Leiden Software Support geeft Leiden niet op 'Sneltram moet niet door Leiden, maar er omheen' Oldtimers trekken duizenden Vooral mannen in de ban van Magie ftAANDAG 16 OKTOBER 1995 Hans Kiel 8 Hans Kiel is wanhopig. Deoud-Leidenaar krijgt van de gemeente geen huis."Niemand kan me helped'. Inbrekers houden huis in restaurant Inbrekers hielden in de nacht van vrijdag op zaterdag :en restaurant aan de Stationsweg. De ongenode gasten ivonden geen geld, maar kostten de eigenaar van het restaurant fors bedrag. Zij smeten flessen dure wijn door de hore nheid, trokken lampen van het plafond, vernielden een telefoon en verbogen bestek. Diverse schilderijen werden met een mes bewerkt. Ook deden de vandalen een poging tot brand stichting. De zaak moest als gevolg van de vernielingen zaterdag gesloten blijven. Hulp beloond met deuken in auto Een 28-jarige Leidenaar moest hulp aan zijn 20-jarige vriend zaterdagmorgen bekopen met schade aan zijn auto. De man zag vanuit zijn auto dat zijn vriend verwikkeld was in een vechtpartij met een 28-jarige Noordwijker. Toen de Leidenaar stopte verplaatste het gevecht zich naar zijn wagen. De auto liep deuken op en de Noordwijker bekraste het voertuig ook nog met een scherp voorwerp. De Noordwijker is aangehouden. Schuren en kennel in brand leiden Een bewoner van de De Sitterlaan heeft zaterdagochtend vroeg een brandje in zijn hondenkennel met een tuinslang zelf n tra geblust. In de kennel zaten op het moment van de brand geen dieren. De eigenaar vermoedt brandstichting. Een schuur aan de Hugo de Vriesstraat raakte zondagmorgen vroeg in brand. Het tuur sloeg over naar een aangrenzende schuur. Beide bouwwer ken brandden volledig uit. De brandweer sluit brandstichting Inbrekers keet betrapt of derst jiden Een 21 -jarige Rotterdammer en een 22-jarige Leidenaar Prof> zijn afgelopen nacht gearresteerd in de Ten Catestraat omdat zij Pr even daarvoor hadden ingebroken in een keet aan de A. Noorde- wierlaan, waar buschauffeurs koffie drinken. Een getuige had gezien dat het duo een televisie had meegenomen. Voorhouter moet brommer afgeven leiden Een 17-jarige Voorhouter moest zaterdagmiddag onder bedreiging van een mes zijn brommer afgeven. Bij een geldauto maat aan de Stationsweg werd hij belaagd door vier jongens, die dachten dat de brommer van één van hen was gestolen. De Voorhouter kreeg tien tellen de tijd op af te stappen, anders hij kennismaken met het mes van de jongens. leiden De wegen rondom de Groenoordhallen in Leiden wa ren afgelopen weekeinde al een bezoekje waard. Bezoekers van het Super Oldtimer Festi val waagden zich daar voor een proefritje met een roze Cadillac of klassieke Buick. In de hallen en op de parkeerplaats bewon derden duizenden mensen de fraaie klassiekers. De meeste voertuigen verwisselden van eigenaar. FOTO HIELCO KUIPERS De Munnik 9 Tennisvereniging De Munnik in Leiderdorp vindt verhuizing naar De Does 'een beetje onzin nig'. Zakkenroller actief op markt Zes vrouwen van 24 tot 80 jaar zijn zaterdagmiddag slachtoffer geworden van een zakkenroller op de markt en de Haarlem merstraat. De buit van de zak kenroller bestond uit pasjes, identiteitskaarten en enkele honderden guldens. Foto-expositie over Juigalpa In de hal van het stadhuis is tot en met 3 november een foto-ex positie te zien over de Leidse zusterstad Juigalpa. De tentoon gestelde foto's zijn afgelopen zomer gemaakt door leden van een Leids/Haagse bouwbrigade die in Juigalpa met luilp van de plaatselijke bevolking werk zaamheden hebben verricht aan drie scholen. Ook zijn foto's te zien van de school, waarvoor vorig jaar in Leiden is gecollec teerd. Groenlinks-raadslid Paul Duijvensz opende de expositie gisteren. ANNO 1895 Woensdag 16 October sne ongesteldheid van slechts een paar dagen is in de namiddag van 13 October alhier overleden een der oudste inge zetenen dezer gemeente, dr. W.H.D. Suringar, die gedurende eene reeks van jaren aan het hoofd van het gymnasium alhier heeft gestaan. Dr. Suringar heeft juist in de laatste jaren zijn scherpzinnig onderzoek toegepast op Dietsche rijmspreuken en berijmde Dietsche ethische vertoogen. Zijn 90ste verjaardag helaas, zijn