VDE MOLEN vormen spiegel van elke cultuur Jk iy\MEKUENT IVilLL IUlIQ Dé schaatsspeciaalzaak voor de regio Leiden! rik a 'Bagage': Oude reisboeken in bananenkistj es Zelfs de laatste reis ontbreekt niet in de verzameling réisboe- ken van Geert Bovenhuis: een kast vol boeken verschaft infor matie omtrent een enkeltje naar het dodenrijk. Wie onvoorbe reid Geerts unieke reisboeken- antiquariaat 'Bagage', aan de Van Sijpesteijnkade in Utrecht betreedt, staat even paf van wat daar op reisgebied staat samen geperst in wat eens zijn woon ruimte was. Van een partij door het leven geteisterde bananen- kisten zijn boekenkasten gecon strueerd, waarin tienduizend reisgidsen, reisboeken, kaarten, atlassen, prenten en naslagwer ken gerubriceerd een plek heb ben gekregen. Ook oude koffers, globes, spelletjes en accessoires op reisgebied duiken her en der óp tussen de kasten. Bovenhuis - slanke verschij ning, blote voeten in sandalen - gidst de bezoeker animerend door het nostalgische landschap van zijn collectie. Hij haalt een zwarte, metalen doos uit een vi trine. Daarop staat in zilveren letters: 'Toeristenbureau voor Nederland - Atlas van Neder land'. In de uit 1909-1910 date rende doos van de ANWB zit een serie kaartjes: handig voor de reiziger. Prijs nu: 600 gulden. Dan vestigt hij de aandacht op een kast vol oude boekwerken over wandelen, fietsen en kam peren. Pikt er het ANWB-boekje 'Te voet van Amsterdam naar Arnhem uit' en slaat het open. Foto's tonen al lang niet meer bestaande situaties in steden en landschappen. ..Ik probeer met mijn handeltje de betovering en het avontuur van het reizen weer tot leven te brengen." 0 NETTE BAAN Tot eind 1993 was Geert Boven huis werkzaam als bureauchef bij de Utrechtse GG en GD. „Toen ik vijftig werd stelde ik mezelf de vraag: heb ik nog wel het enthousiasme om in een nette baan te functioneren. Ik voelde dat dat niet meer het ge val was en besloot te proberen een bestaantje op te bouwen in de antiquarische reisboeken- handel - voordien een hobby van me. Mijn vrouw Rita ging volledig akkoord. Zij heeft een goede baan en samen moesten we het kunnen redden. Nou, tot nu toe ben ik niet ontevreden, al is het zeker geen vetpot. En het is ook een bijzonder druk bestaan, veel drukker dan ik had verwacht, 's Ochtends \Toeg al met karrevrachten boe ken op pad om naar beurzen, veilingen en manifestaties op reisgebied te gaan. Vrijdags en i ik i elf t Vlking-schMten blijven langer scherp en glijden lichter VIKING SCHAATSEN: Nieuws van Raps: De Alpha bijna aüe types uit voorraad leverbaar Het gepatenteerde Raps monocoque frame is enorm torsie-stijf. Doordat de schaats niet wegbuigt treedt ^JRAJCHAATSEN:^ 65+ (6!fHRC). Dit staal is spanningsvrij in het alumini um frame bevestigd. Door toepassing van de modern ste lijmtechniek blijft de schaats kaarsrecht Dit resulteert in: beter ijscontactgevoel, perfect stuurver- mogen, optimale bochteigenschappen. Er is al een octz Raps Megamax voor ïfOO,~ Alle reeds bestaande modellen uit voorraad leverbaar Schaatsslijpblokken Alle soorten schaatsbeschermers en veters Hockeyschaatsen, kunstschaatsen en houten schaatsen en kinderschaatsen Skeelers: Bauer al vanaf f169,- de nylon schaats De gehele serie Comfort Noren. Speciale aanbiedingen: GEËPOXEERDE SLIJPTAFEL Een juweeltje.. ƒ199,- SCHAATSKLEDING Flitsende kleding in vele kleuren, alles aërodynamisch "CRAFT'-sporlonóertdeóing FALKO ZANDSTRA: Hete, bestut n*r "BRYNJE"-sporthermal ondertledlng Beide merken bij uitstek