UIT Indianen protesteren bij World Series Huitema staat versteld van nieuwe zege Sport n\ Verbolgen Van Koetsveld stopt met shorttrack «ANDAG 23 OKTOBER 1995 terke start inioren IHCL pnincen marc van der jact jewerker H 'erse junioren van de Indoor it set rdrij Club Leiden (IHCL) t waj )ben goede prestaties gele id tijdens de openingswed- ijden van het nieuwe short- g ckseizoen. Vincent Jansen de inde in het Groningse sport- moe ïtrum Kardinge zijn kracht. 3hen B-junior plaatste zich tijdens Cat Herfsttoernooi op de 500 drie ter en de 1000 nieter niet kon 'r de A-finale, maar won wel B-finales van beide afstan- s jop aansprekende wijze, hun lanie de Lange (Leiderdorp) dit i Chantal Boer (Woubrugge) t een Mnen sterk voor de dag bij n Ho meisjes junioren B. Beide teken irttracksters plaatsten zich very »r de A-finale van zowel de meter als de 1000 meter, arin moesten ze echter de lijnbaar onverslaanbare Ellen i go egers (uitkomend voor het i slag i®st Overijssel) voor zich dul- lk sc Boer acteerde eveneens in meter-finale en werd mis iter Wiegers tweede. De Lan- t om eiste de winst in de B-finale Het IHCL-duo boog tijdens afsluitende 1500 meter op- Nat uw voor de eeuwige concur- te Wiegers. categorie junioren C im- H aeerden Cees Juffermans, len van Goozen en Leonie k. Het drietal behaalde res- ichtig :tievelijk de eerste, tweede en tmin de eindklassering. li; ïvano en ouma winnen l K karate eO unie Rivano en Annelies lp ima hebben, zoals verwacht, Nederlands kampioenschap ate alle categorieën gewon - De Amsterdammer van rtschool Kiai-do versloeg eren in de Utrechtse sport - Lunetten zijn ploeggenoot van der Meijden. Annelies Co una van sportschool Muil- uit Dordrecht won in de dstrijd van Carla Hoitinga sportschool Raymond Snel eeuwarden. ij de mannen eindigden 1 insma van sportschool ilwijk en Kemp van sport- nojool Kenamju uit Bloemen- m is 1 op de derde plaats. Bij de andcuwen ging het brons naar twee tan van Kiai-do Amsterdam Weltz van sportschool Muil- PVALLEND AANWEZIG im: Henk Philipse kjee ftijd: 45 jaar Jop foep: medewerker AKZO eidsrechter Henk Philipse gaf ens het duel om de LD-Cup m ROAC'79 en Hazerswoud- Boys (de wedstrijd eindigde 14-0 in het voordeel van de b uit Rijpwetering) een van spelers een tijdstraf van vijf uiten in plaats van een gele irt. De KNVB-reglementen men de tijdstraf bij hetsenio- voetbal niet. dat zo? Dan heb ik een foutje vtakt." arom gaf u die tijdstraf? 1 vond het een mooie oplos- 'r Het was eigenlijk geen dstrijd voor gele kaarten. Het een sportief duel, moet ik tien minuten voor tijd nog gele kaart geven. Toen ik het maal had gedaan, realiseer- k^a ik me meteen dat het eigen- niet mocht. Maar ik had de j*® lissing al genomen en ik wil- a het niet meer terugdraaien. l is overigens de enige fout in n| wedstrijd die ik heb gemaakt, had de wedstrijd goed in de vL" ^de amen bestuurslden van de ta: er na afl°°P noS °P te~ e vertelden me wel dat ik een l had gemaakt, maar zij ^e" er °°k &een Problemen P Niemand eigenlijk. Ook de ird i cigeriuj*- tejfende speler stapte zo van veld. uit ii dat de tijdstraf in de *ls moet worden opgeno- ,nIl? P6 vind het een goede regel. In h geval als dit is er geen betere ossing. Ik dacht dat de vijf- tutenstraf alleen nog bij de ev9gd voorkwam. Of is-ie daar al afgeschaft?" iriyj tft u het voorval nog op het r ^fdstrijdfortnuliergemeld? er is niets op het formulier tomen. Iedereen had er vrede Amerikaanse indianen heb ben protestacties aangekon digd tijdens de World Series honkbal. Volgens hen moedi gen de finalisten, de Atlanta Braves en de Cleveland In dians, racisme aan. Beide clubs associëren zich met indiaanse symbolen en mascottes. „Indianen zijn het enige volk ter wereld dat als sportmascot- te wordt gebruikt", zei Ken Rhyne, één van de leiders van de