Sexy ondermode met een filosofie Mode MAANDAG 23 OKTOBER 1995 Zoals slecht zittende ondermo de je dag kan vergallen, zo kan perfect aansluitende en onder steunende lingerie het tegen overgestelde doen. Een mooie beha met bijpassende slip kan je gevoel van eigenwaarde enorm opkrikken. En pikante lingerie kan zelfs een erotische sensatie teweeg brengen. Het dragen van sexy ondermode wordt dan plotseling een zin- neprikkelend geheim, dat je helemaal voor jezelf houdt of hooguit deelt met je partner. De Nederlandse vrouw begint steeds meer in de ban te raken van het 'spannende avontuur' dat tegenwoordig de naam bodyfashion draagt. De cijfers wijzen het uit. Verkeert de hele confectie momenteel in een ernstige 'dip', de daling van de verkoopcijfers in de body- fashionbranche is aanmerkelijk minder dramatisch: zo'n 7% in vergelijking met het begin van de jaren '90. Opmerkelijk is dat vooral de foundation (met na me beha's) de daling groten deels compenseert, waaruit kan worden afgeleid dat de Neder landse vrouw vaker een beha koopt en bij voorkeur van het duurdere genre (beugel-beha). Wanneer je in een dergelijke marktsituatie in staat bent een bodyfashionbedrijf op te bou wen dat tegen de verdrukking in in ijltempo groeit, dan kan het niet anders of je hebt een gat in de markt ontdekt. Marlies Dek kers deed dat met haar lingerie, die zij sinds 1993 onder de mer knaam Undressed aan de vrouw brengt. In 1991 bracht de in Oosterhout geboren Dekkers al flinke be roering in de wat statische branche teweeg toe zij cum lau- de afstudeerde aan de kunstacademie op onder meer een 'blote-billenjurk'. De kran ten stonden er vol van en me nigeen dacht nog dat deze 'gril' een snelle en geruisloze dood zou sterven. Maar het publiek was wakker geschud en er ont stond vraag naar de ontegen zeglijk erotische lingerie, die lichtvoetig balanceert op de scheidslijn tussen 'respectabele' ondermode en het sexshop-as- In '92 ontwierp ze dan ook al een collectie voor het postor derbedrijf Mail Female onder het label Love From Holland. In '93 begon ze haar eigen merk, Undressed, dat inmiddels in veertig zaken in Nederland, Bel gië, Frankrijk en Luxemburg verkrijgbaar is. Dit jaar vinden de slips, body's en beha's van Marlies onder de naam Seduced in de zaken van Hunkemöller hun weg naar de klanten. En de groei is er nog lang niet uit, want inmiddels heeft ook de Duitse markt met het label Un dressed kennisgemaakt. Waarom nu blijkt er plotseling zo'n vraag te zijn naar slipjes Uit de collectie 'Seduced' die Dekkers ontwierp voor Hunkemöller. met open kruis, 'vingerslips', met geraffineerd kleine uitsnij dingen, 'blote-billenslips, 'spi- der-beha's' met een netwerk van elastische bandjes, beha's met uitsnijdingen die de tepels of de hele borsten vrijlaten, body's met een ritsje in het kruis? Voor Dekkers is het dui delijk: de hedendaagse vrouw is er rijp voor. „De strijd is gestre den, de vrouw is geëmanci peerd. Er is de laatste tientallen jaren door vrouwen hard ge vochten voor gelijkwaardigheid. Ze wilde niet meer per definitie als lustobject worden gezien, niet meer alleen beantwoorden aan het beeld dat de man van haar had. Erotische lingerie was dus taboe. Als een man in die tijd dergelijke lingerie voor z'n vrouw kocht was ze zwaar bele digd. Maar dat is veranderd. Mannen zijn zachter geworden, begrijpender, willen dat een vrouw zich zelfverzekerd voelt. De vrouw is als gelijkwaardige partner geaccepteerd en kan zich dus permitteren om haar eigen vrouwelijkheid te accen tueren. Om, wanneer zij dat zelf verkiest en op het moment dat zij dat wil, lustobject te zijn." Toch is het zeker niet alleen het besloten sfeertje van de sche merige slaapkamer waarin Mar lies' lingerie tot haar recht