Honger Schumacher niet gestild Atlanta Braves leidt Ferreira schiet met scherp !*- i record Ontketende Greg van Hest loopt officieus Bezuinigen op vervoerskosten kunt u wel degelijk! Sport Zuid-Korea wint Holland-toernooi Arnouts kan ^Jaspers niet verontrusten Wist u dat u bij Kamsteeg al een echte Volkswagen Transporter Baseline Diesel met stuurbekrachtiging kunt aanschaffen voor slechts 27.995,- of leasen voor 849,- per mnd. full operational lease, 4 jaar/25.000 km p.j? Kamsteeg Baandag 23 oktober 1995 Wendlinger terug in Forniule-1 wenen De Oostenrijkse coureur Karl Wendlinger maakt komen de zondag zijn rentree in de Formule-1. De 26-jarige Oostenrij ker zal tijdens de Grand Prix van japan in Suzuka de tweede wa gen van het Sauber-Fordteam besturen. De coureur werd vijf maanden geleden afgelost door de Fransman Bouillon, omdat hij volgens de teamleiding onvoldoende presteerde. Wendlinger was al eens eerder een periode uitgeschakeld, nadat hij in mei 1994 door een ongeval levensgevaarlijk gewond was geraakt. Zijn eerste heroptreden had plaats in januari van dit jaar. Lansink wint in Mexico monterrey Jos Lansink heeft in het Mexicaanse Monterrey een voor Midden-Amerika meetellende wereldbekerwedstrijd ge wonnen. De Tukker bleef op de hengst Aldatus in de barrage foutloos en produceerde de snelste tijd. Met zijn overwinning verdiende Lansink 19.800 dollar, 30.000 gulden. Records gewichtheffers De Spartaan leiden Tweemaal goud en zilver was gisteren in Breda de oogst voor de junioren-gewichtheffers van krachtsportvereniging De Spartaan. Leidenaar Henk de Tombe trok en stootte halters van 95 respectievelijk 117,5 kilo en realiseerde inclusief het totaalge wicht drie nieuwe nationale records in de klasse tot en met 17 jaar. Over alle gewichts- en leeftijdsklasses samen kreeg het gro te talent van trainer Dick van 't Riet bovendien de dagprijs van het nationaal kampioenschap. Bij de meisjes tot en met 16 jaar verbeterde ook De Tombes clubgenote Ciska van der Berg de records die overigens al op haar eigen naam stonden. Met 55 en 70 kilogram was dat ook wel nodig, want met het totaal van 125 had ze slechtst vijf kilo voorsprong op haar Eindhovense concurrente. De derde medail lewinnaar was in de jongste klasse Wim van Dam, die veertig en vijftig kilo trok en stootte. Zandbergen naar Leimonias leiden Charlotte Zandbergen vertrekt bij tennisclub De Munnik en gaat naar Leimonias. Zandbergen blijft deze winter wel voor Leiden uitkomen in het wintercircuit van de tennisbond. Giste ren plaatsten Bart van Delft en Maaike Spoor zich via eerste plaatsen in het zogenaamde B-circuit voor het A-toernooi tot en met 14 jaar. Rijnsburger Van Delft klopte in de laatste kwalifika- tieronde Stefan van der Krogt. Spoor (Hillegom), ontdeed zich van districtsgenote Esther Kulk. Rutger de Wolf en Jolanda Hagemans hielden de titels in de hoogste categorie, tot en met 17 jaar, van het traditionele Jaap Noordman-jeugdtoernooi van Unicum in eigen huis. In de eindstrijd werd afgerekend met vertegenwoordigers van tennis club Kikkers, Michiel Vlijm en Margot Kleijn. De hoofdprijs bij de veertienjarigen ging naar Marcel Rodenbrug (Alkemade) en Margot Bisschops (Lisse). Duitse coureur prolongeert wereldtitel Formule 1 atletiekmedewerker Voor de tweede keer in zijn carrière heeft Greg van Hest tien kilometer op de weg afgelegd bin nen 28 minuten. De atleet van AV Schuurmans uit Vught won zaterdag in Waddinxveen onder ideale omstandigheden de zevende Coenecoop- loop in een recordtijd van 27.51. Bataaf