indiaanse beweging in de Verenigde Staten. „Als Atlanta zich zou vernoemen naar de negros (negers) of hispanics (spaanstaligen,) zou het sta dion nog vannacht worden plat gebrand." Volgens Michael Haney, lid van de semanole-indianenstam in Oklahoma, moet het over zijn met grappen maken over zijn afstamming. „We vragen om integriteit. Niet om werkgele genheid, niet om ons land te rug te krijgen. We moeten er vanaf dat indianen uitgelachen worden." In het programmaboekje was de naam van Bart Veldkamp niet te vinden. Toch verscheen hij zaterdag onder nummer 54 als deelnemer van de KNSB- marathon op het ijs. Het was zijn eerste marathon als Belg. De gouden medaille-winnaar van de olympische 10 kilome ter in Albertville reed echter niet in zijn nieuwe Belgische driekleur-uitrusting. Die was nog niet klaar. Veldkamp werkt dit seizoen zijn trainingen alleen af. Hij voelt zich er lekker bij. „Het is een nieuwe uitdaging. Ik kan nu doen en laten wat ik zelf wil. In de kernploeg had je van die strakke trainingsprogramma's. Dat stoorde mij. Ik heb nu weer de oude programma's opge pakt. Ik fiets veel en doe veel duurtrainingen. Mijn duurver- mogen is veel beter dan in voorgaande jaren. Ik zit op het niveau van 1990, toen ik Euro pees kampioen werd. In dat jaar reed ik ook veel mara thons. In de kernploeg was daar geen ruimte voor. Wat ik mis in het marathonwereldje is de zesdaagse. Ik kwam daar al tijd van in vorm." Over een maand neemt Veld kamp deel aan de World Cup Wedstrijden in Berlijn. Tot die tijd rijdt hij nog vier mara thons. „Als je altijd alleen traint, heb je'natuurlijk wel wat competitie nodig. Het ging vandaag tot aan de finale goed. Ik maakte in de laatste ronde een misslag, verloor snelheid en zag drie jongens voorbij ko men. Nee, ik ging niet voor de hoofdprijs. Ik had hooguit vijf de kunnen worden", aldus Veldkamp, die beslag legde op de negende plaats. Maarten den Bakker heeft onlangs geneusd bij de be roemde Italiaanse wetenschap per professor Conconi. De Ab- bebroekse profwielrenner was in gezelschap van inspannings fysioloog Adrie van Diemen uit Zoeterwoude, die onder ande ren wereldkampioen der ama teurs Dannv Nelissen het afge lopen jaar intensief heeft bege leid. Den Bakker nam gisteren deel aan de Brinta-Beach-Classic, een strandrace voor mountain- bikers tussen Scheveningen en Zandvoort. Een dag tevoren reed hij nog de najaarsklassie- ker Ronde van Lombardije. De Zuidhollander was dit seizoen in het wereldbekerklassement de beste Nederlander op de ne gende plaats met 26 punten. „Gedeeltelijk hebben wij er iets van opgestoken. Het was een oppervlakkig onderhoud. We hebben geen uitgebalanceerde trainingsmethoden gekregen", vertelde Den Bakker gisteren in Zandvoort. „Conconi heeft niet het achter ste van zijn tong laten zien. Binnenkort ga ik wel langs bij Van Diemen. Of ik nog contact opneem met Conconi weet ik niet. We hebben nog geen nieuwe afspraak gemaakt. Als ik met de methoden van Con- Herbert Neumann over de mo gelijke reden van zijn ontslag hij Anderlecht in VI: „Er zijn veel antwoorden moge lijk. Ik heb er lang over nage dacht en kan het maar met één woord verklaren: paniek. Ahso lute paniek. Onstaan na de 0-1 tegen Ferencvaros. De Cham pions league stond op de tocht en daarmee geld, geld, geld. Daarover hadden ze het voort durend en misschien hebben ze gehoopt op een shockeffect. Stan Valckx over de malaise vorig jaar bij PSV in VI: „Voor De Mos was er een on werkbare situatie ontslaan. Vanwege de onrust in de ploeg. Als de resultaten uitblijven ge beurt overal hetzelfde Dan sneuvelt de trainer. Met Kees Rij vers dacht ik even dat we het lek boven hadden. Maar hij schoof teveel met spelers. De ene keer speelden we met twee verdedi gers, dan met drie en dan met vijf. We leefden van wedstrijd naar wedstrijd. Speelden op hoop van zegen. Dick Advocaat heeft heel duidelijk gezegd: we beginnen van hier en van hieruit gaan we bouwen. I)at hadden we nodig. Het elftal is van ach teruit neergezet. 