Franse politie faalt in bestrijding terrorisme Ook rijbewijs is in Moskou gewoon te koop Ruk naar rechts misser van Britse Conservatieven Feiten Meningen Ongehuwd zwanger geen probleem voor Fransen MAANDAG 23 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE Premier Major is bereid Britse deelname aan de invoering van de Europese munt voor 2002 af te zweren. Volgens de Britse zakenkrant Financial Times staat Major op het punt een dergelijke verkiezingsbelofte van de Conservatieve Partij goed te keuren. In hun programma voor de verkiezingen van 1997 willen de Conservatieven vastleg gen dat Groot-Brittannië in de maximaal vijfjaar dat het nieuwe parlement zit, ofwel voor 2002, niet toetreedt tot de Economi sche en Monetaire Unie (EMU). Volgens de krant zit vooral minister Dor- rell (volksgezondheid) de premier achter zijn broek om zich aan te sluiten bij zo'n verkiezingsmanifest. Volgens Dorrell zal de EMU, die in 1999 van start moet gaan, in werkelijkheid niet eerder dan in 2002 begin nen. De voorgestelde verkiezingsbelofte is dan ook voor binnenlands gebruik, om de kiezers gunstig te stemmen, en zal weinig schade in het buitenland berokkenen. Het is hard nodig de kiezers te paaien, want uit een recente peiling blijkt dat de Britse kiezers de Labour-oppositie nu be schouwen als de partij van het midden en gematigder dan de naar rechts opgescho ven Conservatieven. Vooraanstaande verte genwoordigers van de linkervleugel van de Conservatieven waarschuwen dan ook dat de partij bij de volgende algemene verkie zingen dreigt te worden weggevaagd. De peiling in opdracht van de Sunday Ti mes maakte gisteren een einde aan de hoop van Major en zijn regering dat na het partij congres, waar de partij een ferme ruk naar rechts maakte, de kansen van de partij zou den keren. Het tegendeel gebeurde: labour breidde zijn reeds aanzienlijke voorsprong uit tot dertig procent. De populariteit van de Conservatieven daalde met één procent tot 26 procent. De nieuwe peiling geeft aan dat Labour- leider Tony Blair, die de partij heeft ont daan van zijn oude, socialistische bagage, zich meester heeft gemaakt van het politie ke midden. Slechts 23 procent van de Brit ten beschouwt Labour nog als links en 50 procent noemt het een gematigde partij. Blair is erin geslaagd Labour een gezicht te geven dat steeds meer Britten aanspreekt: zeven van de tien zien zichzelf als gema- tigd. Een Conservatief kabinetslid klaagde za terdag: ,,Wij spelen Blair behoorlijk in de kaart door naar rechts op te schuiven. Wij zullen zo zeer weinig stemmen krijgen bij de parlementsverkiezingen." De regering moet voor medio 1997 verkiezingen uit schrijven, maar deskundigen houden reke ning met verkiezingen in juni of oktober 1996. LONDENANP En de minister trekt maar weer eens een blik soldaten open led Gisteren was het weer bijna raak. Een splinternieuwe Mercedes 500 SE haalde midden in de stad rechts in met een snelheid van pakweg 120 kilometer per uur, scheurde naar links, schepte bijna een motorrijder en schoot toen rechtsaf vanaf de verkeerde kant een straat in waar eenrichtingverkeer geldt. Het dage lijks verkeer in de Russische hoofdstad Moskou is een ramp. De jonge Mercedes-bestuurder was vrij wel zeker niet verzekerd. Dat zijn alleen buitenlanders. En de kans dat hij ooit een rij-examen heeft afgelegd is uiterst gering. De nieuwe jonge rijke Russen vinden dat niet nodig. Het is toch veel simpeler om je rijbewijs te kopen bij cor rupte verkeersagenten van de GAI, de verkeerspolitie. De prijs bedraagt vol gens insiders op dit moment omgere kend zevenhonderd gulden. Een behoor lijk bedrag in een land waar het gemid delde loon ongeveer tachtig gulden per maand bedraagt, maar je voorkomt wel een heleboel rompslomp. Een andere mogelijkheid is lesnemen bij particuliere