Southall: van vuilnisman tot doelman Leidse korfballers zijn geen partij voor Oranje Sport Oranje-fans vissen achter het net door computerstoring Haan 'geen man van discipline' DONDERDAG 19 OKTOBER 1995 or lort rob onderwater, 0" 6 Chiappucci start in Den Bosch rome» Claudio Chiappucci verschijnt volgend jaar in Den Bosch aan de start van de Ronde van Frankrijk. „Tot gisteren wist ik niet zeker of ik wel aan de Tour zou deelnemenvertelde de Ita liaan. „Maar nu ik het etappeschema heb gezien twijfel ik niet langer." De Tour-organisatie heeft de rit naar Sestriere weer in het schema opgenomen. In 1992 won Chiappucci de rit naar de Italiaanse plaats. De renners passeren vier cols, drie daarvan lig gen op meer dan 2000 meter. „Ik kan de keuze van de organisa tie alleen maar toejuichen", aldus de renner. „De etappe naar Sestriere zal een grote rol gaan spelen bij het algemeen klasse ment." Chiappucci eindigde in 1990 en 1992 als tweede in het eindklassement en in 1991 als derde. Dit jaar werd hij elfde. Jeugdtitel voor schaker Delemarre leiden Jop Delemarre heeft het Nederlands kampioenschap ra pid schaken voor de jeugd gewonnen. De 18-jarige Leidenaar (lid van Panfox de Variant uit Breda, Oegstgeest '80 en OEW uit Leiden) veroverde acht punten uit negen partijen. Het was de vierde keer dat hij een jeugdtitel pakte. leiden tim brouwer de koning Een computerstoring bij de Staatsloterij heeft voetballiefhebbers danig parten gespeeld. Be langstellenden voor de wedstrijd Nederland - Noorwegen (15 november) die deze week hun laatste kans wilden grijpen om een kaartje te be machtigen, kwamen bedrogen uit. Alle verkoop punten gaven afgelopen maandag nul op het re quest. Die konden door een storing bij de Staat sloterij de felbergeerde kaartjes niet reserveren voor hun klanten. Gisteren was de storing verhol pen, maar toen was de beslissende interland in groep 5 reeds uitverkocht. „Het zou leuk zijn als je dit verhaal aan de gro te klok hangt", zegt sigarenhandelaar Van der Post van het Havannahuis in Leiderdorp met nauwelijks verholen woede. „Eerst ben je blij dat je tot verkooppunt van kaartjes voor belangrijke voetbalwedstrijden bent uitverkozen en vervol gens moet je tientallen keren 'nee' verkopen. Het liep hier maandag storm. Pas dinsdagmorgen kon ik weer kaartjens uitdraaien, maar na drie tickets was de koek al op. Alle andere mensen moet ik nu uitleggen, dat de interland inmiddels uitverkocht is. Dit systeem is pas een maand of twee oud, maar op deze manier stoot je mensen af. Bovendien loop ik mijn provisie mis." De zaak van Van der Post is niet het enige ge- dupeeerde verkooppunt. Hij verwijst naar een collega uit Leiden, die met dezelfde klacht rond loopt. Ook Harry Berg van Berg Kadoshop uit Zoeterwoude moest maandag voetbalfans teleur stellen. „Mensen uit de omtrek waren er speciaal voor langsgekomen. Omdat ik de bui zag hangen ben ik gisteren, toen de storing was verholpen, een half uur eerder begonnen. Ik had een lijst aangelegd van mensen die ik moet opbellen met de mededeling dat de kaarten van 55 gulden op zijn. Maar de meesten hebben geen 95 gulden over voor een kaartje en ik kan ze geen ongelijk geven. Ik ben zelf ook een voetballiefhebber, maar vind dat de KNVB die kaarten belachelijk duur maakt." Ook de Staatsloterij krijgt onderuit de zak van Berg, vooral vanwege de slechte bereikbaarheid van de uitgever van staatsloten en distributeur van voetbalkaartjes. „Ik heb een keer een half uur aan de lijn gehangen zonder te worden doorver bonden. Mijn klacht over de storing zou ik graag doorgeven, maar het is zo druk in de zaak dat ik mij daarvoor de tijd niet gun. Bovendien ver moed ik dat het om een kinderziekte in het nieu we systeem gaat. Bij de kaartverkoop voor de wedstrijden van Ajax in de Champions League ging het wel goed. De Staatsloterij krijgt van mij het voordeel van de twijfel." Volgens Astrid Hoppenbrouwer van de Staat sloterij is dat terecht. „Dit is een eenmalige kwes tie. al betreuren wij het zeer. Wij hadden gehoopt de