sterfdag. ANNO 1970 rijdag 16 oktober Met de bouw van het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp maakt men goede vorderingen. De eer ste paal voor dit gigantische bouwwerk, in de onmiddellijke om geving van rijksweg 4, werd 20 oktober 1969 geslagen en thans reeds krijgt men een goede indruk van het geweldige complex, dat als alles meezit over een jaar of drie in gebruik zal worden genomen. Het ziekenhuis zal vijf verdiepingen gaan tellen met totaal 500 bedden. Directeur Jacoboni: Bedrijf ongewild in politiek vaarwater' Het Amerikaanse bedrijf Software Support is vastbeslo ten definitief voet aan de grond te krijgen in Europa. De vestiging in Leiden wordt zeker niet opgegeven, zegt di recteur Joe Jacoboni. Hij vindt dat de kranten in Neder land een 'overreactie' hebben gegeven op het besluit van het bedrijf om al na een maand de activiteiten aan de Leidse Plesmanlaan op te schorten en zich tijdelijk terug te trekken op het hoofdkantoor in Florida. leiden rudolf kleun Jacoboni laat vanuit Orlando in Florida blijken met een zekere verbazing het hele publiciteits- circus rond zijn bedrijf te heb ben gevolgd. Dat begon deze zomer met het aanbod van de gemeente Den Haag die Softwa re Support een half miljoen gul den subsidie in het vooruitzicht stelde als het naar die stad zou komen. Dat leidde tot hooglo pende ruzie tussen beide ste den. Jacoboni: „Wij kregen ge woon een aanbod van Den Haag en plotseling zaten we te gen onze zin midden in de poli tiek. Voor ons was het een zake lijke afweging die was afgeslo ten toen de rechter uitsprak dat we gebonden waren aan Lei den. Maar Den Haag en Leiden vatten het heel persoonlijk op. De een verliezer, de ander over winnaar. Nederlanders hebben kennelijk hun trots in dit soort confrontaties." Half miljoen Ook het zakendoen in Neder land ging anders dan verwacht. „We werden hier gezien als een beginnend bedrijfje, Overal werden bankgaranties ge vraagd. Hier zijn we een geves tigd bedrijf met tweehonderd werknemers en zeker geen spookbedrijf zoals is gesugge reerd. We worden met vertrou wen bejegend, in Nederland moesten we dat kennelijk nog winnen. Om volgens planning door te gaan hadden we een half miljoen gulden als onder pand moeten storten bij een bank. Dat kunnen we echt beter besteden." Bovendien was volgens Jaco boni inmiddels wel duidelijk dat Software Support zich een beetje verslikt had in het opzet ten van het nieuwe filiaal. „We kregen al snel waarschuwingen dat we te veel te gelijk wilden. Dat we het beter stap voor stap konden aanpakken. Dat was, naast de kostenbesparing, de reden om onze medewerkers een opleiding hier in Florida aan te bieden. Om dan later met getraind personeel in Ne derland te starten." Dat besluit leidde tot verba zing van Jacoboni tot een con flict met de Content-uitzend- groep. „Wij dachten dat ze onze mensen het voorstel zouden doen van uitzending naar Ame rika, in plaats daarvan werden ze ontslagen. Content heeft daarmee het contract met ons beëindigd en niet andersom. Toen waren we genoodzaakt de mensen zeifin dienst te nemen. Ze zijn allemaal op ons aanbod ingegaan. Dat zegt wel iets." Jacoboni is het inmiddels wel duidelijk dat ook de zakelijke bejegening van Software Sup port te lijden heeft gehad onder het conflict Leiden-Den Haag, ook al bevreemdt hem dat. Toch heeft hij geen rancune. „Ach, er zijn altijd problemen bij het openen van een nieuwe vestiging. Als zakendoen mak kelijk was, begon toch iedereen voor zichzelf." De Leidse wethouder J. Walenkamp van economische zaken zegt het begrijpelijk te vinden dat Software Support nu de luwte opzoekt. „Ik heb de in druk dat door de handelwijze van Den Maag er een huiver is om zaken te doen met Software Support. Dat rare subsidie-aan bod blijkt dan toch een hoop gevolgen te hebben. Ik heb in elk geval -geen enkele twijfel over de bedoelingen van het be drijf." Leiden kan echter niets doen om Software Support een ruggesteuntje te geven. „We kunnen ons alleen nard maken voor het belang van het be drijfsleven in het algemeen. In dat opzicht hebben we ons steentje bijgedragen." nformatie-avonden iver ontwikkeling ehandicapt kind