rijscholen. Gemiddeld moet de aspirant-automobilist bij deze instel lingen vierhonderd gulden uittrekken om aan het fel begeerde document te komen. Maar een onderzoek van de libe rale krant Izvestia leverde totaal andere bedragen op. De theorielessen zijn gratis maar het schriftelijk examen dat de rij school zelf organiseert, kost een tientje. Wie zakt kan voor tachtig gulden toch een voldoende krijgen. Helaas wordt dit papiertje niet door de staat erkend. De malafide rijschoolhouders brengen hun klanten nog eens driehonderd gul den in rekening voor een erkend theore tisch examen en eenzelfde bedrag voor het praktijk-examen. Ze zeggen dat deze bedragen nodig zijn om de staatsinspec- teurs om te kopen. Bij de GAI reageerde men verbaasd op de resultaten van het onderzoek van Izvestia. Het staatstarief bedraagt offi cieel ongeveer 150 gulden maar elke Rus wefet dat daar minstens nog eenzelfde bedrag bovenop komt, omdat in Rusland nu eenmaal niets lukt zonder steekpen ningen. Wie toch eerlijk aan zijn rijbewijs wil proberen te komen, kan zich aanmelden bij de Externe Rijschool in Moskou, vroe ger een marine-opleidingsinstituut. De theorielessen van vier sessies van elk vier uur kosten omgerekend zestig gulden. Kosteloos kunnen die net zo lang wor den herhaald tot de vereiste tweehon derd verkeersborden en zevenhonderd verkeerssituaties er muurvast inzitten. Op het theoretisch examen wordt één fout getolereerd. Wie slaagt voor zijn theorie mag de weg op met een officiële instructeur of met een familielid of vriend die de rijkunst min of meer machtig is. En dan volgt het rij-examen, afgenomen door de politie. Maar je kunt nóg zo goed rijden; zonder steekpennin gen is het vrijwel onmogelijk om het rij bewijs te bemachtigen. Zelfs dan is het nog allesbehalve zeker dat je officieel in het chaotische verkeer wordt losgelaten. De Russische autoritei ten gaan namelijk niet over één nacht ijs. Een Russische chauffeur moet gezond zijn, is de stelregel. En dus moet een me disch certificaat worden overlegd; Volko men juist, maar het lijkt ietwat overdre ven dat ook een psychiater moet bevesti gen dat de kandidaat-chauffeur geeste lijk in orde is. Voor veel jonge Russen is deze gezond heidsverklaring een fikse hindernis, die niet zonder omkoping valt te nemen. Ve le tienduizenden hebben zich namelijk aan de dienstplicht onttrokken door een corrupte arts te laten verklaren dat ze geestelijk niet geheel stabiel zijn. En hoe draai je dat zonder een nieuwe geldin jectie weer terug? Wat ligt dan meer voor de hand dan tig te sparen tot je genoeg geld bij elka hebt om je rijbewijs te kopen? Want d< de GAI corrupt is, weet iedereen. Een snelheidsovertredingofalcoholcontrol koop je'af, net als een ongeluk. Recentelijk werd de auto van een Ned( landse kennis in Moskou in elkaar gert den door een Rus. Omdat de kennis ze gebrekkig Russisch spreekt, haalde hij zijn secretaresse op. Toen ze terug kwt men op de plaats des onheils verklaard de agent zonder blikken of blozen: ,,Ik ben hier niet geweest. Tot ziens." En wandelde doodgemoedereerd weg. Russische chauffeur, die schuld had ai het ongeluk, had het met hem op een akkoordje gegooid. Sprookjes? Welnee, de nieuwe Russisi minister van binnenlandse zaken liet langs een vrachtwagen met een ladingl wodka door zijn land rijden. De wagei werd 24 keer door de GAI aangehoudt 22 keer eiste de verkeerspolitie steek) ningen. Het commentaar van de mini ter: ,,De politie vormt een redelijke af spiegeling van onze maatschappij. