'Bijstandsschulden voor een deel kwijtschelden' Onze Top 10 van deze week. GOED KOOP >G ontkent instructie riminele informant kt Binnenland Woningen doelwit racistische aanslag 'Verzekeringskamer laks rond Vie d'Or' VN en NAVO lieten Srebrenica stikken Van Mierlo gelooft niet meer in Bosnische staat O 1.25 O 1.49 O 99 O Q 1.99 O 2.25 O 799 O 1.49 Q 1.49 0 4.95 AANDAG 16 OKTOBER 1995 )ode bij fatale inhaalmanoeuvre freest Een 35-jarige man uit Assen is gisteren om het leven ijeen ongeval op rijksweg 48 ter hoogte van Avereest. Een echt- aar uit Almelo en zijn anderhalfjaar oude baby raakten ernstig ewond. De auto van het gezin werd ingehaald door een auto aarvan de bestuurder niet tijdig uitweek voor de auto van de [ssenaar die uit tegenovergestelde richting kwam. Die wist door en stuurcorrectie een aanrijding met de tegenligger te voorko- jen, maar klapte vervolgens op de auto van het gezin uit Al- ielo. De bestuurder van de wagen die inhaalde, reed door. 'olitie Sittard pakt neo-nazi's op ttard Zo'n vijftig neo-nazi's hebben zaterdagmiddag in Sit- ird volkomen onverwacht een mars gehouden. De groep be tond grotendeels uit skinheads, afkomstig uit Nederland en luitsland. De Sittardse politie verrichtte 33 arrestaties. De de monstranten zwaaiden met vlaggen en spandoeken, voorzien an teksten en symbolen van extreemrechtse organisaties. Ge- thokte omstanders werden agressief bejegend of omver gelo- Automobilist rijdt door na ongeval jDBRQEKEen 18-jarige inwoner uit Sappemeer is zaterdag- tond bij een verkeersongeluk tussen Sappemeer en Zuidbroek ingekomen. De fietser werd aangereden door een personenau- o bestuurd door een 38-jarige man uit Zuidbroek. De automo- lilist reed na het ongeval door, maar meldde zich 's nachts bij e politie in Veendam. Hij is ingesloten. tlislukte aanslag op GWK-kantoor lusterdam Een onbekende man heeft zaterdagavond gepro- eerd de GWK-bank op het Amsterdamse Centraal Station vervallen. Hij bedreigde een klant om het personeel te dwingen pld te geven. De overval mislukte, omdat de baliemedewerkers egdoken. Toen het te lang duurde, is de overvaller zonder buit veggerend en er op de fiets vandoor gegaan, aldus een woord- oerder van de Amsterdamse politie. Ook de bedreigde klant is ipoorloos. iportvliegtuig ramt hangar: één dode itNEMUiDENBij een ongeval met een sportvliegtuig op vliegveld lidden-Zeeland bij Arnemuiden is zaterdagmiddag een 39-jari- eman uit Goes om het leven gekomen. Vier personen raakten cht gewond. Het ongeluk gebeurde toen een eenmotorig vlieg- koers raakte en een openstaande hangar inschoot. In de varen twee leden van de para-club bezig met het opvou- parachutes. Eén van hen werd geraakt en was op slag ood. !en op de vijf chauffeurs rijdt te lang webergen Bij een politiecontrole van 150 vrachtwagens en nissen in de buurt van Amsterdam zijn in de nacht van vrijdag ip zaterdag 29 chauffeurs op de bon gegaan, omdat ze te lang chter het stuur zaten. Negen van hen laegen een rijverbod, om- korter dan de vereiste acht uur hadden gerust. Één chauf- loest zijn truck laten staan omdat hij te veel had gedron- londerden lege accu's in bos gedumpt üi Een jachtopziener heeft dit weekeinde in de bossen van de joondomeinen bij Epe een oude caravan gevonden, die tot de was gevuld met oude motor- of bromfietsaccu's. Volgens politiewoordvoerder gaat het om vijfhonderd tot duizend e accu's. Het is nog een raadsel hoe de caravan in de dichte sen terecht is gekomen. Volgens de politie moet er gezien de veelheid accu's een bedrijf bij betrokken zijn. Amerikaans echtpaar verongelukt