kleine probleempjes, die te maken hadden met de beveiliging in het Feyenoord-stadion, het afgelopen weekeinde te kunnen verhelpen. Dat is niet gelukt. Alle verkooppunten in Nederland hadden er maandag last van gehad, zij het niet in dezelfde mate. Overigens ging het maar om wei nig kaartjes. De meeste waren al in het bezit ge komen van clubcardhouders, die eerder in de ge legenheid waren om kaarten te reserveren. Als het systeem maandag goed had gewerkt, waren die kaartjes nog eerder uitverkocht geraakt." li Kleurrijke keeper vcm Everton heeft hekel aan kapsones Een half uur voor de wedstrijd stapt Everton-manager Joe Royle doorgaans open grote ghetto-blaster in de hoek van de kleedkamer af. „Dan zet ik dat 'kolere-ding' van Neville even twee minuten uit. Anders zou ik mijn wed strijdbespreking net zo goed niet hoeven te houden. Het is bij ons altijd zo'n ongelooflijke pestherrie vlak voordat we het veld opgaan. En dat komt allemaal door die kee per!" liverpool» marcel v Seville Southall, sinds mensenheugenis doelman van Everton. gpd-verslaggever Joe Royle is een man met hu mor. Daarom zijn z'n aantijgin gen in de richting van de meest trouwe en meest gewaardeerde speler bij Everton Football Club niet echt lelijk bedoeld. Al geven de woorden van de trainer een beetje aan hoe er binnen de club over Neville Southall wordt gedacht. Het boegbeeld bij de Engelse bekerhouder, gang- en sfeerma ker, maar ook 'knettergek'. Maar hij levert al zestien jaar topprestaties in de hoofdmacht van Everton en de nationale ploeg van Wales. Southall draait zijn hand niet om voor een Eu ropa Cup-duel tegen Feye noord. Dat er voor hem en zijn collega's veel op het spel staat, beseft hij. De oudste speler van Everton staat tegenwoordig zel den de media te woord. Maar voor zijn eerste Europa Cup wedstrijd sinds 1985 maakt hij graag een uitzondering. Talentvol Southall kwam in 1981 bij Ever ton als onervaren, maar uiterst talentvolle keeper van Bury. Geen mens had van hem ge hoord. Maar in de jaren daarna won hij met Everton alle grote prijzen en werkte hij hard aan zijn reputatie. „Ik maakte een prachtige tijd mee. Wf de beker, veroverden i dam de Europa Cup II den in de top van de e< sie mee. Voor mij we mooiste tijd van m'n leven. Ook omdat ik met de nationale ploeg van Wales nooit veel uit zicht had op internationale suc cessen," zegt Southall, die nog Rotter- speel- ;te divi- dat de altijd in zijn vaderland woont. Het uiterlijk verraadt veel over de persoon. Een slonzige doelman, die het liefst zonder scheenbeschermers speelt en al jaren met afgezakte kousen en het shirt uit zijn broek het veld betreedt. Hier en daar wat over gewicht, zijn wilde haren door het zweet aan alle kanten over zijn hoofd geplakt. Maar hij is wars van uiterlijk vertoon. Miljonair Dank zij het voetbal werd Nevil le Southall miljonair. Kapsones zijn hem vreemd en zal hij ook nooit krijgen. Dat heeft alles te maken met zijn afkomst. Voor dal de nationale doelman van Wales zijn eerste profcontract binnensleepte, stond hij 's mor gens om half zes op en liep hij de hele dag achter de vuilniswa gen. Als profvoetballer denkt hij nog altijd aan die dagen. Sout hall weet hoe hard de meeste mensen voor hun brood moe ten werken. „Ik heb het zelf al lemaal meegemaakt. Daarom vloek ik m'n medespelers hele maal stijf als ze lopen te rot zooien en of de vedette uithan gen." De aanhang van Everton maakte het een paar jaar gele den van dichtbij mee. Bij de al lereerste competitiewedstrijd van het seizoen 1990/'91 tegen Leeds United was Neville Sout hall zo kwaad op de spelers van Everton dat hij het in de rust vertikte om naar de kleedkamer te gaan. „We stonden door hun apathische houding met 2-0 achter. Ik had ze eerst helemaal overhoop gescholden, maar dat hielp niet veel. Toen dacht ik bij mijzelf, bekijken jullie het maar. Ik ga niet met zo'n stelletje ver wende apen in de rust een bak kie thee drinken." Tot grote ver bazing van het publiek bracht Southall de vijftien minuten pauze in z'n eentje