Waterzuiveraar op plek voormalig garagebedrijf Met Léonie Sazias op reis naar petekindje in Haïti Golfers slaan vrolijk hun balletje Bezwaren tegen herrie koelbedrijf Eskimo FNV kan zich vinden in sociaal plan voor Ruiten Troef Rijn Veenstreek [aatregelen tegen lawaai |p Nassaulaan blijven uit nspraak bij unstwerken i Alphen alphen aan den run Het ge rucht dat ook nucleair afval in de jaren tachtig op de voorma lige vuilnisbelt in de Alphense Coupépolder is gegooid, wordt voorlopig alleen nog serieus genomen door de boodschap per van het onheilspellende bericht: de milieufietspatrouil- le. Zeker niet door de golfers, die vrolijk hun balletjes blijven slaan op het terrein. Ook de provincie Zuid-Holland doet geen moeite om het verhaal (dat een anonieme tipgever in de wereld heeft geholpen) na te trekken. De provincie is gis teren begonnen met de aanleg van zes meetputten voor het grondwater onder de Cou pépolder. De veertig meter die pe putten komen tot in het die pe grondwater. Het is de ver wachting dat het gif dat inder tijd op de voormalige vuilstort werd gedumpt inmiddels tot daar is doorgedrongen. Wan neer er inderdaad vervuiling wordt geconstateerd, wordt dit opgepompt en afgevoerd. De eerste meetresultaten worden eind dit jaar verwacht. Daarna worden de controles jaarlijks herhaald, foto loek zuyder- duin iNSDAG 17 OKTOBER 1995 Drie ton roelofarendsveen gerard van der geest „De vrieskippen kwamen tot een geluidswaarde van 57 deci bel." Met deze laconieke op merking probeerde I. de Koning de Alkemadese commissie be roep- en bezwaarschriften gis teravond te overtuigen van de betrekkelijke waarde van ge luidsmetingen. De metingen werden verricht om de geluids overlast vast te stellen die de koelmotoren van zijn koel- en vriesbedrijf Eskimo maken. Sinds april 1994 maakt buur man E. R raaks ma bezwaar te gen de herrie. Braaksma wil dat de gemeente bestuursdwang toepast en Eskimo dwingt een einde te maken aan de geluid hinder. De Koning had geen goed woord over voor zijn buur man. Zijn ongenoegen zit diep. Toen de ondernemer meende dat zijn buurman op vakantie was, liet hij lustig zijn koelwa gens draaien in ue open lucht. Braaksma kwam echter voortij dig terug en schakelde de politie in. Dat kwam De Koning op een boete van 1500 gulden te staan. Dat getuigde volgens De Koning van weinig goed buurman schap. Braaksma stelde daartegen over dat de Hinderwet er is om te worden nageleefd. Die wet zou ten minste 50 keer door De Koning zijn overtreden. De commissie verklaarde Braaksma's eis tot bestuurs dwang ongegrond. Hoge Rijndijk afgesloten na botsing roelofarendsveen dorith ugtvoet Een redelijk sociaal plan.. Zo omschrijft E. Schellenberg, districtsbestuurder van de FNV, het voorstel dat de direc tie van het Veense bedrijf Rui ten Troef de bond heeft voor gelegd. De FNV, die inziet dat het bedrijf niet meer te redden is. zal het plan volgende week dinsdag met een positief ad vies aan de leden voorleggen. Vorige week werd bekend dat het bedrijf volgend jaar dicht gaat. De conservenfa- briek kan niet meer op tegen de concurrentie in Nederland en andere Westeuropese lan den. Het bedrijf leed al jaren verlies en werd in 1990 overge nomen door Cebeco. Door de aanhoudende problemen in de conservenbranche bleek het echter onmogelijk om het bedrijf uit de rode cijfers te ha len. Volgens Schellenburg is het voorliggende plan voor een bedrijf dat tegen een faillisse ment aanzat, niet slecht. Voor de zeven werknemers boven de 55 jaar is voorzien in een aparte afvloeiingsregeling, die doorloopt