Met simpele aanpassingen een ander interieur Consument Klassieke schouw met moderne techniek Hout/kolenkachel voor probleemloos stoken DINSDAG 17 OKTOBER 1995 REDACTIE SASKIASTOEHNCA* 023-5150265 De klassieke open haard met bran dend houtvuur is voor velen de enige authentieke manier van sfeerstoken. Maar vooral oude ren vinden het ge sjouw met hout en het schoonmaken van de stookunit toch vaak te veel rompslomp. Van daar dat men veelal kiest voor een gas- blokkenvuur. Markad brengt de nieuwe Franse schouw (iantl - klassiek van uiter lijk en typisch Frans dioor de opbouw in vuurvaste stenen van het stookge- deelte - met een modern gasblok- kenvuur. Zo'n gasblokken- vuur is vaak niet van echt te onder scheiden en geeft ook echt warmte, in tegenstelling tot de elektrische sier- blokken. Fr is bij dit gasblokkenvuur zelfs nog keuze uit drie stijlen houtblokken. De gasbrander kan geleverd wor den voor aardgas of propaan en is in beide gevallen uitgerust met een regelknop, elektrische vonkontstekingen thermische beveiliging. Bovendien is er nog een atmos feerbeveiliging. Bij te weinig ventilatie in de kamer zorgt de techniek ervoor dat het vuur wordt gedoofd zodat geen zuurstofgebrek kan ontstaan. Voor mensen die het vuur vanuit hun stoel willen ontste ken, aanwakkeren, temperen en doven is de bij te leveren af standsbediening een handig accessoire. Voor mevr informatie: Markad, Hapert, 0497 - 38 18 51. Met handmatig regelen van een opti male luchttoevoer bij hout/kolenka- chels is geen sinecure. Voor veilig, eco nomisch en milieuvriendelijk stoken is het echter van wezenlijk belang. Bij de Dan-Skan Solo (Wessel Buddingh Bouwspecialiteiten) wordt dat, door middel van een uitgekiend circulatie systeem en een uniek (bimetaal-ge- stuurd) mechanisme, automatisch ge regeld. De eigen inbreng kan dan ook beperkt blijven tot aansteken, af en toe bijvullen en aslade legen. Veiligheid, probleemloze werking en comfort worden nog verhoogd door een (vezelvrije) afdichting met metalen (koper) afdichtingsstrips en van kera misch glas en een kinderveilig dubbel slot voorziene deuren. Die deuren draaien op kogeldrukscharnieren die een permanente horizontale stand ga randeren; klemmen of slecht sluiten is uitgesloten. Na het wegnemen van een keramische plaat kan, zonderde kachel te verplaat sen; ook de schoorsteen probleemloos worden geveegd. Roet en stof worden daarbij in de kachel opgevangen; rom mel blijft tot een minimum beperkt. Wordt in het bovenste open vak een, eveneens van glas voorziene en schar- nierloze deur aangebracht dan ontstaat bovendien een volwaardige bakoven. Prijs 4.100 gulden, bakovendeur 485 gulden. Voor meer Informatie: Wev»el HuddlnKh Bouwspeela Het bovenste vak V I it ellen, 070 - 32 51 71 3. gebruikt. THEA WAMEUNK Oktober is de woonmaand. Als de tuinmeubels worden opgebor gen en mensen zich binnenshuis terugtrekken, be gint er bij me nigeen iets te krie belen. Tegen het interieur wordt op een andere ma nier aangekeken. Opeens vallen dingen op die niet meer zo bevallen. De detailhandel bevoorraadt zich tijdig en laat aller lei nieuwtjes zien. Niet alleen com plete zithoeken of slaapkamers, maar ook allerlei kleinmeubelenen accessoires. De tamelijk kale wand bevalt niet meer en van het schilderij erop is het nog steeds niet gekomen. Waarom dan niet de wand zelf in een lijst gezet? Dat kan door een spiegel van forse afmetingen op te hangen. Daarvan gaat een enorme ruim tewerking uit. Op het gebied van spiegellijsten is er momen teel een grote keuze in maten en stijlen, van barok tot modern design. Een hele spiegelwand, met of zonder omlijsting, kan ook. Denk aan getint spie gelglas. Dat flatteert zowel de mens als het interieur. Een andere tafel voor de zithoek kan eveneens wonderen doen. Glas heeft een bijzonder effect. Zelfs als de tafelmaat groter wordt, lijkt de kamer ruimer te zijn geworden. Ook