door op het veld. Hij zocht een doelpaal uit, ging er met z'n rug tegenaan zitten en bleef een kwartier voor zich uitstaren. De 30.000 toe schouwers op Goodison Park waren sprakeloos. Kleurrijk Het is niet het enige, opmerke lijke incident in de carrière van de 37-jarige doelman. Vorig sei zoen kreeg hij het middenin een wedstrijd aan de stok met een groep supporters. Southall trok zijn handschoenen uit, smeet die naar het hoofd van de kriti sche fans achter zijn doel en ging vervolgens een heftige dis cussie aan met zijn eigen sup porters. Het spel ging al die tijd vrolijk door. Southall, die als enige prof twaalf seizoenen op de Fiets naar het stadion en de training van Everton kwam omdat hij geen rijbewijs had en dat ook niet wilde halen, is in alle op zichten een kleurrijke keeper. Na de bekerfinale in mei van dit jaar vertrok het hele Everton - gezelschap naar het peperdure Royal Lancaster hotel om met een enorm banket en een groot feest de overwinning op Man chester United te vieren. Medaille Een man had er geen trek in. Southall grijnst en vertelt: „Dat soort toestanden hoeft voor mij echt niet. Ik deed na de wed strijd m'n spullen in m'n tas, stopte m'n FA Cup-medaille in m'n binnenzak en ben lekker naar huis gegaan. Ik luid m'n werk gedaan en hoefde niet door iedereen gefêteerd te wor den. Voor mij was het enige feest de wedstrijd met 80.000 man op de tribunes en het ere rondje met de FA Cup. Daarna kon iedereen het lazarus krij gen, ha,ha." Naar negen van de tien uit wedstrijden reist hij op eigen gelegenheid. Als hij ook geen zin heeft om na afloop met de spelersbus terug te gaan, vindt Joe Royle dat prima. Het respect bij zijn medespelers, de suppor ters of de leiding van Everton is er niet minder om. Neville Sout hall wordt bij de 'Blues' op han den gedragen. Hij is met 503 competitiewedstrijden de langst dienende speler in de geschie denis van de club. Met 83 inter lands voor Wales is hij tevens record-international in de selec- Maner Gemeten naar zoveel duels op nationaal en internationaal ni veau was de oogst wat aan de magere kant. Na acht seizoe nen, waarin de prijzenkast leeg bleef, kwam vorig jaar de om mekeer. Southall won met Ever ton opnieuw de FA Cup en kwa lificeerde zich op die manier weer voor Europees voetbal. „Voor mij blijft Europees voet bal het mooiste wat er is. Een heleboel Engelsen vinden die Europa Cup maar niks. Ze ge nieten meer van Everton tegen Liverpool of Arsenal dan van een wedstrijd tegen een onbe duidend clubje ergens uit Euro pa. Dat kan ik best begrijpen, maar zo'n duel als tegen Feye noord moet toch iedere voet balliefhebber aanspreken? Don derdag wordt voor mij weer een prachtige 'Europese avond'. En ik zou aan het eind van dit sei- De figuurlijke zweep in de hand van Arie Haan zal wel eens knallen, maar slechts met mate. Op zijn eerste persconfe rentie als trainer van bekerhou der Feyenoord, aan de voor avond van de Europese wed strijd tegen Everton in Liver pool, bracht Haan enige nuan ce aan in de veronderstelling dat hij een man is van ijzeren discipline. „Als ik alleen met de zweep rondloop, komen wc niet toe aan voetballen." Af en toe gebruikte hij het in strument dat tot meer activiteit kan aansporen of kan bestraf fen. Eventjes, subtiel. Haan ventileerde zijn onvrede toen sommige spelers woensdag op weg naar Liverpool hun tassen lieten dragen. Ook de warming up voor de avondtraining in Goodison Park kon hem weinig bekoren. „De manier waarop ze zich dachten op te warmen. Iedereen rommelde zelf maar wat aan." Haan trok na zijn eerste da gen bij Feyenoord de voorzich tige conclusie dat de spelers zich teveel vrijheid permitte ren. Waar nodig zal hij bijstu ren. „Ze zullen liet vanzelf op maker}. AH.we een paar woken bezig zijn, zal het geen pro bes )<orfbalmedewerker Leiden - Nederland stond gister- ivond al tevoren vast. Onbekend was slechts hoe groot de marge zou worden zou zijn tussen de al iveken trainende selectie van bondscoach Harry Dassen en het gelegenheidsploegje van veelal