Jan Dirk Hazeleger was op gepaste afstand de beste regio atleet in 30.28. De weergoden waren de atleten op het open parcours bijzonder gunstig gezind voor het reali seren van toptijden op de 10 kilometer. Lage luchtvochtigheid, nauwelijks wind en de milde temperatuur bezorgden vele van de 1250 deelne mers persoonlijke toptijden. Ten Kate Voor Van Hest betekende het tevens een officieus nationaal record. Vorig jaar november liep de pas 22-jarige atleet in China al een tijd van 27.59, waarmee hij de één jaar oude 28.13 van Marti ten Kate uit de boeken schrapte. Was dat nog in een estafettemarathon, in Wad dinxveen overtrof hij zichzelf in een individuele wedstrijd. Hij bleef daarmee de snelle buitenlan ders Bougra (Marokko. 28.28), Baket (28.29) en Petterson (Zuid-Afrika, 28.52) voor. Eindhovenaar Peter van der Velden was zesde (en tweede Ne derlander) in 29.04. Hazeleger miste na een behoudende start de aansluiting met de tweede groep, waarin meerde re landgenoten tijden liepen onder de 29 minu ten. Na een veelbelovende doorkomst halverwege in 15 minuten verloor de Bataaf solo enig terrein om als veertiende te finishen in 30.28. „Tegen zo'n grote groep lopen werkt nu een maal niet", berustte de Hazerswoudenaar in zijn lot. ,,Ze jutten elkaar op en lopen daardoor het tweede deel zelfs harder." Op enige afstand van Hazeleger liepen ook zijn clubgenoten Jaap van Duijvenvoorde en Henk van Velzen hard. Van Duijvenvoorde bleef, her steld van een blessure, veteraan Van Velzen op de 23ste plaats precies één stek voor. laatstgenoem de bleef wel voor het eerst binnen de 32 minuten (31.38 tegen 31.23 voor Van Duijvenvoorde). Opvallend was ook dat de Zoeterwoudse vete raan Harry Versteegen zijn clubgenoot Jo Ferket versloeg (32.15 om 32.19). De beste regio-atletes kwamen uit bij de veteranen, met Suze Groen in 't Woud als snelste in 37.28 (zesde). Op een halve minuut achterstand bleek ook clubgenote I.eny van der Plas tevreden (37.56). De Atlanta Braves hebben de eerste wedstrijd in de World Se ries tegen de Cleveland Indians in winst omgezet. In het eigen Fulton County Stadium werd het zaterdagavond 3-2 voor de Braves. Winnende werper werd Greg Maddux. Eerste honkman Fred McGriff sloeg een solo homerun in de tweede innings voor de thuisploeg. Maddux stond zeven innings op de heuvel voor de Atlanta Braves. Hij wierp 95 ballen, waarvan 63 keer slag, naar 24 opponenten, slechts drie boven het minimum. „Een betere pil cher dan Maddux loopt er mo menteel niet rond in de major leagues", complimenteerde ver liezend coach Hargrove de wer per van de Braves. „Greg is be paald geen power-pitcher, maar hij bezit alle eigenschappen die een coach graag ziet bij een werper." „Bij Maddux voelt een slag man zich oncomfortabel", vond Jim Thome, de derde honkman van de Indians. „Hij houdt de bal laag en is onvoorspelbaar in zijn variaties." De werper gooi de drie keer drie slag. Dertig klappen werden in het binnen veld verwerkt. In de reguliere competitie vestigde Maddux een record door ongeslagen te blijven in achttien opeenvol gende uitwedstrijden. De Indians namen voor de 57.318 toeschouwers in de eer ste slagbeurt de leiding. Mid denvelder Lofton stal het twee de en derde honk en kwam over de thuisplaat op een honkslag van Baerga. In de tweede in nings tekende McGriff voor de gelijkmaker met een homerun. In de zevende slagbeurt voeg den de Braves daar twee runs aan toe. Werper Orel I lershiser van tie Indians opende tie innings met twee maal vier wijd. De 37 jari ge pitcher, winnaar in 19HH van tie World Series met de U>s An geles Dodgers, werd vervangen floor reliever Assenmacher. I >ie liet met vier wijd de honken vol lopen. Op een fout van de Vene zulaanse korte stop Vi/.quel scoorde McGriff 2-1, waarna Belliard rechtsvelder Justice over de thuisplaat sloeg. 