Dijkverzwaring later en duurder y Binnenland os ysterieuze veesterfte Noordhollandse Beets Fluitend door Haags centrum Over Betuwelijn moet trein met containers 'op zijn rug' rijden Helft van jongens-prostituees slachtingen op y00r zestiende al in het vak Aken wordt even Maastricht, en andersom EN DAN NU HET GOEDE NIEUWS: TOT F 5.000,- VOORDEEL OP DE EXTRA SPORTIEVE CARINA E 1.8 GTSi. VVD houdt druk op de ketel van CAO-overleg NDERDAG 19 OKTOBER 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pets Diensten ompleet skelet jonge vrouw gevonden tbicum Archeologen van de Rijksdienst voor Oudheidkundig demonderzoek (ROB) hebben deze week in Castricuni het nplete skelet van een jonge vrouw uit de Romeinse tijd ge iden en gelicht. Volgens de ROB is het een bijzondere vondst dat doorgaans slechts losse beenderen worden aangetroffen, goed bewaarde skelet is van een vrouw die tussen de twintig dertig jaar oud was. Zij was op haar buik in een ondiepe kuil graven. Rond haar nek droeg ze een kralenketting van glas, kuld met kleine bolletjes goud. De vindplaats Oosterbuurt ligt een circa 2100 jaar oude stroomwal. >rd tijs klem hoog, maar aanvaardbaar' „2 ihaag» Een automobilist die te laat arriveert bij zijn lege par- >ere kriJS1 daarvoor maar een heel geringe naheffingsaan- nau 8van parkeerbelasting en een relatief zeer hoge vordering ur onder meer het aanleggen van een wielklem. Toch is er jnd insPra^e van een bovenmatige kostendoorberekening, even- nvan een verkapte boete om slecht parkeergedrag af te straf- chti' L^at bee^ be Belastingkamer van de Hoge Raad bepaald in nol 'gisteren gewezen arrest tegen een Amsterdammer. Hij n ram twintig minuten te laat bij zijn meter en moest 60,50 be en, waarvan twee gulden aan belasting en 58,50 aan kosten. aad: Geen zware industrie bij Avira ihaag» Het plan om bij de vuilverbranding Avira in Duiven ;zware industrie toe te staan, gaat voorlopig niet door. Dit ct aai derdeel van het bestemmingsplan is geschrapt, zo heeft de zing ad van State gisteren bepaald. Buurtbewoners, verenigd in de Zap rkgroep Lathum, hebben met succes bezwaren ingediend te- cosi ide plannen. Zij zijn bang voor verdere vervuiling van het ge- s Ma d als bij de vuilverbranding ook nog zware industrie komt. wi verleg mislukt; politie gaat actievoeren ^?ui ihaag» Het overleg over een nieuwe CAO voor de politie is -1 teren mislukt. De bonden zijn laaiend. ,,Het is nu einde ver- •?n il. We gaan acties voorbereiden", zegt P. Kruizinga, voorzitter 1 in ide Algemeen Christelijke Politiebond (ACP). ,,We gaan de ricaden op", voegt H. van Duijn namens de Nederlandse Po- "be fbond (NPB) toe. ,,De machinerie komt nu in werking. Over weg een dag of tien krijgen we de eerste acties. Dat zal heel J velend worden voor de minister. We zullen het publiek echter water blijkt strontium te zitten t, Ca veehouder in het Noord- 'riih nc*se Beets (gemeente Zee rot, heeft in opvallend korte Vijftig koeien en dertig kal- aan een agressieve vorm kanker verloren. Mogelijk arzaakt het oppervlaktewa- 1 ind de boerderij de dodelij- ekte. Daarin is namelijk het lalin "witte, radioactieve metaal ïtium gevonden, zo heeft ,stj.( milieu-medewerker van de 0pt;ente Zeevang gisteren be- '§ens be woordvoerder is ^esterfte opvallend en ver- istend. Een eerste onder van de gemeente toont dat de bedrijfsvoering en LN 2 oedsel op de getroffen vee- n lerij in orde zijn. Uit de eving van het bedrijf zijn echter nog geen andere meldin gen van dode dieren ontvangen. De komende dagen benadert de gemeenté de veehouders in het gebied met gerichte vragen naar opvallende veesterfte. Een on derzoeksteam van Zeevang zou vandaag met de provincie Noord-Holland, het Hoog heemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Hollands Noorderkwartier en de Inspec tie voor de Volksgezondheid op zoek gaan naar de herkomst van het strontium. Wellicht is er volgens de woordvoerder spra ke van een illegale lozing van giftige stoffen. Het kan volgens hem ook zo zijn dat door de wa teroverlast van vorig jaar vreemde stoffen uit hoger gele gen plaatsen in het water te recht zijn gekomen. Klei kost al ruim vier keer zoveel als vóór bijna-watersnood Het zit er nauwelijks nog in dat de