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Toen de Franse president Chirac vorige week het partij congres van zijn partij bijwoonde, was het sommigen al opgevallen. Zijn gewoonlijk slanke dochter Claude was gekleed in een wijde trui die iets leek te verhullen. Het weekblad Paris Match durfde onlangs te publiceren waar tont Paris over roddelde: het gerucht dat de onge huwde dochter van de president, die ook zijn naaste politieke adviseur is, een kind verwacht. Hoewel het Elysée-paleis, waar zij hoofd communicatie is, commentaar weigerde, wijst alles erop dat het be richt niet alleen juist is, maar mogelijk met haar in stemming is geschreven. Krachtens de Franse privacy- haar toestemming niet worden gepubliceerd. Dus mo gelijk was dit haar manier om het bericht naar buiten te brengen. Paris Match maakte er een complimenteus verhaal van. .Claude Chirac is een moderne heldin", aldus het blad. „Zoals veel jonge carrière-vrouwen tegenwoordig, heeft Claude besloten alleen een kind te hebben" en zij zou er nog twee willen. In de VS of Groot-Brittannië zou dit tot fronsende wenkbrauwen leiden. Maar de Fransen maken er geen probleem van. Een van de geliefste TV-presentatrices, Claude Chazal, kreeg eerder dit jaar een kind zonder van belangstelling. Prinses Stephanie van Monaca kreeg twee kinderen van haar lijfwacht voor zij trout den en de actrices Sophie Marceau en Isabel Adjani hebben kinderen zonder te zijn getrouwd, dus het is i duidelijk chic. Een deskundige verwacht dan ook geen politieke gev fj gen voor haar vader. „Dit soort privé-zaken zal zijn loopbaan niet raken. Alleen financiële onregelmatig! den of een echtscheiding. Daar houden wij niet van.' Vorig jaar presenteerde ex-president Mitterrand trots zijn buitenechtelijke dochter Mazarine. De toerist die niet met de trein maar met de auto naar Frankrijk komt, heeft niet op het Gard du Nord maar aan de Belgisch-Fran se grens al het gevoel een oorlogs gebied binnen te komen. Contro les door zwaarbewapende doua niers, die vooral jagen op drugs, leiden tot wachttijden van bijna een uur. Maar wat is het resultaat? In het kleine Nederland, waar de politie haar pijlen richt op de gro te misdaadsyndicaten, werd vorig jaar drie keer zoveel cocaïne in beslaggenomen als in Frankrijk. Het op de been brengen van een grote politie- en troepenmacht is niet alleen zinloos, het heeft ook een nadeel. Vrijwel de enigen die worden aangehouden zijn men sen met een Arabisch uiterlijk. De Algerijnse gemeenschap klaagde al over racisme bij de politie, voordat het land in een halve po litiestaat werd veranderd. Die klachten een jonge Algerijn wordt in Parijs al gauw drie of vier keer per dag aangehouden zijn alleen nog maar ernstiger gewor den. Het is duidelijk dat de negen aan slagen die sinds 11 juli zijn ge pleegd, het werk zijn geweest van Algerijnse extremisten. Mensen in de omgeving van deze terroristen moeten op zijn minst verdenkin gen jegens hen koesteren. Maar hoe kan de politie op informatie uit de Algerijnse gemeenschap re kenen, als zij die gemeenschap en bloc tegen zich in heeft genomen? Bij toeval kwam de politie vorige maand op het spoor van Khaled Kelkal, een jonge Algerijn uit de buurt van Lyon. Kelkal was een kleine crimineel, wiens vingeraf drukken in het politiearchief za ten. En die afdrukken waren ge vonden op de plaats aan de TGV- spoorlijn Parijs-Lyon waar een bom was geplaatst. De jacht werd geopend op Kelkal en enkele weken later had de po litie beet. Kélkal was gezien bij een bushalte in Maison-Blanche, een plaats bij Lyon. Zes zwaarbe wapende gendarmes gingen erop af, maar helaas, zij slaagden er niet in de verdachte levend te vangen. Kelkal had met een pistool het vuur geopend op de patrouille, waarna een gendarme 'maak 'm af!' had geschreeuwd. En aldus geschiedde. Maar daar mee verdween tevens een moge lijkerwijs goede getuige onder de grond. Een tevreden Jean-Louis Debré verscheen desondanks op televi sie. Kelkal, zo deelde de minister van binnenlandse zaken tot ver bijstering van de politie mede, was een hele grote vis geweest. Niet