tot de pensioenge rechtigde leeftijd. Werknemers ouder dan vijftig krijgen een uitkering van twee jaar plus een extra maand voor elk ge werkt dieastjaar. Jongere werknemers krijgen afhanke lijk van hun leeftijd een uitke ring van zes tot achttien maanden. De vakbond heeft er bij de directie op aangedrongen bij het vaststellen van het sociaal plan te kijken naar de leeftijds opbouw van de werknemers binnen het bedrijf. „Het groot ste deel van de werknemers is boven de veertig. Daarom hebben we de directie ge vraagd zich bij het maken van een sociaal plan vooral te con centreren op oudere werkne mers. Dat hebben ze inder daad gedaan", geeft Schellen berg aan. De directie van moederbe drijf Cebeco probeert jongere werknemers via outplacement aan een andere baan te hel pen. Alphense wil onder TBS uit den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Een 20-jarige Alphense die in maart door de Haagse recht bank tot TBS met dwangverple ging is veroordeeld, heeft giste ren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof om vernie tiging van dat vonnis gevraagd. Ze voelt niets voor TBS. De Haagse rechtbank legde TBS op omdat de Alphense in november vorig jaar haar eigen moeder neerstak. Dat gebeurde na een ruzie. De moeder onder ging een spoedoperatie. Ze is weer hersteld. Ook de relatie tussen moeder en dochter is verbeterd. De rechtbank had dan ook niet onmiddellijk gekozen voor TBS. Door deskundigen van het psychiatrisch onderzoekscen trum Pieter Baan (PBC) was ze 'verminderd toerekeningsvat baar' verklaard. Daarom besloot de rechtbank tijdens de straf zaak in maart de Alphense een kans te geven. Ze mocht, zo luidde het voorstel van het PBC ook, naar de minder zware psy chiatrische inrichting Licht en Kracht in Assen om daar een therapie te volgen. Als dat niet lukte, zo vermeldde het PBC- rapport, zou de gevreesde TBS van kracht worden. De therapie in Assen verliep niet goed. De Alphense onttrok zich aan de behandeling. Zo was ze er op tegen dat er niets werd gedaan aan haar eetziekte Boulimia. ..Ik kreeg maar een uurtje therapie en voor de rest moest ik in de tuin werken of mocht ik vrij door de stad wan delen", zo legde ze het Hof gis teren uit. Bij de rechtbank was die hou ding in het verkeerde keelgat geschoten. De rechtbank vond dat de Alphense de haar gebo den kans om onder I BS uit te komen niet met beide handen had aangegrepen. Tegen de zin in van de officier van justitie, besloot de rechtbank toen als nog tot l BS. De aanklager van het Hof, procureur-generaal B. de lloogh, noemde gisteren die maatregel 'voor deze verdachte en onder deze omstandigheden wel heel erg zwaar'. Hij ging mee met het voorstel van ver dachtes advocaat F. van der Meij om een aantal deskundi gen te horen. Het Hof besloot de huidige psychiater van de Alphense uit de Utrechtse gevangenis waar zij momenteel vastzit schrifte lijk om opheldering te vragen. Een psycholoog en en een psy chiater uit het PBC zullen per soonlijk door het Hof gehoord worden of er niet een andere oplossing mogelijk is. De zaak wordt daarom op 16 december voortgezet. Klap met stoeptegel in supermarkt jphen aan den run» Een 37-jarige Alphense is gistermiddag in •n supermarkt ernstig mishandeld. Een Alphens echtpaar be iagde de vrouw in winkelcentrum De Herenhof. De man en de rouw sloegen, krabden en trokken het slachtoffer aan de haren. raakten de 37-jarige zelfs met een stoeptegel op het hoofd. )e mishandelde vrouw moest door een arts behandeld worden. )e politie vermoedt dat relatieproblemen de aanleiding voor