'tennisser Sjeng Schalken over zijn gevoelens op de baan in De Volkskrant: Niemand heeft ook maar een flauw hemd van de dingen die door je heen gaan. Ik heb soms gekke gedachten. Dan zie ik bij voorbeeld een mooie vrouw in het publiek zitten en daar denk ik dan gewoon onder de rally aan. Godver wat een mooi ding. En dat ziet helemaal niemand." Niki l.auda, ex-autocoureur over zijn liefde voor de Formu le I in De Telegraaf; „Ik geef toe dat ik liever nu zou racen dan in mijn tijd. Niet al leen valt er nu veel meer geld te verdienen, maar de sport is ook veel veiliger geworden. Als ik in de Verenigde Staten zou leven, was mijn moeder al lang door mij aangeklaagd wegens het een flink aantal jaren te vroeg ter wereld brengen van haar zoon." GESPROKEN Voorzitter Hans Horneman van (ïo Ahead Eagles over de mogelijke bouw van een nieuw stadion in VI: Natuurlijk zijn supporters be langrijk. Ook diegenen die een nieuw stadion niet zien zitten. En de sfeer in de Adelaarshorst is geweldig als je daar 's avonds de voetballers het veld op ziet ko men. Maar in de Adelaarshorst kunnen we het publiek geen be ter voetbal bieden, komen we moeilijk weg uit de degradatie zone. We zullen zelfs naamloos in de eerste divisie belanden. Dat wil ik niet, daarvoor heeft deze club een te grote geschiedenis. Een stukje van deze traditie moeten we durven achterlaten. Wie praat in Heerenveen nog over het oude stadion? Wie praat in Utrecht nog over de ou de Galgewaard?" Karei Aalbers, voorzitter van Vitese over de matige resulta- ten In VI: „De klok tikt onverbiddelijk door. We kunnen niet eeuwig blijven wachten tot het beter wordt. We hebben ons ais be stuur sterk gemaakt voor de komst van Ronald Spelbos. Daaraan ligt een hele filosofie ten grondslag. Maar als je als voorzitter merkt dat de trainer en spelers om welke reden dan ook niet bij elkaar passen, moet je nadenken. Als mocht blijken dat er geen sprake meer is van een werkbare situatie, zul je misschien tot de conclusie kun tien komen dat het beter is uit elkaar te gaan. FC Twente-trainer Issy ten Donkelaar over zijn binding met de spelersgroep in VI: „Tja, binding. Het is niet zo dat ik met de spelers voorop loop in de polonaise. Dus die binding is er nooit geweest. Ik neem Be hoorlijk wat afstand. Ered Rut ten (assistent-trainer) heeft een betere binding met de spelers dan ik. Voor mij hoeft dat niet. Ik heb wel contact met de groep maar op mijn manier. Errol Refos, eens van Feyc- noord en nu bij FC Utrecht, over de waarde van het voetbal In VI: „Er is natuurlijk meer in het le ven dan voetbal. Toen ik pas be gon als prof dacht ik: ik wil dit en ik wil dat. Ja, we willen alle maal naar Ajax. Maar dat heb je niet zelf in handen. Dat bepaalt God. Ik was voorheen louter be zig met voetbal, maar nu lees ik helemaal geen sportnieuws meer. Wat kan mij het nou sche len wie er is geschorst en bij NEC is geblesseerd. Wat er in Bosnië aan de hand is, die etnische zui veringen, de terroristische aan slagen in Algerije en de kern proeven die Frankrijk doet. Dal zijn zaken die me bezig hou den. Kenny Lofton van de Cleveland Indians doet in de eerste wedstrijd van de World Series tegen de Atlanta Braves datgene waar hij het hele sei zoen al patent op heeft. De speler met de meeste 'stolen bases' van de Major League steelt opnieuw een honk. Amerikaanse indianen hebben protestacties aangekondigd omdat beide ploegen gebruik maken van Indiaanse symbolen en macottes en de indianen daarmee belachelijk ma ken. Atlanta won de eerste ontmoeting met Cleveland. foto reuter coni zou gaan werken, wil dat nog niet zeggen dat ik volgend jaar