iardenberg» Bij een verkeersongeval in het Overijsselse Slagha- zijn zaterdagmiddag twee doden gevallen. De slachtoffers een 67-jarige Amerikaan en zijn 64-jarige echtgenote. Het weetal gaf op een kruispunt geen voorrang aan een vrachtwa- en. De bestuurder daarvan, een inwoner van De Krim, kon de uto niet meer ontwijken. tstitie wil opheldering van VPRO Haagse procureur-generaal icters van Leeuwen noemt 'klinkklare onzin' dat hij zou ibben getracht een criminele ültrant af te houden van een illedige getuigenis tegenover parlementaire enquêtecom- opsporingsmethoden. PG zal de VPRO schriftelijk opheldering vragen over be- huldigingen, gisteravond in TV-programma Lopende iken. De infiltrant zei gisteravond zowel Haagse politiefunc- ïnarissen als door Docters van •ekteti tfuwen, hoogste baas van het 2W0K inbaar ministerie, persoon- te zijn benaderd. Volgens de imdat de -Van raa geïnteresseerd in een ge- zijn cliënt, in voorbereiding loVan "op zijn ontboden op het ich 'aagse hoofdbureau van poli der tie. Mantz: „Daarbij werd ge zegd dat voor hem een 'Van Traa-draaiboek' zou worden ge maakt. Hij zou tegenover de en quêtecommissie maar over zes van de veertien zaken waarbij hij betrokken was, mogen pra ten. Dat vind ik frustratie van de waarheidsvinding. Een woordvoerder van het openbaar ministerie zei gister avond na de uitzending van de VPRO-reportage dat Docters van Leeuwen niet bij het ge noemde gesprek was. „Zowel Docters van Leeuwen als de hoofdofficier van justitie in Den Haag weet niets af van een der gelijke bijeenkomst. We vinden het onbegrijpelijk dat de VPRO bij zo'n zware aantijging geen wederhoor heeft toegepast. Amsterdam In Amsterdam-west heeft vanmorgen een felle brand gewoed in twee door Marokkanen bewoonde huizen op de Burgemeester van Leeuwenlaan. Het vuur is aangestoken en er zijn racistische leuzen op de gevels aangetroffen. De brandweer haalde op het nippertje een moeder met drie kinderen van de derde verdieping. Die etage en de verdieping erboven brandden uit. Volgens de brandweer is zowel op de derde als op de vierde verdieping een molotov-cocktail naar binnen gegooid. f marcel antonisse Van 1,8 miljard aan vorderingen honderden miljoenen oninbaar Nu het kabinet heeft erkend dat er in Nederland stille ar moede bestaat, moet de politiek ook de stap zetten om een aanzienlijk deel van de schulden van bijstandsont vangers kwijt te schelden. Daarbij gaat het om op zijn minst enige honderden miljoenen guldens van de naar een grove schatting 1,8 miljard gulden die de sociale diensten aan vorderingen hebben uitstaan. Czyzewski benadrukte dat door enerzijds de bevriezing van de uitkeringen de laatste ja ren en anderzijds de vele lasten verhogingen gemeentelijke belastingen, huurverhogingen en bezuinigingen op de huur subsidie het sociaal mini mum te laag is geworden om 'fatsoenlijk' van te kunnen le ven. Dat geldt zeker voor men sen die langdurig in de bijstand zitten. In Rotterdam draait een experiment om mensen die lang in de bijstand zitten, een toeslag op hun uitkering te ge ven om hen te behoeden voor spiraal van haarlem sjaak smakman Dat stelde gisteren de voormali ge directeur van de Rotterdam se sociale dienst Czyzewski, sinds ruim een maand directeur bij het College Toezicht Sociale Verzekeringen in het TV-pro gramma Buitenhof. Alleen al in de drie grote steden (Amster dam, Rotterdam, Den Haag) met 30 procent van de bij standstrekkers, staat voor 600 miljoen aan vorderingen uit. Die zijn ontstaan door kredie ten van sociale diensten en door de ontdekking van bij standsfraude. toenemende