komt. Weliswaar schaft het me rendeel van haar klanten de ge waagde kleding aan tegen de P U Z z E L T O E J T S A K T H C A N E N 1 H C A M S A W T D 1 L T H C E R N A A E A K E L E G N A H E B P B A R J L E H K A M E R T B E K T K T O C E T A 1 N L O D L U T S T A K Z E E L K R E R N K A S K L P B A E A F K N 1 R K L S N A K O A A O E F Z U N E A E E H H T N T L R E K E M G N T N T A N P T U G J N M S 1 E E 1 A A E W O N E N O Z P Z P L K T E K R A P 1 H O IJ P P L E F A T S A W L C B L E B U E M O E R E T s S Aanrecht Lakens Behang Linnenkast Bijzettafeltje Nachtkastje Gaskachel Open haard Gezin Parket Kamer Pianokruk Karpet Planten Keukenblok Platenspeler Krukje Prullenbak Schommelstoel Stereomeubel Wasmachine Wastafel Wonen Zitbad Zithoek OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezën van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM opslag k-b—a-u—e welnu—i-k y-i-zaken tikj e-e-o vknar toeval o-lo nadruk achtergrond van hun relatie, maar velen doen het ook puur en alleen voor de persoonlijke sensatie van een blote-bijienslip ofbeha-met-tepeluitsnijding. „Vrouwen zijn op zoek naar hun eigen gevoelens en avontu ren. We zijn nu minder aan conventies gebonden en vrou wen gaan zelf ontdekken wat zij mooi en prettig vinden. Het hoeft er niet allemaal perfect uit te zien, het gaat om het gevoel. En dat kan heel sensueel zijn. Met bij voorbeeld een beha die de tepels vrij laat kun je hele in tieme belevenissen hebben, waar een ander totaal niets van merkt. Voor de een is een sim pele stringslip al een heel avon tuur, terwijl dat voor de ander pas een slip met een ritsje is. Maar het geeft alle vrouwen toch wel een zekere kick wan neer ze met iemand staan te praten en ondertussen denken: 'Je moest eens weten wat ik hier onder aan heb'. Dat werkt be vrijdend." De gretigheid waarmee de pro- dukten werden geaccepteerd heeft ook Marlies zelf verbaasd. „We zijn begonnen met acht slipjes in verschillende model len, met het idee dat er mis schien drie, hooguit vier zouden aanslaan. Maar ze waren alle acht binnen de kortste keren weg. En gelijk volgde er vraag naar bijpassende beha's en body's. Ik werd gewoon over- spoeld, een richting uit gedre ven. Want ik ben niet eens be gonnen met het vooropgezette doel lingerie te gaan maken. Ik wilde alleen iets voor de vrouw doen. En ik heb een klein zetje gegeven, maar de enorme vraag die daarop volgde heeft in feite zelf de markt gecreëerd. Latent bestond er al een enorme be hoefte aan." Een behoefte die door de tradi tionele lingeriebranche kenne lijk nog niet was ontdekt. „Dat heeft waarschijnlijk te maken met het vertrekpunt. Bedrijven gaan uit van een model beha en willen daarvan 50.000 stuks ver kopen. Ik ben nooit vanuit com mercieel oogpunt begonnen, maar vanuit een bepaalde filo sofie, die voor mij begint bij het lichaam. Iemand die mijn 1de- ding draagt moet zich mooier voelen en niet een aangeklede bonbon. Daarom ben ik gaan experimenteren met modellen die de mooie stukjes goed laten uitkomen: de blote-billenslips bij voorbeeld, die een kader om de billen legt als een lijst rond een schilderij", vertelt de in middels met diverse modeprij- zen onderscheiden Marlies Dekkers. En hoe zit het met de man. Kijkt die slechts toe als zijn vrouw iets pikants uitzoekt? „Mannen zijn net zo geïnteresseerd. Ik word voortdurend gebeld met de vraag om ook met een man- nencollectie uit te komen en daar werk ik nu aan. Maar veel mannen zijn er nog wel wat ver legen mee om als lustobject dienst te doen. Vrouwen zijn dat stadium gepasseerd. Die grijpen niet meer iets van een rekje en lopen met een rood hoofd de zaak uit. Nee, die pas sen uitgebreid, stellen eisen aan kleur, pasvorm, materiaal. Het zijn nu ook