niet waarschijnlijk. 'Scharping niet ter discussie stellen', adviseerde vice-voor- zitter Thierse gisteravond met klem. Vol gende maand komen de sociaal-democra ten in Mannheim bijeen voor hun partij congres. Scharping zal zich opnieuw kan didaat stellen voor het voorzitterschap en dus het leiderschap van de partij. Dan blijkt hoeveel steun hij nog onder de mor rende achterban heeft. Morgen kiest de fractie in de Bondsdag een nieuwe leiding, maar daar wordt niet gerekend op een paleisrevolutie tegen de aangeslagen partijleider. Zwitserse sociaal-democraten winnen BRABANT KNAK WORSTJES pot 8 stuks .van JB& CORRESPONDENT De pro-Europese sociaal-demo craten (SP) zijn bij de Zwitserse parlementsverkiezingen als de grote overwinnaars uit de bus gekomen. Maar ook de nationa listische Volkspartij (SVP) heeft stemmenwinst geboekt. De twee andere coalitiepartners, Freisinnigen (FDP) en Christen democraten (CVP) bleven nage noeg gelijk. Deze tegenstellingen hebben voor het eerst het gezapige beeld verstoord van de cen trum-links regeringscoalitie die praktisch de hele na oorlogse periode de Zwitserse politiek heeft beheerst. De coalitie be houdt weliswaar een comforta bele meerderheid in de 200 ze tels tellende Nationale Raad, de Zwitserse Tweede Kamer, maar de 'splijtzwam Europa' brengt in ieder geval meer leven in de brouwerij. De stembusuitslag onder streept ook de groeiende kloof tussen het F rans-sprekende deel van het land dat in meer derheid voor aansluiting bij Eu ropa en lidmaatschap van de VN is en het 'Heidivolk', de oer conservatieve Duits Zwitsers die met hand en tand vasthou- den aan neutraliteit en 'Allcin- gang'. De Socialisten hebben met een stemmenwinst van minstens 12 kamerzetels ook geprofiteerd van de werkloos heid, een voor Zwitserland tot voor kort onbekend probleem. Weliswaar steekt het rijke Al penland met een werkloos heidspercentage van 4% nog ui terst gunstig af bij de rest van Europa, maar vier jaar geleden waren en in Zwitserland maar 20.000 werklozen, nauwelijks een tiende van het huidige aan tal werkzoekenden. De Schweizerische Volkspar tei van de anti-Europa activist Christoph Blocher, een schatrijk zakenman en behendig volks menner, heeft vooral in de klei nere 'oerkantons' van Duits- Zwitserland aan invloed gewon nen en krijgt er vermoedelijk 5 kamerzetels bij. De winst van de Socialisten en de nationalistische Volkspar tei ging ten koste van kleinere groeperingen zoals de Groenen, die duidelijk verloren. De op komst bedroeg ongeveer 44%, nog minder dan de 46,5% van vier jaar geleden. iANDAG 23 OKTOBER 1995 an J. rder oktob k vai 5 egertoestel stort neer op Azoren tBON» Een transporttoestel van de Duitse luchtmacht is gis- f r bij de Portugese Azoren-eilanden in zee gestort. De au- J iteiten vrezen dat alle zeven inzittenden om het leven zijn ge- Va men. Het vliegtuig, een Transall, was na een tussenlanding wna ;stegen om naar Canada te vliegen. Volgens ooggetuigen te het toestel met een vleugel de landingsbaan en een elek- van'l citeitsmast, vloog tegen een rots en stortte in te nnta zet Suu Kyi de voet dwars y,QQNHet militaire regime van Myanmar (Burma) heeft de '^r rbenoeming van Aung San Suu Kyi tot oppositieleidster onge- r 211 g611133^- Suu Kyi mocht zich in juli weer vrij bewegen, i n tzij zes jaar onder huisarrest had gestaan. Zij werd herbe- lemd tot secretaris-generaal van de mede door haar opgerich- n Nationale Liga voor de Democratie. De junta gebruikt nu een ïrska glement van de verkiezingscommissie uit 1991 om Suu Kyi op- ardy >uw de voet dwars te zetten, jk 45, alestijnen mogen toch naar Syrië iCA» Voor zo'n zeshonderd Libië uitgezette Palestijnen is neren een negendaagse zwerftocht geëindigd met hun defini- ire vertrek naar Syrië. De Palestijnen, onder wie talrijke vrou- en kinderen, waren op 13 oktober Libië uitgezet met ach- iting van hun bezittingen. Ze zouden naar Syrië reizen, maar :hten dat land niet in. Het schip voer toen naar Cyprus. Uit- lelijk