3-1. In de slotinnings bracht l-ol ton de spanning terug, iiii stal wederom het tweede en derde honk en scoorde op een wilde aangooi van McGriff (3 2). Re liever lx)pcz, die Maddux op volgde, stond verder geen hits toe. In de tweede wedstrijd in de best of seven staan Glavine (Braves) en Martinez (Indians) op de heuvel in het Fulton County Stadium. de geroutineerde keepster Lau- ra Robben liepen beiden een blessure op. Bij Van de Knaap schoot een duim uit de kom, Robben raakte geblesseerd aan haar knie. De doelvrouwe suk kelt al langer met het gewricht. „Maandag moet ik voor een on derzoek naar de dokter. Ik denk dat er een operatie zal volgen." Vertwijfeld Bouwer vroeg zich na afloop vertwijfeld af of hij Robben niet eerder had moeten wisselen om de knie te ontzien. Maar juist gisteren was Robben in vorm In de eerste helft voorkwam ze enkele- zekere doelpunten. Bij een redding in de tweede helft ging het mis met haar knie en nam Debbie Klijn haar plaats in. Zowel Nederland als Frankrijk maakte geen sterke indruk. Ne dcrland begon sterk. Binnen drie minuten stond het 3-0 voor de thuisploeg. Pas in de 22e mi nuut nam Frankrijk voor het eerst de leiding (8-7). Tien mi nuten voor het einde stond het nog 19-18 voor Frankrijk, dat in de slotfase verder uitliep. Een Juan Manuel Fangio is Michael Schumacher nog niet. De Argentijnse legende werd in de jaren vijftig vijf keer wereldkampioen in de Formule I, waarvan vier keer op rij. De Duitser schaarde zich gisteren op het circuit van Aida in Japan wel bij de groten. Hij werd de jongste van de zes coureurs die er in slaagden het wereldkam pioenschap in de meest prestigieuze tak van de auto sport te prolongeren. Dat was alleen aan Ascari, Fangio, Brabham, Prost en Senna voorbehouden. Maar niet aan coryfeëen als Lauda, Piquet, Stewart, Clark en Fittipaldi. Schumacher (26) verlengde gis teren zijn abonnement op de wereldtitel zoals een wereld kampioen paste: met een over winning in de Grote Prijs van de Pacific. Zijn achtste in dit sei zoen in vijftien GP's. Het sei zoenrecord staat op naam van Nigel Mansell met negen zeges. Dat wordt het doel van de eer zuchtige Duitser uit Kerpen in de resterende twee races, in de GP's van Japan en Australië. Op het 3703 meter lange, re latief langzame circuit van Aida had Schumacher aan een vierde plaats voldoende om de wereld titel te behouden. Het tekende de instelling en vakbekwaam heid van de Duitser, dat hij met de zege aan de haal ging. Als derde gestart, stuurde hij op het juiste moment, na 50 van de 83 ronden, zijn Benetton naar de koppositie. Leider Coulthard stond in de pits voor een ban denwissel. De 24-jarige Schot slaagde er niet in zijn vierde opeenvolgen de pole-positie in winst om te zetten. Met bijna vijftien secon den achterstand werd de Willi ams-coureur voor de vierde keer in dit seizoen tweede. Hij bleef zijn kopman Damon Hill ruim voor. De Brit liep 48 se conden achterstand op en werd derde. De rest van het veld werd een of meerdere keren gedub beid. Natuurtalent Schumacher is een natuurtalent in de Formule I. Maar eentje zonder het charisma van Senna. Vier jaar geleden debuteerde hij in een Jordan in de Grote Prijs van België. Hij reed de zevende starttijd, waarna de wedstrijd