7 Israëlische soldaten gedood in Libanon Buitenland oeristenbus gekaapt in hartje Moskou Bethlehem hoopt op Kerstmis zonder Israëlische militairen Berlusconi toch voor rechter (giller: Vervroegde verkiezingen Gevechten in Bosnië bedreigen vredeskans BANDAG 16 OKTOBER 1995 raude-onderzoek tegen Seat-topman iburg De Duitse justitie is een onderzoek begonnen tegen ituurslid Francisco Garcia Sanz van de Spaanse autofabrikant it wegens verdenking van belastingontduiking en fraude. Dat Idt het weekblad Der Spiegel in zijn jongste nummer. De zaak idt verband met het onderzoek in een eerder aan het licht ge ilen corruptiezaak bij Opel, de vroegere werkgever van Sanz. Veer studenten gepakt op Oost-Timor Indonesische ordetroepen hebben gisteren op Oost-Timor ertig studenten opgepakt in een katholieke school in één van ebuitenwijken van de hoofdstad Dili. De ordetroepen arres- lerden vólgens eigen opgave sinds donderdag 150 studenten, iade aanhoudingen, zo constateerden de autoriteiten, keerde Ie rust terug op Oost-Timor, dat de afgelopen dagen het toneel n rellen was. Turken arresteren Koerdisch politicus De Koerdische politicus Ibrahim Aksoy is zaterdag bij n terugkeer in Turkije uit ballingschap in Duitsland gearres- erd. Aksoy werd na in juni 1994 uit Turkije te zijn vertrokken ;ns het bepleiten van de Koerdische zaak bij verstek drie veroordeeld tot in totaal vijf jaar en acht maanden gevange- sstraf. Aksoy, een van de leiders van de inmiddels verboden foeiderspartij van het Volk en de Democratische Partij, kwam Ankara aan in gezelschap van een aantal Europese politici. owel Jospin als Juppé gekozen De twee grootste partijen van Frankrijk, de regerende ieo-Gaullisten) en de socialisten, hebben dit weekeinde in nieuwe voorzitter gekozen. De socialisten, die in de opposi- I zijn. kozen zaterdag al ex-presidentskandidaat Lionel Jospin voorzitter. De RPR, die de dienst uitmaakt bin- n-rechtse regering, koos gisteren premier Alain Ippe tot voorzitter. ezonken Duitse U-boten geborgen IDQNMeer dan 100 Duitse onderzeeërs, Britse oorlogsbuit penkele maanden na de Tweede Wereldoorlog tot zinken wer- |n gebracht voor de kust van Noord-Ierland, zullen worden ge- als schroot verkocht worden. Dat heeft het Britse mi- an defensie gisteren gemeld. Er zouden tussen de 104 Ï120 U-boten op 90 meter diepte liggen, 50 kilometer van de 1st. De operatie wordt uitgevoerd door een bergingsbedrijf uit Inchester. chtgenote van Al Gore bekogeld i-prince Demonstranten hebben gisteren een auto waar- "ouwvan de Amerikaanse vice-president Al Gore zat met bekogeld. Dat gebeurde toen ze een bezoek wilde bren- een ziekenhuis in een arm deel van de hoofdstad van )e vice-president bracht gisteren een bezoek aan Haïti ter ilegenheid van de eerste verjaardag van de terugkeer van presi- Jean-Bertrand Aristide. legering staat documenten niet af De socialistische regering van Spanje weigert geheime de inlichtingendienst Cesid te overhandigen n een onderzoeksrechter. Het gaat om informatie over de doodseskader dat in de jaren '80 verscheidene Baski- he separatisten doodde. Een rechter had de regering vier da- n de tijd gegeven de documenten over te dragen. Een rege- igswoordvoerder zei gisteren echter dat dit verzoek 'in strijd is ?t de wet op geheimhouding en andere relevante wetten'. innie Mandela weer in opspraak apstad De Zuidafrikaanse regering heeft justitie opdracht ge en alle nodige juridische maatregelen te nemen om twee au- en een draagbare telefoon terug te krijgen van Winnie Man- a. Volgens de regering gaat het om staatseigendommen. Win- Mandela heeft geen recht meer op de auto's en de telefoon