gaven de Syrische autoriteiten toch toestemming. itse politie arresteert skinheads Bij schermutselingen tussen de Duitse politie en ul- •rechtse skinheads zijn zaterdagavond in Northeim (Ne- rsaksen) acht gewonden gevallen. De politie arresteerde 65 'its-radicale jongeren en nam een grote hoeveelheid wapens beslag. Tussen de 800 en 1.000 skinheads hadden zich in Ade- 'fonisd lsen bij Göttingen verzameld om een rockconcert bij te wo- I. Het concert was echter door de autoriteiten verboden. uizenden schapen door Madrid iDRip» Een kudde van tweeduizend schapen onder begelei- ig van herders, honden, paarden en politie heeft gisteren alle rkeer in het centrum van Madrid volledig stilgelegd. Een ilieugroepering wilde met de actie interesse wekken voor de de, in onbruik geraakte traditie van de schapentrek. Spanje ut zo'n 125.000 kilometer veeroutes. (996 all L 1ESPONDENT 85.000 mensen hebben af- ipen zaterdag in Okinawa, f. ins zuidelijke eilandenpro- 1 :ie, geprotesteerd tegen de wezigheid van Amerikaanse tairen. De aanleiding vorm de verkrachting van een meisje door drie :rikaanse militairen begin ember, demonstranten eisten een nindering van Amerikaanse pen op de eilanden. Verder igen ze om onmiddellijke n ipensatie voor het slachtof- Het was de grootste protest- s tegen de aanwezigheid Amerikaanse militairen ooit apan gehouden. Alle politie- partijen ondersteunden het demonstratie was echter gericht tegen de regering in \aö yo die, volgens de inwoners Okinawa, naar het pijpen de Amerikanen danst. De ïachtingskwestie bezorgt de inse regering inmiddels de Dtste kopzorgen. In maart o moeten huurcontracten r het gebruik van land voor Amerikaanse leger worden engd. laar een groep woedende leigenaren weigert nog lan- hun grond ter beschikking Amerikaanse bases te stel- En de gouverneur van Oki- ra, Masahide Ota, schaart i achter zijn burgers. Hij gert gebruik te maken van vetorecht om opstandige maren te dwingen tot ontei- ing. „Okinawa heeft genoeg ïden onder de bases", aldus Hij doelt hiermee op de te criminaliteit die de Ameri- nse militairen op de eilan den veroorzaken, de milieuver vuiling afkomstig van de bases en het grote oppervlakte aan land (20 procent van de eilan den) dat vanwege het militaire gebruik voor economische ont wikkeling aan het eiland wordt onttrokken. Zowel de Amerikaanse als de Japanse regering geven de voor keur aan een oplossing via dia loog. Ze zijn overeengekomen het aantal bases op Oldnawa te verminderen. Of die bases dan geheel verdwijnen of naar el ders in Japan verplaatst worden, is nog in discussie. De Amerikaanse staat Hawaii heeft - in een open brief en zon der eerst regering in Washing ton in te lichten - graag baange- boden de troepen op haar ei landen te willen onderbrengen. Dat zou echter de Amerikaanse aanwezigheid in Azië drastisch terugbrengen. Op het moment ziet niemand in Azië dat als een goede ontwikkeling. Het zou de deur open zetten voor een as- sertiever Japans leger. Dat roept te veel slechte herinneringen op bij de Aziaten. Wereldpolitiek zal de inwo ners van Okinawa echter een worst wezen. „Voor de Ameri kanen is het gewoon goedkoper om hun troepen in Japan te sta tioneren dan in eigen land", be weert Seishin Uehara, leider van een groep grondeigenaren die \yeigert het huurcontract voor de Amerikaanse bases te verlen gen. Uehara ziet niet in waarom met Japans belastinggeld „de ongewenste ellende in stand moet worden gehouden". Dit jaar betaalt de Japanse regering 625,7 miljard yen (zo'n tien mil jard gulden) voor het onder houd van 40.000 man Ameri kaanse troepen in Japan. Duizenden demonstranten schouder aan schouder voor VN-hoofdkwartier NEW YORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Binnen luisterden staatshoofden en re geringsleiders naar eikaars bevlogen toespraken over de toestand in de we reld, maar buiten voor de deur van het VN-hoofdkwartier was het ook een soort 'algemene vergadering' van de Verenigde Naties. Een afgezet stuk