binnen 500 meter voor hem af gelopen was door problemen met de koppeling. Maar zijn naam was gevestigd en het con tract bij Benetton lag klaar. Bij Benetton verzamelde hij zijn achttien overwinningen en 37 podiumplaatsen in 67 races. „Ik dacht dat Michael een goe de coureur was, geen grote", zei Gerhard Berger in Aida. „Ik moet mijn mening herzien. Mi chael is veel meer dan een goe de coureur. Hij is een van de groten." Heinz-Harald Frent- zen, met wie Schumacher in zijn jeugd veel optrok, herinner de zich een voorval uit 1990. „Wij gingen samen naar Oos tenrijk voor een fitness-test. De wegen waren besneeuwd en spekglad. Michael zat achter het stuur en reed hard, onverant woord hard, vond ik. Na aan komst in het ziekenhuis werd mijn pols gemeten. Ik had 120 of meer en de dokter vroeg of ik okay was. Ik antwoorrde dat ik een beetje opgewonden was. Michael had 60 of 70, niks aan de hand. Ongelofelijk, zijn pols was volkomen normaal." Kartingbaan Vier jaar was Schumacher toen hij zijn kart-wagentje tegen een lantaarnpaal voor het ouderlijk huis parkeerde. Zijn vader, een metselaar, nam hem daarop vervolgens mee naar de lokale kartingbaan. Hij werd Duits en Europees kampioen, werd we reldkampioen sportwagens en vertoefde een jaartje in de For mule 3. Zijn toekomst lag bij Benet ton in de Formule I. De stal die hij aan het einde van dit seizoen na vier jaar inruilt voor Ferrari. De Italiaanse multinationaal trok de Duitser aan voor tachtig miljoen gulden in twee jaar. „Ik wil races winnen", zei hij over zijn toekomst. „Wereldtitels in teresseren mij niet zo veel. Ra ces winnen wel." Schumacher gaat op jacht naar het record van Alain Prost, die 51 GP's op zijn naam bracht. Niet naar het record van Fangio, de Argentijn die op 17 juli op 84-jarige leeftijd overleed en de enige coureur was in de 46-jarige historie van de For mule I met vijf wereldtitels. Wayne Ferreira gebruikt zijn racket als geweer. Pete Sampras had geen verweer tegen de Zuidafrikaan in de finale van Lyon. foto epa Pete Sampras was weer eens de oceaan overgevlogen. Voor zijn lievelingstoernooi, in Lyon, waar hij in '91, '92 en '93 zege vierde. De missie mislukte. In de finale was Wayne Ferreira met 7-6 5-7 6-3 te sterk. Ferreira had in de halve eindstrijd de nummer twee van de plaatsing, Kafelnikov, verrast. Voor de 24-jarige Zuidafrikaan .was de zege in Lyon de vierde van het seizoen, na Dubaï. München en Ostrava. „Maar dit was mijn beste wedstrijd van het seizoen. Ik heb Pete de hele wedstrijd onder druk kunnen houden." Sampras was vol lof over zijn tegenstander. „Wayne sloeg de ongelooflijkste ballen. Op zulke dagen kan hij iedere topper van de baan slaan. Dan kun je hem ook beter niet treffen. Vooral als je opslag niet helemaal uit de verf komt", aldus Sampras die voor Lyon drie weken rust had. Peking kreeg gisteren de voorziene finale. Chang, num mer vijf op de wereldranglijst en in de Chinese hoofdstad aan voerder van de plaatsingslijst, stuitte op de Italiaan Renzo Furlan, tweede geplaatst. Chang won. aangemoedigd door 2000 Chinese supporters, met 7-5 6- 2. Het was zijn derde overwin ning in Peking op rij. De cheque van 70.000 gulden liet hij volgen door een toespraak in het Chi nees. Muster wil graag nummer één van de wereld worden. Hij zegt dat dat alleen kan als de Amerikanen zich wat vaker in Europa laten zien. Dat was afge lopen week het geval. Het lever de Muster echter geen bonus punten op. De Oostenrijker trof er in Wenen géén. Hij bleek uit eindelijk zelf de grootste scalp. De nummer