Software-pi raterij lucratiever dan drugs Centraal station in de huiskamer Multi Media ïlhSOJjïl'j iitmjj Ezels De taal is vrijwel al tijd het grote pro bleem van CD-ROM's voorkinderen. Ons taalgebied is te klein om speciale versies te maken en dus moet het 'grut' het doen met Engelse pro gramma's. Corel stuurde ons twee CD- ROM's toe, die echter wel geschikt zijn voor kinderen in Neder land. De tekst is be perkt en wat ze moe ten weten, begrijpen ze heel snel. Boven dien zit er een educa tieve waarde aan. Neem bijvoorbeeld Nikolai's Trains, een interactief prenten boek voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Tel daar een jaar of vier bij en het is geschikt voor kinderen aan het einde van de ba sisschool of het begin van de middelbare school. Bij voorbeeld op het moment dat een trein in elkaar dondert en weer moet worden opge- r bouwd. Spelender wijs leren kinderen op die manier de onderdelen van een trein kennen. Een wat oudere groep kan terecht bij de Adventures with Edison. Maar let op: dit programma's werkt niet of slechts gedeeltelijk onder Windows 95', zo wordt door de internationale help-desk bevestigd. Windows 3.1/3.11 levert geen problemen op. Allerlei puzzels en spelletjes zijn zeer geschikt voor kinderen in Neder land, want op de taalpuzzels na, zijn ze internationaal. Edison is te spelen in allerlei leeftijdscategorieën en het blijkt dat een 10-iarige het niveau van Amerikaanse kinderen van een jaar of zeven best aankan. Nikolai's Trains en Advertures with Edison van Corel CD Home hebben als systeemeisen: PC 486, Windows 3.1 of hoger (niet voor Edison!), MS DOS 5.0 of hoger, 8 MB RAM en een double speed CD-ROM-spe- ler. Nikolai kost 59,00 en Edison 99,00. Asterix en de Uitdaging van Caesar werd door Philips een tijdje geleden al op CD-i uitgebracht en is nu ook verkrijgbaar in een CD-ROM-versie. Het is een ganzen- bord-achtig spel. waarin alle bekende figuren uit de fameuze stripverhalen voorkomen. Het spel is solo te spelen maar ook met z'n vieren. Duizend vragen uit de oudheid geven dit spel ook nog eens een aardige educatieve waarde. Asterix vereist een PC 386. MS DOS 5.0^n een flink stukje vrij conven tioneel geheugen. Een geluidskaart is onontbeerlijk, al is het alleen maar om de piraten te horen kankeren, wanneer ze weer een de diepte in gaan. Prijs: 99,95. Nee, de dozen met Duplo en Lego hoe ven nog niet bij het grof vuil, maar er is voor kinderen op weg naar de 21ste eeuw een andere manier om leuke dingen in elkaar te zetten. Hèt compu ter bouwpakket voor kinderen vanaf een jaar of acht heet Kid CAD. Die laatste drie letters staan voor Computer-Ai ded Design. Derge lijke programma's worden gebruikt door architecten, vliegtuigbouwers, enz. Kid CAD is dus voor de jeugd, die de fraaiste bouw werken kan maken, inclusief meubilair, mensen ren. Tientallen materialen kunnen met een klik op de muis worden opgeroepen en de fraaiste bouwwerken kunnen ontstaan. Door het 3D-effect wordt alles nog veel leuker en omdat je het bouwwerk naar eigen keu zen kunt inkleuren, is niets te gek. Wat wèl te gek is, is de manier om iets weg te halen of een heel gebouw te vernietigen. Dat kan met een bulldozer, maar ook met een bom, een zwerm bijen of een gigantische ruiten wisser. En ben je het bouwen even zat? Geen probleem! Opslaan en mofgen of volgende week verder. Kid CAD wordt uitgebracht door A.W.Bruna Informatica. ISBN: 90 229 38891 (CD-ROM) en 90 229 3872 7 (diskettes). Prijs 89,90. Ruime meerderheid computergebruikers werkt met gejatte programma's BART OLMER GPD die- Een donker achterafkamertje. In een doodnormale straat. Van buiten niets vreemds te zien. Binnen spuwt een bat terij