Van economische groei moeten we het niet hebben Noordiers vlees biedt vooral financiële voordelen Feiten &Meningen "Tl II Bezoek Herzog kroon op Nederlands-Duitse relatie ïr DINSDAG 17 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE Albert I leijn heeft het onheil van de boeren en hun or ganisaties over zic h afgeroepen toen het besloot voort aan uitsluitend Noordiers vlees te verkopen en het Ne derlandse rundvlees alleen nog te gebruiken voor ge hakt, hamburgers en worst. Harm de Boer, de Neder landse landbouwattaché in Londen, denkt dat vooral hel financiële voordeel AH ertoe heeft gebracht vrijwel geheel op Noordiers rundvlees over te stappen. „De supergrutter kan het vlees op het noordelijk deel van het eiland goedkoper inkopen dan in Nederland. Als hij het ook nog eens tegen een hogere prijs kan ver kopen, wordt het een nog aantrekkelijker transactie", aldus De Boer. Noordierse boeren kunnen goedkoper vlees produce ren dan hun Nederlandse collega's. Ze hebben meer land en laten hun vee zo lang mogelijk buiten lopen. De dieren eten alleen gras of kuilvoer. Hier worden ze in stallen gehuisvest en krijgen naast gras en kuil ook nog eens krachtvoer. Krachtvoer staat in Noord-Ierland niet op het menu. Daar komt bij dat de Noordierse boer meer financiële steun krijgt dan zijn Nederlandse con- De Boer vult aan dat Londen zelf ook de beurs trekt. Om het Noordierse platteland bewoonbaar te houden, worden er plattelandssubsidies gegeven. Daar profite ren de boeren ook van. Bovendien is de regering van het Verenigd Koninkrijk niet krenterig geweest toen de daling van de 'groene koers' moest worden gecompen seerd. De Boer: „Toen ik hier zes jaar terug kwam, was het inkomen van de beieren bijna het laagste van de EU. Sedert die tijd is dat twee maal zo hoog geworden. Door die compensatie is het inkomen hier de laatste jaren elk jaar met zo'n 25 procent omhoog gegaan." Kwalitatief zit er nauwelijks verschil in Noordiers en Nederlands rundvlees, zegt De Boer. Dat heeft een con sumentenonderzoek uitgewezen. Als Albert Heijn dat later met een intern onderzoek tegenspreekt, noemt hij dat 'vreemd en niet overtuigend'. Wat betreft de controle van hel vlees zegt De Boer dat in Noord-Ierland de Farm Quality Assurance Scheme de richtlijnven voor de rundveemesterij heeft opgesteld. De controle is in handen van de l.ive Stock en Meat Commission, een instelling die te vergelijken is met het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV). Mesters onderwerpen zich aan de richtlijnen die zijn uitgevaardigd en die kunnen een vergelijking met de 1KB (Integrale Keten Bewaking) in ons land doorstaan. De controle is streng. Er zijn maar een paar slachterijen die de stieren mogen slachten. De stieren zijn vaak kruislingen van inlandse dieren met Franse en Italiaan se vleesrassen. Die kruisingen zijn in Ierland wat meer doorgevoerd dan bij ons, maar veel verschil zal dat niet maken. Al I is met de Noordierse order ook verzekerd van een constante levering van de kwaliteit die het concern voor ogen staat. Noord-Ierland moet tachtig procent van zijn rund- en lamsvlees uitvoeren. Dat garandeert een per manentaanbod. In ons land likken de boeren de wonden. „Hen dolkstoot in de rug van boeren", zo omschrijft het PW ck' manier waarop Albert Heijn het besluit openbaar heeft gemaakt. Daarmee worden de voordelen voor AH van de import nog niet weersproken. Ook de verdere handelwijze van het PVV duidt niet in die richting. I Iet schap wil met de supermarktketen om de tafel, maar dan alleen om te spreken over 'de verdere ontwikkeling van kwaliteitszorgsystemen in de vleesbranche'. De Land- en Tuinbouw Organisatie grijpt naar het boycotmiddel. Als het bij Beaujolais helpt, waarom dan bij rundvlees niet. Over de kwaliteit van Nederlands rundvlees hoeft de consument zich geen zorgen te ma ken. Dat verschil zal Albert Heijn oók niet kunnen aan tonen. Het imago-verhaal biedt de grootgrutter meer houvast. De Nederlandse mesters stellen daar hun hormonen- verhaal tegenover. Noordiers vlees, dat kan nooit hele maal koosjer zijn, beweert Jan Hesselink, de veehoude rijvoorzitter van de Fries-Flevolandse Land- en 'Tuin bouw Organisatie. Noordieren en Belgen kun je op één hoop schuiven als het gaat om het gebruik van verbo den middelen, stelt hij. Dat doet het goed, maar