Gaddafi wil miljoen gastarbeiders kwijt Terroristen stellen Frankrijk eisen Buitenland Nieuwe bezems Sekslawine in de Alpen evechten houden aan Noordwest-Bosnië China stuurt in jaar 2000 astronauten de ruimte in l'li"l",iar"kT'1 Haven van Dover beducht voor Franse 'invasie' IDERDAG 19 OKTOBER 1995 dhaka Honderden vrouwen gingen vanochtend in de Bengaalse hoofdstad Dhaka de straat op om aan te dringen op het vertrek van de regering van premier Begum Khaleda Zia. Nieuwe bezems vegen schoon en de wens dat dat in Bangladesh ook op politiek gebied snel gebeurt, brachten de demonstranten treffend naar vorén. FOTO REUTER MOHAMMAD SHAHIDULLAH De Spaanse senaat heeft zich gisteravond met 128 tegen 127 stemmen uitgesproken voor een parlementaire enquête naar de betrokkenheid van de rege ring bij een 'vuile oorlog' tegen ETA-rebellen. De beslissing wordt gezien als een zware klap voor premier Felipe Gonzalez. Die wordt ervan beschuldigd geweten te hebben van moor den door doodseskaders op Baskische rebellen. In nazikampen ook gedwongen prostitutie Syrië laat alsnog Palestijnen toe Een miljoen Afrikaanse gastarbeiders wil de Libische lei der Gaddafi het land uitzetten. Het gaat voornamelijk om Sudanezen an mensen uit de Sahellanden. Eerder trof in Libië werkende Palestijnen datzelfde lot. gekregen. De vluchtelingen be staan uit twee groepen. Er zijn de 'ellendigen', die zonder toi letten en bijna zonder water in de woestijn zijn blootgesteld aan zandstormen. Voor hen wordt getracht inreisvergunnin- gen voor Jordanië en Gaza los te krijgen. „Maar er zit daar ook een groep gelegenheidsvluchte lingen, meestal goed geklede jongemannen met modieuze zonnebrillen, die in blakende welstand verkeren en blijkbaar elders overnachten", aldus Col- ville. Zij zijn fel pro-Gaddafi en ageren tegen het Israëlisch-Pa- lestijnse vredesoverleg. Uit protest tegen dit vredes proces heeft Gaddafi ook ge dreigd de naar schatting 20.000 Palestijnen uit te zetten die sinds jaar en dag in Libië wer- GENEVE-NICOSIA GPD-Rtr-AFP De VN-hulporganisaties in Ge- nève hebben Gaddafi's voorne men voorlopig voor kennisge ving aangenomen. Het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen (UNHCR) zegt er 'geen boodschap' aan te hebben om dat „gastarbeiders geen vluch telingen zijn en dus niet onder ons mandaat vallen". Een andere zaak is het lot van de ruim duizend Palestijnen die sinds begin deze maand bivak keren in een smerig tenten kamp in 'niemandsland' op 300 meter van de Egyptische grens. Rupert Colville, Libië-specialist van de UNHCR, zegt dat dit een van de ingewikkeldste gevallen is waarmee de vluchtelingenor ganisatie ooit te maken heeft ken als onderwijzers, artsen en administratieve krachten. Gaddafi's argument dat er geen werk meer voor hen is, wordt door de feiten gelogenstraft. De VN beschikken over bewijzen dat ontslagen Palestijnse artsen en juristen door Irakezen zijn vervangen, en niet door I.ibiërs. De meeste van de 660 Pales tijnen die met een schip uit Li bië waren gezet, mogen alsnog naar Syrië. Dat heeft de Syrische zaakgelastigde in Cyprus, laten weten. Het schip was dinsdag voor Cyprus voor anker gegaan, nadat de Syrische autoriteiten hadden geweigerd de vluchte lingen toe te laten. De Syrische zaakgelastigde maakte bekend dat iedereen die in het bezit is van Syrische do cumenten alsnog wordt toege laten. Volgens een Cyprische di plomaat gaat het om 590 van de 660 opvarenden. Onder de vluchtelingen zijn 330 kinderen. CORRESPONDENT 's Werelds oudste beroep doet het goed in 's werelds oudste democratie. Volgens het financiële weekblad Cash heeft de omzet van de Zwitserse seksindustrie dit jaar in keiharde Zwitserse franken al de 4,2 miljard overschreden. Dat komt neer op bijna 6 miljard gul den. Daarmee zou het tekort op de