ïdat ze in mei door president Nelson Mandela werd ontslagen onderminister. De regering heeft volgens een verklaring terdere vergeefse pogingen gedaan de spullen terug te krijgen. Minister Peres waarschuwt voor gevaarlijke escalatie MARJAYOUN-JERUZALEM Zes Israëlische militairen zijn gisteren gedood en twee gewond toen zij in een hinderlaag belandden van de pro- Iraanse Hezbollah. Naar aanleiding van de aanslag waar schuwde minister Peres van buitenlandse zaken voor een gevaarlijke escalatie in de door Israël ingestelde veilig heidszone in Zuid-Libanon. andere aanval van Hezbollah. Een woordvoerder van het isla mitische verzet sprak overigens over negen dode of gewonde Is raëlische soldaten bij de hinder laag. Israëlische helikopters hebben de slachtoffers geëvacu eerd, terwijl jachtbommenwer pers over het gebied vlogen, al dus deze woordvoerder. De aanslag van gisteren was de bloedigste dit jaar. Sinds 1 januari zijn in het zuiden van Libanon al 22 Israëlische mili tairen omgekomen en 79 ge wond geraakt. De meesten wa ren slachtoffers van het islami tische verzet. Strijders van de shi'itische Hez bollah brachten bij zonsopgang nabij Rihane, in het door Israël bezette deel van Zuid-Libanon, een bom tot ontploffing toen een Israëlische patrouille langs kwam. De pantserwagen, die deel uitmaakte van een pa trouille, vloog in brand. Een lui tenant en vijf soldaten kwamen om, één militair ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis. Op de plaats van de aanslag kwamen donderdag al drie Is raëlische soldaten om het leven en raakten zes gewond bij een Premier Rabin bezocht later Marjayoun, het hoofdkwartier van de Israëlische troepen in Zuid-Libanon. Hij riep een spoedzitting van het kabinet voor morgen bijeen om de ge spannen toestand in Zuid-Liba non te bespreken. Minister Peres waarschuwde voor een escalatie in Libanon en wees een beschuldigende vinger naar Syrië. „De escalatie in Libanon is voor alle partijen gevaarlijk", zei hij tegenover de radio. „Het lijdt geen twijfel dat Syrië en de Libanese regering moeten helpen de oplaaiende spanningen tegen te gaan." De legerleiding sprak gister avond berichten tegen als zou den troepen op weg naar Liba non zijn. Wel zullen we het ge bied van de aanslag uitkammen om terroristen op te sporen, al dus stafchef Amnon Shahak. CORRESPONDENT Silvio Berlusconi, ex-premier van Italië en eigenaar van het media-concern Fininvest, zal terecht moeten staan wegens omkoping. Dit besliste zaterdag in Milaan rechter van vooron derzoek Fabio Paparella. Het proces, waarbij ook Berlusconi's broer Paolo en verscheidene managers van het bedrijf-be trokken zijn, zal beginnen op 17 januari. Volgens de rechter zijn er 'elementen' dié. erop wijzen dat Berlusconi moet hebben gewe ten van de in totaal 380.000 gul den die Fininvest tussen 1989 en 1994 betaalde aan diverse belastinginspecteurs. Het geld diende om een al te grondige controle van de boekhouding van de bedrijven Videotime, Mondadori, Mediolanum en Telepiu' te voorkomen. Berlusconi reageerde het af gelopen weekeinde furieus en ging meteen over tot een aanval op de magistraten van het team 'Schone Handen'. „Er is elf maanden gezocht naar een ma nier om mij te betrekken bij een kwestie waar ik absoluut niets mee te maken heb. In plaats van met bewijzen te komen, word ik bekogeld niet modder", Silvio Berlusconi, die zich voor de rechter moet verantwoorden. FOTO REUTER aldus de ex-premier in een van de interviews die de Italiaanse televisie zaterdag uitzond. Giuliano Ferrara, naaste me dewerker van Berlusconi en ex- minister, sprak van een 'coupe' uitgevoerd door de