het moet nog wel even wor den bewezen. LEEUWARDEN «WILLEM STEGENGA WIM STEVENHAGEN Britse econoom prikt mythes rond scheppen van banen door Een experiment: studenten worden opgedeeld in paren. Een van hen krijgt tien dollar en moet die vervolgens verdelen. Als de ander die verdeling niet accepteert, krijgt geen van beiden iets. Eerlijk is uiteraard anders, maar voor wie vooral aan de eigen portemonnee denkt, is de verleiding groot om ze ven of acht dollar te houden in de verwachting dat de ander uiteindelijk toch kiest voor het halve ei in plaats van de lege dop. Nog een experiment: studenten krijgen een bedrag en moeten dat verdelen over een eigen re kening en een gezamenlijke re kening. Het bedrag op de geza menlijke rekening wordt ver dubbeld en vervolgens gelijke lijk over alle studenten verdeeld. Iedereen is het beste af door al les op de gezamenlijke rekening te storten. Wie vooral zijn ei genbelang nastreeft en ver wacht dat anderen dat ook doen, zal daarentegen het leeu- wedeel op de eigen rekening storten. Bij beide experimenten bleken economiestudenten het eigen belang als leidraad te nemen. Wat echter vooral interessant is, zegt de Britse econoom Paul Ormerod in zijn boek 'Econo men hebben geen idee', is dat zoveel anderen niet zo calcule rend te werk gingen. In werke lijkheid zit de wereld anders in elkaar dan economiestudenten - en dus veel Wat kun je met een constate ring die zo'n open deur lijkt? Veel, zegt Ormerod. Grondleg gers van de economische we tenschap als Adam Smith en David Ricardo zijn heden ten dage vooral bekend als voor vechters van de vrije markt: laat iedereen zijn eigen belang na streven, dan draait de economi sche motor het beste. Het kost weinig moeite om die benade ring terug te vinden in termen als terugtredende overheid, de regulering en flexibilisering. Wat de economen daarbij ech ter zijn vergeten, stelt Ormerod in zijn boek, is dat de vroege goed in de smiezen hadden dat een economie niet los staat van de samenleving. Adam Smith veronderstelde naast economische vrijheid een ordenend kader van algemeen geaccepteerde en nageleefde normen en waarden. Dat schiep enerzijds ruimte voor de econo mie, maar stelde er tevens gren- Waarom zijn economen verge ten dat elke economie is inge bed in een maatschappelijke or dening, vraagt Ormerod zich af. De reden is volgens hem dat economen graag als weten- schappers net zo serieus wilden worden genomen als bijvoor beeld natuurkundigen. Vandaar dat ze gingen proberen om net als fysici wiskundige modellen van de werkelijkheid te maken. Maar terwijl de eersten daarvan langzaam zijn teruggekomen - de werkelijkheid laat zich nu eenmaal niet in cijfers vangen - ploeteren economen voort op die ingeslagen weg. In één opzicht met succes: anno 1995 zijn er talloze nationale en internationale rekeninstituten die al evenzovele voorspellin gen uitbraken over de inflatie, de economische groei, de werk loosheid, en wat al niet meer. En, het tweede succes, politici hollen er hijgerig achteraan. Maar wat zijn die voorspellin gen eigenlijk waard? Leg de cij fers van ons eigen Centraal Planbureau uit april en septem ber voor 1996 eens naast elkaar: na vijf maanden wordt de infla tie volgend jaar een half procent lager ingeschat, de export een kwart procent lager, de import driekwart procent hoger. Bijna geen cijfer is nog hetzelfde. Na- Een zogeheten fasediagram van de werkloosheidsontwikkeling in Ne derland. Elk punt geeft aan hoe de werkloosheid zich in een bepaald jaar ontwikkelde ten opzichte van het jaar daarvoor. Duidelijk is te zien hoe in de jaren zestig de werkloosheid 'cirkelde' rond de twee procent en na de oliecrises van 1973 en 1978 naar een veel hoger 'middelpunt' sprong, (illustratie uit 'Economen hebben geen idee'). tuurlijk, een aantal factoren is in die vijf maanden veranderd en dat heeft zijn weerslag. Maar zo heeft elke voorspelling uiteraard even veel, of beter: even weinig waarde. In economische modellen wor den volgens Ormerod boven dien de relaties verkeerd gelegd. Neem bijvoorbeeld de werk loosheid. Economische groei zorgt voor meer banen, heet het, maar dat geloof wordt door de feiten nauwelijks ge schraagd. Landen met globaal dezelfde groeicijfers scoren to taal verschillend qua werkloos heid. Het enige echt aantoonba re verband, maar om dat te