van de Newyorkse 48e straat bood immers het unieke schouwspel van enkele dui zenden demonstranten uit alle hoeken van de wereld, die tegelijk en op de zelfde plek voor de meest uiteenlopen de politieke doeleinden aan het beto gen waren. De viering van het vijftigjarig bestaan van de Verenigde Naties had een nog nooit vertoond gezelschap aan rege ringsleiders en staatshoofden naar New York gebracht. Maar liefst 94 pre sidenten en koningen en bijna zeventig premiers en ministers van meer dan 160 landen. En daaronder zitten er na tuurlijk nogal wat van landen, die geen democratie kennen of waar de demo cratie met voeten wordt getreden. Een uitgelezen gelegenheid, zeker in de et nische smeltkroes die New York is, voor politieke tegenstanders om zich luidruchtig te laten horen. Daarom stonden tegenstanders van Cuba's Fidel Castro zij-aan-zij met Ta mil Tijgers uit Sri Lanka, vechters voor de onafhankelijkheid van Tibet of le den van de oppositie tegen de Zaïrese dictator Moboetoe. Keurig door de Ne wyorkse politie in uit dranghekken be staande vakken gestopt, hieven zij spreekkoren aan, hielden spandoeken in de lucht of stonden wat wezenloos voor zich uit te staren. Een ware volke renbond van demonstranten. Er waren Japanners die betoogden dat hun land schuld moet bekennen voor de Tweede Wereldoorlog. Een Ja panse vrouw hield een bord met een foto van keizer Hirohito omhoog, met daaronder 'Oorlogsmisdadiger num mer 1Naast haar stond een groep Ti- betanen die riepen „dat Tibet geen deel van China is". En weer daarnaast Vietnamezen die opriepen politieke gevangenen vrij te laten. Er stond een vrouw met een bord 'Bevrijd Pruissen' en een andere vrouw die pleitte voor de onafhankelijkheid van Baskenland. Er waren Oezbeken en Witrussen en vooral veel Cubanen. De aanwezigheid van Fidel Castro bij de VN-viering was zonder twijfel de meest omstreden. In Amerika wonen honderdduizenden Cubanen die voor het communistische bewind gevlucht zijn en die vinden dat Castro zo snel mogelijk dient te verdwijnen. De de monstranten protesteerden dan ook tegen het besluit van de Amerikanen om Castro een visum te geven voor zijn VN-bezoek. Geen wonder dat Castro 'persona non grata' was op de feestjes die afge lopen weekeinde voor de wereldleiders werden aangericht. Hij mocht - net als overigens PLO-leider Jasser Arafat niet komen op de party van de Ne wyorkse burgemeester Rudy Giuliani. Daarom gaf hij maar een eigen recep tie. Castro hoeft over belangstelling ook niet te klagen. Zeker tweehonderd Amerikaanse topzakenmensen maken de komende dagen bij hem zijn op wachting om te praten over investerin gen in Cuba voor wanneer de Ameri kaanse economische boycot voorbij is. Castro en Arafat waren ook niet wel kom op de receptie die president Bill Clinton gisteravond gaf in de Newyork se openbare bibliotheek. Maar voor feestjes zijn de leiders ook niet naar New York gekomen. (Jok niet voor hun toespraakjes die niet langer dan vijf minuten mogen duren (waar Clinton als eerste met 13 minuten al meteen fors overheen ging). Het belangrijkst zijn de 'bilateraal- tjes', de ontmoetingen met andere staatshoofden of premiers, waarin za ken gedaan kunnen worden, oude banden aangehaald of beschadigde re laties hersteld. Volgens een opgave van de VN zul len deze dagen vijfhonderd van dat soort ontmoetingen plaatsvinden. Be langrijke, zoals dié tussen Clinton en Jeltsin en Clinton en de Chinese leider Jiang Zemin, maar ook die tussen min der hooggeplaatste leiders als die van San Marino, Liechtenstein of de Fïji-ei- landen. Jeltsin waarschuwt tegen NAVO-rol in Bosnië Geen ontmoeting De Russische deelname aan de nieuwe NAVO-vredes- macht voor Bosnië staat nog steeds niet vast. President Boris Jeltsin zei gisteren nog eens dat Rusland geen troe pen zal leveren als die onder NAVO-bevel zouden moe ten komen. In zijn rede tot de 50-jarige Verenigde Naties verweet Jeltsin de NAVO de VN-Veiligheidsraad buiten spel te willen zetten. Ook zette hij