alleen had hij de bom ge plaatst bij de TGV-lijn, hij had ook De argeloze toerist die op het Parijse Gare du Nord uit de trein stapt, moet wel denken in een scène voor een oor logsfilm verzeild te zijn geraakt. Grim mige douanemannen, met mitrailleurs uitgeruste soldaten, bewakers met ge muilkorfde honden, onvervaard ogen de gendarmes, politie in vechtpak slechts Sylvester Stallone ontbreekt. Maar de toerist komt in een werkelijke oorlogszone aan. In de hoofdstad al leen al heeft de Franse regering 32.000 geüniformeerden op de been gebracht voor een oorlog tegen ja tegen wie eigenlijk? De geüniformeerden patrouille ren, houden aan, ondervagen, doorzoeken. Hun missie: het vin den van terroristen en/of het voorkomen van aanslagen. Maar hoe indrukwekkend de troepen macht ook is, de vraag rijst: is dit de manier om terrorisme te be strijden? Met elke nieuwe bom aanslag groeit het koor van critici dat 'nee' antwoordt. Vrijwel alle deskundigen zijn van mening dat terrorisme alleen kan worden bestreden door spionage. Een vliegtuig beveiligen is mis schien nog mogelijk, maar hoe voorkom je dat iemand met een bom in zijn tas een metrotunnel binnenwandelt? In Londen, waar de IRA jarenlang actief was, had de politie een in telligent antwoord. In alle gangen van de ondergrondse hingen vi deocamera's en IRA-terroristen moesten er rekening mee houden dat hun gezichten werden vereeu wigd. In Parijs is nu twee keer een bom ontploft in een ondergrondse RER-trein (een kruising tussen de metro en een gewone trein), maar beide keren moest de politie voor een signalement vertrouwen op getuigenverklaringen. Voorzover de daders al voor het oog van een camera hadden gelopen, waren daar geen opnamebanden van de camera's in de Parijse RER en metro zijn geen videocamera's. Maar het allergrootste verschil tussen de Britse en Franse aanpak heet 'spionage'. Tijdens de IRA- terreurcampagne van '91 en '92 was in Londen alleen de gebrui kelijke bobby op straat te zien, ongewapend. Geen honden, geen soldaten, geen oproeruitrusting, niets. Maar de politie was hoogst effec tief in haar strijd tegen het terro risme, zoals Richard Clutterbuck, een Britse generaal buiten dienst en een expert op terrorismege- Hoewel op de sta tions het leger groen overheerst, heeft de Franse re gering nog geen adequate manier gevonden om het terrorisme te be strijden. FOTO AP bied, vorige week onthulde. De Londense metro kreeg in die twee jaren vierduizend bommeldingen. Maar slechts in 72 gevallea waren de genoemde stations ontruimd. De meeste van de 25 geplaatste bommen konden onschadelijk worden gemaakt. En slechts één persoon werd gedood. De reden, zoals Clutterbuck uit legde, was eenvoudig: de Britse politie had informanten bij de IRA. En dankzij die informanten kon zij vaak makkelijk vaststellen of een bommelding, ook als die van de IRA kwam, serieus moest worden genomen. Het instinct van de Franse autori teiten is een groot aantal geüni formeerden op de been te bren gen, zodra er gevaar dreigt. Die benadering wordt gekozen in zo wel de strijd tegen terreur als bijvoorbeeld verdovende mid delen. achter alle vorige aanslagen gez tz\ ten. :m Debré zei nog net niet dat de Pai' 1 rijzenaars weer rustig konden 6 i gaan slapen, nu Kelkal was geli- ij quideerd. Maar zijn verklaring 1 'F kon wel zo worden uitgelegd. Ti ke dat vorige week natuurlijk een nieuwe bom ontplofte in een ate RER-trein (de balans: 25 gewon- AC den, van wie vijf ernstig). vei De minister verscheen weer op in televisie. Hij zweeg over zijn eer in dere flater, en trok nog maar eei ia' een blik soldaten open. Binnen 'at enkele dagen, zei hij, zouden 2.500 extra militairen worden in T gezet. En de enigen die rustig sl« «I pen, zijn de terroristen. Zl

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2