kopieermachines dagelijks tiental len illegale CD-ROM's uit. De schijfjes met peperdure software vinden gretig aftrek. Zozeer zelfs dat steeds meer duistere lieden, met contacten in de drugswereld en de illegale kleding, zich ook op de illegale computer-CD's stor- De grote software-producenten becon curreren elkaar doorgaans met het mes op de keel. Maar in hun strijd tegen computerpiraten hebben zes Ameri kaanse fabrikanten een monsterver bond gesloten onder de naam 'Business Software Alliance' (BSA). Zeg maar: het wereldwijd opererende recherche-bu reau dat nu al zo'n drie jaar strijdt tegen het - even lucratief als illegaal - ko- piëreh van peperdure software. Volgens de BSA lijden softwaregigan ten over de hele wereld jaarlijks tiental len miljarden schade door het illegaal kopiëren van software. In Europa zou zo'n veertig procent van alle software- paketten illegaal zijn gekopiëerd. Scha de: tien miljard. Van alle Europese lan den spannen Frankrijk en Spanje abso luut de kroon: gezamelijke schade: 1,2 miljard. Zestig procent illegaal „In Nederland is het al even beroerd ge steld: zestig procent van alle software is illegaal", stelt Hans Ranselaar van com putergigant Microsoft en tevens hoofd- piratenspeurdervan BSA-Nederland. Volgens hem gebruiken vooral het mid den- en kleinbedrijf illegale kopieën. Grote ondernemingen laten dat wel uit hun hoofd, omdat ze dan bij storingen geen hulp krijgen van de fabrikant. Voor particulieren PC-gebruikers is dat geen punt en die kopiëren er dan ook lustig op los: negentig procent van de particu liere software is gejat. Om al die verloren miljoenen terug te halen, speurt de BSA naar de gebrui kers, dealers en producenten van illega le CD-ROM's. De schijfjes worden in al lerlei duistere circuits aangeboden voor een paar tientjes, terwijl de waarde van de software vaak tienduizenden gul dens bedraagt. Op zoek naar aanbiedin gen 'surfen' de BSA-speurders op Inter net, loggen in op bulletin boards, neu zen in advertentie-blaadjes en reageren op fax-aanbiedingen en advertenties bij supermarkten. Daarnaast heeft de BSA ook een 'verklikkerslijn'. Dagelijks bellen zo'n tien anonieme tipgevers het Meldpunt Softwarepiraterij, een 06-lijn. En bij de support-afdelingen van software-bedrij- ven vallen ook geregeld gebruikers van illegale kopieën door de mand. Dealers en producenten De BSA is vooral geïnteresseerd in de dealers en producenten. In ons land worden op grote schaal illegale kopieën gemaakt. „Dat komt in meerdere vor men voor. We stuiten vaak op illegale software, die bij de hardware wordt ge leverd. Dat zijn eenvoudige CD-ROM's zonder dure, fancy doos. Maar het aller ergste zijn de professionele, goedgelij- kende counterfits. Want de Idant ziet doorgaans niet dat het een illegale ko pie bereft en belt ons dus ook gewoon voor ondersteuning. Dat is een gemene vorm van oplichting," zegt Ranselaar. Maar particulieren maken op achterka mertjes zelf ook op grote schaal illegale kopieën. Een simpel apparaat van 2500 gulden kan in veertig minuten een CD- ROM maken. „De beschrijfbare, goud kleurige schijfjes kosten twee tientjes," zegt Ranselaar. „Dan laat je toch ge woon tien apparaten dag en nacht snorren? We weten dat het zo werkt en we weten ook waar ze ongeveer zitten en wie zich ermee bezighoudt." Zo rolde een pseudo-koopteam van de BSA vorige week een particuliere fabri- cage-lijn op in Alblasserdam. Op be trekkelijk kleine schaal maakte de ver dachte in zijn achterkamer illegale ko pieën. Bij diezelfde actie werden in Go- rinchem honderden schijfjes in beslag genomen van een dealer, die op veel grotere schaal handelde. De BSA-speurders hebben beide jon gens lange