be denken hoefje geen econoom te zijn, is dat tussen winsten van bedrijven en werkgelegenheid. Dat gegeven levert een interes sante conclusie op: voor meer banen is economische groei niet per se nodig. Groei is na tuurlijk wel politiek de meest aantrekkelijke optie. Loonmati ging werkt weliswaar net zo goed, maar populair word je er niet mee. Met groei wel, want dat brengt immers extra geld in de staatskas, in de bedrijfskas én in de portemonnee van de burger/kiezer. De op termijn dodelijke neveneffecten als roofbouw op de natuurlijke hulpbronnen en een steeds ver der gaande milieuvervuiling blijven daarbij buiten beschou wing. Maar hoeveel kiezers den ken op lange termijn? En (dus) hoeveel politici? Ormerod, een groot voorstan der van het opnemen van milieuvernietiging en grond stoffenverbruik als kostenpos ten bij de berekening van het nationale inkomen, wijst daar om een andere weg. Hij laat daartoe zien hoe in economieën het werkloosheidspercentage zich in een soort ellipsvorm rond een 'vast punt' beweegt. Alleen grote schokken verande ren die. De twee oliecrises in de jaren zeventig waren er zo een, in Duitsland was ook de hereni ging er zo een. De werkloosheid in Nederland steeg na de olie crises naar rond de negen pro cent en is daar blijven hangen. Ook in andere Westeuropese landen is de werkloosheid on danks alle maatregelen hoog (gebleven). Bij het Rijnlandse model (een verzorgingsstaat met een gereguleerde arbeids markt) hoort sinds de jaren tachtig blijkbaar een werkloos heid van rond de tien procent, concludeert Ormerod. In de VS, waar het zogeheten Angelsaksi sche model domineert (de 'Amerikaanse toestanden') fluc tueert de werkloosheid al sinds jaar en dag rond een veel lager punt: rond de zes procent. rfge aaije Om de werkloosheid echt om adei laag te krijgen, stelt Ormerod, een nieuwe 'schok' nodig. Mo dat voor Europa de veelbeple overgang naar een Angelsak sisch model zijn? Nee, stelt 0 merod, gezien de nadelen da van kan Europa veel beter kie zen voor een betere verdelinj van het beschikbare werk. Vi kortere werkweken bijvoor beeld, duobanen, opfrisverlo een loopbaanonderbreking de opvoeding van kinderen. Mannen, stelt Ormerod, zulli moeten kiezen beidspatroon 'zoals veel vroi wen in West-Europa al kenne De werkloosheid zou daardot 'spectaculair omlaag kunnen gaan', stelt de Britse econooi Allemaal prachtig, vraag blijft natuurlijk hoe je zo'n beleid in de praktijk mot verwezenlijken. Al is het omi eenlopende redenen, weinig rou f ine do< en k werkgevers en werknemers z rs V ten op een dergelijke beleids uld wending te wachten. Moet dt u noods de overheid ingrijpen! arbeidsduurverkortingafdwii 'en' gen? Ormerod geeft op die et ïtsc ciale vraag geen antwoord, ei en. dat is jammer. Het neemt nit lRD> weg dat hij een boeiend boek heeft geschreven. Al zullen w fe| nig vakgenoten daar echt blij mee zijn. zich SJAAK SMAKMAN Paul Ormerod. Economen hebben geen idee, de onmai van een prestigieuze weten- schap. Uitgeverij Van Gennt^ prijs 49,90 de >lge: Het bezoek van de Duitse presi dent Roman Herzog aan Neder land komt op een goed mo ment. In het vijftigste jaar na de Tweede Wereldoorlog en vijf maanden na het succesvolle be zoek van bondskanselier Kohl aan Nederland, is de Duits-Ne derlandse verstandhouding be ter dan ooit. „De komst van Herzog is de kroon op de toenadering die de laatste twee jaar tussen Neder land en Duitsland plaatshad", vindt woordvoerder Aimer van de Duitse ambassade in Den Haag. „Het is een afronding van wat er de laatste jaren is ge groeid op politiek, maar bij voorbeeld ook op maatschappe lijk gebied." In onderling overleg is er van af gezien om van de tweedaagse visite die vandaag is begonnen een staatsbezoek te maken met alle protocolaire formaliteiten, zoals lange tafelredes. „Presi dent Herzog is een praktisch in gesteld mens. Nederland waar deert dat", aldus Almer. „Er is nu veel tijd bespaard. Omdat het geen staatsbezoek is, kun nen de koningin en de presi dent samen het Duitse Aken be zoeken en weer terugkeren naar Nederland. Ze willen op die ma nier hun waardering uitspreken voor de grensoverschrijdende samenwerking. Een gemengd Duits-Nederlandse politie- escorte zal het paar begelei den." In de ogen van Duitsland was er de laatste decennia eigenlijk niets mis in de relatie met Ne