Loonsverhoging kan, mits, mits, mits Economie Beurs MAANDAG 16 OKTOBER 1995 1AAI ECONOMISCH KORT ECONOMIE GESNAPT Wekelijkse rubriek over economie DE DOLLAR is de week op de Europese wisselmarkten lager begonnen. In Amsterdam stond de koers vanmorgen op 1,5935 gulden tegen een slotkoers van 1,6000 gulden aan het einde van de handel vorige week. DE OMZET van de Nederlandse industrie is in de periode juli- augustus met zes procent geste gen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De groei van de omzet is daarmee kleiner dan eerder dit jaar. In het eerste kwartaal was die nog negen procent en in het tweede kwar taal zeven procent. GROLSCH is *koninklijk. De bierbrouwer kreeg het predikaat afgelopen zaterdag tijdens de viering van het eeuwfeest van de Naamloze Vennootschap in Laren (Gld). De geschiedenis van Grolsch gaat terug tot in de 17de eeuw, maar de NV werd honderd jaar geleden opgericht. HAL TRUST, de* Rotterdamse beleggingsmaatschappij, heeft haar belang van 32,2 procent in SAIT-RadioI lolland verkocht aan het Belgische Cobepa. Door de transactie wordt Gobepa grootaandeelhouder van de Bel gisch-Nederlandse onderne ming, die is gespecialiseerd in maritieme communicatie. Co bepa heeft de aandelen iets be neden de beurskoers verwor ven. In Nederland werken bij SAIT-RadioHolland ongeveer vierhonderd werknemers, ver spreid over twee hoofdvestigin gen, in Amsterdam (RadioHol- land Electronics) en Rotterdam (RadioHolland Marine). DE AMERIKAANSE inlichtin gendienst CIA gaat zich steeds meer bezighouden met econo mische spionage. De dienst was eerder dit jaar nauw betrokken bij de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Japan over de handel in auto's, zo heeft de krant New York Times gisteren gemeld. Washington dreigde in het voorjaar met har de handelssancties tegen Japan als dat land zijn markt niet toe gankelijker zou maken voor buitenlandse auto's en auto-on derdelen. Bij de onderhandelin gen daarover, die op het laatste moment een akkoord oplever den, kreeg de Amerikaanse han delsgezant Mickey Kantor elke ochtend vertrouwelijke infor matie uit het kamp van de te genpartij via CIA-kanalen in Tokyo, aldus de krant. EEN GROOT AANTAL Russi sche banken slaagt er maar niet in voet aan de grond te krijgen in Londen en New York, 's we relds belangrijkste financiële centra. De Britse en de Ameri kaanse bankautoriteiten hou den de boot af met het afgeven van vestigingsvergunningen. Ze zijn onder meer bang voor de vermeende maffia-invloed bij sommige banken. Volgens de Britse zakenkrant Financial Ti mes maken de Bank of England en de Federal Reserve Board zich zorgen over de instabiliteit van het Russische bankwezen en de 'onvolwassenheid' van de Russische centrale bank en het banktoezicht in Rusland. Ook hun rommelige boekhouding en de wankele kapitaalbasis ge ven te denken. 'Neponderdele in computers' DEN HAAG. ANP We mogen niet mopperen. De economie is de laatste tijd goed overeind gekrabbeld, al dreigt het herstel nu wat te haperen. Er zijn vooral zorgen over de ontwikkeling van de consump tieve bestedingen. Gewoonlijk herstelt eerst de export zich, dan volgen de investeringen en als derde trap de consumptieve aankopen. Maar de consumptie heeft nog niet de opleving laten zien, die bij een conjunctuur herstel normaal is. Vooral de verkoop van duurzame spullen (kleding, meubelen, auto's) en wat luxere zaken valt tegen. Voor sommige mensen is dit aanleiding om de loonmatiging ter discussie te stellen. Natuur lijk houdt de klant de hand op de knip als je jarenlang de lonen afknijpt. De mensen hebben er gewoon het geld niet voor in hun portemonnee. De grote econoom Keynes wees er vijftig jaar geleden al op. Dezer dagen pleitte de directie van Albert Heijn voor loonsverhoging. En door de werknemers is naar vo ren gebracht dat het concurren tievoordeel dat de loonmatiging ons brengt, teniet wordt gedaan door de hardheid van de gul den. Om met dit laatste te begin nen: dit kan geen pleidooi zijn voor het loslaten van loonmati ging. Juist als onze dure gulden de exportprijzen in vreemde va luta zo hoog maakt, is er alle aanleiding om te proberen