vaak de vrouwen die de mannen gaan stimuleren om ook iets uitdagends te kopen. Ik denk dat die trend zich wel zal voortzetten en dat we in dat op zicht opener, speelser met el kaar zullen omgaan Wat er toch op duidt dat linge rie veelal te maken heeft met re laties? „Met communicatie vooral. Alles is terug te voeren op communicatie. Ik ben be gonnen met mij af te vragen hoe het komt dat niemand op een naaktstrand opkijkt van blote billen, maar dat ze plotse ling erotisch worden gevonden in de beslotenheid van de slaapkamer. Dat heeft te maken met de afspraken die we in onze westerse samenleving hebben gemaakt. Naakt op het naakt strand is niet erotisch, in de slaapkamer is het dat wel. Dat zijn codes. En die wil ik nu aan de kaak stellen. Uitzoeken waar in onze samenleving nog ero tiek is. Ik wil in feite de grenzen van onze westerse beschaving een beetje oprekken.". Oude meesters geven Week van de Lingerie glans Het Melkmeisje van Vermeer in een kanten behaatje. De man nen van Frans Banning Cocq in boxershort. Oude meesters en eigentijds ondergoed. Die com binatie maakt Bodyfashion Pro motion in haar nieuwste cam pagne met als oogmerk om op een onorthodoxe manier het ta boe rond ondermode te door breken. „Met de schilderijen van Rembrandt en Vermeer heeft Nederland door de eeu wen heen al z'n mooiste kant laten zien. Deze waarden kan men ook aan de hedendaagse bodyfashion toedichten", zo luidt de verklaring. Bodyfashion Promotie, het overkoepelende orgaan waarin fabrikanten, importeurs, in kooporganisaties, grootwinkel bedrijven en winkeliers op het gebied van onder-, nacht-, bad en beenmode zijn verenigd, doet er alles aan om ondermo de te promoten. Vorig jaar werd de Week van de Lingerie in het leven geroepen om extra aan dacht te geven aan mooie on dermode. Eind deze maand zijn er opnieuw een week lang shows, party's en presentaties. In discotheken vinden 'Nachten van de Lingerie' plaats of wor den miss-lingerieverkiezingen gehouden. Als er ergens op modegebied veel ontwikkelingen en vernieu wingen zijn, dan is het wel in de ondermode. Een van de belang rijkste ontwikkelingen is het ge bruik van nieuwe materialen. Er zijn vezels die heel natuurlijk aanvoelen, maar het comfort en de look van puur katoen verre overtreffen. Ze hebben boven dien een rijkere glans, blijven in de was langer mooi en zorgen voor een blijvende pasvorm. Nieuwkomers bij de onderbroe ken zijn het luchtige vlinder broekje, de minimale string, de populaire tanga, aansluitende jazzpant, maar ook de 'waist nipper' (voor een ingesnoerde taille) en de comfortabele panty of boxershort. De push-up is de vaandeldrager bij de beugelbe ha's, naast de bustboosters (voor 't pin-up effect), de mini- mizer (voor een meer even wichtige buste), de strapless en elegante balconet beha. Ondergoed voor mannen is ook aan het veranderen. In heel kor te tijd zijn de klassieke slip en de boxer veranderd in onder broeken die zitten als een twee de huid. De naden zijn niet meer zichtbaar en het dikke elastiekboord is vervangen door een plat elastiekband met vaak spraakmakende labels. Mooie nachtmode wordt vol gens Bodyfashion Promotion nog onvoldoende gewaardeerd. En ook in de badmode kan het beter, vindt men. De boodschap die men in de Week van de Lin gerie (van 28 oktober tot en met 4 november) laat uitgaan naar de consument is: 'Wees trots op je tweede huid'. ZfJASMOEST, OPKOP MS, TW££ TALBAS ÉBW MSvoo/z/>££LMABkrr OP. TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen m DOOR HANS VAN ES Onze regio behoort in de herfstmaanden tot de natste plekjes derland. In deze tijd van het jaar vormt de Noordzee een onuitputtei] N( ke neerslagbron. Als de luchtcirculatie meewerkt en er sprake is van voldoende