drie van de wereld ranglijst verloor in de finale van de Belg Filip Dewulf, 7-5 6-2 1-6 7-5. Voor de mondiale nummer 119 betekende het de eerste ATP- toernooizege. Stefan Edberg won gisteren het invitatietoernooi in Hong kong. De Zweed versloeg in de Finale de Italiaan Gaudenzi, die in de halve finale profiteerde van een blessure van het Australische talent Philippous- sis. Het dubbelspel was voor Haarhuis en Eltingh die de Amerikanen Reneberg en McEnroe met tweemaal 6-4 ver sloegen. In het vrouwentoernooi vati Brighton bleef Kristie Boogert in de halve finales steken. De Zuidbeijerlandse verloor van de latere winnares Mary Joe Fer nandez, 3-6 6-1 6-3. De Ameri kaanse won in de finale van de Zuidafrikaanse Amanda Coet- zer, 6-4 7-5. De handbalstcrs van Zuid-Ko rea hebben gisteren in Schie dam het Holland-toernooi gc wonnen. De Aziatische supre matie kwam niet als een verras sing. Zuid-Korea gold als de grote favoriet voor de eindzege Het team won in zijn laatste wedstrijd met 30-17 van Honga rije dat in de eindstand achter Zuid-Korea en Frankrijk derde werd. Nederland eindigde met twee overwinningen als vierde. )p de laatste toernooidag was Frank rijk met 27-20 de meerdere van de ploeg van bondscoach Bert Bouwer, die overigens redelijk tevreden terugkeek op de wed strijd. Instorten „Tot acht minuten voor tijd ging het gelijk op. daarna kwam het verschil pas tot stand. Vorig jaar stortte het team na de rust meestal meteen in." Bouwer kreeg tegen Frankrijk twee te genvallers te verwerken. Aan voerster Petra van de Knaap en veghel gpd Eén was er die in het Oostbra- m bantse Veghel Dick Jaspers van een vijfde Mastertitel had kun nen houden. Die ene met lef, lan Arnouts. De Etten-Leurse kastelein acteerde gisteren ech ter in de anonimiteit van de ochtend. Toen de Blauwe Kei bijna verlaten was. Spelen om plaats drie en vier; de meest ondankbare wedstrijd van het toernooi. Arnouts, tweevoudig Néder- lands kampioen, won van de uitgebluste Habraken. ledereen inde het hem omdat hij tij- ;ns dit niet-erkend Neder lands kampioenschap drieban den de enige was geweest die troon van Jaspers aan het wankelen bracht. Dat gebeurde zaterdagavond toen de de 30-jarige Willebror- der even niet het niveau haalde waarmee hij het toernooi naar z'n hand zette. Arnouts kwam zelfs 2-1 voor in sets, maar liet ip 13-11 achter in de vierde sët n alleraardigste mogelijkheid inbenut. De oude en nieuwe laster was overigens niet in niek geraakt van die achter- ttand. „Ik raak niet meer zo snel n slag. Ik heb veel meer fina les gespeeld dan die jongens, ik 'ien mentaal sterk en ik kan ied vechten. Ik geef me niet teer zo snel gewonnen." Arnouts kon met opgeheven toofd het toneel verlaten. Frans n Kuijk, die zich in de toe- mst meer in het professionele cuit wil bewegen, niet. „Ik kan onmogelijk tevreden zijn. Ik speelde geen best toernooi, de 'echte vorm was er niet." Toch had Van Kuijk na 15-4 en 15-6 in de derde set nog wat (ijdele) hoop gekoesterd. „Je komt 9»1 voor. Dan denk je terug aan de avond tevoren. Toen lukte het tegen Habraken ook om van een 2-0 achterstand terug te ko men." Tegen Jaspers dus niet. nDie begon de derde set, na drie poedels en slechts eentje in de vierde beurt, aan een impone rende inhaalrace. Het derde te# punt van de serie („M'n enige van het toernooi") was een lucky one. Daarna raakte Jas pers alles loepzuiver. JÊÈÈÊm Schumacher (voorgrond) valt huilend in de armen van Flavio Briatore, de manager van Benneton.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23