rivierdijken voor het jaar 2000 op veilige hoogte zijn gebracht. Tijdens een bij eenkomst gisteren in het Gelderse provinciehuis lieten zeven polderdistricten en waterschappen weten dat er nu al flinke vertraging is opgelopen op een aantal plaat sen door bezwaarprocedures bij de Raad van State of door een technische vergissing. Bovendien drijven bag geraars de prijs van de voor de dijkversterking benodigde klei flink op. mum teruggebracht, maar in de wet op de waterkering moet de hele procedure weer doorlopen worden. Dat kan jaren duren. Ook willen de dijkverzwaarders dat de procedure voor de milieu-effectrapportage (MER) korter wordt, net zoals dat in de Deltawet het geval is. Van zijn kant wees coördina tor Siebers van de stichting Red Ons Rivierenland er gisteren op dat de waterschappen de ver traging via beroepsprocedures zelf uitlokken door eerdere, vaak al voor de watersnood ge maakte afspraken over de aan pak van de dijkverzwaring bij de uitvoering te 'vergeten'. Daar om is een 'begeleidingsgroep' ingesteld, die een oogje in het arnhem «anp-gpd Secretaris Kok van het polder district Groot Maas en Waal zei gisteren dat de wet die nu bij de Kamer ligt, te veel ruimte Iaat voor tegenwerking. ,,We hebben steeds tegen de minister gezegd dat we alleen voor 2000 klaar kunnen zijn als zij de wettelijke instrumenten aanlevert. Zoals de wet er nu ligt, loopt de ver zwaring minstens twee jaar vet- ragingop." De polderdistricten en water schappen vrezen vooral de onteigenings- en ontgrondings procedures. in de direct na de dreigende overstromingen in ja nuari aangenomen noodwet is deze procedure tot een mini- zeil houdt. Volgens projectleider Prins van de dijkverbetering in Gelderland misbruiken zand en kleiwinners in het hele land de situatie door de prijs voor de benodigde klei op te drijven. Sinds vorige maand is een ku bieke meter de helft duurder geworden, meldde hij gisteren. De ondernemers ruiken geld, zegt Prins, nu blijkt dat de pol derdistricten en waterschappen veel minder klei uit de uiter waarden langs de grote rivieren kunnen gebruiken dan werd aangenomen. Een flink deel van die klei is namelijk verontrei nigd met zware metalen als zink en cadmium en moet in specia le depots van Rijkswaterstaat worden opgeslagen. Voor het hoogwater aan het begin van dit jaar kostte een ku bieke meter klei hooguit zeven of acht gulden. In september betaalden de dijkverbeteraars nog 21,75 gulden per kuub. De ze maand is dat al 32 gulden, zegt Prins, die verwacht dat de versterking van de dijken hier door miljoenen duurder zal uit vallen. Duitse Spoorwegen verzoeken Nederland om onderzoek rotterdam gpd -'oor den haag De agenten van de spoorwegpolitie zullen de komende twee weken geen actie meer voeren. Ze willen dat hun problemen besproken worden in het geheime overleg tussen bonden en NS-directie. In dat overleg komt de problematiek van de NS als geheel aan de orde. De agenten staakten vanaf gistermorgen zeven uur tot vanmorgen zeven uur om hun eisen, behoud van werkgelegenheid en een verandering van de directie, kracht bij te zetten. Zij overhandigden een petitie aan de vaste kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat, Justitie en Binnenlandse Zaken. Na afloop van een de monstratieve optocht door het centrum van Den Haag stemden zij in het geheim over eventuele vervolgac ties. Die blijven voorlopig dus uit. foto anp koen suyk Nu Nederland de Betuwelijn gaat aanleggen, kan het de treinwagons en het spoor beter meteen ge schikt maken voor de zogeheten double stack'. Dat is een systeem, waarbij containers in twee la gen op de treinen worden gestapeld. De Duitse spoorwegen hebben de Nederlandse collega's en het ministerie van verkeer en waterstaat gevraagd die optie eens nader te onderzoeken. CDA-specialist G. Leers vindt dat deze 'tech nisch interessante' variant goed moet worden be keken. Het zou het goederenvervoer over het spoor effectiever en goedkoper kunnen maken. „poupJe stack is eigenlijk noodzakelijk. In Ameri ka geldt het als de gewoonste zaak van de we reld." Leers denkt dat deze voor Europa nieu we vorm van containertransport, waarbij de trein als het ware twee containers op de rug draagt, de overlast voor de