alle wereldbekerklassiekers win. Want ik mag me niet ver gelijken met bij voorbeeld Mo- ser. Chiappucci of Fondriest. Iedere wielrenner zit nu een maal anders in elkaar." De erkende vechtsport- en krachtsportorganisaties in Nederland distantiëren zich van elke vorm van Free Fight, Ultimate Fight en vergelijkbare evenementen. Dat is besloten in een overleg van staatssecre taris Erica Terpstra en de door het NOCNSF erkende vecht sport- en krachtsportorganisa ties. De staatssecretaris van VWS laat juridisch onderzoek doen naar de mogelijkheid de regle menten van de bonden zoda nig aan te passen dat deelne- mame van hun leden aan Free Fight en Ultimate Fight wordt verboden. De Judo Bond Nederland, Taekwondo Bond Nederland, Karate Do Bond, Federatie Oosterse Gevechtskunsten. Ne derlandse Boks Bond en de Ko ninklijke Nederlandse Kracht sport Bond steunen de staats secretaris in haar streven deze vorm van gevechtsevenemen ten tegen te gaan. In het over leg hebben de organisaties de inrentie uitgesproken te onder zoeken of sancties mogelijk zijn tegen hun leden die door deel nemen aan dit soort evene menten de eigen sport in dis krediet brengen. Verder zullen de organisaties actief meewerken aan een on derzoek in samenwerking met de staatssecretaris. Dat onder zoek moet duidelijk maken wat gerekend kan worden tot vechtsport en wat behoort tot de categorie Free- en Ultimate Fight en dergelijke. Bij deze 'sporten' mogen de deelnemers elkaar vrijwel onbeperkt ernstig letsel toebrengen. Staatssecretaris Terpstra heeft eerder in antwoord op vragen van het kamerlid Rijpstra (WD) over Ultimate l ight, toe gezegd aan de erkende vecht sportorganisaties te verzoeken zich te distantiëren en maatre gelen te nemen tegen de leden die zich daarmee bezighouden. Joëlle van Koetsveld zet een punt achter haar carrière als shorttrackster. De 24-jarige Friezin, die in 1991 tweede werd op het wereldkampioenschap, werd tijdens haar loopbaan veel geplaagd door blessures. Ze werd zeven keer geopereerd aan de linkerknie. Het vorige seizoen kwam Van Koetsveld opnieuw in de kern ploeg. Ze reed met een brace om de knie. Bij de nationale ti telstrijd eind februari ontston den daarover problemen. De KNSB verbood haar mee te doen. Van Koetsveld nam een advocaat in de arm en won de zaak. De brace verhinderde echter wel deelname aan het WK in het Noorse Gjovik. De ISU (Internationale Schaats Unie) vond het te riskant. Brace De schaatsbestuurders beloof den haar toen zo snel mogelijk definitief uitsluitsel te geven of het verantwoord is met een bra ce te rijden. Van Koetsveld, die in de kernploeg zit, heeft nog steeds niets gehoord. „Ik ben nog net zo ver als in februari van dit jaar", vertelde Van Koetsveld. „Ik heb de afge lopen zomer vaak bij de schaatsbond geïnformeerd hoe het met mijn brace zat. Ik heb niets anders dan leugens ge hoord. Maand op maand werd de uitspraak opgeschoven. Zo ga je niet met topsporters om. Ik probeerde op het hoogste ni veau terug te komen, maar het werd me onmogelijk gemaakt. Daarom stop ik er nu mee". Reinier van Oostheim, lid van de sectie shorttrack van de schaatsbond, reageerde ver baasd op de uitspraken van Van Koetsveld. „Zo ver ik weet heb ben we voor Van Koetsveld alles gedaan wat we konden", aldus Van Oostheim. „Alle informatie die we over de brace hebben binnen gekregen, hebben we onmiddellijk aan Van Koetsveld en haar advocaat doorgespeeld. Het is jammer dat ze stopt. Maar ik weet niet wat we nog meer voor haar hadden kunnen doen." Angenent komt te kort in eindsprint van eerste marathon om KNSB-Cup Lammert Huitema heeft de eerste wedstrijd om de KNSB-Cup op zijn naam geschreven. De marathon schaatser uit Roden was op de Amsterdamse Jaap Edenbaan in de eindsprint sneller dan acht mede vluchters. Huitema won vorige week in Assen