derland. Natuurlijk is er de erfe nis van de oorlog. Door zich een goede Europeaan te tonen, pro beert Duitsland te laten zien dat de lessen uit het verleden zijn geleerd. De jongste frustraties en irrita ties in de Nederlands-Duitse re latie lijken vergeven en verge ten. Het feit dat Kohl de kandi datuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commissie niet on dersteunde, beschouwt Den Haag niet meer als anti-Neder landse houding. De briefkaar tenactie van Nederlanders ('Ik ben woedend') na de aanslag op Turken in het Duitse Solingen zette in Bonn kwaad bloed. Ook deze affaire is bijgelegd. Het ontstaan van een gezamenlijk legerkorps is veelzeggend. De Duitse bondskanselier Kohl droeg met zijn bezoek in mei een grote steen bij aan de bete re verhouding. De christende mocraat en zijn Nederlandse ambtsgenoot, de sociaaldemo craat Kok, blijken het uitstekend met elkaar te kunnen vinden. Kohl spreekt van een 'Mannerf- reundschaft'. De Duitse ambassadeur in Ne derland, W. Haas, blikte meteen na het bezoek tevreden terug. De 'chemie"tussen beide politi ci is uitstekend, zei hij. „De bondskanselier zag in dat hij zich persoonlijk om de Duits- Nederlandse verhouding moest bekommeren." De topdiplomaat relativeerde de problemen die sommige Ne derlandse pubers met hun oos terburen hebben. „Een bepaal de kritiek op Duitsland is blijk baar chic. Maar wat in is. is ver anderlijk." Haas herhaalde dit standpunt onlangs toen hij rea geerde op het jongste onder zoek over de Nederlandse kijk op Duitsland. Uit die studie bleek dat bij jongeren nog steeds een mengeling van voor oordelen en onwetendheid over de Duitsers aanwezig is. Het bezoek van Herzog kan de Nederlandse mening over Duitsland positief beïnvloeden, hoopt de Duitse ambassade. Want als gast van de koningin telt bij een staatshoofd het ge wicht van zijn persoon'. Herzog kan bij zijn reis bouwen op de baanbrekende visite van voorganger Gustav Heinemann in november 1969. Het was het eerste staatsbezoek van een Duits staatshoofd aan Neder land sinds de laatste Duitse kei zer in 1907 Nederland bezocht. Na Heinemann volgde alleen nog maar Richard von Weizsac- kerin 1985. Diens opvolger Herzog is sinds 1 juli vorig jaar in functie. In mei 1994 kozen parlementariërs en andere vertegenwoordigers van het volk hem in een spraak- 1)1" i H'lv D lop '1 toe rli makende vergadering. Doore o machtspolitieke strijd slaagde r de christendemocraat er bij la ge na niet in om alle stemmei te vergaren. Een slechtere stat voor de hoogste representant van het land, die boven de pi tijen behoort te staan, denkbaar. Inmiddels lijkt de partijgeni van Kohl ook geaccepteerd do de sociaaldemocratische opp< sitie in de Bondsdag. Gevraag naar zijn stijgende popularite antwoordde Herzog onlangs schertsend: „Het irriteert me soms een beetje. Je vraagt je. wat je eigenlijk fout doet." Feitelijk was Herzog tweede keus. Kohl had aanvankelijk zi ei zinnen gezet op de Oostduit! politicus Steffen Heitmann. kandidaat maakte zich echter onmogelijk door ondiplomat ke uitspraken. Het oog viel op de president van het consti el tutioneel hof, de rechtbank diifin op de naleving van de Grond wet toeziet. Opperrechter Herzog moest i de schaduw van zijn illustere voorganger Von Weizsacker stappen. Met een geheel eigei stijl lukte hem dit al snel. De nieuwe president maakt van zijn hart geen moordkuil. In zijn eerste toespraak voorh Europese Parlement vorige week dinsdag toonde Herzog zich warm voorstander van eei zo groot mogelijke integratie van Europa. De vrees in bin nen- en buitenland vooreen nieuw Duits nationalisme blijk vijfjaar na de eenwording ong grond, meende hij in een inter view. Hij pleit voor een welove wogen actievere deelname van Duitsland aan de wereldpoli tiek. Over de inzet van Duitse grondtroepen in Bosnië fronst hij zijn wenkbrauwen, maaref grotere betrokkenheid op and« re gebieden is gewenst. Herzog: „Overal waar ik op de wereld kom, hoor ik een deels zacht, deels duidelijk hoorbaar verwijt. Jullie Duitsers hebben ooit de halve wereld onderste boven gegooid. En dat hantere jullie nu als argument om jeaa alles te onttrekken. Jullie ver schaffen je dus privileges door jullie verleden, zegt men r Op die manier mogen wij tuurlijk niet redeneren." dus all

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2