het dessin van het vloerkleed springt in eens in het oog. Banken en fau teuils zijn steeds vaker voorzien van losse hoezen. Dat is makke lijk voor het schoonhouden. Overigens zijn ook steeds meer eettafelstoelen verkrijgbaar met losse stofhoezen, die een hou ten of een rieten stoel een me tamorfose laten ondergaan. Heeft de zithoek geen losse hoezen, dan kunnen grand fou lards wonderen verrichten. Dat zijn grote lappen stof, die in tal van kleuren, dessins en maten verkrijgbaar zijn. In verlichting is met bescheiden middelen veel effect te berei ken. Door schilderijen aan te lichten met halogeen spots on dergaat de kamer een verande ring in sfeer. Wanneer men op donkere dagen een of twee pla- fondstralers, neem vloerlampen die verplaatsbaar zijn, inscha kelt, wordt de kamer veel lich ter. Er zijn ook porseleinen lampen in de handel. Een van de eigen- De sierasperge op de voorgrond is dé modeplant van de maand oktober. schappen van porselein is dat het lichtschijnsel doorlaat als het uiterst dun is. In die uitvoe ring is het heel geschikt voor sfeervolle hanglampen: veel licht en toch via de kap geen verblindingseffect. Een uiterst dunne porseleinkwaliteit is vrij wel uitsluitend mogelijk bij handmatige vervaardiging. De kapjes van de Pura-hanglam- pen zijn gemaakt van ongegla zuurd porselein en hebben een onregelmatige wanddikte die voor een decoratief effect zorgt. Er zijn drie modellen: een spitse kegel, een stompe kegel en een halve bol. De kaphoogte be draagt maximaal 155 mm. De lampen worden geleverd met een 2 meter koaxkabel en een bijbehorend steekcontact, waarmee het geheel zonder ge reedschap gemonteerd kan worden. Deze lampekappen kosten per stuk omstreeks 175 gulden. Ook planten zijn aan mode on derhevig. De palm dreigt als modeplant te worden verdron gen door de sierasperge. Die is uitgeroepen tot plant van de maand oktober. Overigens is deze plant, omdat hij weinig licht nodig heeft en een nathals is, ook heel geschikt voor de badkamer. Voor meer informatie over de porseleinen lampen: Steng Licht, Amsterdam, 020 - De porseleinen lampen zijn er in drie uitvoeringen. Z Z E 4 5 7 5 4 1 7 7 1 6 10 3 7 6 5 4 5 5 3 4 1 8 3 5 1 1 8 9 7 3 8 3 8 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De-let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1slaapplaats; 2. soort likeur; 3. ritmesectie; 4. afkeer; 5. erken telijk; 6. afzonderen; 7. soort hout; 8. vogel. WOORDZOEKER Overgebleven woord: STRANDWANDELING F/L TEFZAKJE, FfLTFFZAKJE, WAT 0E/V JE TOO/EEW Al AL F/LTEZZAKJE N/KS! /K ZET V EOFF/E TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel plukte een paarde bloem en keek er afkeurend naar. ..Ik ben ernstig teleurgesteld sprak hij. „Even dacht ik, dat er uitkomst voor mij zou zijn. Een zonnedyade. dacht ik; dat is nu net iets voor een heer van mijn stand. Maar wat vind ik? Onkruid; gewoon onkruid!" Pastinakel werd rood. „Wat onkruid is weet ik niet", zei hij korzelig. „Maar dit is een van de mooiste bloeisels uit de omtrek. Héél wat mooier dan die vergroeide wa- ranten in uw tuin. Vooral de pippe ling is erg sterk; zo zult u het niet gauw vinden." „Wat is nu eigenlijk pippeling?", vroeg Tom Poes. „Luister maar", zei Pastinakel. „in die zonnedyade kan men de kleur horen. Het is het geluid van honing. Dat vindt men ook in de klaver, maar daar is het veel grover." Heer Ollie hield verrast de bloem te gen het oor, doch al spoedig liet hij hem weer zakken. „Ik hoor niets", verklaarde hij. Dat verbaasde de mannetjes. Ze be raadslaagden fluisterend en toen nam Kwetal het woord. „Dat komt", legde hij uit, „omdat uw denkraam te groot is. Maar wanneer Pee hier meer pippeling in het oer- zaad had gespoten zou het geluid van de omgeving ook hoorbaar wor den." Heer Bommel schudde niet begrijpend het hoofd, maar Tom Poes keek verrast op. „Als u meer van die pippeling in een bloem spuit gaat hij dus