ook al de openingswedstrijd, die echter niet voor het Cup klassement meetelt. Afge lopen zaterdag imponeer den onder het toeziend oog van ploegleider Frans Overdevest eveneens zijn teamgenoten Ruud Borst en Piet Kleine. De leden van de Klerk's-formatie zijn op dit moment dan ook de te kloppen rijders. amsterdam marc van der jagt medewerker Over één ding waren de kenners het afgelopen zaterdag in café restaurant De Skeeve Skaes eens. De 25ste schaatsmarathon om de Jaap Eden Trofee zou een boefend schouwspel ople veren. De verwachting was dat het vuurwerk van de op papier vier sterkste ploegen zou ko men. De rijders van Dasia, Klerk's, Netwerk VSP en Van Lingen stelden de vele liefheb bers niet teleur. Tijdens de openingsfase ge beurde er van alles, behalve de kat uit de boom kijken. Remco Boonstoppel liet direct zien, dat hij zijn stempel op de 100 meter lange wedstrijd wilde drukken. De schaatser uit Maarssen pro beerde al vroeg weg te komen, maar zou later in de race opge ven. Vooral Leiderdorper Ruud Borst, diens ploeggenoot Piet Debuterend A-rijder Eric Feenstra viel zaterdag drie ronden voor de finish letterlijk uit de kopgroep tijdens de 25ste marathon om de Jaap Eden-tro fee- FOTO ANP Kleine en Bart Veldkamp impo neerden in het eerste kwart van de wedstrijd. Zij meldden zich doorlopend bij de voorsten en controleerden het deelnemers veld. De eerste serieuze vluchtpo ging werd halverwege de wed strijd ondernomen. Negen rij ders sloegen een aanzienlijk gat, maar het peloton achterhaalde de vluchters dank zij tempover snellingen van Alphenaar Henk Angenent en de voor België uit komende Veldkamp. De beslis sing op het uitstekende ijs van de Jaap Edenbaan viel 39 ron den voor het einde. Arnold Stam voerde het tempo zo op, dat hij met negen oplettende collega's in zijn kielzog kon wegrijden uit het aarzelende peloton. De Netwerk VSP-ploeg had met Angenent en Jan Eise Kromkamp in de kopgroep een numerieke voorsprong, maar haalde daar uiteindelijk geen voordeel uit. Hun ploeggenoot Arend Veenhof zorgde aan kop van het peloton voor het nodige afstopwerk. De tien hadden ne gen ronden nodig om het pelo ton te dubbelen. Haico Bouma wilde zich niet neerleggen bij de ontwikkelingen en ondernam verwoede pogingen om weg te komen. Zijn ijver werd na af loop beloond met de eerste plaats in het 'klassement voor de strijdlustigste rijder'. De tien koplopers schaatsten volgens de reglementen vijf ex tra ronden. Eric Feenstra viel weg door een val in de eerste bocht, maar de overige rijders bleven bijeen. Huitema pas seerde met nog één ronde te gaan als eerste de finishlijn. De oersterke marathonschaatser uit Roden, die aan één oog blind is, hield zijn koppositie in de eindsprint vast. „Ik sta hele maal van mezelf te kijken. Vori ge week winst in Assen en nu hier. Normaal gesproken ben ik een dieseltje en heb ik een aan tal wedstrijden nodig om op gang te komen", aldus Huite ma. Thuisrijders De 'thuisrijders' Hans Pieterse (Diemen) en Youri Takken (Am sterdam) drukten verrassend hun schaatsen respectievelijk als tweede en derde over de streep. Huitema, die snel is in geburgerd bij de sterke Klerk's- ploeg, zorgde nog voor op schudding doordat hij niet op tijd bij de huldiging verscheen. I lij gaf tol woede van wedstrijd leider Wim Snijders voorkeur aan een interview voor de ca mera van Studio Sport. De ambitieuze Angenent (zesde) kwam net als de hard werkende Stam (vierde) en Veldkamp (negende) op de laatste meters te kort. Zeven ronden voor het einde ontsnap ten nog zes rijders aan de aan dacht van het peloton, onder wie Peter Baars. De schaatser uit Nieuw-Vennep kwam na 100 ronden als 14de binnen. Dat was drie plaatsen voor de uiterst actieve Borst, die de sprint van het peloton won.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21