tijd op de korrel gehad. Het duurde lang voordat het team het ver trouwen won. „Dealers moet je paaien met aankopen. De eerste keer niet te veel kopen en daarna een grote order plaatsen. Zodra die worden geleverd, rollen we de boel op." Ranselaar: „We vermoeden dat er vijf tot tien organisaties bezig zijn met het vervaardigen van illegale software. Daar verdienen ze jaarlijks 20 miljoen aan. In de eerste helft van dit jaar hebben ze 90.000 CD ROM's gemaakt. Bij deze aantallen heb je met criminelen ie ma ken," zegt 1 lans Ranselaar van Micro soft. „Deze organisaties hebben banden met de handel in illegale kleding, drugs, dat soort zaken. Ze hebben de produk- tie nu bijzonder hoog opgevoerd, van wege de grote belangstellig voor Win dows "95." Windows 95 Ranselaar schat dat voor het einde van dit jaar in Nederland zo'n tweehonderd duizend illegale versies van Windows '95 zullen circuleren. „We zijn een aan tal netwerken op het spoor die in grote aantallen Windows '95 maken. Wat we daarmee gaan doen kan ik nog niet zeg gen. Ik kan niet zeggen of deze organi saties in het vizier zitten van de opspo ringsinstanties. Natuurlijk heb ik daar mee contact, maar ik zeg er niks over." Een anoniem lid van het pseudo-aan- koopteam van Business Software Alli ance. het samenwerkingsverband van een aantal grote software-bedrijven. er kent: „Met Windows '95 zijn we bezig, maar veruit de meeste CD-fabrikanten zullen het weigeren. We vermoeden dat een zeer beperkt aantal fabrikanten ver antwoordelijk is voor het overgrote deel van de illegale kopieën. We komen steeds dichterbij." Ukent dat t>ast wel dot spreekwoord eon die ezelen die steen. In computerland blijkt echter keer op keer dot dit spreekwoord ge doteerd is en dus niet eon toepassing is op onze digitali serende maatschappij. Dat zit namelijk zo: Ooit. een paar jaar geleden, heb ik samengewerkt met iemand die ook al geen verstand had van computers. Maar daar zat hij niet mee. Sterker nog: hij docht dot daarom heel veel mensen hem interessant vonden. Dal ze hem eigenlijk alleen maar dom vonden, bleek heel veel later pas. zo moest hij tot zijn schade en schande ondervinden. Maar, eerlijk is eerlijk, als je het op de lan gere termijn bekijkt was die collega nog niet zo dom Zijn stelling was dat je om een stukkie te tikken en een elektronische kaartenbak bij te houden geen supersnelle multimediamachine nodig had. Omdat je dat stukkie toch niet sneller kunt tikken dan dat je vingers het toet senbord kunrten beroeren. Op zich natuurlijk een onzin nige stelling, maar er zal wel een kern van waarheid in. Nadat m'n vorige computer was gestolen (maar dat is weer een heel ander verhaal) heb ik het met die stelling in het achterhoofd drie jaar zonder gedaan, ben elektri sche schrijfmachine (met correctielint) en een telefoon klapper waren genoeg, zo maakte ik mezelf wijs. Mensen die dat vreemd vonden (bij mij in de straat ben ik nog steeds dd computerkenner), kon ik rustig uitleggen dat ik nier meer aan die 'MHz-wedloop' ivenste owe te doen. Je hebt nog geen computer gekocht of je leest in de PC- -bladen dat je wederom een verouderd model hebt aan eexHaft voor veel te veel geld. Je bent nog maar amper toe aan VESA local bus of de standaard is alweer gezet door PCI. Ie hebt je DX-4 100 MHz machine nog niet uit de doos gehaald of de Pentium gekte steekt de kop op. Ie bent de winkel nog niet uit met een razendsnelle 75 MHz Pentium of de 133 MHz-versie wordt gelanceerd. En dat alles voor steeds minder geld. Hek wordljeervan. Ik heb tot dusver met een hoop dingen geld verloren, maar nooit zo structureel als met computers. En steeds stink ik er weer in. Er valt niet tegen af te