SNOWBOARDEN: f- een kwestie van evenwicht, soepelheid en durf De lef om door te gaan Het begon natuurlijk weer in Amerika. Aan het begin van de jaren zeventig ongeveer. Golfsurfers, onder aanvoering van ene me neer Popper. bedachten dat je met een board ook best bochtjes kon maken in de sneeuw. Dat viel tegen. Totdat de taillering van het board en de bindingen werden aangepast. Begin van een nieuwe rage waarvan het einde nog lang niet in zicht is en die - merkwaardig genoeg - meer aan hangers heeft gekregen in Europa dan in de Verenigde Staten dat met z'n rulle sneeuw toch lijkt te zijn geschapen snowboarders. Maar wie in Colorado door 'ski-resorts' als Aspen en Vail zwerft, komt slechts af en toe snowboarders tegen; in Frankrijk en Zwitserland dreigen ze de skiërs hier en daar in aantal zelfs al te overtreffen. De oorzaak ligt voor de hand. In Amerika is het snowboarden in een groot aantal ge bieden (op de steile Aspen Mountain mag het bijvoorbeeld niet) nog altijd verboden en bovendien wordt door Ski Patrols streng de hand gehouden aan piste-regels; overtredingen worden uitermate zwaar ge straft. In Europa heeft men echter nooit zo nauw gekeken met als gevolg dat het pelo ton snowboarders zelfs in gebieden waar het 'sneeuwsurfen' aanvankelijk niet werd toegestaan, sneller groeide dan ie dereen voor mogelijk had gehouden. l.eek de sport een paar jaar terug slechts voorbehouden aan koene durfals die in hun jeugdige overmoed geen gevaar za gen, nu is het ooit bijkans onbestuurbare snowboard zo geperfectioneerd dat zelfs senioren een poging wagen hun evenwicht op het snelle plankje te bewaren. Wat ze na een paar dagen nog bijna altijd lukt ook. Dat is minder vreemd dan het lijkt, want snowboarden is technisch gezien aanzienlijk makkelijker dan skiën. Waar het veel eerder om gaat is de lef. De lef om een achterwaartse bocht te maken, de lef om te vallen, de lef om vervolgens weer la chend door te gaan. SCHOOLPLEIN Nederlandse snowboard-instructeurs mo gen hun sport graag vergelijken met het glijden op ijsbaantjes die vroeger werden gemaakt op een besneeuwd schoolplein. Wie een flinke aanloop nam, zijn ene voet dwars voor de andere zette, lichtjes door de knieën zakte en met gespreide armen het evenwicht zocht, was in staat meters en meters rechtuit over het plein te roet sjen zonder te vallen. Gebruik dezelfde, natuurlijke techniek met een snowboard onder je voeten en je hoeft alleen nog maar met je bovenlichaam te draaien om een bocht te maken. Simple com me bon jour. Skiën daarentegen vereist veel meer technische bagage en daardoor ook veel meer oefening. Maar hoe eenvoudig ook, toch is het be paald onverstandig snowboarden op eigen houtje te leren. Niet alleen is het gevaar op blessures veel groter, tevens krijgt men de basisprincipes onder leiding van een in structeur zoveel sneller onder de knie, dat al na een dag of twee heuse afdalingen kunnen worden gemaakt. Iemand met een beetje aanleg hoeft na een week of drie oe fenen niet opzij te gaan voor een 'zwarte' piste en kan zich zonder problemen in het walhalla van de snowboarder wagen, de diepe sneeuw. Iets waarvan de meeste Ne derlandse skiërs hun hele leven alleen maar zullen dromen. I rn 1 15-5 S-S-3 g S Jj Si -g "5 g fc 5 f 3 S 3 2 hH gj rvi I Boarden is fun. Vooral voor free-stylers. foto WV laax BACON'EGGS EN CHICKEN SALAD skiërs. Dat kon (met zo n helemat op de kroon) c lerscheiden zich in alles van t vooral tot uiting in kleding al te gekke fun-muts als parel n taal. Het snowboard-jargon is voor een outsider nauwelijks te volgen. Fakie? Da's achteruit boarden. Ollie? Een sprong recht vooruit. Backflip?Een salto achterover. De meeste trucs worden uitgehaald in de halfpipe. een kunstmatige, halve buis van aangestampte sneeuw die onderhand in elk zichzelf respecterend skigebied te vinden valt. Daar worden de airs gemnaakt (hoge sprongen in de lucht) of