Onze Top 10 an deze week. Bolkestein: Ziekenfonds moet weg traatmakers ruziën ver verdelen goudschat latenburg nog een half \ar voorzitter AOV Binnenland 1.49 4.98 5.98 6.95 1.69 59 1.99 1.49 4.99 Turken eisen ruimte voor 'eisen model' Albert Heijn ziet niets in 'chipknip' Op zoek naar een veilige bouwplaats D66 speelt het hard bij invoeren referendum Traditionele sloepenrace \NDAG 23 OKTOBER 1995 iederlander niet in Berlijnse raad ujjNr De Nederlander Evert-Jan Edskes blijft buiten de Ber- ise raad. Zijn sociaaldemocratische partij SPD leed in de Duit hoofdstad de grootste nederlaag sinds 1945. Edskes is de eer- en tot nu toe enige Nederlander die zich in een andere staat van de Europese Unie kandidaat stelde voor de gemeen- aadsverkiezingen. De 48-jarige huisbeheerder Edskes kon eedoen door een besluit van de Europese Unie (EU) eind vorig ir. Voortaan mogen burgers die in een ander EU-land wonen gemeenteraadsverkiezingen ter plekke stemmen en zich kan- laat stellen. Zo'n regeling gold al voor Europese verkiezingen. oden bij frontale botsing [inELBURGBij een frontale botsing zaterdagavond tussen twee - rsonenwagens op de Nieuwe Vierwegen in Zuid-Beveland zijn A twee bestuurders om het leven gekomen. Een derde, 15-jari- ZLgjl inzittende van een van de wagens, is in het ziekenhuis van W es opgenomen. De auto van een 38-jarige man uit Driewegen am frontaal in botsing met de wagen van een 39-jarige man ^^™Ovezande. Beide chauffeurs waren op slag dood. De brand er moest de slachtoffers uit de wrakken bevrijden. >ngen verongelukt onder trein fltssEN» Een 17-jarige jongen is gistermiddag verongelukt op spoorwegovergang bij Maarssen. De jongen stond met zijn i te wachten tot de trein van Amsterdam naar Utrecht voorbij Daarna werd hij geschept door de treeplank van een lege iterieeltrein, die uit de tegengestelde richting kwam. Volgens NS was de spoorwegovergang wel met bomen en knipper - iten beveiligd. de vondst vorige week in van 70 gouden en 38 zilve- munten is de goudkoorts broken. En wel in het be- dat de munten opdiepte, itraatmakersbedrijf Schone- uit het Drentse Elim. De :rs hebben recht op de van de vondst, de andere gaat naar de gemeente Het straatmakersbedrijf 'de schat' onder het per- :1 verdelen. Dat nu vindt igenlijke vinder, de 16-jari- de Corte, niet zo'n ge- ig idee. Hij claimt de vondst, waarvan de waarde in middels wordt geschat tussen 150.000 en 200.000 gulden. De Corte zag als eerste de munten tussen het zand. ,,Ik liep het gat in en zag ze liggen." De 16-jarige leerling-straatma ker constateert tot zijn grote on genoegen dat er stemmen op gaan om de helft van de op brengst te verdelen onder het handjevol mannen dat als eer ste ter plekke was. „Terwijl ik samen met de kraanmachinist er alleen aan het werk was. La ter hebben we de anderen erbij geroepen. Het klopt toch niet als die nu ook profiteren." ien in van de toenmalige AOV-top met voorkeurstemmen in de Eerste Kamer gekozen. Nadien was het volop hommeles binnen het grijze circuit. Nijpels en de haren hebben zich inmiddels aangesloten bij de onlangs opgerichte nieuwe ouderenclub Senioren 2000, on der leiding van voormalig vice- voorzitter Turkenburg van het AOV. In de Tweede Kamer gaan zij als groep-Nijpels door het le ven. Het AOV zelf heeft in de Tweede Kamer de afgevaardig den Van Wingerden en Verkerk, die eerder door Nijpels en haar companen uit de eerdere AOV- fractie waren gezet. Het al eer der afgedankte fractielid Hen driks gaat in het parlement op de solo-toer, maar trekt waar het maar even kan, samen op met Van Wingerden en Verkerk. blijft nog tot eind maart in functie. Dan kiest de tij een nieuw dagelijks be- ïr, zo hebben de leden dit ."it keinde in Driebergen beslo- atenburg is oprichter van AOV, dat in mei 1994 tot ve- verrassing bij de Kamerver- tingen maar liefst zeven ze- in de wacht sleepte. Ruzies, 'ar eei lachtmakingen, scheldkan- lades en royementen déden :lub vervolgens uiteen spat- Toenmalig fractievoorzitter stig sl< 'els stuurde afgelopen voor- zelfs aan op een royement Batenburg. Uiteindelijk den zij en haar fractiegeno- rd en Aiking-van jeningen aan de dijk gezet, enburg is in mei tegen de zin Witlof, 500 gram Speklapjes met zwoerd, 500 gram Am 2.75, kilo of Speklapjes zonder zwoerd, 500 gram 3.25, kilo Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream ®o®, fles 1 liter Sprite Regular, Sprite Light Fanta Orange Regular of Fanta Light- fles 1.5 liter T90" CU Ananasschijven op zware siroop, blikje 4 stuks -95" Ml Cocktailworstjes, blik 28 stuks, 200 gram -239 Ml Meergranen Macaroni of Spaghetti, pak 500 gram of Macaroni Elleboogjes, zak 1 kilo ©as® -499 Nestlé Candybars, Kitkat, Uon of Nuts, pak 8 stuks 2 stuks gratis* &78" Wieger Ketellapper Lekkerbekjes, appel/bosvruchten, rozijnen 1325 gram] of kruidkoek pak 425 gram 209 Ml Keukenrollen, gedecoreerd, pak 2 stuks -269 Extraatje van deze week: q, raziliaanse perssinaas- m, net 2.5 kilo Algemeen Nederlands Persbure PvdA en CDA zien niets in suggestie WD-leider Bolkestein vindt dat het ziekenfonds over een jaar of twintig maar beter kan verdwijnen. Als iedereen een particuliere ziektekostenverzekering moet afsluiten, kan dat de concurrentie tussen de verzekeraars vergro ten, zo denkt hij. En wie de premie niet kan betalen, moet daarvoor een tegemoetkoming krijgen bij de belas tingen, zo opperde de WD-voorman zaterdag op een bij eenkomst die was georganiseerd door het Haarlemse far maceutische bedrijf MSD. den haag anp De groei van de kosten in de ge zondheidszorg kan volgens Bol kestein alleen worden gestuit door aan de ene kant meer en hogere eigen bijdragen, en aan de andere kant door via concur rentie de prijzen binnen de per ken te houden. Volgens de WD-fractievoor- zitter is het daarom beter dat het ziekenfonds, dat nu nog tweederde van de Nederlanders verzekert, verdwijnt. In tegen stelling tot ziekenfondsen moe ten particuliere verzekeraars namelijk onderling concurreren en zijn ze dus kostenbewuster. Bovendien komt er volgens Bolkestein op den duur, als de groei doorgaat als nu, een steeds scherpere tweedeling tussen de particulier verzeker den en het 'armenfonds'. Het is daarom naar zijn oordeel beter om de aparte verzekering voor laagbetaalden op te heffen en voor degenen die de particulie re premies niet kunnen ophoes ten, de belastingen wat te verla gen. PvdA-woordvoerder volksge zondheid Oudkerk fronste in een reactie de wenkbrauwen bij de opmerkingen van Bolkestein. De WD is vanouds al tegen het Ruzie na botsing levert Utrechter messteken op utrecht anp Een 39-jarige Utrechter heeft een groot deel van het week einde in levensgevaar verkeerd als gevolg van ruzie na een aanrijding. Gisteravond was zijn toestand stabiel, maar hij lag nog steeds op intensive ca- Het slachtoffer kwam vrijdag avond in Utrecht in botsing met een andere personenauto nadat hij had verzuimd voorrang te verlenen. Na de aanrijding reed hij door, waarna de twee inzit tenden van de andere auto, Utrechtenaren van 21 en 25, de achtervolging inzetten. Na een wilde rondrit kwamen de auto's even verderop tot stil stand. Al snel ontstond een handgemeen waarbij de 39-jari- ge man werd toegetakeld met een vlindermes. Hij liep diverse steekwonden op in longen, arm en buik. De daders hebben zich nog diezelfde avond gemeld bij de politie. De twee zijn ingesloten. Zij beweren door het slachtoffer te zijn bedreigd, maar die heeft zijn lezing nog niet kunnen ge ven. Deze maand zijn er al zeker drie keer incidenten geweest waarbij automobilisten zo op gefokt raakten dat zij andere verkeersdeelnemers naar het le ven stonden. iM€Nl€V€N ET VfiN TUi€€ iï€N KOM6N (illT i»a5 Biwnf OOIT GEDACH AAN DE VERKIEZINGEr VAN 1998 voeren van inkomenspolitiek op het gebied van de volksgezond heid. Dat is voor de PvdA dus geen nieuws. Wat Oudkerk stoort is dat Bolkestein in zijn