geschikt voor trimmers, fietsers e Raps: diverse types schoenen en rollers Viking: de carbon rollers voor de marathon- PROFIL-^ DE FIETS- EN SCHAATSSPECIALIST uur in de winkel, maar op af spraak kunnen de mensen die iets bepaalds zoeken ook bij me terefcht." Er zijn meer gespecialiseerde reisboekenwiiikels in Neder land, maar geen antiquariaten die alleen in reisgidsen en -boe ken handelen. „Ik heb me voor het eerst gepresenteerd op de Vakantiebeurs 1994. Mijn sala ris van de twee jaren die daar aan vooraf gingen, was hele maal op gegaan aan het inko pen van boeken. Gelukkig kreeg ik dank zij die beurs direct al wat bekendheid. Hoewel het mij in de eerste plaats is begon nen om de antiquarische en tweedehands reisboeken, ver koop ik ook nieuwe of nagenoeg nieuwe gidsen. Gemiddeld kos ten tweedehands gidsen bij mij een derde van de nieuwprijs." AFVALCONTAINER Hij loopt ook regelmatig naar reisboeken te struinen bij colle ga's. „Dat zoeken zit me in het bloed. Zo kan ik nooit een afval container voorbij lopen zonder er even in te kijken. Op een keer vond ik daarin zo'n bananen- kistje, bijbeen groentewinkel. Ik ging eens informeren en kocht een hele partij van die afge dankte kistjes. Zeven op elkaar en je hebt een aardige boeken kast. Honderdtwintig kistjes lig gen voor mij gereserveerd. Ik verkoop ze intussen ook." Geert Bovenhuis staat met zijn boeken en koffers in de zo mermaanden op de Dam en langs de Amstel in Amsterdam en in november staat hij daar in de Beurs van Berlage. Verder bezoekt hij allerlei beurzen, ook op gebieden die niets met boe ken te maken hebben, maar in de verte wel met reizen, zoals Oldtimer-manifestaties. Bovenhuis heeft de hele we reld bereisd. Dat had mede te maken met zijn organisatori sche en bestuurlijke activiteiten op het gebied van het naturis me. Hij was jarenlang bestuurs lid van de vereniging 'Zon en Leven' en van de internationale federatie van naturistenvereni- gingen. Zijn reizen hadden vooral te maken met de samen stelling van de tweejaarlijkse Wereldgids voor Naturisme (ho tels, campings, vrije stranden enzovoort) waarvoor hij een nieuw concept bedacht. FASCINEREND Hij is langzamerhand steeds meer in de ban geraakt van ou de reisgidsen. „Het werd me duidelijk dat reisgidsen de spie gel vormen van elke cultuur. Van reisgidsen verschijnen elk jaar nieuwe edities. De oude worden weggegooid. Maar die bieden nou juist zo'n fascine rende terugblik, bijvoorbeeld op het toerisme in de jaren voor de oorlog. Ie ziet ook dat de ont wikkeling op reisgebied aardig parallel loopt met die van de verkeersmiddelen." Bovenhuis heeft een waarde volle collectie Baedekers in huis. Hij neemt zo'n boekwerkje in rode band uit de kast. Gids yoor de Rivièra. vijfde van de in to taal tien drukken. Uitgegeven in 1913. Mooie, kleurrijke kaartjes op vergeelde bladzijden. De prijs: 125 gulden. „Ie hebt men sen die niet rusten voordat ze Baedeker compleet hebben. Er zijn 100 titels over even zoveel gebieden. Laast bezocht ik een veiling in Duitsland waar bijna alle duizend nummers van de Baedeker werden aangeboden. Geert Bovenhuis: „Als ik de mannen met hun attaché-koffertjes haastig naar hun werk zie lopen, moet ik echt een gevoel van me delijden onderdrukken." foto ei De collectie ging weg voor 80.000 gulden en dat was mij te bar. De fanatieke verzamelaar heeft een vermogen over voor een Carl Baedeker eerste druk uit 1828." Bovenhuis heeft in zijn collec tie de befaamde en nogal zeld zame Cook's gidsen en ook be