Zwitserse staatsbegro ting voor 1995 volledig kun nen worden gedekt. Meer dan 65 procent van de omzet, oftewel 2,7 mil jard franken, komt op reke ning van de traditionele 'fast-sex' in bordelen. Strip tease staat op de tweede plaats met 820 miljoen fran ken, gevolgd door de homo scene met 200 miljoen, seks- advertenties met 216 mil joen, seks-shops met 60 mil joen, sekslijnen met 45 mil joen en 'diversen' als porno films, massagesalons en sekstoerisme met 200 mil joen. Volgens de Cash-enquête verdient een aantrekkelijke en 'arbeitsame' prostituée een jaarinkomen van 170.000 franken. Dr. Friedrich Schneider, docent in de economische crimino logie aan de Zürichse uni versiteit, noemt de seks-in dustrie een 'solide pijler' voor de economie vooral in grote steden en toeristen centra. „Als we als toeristenland geen seks op het repertoire hadden, bleef een groot deel van de gasten weg", consta teert de wetenschapper nuchter. De exploitatie van illegale buitenlandse meisjes door even gewetenloze als goed georganiseerde uitbaters baart de regering in Bern steeds groter zorg. „Het lot van deze onbeschermde vrouwen neemt een drama tische wending", zegt een woordvoerder van het de partement van justitie en politie. „We doen eraan wat we kunnen, maar het leger van gefrustreerde mannen groeit nog steeds en daar mee ook de dienstverle ning." Hoogstens 100 ton olieresidu in Brent Spar londen ap De afgedankte olie-installatie Brent Spar van Shell bevat nog 75 tot 100 ton olie. dus meer dan de 53 ton die de oliemaat schappij had opgegeven. Maar het residu is veel minder dan de 5.000 ton die Greenpeace had gemeld. Dat meldt het Noorse onder- zoeks- en classificeringsbedrijf Det Norske Veritas (DNV), dat het stalen gevaarte heeft onder zocht. Shell had in advertenties in kranten gezegd dat het afzin ken van de Brent Spar geen risi co voor het milieu zou opleve ren, omdat er weinig gevaarlijke stoffen in de tanks zouden zit ten. In de strijd tegen de dum ping zei Greenpeace aanvanke lijk dat er mogelijk 5.000 ton resten in de Brent Spar zaten, maar de milieuorganisatie er kende later dat dat cijfer op on deugdelijke testmethodes geba seerd was. DNV was alleen ingehuurd om een inventarisatie van de Brent Spar te maken. I let is nog steeds niet bekend of het ge vaarte, dat ooit dienst deed als opslagtank, ook echt gesloopt zal worden. Shell zal voor de kosten moeten opdraaien, die veel hoger liggen dan bij het af zinken van een afgedankte in stallatie. Onderzoek naar 'vuile oorlog' madrid afp its radioactief afval in Kanaal i» Groot-Brittannië heeft tussen 1950 en 1963 bijna 17.000 idioactief afval in Het Kanaal gedumpt, vlak voor de Franse Het Franse dagblad Ouest-France meldde gisteren dat de en het afval dumpten op slechts vijftien kilometer van Cap - uLLl Hague, de noordwestpunt van Normandië. In Londen is stigd dat destijds vergunningen zijn verstrekt voor de dum- "J" en, maar dat die praktijken in 1963 werden gestaakt. ida McCartney's burgers te vet 'ar, Linda McCartney's vegetarische burgers, zogenaamd 31 aantrekkelijk en vetarm alternatief voor echte vleesproduk- 3i zijn volgens de Britse Onafhankelijke Televisie (ITV) twee lzo vet als op de verpakking wordt aangegeven. Fabrikant Young, die de 'biefloze burgers' op de markt brengt met ia - de vrouw van ex-Beatle Paul McCartney - prominent op erpakking, besloot gisteren de burgers uit de winkels te ha- 1! lan de vooravond van een uitzending die ITV aan de zaak 0,i pan in angst voor golf die niet kwam 2 o. Zuidelijk Japan was vandaag in rep en roer door waar- 13 iwingen dat er een tsunami, een grote vloedgolf, in aantocht De hoogste golf kwam echter niet verder dan elf centimeter ladrie uur werd het alarm ingetrokken. De waarschuwing i de nadat een zware aardbeving de