de verkoopprijs in guldens zo laag mogelijk te houden. Het is heel goed te begrijpen dat werknemers hun beloning -U- Banengroei x 1000 200 lil Winst- en banengroei O Winstquote 14% -150 •81 '82 '83 '84 '85 '90 '97 '92 '93 '94 '95 '96 Bron: MEV 7996 verhoogd willen zien. Het gaat zoals gezegd goed met de eco nomie. Ondernemingen rap porteren flink toegenomen winsten. Werknemers willen hun deel. Als die looneisen worden in gewilligd en de hogere lonen de ondernemerswinsten in het nauw brengen, stijgt het loon- deel van het nationaal inkomen ten koste van het winstdeel. De fijnproevers hebben het over de stijgende arbeidsinkomensquo te en de dalende winstquote. Wat een dalende winstquote voor de werkgelegenheid bete kent, laat de grafiek zien. Afge beeld zijn voor de jaren '81 tot en met '96 het verloop van de winstquote en de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Het beeld is duidelijk: hoge winsten, veel extra banen: lage winsten, omgekeerd. We herinneren ons ook heel goed dat in de jaren '87-'90, toen de winstquote met vijf punten opliep, er 500.000 banen bijkwamen. En omge keerd, toen hij daarna met ruim vier punten terugliep in de pe riode '90- '93, de banengroei tot GPD-graphics/R. S. nul inzakte. Dit is het beeld als de loonsverhogingen de winst en aantasten. Maar dat hóeft niet het geval te zijn. Ten eerste is het goed om verschil te ma ken tussen lonen en loonkosten. Een ondernemer kan zijn men sen best een hoger netto loon uitbetalen zonder dat hij zijn winst in gevaar ziet komen. Voorwaarde daarvoor is dat per uur meer produkten worden ge maakt. Anders gezegd: dat de arbeidsproduktiviteit toeneemt. De grotere loonsom kan dan worden uitgesmeerd over meer produkten, zodat de loonkosten per eenheid produkt gelijk blij ven. Of zelfs dalen. Lukt het niet de arbeidspro duktiviteit voldoende te vergro ten dan is er nog een uitweg. De verkoopprijs kan worden ver hoogd. Daarmee moet je voor zichtig zijn. Vaak laat de con currentiestrijd dat niet toe. Maar met verbetering van de produktiviteit of verhoging van de verkoopprijs zijn de moge lijkheden nog niet uitgeput. Be halve loonkosten zijn er nog an dere, zoals: grondstoffen, ener gie, milieu en machines. Een bezuiniging op energiekosten zou gestegen loonkosten kun nen opvangen. En dan tot slot: loonkosten zijn opgebouwd uit het netto loon dat de werknemer in han den krijgt, plus belastingen en sociale premies. Het is heel goed denkbaar het netto loon te verhogen en de loonkosten con stant te houden door belastin gen en premies te verlagen. An ders gezegd door de beruchte 'wig' te verkleinen. En daar wordt aan gewerkt door bezui nigingen bij de overheid en re organisatie van de sociale ze kerheid. Loonsverhoging kan dus best, mits, mits, mits. En wie die 'mitsen' niet in acht neemt, ziet in de figuur wat er met de werk gelegenheid gebeurt. DR. ROLF SCHÖNDORFF In Nederland verkrijgbare puters kunnen onderdelen vatten waarmee is Het maandblad Personal C puter Magazine (PCM) tro een onderzoek chips tium-processors aan, waai uit winstbejag is gefraudt PCM sluit niet uit dat de naleerde malversaties het topje van de ijsberg vom Volgens het blad zijn erp en Pentium-processors in handel waarvan de type duiding op professionele i is weggeslepen en vervai door die van een snellen duurdere Pentium-proce Op dezelfde wijze zouden t chips voor het RAM-^ van de computer tegen de gere prijs van snelle chips den verkocht. In één geval v PCM zelfs nepchips van Ch se herkomst die helemaal elektronica bevatten en da; Int vond toch cagel telefc een r stich geslo Hu vechi stopt deuk een s Set Volgens PCM lopen coi menten door dergelijke frat het risico dat zij een tra gebit computer aanschaffen dai denken. Ook kunnen ko door de misleidende opsc ten te veel betalen voor on delen als RAM-geheugen. sumenten zouden nauwelij staat zijn, de bewerkte of chips van echte te onderst den. Wel kan bedrog wo. aangetoond met testprogi ma's, die de werkelijke pi ex;en ties van de diverse computi _vjer| derdelen in beeld brengen. e diere Huge vuur ken t niet i Int

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6