fciders van jonge kinderen met in verstandelijke handicap of in ontwikkelingsachterstand innen een aantal informatie- tonden over dit onderwerp ijwonen in het Leidse Buurt- jis Groenoord. Een medewer- de Sociaal Pedagogische fenst (SDP) vertelt op 25 okto- ?r de mogelijkheden om he kinderen vroegtijdig in ontwikkeling te stimuleren iet behulp van speciaal speel- Ded. Ook is er iemand van de uderorganisatie VOGG aan we ll De eerste bijeenkomst is op oktober van 20.00 tot 22.00 i :r in Buurthuis Groenoord, teteurstraat 23 in Leiden. inorfietsster rijdt tegen paal BOEN. en 52 arige vrouw uit Zoeter- «oude-Dorp is zaterdagmiddag 'vaar gewond geraakt bij een ngeluk op de Roomburgerweg Leiden. In de buurt van de asteelhof reed de vrouw op aar snorfiets tegen een paal midden op de rijbaan stond, et ernstig hoofdletsel op domen in het Academisch Rbnhüis. Iromfietsdieven langehouden op errein AZL BDEN. Bart Dekkers van Overleg Gehandicaptenbeleid pleit voor ringlijn FOTO HIELCO KUIPERS Ook complete veldslagen met tinnen figuurtjes werden uitgevochten. „Een soort Risk voor gevorderden." vee 14-jarige Oegstgeestena- zijn gisterochtend door me- ^verkers van het Academisch kkenhui6 betrapt toen ze bij h AZL probeerden een brom- te stelen. Het duo bleek houten knuppel, een breek- fer en twee messen bij zich te *bben. De AZL-medewerkers '•*lden de twee vast tot de poli- arriveerde. Tovenaren, demonen, geheimzinnige spreuken en uiterst waardevolle speelkaar ten. Dat waren de ingrediënten van de Fan tasy Leiden-dag die gisteren in Zalencen trum Antonius werd gehouden. Aan lange tafels verdiepten tientallen mannen en jon gens zich in het spel dat Magic the Gathering of kortweg Magie, heet. Magic is een enorme rage, waarbij de kaarten niet alleen worden gespeeld maar vooral worden verzameld. „Voor negentig basiskaarten betaal je 28 gulden en daar mee kun je het spelletje spelen. Maar dan ben je geen partij voor iemand die 3000 kaarten heeft", legt een van de organisato ren, Mark Witkamp, uit. Omdat er zeer bij zondere kaarten bestaan, die slechts één keer zijn uitgegeven, kan Magie aardig in de papieren lopen. „De duurste kaart is de Black Lotus, die brengt zo'n 500 gulden op. En de meeste mensen hebben wel voor zo'n 1500 gulden aan kaarten", wijst Witkamp de zaal in. Voor de leek die gisteren een kijkje in het Antonius Zalencentrum nam, is het spel be hoorlijk complex. In een deel van de zaal wordt een Magic-wedstrijd volgens een knock-out systeem gespeeld. De afvallers scharen zich met tientallen aan tafels die in een grote cirkel zijn opgesteld, en spelen daar tegen elkaar verder. Want Magie kan met eindeloos veel deelnemers worden ge speeld. Engels Aan een tafeltje proberen Martijn en An drew de basisbeginselen duidelijk te maken aan nieuwkomers. De deelnemers moeten het Engels goed beheersen, want alle kaar ten en aanwijzingen zijn in Engels. Termen als tappen (het omdraaien van de kaarten), library (de pot nog ongespeelde kaarten), graveyard (afgedankte kaarten) en target (doelwit van een aanval) vliegen over tafel. Martijn en Andrew leggen aan de hand van een spelletje uit hoe Magie werkt. „De kaarten bestaan uit landen, beestjes en spreuken. De landen hebben vijf kleuren, die staan voor water, lucht, aarde, vuur en bos. De wizzards, dus de deelnemers, heb ben allebei twintig levens en die moeten ze élkaar afnemen met aanvallen van beestjes of de spreuken." In het Antonius Zalencentrum worden ook andere spelen gespeeld, die van Magie zijn afgeleid. „De oorsprong van het spel is het boek 'In de ban van de ring' van Tol kien", verklaart Witkamp. Daarnaast zijn er complete veldslagen met tinnen figuurtjes. „Een soon Risk voor gevorderden. Dit is de vijfde keer dat we een Fantasy leiden orga niseren, en vanaf nu willen we het maande lijks doen. De bedoeling is dat het een wat breder publiek krijgt. Want het spel is op de een of andere manier nu vooral een rage onder mannen. Ik denk dat de fantasie van i gewoon kleiner is." Gehandicapten en ouderen uit Leiden en de regio vrezen de komst van de sneltram. Vooral als de bussen uit de Breestraat worden verjaagd zien deze ge bruikersgroepen