schrijven. Wat je vandaag koopt is morgen de helft minder waard. Als je ge luk hebt. Zelfs een Trabant zakt minder snel in waarde. Maar goed. een week of wat geleden heb ik de knoop maar weer eens dooigehakt. Het elektronisch bankieren rukt op. Internet be gint echt wat te worden en m'n kinderen klagen dat ze op school niet meer kunnen mee komen als er tluns geen computer staat. Bovendien be ginnen nu ook mensen waarvan je het al helemaal niet verwacht als gekken computers te kopen en geïnteres seerd te vragen hoeveel Mb je onder de afdekkap hebt Kortom, legitieme redenen genoeg om maar weer zo'n ding aan te schaffen. Na een grondig marktonderzoek had ik besloten een state-of-lhe-art machine te bestel len. (leen confectie-model, maar handgemaakt dooreen klein doch betrouwbaar Haarlems computerbedrijf dat hetzelfde heet als de eigenaar. I n zo hoort hel ook. Maar dat terzijde. In mijn geval is het dus een 133 MHz gewor den. Ik geef toe dat het voor datgene wat ik met een com puterdoe overkill is. maar je bent wel weer lekker up-to- -date en vooralsnog is de mijne de snelste van het blok Een prettig gevoel. Tot er van de week weer een folder in de bus viel van Es- com waarin de jongste In tel-telg werd geïntroduceerd. Juist ja. een 150 MHz versie. En vrijwel tegelijkertijd lees ik op Internet dat de werkzaamheden aan de nieuwe Pentium-processor vlotten en we de eerste exemplaren begin volgend jaar kunnen verwachten. Processoren van 300 MHz en meer liggen onder handbereik. We kunnen er dus van uitgaan dal die 150 MHz al verouderd is op het moment dal ik dit zit te schrijven. En onderlussen besef ik dat ik voor de zoveelste keer in dezelfde val ben gelopen. Wederom heb ik een verouder de computer verkocht. En ik weet ook zeker dat ik nog vele malen in deze val zal lopen. Wie zei er trouwens dat ezels stom waren? Wouter Hendrikse is directeur van HUB, uitgever van onder meer PC Consument en WEB, het Internet magazine. Theorie-examen thuis Nerven EduDrive HEK KAMEN RAINING /XS?E»3W0EMt"j= EEHC<Ki Packard Bell lanceert nieuwe generatie PC's Als je de fabrikanten van computer-hard ware mag geloven, staat over een paar jaar bij een groot deel van de mensen de com puter in de huiskamer en is de tekstverwer ker van de werkkamer of de spelletjesma chine uit de kinder(?)kamer verworden tot een soort centraal station, van waaruit je ongeveer alles bedient wat met elektronika te maken heeft. In september lanceerde Oli vetti haar 'Envision', waarbij de televisie het beeldscherm is. 1 Iet systeem is een combi natie van PC. spelcomputer. CD-speler, enz. Prachtig natuurlijk, maar in de praktijk van een gezin niet echt logisch, want pro beer als heer des huizes maar eens een E- mailtje te versturen tijdens Goede Tijden Slechte Tijden. Packard Bell gelooft daarom niet in de com binatie van het TV-toestel en overige appa ratuur, maar ziet - evenals Olivetti - de PC straks veel meer in de huiskamer staan dan nu het geval is. Mèt een TV-mogelijkheid, maar naast het gewone toestel. Wanneer dat zo is. wordt het combineren van TV, Het opvallende 'wig-model' van Packard Bell, dat in een hoek kan worden geplaatst. foto CD-speler, HiFi-apparatuur, telefoon en antwoordapparaat wel erg verleidelijk. Maar ook als het hele spul in de werkkamer staat, is dat allemaal mogelijk. Probleem daarbij is natuurlijk wel dat er de nodige ka bels doorgetrokken moeten worden en wie parket of plavuizen heeft, weet dat dat grote moeilijkheden kan opleveren. Vormgeving is een belangrijke zaak, wan neer je praat over apparatuur voor de woonkamer. Packard Bell heeft daarbij dui delijk stilgestaan. De nieuwe lijn is fraai van model en wat een groot pluspunt