eersteklassers. Zou Oranje voluit gaan om het rouwen op te krikken voor het komende India of zou het zich nog inhouden? Het verschil van 32-11 viel tenslotte niet echt mee voor de tweehonderd supporters die de Vijf Mei hal bevolkten. Schrale troost is dat in november WK-tegenstanders als Tsjechië en Zuid-Afrika eveneens op dergelijke cijfers kunnen rekenen. .Ik heb ook bij Leiden erg leuke dingen gezien." luud van der Horst, al vele malen coach van het vertegenwoordigend team, weet ondanks alle ne derlagen altijd de positieve punten eruit te pik ken. „We speelden met een geheel 'Leids' team. Op één dame na allemaal onder de vijfentwintig aar, dus voor de toekomst van het Leidse korfbal has dit zeker een goede zaak. Minder hoopgevend was gisteravond de pu blieke belangstelling. „Magertjes", constateerde LKF-voorzitter Ton Tieleman, blikkend over de nauwelijks halfgevulde tribunes. „Maar wat wil je op dezelfde avond als Ajax. We hadden het Ne derlands team liever vorige week op bezoek ge- lad. Dan was het zeker een stuk voller geweest." Bondscoach Dassen reageerde al even gelaten. •Het valt nog mee. Tegen Ajax is bijna niet op te boksen. De andere oefenwedstrijden halen we ze ker wel een vol huis." Het ronduit spectaculaire spel van Oranje had zeker een grotere publieke belangstelling ver diend. En zelfs Leiden steeg soms tot onverwach te hoogte, ook al was de start wat moeizaam en onwennig. „We hebben nog niet eenmaal in de zaal getraind", verklaarde Van der Horst die bij zonder voorzichtige opening van Leiden. „Als je dan direct gaat jagen krijg je geheid blessures. Naarmate de wedstrijd vorderde ging de ploeg boter spelen. Men wende ook meer aan elkaar." °ok het Nederlands team had te kampen met wat aanloopproblemen. Maar eenmaal op toeren gekomen leek niets Oranje in die fase van de wedstrijd nog te kunnen stoppen. Het hoge loop- en baltempo in de aanval was imponerend, maar doordat het afstandschot de nodige zuiverheid ontbeerde bleek het weinig effectief. Hoe glan zend het spel ook oogde, na 7-1 duurde het maar liefst zeven minuten duurde voordat er weer ge scoord werd door Oranje. Onderwijl kon Leiden via Gaby Kool en Marcel Keizer zelfs tegenscoren (8-3) en tot de rust groeide het verschil nog maar weinig aan. Met twee treffers van Barbro Heijman werd een alleszins acceptabele 5-12 ruststand be reikt. Na de hervatting leek Oranje, waar tweede keus Anouk Brandt, Frits Wip en Tim Abbenhuis hun kans kreeg, scherper. In de aanval kreeg Leiden geen enkele speelruimte en schotkansen werden nauwelijks nog gegund. Het lengteprobleem liet zich toen ook duidelijk gevoelen bij de ploeg van coach Van der Horst. „We moesten het van enke le schoten hebben. Als we vier, vijf keer kunnen aanleggen schieten wij ze er ook wel in". Aan de andere kant kon dat dus wel en Oranje had na rust zelfs niet zoveel schotpogingen nodig. He- leen van der Wilt scoorde vijfmaal, terwijl Taco Poelstra en invaller Abbenhuis in het tweede half uur elk tot vier treffers kwamen. Pas halverwege de tweede helft scoorde Diana Beij Leidens eerste treffer na de rust: 6-19. „Verdedigend hebben we er alles aan gedaan, helemaal niks meer weggegeven", aldus Dassen, die duidelijk ontevreden was over het ontbreken van voldoende tegenstand. „Maar we hadden nog zoveel over. Als wedstrijd had dit daarom weinig waarde. Misschien om eens lekker in het schot te komen, al zou je toch liever onder pres sie willen schieten. De laatste tien minuten nam Oranje dat wel heel erg letterlijk. Een schiettent leek de Leidse Vijf Meihal wel, welhaast elke aanval van Oranje werd succesvol afgerond. Met een moyenne van een treffer per minuut werd de score opgevoerd. Leiden deed daar met treffers van Steven Baart, Patrick Blaauw, Diana Beij, Micbiel Kok en Gaby Kool op bescheiden wijze aan mee. Het eindre sultaat was een 32-11 eindstand, een heel verschil met de 23-19 van vorig jaar. De zoveelste aanval v i Oranje-korfballer. De Leidse defensie is machteloos. foto hfnk bouwman Cup-finale in de Kuip willen