kende uitgevers als Bennett, Hachette, Hartleben, Meyer, Stauffacher en Wagner ontbre ken niet in zijn 'Bagage'. In bak ken is een verzameling antiqua rische of gewoon oude land kaarten ondergebracht. Er zijn verder kasten vol reispoëzie en reisliteratuur, met werken van Bertus Aafjes tot Gerrit Jan Zwier. Er zijn zelfs enkele plan ken vol kinder-reisboeken. DOODGAAN Een paar stappen opzij en je staat oog in oog met de 'laatste reis'. „Die boeken mochten hier, vond ik, niet ontbreken. Ook doodgaan is aan een reis beginnen, met onbekende be stemming." Het fenomeen be devaart. militaire expedities, zeereizen, woordenboeken, schoolkaarten, puzzels - alles wat maar in de verte met reizen te maken heeft wordt in de ver zameling opgenomen. Het voorste gedeelte van de winkel, aan de straatkant, is geheel in gericht met eigentijdse gidsen, die ongeveer de helft van collec tie vormen. Ex-ambtenaar Geert Boven huis is tevreden met zijn nieu we nering. „Mijn ideaal, verder te leven in zelfstandigheid, is al bereikt. Als ik de mannen met hun attaché-koffertjes haastig naar hun werk zie lopen, moet ik echt een gevoel van medelij den onderdrukken." Antiquariaat-reisboekhandel 'Bagage', Van Sijpesteijnkade 33, 3521 AJ Utrecht, 030- 29 62 85 7. 1 li\u h'dt'iv maandag: t\gmrrrn 'Afrika in het klein', luidt de pretentieuze bijnaam van Ka meroen. Toch is dat niet eens te veel gezegd over de republiek in de oksel van West-Afrika. Tus sen de Atlantische oceaankust in het zuidwesten en de droge savanne in het noorden, ligt zo'n beetje alles wat de natuur het hele continent te bieden heeft. Diep donker regenwoud, hoge puisterige bergen en uit gestrekte vlakten. Olifanten, apen, giraffen, gieren en alle denkbare insecten. Een paradijs voor de toerist, maar alleen voor degene die niet al te zeer ge hecht is aan luxe. Benidorm- gangers die louter een exotische naam aan hun 'ben-ik-geweest- lijst' willen toevoegen, moeten wegblijven. Al was het alleen maar uit respect voor het land en haar gemêleerde bevolking. Alsof Onze Lieve Heer contai ners vol rotsachtig puin uit zijn tuin omlaag heeft gegooid. Zo zien de bergen eruit langs de weg van Maroua in Noord-Ka meroen naar het wildpark Waza (nog noordelijker). Toch is het gewoon Moeder Natuur ge weest die ze zo heeft gevormd. Schuivende aardschollen en vulkanen veroorzaakten ooit de glooiingen, tropische regenbui en sloegen het zand er tussenuit en grote temperatuurverschillen overdag en 's nachts deden de rotsen scheuren en brokkelen. Het resultaat: spookachtige bulten, uitgestrooid over savan nen en steppen zover het oog reikt. Links tot in Nigeria, rechts tot in Tsjaad. Het park Waza is volgens kenners 'het mooiste wildpark van West-Afrika'. Er wonen leeuwen, giraffen, olifan ten, antilopen, apen en heel veel verschillende soorten vo gels. Evenals de rest van Noord- Kameroen, heeft Waza te kam pen met droogte en de daarmee gepaard gaande oprukkende woestijn. Bovendien blokkeerde tot voor kort een dijk in de na bijgelegen Logone-rivier de wa tertoevoer tot het park. Met na me de olifanten namen daar geen genoegen mee. Niet ge hinderd door de grenzen van het park, trokken zij naar voch tiger oorden. Met alle gevolgen vandien voor de boerenbevol king. De kolossen stapten rustig over de landbouwgrond en de den zich tegoed aan de oogst. Tegenwoordig worden de die ren daarom bijgelaafd door de beheerders van het park. De dijk werd onlangs doorgesto ken. Een bezoek aan Waza gebeurt altijd met een gids en