zuidelijke Amami-eilan- s; had getroffen. nse piloten zouden zijn ontvoerd gton-banja lu ka dpa-afp dat de twee landen diplomatie ke betrekkingen aangaan. Sinds Bosnië zich in 1992 losmaakte van Joegoslavië weigert Belgra do het land te erkennen. In Washington maakte de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Warren Christopher, gisteren bekend dat de vredesonderhandelingen op 31 oktober beginnen in de Amerikaanse staat Ohio. Beslo ten is dat de leiders van Bosnië, Kroatië en de Federale Repu bliek Joegoslavië om de tafel gaan zitten op de luchtmacht basis Wright Patterson, vlak bij de plaats Dayton. Een onbekende groep heeft de twee Franse piloten ontvoerd die eind augustus boven Bosnië zijn neergeschoten. De Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic heeft dat gisteren gezegd. De twee vliegers waren onder medische behandeling toen ze uit een ziekenhuis wer den ontvoerd, aldus Karadzic tijdens een persconferentie. peking yvonne van der heupen CORRESPONDENT China zal over vijf jaar zijn eigen astronau ten de ruimte in sturen. De voorbereidingen voor bemande ruimtevluchten in het jaar 2000 zijn in volfe gang in een ruimtevaart- centrum in de hoofdstad Peking. Deze ver gevorderde plannen werden onthuld in het meest recente nummer van het officiële tijd schrift China Digest. het artikel wordt voor het eerst gewag gemaakt van een onderzoekscen trum dat al in 1968 werd opgezet. Er zijn sindsdien groe pen ruimtevaarders getraind en getest. De resultaten daar van vormen de basis voor het ambitieuze voornemen zelf in te sturen. China lanceerde volgens de China Digest voor het eerst een satelliet met levende wezens op 19 juli 1964. Toen werden acht muizen zeven tig kilometer de dampkring in ge bracht. Sinds 1975 zouden zestien sa tellieten zijn gelan- Nog altijd acht slachtoffers van bomaanslag in ziekenhuis "Yens,mi iruimte f. r.l .in- i,l> de zijn teruggekeerd en opnieuw ge bruikt konden wor den. Slechts een daarvan is verloren gegaan. De conclusie in het artikel - dat is gebaseerd op gezag hebbende bronnen in ruimtevaartkrin gen - is dat de tech nologische ontwik keling inmiddels een dusdanig stadi um heeft bereikt dat nu na proeven in een laboratorium, toepassing in de praktijk kan plaats vinden. Die volgen de stap bestaat uit het de ruimte in sturen van mensen, parus cees van zweeden correspondent De Groupe Islamique Armée (GIA), die een aantal bloedige aanslagen in Parijs heeft ge pleegd, zou een viertal eisen aan de Franse regering hebben gesteld. Een in Londen uitgege ven Arabisch-talige krant, Aj- harq al Awsal, publiceerde gis teren een verklaring die van de GIA afkomstig zou zijn. De publicatie kwam een dag na een nieuwe aanslag op een ondergrondse trein, waarbij 29 mensen gewond raakten. Acht slachtoffers lagen gisteravond nog altijd in het ziekenhuis, van wie vijf met ernstige verwondin gen. Volgens Asharq al Awsat eist de GIA dat Frankrijk alle ban den met Algerije doorsnijdt. Pa rijs moet de economische hulp stopzetten, de diplomatieke be trekkingen verbreken en de voor 16 november aangekon digde Algerijnse verkiezingen veroordelen. Voorts moet de Franse president Chirac zijn ontmoeting met de Algerijnse leider Zéroual annuleren. Die ontmoeting heeft zondag of maandag plaats. De Franse regering heeft niet gereageerd op de eisen van de GIA. Maar een dag daarvoor had premier Juppé de Assem- blée Nationale, de 'Tweede Ka mer', meegedeeld: „Frankrijk heeft de intentie de dialoog met Algerije voort te zetten, en ter roristische aanvallen zullen ons dat niet beletten". De president zelf gaf via zijn woordvoerder, Francois Baroin, gisteren een iets mildere verkla ring uit. „De president wil nie mand steunen", zo zei hij. „Hij wil zich niet mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land". Chirac