GAMBIA SNEEUW aan de verliezende hand Nederland omarmt Het is hier altijd dertig graden In de hotel-area van Gambia schudt de donkere man het donkere hoofd, schuift zijn houtsnijwerk terug in de dikke rij van wat-ie zoal gesneden heeft en zegt: „laaaa.... Kaaike, kaaike, nie koope...." Ergens langs de weg is daar ineens een bord in rood-wit blauw: 'Holland House. Every thing from Holland'; de winkel van Sinkel die Wim de Wit uit Overveen hier drijft. Tweede hands naaimachines en koel kasten, een scheepscontainw met dertig gebruikte bankstel len en kasten onderweg. ..Een beetje bijzaak", zegt-ie. Waar het werkelijk om gaat staat op z'n visitekaartje: Import, export, adviezen, contacten. In die laatste hoedanigheid dit jaar bezig geweest met Holland Ca sino dat in Gambia twee mil joen dollar wil investeren in een speelplaats. Bij Wim de Wit om de hoek: 'The Butchers Shop' waar niet alleen potjes rode kool met ap peltjes en spruitjes te koop zijn, maar ook heerlijke sandwiches kaas. De Marokkaanse eigenaar vraagt met vreemde, maar niet mis te verstane tongval: 'Edam mer. Goudse, or Maasdammer?' In de hoofdstraat van het bloedhete Basse waar een groepje Leidse antropologen ernstig zwetend de voorraad frisdrank onderzoekt, pronkt op een marktkraam een opvallende doos: 'Fresh eggs/Wijk en Aal burg'. „Houdoe", groet bij het ver trek Momodou Drammeh, eige naar van 'New Town Guest House' in Bakau. Gestudeerd in Brabant en getrouwd met een Nederlandse. Wie zich thuis wil voelen kan in dit Guest House aangenaam verblijven, met zicht op de Dom van Utrecht en Kröller-Müller, postergroot aan de wanden. THE FLYING DUTCHMAN In het toeristengebied een res taurant-bar met een naam die meteen alles duidelijk maakt: 'The Flying Dutchman'. Tussen een fles Henkes en Dujardin in geklemd: een foto van koningin Beatrix. Eigenaar ir. Henk Mar tens is een druk baasje. Naast de horeca bezig als adviseur voor investeerders. Hij werkt aan een grote klus: een bagger- project bij Banjul waarvoor hij in opdracht schepen laat bou wen in Nederland. Bovendien 'technisch adviseur' - zoals hij het omschrijft - ten dienste van kapitein Yahya A.j. Jammeh. de militair die vorig jaar zomer door een staatsgreep aan de macht kwam. Een stalletje met prentbrief kaarten: 'The Gambia'. Voorop tafereeltjes waarin de toerist zijn liefdesverklaring aan dit land terug ziet. Aan de achter kant onderaan de tekstregel i.M. Productions - Stadskanaal - The Netherlands'. Op The Gambia, een prachti ge rivier die het land doormid den klieft, drie veerboten. Made in Holland. Geschonken door 'D.en Haag', dat nog meer ca deau deed: 120 kilometer asfal tering van een wegdek in het midden van het land. Nederland heeft - het moge duidelijk zijn - Gambia innig omarmd. ZONNEPARADIJS En dan is daar ook nog Her mann Behrens, de grootste rela tiebemiddelaar in deze liefde. Als directeur van touroperator 'Aquasun' reizen via hem weke lijks twee Martinair Boeings 767 vol Nederlanders naar Gambia, zonneparadijs in West-Afrika. Vijftig kilometer prachtig strand, een temperatuur die winter en zomer tegen de dertig graden ligt. „Dat maakt het alle maal erg aantrekkelijk", zegt Behrens over de opvallende toe- ristentrek naar dit land. Per week landen er ruim vijT- honderd Nederlanders op vlieg veld Yundum. De overlapping van de vluchten in aanmerking genomen, komt dat neer op een verblijf van dagelijks gemiddeld duizend Nederlanders in Gam bia, een van de kleinste Afri kaanse landen. Daarmee staat Nederland op de eerste plaats van de toeristenlijst die tot vorig jaar werd aangevoerd door En geland. Die situatie veranderde door de staatsgreep waarop de Britse regering een negatief rei sadvies liet volgen. De toeris- tenmarkt stortte volledig in. „Een economische ramp", zegt