optie niet aangeeft hoe hij denkt risico-selectie door verze keraars te voorkomen. D66-woordvoerder Van Box tel vindt het idee van Bolkestein echter zo gek nog niet. „Maar zo'n operatie is nog helemaal niet zo simpel. Er zijn op dit moment nog maar een paar grote verzekeraars in Nederland en als die samen de premie hoog houden, zal die tegemoet koming in de belastingen voor laagbetaalden de overheid nog een hoop geld kunnen kosten." Van Boxtel vindt dus dat zo'n idee alleen kans van slagen heeft, als er enige greep vanuit de overheid is op de hoogte van de premies. CDA-woordvoerder Lansink heeft geen goed woord over voor het idee van Bolkestein. De christendemocraat wijst erop dat diens voorstel volstrekt strij dig is met wat het kabinet mo menteel aan het doen is in de zorgsector. „Bolkestein denkt een puntje te kunnen scoren, maar wat mij betreft is dat een duidelijk minpuntje." Amsterdam Met een ongekend grote demonstratie hebben onge veer 10.000 Turken zaterdag hun ongenoegen geventileerd over de al twee jaar durende ruzie met het Amsterdamse deelraadbestuur over het Riva-terrein. Aya Sofya, de eigenaar van het terrein, wil het gebied helemaal benutten voor gebedsruimten, een sporthal, sociaal-culturele voorzieningen, winkeltjes en woningen voor hun aanhangers. De kosten daarvan komen uit eigen middelen. Het deelraadbestuur wil het overgrote deel van het terrein bestemmen voor bedrijven. De demonstratie werd soms met zichtbaar inge houden woede gadegeslagen door autochtone Amsterdammers. De buurt verwijt Aya Sofya een Turks bolwerk te creëren. De ver eniging zelf zegt juist te willen in tegreren vanuit het eigen model. Woordvoerder Kabaktepe: „Denkt u serieus dat onze vrouwen zin hebben naar buurthuizen te gaan waar de condoomautomaten in de gang hangen? Dat we onze kinde ren naar centra laten gaan waar gezopen, geblowd en gegokt wordt en waar ze te horen krijgen dat ze moeten oprotten naar hun eigen land, terwijl ze hier zijn ge boren?" foto anp paul van weel zaanstad»anpDetailhandel, de leden niet aan de proef mee te doen. De Vendex-dochters met vestigingen in Arnhem als Edah, Kijkshop, Dixons en Perry Sport, hebben dat advies van Hessels in ieder ge val al opgevolgd. Nu sluit ook Albert Heijn, met zes filialen in Arnhem, zich hierbij aan. De grootgrutter heeft enige tijd geleden al be sloten niet deel te nemen aan de proef. „Het kas- sapersoneel moet er teveel handelingen voor ver richten. Verder zit er op de kaart geen beveiliging. Je gebruikt de pincode alleen als je geld bijlaadt op de kaart. Verlies je je chipknip, dan verlies je ook het geld wat daarop staat. Daarmee zou je als onderneming meewerken aan een systeem dat niet veilig is", aldus een woordvoerster. Bij Interpay was niemand voor commentaar bereikbaar. Na de verschillende Vendex-dochters heeft nu ook Albert Heijn laten weten niets te zien in een proef van banken met elektronisch betalen in Arnhem. De supermarktketen vindt de kosten voor de chipknip (elektronische portemonnee) te hoog. Ook twijfelt Albert Heijn aan de veiligheid van het nieuwe betaalmiddel. Op initiatief van Interpay, een centrale banken- organisatie voor betalingsverkeer, wordt donder dag in Arnhem de chipknip gelanceerd. Met deze chipknip stort de consument via een pincode geld op een plastic kaartje. Dit kaartje dient ver volgens als betaalmiddel voor kleinere aankopen. Daarmee vervangt het pasje de portemonnee. Vorige week adviseerde Vendex-topman Hes sels, tevens voorzitter van de Raad Nederlandse Amsterdam Van oudsher hielden de Nederlandse zeevaartscholen jaarlijks roeiwedstrijden in koopvaardijsloepen. Een gebeurtenis die is uitge groeid tot de zogeheten Sloepenrace die afgelopen zaterdag voor de tiende keer werd gehouden op het U en in de Amsterdamse grachten. Er deden in totaal honderd sloepen en 1258 roeiers mee. foto anp marcel antonisse CDA-veteranen matigen kritiek op Heerma den haag anp