liptricks (kunstjes waarbij juist niet wordt gesprongen). Alley oop's (een sprong bergwaarts) worden in dit 'stadion' het meest gezien, maar gevorderden wagen zich na een aantal inleidende backscratchers (sprongen waarbij de neus van het board wordt vastgepakt) al snel aan een bacon'eggof een chicken salad, hetgeen geen snelle snacks zijn, maar twee sprongen vol halve draaien en handen die zich tussen de benen door om achter- of voorzijde van het board klemmen. Maar echt rippinglwat zoveel betekent als hééééél erg goed kunnen snowboarden) ben je pas als je de jelly fish kunt maken, een sprong waarbij je met je voorste hand tussen je benen door de staart van het board grijpt. De echter toppers strekken bij die truc ook nog eens het achterste been. 'M'n knieën zijn 5 avonds bont en blauw „Snowboarden?", riepen ver schillende mensen in de weken voorafgaand aan mijn vertrek naar Oostenrijk verschrikt uit. „Ga jij snowboarden? Dat wordt vallen, vallen en nog eens val len." Ik haalde mijn schouders op. Ik had tenslotte een redelij ke aanleg voor skiën dus waar om zou ik dan niet snel kunnen leren snowboarden? Met die gedachte bevestigde ik direct een van de vooroordelen over snowboarden. Skiën na melijk lijkt niet op snowboar den. Surfers en mensen die kunnen skateboarden zijn wel in het voordeel als ze voor het eerst op de brede, korte plank stappen. Maar wie kan skiën is absoluut niet verzekerd van een soepele afdaling op het snow board. Een felle zon beschijnt het geiteweitje in het Oostenrijkse dorpje Filzmoos, niet al te ver van Salzburg. Een dik pak verse sneeuw bedekt de kleine begin nershelling. De omstandighe den zijn ideaal om de beginse len van het snowboarden onder de knie te krijgen. Eerst moet er worden getest. Met schrijven ben je links of rechts. Zo ben je ook met je be nen links of rechts. Voor snow boarden is dat van belang om uit te kunnen maken of je met je rechter- of linkerbeen voor Snowboarden kan worden vergeleken met het glijden op ijsbaantjes die vroeger op een besneeuwd school plein werden gemaakt. Onze verslaggeefster (links) krijgt de eerste aanwijzingen. foto natasha bloemhard staat op het board. Een van de ervaren snowboarders heeft een trucje om uit te maken of ik re gular (het linkerbeen voor) of goofy (het rechterbeen voor) ben. Ze gaat achter me staan en geeft me onverwacht een zet in de rug. In een reflex om mezelf staande te houden, stapt mijn rechterbeen als eerste naar vo ren en dat duidt erop dat ik goofy ben. De houding op het snow board doet onnatuurlijk aan. De twee benen schuin achter el kaar. laten me pijnlijk kennis maken met een mij tot dan toe geheel onbekende spier in mijn linkerbeen. Tot nu had ik geen weet van zijn bestaan maar na de tweede lesdag is die akelig prominent aanwezig. Snowboarden is een kwestie van evenwicht, soepelheid en lef. Voor het draaien van be paalde bochten moet je met het bovenlichaam naar het dal toe hangen en daarvoor moet jé de angst om te vallen overwinnen. Doe je dat niet dan ga je geheid onderuit. In de zachte sneeuw is dat overigens meestal niet erg. Filzmoos ligt in het befaamde 'ski-resort' Amadé met afdalin gen met een totale lengte van 320 kilometer. Wie een skipas koopt, kan daarmee in het hele gebied terecht. Zo n drie a vier procent van de wintersporters in Amadé is snowboarder. Dat percentage zal de komende ja ren nog flink toenemen, want de spon mag zich verheugen in een grote belangstelling van jongeren. Snowboarden is meer dan een spon, het is een cultuur met eigen kleding en een eigen taal. Zo onderscheidt de snow boarder zich van de stijve, tradi tionele skiër. Een snowboarder valt niet, maar 'gaat vet op zijn bek' of 'plat op zijn plaat'. Snowboarders weten waar 'gave tenten' zijn. Zien ze een skiër in snowboardkleding dan spreken ze minachtend van een 'wanna be'. Het is de Veronicacultuur: jong en wild. Flitsend en bruin verbrand