bewoners langs het spoor kan beperken. ,,Als je met één trein het werk van twee voertuigen kunt doen, scheelt dat natuurlijk wel wat." Volgens de laatste ramingen gaat aanleg van de Betuwelijn 9 miljard gulden kosten. Als double stack' zou worden toegepast, vergt dat extra in vesteringen. Bovenleidingen moeten worden ver hoogd, tunnels en bruggen verbouwd en er moe ten zwaardere locomotieven worden ingezet. Wal deze veranderingen zullen kosten, is niet duide lijk Volgens R. Holdert van NS Cargo, de goederen- tak van de Nederlandse Spoorwegen, wordt in in ternationaal verband wel over 'double stack' ge sproken. „We houden er rekening mee, al zouden we veel moeten aanpassen. Maar als je er op tijd bij bent, kunnen die extra kosten meevallen." De hoge investeringen zijn overigens voor Deutsche tiahn reden om in eigen land af te zien van grootschalige toepassing van 'double stack'. Volgens DB moet 'double stack' in Duitsland be perkt blijven tot het noorden. In het bergachtige zuiden en in de Zwitserse Alpen lijkt de optie niet haalbaar vanwege de vele tunnels. tra litie Enschede ij Vi kt verdachte politie in Enschede heeft serieverkrachter opgepakt. 12-jarige man wordt ervan acht meerdere keren, mo- '.™|k zelfs zeventien maal, in en ischede te hebben toege- zoc n. Justitie in Almelo wil het Efld slachtoffers niet bevesti- De man blijkt al vijftig da- n voorarrest te zitten, werd in de nacht van 30 11 augustus aangehouden, nschede rukte hij een 19-ja- vrouw van haar fiets en meesterde haar, zo zegt de Se. De vrouw wist zich los te en, waarop de man er van ging. Door oplettendheid een getuige, die een goed alement kon geven, wist de Se de man aan te houden, zijn kleding werden [lachte attributen' gevon- zoals stukken touw, een nes en lappen doek. amsterdam gpd Het merendeel van de jongens die in de prostitu tie werkt, kampt met ernstige persoonlijkheids stoornissen. De helft van hen is wegens gedrags problemen op jonge leeftijd uit huis geplaatst. Ze zijn gemiddeld zestien jaar oud als ze zich voor het eerst prostitueren en 45 procent noemt zich verslaafd aan alcohol, gokken of hard drugs. Dat blijkt uit een doctoraal onderzoek van or thopedagoog Raphael Beth die vier jaar persoon lijkheidskenmerken van zo'n tweehonderd jon gens in de prostitutie onderzocht. Als hulpverle ner heeft Beth zich negentien jaar lang beziggé- houden met de begeleiding van jongens die in de prostitutie werkten. Maar liefst 43 procent was jonger dan zestien jaar toen ze in 'het vak' stap ten. Beth heeft de problematiek van prostitutiejon- gens vergeleken met jonge delinquenten die ter observatie in een rijksinrichting zitten. Daaruit blijkt dat de psychologische en psychiatrische stoornissen bij jongens die als prostituée werken ernstiger zijn: ze hebben geen controle over hun emoties waardoor ze in gevaarlijke situaties be landen. Bijna 60 procent is op jonge leeftijd seksueel misbruikt waardoor er verwarring ont staat over hun seksuele identiteit. Ze verdringen hun problemen met drank en drugs, hun houding wordt in hoge mate beheerst door een 'laat je niet kennen-mentaliteit'. De jongens zijn voornamelijk afkomstig uit kansarme milieus. Twaalf procent van de vaders en 7 procent van de moeders is overleden, 38 procent van de ouders is gescheiden. Als de ou ders nog wel bij elkaar wonen, is vader vaak afwe zig en blijkt moeder niet in staat haar kinderen op te voeden. De meeste jongens halen nog wel een getuigschrift van de basisschool. Slechts 23 pro cent maakt het vervolgonderwijs af, de jongens halen een LBO of MAVO-diploma. Volgens Beth schiet de hulpverlening aan deze groep jongens ernstig te kort. „Als jongens in dit circuit belanden, wordt er nauwelijks gereageerd, terwijl het merendeel van de minderjarige hoeren in Nederland uit jongens bestaat. Deze jongens hebben adequate psychische begeleiding nodig", aldus de orthopedagoog. UlNNENLAND TOYOTA Koersherstel zet niet door maastricht peter van nuusenburg correspondent Met een gezamenlijk bezoek aan het Duitse Aken en het Ne derlandse Maastricht hebben koningin Beatrix en de Duitse president Roman Herzog de Duits-Nederlandse toenadering gisteren symbolisch bezegeld. Dat de tweede dag van het be zoek van