koude bovenlucht en aanlandige wind krijgt de westelijke kuststrook de volle laag. Intensieve regengebieden en talloze losse Noordzeebuien kunnen de neerslagsom behoorlijk opschroeven, zeiji De als de temperatuur van het zeewater aan de hoge kant is. Na de me zomer van vorig jaar beleefde onze regio een kletsnat najaar. Hel duo september - oktober was één van de natste van de eeuw. In okto ber viel in Heerhugowaard 222 millimeter, maar het kan nog natter. Het record voor Neerlands natste maand werd ook in oktober geves-k M; tigd. Zandvoort ving in 1932 maar liefst 321 millimeter op. Na de zeer warme zomer van dit jaar - met de bijbehorende hoge wa-k Cc tertemperaturen - leek de herfst opnieuw erg nat te gaan uitvallen. September scoorde heel aardig met neerslagsommen van 125 tot 150 millimeter, maar die trend werd in oktober niet voortgezet. Op veel plaatsen is deze maand nog maar 10 tot 20 millimeter gevallen in een normale oktobermaand mag op 70 tot 100 millimeter worden [7 Bc gerekend. Ook deze week handhaaft zich hogedruk boven het conti nent, waarbij weinig neerslag te verwachten is. Tijdens het voorbije weekeinde beleefden we een kort intermezzotrfr W te lage temperaturen. Polaire lucht was boven ons land tot stilstand gekomen en in de heldere nachten kwam op uitgebreide schaal grondvorst voor. Op neushoogte ging het kwik zondagochtend onder uit tot +2.2 graden in Valkenburg (ZH) en +3.4 in Haarlem en op Schiphol. Verder landinwaarts haalde Woensdrecht -1.1 en Oost- Maarland (L)-1.9 graden. De komende dagen gaat oktober weer aan zijn warme imago werken, Met toenemende zuidenwind wordt lucht uit het Middellandse Zeeg bied aangevoerd; vanaf morgen loopt het kwik op tot 16 a 19 graden Ook 's nachts wordt het zacht met minima rond 10 graden. De Atlan tische depressies zijn actief van IJsland tot de Azoren, maar als de fronten eenmaal West-Europa naderen, gaat de fut er uit. Alleen opto Ni woensdag is er tijdelijk veel bewolking met mogelijk een beetje regei i Ni Voor het overige krijgt de zon ruim baan. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: aanhoudend bewolkt en plaatselijk veel regen. Rond Oslo met name mor gen kans op opklaringen. Middagtemperatuur in de zuidelijke helft rond 11 graden, naar het noorden toe beduidend kouder. Zweden: Geregeld z ookw Opv plaatsen droog. Enige stij ging van temperatuur met op morgen in het zuiden en midden middagtempe- raturen rond 11 graden; In Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales e In Engeland van tijd tot t Ierland flink wat neerslag vallen. Stevige zuidelijke winden. Maxima vandaag rond 13 graden, morgen op veel plaat- België en Luxemburg: Flink wat zon, ook flink wat wind. Enige stijging van temperatuur, met op mor gen maxima rond 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag flink wat zon. Morgen in de oostelijke departementen weinig veran dering, in het westen meer bewolking en langs de kust kans op regen. Geleidelijk aantrekkende zuidelijke wind. Stijging van temperatuur met morgenmiddag maxima van 16 graden plaatselijk in het noorden tot tegen de 20 bij Clermont- Ferrand. Overgang naar bewolkt weer met vooral op morgen enige tijd regen, Middagtem peratuur rond 23 graden, morgen langs enkele graden lager. Madeira: Vrij veel bewolking en op beide dagen kans op regen. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Vandaag op de meeste plaatsen nog flink wat zon. Morgen vooral in de wes telijke helft meer bewolking en een toe nemende kans op regen. Middagtempe ratuur meest tussen 21 en 25 graden Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Maxima rond 27 Marokko: Westkust: zon, ten noorden van Casab lanca ook geregeld wolkenvelden. Flink wat zon, maar morgen met name langs de oostkust ook kans op bewolking en mogelijk buiige regen. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, morgen in het westen meer wolkenvelden. Bijna overal droog. Geleidelijk aantrekkende zuidelij ke wind. Middagtemperatuur rond 19 graden, aan de voet van de Pyreneeën enkele graden hoger. Mallorca en Ibiza: Veel zon, ma rond 22 graden. wolkenvelden en een enkele bui. Mid dagtemperatuur van ongeveer 15 gra den in het noorden en langs het noorde lijk deel van de Adriatische kust tot rond 22 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, heel misschien een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Malta: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op buiige regen. Middagtempera- tuu rrond 23 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon, soms ook enkele wolken velden. Bijna overal droog. Rond de Egeïsche Zee een straffe noordoostelijke wind. Middagtemperatuur langs de Griekse westkust rond 21 graden, op an dere plaatsen van 15 tot 19. Turkije en Cyprus: Turkse west- en zuidkust en Cyprus: zon, maar soms ook wolkenvelden. Vrij wel overal droog Middagtemperatuur van 14 graden rond de Dardanellen tot 23 op Cyprus. Duitsland: In het algemeen veel zon. Kleine kans op mist. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 14 graden, morgen iets hoger. Zwitserland: Rustig weer met vooral in de bergen zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 13 tot 16 gra- Oostenrijk: Rustig najaarsweer met vooral in de ber gen zon, in de lager gelegen gebieden in de nacht en ochtend kans o laaghangende wolken Middagtempe tuur vandaag rond 12 graden, morg Polen: In het algemeen flink wat zon. Somso mist. Lichte stijging van temperati met op morgen maxima rond 11 gradi >h Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met veel zon, maar ook en daar mist. Middagtemperatuur m rond 10 graden. Hongarije: en daar mist. Middagtemperatuur i 11 graden. DINSDAG 24 OKTOBER 1995 Weer/apporten 23 oktober 07 u Amsterdam De Bilt Deelen iinj I I 04C; Casablanca onbew. Johannesburg onbew. 22 13 jEton 28 18 E» 23 H L°ï li MS Supers ontploffingsmotor verwijder de zich in de verte en heer Bommel keek hem handenwringend na. ,,Hoe vreselijk is dit", stamelde hij. ,,Wat zal de uitwerking van die knal len op mijn gevoelige bloemen zijn, vraag ik me af? Ik mag er niet aan denken!" „Laten we eens gaan kijken", stelde Tom Poes voor. Heer Ollie beklom het muurtje en volgde zijn jonge vriend bedrukt naar het bed met de ingespoten chrysan ten. Maar de fraaie bloemen stonden stil in het maanlicht en ze maakten geen enkel geluid. Hij leefde weer op. „Het zijn toch wel bijzondere bloe men", sprak hij blij. „Een heren- kweek, als je begrijpt wat ik bedoel. Ze hebben het grove lawaai afgewe zen en nu wachten ze op tere na tuurgeluiden als vogelzang en zo. Denk je ook niet?" „Hm", zei Tom Poes. „Morgenvroeg begint de tentoonstel ling", hernam heer Ollie met verhef fing van stem. „Dat wordt een druk ke dag voor mij, jonge vriend - en daarom ga ik nu maar slapen. Maar ik zal eerst nog even Joost wekken om hem instructies te geven." Zo gebeurde het. Tom Poes, die naar huis liep, hoorde het geluid van heer Bommels stem langs de oude muren schallen. Hij gaf orders om de bloe men bij zonsopgang in een pot te zetten en naar de tentoonstelling te brengen. Daar tussendoor mompel de de trouwe bediende zijn begrip uit het torenvenster. Maar toch was Tom Poes niet gerust over de afloop. „Ik weet het niet", zei hij bij zichzelf. „Heer Ollie zegt nu wel, dat ze het la waai hebben afgewezen of zoiets. Maar is dat wel zo? We weten ten slotte weinig van die bloemen af. En van Kwetals spuit nog minder."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12