het ident zijn. Verdachte schutter aangehouden >hen aan den run» De politie heeft in Rotterdam een man aan ïhouden die wordt verdacht van een schietpartij in de Alphen- bHooftstraat afgelopen zondag. De man, zonder vaste woon st verblijfplaats, bekende dat hij had geschoten en het wapen lama had weggegooid. Zwaailicht gestolen ■hen aan den run» Uit een bestelauto heeft een dief gisteren [en oranje zwaailicht gestolen. De dader forceerde eerst de om- leining van een bedrijf aan de Sportlaan in Alphen om bij de lito te komen. jESBETH BUITINK kunnen geen maatregelen irden genomen om het lawaai de Nassaulaan in Zoeter- iude-Rijndijk tegen te gaan. t constateren burgemeester wethouders van Zoeterwou- Vooral de woningen aan het gin van de Nassaulaan heb- n last van het verkeer op de irgemeester Smeetsweg, de jge Rijndijk en Rijksweg 11. Ook het industrieterrein, Heine- ken en de spoorlijn zorgen voor geluidsoverlast. Dat het lawaai van zoveel ver schillende kanten afkomstig is, is meteen de reden waarom er niets aan het probleem is doen. Alleen tegen de geluidsoverlast van Heineken kunnen maatre gelen worden genomen. Heine ken vervangt momenteel de condensoren op het hoofdge bouw voor geluidarme exem plaren. jjkje in keuken van Avifauna De Hoge Rijndijk is vanmorgen als gevolg van een ongeval tussen Hazerswoude-Rijndijk en Alphen aan den Rijn enige tijd afgesloten geweest. Ter hoogte van de Oostvaart botsten twee auto's frontaal op elkaar. Achteropkomend verkeer kon de auto's niet ontwijken, zodat een aantal wagen op elkaar knalden. De wrakken moesten worden weggetakeld. In verband met die werkzaamheden sloot de politie de Hoge Rijndijk tussen negen en tien uur af. Het verkeer werd omgeleid via Koudekerk aan den Rijn. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Groot Gala van Leo Club Rijniant De Leo Club Rijniant houdt op zaterdag 21 oktober in het Bou levard Hotel in Noordwijk het Rijniant Benefiet Gala, ook wel bekend als het Leo Gala. De op brengst van het feest gaan naar 'Artsen zonder Grenzen'. De or ganisatie hoopt een flink bedrag binnen te halen door de ver koop van zo'n 1500 toegangs kaarten. De populaire Neder landse zanger Gordon en The Passadena Soul Society treden op tijdens het gala. Kaarten voor het benefiet gala kosten in de voorverkoop 20 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij net Boule vard Hotel aan de Koningin Wil helmina Boulevard, de Music Store in de Hoofdstraat en bij de WV in Noordwijk. Op 21 ok tober zijn toegangskaarten ook aan de zaal te koop voor 25 gul den. Nieuwe vooruitzichten voor 'verpauperde Oude Gemeneweg De kans is groot dat het bedrijf Waterbeheersystemen (WBS) uit Bosch en Duin zich binnenkort in Hazerswou de-Dorp vestigt. Het bedrijf, een importeur van waterzui veringssystemen, heeft een vijfjarig huurcontract geslo ten voor het pand van voorheen garage Slootweg aan de Oude Gemeneweg. Volgens garage-eigenaar G. Schaap is het de bedoeling dat WBS uiteindelijk een plekje krijgt bij de nieuwbouw die hij op het terrein wil verwezenlijken. hazerswoude-dorp ruud sep Omdat de leegstand aan de Ou de Gemeneweg (van het garage bedrijf is niet veel meer over) geld kost, heeft Schaap een huurder gezocht en is hij druk bezig met nieuwbouwplannen. De ondernemer heeft een archi tect in de arm genomen om zelf een plan te ontwikkelen. Hierin moeten geheel volgens de wens van de gemeente appartemen ten en een supermarkt worden opgenomen. Bovendien wil Schaap een ruimte van 600 vier kante meter reserveren voor WBS. Die oppervlakte staat