hoofd-pro- cureur van Milaan, Francesco Saverio Borrelli, en president Oscar Luigi Scalfaro. Volgens Ferrara hebben beiden er eerst voor gezorgd dat Berlusconi mmando 's beëindigen gijzeling Koreanen 'Colin Powell verre neef van Elizabeth' LONDEN Rtr De gepensioneerde Ameri kaanse generaal Colin Po well, kind van Jamaicaanse ouders, kan bogen op een in drukwekkende stamboom. Volgens een gezaghebbende genealogische vereniging in Groot-Brittannië is hij een rechtstreekse afstammeling van de Engelse koning Edward I, en een verre neef van zowel koningin Elizabeth als Lady Diana. Behalve op blauw bloed kan Powell bogen op familie banden met de Amerikaanse presidenten George Was hington, Thomas Jefferson en George Bush, aldus uitge ver Harold Brooks-Baker van Bprke's Peerage. Dit genealo gische instituut specialiseert zich in de stambomen van de Britse koninklijke en adel lijke families. Powell, opge groeid in een ghetto in New York, was de eerste zwarte stafchef van het Amerikaanse leger en overweegt zich kan didaat te stellen voor de pre sidentsverkiezingen volgend jaar. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël zal zijn troepen sneller terugtrekken uit Pa lestijnse steden op de Westelijke Jordaanoever. Dat betekent onder meer dat er dit jaar met Kerstmis voor het eerst sinds 1967 geen Israëli sche soldaten meer zullen zijn in Bethlehem. Israëls minister van buitenlandse zaken, Shi mon Peres, en PLO-voorzitter Jasser Arafat zijn dat gisteren overeengekomen. Ze hebben ook be sloten dat de Palestijnse verkiezingen zullen wor den gehouden voor de islamitische vastenmaand Ramadan, die op 22 januari begint. Peres vertelde dat de terugtrekking uit de eerste Palestijnse stad, Jenin, op 25 oktober zal begin nen, drie weken eerder dan gepland. De PLO wil de dat graag, omdat op 29 oktober in de Jordaan se hoofdstad Amman de tweede Economische Conferentie over Noord-Afrika en het Midden- Oosten wordt geopend. De Palestijnen dreigden die bijeenkomst te boycotten als de Israëlische tc- rugtrekkingsoperatie tegen die tijd niet van start zou zijn gegaan. Na Jenin zal Israël zijn troepen uit vijf andere steden terugtrekken, telkens met een tussenpoos van een week. Peres heeft Arafat beloofd dat de afsluiting van de Gazastrook en de Westelijke Jor daanoever morgen, na het einde van de joodse religieuze feestdagen, zal worden opgeheven. 'Er zijn geen bewijzen; het volk zal conclusies trekken moest aftreden als premier en proberen ze nu zijn herverkie zing onmogelijk te maken. Berlusconi herhaalde dat hij zijn managers nooit zou hebben toegestaan 'tangenti' te betalen. Volgens hem waren het overi gens de belastinginspecteurs die de managers afpersten door te dreigen met onderzoeken die de bedrijven zouden hebben verlamd. „Fininvest was het slachtoffer in deze hele geschie denis", aldus Berlusconi. In een van de TV-interviews zei Berlusconi ervan overtuigd te zijn dat het volk 'de juiste conclusies zal weten te trekken'. Hij riep in herinnering dat hij zijn onschuld heeft gezworen op de hoofden van zijn kinde ren, 'ofwel op het dierbaarste wat ik heb'. De Italianen weten volgens Berlusconi dat je zoiets alleen maar doet als je echt ab soluut zeker van je zaak bent. Berlusconi verklaarde nog steeds de kandidaat te zijn voor het premierschap van de Vrij heidsalliantie en niet te denken aan 'een stap terug'. Zijn positie is echter na zaterdag ook bin nen het rechtse blok aanzienlijk verzwakt. De coalitiepartners betuigden Berlusconi solidari teit, maar bekend is dat achter de schermen wordt gezocht naar een alternatief. Duizenden betogers verzamelden zich in Ankara in de buurt v