spelen." Gehavend Volgens Southall is Everton zwaar gehavend door de afwe zigheid van de miljoenenaanko pen Andrej Kanchelskis en Duncan Ferguson. „Maar kans loos zijn we geen moment. Everton versloeg zonder die spelers vorig seizoen ook Man chester United, Liverpool, New castle United en denderde zelfs over ploegen als Leeds United en Tottenham Hotspur heen. Iaat Feyenoord maar geen kapsones krijgen. Want dat weet je, daar houd ik niet van." "Opbrengst boetes voetbalclubs voor begeleiden fans' enschede anp Burgemeester J. Mans van En schede heeft de KNVB voorge steld de opbrengst van boetes die clubs van de voetbalbond krijgen wegens wangedrag van hun aanhang, te gebruiken voor projecten om supporters te be geleiden. Enschede heeft zo'n project wegens geldgebrek moeten staken. „Wij zouden dat graag weer nieuw leven inbla zen, omdat het goed gewerkt heeft", in in 'Ir Ensihedese burgemeester toe. graag zién dat de KNVB 50.000 gulden bijdraagt art van het ■vas bedoeld de suppor ters van FC Twente te voorko men. FC Twente en de gemeen te zouden ieder 25.000 gulden moeten betalen om aan de ton te komen die jaarlijks nodig is om de stichting Balans te ex ploiteren. Mans: „We kunnen er een project van maken dat lan delijk als voorbeeld kan die- Positief Burgemeester Mans heeft zijn voorstel al besproken met de veiligheidscoördinator van de voetbalbond. Die reageerde po sitief. Mans stuurt nog deze week zijn idee op schrift naar het KNVB-bestuur, dat een be sluit neemt. FC Twente heeft op dit moment forse problemen met z'n achterban. Telkens doen zich rond wedstrijden van de club ongeregeldheden voor. Daarmee wijkt de situatie in ne gatieve zin af van die elders in het land, zo stelt de politie van Twente vast. blee Eis Met I laa rzljn. de discipline ko men, was de verwachting bij de aanstelling en eigenlijk ook de eis van hogerhand. Voorganger Van I lanegem was gewoon te vertrouwen op het gevoel van verantwoordelijkheid hij de spelers. I laan wilde ook niet al te veel over gebruiken en om gang praten. „Discipline is voor mij gewoon doen." Overigens legt hij ook de pers nieuwe regels op. Haan heeft uitgevaardigd dat verslaggevers alleen maandag en donderdag met spelers praten en voor een gesprek is een schriftelijk ver zoek nodig. Hij denkt erover af te stappen van de gewoonte de volgers bij Europese reizen in hetzelfde hotel onder te bren gen als de spelers. Voor meege reisde radioreporters had hij ook al een mededeling. I laan is beslist niet van plan zijn ver haal in tal van microfoons te vertellen. I lij gaf ze mee dat ze zijn bevindingen voor de hele goegemeente maar opnemen en later knippen in het materi aal. „Zo gaat het ook in Grie kenland en Duitsland." Gekkenhuis Feynoords nieuwe trainer om schreef de laatste anderhalve week als een gekkenhuis, voor al veroorzaakt door zijn om streden vertrek hij EAOK Salo- niki. Een kort geding, aange spannen door de Griekse voor zitter Voulinos en met de in tentie Haan aan zijn contract te houden, is zelfs uitgesteld tot vrijdag, als Feyenoord thuis is. Haan zei nauwelijks aan de zaak te denken. Wel vertelde hij dat zijn zaakwaarnemer in Griekenland is bedreigd, maar deed hij nogal relati end. •isde De 46-jarige train kriskras door Europa, met Rot terdam, Stuttgart en Saloniki als belangrijkste haltes. Voor de tweede keer binnen vier dagen streek hij bovendien neer in Engeland. „Ik ben veel gewend, maar dit is nog een schepje meer", aldus de als VOetbafier meest gelouterde Nederlander bij het vergaren van prijzen. Tussendoor diende hij zich nog bezig te houden met de groep, de voorbereiding op de belangrijke wedstrijden tegen Everton en Ajax (zondag). Over het elftal van donderdag wilde hij nog weinig vertellen. Wel dat hij geen slechte indruk heeft van zijn voetballers en dat de mentale weerbaarheid hem deugd deed. Tegen Wil lem II kwam de ploeg van 0-2 terug tot 2-2. „Vergeet niet: ook voor de groep zijn het geen ge makkelijke weken geweest."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25