Herzog aan ons land werd afgesloten met een grens overschrijdend uitstapje, is uniek. Nog nooit eerder bracht eert staatshoofd bij een bezoek aan een ander land ook nog een visite aan een stad in zijn eigen land. Het gebied tussen deze ste den wordt gezien als de proef tuin voor samenwerking op vele gebieden. Zo wordt geprobeerd via gemeenschappelijke projec ten de werkloosheid te bestrij den, werken de politiekorpsen samen en wordt er gesleuteld aan een gemeenschappelijk milieubeleid. Op de achter grond van deze coöperatie zweeft, zoals tijdens het hele bezoek van de Duitse president, de Europese gedachte. Europa in het klein, zo noemde de bur gemeester van Aken dan ook deze 'Euroregio'. In Aken kreeg het bezoek van Herzog op de valreep ook nog een feestelijk tintje. Op het his torische marktplein van de stad werden beide staatshoofden be groet door een enthousiaste menigte. In de raadzaal van het oude stadhuis werden koningin en president geïnformeerd over de vooruitgang van de samen werking in deze grensstreek. In Maastricht werden konin gin Beatrix en president Herzog verrast door een optreden van de burgemeesters van Aken en Maastricht. De heren begonnen synchroon dezelfde rede uit te spreken. Daarna verwisselden ze van rol: de burgemeester van Aken werd even zijn collega van Maastricht en sprak Neder lands, terwijl de burgemeester van Maastricht symbolisch het bestuur van Aken overnam. De boodschap was duidelijk: de banden lussen beide steden zijn zo sterk dat ze onderling prak tisch verwisselbaar zijn. De relatie tussen de twee lan den, zo kon opnieuw aan de hand van het bezoek van Her zog worden vastgesteld, is in middels ook sterk genormali seerd. I lerzog verklaarde op een persconferentie in Den Haag dat hij hier 'zeer vriendelijk, met open armen' was ontvan gen Het negatieve beeld dat de Nederlandse jeugd volgens een recent onderzoek van de Leidse universiteit nog steeds van Duitsers heeft, kon daar niets aan veranderen. Herzog her haalde zijn pleidooi om via di verse uitwisselingsprogramma's deze 'Duitslandfobie' te bestrij den. Hij kon daar 'achter de schermen' een bijdrage aan Ie veren, zo zei hij. extra sportieve Carina E 1 8 .GTSi lijdelijk leverbaar voor 'n wel heel feciale prijs Inclusief sportstoelen, rische ramen en buitenspiegels, breed trs. leren stuur, achterspoiler en superzuimge Leanburn motor Uw Afdeel kan oplopen tot zo'n 5 000.-* En natuurlijk wordt elke Carina E Liberalen maken voorbehoud bij A VV standaard geleverd met airbag. 3 jaar Totaalgarantie plus 3 jaar Toyota EuroCare. onze internationale hulp dienst Bel gratis 06-0369, of ga snel scheveningen» anp r de Toyota-dealer en ontdek waaron n roepen Toyota De beste auto ter HEEL TOYOTA. De WD houdt nog een slag om de arm bij het algemeen verbin dend verklaren (AW) van CAO's. De liberalen willen dat pas doen als werkgevers en bonden écht hun best doen om langdurig werklozen aan de slag helpen en niet slechts op papier daarover afspraken maken, zei fractieleider Bolkestein gisteren voor de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Tijdens het najaarsoverleg af gelopen maandag overtuigden de sociale partners het kabinet ervan dat ze via onder meer nieuwe loonschalen tussen het minimumloon en de huidige laagste CAO-schalen eenvoudig werk willen scheppen voor mensen met weinig opleiding. Het kabinet beloofde daarop de sociale partners de CAO's voor lopig voor iedere werkgever en werknemer te blijven laten gel den. De fracties van WD en D66 zien in de AW juist een blokkade om (nieuw) werk te scheppen, onder meer omdat ook startende bedrijven daar door met een soms bijna onbe taalbaar pakket verplichtingen worden opgezadeld. Bovendien zou de AW niet meer passen in een tijd van deregulering, min der overheidsbemoeienis met de economie. In het regeerak koord staat dat 'beschermende regelgeving kritisch zal worden bezien'. „Bij de WD-fractie is de twij fel nog steeds groot", zei Bolke stein gisteren. „Als straks blijkt dat de lage loonschalen alleen op papier bestaan, moet het ka binet alsnog afzien van avv-en. Wij zullen het kabinet hierop aanspreken, want regcerak koord is regeerakkoord."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3