uiteraard in een afgesloten wagen. Houdt rekening met grote hitte (veertig graden) en veel al dan niet stekende insecten. En ga vooral niet met bussen tegelijk naar binnen want dan laat geen dier zich zien. Het is overigens twijfelachtig of zo'n invasie van toeristen te vermijden is met de plannen die reisbureau Olympia voor Kameroen heeft. Vanaf 7 no vember vliegt Transavia Airlines wekelijks een Boeing 757 met 218 passagiers naar de zuidelij ke havenstad Douala. Van daar uit worden de toeristen met bussen naar hotels aan de kust gebracht voor een strandvakan- tie. Of stappen ze op een bin nenlandse vlucht naar het noor den waar de safari centraal staat. De hotels vormen de basis voor allerhande groepsexcur- Zo behoort voor degenen die aan de Kameroense kust blijven een bezoek aan de pygmeeën- bevolking van de zuidelijke re genwouden tot de mogelijkhe den. 'Elke maandag: pygmee- en', meldt de reisgids van Olympia alsof het om een aan bieding van de supermarkt gaat. Per piroque (een kano gemaakt van een uitgeholde boomstam) kan de toerist op zoek naar pyg meeën. Uitgezwaaid door kin deren en vergezeld van een aantal gidsen zakken de boten een eindje de Lobérivier af om op een strandje vlakbij een dorpje aan te leggen. GIFTIGE SPEREN De pygmeeën behoren tot de oudste van de ongeveer twee honderd bevolkingsgroepen die Kameroen rijk is. Ze wonen diep in het regenwoud en jagen met giftige speren. De buit is voor eigen gebruik of voor de handel. In het pygmeeëndorp dat de gemiddelde toerist zal te genkomen, gaat het er wat an ders aan toe. De behuizing is authentiek of doet in ieder geval zo aan. Eenvoudige rieten hut ten met wat huisraad, een vuur plaats en een handgemaakt bed. Tegen betaling roert de dorpsoudste de trom en worden de bezoekers getrakteerd op verhalen over de jacht en tradi tionele dans. Dat levert mooie foto's en gemengde gevoelens op. Natuurlijk is niemand ver plicht deze excursie te maken. Noch die naar een palmolie-, bananen- of theeplantage. Maar waar landen als Kenya en Se negal al lang geleden het toeris me ontdekten, staat het in Ka meroen nog in de kinderschoe nen. De Kameroense regering heeft lange tijd geen been ge zien in buitenlandse invloed van welke aard dan ook. Na de onafhankelijkheid in 1960 was de behoefte om het zelf te doen groot. En nog altijd investeert de re gering van de huidige president Biya niet veel in toerisme. Goe de hotels zijn vrij dun gezaaid en vaak duur. Een degelijke in frastructuur ontbreekt nage noeg. Daardoor kan het lastig zijn om het prachtige land op eigen houtje te gaan ontdekken. Hoewel een beetje reiziger na tuurlijk niet terugdeinst voor een stuiterende hobbelweg of een kamer waar wel eens een insect rondkruipt. ZON EN SNEEUW Wie niet kan kiezen tussen zon en sneeuw heeft de komende winter ook diverse mogelijkheden. Griekenland-specialist Polyplan Reizen (020-6575657) aan de Aalsmeerderdijk in Oude Meer blijft redelijk dicht bij huis. Eerst een paar dagen zeilen in de Griekse wateren en vervolgens nog even naar de op drie uur rijden van Athene liggende Parnassos waarop een klein (twintig afdalingen met een gezamenlijke lengte van veertien kilometer), maar aardig skigebiedje ligt. Amerika-specialist Jan Doets (072-5753333) zoekt het verderop. De Snow and Fun Connection: eerst een week naar de Rocky Mounties in Colorado en vervolgens nog zeven dagen uitblazen onder de zon van Florida. Omgekeerd kan natuurlijk ook.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 28