ech ter nog ter discussie: het ge meentebestuur heeft inmiddels verzocht de oppervlakte voor de importeur zo veel mogelijk te beperken. Schaap is sinds kort weer in gesprek met de gemeente Rijn- woude over de invulling van het terrein aan de Oude Gemene weg. De gemeente wil al jaren dat er iets wordt gedaan aan de verpauperde situatie midden in het dorp. Tot nu toe kwam het echter niet tot een oplossing omdat Schaap tot voor kort de voorwaarde stelde dat het gara gebedrijf kon worden verplaatst naar een plek aan de Provincia le weg, direct ten zuiden van het dorp. De gemeente had op deze plek in een grijs verleden een garagebedrijf in het be stemmingsplan opgenomen. Toen later de inzichten wijzig den, greep de gemeente alles aan om de bouw van de garage tegen te houden. Dat de onder nemer de zaken nu heeft losge koppeld, is een puur economi sche afweging geweest. ,,We proberen op die manier de schade door leegstand beperkt te houdenaldus Schaap. Dat wil echter niet zeggen dat hij zich heeft neergelegd bij de bestemmingswijziging Er lopen op dit moment nog vijf proce dures van hem tegen de ge meente. Aan de andere kant verklaarden B en W van Rijn- woude zich onlangs bereid om met Schaap te onderhandelen over een schadevergoeding. De ondernemer nam dat aanbod met gemengde gevoelens aan. In een antwoordbrief aan het gemeentebestuur schrijft hij: 'Met beide banden grijp ik deze aangeboden kans! I loe eerder ik van u af ben hoe liever!' Niet alleen voor het terrein aan de Oude Gemeneweg maakt de ondernemer plannen. Ook voor de grond aan de Pro vinciale weg naast de plek waar hij nog altijd een nieuwe garage wil bouwen, heeft hij zo zijn ideeën. In augustus diende hij bij de gemeente een plan in om op dit 2,7 hectare grote terrein herten en struisvogels te gaan houden voor de vleesproduktie Het plan werd afgewezen om dat voor het houden van deze dieren het terrein volgens de gemeente moet worden omge ven door een hek van twee en een halve meter hoog. En zo'n hek is voor het gemeentebe stuur onaanvaardbaar. Afgclo pen vrijdag diende Schaap ver volgens een plan in om het ter rein te verdelen in zo'n honderd volkstuintjes met kleine huisjes. Op dit plan is nog niet gerea- geerd. z0( foor snelle Fermeerdering van de tulp let Produktschap voor Sier gewassen (PVS) steekt geld in onderzoek naar een snelle vermeerdering van tulpen. Het PVS heeft bekendge maakt daarvoor ruim drie ton beschikbaar te stellen. Het onderzoek neemt vier jaar in beslag en wordt op verschillende locaties uitge voerd, onder andere bij de |e(ji laboratorium voor Bloem- uafV oollenonderzoek in Lisse. tot Gezocht wordt naar een ma- tier om in korte tijd zoveel mogelijk jonge tulpeplanten :e krijgen. De onderzoekers denken de ontwikkelingstijd •an een tulperas met de helft 'ekunnen bekorten. Verdedeling van de tulp teemt veel tijd in beslag. Het duurt nu nog tussen de twin- en dertig jaar voordat een oieuvve tulpesoort op de markt kan worden gebracht. Het onderzoek wordt bege- ^id door tulpenveredelaars en weefselkweekbedrijven. Het PVS betaalt het onder dek uit de heffing die bol- lentelers en handelaren bij- inbrengen. Veertig peetouders brengen dezer dagen een be zoek aan Haïti en Honduras om hun 'petekind' te bezoeken. Onder hen ook de Katwijkse Irene Heijligers, peetmoeder van Kerline Sainfleur uit Haïti. Léonie Sazias, zelf peetouder van een Haïti- aans kind, zal als gastvrouw van de groep optre den. „Ik ben ontzettend benieuwd hoe het zal zijn", zegt Heijligers. En na een korte stilte: „Eigenlijk weet ik niet