is, zijn de geïntegreerde speakers, die zoasl bij veel TV's aan de zijkant van de monitor zijn ge plaatst. Er is ook een wigvormig model dat in een hoek past. Helaas is het spul nog al tijd gewoon grijs, maar er bestaat een rede lijke kans dat er te zijner lijd zwarte ombou wen worden gemaakt. Voor de gebruiker zijn echter andere zaken minstens even belangrijk. Wat kan ik ermee en hoe snel werkt het allemaal? Wel, er blijft weinig te wensen over met de nieuwe Packard Bells. Automatische toegang tot het n telefoonbeantwoorder. amphitheatergeluid, een quad speed CD- ROM, een faxmodem van 14.4K, eer. uiterst handige PC-bibliotheek (niet meer einde loos zoeken in vuistdikke boeken) en niet te vergeten de nieuwste versie van Navigator de fraai gestilleerde interfase van Packard Bell. Na het opstarten kom je in een huiskamer terecht, waar je TV, CD-speler, enz. kunt bedienen. Ook kun je bellen via een spriet- microfoon en de afstandsbediening en dat kan van een behoorlijke afstand. Vanuit de huiskamer kun je naar de informatiekamer (internet, CompuServe en de al genoemde bibliotheek) en de softwarekamer, waar je een lawine, vooraf reeds geïnstalleerde pro gramma's aantreft en die je uiteraard kunt uitbreiden met eigen spullen. Het software pakket en indrukwekkend: van Win dows 95, vi^ CorelDraw4, Encarta, World Cup Soccer en de taalschool Asterix tot Photo CD Manager, Dangerous Creatures van Microsoft en allerlei spellen. De nieuwe lijn van Packard Bell staat in de winkel tussen de 4.000 en de 4.600 gulden. voor het theoretisch verkeersexamen? Met het pro gramma EduDrive voor Win dows kun je thuis de sfeer van dit examen oproepen. Na een simpele installatie van de CD- ROM in Windows verschijnen er honderden dia's met verkeerssi tuaties of verkeersborden op het computerscherm. De bijbeho rende vraag staat er onder of, en dat is veel realistischer, wordt dooreen 'examinator' met een kalmerende stem echt gesteld. Daarvoor is wel een geluidskaart in de computer nodig. Wie het exa men thuis met goed gevolg aflegt (scores zijn na afloop beschikbaar) kan bijna niet meer zakken voor het echte theoretische examen. Als je het felbegeerde rose pa piertje hebt gehaald is de CD-ROM verder overbodig, tenzij je nog eens op herhaling wil. Je kunt het schijfje natuurlijk cadeau doen aan iemand die nog 'op' moet. EduDrive is een uitgave van Major Development en Den Boer Verkeersmiddelen en geschikt als voorberei ding op het theoretisch verkeersexamen A en B. I Iet programma is goedgekeurd door het CBR. EduDrive draait minimaal op een 80386-PC. er is 4 MB geheugen no dig. Windows 3.1 of hoger, een SVGA-videokaart. CD-ROM speler en een muis. Geluidskaart aanbevolen. HomeSoft Haarlem Prijs: 79,95 'Surfles' via een videoband 'Meedoen' op hel internet is op zich niet zó moeilijk. Ie neemt een abonnement bij een provi der, je krijgt de benodigde soft ware in huis en hoppa...je surft mee. Ja, was het allemaal maar zo simpel. Je moet toch de no dige kennis in huis hebben, wil je echt zinvol kunnen rondtoe ren binnen dat gigantische net werk. Multi Media International in Ix'euwarden heeft een gids uitgebracht voor beginners. Nee, nu eens geen boek, maar een videoband. Wie er even de nuten globaal wat het internet is i Maar er worden natuurlijk niet v gemaakt om internetters te begeleiden. In 35 minuten kun je de materie wel aanraken, maar meer niet. Een nuttige surfles voor kalme golfjes. Komen er schuim koppen op, dan verdwijn je in de diepte. Wie wil starten op het internet kan deze hand best even bekijken. Maar het is net als met de gewone televisie: lees eens een goed boek!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25