eerste president van de Turkse republiek. Turkse minderheidsregering gevallen Het Turkse parlement heeft gis teren de tien dagen oude con servatieve minderheidsregering van premier Tansu filler naar huis gestuurd. De minister-pre sident, die onder zware druk stond door een stakingsgolf en verzet binnen haar Partij van het Rechte Pad (DYP), wil nog dit jaar nieuwe verkiezingen. Het parlement verwierp de motie van vertrouwen met 230 tegen 191 stemmen. Binnen de DYP stemden dertien van de 177 afgevaardigden tegen hun premier. Ook de tien afgevaar digden van de Democratische Linkse Partij (DSP), die aanvan kelijk gedoogsteun aan het ka binet hadden beloofd, stemden uiteindelijk tegen. Volgens (giller zijn vervroegde verkiezingen nu het enige alter natief om een eind te maken aan de 'onzekere situatie'. „Dat heeft het land nodig en is goed voor de democratie", verklaarde ze. Tot dusver had de premier steeds getracht vervroegde ver kiezingen te vermijden om het met het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) opgestelde be zuinigingsprogramma niet in gevaar te brengen. (giller noemde 24 december als de vroegste datum voor ver kiezingen. President Suleyman Demirel moet ze dan wel eerst nog uitschrijven. Het staats hoofd kan ook nog iemand an ders opdracht geven een rege ring te vormen of (giller op nieuw met deze taak belasten. De reguliere verkiezingen staan voor volgend jaar oktober op de agenda. De politieke crisis in Turkije brak op 20 september uil, toen de sociaaldemocraten uit (gillers coalitieregering stapten. Een poging tot samenwerking met de oppositionele, gematigd conservatieve Moederland-Par tij mislukte. Daarop vormde (gil ler op 5 oktober een wankele minderheidsregering. Het kabi net bestond loute woordigers van I was afhankelijk v; het parlement va listische MHP Türkes, de kleine DSP en enkele Kort voor de van Alparslan socialistische afhankelijken. de stemming giste ren verzamelden tienduizenden leden van Türk-Is zich op een plein niet ver het parlement om (gillers aftreden te eisen. „Onaf hankelijk Turkije, weg met het IMF", schreeuwend ze. Pogin gen van veiligheidstroepen om de bijeenkomst tegen te hou den, hadden geen effect. De po litie pakte meer dan vijftig men sen op. In verscheidene plaatsen van het land zijn onlusten gemeld toen de politie poogde activis ten tegen te houden die per bus naar de manifestatie in Ankara wilden reizen. Daarbij zouden tientallen gewonden zijn geval- bus met gegijzelde Koreanen wordt door de veiligheidstroepen bestormd. WE LOK *0u hans hoogenduk iespondent skou is geschokt. Een gijzeling in het de Russische hoofdstad op een tnworp afstand van het bureau van de >ident? Dat mag en kan volgens de ftte Moskovieten niet gebeuren. Ze zijn - ?niet vergeten dat in 1987 de jonge Duit- •mateur-piloot Matthias Rust de hele Lübaar geachte Sovjetrussische luchtaf- r in haar hemd zette door vlakbij het llin te landen ''gelopen zaterdag geen piloot, maa op stelten zette. P-opera van te ma liddag de kersve 0 die haar bemiddeling aanbood"omdat oorden 'schoonheid de wereld kan werd vriendelijk bedankt en daarna het weer raak. Dit n buskaper die de om er een soort verscheen zater- gekozen Miss Rus- maakten de professionele krachten gister morgen om kwart voor drie een einde aan de gijzeling van 27 Zuidkoreaanse toeristen en hun Russische chauffeur. De gijzelnemer werd doodgeschoten. Het drama begon zaterdagmiddag: Een gemaskerde gewapende man, vermoedelijk een Rus uit het zuiden, stormde de bus met de Zuidkoreanen binnen. De Koreanen dachten eerst dat het een grap was, maar toen de man een schot afvuurde, werd hen