Susan Waffa-Ogoo, minister van toerisme en informatie. „Na landbouw is toerisme onze be langrijkste bron van inkom sten." De door Hermann Behrens gevulde Boeings daal den als een geschenk uit de he mel. Omgekeerd noemt de direc teur van Aquasun zijn Gambia- ondememing 'een succes waar je alleen maar van kunt dro men'. De belangstelling is zo groot dat zijn kerstvluchten in de zomer al nagenoeg waren volgeboekt. Hermann Behrens over de ontdekking van Gambia als vakantiebestemming, en nog wel zo massaal: „Tja, er werd vanuit Nederland niet op gevlo gen, dus er was geen stimulans. Plüs dat de prijsstelling en de, reisduur een belangrijke rol spelen." De arrangementen schommelen rond duizend gul den voor acht dagen logies/ont bijt in hotels die zo exotisch zijn als hun namen: 'Palma Rima', 'Bakotu', 'Kairaba'. Wat de reis-, duur betreft: in zes uur en een kwartier is de afstand over brugd. THE GAMBIA Wie tegenover vrienden en ken nissen deze reisbestemming noemt, heeft wat uit te leggen. 'Gambia?! Zambia zul je bedoe len'. Nee, Gambia. Een land zonder treinen en zonder TV- station. Officieel: The Gambia. Tweehonderd jaar een Engelse kolonie geweest, sinds 1965 on afhankelijk. Als een vinger neer gelegd in Senegal; aan drie kan ten door dit land omsloten en aan de vierde de Atlantische oceaan die een gemiddelde temperatuur van 25 graden heeft. Een land van 322 kilome ter lang, op z'n breedst 48 kilo meter. op z'n smalst 22. Van voor naar achter gespleten door de rivier The Gambia. Eigenlijk dus een land van twee oevers. Krap een miljoen inwoners. Een hoofdstad (Banjul) die niet veel groter is dan Oldenzaal: 40.000 inwoners. Gelegen op de grens van regenwoud en Sahara biedt de natuur afwisselend sappig groen en dor bruin/grijs. Vlak; het hoogste punt meet 90 me ter. Geen Zambia dus. APEN Geen Kenya ook, al komen de vogelliefhebbers flink aan hun trekken in Gambia. Ze kunnen zich loslaten op vierhonderd soorten. In de aanbieding der halve volop trips voor 'bird watchers'. Wat het overige be treft: de wervende brochure van The National Tourist Office be looft dolfijnen, hyena's, nijlpaarden, jakhalzen en anti lopen. Die zijn eerder in gevan genschap dan in de vrije natuur te zien. Maar, het is er wèl in het wild. De Gambiaanse 'Ob server' maakte deze zomer mel ding van een kudde nijlpaarden die danig had Iniisgehouden in een dorpje bij Mansa Konko. Overstekende apen, dat is ei genlijk de voornaamste attractie waar de toerist een beetje op mag rekenen. Maar Kenyaans... Nee. niet bepaald. Geen Zuid-Afrika ook, voor wat culturele uitstapjes betreft. Er valt genoeg te bekijken, daar niet van. Bijvoorbeeld: de 2.000 jaar oude stone circles in Was- su. Het huis (in Juffureh) van de overgrootvader van auteur Alex Haley dat - evenals het dorp zelf - een belangrijke rol speelt in zijn wereldvermaarde werk 'Roots'. Het volkenkundig mu seum in Banjul. De ruïnes van lames Island. Leuk als onder breking van het luie strandle ven, maar om er nou speciaal voor af te reizen naar Gambia... Ook nee. Wie het land in wil", kan zich het best via de reisor ganisatie overleveren aan een trip. Het is de meest slimme manier om de mooiste plekken te ontdekken. Gambia leent zich om praktische redenen slecht voor al te grote zelfstan dige ontdekkingstochten. Geen land dus voor rugzaktoeristen; tegenover veel reisinspanning staat te weinig voldoening. Gambia is vooral een ideale 'zonne-bestemming'. Kortom: dé culturele beziens waardigheden zijn even arm als het volk zelf. Dat moet het in de meeste gevallen doen met (om gerekend) zo'n 50 tot 75 gulden per maand. Het bedelen en op dringerig aanbieden van han delswaar en diensten, is dan ook een drukke bezigheid ge worden. ..Te hinderlijk", oorde len minister Waffa-Ogoo en haar directeur