CDA-senator Braks en burge meester Brokx van Tilburg, die beiden nogal wat kritiek hebben gehad op fractievoorzitter Heer- ma. vinden dat het CDA 'het er maar mee moet doen'. De beide CDA-veteranen spraken gisteren voor radio en IV over de situatie in het CDA. Het oppositie voeren valt de fractie nog altijd niet mee, zo constateren beiden. Volgens Braks komt dat ook, omdat de fractie vrijwel geheel bestaat uit oudgedienden die het CDA nooit anders hebben meege maakt dan als regeringsfractie. Aan Heerma alleen ligt het niet. vinden beiden. Wel liet Brokx weten nog steeds te vinden, dat de partij Brinkman niet had moeten wegsturen. Maar gedane zaken nemen geen keer, vinden beide CDA'ers. En Heerma, nu een maal gekozen, moet ook maar blijven. Het gemis aan charisma moet hij dan maar compense ren door zich te profileren met inhoudelijk goed oeleid. VVD boos op Sorgdrager na drug-uitspraken den haag anp De WD verwijt minister Sorg drager van justitie dat zij onno dig de Nederlands-Franse be trekkingen laat verslechteren. Sorgdrager leverde zaterdag in een interview met de Franse krant le l-'igaro kritiek op het drugbeleid van Parijs. Premier Kok en minister Van Micrlo van buitenlandse zaken brengen donderdag een bezoek aan pre sident Chirac in een poging de ruzie over het Nederlandse drugbeleid bij te leggen. De WD overweegt nog voor dat bezoek de uitlatingen van de minister van justitie in de Ka mer aan de orde te stellen. Sorgdrager wijst in lx* Figaro onder meer op de negatieve ge volgen van een te strenge aan pak van de handel in softdrugs, liet onderscheid met harde ver dovende middelen zou daar mee volgens haar te veel verva gen. De minister zegt verder in (ie Franse krant dat Marseille als doorvoerhaven van drugs min stens zo'n slechte naam heeft als Rotterdam. Sint Maarten over week weer toeristenparadijs willemstad anp Gezaghebber Richardson heeft hel afgelopen weekeinde het herstelplan voor Sint Maarten gepresenteerd. Het omvat een plan voor de korte termijn, dat beoogt de voornaamste voor zieningen weer gereed te heb ben en het eiland per I novem ber weer open te stellen voor het toerisme, de belangrijkste inkomstenbron van het eiland. Een meerjarenplan dat in 1999 moet zijn voltooid, moet van Sint Maarten 'een geheel nieuw eiland' maken. Door strenge voorschriften en scherp toezicht moet de nieuwbouw orkaanbestendig zijn, zei de ge zaghebber. Het langjarige we- derophouwplan voorziet verder onder meer in het opnieuw aanleggen van toeristische faci liteiten en verbetering van ha ven en vliegveld. „In de loop der jaren hebben we veel zaken ver keerd aangepakt. Het is nu de tijd van de nood een deugd te maken", zei Richardson. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 oktober as. Zolang de voorraad strekt Bouw- en Houtbond controleert bouwputten rotterdam karin swiers Zo'n personenlift voorkomt versleten knie- en en heupen, voorkomt dat bouwvakkers in de WAO terecht komen, legt FNV'er Fer- di Dobbelaer geduldig uit. „Kozijnen sjou wen van honderden kilo's, dat is toch veel erger. Daar heb ik een bouwlift voor, maar die personenlift komt er niet", reageert een uitvoerder. En dus nemen zijn werknemers de trap, ook naar de zevende verdieping. Busjes van de Bouw- en Houtbond FNV rijden al zo'n vijf jaar regelmatig langs de bouwplaatsen in Nederland. En nog altijd treffen de vakbondsmensen misstanden aan. Ook tijdens deze rondgang in de grootste bouwput van Nederland: Rotter dam. Toch vindt staatssecretaris Linscho- ten van sociale zaken dat de werkgevers in de bouw gebukt gaan onder te veel regels. Veel van die regeltjes zijn dan ook ge schrapt in het nieuwe ARBO-besluit. De bond vreest echter meer ongelukken en meer ziekteverzuim. „Sinds wanneer zijn die regels veran derd". vraagt de weigerachtige uitvoerder van het bouwbedrijf Van der Vorm. Sinds 1992 staat in de CAO dat voor een gebouw dat hoger wordt dan vijftien meter een