schulden. Czyzewski stelde dat veel bij standsontvangers hun schulden aan de sociale dienst nooit zul len kunnen voldoen. Omdat op de bijstand maar maximaal honderd gulden per maand wordt ingehouden, zijn aflos singstermijnen van tien of twin tig jaar geen uitzondering. „Dat betekent dat mensen jaren lang moeten rondkomen van een in komen dat onder een sociaal minimum ligt, dat op zichzelf al te laag is", schetste Czyzewski de uitzichtloosheid van deze groep, „deze mensen gaan in feite failliet door het leven". Hij wal dat de politiek de con sequentie trekt om schulden kwijt te schelden van mensen die eigenlijk buiten hun schuld in de problemen zijn geraakt. Het valt niemand echt kwalijk te nemen als hij wat bijschnabbelt omdat zijn kinderen naar school moeten, stelde hij. Vol gens hem bieden de dossiers van de sociale diensten vol doende 'harde' gegevens om een verantwoorde schifting te kunnen maken. Hij benadrukte dat zo'n kwijtschelding niet moet gelden voor 'criminele fraudeurs'. WD en CDA plaatsten giste ren direct kanttekeningen. De WD wil niet overgaan tot kwijt schelding nu de fraudebestrij ding net zijn vruchten begint af te werpen, terwijl het CDA wees op de nieuwe regeling voor schuldensanering. Daarbij geldt dat mensen maximaal drie jaar hoeven af te betalen, waarna het eventuele restant van de schuld wordt kwijtgescholden. Overigens geldt voor lang niet iedereen met schulden dat er een regeling mogelijk is. Daar mee moeten namelijk alle be trokken schuldeisers instem- Taxichauffeur in kofferbak opgesloten APELDOORN GPD Een 32-jarige taxichauffeur uit Deventer is zaterdagavond door een nog onbekende man be dreigd, gegijzeld, beroofd en in de kofferbak van zijn wagen ge stopt. De chauffeur werd gister morgen gevonden door een fietser. Van de dader ontbreekt elk spoor. De chauffeur pikte de passa gier 's avonds op aan de weg Deventer-Zutphen. De passa gier ging achter de chauffeur zitten, dirigeerde de taxi rich ting Arnhem en betaalde de rit vooruit. Op de A50 loodste de passagier de chauffeur naar een parkeerplaats en duwde een wapen in zijn nek. Daar werd de chauffeur geboeid, beroofd van de dagopbrengst en moest hij onder bedreiging in de koffer ruimte van zijn auto kruipen. De man reed weg, stopte onder weg een keer en liet de taxi uit eindelijk achter op de Rijksweg Noord in Eist (bij Nijmegen). HBO'ers komen makkelijker aan de slag HBO'ers (hoger beroepsonder wijs) komen makkelijker aan de slag. Het percentage dat binnen anderhalf jaar na het behalen van het diploma een betaalde baan heeft gevonden, is vorig jaar gestegen tot 76. Dat is vier procent meer dan een jaar daarvoor. In de sectoren peda gogiek en gezondheidszorg lig gen de percentages werkenden het hoogst: 80 en 78 procent. Afgestudeerden van kunstoplei dingen (60 procent) en techni sche opleidingen (67 procent) hebben minder vaak een be taalde baan. Dat blijkt uit de HBO-Moni- tor, een jaarlijks verschijnend onderzoek naar de positie van HBO'ers op de arbeidsmarkt. Aan het laatste onderzoek heb ben 13.000 afgestudeerden meegewerkt. Zij behaalden in het studiejaar '92/'93 hun di ploma. De kansen op een baan mo gen voor HBO'ers dan wel zijn gestegen, het percentage dat een vaste aanstelling heeft, is gedaald. Eind '93 had 69 pro cent een vaste aanstelling, eind vorig jaar was dat 63 procent. Driekwart van winkeliers dupe van criminaliteit DEN HAAG ANP Bijna driekwart van alle winke liers is het afgelopen jaar slacht offer geworden van diefstal, in braak. beroving of vernieling. Dat blijkt uit het rapport 'Crimi