van het open baar vervoer de tram liever gaan dan komen. De tram, vrezen ze, maakt de Leidse binnenstad minder bereikbaar. Weliswaar stopt de tram net als de bus in de Breestraat - en dus in het hart van Leiden - maar de bus heeft als voordeel dat hij ook dicht bij huis stopt. Het aantal keren dat moet wor den overgestapt, neemt met een tram toe, voorspelt Bart Dek kers, consulent bij de stichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden en omgeving (OGL). En zeker voor gehandicapten is overstappen 'een crime'. Deze en andere ontwikkelin gen in het openbaar vervoer in de Leidse regio waarover ge handicapten en ouderen zich zorgen maken, staan op de agenda van een mini-symposi um dat op vrijdag 10 november wordt gehouden in de Zoeter- woudse Eendenkooi. De plannen voor de toekom stige sneltram zijn de directe aanleiding voor het symposium 'Wat staat ons te wachten?' maar volgens Dekkers moet be halve de toekomst ook het he den aan de orde komen. „Het openbaar vervoer wordt niet slecht toegankelijk voor gehan- Dief in ziekenhuis Drie personeelsleden van het Diaconessenziekenhuis in Lei den zijn gisteren slachtoffer ge worden van een dief. Die nam hiyi portemonnee of hun tas mee. Daarin zaten geld, siera den, papieren en pasjes. dicapten en ouderen maar was dat en is dat." „Neem de nieuwe kaartjesau tomaten van de NS. Mensen in een rolstoel kunnen er niet eens bij. Daar komt nog eens bij dat vanwege kostenoverwegingen het verlaagde loket voor rol stoelgebruikers is geschrapt, Dekkers noemt voorts het ontbreken of slecht functione ren van omroepsystemen in trammen, bussen en treinen. Blinden of slechtzienden zijn daarop aangewezen. Ik denk trouwens dat ook mensen zon der visuele handicap graag wil len horen waar ze zijn en of ze er al uit moeten." Op het symposium zal wel haast zeker het voorstel van Dekkers voor een ander traject voor de sneltram ter sprake ko men. De sneltram die de plan nenmakers aan het begin van de volgende eeuw willen laten rijden, rijdt tussen Gouda en Katwijk. In leiden rijdt hij via de Breestraat van het ene (Cen traal) naar het andere station (I^immenschans). De Leidse wethouder P. Hingenberg (D66/vervoer) wil dat de komst van de sneltram gepaarde gaat met het verdwijnen van bussen op de overbelaste Breestraat. Nu rijden er 60 bussen per uur doorheen, in de toekomst 16 trams. Dekkers pleit vooreen ringlijn rond Leiden. Het traject dat hij voor ogen heeft voert langs een stuk van rijksweg 4, het indu strieterrein aan de Rijndijk in Zoeterwoude, Roomburg en Meerburg in Leiden, Elisabeth - ziekenhuis, verpleeghuis l.ey- thenrode en de Winkelhof ('Dat is voor gehandicapten een heel bruikbaar winkelcentrum') in Leiderdorp en Willem de Zwij gerlaan, station Merenwijk en Centraal Station in Lelden. In het binnengebied van de ringlijn wil Dekkers bussen van een stadslijn laten rijden in een hoge frequentie. Langs het tra ject van de sneltram, meent hij, moeten transferia komen. Dat zijn gebieden waar kan worden geparkeerd en op andere soor ten vervoer kan worden overge schakeld. Dekkers denkt dat 'zijn' tram wél een sneltram zal zijn. „In het Leidse centrum kunnen de vereiste snelheden nooit worden gehaald." Dekkers is kritisch en somber over de bereikbaarheid van de Ixidse binnenstad in het alge meen en voor gehandicapten („Zo'n elf procent vari de bevol king"), ouderen, schoolgaande kinderen en moeders zonder auto in het bijzonder. (Jok al zou hij met zijn traject zijn zin krijgen, dan blijven verkeer en (openbaar) vervoer ook in de volgende eeuw zeer problema tisch in Leiden. Deelnemers aan het symposi um kunnen zich telefonisch aanmelden: 071 -5168168. CD's gestolen uit woningen Uit twee Leidse woningen is afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid compact discs gestolen. Uit een huis aan de Ble- kerskade nam een inbreker zo'n honderd CD's mee. De dader kwam binnen door hel slot open te 'flipperen'. Gisterochtend was een woning aan de Morssingel doelwit. Via een keukenraam wist de dader een nog onbekende hoeveelheid CD's, een walk man en een koptelefoon mee te nemen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7