stuiven ze de vrijheid tegemoet. De volleerde snow boarder waagt zich regelmatig buiten de piste om door de on gerepte sneeuw te jagen. Dat versterkt het gevoel van vrij heid. Het jonge hondensfeertje wil niet zeggen dat sportievelingen ouder dan dertig zich verre van het snowboarden moeten hou den. Het is de moeite waard om een ochtend of middag een les te nemen om te zien of de sport bevalt. En wie kan surfen of skateboarden heeft daar zeker profijt van. Ik beheers geen van beide sporten, maar na een dag op de plank is mij heel even het ge voel van snelheid gegund. Soe pel draai ik mijn bochten en ik verkeer in de illusie dat ik het snowboarden onder de knie heb. Maar dan gaat het mis. Ik verlies de controle en stuif de berg af. Er is geen houden meer aan, als een raket vlieg ik op het dal af. Maar voordat ik beneden ben gekomen, sla ik over de kop en maak een flinke doodsklap. De sneeuw stuift alle kanten op. En op mijn achterste kom ik tot stilstand. Ai. Beheersing, denk ik bij mezelf overeind krabbe lend, daar gaat het om. Mijn knieën zijn 's avonds bont en blauw. Ik houd het voor gezien en foto tourism burl au banff vertrek naar het terras. De felle maartse zon beschijnt het geite weitje waar mijn reisgenoten vrolijk doorploeteren. Maar ook bij hen slaat de vermoeidheid en de spierpijn toe. Waar ze de dag tevoren nog zonder vallen beneden kwamen, zie ik ze nu regelmatig met hun snufferd in 'de sneeuw liggen. Snowboarden is zwaar. Niet voor niets worden er lessen van een halve en niet van een hele dag aangeboden. Voor mij zit het snowboarden erop. Een volgende wintersport vakantie zal ik nog wat lessen nemen, want totaal ontmoedigd ben ik nog niet. Wie weet is het mij met wat begeleiding ook ge geven ooit nog eens flitsend ba lancerend de vrijheid tegemoet te snowboarden. ANGST VOOR BOARDERS ONGEGROND Uit een onderzoek van het het Oostenrijks Institutfür Grunlagenforschungb\i\kl dat het leger snowboarders per jaar met zo'n 25 procent groeit. Dit in schrille tegenstelling tot de ontwikkeling van het aantal skiërs waarin een duidelijke stagnatie is opgetreden. De groep snowboarders bestaat vooralsnog vooral uit jongeren tussen de 14 en 23 jaar, maar de enquête wees uitdatmeerdan ialle skiërs er hard t sope ard te Bepaald opvallend halfpip erde rgelijke vo< arentegen v e snowboardhellin Van de 4 15 boardei rvraagd,zagen slet aorzieningen 'wel i n de ond bijna de helft ondervraagde skiërs aparte snowboardpistes 'een uitstekend idee'. Iets wat vooral wordt ingegeven voor de angst die de meeste skiërs nog altijd voor snowboarders hebben. Die angst is overigens ongegrond. Uit statistieken van de Landesregerungvan het Salzburger Land blijkt dat het aantal ski ongevallen ondanks de forse toename van zowel skiërs als snowboarders, in tien jaar is gehalveerd. VELE SOORTEN SNOWBOARDS Snowboards zijn er in vele soorten. Dat maakt de materiaal keuze voor een beginner bijzonder moeilijk. Voor de eerste lessen kan het best een allround board onder de schoenen worden geclipt. De kans dat men daar binnen enkele weken op raakt uitgekeken, is echter niet denkbeeldig. Vandaar dat zo'n board maar beter kan worden gehuurd. Een definitieve keuze hangt af van de wijze van snowboarden: allround lgeen echte voorkeur voor een bepaalde stijl), freestyle (de boarder die zich het liefst in de halfpipe waagt), olpine (hoofdzakelijk op de piste) en freeride (de alleskunner die zich zowel op de piste als in de halfpipe thuisvoelt). Voor al die types zijn aparte rds die zich elka onde cheide iillering, b reedt engte cht door flexibiliteit, en lengte. Overigen ifhankelijk van het ïr de alleszeggend De lichaamsgew ANWB heeft naam 'Snowboarden' een brochure uitgegeven waarin een overzicht wordt gegeven van de mogelijkheden. Deze folder is voor leden gratis af te halen bij de ANWB-kan toren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 30