naliteit in de detailhandel' dat in opdracht van het ministerie van justitie is opgesteld. Op basis van een telefonische enquête onder zo'n duizend winkeliers concluderen de on derzoekers dat 74 procent van de ondervraagden vorig jaar te maken heeft gekregen met cri minaliteit. Bij een soortgelijk onderzoek in 1991 was dat nog 63 procent. De totale schade door inbraak, vernieling en be roving schatten de onderzoe kers op 1,9 miljard gulden. De onderzoekers constateren ver der dat slechts acht procent van de gedupeerde winkeliers aan gifte doet bij de politie. Volgens de anderen heeft dat toch geen zin. MKB-Nederland vindt dat het probleem van de winkel diefstallen op alle fronten veel harder moet worden aangepakt. Deze werkgeversorganisatie, waarbij veel winkeliers zijn aan gesloten, noemt het onthutsend dat slechts acht procent aangif te doet. „We hegrijpen het wel, want een winkelier is er veel tijd mee kwijl. Het kost hem dus ook geld. Bovendien is een ver dachte vaak weer snel op vrije voeten en vraagt een winkelier zich terecht ai of het al die moeite wel waard was", aldus een woordvoerder van MKB- Nederland. DEN HAAG GPD De Verzekeringskamer is laks geweest bij de ondergang van de Veldhovense levensver zekeraar Vie d'Or, waardoor zo'n 11.000 po lishouders gedupeerd werden. Een com missie van de Tweede Kamer onder leiding van het D66-kamerlid Ybema presenteerde vanmorgen haar eindrapport. Direct na de ineenstorting van Vie d'Or staken verhalen de kop op dat de Verzeke ringskamer, die in de gaten moet houden of de verzekeraars in ons land hun zaken op orde hebben, had zitten slapen. De com missie Ybema concludeert dat het debacle met Vie d'Or weliswaar niet de schuld is van de Verzekeringskamer, maar dat deze instantie veel meer had kunnen doen om problemen te voorkomen. Volgens de commissie moet de Verzeke ringskamer vooral de achtergrond en des kundigheid van bestuurders van verzeke raars beter gaan controleren. Daarnaast moet er eerder worden ingegrepen als er fi nanciële problemen dreigen. Ook moet eer der gebruik worden gemaakt van de moge lijkheid van 'stille curatele', ofwel het eerst aan de Verzekeringskamer voorleggen van bestuursbeslissingen. chap DEN HAAG GPD KUIKEN- BOUTEN van ySr3S Er komen steeds meer aanwij zingen dat de Verenigde Naties in de kritieke laatste dagen voor de val .van de moslim-enclave Srebrenica een geloofwaardige verdediging van Srebrenica hebben getraineerd. De enclave moest wellicht vallen om de weg vrij te maken voor een meer robuust optreden van de NAVO. Deze suggestie doet C. Nicolai, de toenmalige staf chef van Unprofor. Ook defen sieminister Voorhoeve lanceer de afgelopen weekeinde een aanval op de VN. De minister: „Aan de landen die nu met kritiek komen, zou ik een simpele vraag willen stel len. Waar waren uw vliegtuigen toen Dutchbat (Nederlandse VN-militairen) vergeefs om luchtsteun vroeg om Servische agressie tegen te gaan?" In het Algemeen Dagblad stelde de mi nister zaterdag niet de Neder landse blauwhelmen, maar de VN en de NAVO verantwoorde lijk voor de val van de enclave. In een reconstructie van de laatste 24 uur voor het echec van Srebrenica onthulde gene raal Nicolai, die indertijd in Sa rajevo het VN-hoofdkwartier runde, dat het de bedoeling was dat zo'n zestig jachtvliegtuigen in de vroege morgen van 11 juli zo'n veertig Servische doelen rondom de enclave zouden aanvallen. Deze toestellen ste- UTRECHT «GPD Het voortbestaan van Bosnië- Hercegovina als één soeverei ne staat is zeer onwaarschijn lijk. De vredesplannen van de Amerikaanse bemiddelaar