wat ik verwachten moet. Het lijkt me heel vreemd. Je gaat daar als rijke westerling heen en dan sta je opeens voor zo'n kindje. Wat moet die wel niet denken van zo'n rijke mevrouw. Dat kindje heeft helemaal niks." Heijligers is al een paar jaar peetmoeder van Kerline Sainfleur. Kerline is elf jaar en woont met een broertje en een neefje in een weeshuis van de Stichting Onze Kleine Weeskinderen. De kinde ren in het weeshuis van baby's tot tieners van achttien jaar hebben door ziekte, geweld of oorlog hun ouders verloren en hebben geen fa milie die voor hen kan of wil zorgen. De weeshui zen worden gefinancierd door particulieren, on derwie Heijligers. De peetouders - in Latijns-Amerika 'padrinos' geheten - krijgen foto's en brieven van 'hun' kin deren. Heijligers, die zelf geen kinderen heeft: „In het begin noemde Kerline me 'moeder'. Ik krijg ook altijd een kaartje op moederdag. Hoewel ik dat heel leuk vind, zie ik Kerline toch niet als een soort adoptie-kind. Dat klinkt zo raar. Ik spreek liever van een gesponsord kind. In Haïti verblijven de peetouders in een hotel. Daar zullen de kinderen hen ontmoeten. Samen gaan ze lunchen, cadeautjes uitwisselen en voor zover mogelijk wat praten. De volgende dag gaan de padrinos bij hun kinderen in het weeshuis op bezoek. Aan het slot van de zeven daagse reis maakt de groep in Mexico-City kennis met pater William B. Wasson, die in 1954 het eer ste weeshuis stichtte. „Het wordt natuurlijk geen vakantiereis", zegt Heijligers. „Het is de bedoeling dat Kerline kan zien wie er achter die briefjes zit en dat ik kan zien wat voor kind ik onderhoud. Ik ga puur uit nieuwsgierigheid. Ik wil zoveel mogelijk weten en graag zelf iets doen. Dat is mijn persoonlijke be trokkenheid met Kerline en het lot van veel ande re kinderen." Om te voorkomen dat er straks veertig kinde ren schromelijk verwend worden en de rest met lege handen zit, neemt Heijligers 'een koffer vol speelgoed' mee. „Ik kan weliswaar niet in het hoofdje van een kind kijken, maar met speelgoed is elk kind blij. Misschien zijn die kinderen sowie so al blij dat ze mensen uit een andere wereld zien. Ik ben reuze benieuwd." omwonenden van latsen kunstwerk in Alphen jgen voortaan altijd de moge- kheid tot inspraak, ook als het om een tijdelijke plaatsing, it is de grootste verandering j de gemeente Alphen aan Y2 n Rijn wil doorvoeren in de euwe verordening waarin het rk van de commissie beel- 5 nde kunst is vastgelegd. In het verleden wilde de latsing van een kunstwerk gal eens tot heftige reacties n omwonenden leiden. Voor- kunst opgetrokken uit roes- id staal blijkt in woonwijken cht in de smaak te vallen. »r omwonenden nu vóór latsing al inspraak te geven, v opt de gemeente ellende ach- j" taf zo veel mogelijk te voorko- m en. Overigens blijft de mogelijk- J rid bestaan dat een kunstwerk ch nog tegen de zin van de lurt wordt geplaatst. De com- issie beeldende kunst, die lor de helft uit kunstenaars staat, kan de reacties naast neerleggen. tie ^ior wie eens wil weten wat er allemaal achter de schermen vu,, "I n vogelpark gebeurt, organiseert Avifauna aanstaande zondag n blik achter de schermen. Educatiemedewerker Hans van der lijs geeft die dag een rondleiding door het park. Ook een kijkje in ^on keuken waar het voedsel voor de dieren wordt bereid staat op programma. Belangstellenden kunnen zigh tot en met vrijdag f i*tfeven v'a telefoonnummer 0172-487575. Het aantal deelnemers ïtles ^ePerkt- rondleiding begint om 14.00 u t ééi >at ka

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15