pleitte echter voor 'een dialoog tussen alle partijen die het ge weld afzweren'. De aanslag op de RER-trein in het hart van Parijs was dinsdag de negende terroristische actie in vier maanden tijds. Bij die aanslagen kwamen acht men sen om het leven, terwijl bijna 200 mensen gewond raakten. De krant Ij? Parisien somde de stemming in de Franse hoofd stad gisteren samen in vetge drukte woorden: 'Parijs is bang'. Het persbureau Reuter meldt dat de Franse regering gisteren alle Fransen wier aanwezigheid in Algerije niet dringend nood zakelijk is, opnieuw heeft opge roepen het Noordafrikaanse land te verlaten. „Alle Fransen die niet onmisbaar zijn, moeten naar Frankrijk terugkeren", al dus woordvoerder Jacques Rummelhardt van het ministe rie van buitenlandse zaken. Volgens diplomaten in Parijs is Franse journalisten aangera den om veiligheidsredenen niet naar Algerije te reizen om daar volgende maand de presidents verkiezingen te verslaan. Het geweld in het Noordafrikaanse land heeft sinds begin 1992 aan tienduizenden mensen het le ven gekost, onder wie tientallen buitenlanders. londen hans Geleijnse correspondent De havenautoriteiten van Dover hebben de hulp van de bejaarde Britse koningin moeder ingeroepen om privatisering van de haven en een dreigende overname door zakenlieden uit Calais te voorko men. En de befaamde zangeres Vera* Lynn waarschuwde dat het wapperen van de Franse vlag op de al éven be faamde 'white cliffs of Dover' een reden is om een nieuwe oorlog te beginnen. Die uitlating in de Daily Telegraph van gisteren was waarschijnlijk ironisch be doeld, maar geeft wel aan dat de emoties over een mogelijke verkoop van de ha ven hoog zijn opgelopen. James Hood, burgemeester van Dover en tevens ver antwoordelijk voor de 'Cinque Ports', de vijf Engelse Kanaalhavens, voorspelt in zijn brief aan de moeder van koningin Elisabeth dat de privatisering tot massa werkloosheid zal leiden. De 95-jarige koningin-moeder is in stelling gebracht omdat zij de bescherm vrouwe is van de Cinque Ports. De rege ring lijkt echter niet van plan de privati sering af te blazen. „We onderzoeken de mogelijkheden en zullen een besluit ne men als de tijd rijp is", aldus de woord voerder van het ministerie van transport gisteren. Het verzet tegen de privatisering drijft op gekwetst nationaal zelfbewustzijn en economische angst. Dover moet Brits blijven, punt uit, meent Vera Lynn. Bur gemeester Hood schrijft de koningin moeder dat er een onverbrekelijke band is tussen de plaats en de haven Dover. Volgens hem komt de privatisering op het verkeerde moment. De veerboot- maatschappijen zijn in een strijd op le ven en dood verwikkeld met de Euro tunnel. Het gevolg zal zijn dat aandelen in de haven voor een habbekrats van de hand gaan. Op de lange termijn bedreigt de tunnel de werkgelegenheid van meer dan tienduizend mensen, aldus Hood. Maar ook de Franse havenstad Calais handelt uit zelfbehoud. „Onze economie is voor ruim een derde afhankelijk van de vaart op Dover", aldus Gerard Barron, woordvoerder van de Kamer van Koop handel in Calais. „Als de haven van Dover in de verkeerde handen valt kan dat dramatische gevolgen voor ons heb ben". In de koningin-moeder lijken de actie voerders een betrouwbare bondgenote te hebben. De Daily Telegraph herinnert eraan dat zij twee jaar geleden een pro test liet uitgaan toen Folkestone van de belangrijkste richtingwijzers werd ver wijderd en vervangen door 'Eurotunnel'. Maar volgens Barron moeten de Engel sen niet al te dramatisch doen. „De Brit ten maakten tweehonderd jaar lang in Calais de dienst uit", zegt hij. Nel als de Japanners hebben ook de Duitsers duizenden vrouwen in de oorlog tot prosti tutie gedwongen, zo hebben twee onderzoeksters gisteren openbaar gemaakt. In de nazi concentratiekampen trof dat lot naar schatting 33.000 vrouwen, zo blijkt uit de ARD-televisiedo cumentaire Das grosse Schivel- gen (I let grote zwijgen) van Ma ren Niemeyer en Caroline von der Tann, die 9 november om 23.00 uur uitgezonden zal wor den. Voor hel eerst komen in de documentaire twee slachtoffers van de praktijken aan het woord. In het programma wordt uit documenten geciteerd waar uit blijkt dat in concentratie kampen systematisch bordelen werden opgericht om homo seksualiteit tegen te gaan en de arbeidsprestaties van de gevan genen te verhogen. 