duidelijk dat het dodelijke ernst was. De man verzekerde de bange toeristen dat hij hen niets zou doen als hij tien miljoen dol lar, ongeveer zestien miljoen gulden, kreeg. Een van de gegijzelden verklaarde dat de passagiers wanhopig probeerden de aan dacht van passanten te trekken, 'maar ze dachten dat we zwaaiden'. Na twintig minuten arriveerde de politie, snel gevolgd door commando's die de bus omsingelden. De kaper eiste behalve het FOTO REUTER i ander wapen/een auto en vliegtuig. Speciale eenheden zetten di rect daarna de vliegvelden af. Dat het om een ietwat amateuristische, maar mogelijk daarom des te gevaarlijker actie ging, werd snel duidelijk toen enkele vrijgelaten gijze laars berichtten dat ze hun wijheid met honderd dollar hadden kunnen kopen. De actie van de Russische commando's is een succes voor de veiligheidskrachten, hoewel er natuurlijk wagen zullen komen hoe een gewapende man zo dicht bij de re sidentie van president Jeltsin kon komen. De reputatie van het veiligheidsapparaat had een geduchte knauw gekregen nadat in juni een poging van dezelfde Alfa-eenheden om een door Tsjetsjeense extremisten bezet ziekenhuis in het zuiden te ontzetten, op een fiasco was uitgelopen. Bij de bestor ming vielen meer dan honderd doden. Daarna werd onder anderen de chef van de FSK, de opvolger van de KGB, ontslagen. SARAJEVO-BELGRADO AFP-Rtr-DPA Het bestand dat in Bosnië de weg moet banen voor wedesge- sprekken is dit weekeinde aan het wankelen gebracht door de herhaaldelijk fel oplaaiende ge vechten in het noordwesten van de republiek. Maar v luwde de strijd. Leden internationale contactgroep voor voormalig-Ioegoslavië pro beren inmiddels een nieuwe strategie te vinden voor onder handelingen. De besprekingen van deze vijf, de VS, Groot-Brittannië, Rusland, Frankrijk en Duits land, hebben vandaag plaats in Moskou. Zij moeten de grond slagen leggen voor de gesprek ken die de strijdende partijen eind oktober gaan voeren. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Hervé de Cha- rette, zei gisteren in Sarajevo re delijk optimistisch te zijn over de wedeskansen. Volgens Duitsland wordt er gezocht naar een gemeenschappelijke strate gie waarbij ook de rol van Rus land in het handhaven van de wede duidelijk moet worden. In het Belgische Mons (Ber gen) begonnen dit weekeinde vertegenwoordigers van Rus land en de NAVO aan het uit werken van plannen voor de 60.000 man sterke wedesmacht die in Bosnië moet gaan t op de naleving van een uitein delijke vredesregeling. Moskou weigert tot nu toe zijn troepen onder NAVO-bevel te plaatsen. „We moeten een manier vinden om de Russen volledig te laten participeren", zei de Duitse mi nister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel. Optimisme over de wedes kansen was er ook bij de Bosni sche premier Haris SUadzjic. De regeringstroepen staakten het offensief, waarmee ze de afgelo pen maand grote successen boekten. Zij zeiden niet verder meer op te rukken naar de grote steden Prijedor en Banja l.uka, die (nog) in Servische handen zijn. In Sarajevo reed gisteren weer dio van Banja Luka meldde vanmorgen dat de strijd aan de diverse fronten was geluwd. Ook de regeringsradio kwam met een dergelijk bericht. In Banja Luka kwam gisteren het parlement van de Bosnische Serviërs bijeen. Leider Radovan Karadzic zei dat het verlies van nog meer steden niet te verant woorden was. De premier van de zogenoemde Servische Re publiek in Bosnië, Dusan Kozic, heeft de afgelopen nacht zijn ontslag ingediend. Hel Servi sche 'parlement' in Pale heeft dat vervolgens met zestig tegen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5