Jeng. Ze hebben het probleem van de bumsters de hoogste prioriteit gegeven op hun werklijst. „Daar moet zo spoedig mogelijk wat aan ge beuren. Op deze manier krijgt Gambia een slechte naam." Wat jammer zou zijn. Want daarvoor is het te goed. daar aan de boorden van de Atlanti sche Oceaan. COLOFON vamrnstcllins» rn redact ir K< >R V \N DF N IX >BBEl .STEEN eindredactie: STELLA VAN ZANTEN, vormgeving: ED PETIT fotoredactie: HANS VAN WEEL foto voorpagina: ROBGRAOF VSPENSklIM- COMPANY. fotopeter naman Gambia: Na zes uur en een kwartier vliegen, een totaal andere wereld. Naast een hoog prijspeil leiden ook lange wachttijden bij de skiliften tot een verminderde interesse voor wintersportvakanties. foto»martijn van den dobbelsteen |9>jUjMU90g0$ Alpen geven geen waar meer voor je geld Of er zijn geen cijfers öf ze wor den verdonkeremaand. Waar schijnlijk is er sprake van het laatste. In een wereld, die wordt overspoeld door statistieken moet ergens staan opgetekend hoe groot de teruggang van het aantal wintersporters precies bedraagt. Maar verder dan een paar lukraak op papier gekrab belde percentages komt nie mand. Zelfs directeur Joseph Stockinger van het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam houdt een slag om de arm. „Exact is zoiets nu eenmaal moeilijk te berekenen. Maar wij gaan er van uit dat er in de win ter van '94- 95 ongeveer 5 pro cent minder Nederlanders in Oostenrijk op wintersportva kantie zijn geweest dan in het seizoen daarvoor." Wat toch aanmerkelijk nega tiever klinkt dan de 'stabilisatie' waarover de Nederlandse reis organisaties het almaar (en dan nog schoorvoetend) hebben. Wat is de waarheid? Nog niet eens zo heel erg lang geleden werd zonder meer afgegaan op het door de ANWB afgegeven aantal van 1,2 miljoen Neder landse wintersporters per jaar. Hoewel iedereen weet dat de Wielrijdersbond niet schroomt dergelijke cijfers uit een in de lucht gestoken natte duim te zuigen, was het resultaat van een onderzoek van Arke in 1993 bepaald ontnuchterend. Daar uit bleek immers dat er in de wintermaanden 'slechts' 800.000 Hollanders naar de Al pen trokken. Vervolgens dook de NIPO-enquête van juli 1995 daar nog eens flink onderdoor: 715.000. Met hoeveel korrels zout zelfs die cijfers ook moeten worden genomen, er spreekt een ten dens uit die eerder 'neergaand' is dan 'stabiliserend'. Winter sport dreigt zich uit de markt te prijzen, een skivakantie wordt te duur, de Alpen geven geen waar meer voor je geld. En dat hebben ze gemerkt daar. De af gelopen winter, zo blijkt uit het eerder genoemde onderzoek van het NIPO, gingen 1.815.000 vaderlanders op vakantie en on geveer 1 miljoen verkozen dat onder een tropenzonnetje te doen. in een stad of - nog zo'n moderne topic - op een bunga lowpark. De sneeuw is aan de verliezende hand. MENTALITEIT Alfred E. Urfer, president van de Schweizer Hotelier- Vereins, windt er geen doekjes om. „Dat een wintersportvakantie in de loop der jaren steeds duurder is geworden, zie ik niet eens als het grootste probleem. De men sen willen best betalen voor kwaliteit. Maar juist daarin schieten we tekort. Niet de prijs verjaagt de toeristen, maar onze mentaliteit. Waar is onze spreekwoordelijke, over de hele wereld beroemde gastvrijheid gebleven? Het lijkt wel of we ons schamen om onze gasten com- me il fuut te ontvangen." De ontwikkelingen in de Zwitserse horeca noemt Urfer 'dramatisch'. Met reden. In de eerste maanden van dit jaar boekten ondanks de voortreffe lijke sneeuwomstandigheden 7,1 procent minder toeristen een hotelkamer dan tijdens de zelfde periode daarvoor. In die geweldige duikvlucht bleken de cijfers te zijn teruggevallen tot het niveau van 1980. Oostenrijk verging het al niet veel beter en slechts Frankrijk boekte een 'plus'. Maar ook die