'Klanten' van de vrouwen wa ren naast gevangenen die als voorman werkten (kapo's), vrij willige arbeiders en SS-perso neel. De gedwongen prostituees werden volgens meldingen van andere gevangenen uit de kam pen vooral in net vrouwenkamp Ravensbrück uitgezocht en met hoogtezonbestralingen en extra voedsel 'presentabel' gemaakt. Wie weigerde in de bordelen te gaan werken werd met de dood in de gaskamer gedreigd. De maaksters stelden tijdens de voorvertoning van de film, dat het thema dwangprostitutie tot nu toe is verzwegen. iden door ongeluk met luchtballon ijnesburg De Zuidafrikaanse politie heeft een man neerge- iten en gearresteerd die ervan wordt verdacht een serie- irdenaar te zijn. De man, Moses Sithole, zou de afgelopen ien maanden veertig vrouwen hebben vermoord in het Cle- district van Johannesburg. Toen de politie hem gister- id wilde aanhouden, viel hij de agenten met een bijl aan. >hl lijdt nederlaag op congres sruhe» De Duitse bondskanselier Kohl heeft gisteren op het ;res van zijn Christen-Democratische Unie (CDU) een ne- tag moeten incasseren. Een voorstel voor positieve discrimi- evan vrouwen binnen de partij, waarvoor Kohl zich per- ien| ilijk had ingezet, kwam vijf stemmen te kort. Het voorstel et jgde eenderde van alle posten binnen de partij te reserveren P133 vrouwen. Het CDU heeft weinig aanhang onder jonge ivelijke stemmers. n W lel Castro krijgt visum VS iiNGTONDe Verenigde Staten hebben besloten de Cu- ;e president Fidel Catro een visum te verlenen om de festi- ien bij te wonen ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van erenigde Naties in New York. Het visum is uitdrukkelijk al- bedoeld voor het bezoek aan de VN. Het is de eerste keer 1979 dat Castro de VN in New York bezoekt. Hij zal er een houden voor de Algemene Vergadering. ptale ou» Een Europese Ariane-raket heeft in de afgelopen nacht irste digitale Astra IE televisie-satelliet in een baan om de e gebracht. De lancering van het ruimtevaartcentrum in rou (Frans-Guyana) verliep voorpoedig. Hiermee breekt in ipa het digitale televisie-tijdperk aan. De nieuwe manier van smissie opent mogelijkheden voor datatransmissie en het geven van radioprogramma's op CD-kwaliteit. De satelliet jvijfde van de Luxemburgse maatschappij SES. TV-satelliet in baan leilijkheden met lezen en schrijven ion» Meer dan de helft van de Portugezen tussen 15 en 64 leeft grote moeite met lezen en schrijven. Dat blijkt uit een e beui srzoek van het Instituut voor Sociale Wetenschappen in Lis- n. Volgens het instituut hebben 5,7 miljoen Portugezen ite met de verwerking van schriftelijk materiaal en lezen velen nooit kranten of tijdschriften. Ruim 17 procent van de ■rvraagden was analfabeet of hati minder dan vier jaar in de latjgezeten. wo nisbr lngton Door een ongeluk mei een luchtballon in Nieuw- j de and zijn vandaag drie mensen om het leven gekomen. Zes ;t H( ere inzittenden wisten maar tenauwernood te overleven, inmide hete-luchtballon niet ver van Christchurch in zee stortte, d ten is de politie. Als gevolg van zware windstoten kwam de bal- :chtsl in de ijskoude zee terecht, op slechts honderd meter van de Ra litie pakt seriemoordenaar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7