Holbrooke (die zo'n eenheids staat beogen) zullen haast on vermijdelijk eindigen in een opdeling van Bosnië in een moslim-Kroatische federatie en een Bosnisch-Servische re publiek. D66-minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) ontvouwde deze visie zaterdag na afloop van een D66-discus- siebijeenkomst in Utrecht. „Er wordt gezegd: men is met het vredesplan in Bosnië nu een decent divorce (fatsoenlijke scheiding) aan het voorbereiden. En inder daad zijn er zoveel tegenstrij digheden dat het samenleven van moslims en Serviërs in één staat waarschijnlijk onmo gelijk is. Dan kun je je afvra gen: is de omweg via het hu welijk nog wel nodig?", aldus de bewindsman. Van Mierlo is de eerste mi nister van buitenlandse zaken die openlijk vraagtekens zet bij de vredesstrategie van Hol brooke. Het speculeren over een opdeling van Bosnië is op regeringsniveau nog taboe, omdat door het opgaan van Bosnisch-Servië in de naastge legen Servische Republiek vrij baan wordt gegeven aan de vorming van een groot-Servië. gen wel op, maar verschenen niet boven het strijdtoneel om dat VN-commandant Janvier geen toestemming gaf. Pas 's middags arriveerden acht F16's die slechts een be perkte operatie mochten uit voeren. Nicolai in NRC-Han- delsblad: „Het kwam erop neer dat de piloten een rokende loop moesten zien voordat ze in ac tie mochten komen. Dat was to taal nieuw voor mij. Als het waar is dat de VN zich van de enclave wilden ontdoen, dan is er een smerig spel gespeeld." Een anonieme VN-officier uit Tuzla zegt in hetzelfde artikel: „Het hele zaakje stinkt. We zijn om de tuin geleid." De beperkte luchtaanval had zoals bekend nauwelijks effect: enkele uren later walste het Ser vische leger over de enclave heen. Voorhoeve heeft inmid dels bij zijn Amerikaanse colle ga Perry opheldering gevraagd over het bericht dat de Ameri kaanse inlichtingendienst al in een vroeg stadium op de hoogte was van de Servische aanvals plannen, zoals de Berlijnse krant Tageszeitung vorige week meldde. D66 bepleit remigratiewet Het D66-Tweede-Kamerlid B.'Dittrich wil een remigratie- wet die drempelvrees weg neemt bij oudere allochtonen die zich weer willen vestigen in het land van herkomst. Dittrich wil allereerst een recht voor remigranten om in het eerste jaar van de remigratie terug te keren naar Nederland als het tegenvalt. Uiteraard moeten zij dan de door Neder land betaalde kosten terug beta len. Verder wil hij een versoe pelde procedure zonder inge wikkelde visumaanvragen voor remigranten die in Nederland achtergebleven familieleden willen bezoeken. De D66'er wil ook de remigra tie-uitkering splitsen tussen man en vrouw, om de vrees bij veel vrouwen weg te nemen dat zij na verstoting door de man in het land van herkomst geen in komen hebben. En tenslotte moeten remigranten in Neder land terecht kunnen voor medi sche ingrepen die in het land van herkomst niet worden aan geboden. Bloemkool, per stuk Elstar, sappige zachtzure handappel, kilo Rundertartaar, 100 gram ®®ax£> L75 Ctl Kipfilet, 500 gramSr25'6.49 kilo ®axï «sLffiO 11.98 01 Knip wit of bruinbrood, heel ^35r 01 Margarine, 4 pakjes 250 gram 01 Brouwers Bier, krat 10 flessen 0.5 liter lOS? Chiqulta sap, sinaas/banaan, pak 1 liter ®®®L79' Remia Fritessaus, emmertje 600 ml 25% gratis _2t25" 01 Kattebakkorrels, klontvormend, doos 5 kilo MxmJ&T Extraatje van deze week: q. On Goudse belegen kaas 48+, vets van 't mes wxt> of Q QH vacuüm verpakt a, kilo LT90"U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 oktober as.' Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3