personenlift is vereist. „Zo'n lift is wel leuk en aardig hoor. maar dan reizen ze de hele dag op en neer. Komen ze boven, zijn ze hun schroevendraaier vergeten, gaan ze weer terug", foetert hij vervolgens op zijn werknemers. Dobbelaer eist dat de lift er komt. Hij be sluit een sommmatie te sturen naar het bedrijf. Reageren ze niet, dan volgt een kort geding. Verder nog ongelukjes gehad, vraagt Dobbelaer aan de uitvoerder. „Mwah, een paar kleine dingetjes. Een timmerman zaagde in zijn vingers en een metselaar kreeg een steen op zijn kop. Had-ie maar een helm op moeten zetten." De FNV'er brengt in de keet verslag uit aan de bouwvakkers. „Ja, als het gebouw klaar is, komt die lift pas", roept er één. „Ach, als we het niet meer aan kunnen, worden we toch gewoon ziek", roept een ander. Buiten wijst Toon Boekee, de chauf feur van het busje, naar een paar mannen bij een kraan die een stapel losse buizen naar boven tilt. „Kijk, ze staan er gewoon onder zonder helm. levensgevaarlijk." Op een andere bouwplaats staat de per sonenlift er wel, maar durven de stuca- doors van onderaannemer Ameijde niet de steigers op. „Ze zijn te smal, we durven er amper op te werken." Een van de mannen demonstreert ter plekke hoe hij balance rend op zijn tenen een stuclaag aanbrengt. Onder hem gaapt een flink gat, waar hij zo doorheen kan vallen. De mannen hebben het aangekaart bij de baas, maar kregen te horen dat het ma teriaal op was „Jullie kunnen de arbeids inspectie inschakelen", zegt Dobbelaer. „Ja. dan staan we op straat. Ik heb al vanaf de eerste dag gezegd dat ik dit niet pik, maar de anderen houden hun bek", zegt een stucadoor. „Maar ik ga weer wat doen. anders krijg ik op mijn kop", breekt hij het gesprek af. De FNV'er spreekt de uitvoerder van hoofdaannemer Volker er op aan. Dobbe laer dreigt met de arbeidsinspectie. De man is er niet van onder de indruk. „Die zijn al geweest. De steiger was breed ge noeg. Kennelijk hebben de heren zelf de vlonders weggehaald en ze niet meer te ruggelegd." Dobbelaer gelooft er niets van en besluit contact op te nemen met de ar beidsinspectie. „Het kan best dat ze een andere steiger op het terrein hebben goed gekeurd. Dit deugt niet." den haag gpd Alleen WD-senator Wiegel heeft zich tot nu toe negatief uitgelaten over het referendum. In de Tweede Kamer zijn PvdA en WD allebei kritisch over de D66-eis dat de volksraadpleging ook moet kunnen gaan over grote projecten als de uitbrei ding van Schiphol. Het kabinet besluit hier pas over na een nieuwe studie, die enkele maanden zal duren. De PvdA'er Van den Berg liet overigens weten niets te voelen voor een andere staatsrechtelij ke vernieuwing: de invoering van een nieuw kiesstelsel. In dit kabinetsvoorstel worden de le den van de Tweede Kamer voortaan voor de helft via een disctrictenstelsel gekozen. Van den Berg verwacht dat door de grootte van die disctricten de kleine partijen veel meer moeite zullen krijgen in het parlement te worden verkozen. Minder van zulke principiële partijtjes zou de PvdA senator een verlies voor de democratie vinden. Het niet invoeren van het refe rendum betekent het einde van het paarse kabinet. Met deze gepeperde waarschuwing rea geert voorzitter Schuyer van de D66-senaatsfractie op de be denkingen van coalitiegenoten PvdA en vooral WD op de in voering van het correctief refe rendum. waartoe het kabinet vorig week besloot. Nog niet eerder was een D66'er zo stellig in het beklem tonen van het belang dat de De mocraten hechten aan hun staatsrechtelijke stokpaardje. Voor de NOS-radio liet Schuyer zaterdag weten dat nog dit par lementair jaar (lopend tot juli 1996) het besluit tot invoering van het referendum moet wor den genomen. Hij acht het 'on denkbaar' dat Eerste of Tweede Kamer het kabinetsvoorstel zul len afwijzen. „Mocht dat wel ge beuren. dan betekent dat het einde van het kabinet", aldus Schuyer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3