écht hoor baar geluid geven?" vroeg hij. „Tjon ge, dan zou je een bloem kunnen maken, die muziek geeft!" „Ja", gaf Kwetal toe. „Maar dat zou onnatuurlijk en dus lelijk zijn." H T W NE 17 c DOOR HANS VAN ES In de jaren vijftig heeft de bekende Duitse meteoroloog Franz Bauer een groot aantal weerregels opgesteld. Hierbij ging hij er van uit dat sommige circulatiepatronen in een bepaalde tijd van het jaar ons iev kunnen vertellen over het weer van de volgende maanden. Het opste len van een lange-termijnvoorspellmg was in die tijd - zonder de m& derne hulpmiddelen van tegenwoordig - hoogst ongebruikelijk. De bc ■vindingen van destijds blijken echter van voldoende kwaliteit, wantd 'Bauer-regels' worden ook door moderne onderzoekers nog geregeld gebruikt. Bij het weerpatroon van de afgelopen oktoberweken met aanhouden de hogedruk boven het Europese vasteland, hoge temperaturen en weinig neerslag, kan Regel 84 uit de kast worden gehaald. Deze luid j; als oktober meer dan 2 graden te warm is en droger dan normaal, m; met grote waarschijnlijkheid op een te koude januari worden gere kend. De regel geldt voor Duitsland en Centraal-Europa, maar is ook nog va toepassing op De Bilt. De genoemde positieve temperaturen moeten wel te maken hebben met hogedruk boven het vasteland en aanvoer van warmte uit het zuiden en bijvoorbeeld niet door vochtig-warme oceaanlucht, in gang gezet door langstrekkende depressies. Ook aar: deze voorwaarde wordt in deze oktobermaand voldaan. Op de achtergrond speelt de gedachte dat hogedruk boven het Eu ropese vasteland in de maanden oktober en november de neiging heeft te volharden. Hierdoor is het bij ons meestal aan de zachte kant, maar boven Rusland zal zich later in het najaar een kou-reser voir gaan vormen, dankzij de rustige condities, die nu eenmaal onder een hogedrukgebied heersen. Die neiging tot hogedruk stopt normaal gesproken aan het eind vani. herfst en er volgt een omslag van zuidelijke naar noordelijke of nooro. westelijke circulaties, waarbij de koude-invallen uit de Groenland-IJs p landregio aansluiting zoeken met het grote Russische koudereservoi Een en ander zou dan tot een periode met winterweer kunnen leidi althans volgens Bauer In een volgende rubriek meer over deze boei ende materie. Actueel: het mooie, rustige nazomerweer loopt vandaag ten einde, een periode van tien dagen, waarin dagelijks temperaturen van 17 22 graden werden bereikt, volgen een paar dagen met normale tem peraturen. In de loop van vanavond en vannacht kan een passerend koufront wat regen geven. De volgende dagen steekt een vrij kracht', westelijke wind op. Deze lucht is droger en mist wordt niet meer ver wacht Wolkenvelden en zon wisselén elkaar af. De kans op regen is gering bij maxima van ca. 15 graden. E KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en langs de westkust langdurig re gen. Veel wind In de om geving van Oslo vandaag eerst nog enkele opklarin gen Temperatuur tijdelijk omhoog naar 9 in het noorden tot 16 in het zuidoosten. Zweden-. Vandaag van het westen uit regen. Vooral op mor gen veel wind. Later op de dag een enkele opklaring. Middagtemperatuur van 9 graden in Lapland tot 16 in het zuiden. Oenemarken: Vandaag in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder af en toe zon, In de loop van de dag meer be wolking en van het westen uit regen. Morgen perio den met regen en sterk aantrekkende wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en het westen van Groot-Brit- tanmë bewolkt en^n^t/Tarnp/Jp^rfdaag enige tijd-regen, kans op onweer. Maxi ma rond 15 graden. In het zuidoosten en morgen ook elders op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Mid dagtemperatuur in de omgeving van London op vandaag nog oplopend tot 20 graden, morgen iets minder zacht. België en Luxemburg: Rustig najaarsweer. In de nacht en och tend plaatselijk mist, verder af en toe zon. Morgen wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 19 graden, mor gen rond 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. In de ochtend op veel plaatsen kans op mist. Morgen vooral in het westen en noorden wolkenvelden en vrijwel overal droog. Maxima in hardnek kige mistgebieden en langs de kust rond 17 graden In de omgeving van Dijon ongeveer 21 graden. Portugal: Overwegend zonnig en droog. Met name vandaag in het noorden ook wolkenvel den. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 25 in het zuiden Madeira: Bewolkt en vandaag fikse regen- of on weersbuien Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur circa 23 graden Spanje: Flinke zonnige perioden en droog. Voor al vandaag aan de costa's kans op een lokale regen- of onweersbui. Middag temperatuur in het noorden rond 22 gra den. In het midden en zuiden van Span je maxima rond 27 graden, in Andalusië plaatselijk dichtbij de 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidelijke stranden perioden met zon. Op de westelijke eilanden ook en kele wolkenvelden en vrijwel droog. Maxima rond 27 graden. Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur meest tussen 24 en 28 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de och tend plaatselijk kans op mist. Maxima op de meeste plaatsen enkele graden boven de 20 Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vooral op vandaag kans op een enkele regen- of onweers bui. Maxima rond 24 graden. Italië: Overwegend zonnig, maar vooral rond zonsopkomst hier en daar mistbanken. In de loop van de dag enkele stapelwol ken en morgen in de omgeving van Bari en op Sicilië kans op een bui. Middag temperatuur tussen 18 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur rond 23 graden Malta: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen meer stapelwolken en vooral later op de dag een enkele regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur rond 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog Al leen langs de oostkust van het Griekse vasteland kans op een bui. Er waait een koele oostenwind Middagtemperatuur uiteenlopend van 18 graden rond de Egeische Zee tot 23 graden langs de westkust. Turkije en Cyprus: Flink zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen 17 graden langs de Turkse westkust en 23 graden op Cyprus. Duitsland: Rustig herfstweer. In de nacht en och tend op veel plaatsen mist, verder perio den met zon en droog. Morgen in het noorden wolkenvelden af en toe wat gen. Maxima rond 19 graden, in nekkige mistgebieden en morgen noorden rond 15 graden Zwitserland: |Pe4<<ieTS0 fr>et zpT)en vrijviel ov droog, in de ochtend plaatselijk n Maxima rond 18 graden, in de omgev van van Locarno iets boven de 20 1 Oostenrijk: Af en toe zon en overwegend droog, de nacht en ochtend in de dalen Ober- en Nieder-Osterreich plaatse mist. Middagtemperatuur rond 17 -f>gc den. in het noorden en in mistgebia 50 I enkele graden lager. In de nacht en ochtend mist of laagti gende wolken. Verder af en toe Morgen vooral in het noorden bewolkt Wei af en toe regen. Maxima rond 15 Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af e meeste plaatsen droog. In de nacht vroege ochtend plaatselijk mist. dagtemperatuur ongeveer 15 graden. WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.09 Zon onder 17 Maan op 00.23 Maan onder K Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog. 10.16 23.10 23.49 22' Laag 05.36 17.56 05.17 17 Weerrapporten 17 oktober 07 uur: station weer wind temp Amsterdam half bew zzo5 16 1 De Bilt licht bew. zzo3 17 Deelen grondmist zzo2 18 1 mistbanken i licht bew i grondmist i Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Vaaga Wenen zwaa' bew Zurich zwaa-bew. Johannesburg zwaar bew New Or'eans naif bew. New York onbew TelAvi> No; nds end un ii LOF het lad

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8