opgang viel in het niet bij de aantallen Ne derlanders die hun vakantie wil den doorbrengen onder een palmboom waar voor een kopje koffie niet - zoals in een Alpen hut - ruim vier gulden moet worden neergeteld. Een van de grootste grieven van winter sporters: de prijskaart van een willekeurig bergrestaurant in de Alpen. Een vette glimworst met een portie zwart geblakerde frieten? Achtzig Shilling bitte. twaalf gulden. Tenminste, als het woord bitte nog wordt ge bruikt. Want aan vriendelijkheid en service schort het in de ski gebieden eveneens vaak. Josef Margreiter van de Tirol Wer- bung: „We zijn te gemakzuchtig geworden. We hebben veertig jaar achter elkaar alleen maar geplust. Nu gaat het wat min der. Misschien is dat wel eens goed. Zo worden we ons einde lijk bewust van het produkt dat we leveren. We zijn gaan besef fen dat we de strijd verliezen als we de geboden kwaliteit niet snel in overeenstemming bren gen met de prijs die we vragen." Tot genoegen van directeur HET GOEDKOOPSTE EN HET DUURSTE WINTERSPORTDORP De Süddeutschc Zeitung heeft vorig jaar uitgerekend wat de goedkoopste en de duurste Europese wintersportoorden waren. Een dagje skiën met alles erop en eraan in Cavalese (Val di Fiemme, niet ver van de autoweg Bolzano-Trento) kwam samen met Meran 2000 (Zuid-Tirol) als het voordeligst uit de bus: 129 Mark. Gosau (onder Salzburg) eindigde als derde met 136 Mark. Voorspel baar bijna waren de eerste drie pla atsen in de 'dure' categorie. Aan kop uiteraard Sankt Nlo- ritz met 461 Mark per dag, maar het eveneens in Zwitserland gelegen Zermatl (tweede met 379 Mark) en de Oostenrijkse win terresiden tie van de Nederlandse koninklijke familie, Lech (derde met 362 Mark) mochten er eveneens zijn. In doorsnee bleek wintersport in Italië het goedkoopst: 178 Mark per dag. In Oostenrijk diende afgelopen winter rekening te worden gehouden met 189 en in Zwitserland met 262 Mark per dag. Daarbij werd aangetekend dat een extreem luxueus oord als Sankt Moritz de gemiddelde Zwitserse prijs danig had opgedreven. Barbara Fransen van Arke die in Oostenrijk 'nog nooit zo makke lijk' heeft ingekocht als de afge lopen zomer. „Ze begrijpen dat het helemaal fout gaat als ze al leen maar de prijs opdrijven en de rest vergeten. De gast wil best wat meer betalen, alleen moet - om maar een voorbeeld te noemen - de wachttijden voor de skilift dan wel korter worden in plaats van langer." UITSTEL Toch lijkt dat er voorlopig niet in te zitten. Heinrich Güttinger, president van de marketing- commissie van de Zwitserse Vereniging van Kabelbanen (SVZ) kan moeiteloos voorreke nen dat een dagskipas van veer tig franc (65 gulden) niet meer dan 1,90 aan Reingewinn ople vert. „Maar omdat bijna nie mand zo'n prijs durft te vragen, zit dat er zelfs niet in en moet de ombouw van een stoeltjeslift met twee plaatsen naar een stoeltjeslift met vier plaatsen, wegens geldgebrek toch maar weer even worden uitgesteld. Met alle gevolgen van dien." De neergaande spiraal waar voor iedereen in de Alpen zo bang is. Zeker, wie straks in de kerst en krokusvakantie een bed wil bemachtigen, moet zich nu al haasten. Maar januari dreigt uit te lopen op een com plete ramp. Joseph Stockinger van het Oostenrijks Toeristen buro: „Onze kostprijs moet om laag, dat is duidelijk. Maar het is een illusie te veronderstellen dat we sneeuwvakanties ooit goedkoper zullen kunnen ma ken dan de winterzon. Ga maar na: op de Canarische Eilanden hoef je de hotelkamers niet te verwarmen, hoef je geen net van skiliften te bouwen om je gasten naar zee te brengen en hoefje geen pistemachines in te zetten om hel strand vlak te maken." Ofte wel: de zon lijkt de concurrentiestrijd met de sneeuw al bij voorbaat te heb ben gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23