zich af tegen de plan nen van de NAVO om Oosteuropese landen te laten toe treden. Rusland wil volgens Jeltsin aan de vredesmacht meedoen, maar alleen als die een duidelijk mandaat van de Veiligheidsraad heeft. Daarin heeft Rusland im mers een stem en in de NAVO niet. Jeltsin zei dat Rusland be zorgd is dat de Veiligheidsraad niet meer dan een rol aan de zijlijn kan spelen. Hij hekelde de uitbreidingsplannen van de NAVO naar Oost-Europa, die volgens hem „een obstakel vor- NEW YORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Vandaag ontmoet Jeltsin de Amerikaanse president Bill Clinton maar in New York werd de kans op een akkoord over de Russische deelname aan de vre desmacht uiterst gering geacht. De Amerikaanse minister van defensie Perry zei gisteren dat er in het overleg tussen beide grootmachten weinig schot zit. vorming en nieuwe spannin gen". Jeltsin was een van de tiental len staatshoofden en regerings leiders die het woord voerden op de eerste dag van de viering van het gouden VN-jubileum. De spits werd afgebeten door Bill Clinton, die opriep tot geza menlijke actie tegen het inter nationale terrorisme, grensover schrijdende criminaliteit en de drugshandel. Hij kondigde maatregelen aan, zoals het blokkeren van alle tegoeden van het Colombiaanse Cali-drugs- kartel en tegen landen die mee werken aan het witwassen van drugsgelden. Hij vroeg alle landen deze cri minelen geen onderdak te bie den, „zodat zij nergens naar toe kunnen en zich nergens kunnen verbergen". Hij wil dat de VN een verklaring tegen de interna tionale misdaad opstellen, waarin alle landen beloven de Amerikaanse stappen te zullen navolgen. Clinton zei dat het in ternationale terrorisme „de vij and van de vrede is". Samen werking in de strijd daartegen is volgens hem daarbij essentieel. Hij beloofde alles te zullen doen om de betalingsachter stand van de VS aan de VN weg te werken. De VS zijn de volke renorganisatie nog 1,3 miljard dollar schuldig. VN-secretaris-generaal Bout ros Ghali zei dat de VN steeds meer taken krijgen, maar steeds minder geld. Ook de Neder landse premier Wim Kok riep in een korte toespraak - niemand mocht meer dan vijf minuten spreken - de wanbetalers op hun schulden te voldoen. Kok zei dat het voortbestaan van de VN op het spel staat. Maar net als Clinton drong Kok aan op hervorming van de VN, waarbij de organisatie zich meer op een aantal hoofdtaken moet richten. De Cubaanse president F'idel Castro - voor het eerst weer bij de VN sinds 1979 - haalde voor al uit naar de VS, zonder de VS overigens te noemen. Hij zette zich af tegen landen „die zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van hun bu ren" en tegen landen „die ge wetenloze blokkades uitvoeren, die tot de dood van mensen lei den". De VS voeren al meer dan dertig jaar een economische boycot tegen Cuba. Zéroual-Chirac NEW YORK-ALGIERS AFP-AP De Algerijnse president Iiamine Zéroual zegde gisteren in New York een onderhoud met presi dent Chirac van Frankrijk af. Het omstreden onderhoud zou in Algerijnse ogen zinloos zijn geworden. De felle kritiek in Frankrijk op de voorgenomen ontmoeting, ziet Algerije als een de aantasting van de nationale waardigheid. Chirac zei dat de Algerijnse leiding er een media-gebeuren van wilde maken tegen de ach tergrond van de verkiezingen. Hij kon daarom niet akkoord gaan met het houden van de dialoog. Acht mensen hebben gisteren de dood gevonden door een bomexplosie in de Algerijnse stad Ghilizane. De bom zat ver stopt in een auto. Volgens de politie raakten 82 mensen ge wond. Gisteren begon in Alge rije de campagne voor de presi dentsverkiezingen, die op 16 november worden gehouden. Ook de leiders van San Marino, Liechtenstein en de Fiji-eilanden kunnen zeggen bij de historische VN-bijeenkomst in New York te zijn geweest en als bewijs daarvan later deze unieke groepsfoto van een nooit eerder zo vertoond gezelschap tonen. foto ap john isaac

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5