'De Leider huist hier, in ons hart' Feiten &Meningen Schuldig of niet, Claes heeft weinig keuze 'De NS maken onze geoliede machine kapot' Mars van miljoen mannen versterkt positie van militante Farrakhan MAANDAG 16 OKTOBER 1995 NIEUWSANALYSE Als een kat in het nauw heeft een getergde Willy Claes zich in de afgelopen dagen ver weerd. De Belgische pers betitelde de ver dediging van Claes tegen de aantijgingen van zijn betrokkenheid bij de Agusta- en Dassault-affaires als 'tot de laatste snik' en 'blufpoker voor wereldpers'. Vast staat dat de procedure moeilijk en omstreden is. Zo heerste binnen de kamer commissie, die zaterdagochtend na een marathonzitting van negentien uur'besloot - dat Claes naar het Hof van Cassatie moet worden 'doorverwezen', geen eensgezind heid. Het besluit werd bij meerderheid ge nomen in een geheime stemming. Alleen de voorzitter kent de stemverhouding. Claes concludeerde terstond: hier is par tijpolitiek in het spel geweest. Hij vroeg zich af of enkele leden van de commissie ,,daar als rechter of als politieke gevolmachtigden hebben gezeteld. Daar heb ik mijn twijfels over". Hij wees daarbij op de liberale oppo sitiepartij VLD, die vorige week al had ge zegd dat de positie van Claes als secretaris generaal van de NAVO onhoudbaar was ge worden, en op de regeringspartij CVP. Vol gens Claes zijn de christendemocraten nog steeds verbolgen over het feit dat de CVP geen deel meer uitmaakt van de regering in de politieke thuisbasis van Claes, Limburg. Claes heeft zich er tijdens zijn lange poli tieke loopbaan altijd op beroemd geheel in teger te werk te zijn gegaan. Dal verklaart de hardnekkigheid waarmee hij zijn on schuld staande houdt. Maar tussen schuld en onschuld bestaat er in de politiek ook nog zoiets als verantwoordelijkheid en die lijkt Claes uit het oog te hebben verloren. Als kopstuk van de Socialistische Partij wist hij van het aanbod van de Italiaanse heli kopterfirma Agusta om smeergeld te beta len voor een order van het Belgische leger. En op zijn departement van economische zaken zijn al of niet met zijn medeweten dingen gebeurd die niet door de beugel konden. De offerte-datum werd ten behoeve van Agusta verschoven en op briefpapier van Agusta flansten medewerkers van Claes zelf de compensatie-orders in elkaar, die Agusta aan het Belgische bedrijfsleven zou moeten gunnen. Claes gaf in ieder geval blijk van een grote welwillendheid ten aanzien van Agusta. Hetzelfde deed hij ten aanzien van de Franse firma Dassault, die apparatuur mocht leveren voor het moderniseren van de Belgische F-16's. Wat de uitkomst van het drama Claes ook moge zijn, de NAVO heeft er alleen maar bij te verliezen. Als Claes opstapt, zou dat een blamage voor de alliantie zijn. Nooit eerder verloor de NAVO zijn hoogste leider naar aanleiding van een schandaal. Dat maakt het zoeken naar een absoluut brandschone opvolger er niet gemakkelijker op. Maar een secretaris-generaal handhaven, die voor de rest van zijn leven als 'aangeschoten wild' geldt, is al even ondoenlijk. BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT Irakezen 'kiezenmassaal voor Sacldam Hussein De kiezers staan te dringen voor het hek, in het stof, in de stekende ochtendzon, voeten in het gore straatvuil. Het is negen uur, zondagochtend en stembureau 527 in Bagdad gaat open, een uur later dan gepland. Vrouwen, man nen, kinderen in een straatarme volkswijk shi'itische moslims, te zien aan de gesluierde en in het zwart geklede vrouwen. Schoolkinderen op hun zondags scanderen Saddams naam. Geoefende spreekkoren, ritmisch handge klap. 'Saddam is ons land'. Uit luidsprekers klinkt oorver dovend de staatspropaganda, die nu al dagen de straten, de oren en de hoofden vult. ,,Ik kijk al bijna een week geen TV meer", zei de taxichauffeur die ons bracht. De aan waanzin grenzende aandacht voor Sad dam is hem te veel geworden. Als het hek open gaat, ontstaat een run op de medewerkers van het bureau, die de stembriefjes uitreiken. Het papiertje, dun als vloei, heeft twee vakjes om aan te kruisen: ja of nee. Bij het zien van twee buitenlandse verslag gevers beginnen enkele man nen 'Na'm! Na'm'! te roepen, Ja! Ja! voor Saddam Hussein. Het is de reflex van een volk dat op commando de leider moet toejuichen. Tientallen keren per dag is het op TV te zien, in een eindeloze, nimmer aflatende re clamespot. En spontaan scan deren is nog beter: het maakt een goede indruk op de overal en altijd aanwezige, maar on zichtbare mannetjes van de ge heime politie. De stembriefjes worden afgege ven, ze laten zelfs dichtgebou wen nog zien wat de kiezer heeft aangekruisd. Maar hier maakt dat niets uit. Het ja-vakje wordt door velen aangekruist met behulp van de stembureau medewerker, een toegewijd die naar van de dictatuur. Stem hokjes staan er ongebruikt bij. Alleen als er journalisten in de buurt zijn, worden enkele kie zers tot hun verbazing en on begrip in het hokje geduwd. De rest staat met hun opgevou wen briefjes in een rij te wach ten voor de witte houten stem bus. Niemand wil de indruk wekken nee te hebben gestemd. Al Qaid, de leider, kijkt van vele posters toe op zijn volk. Een Arabisch sprekende journalist uit Duitsland vindt dat Al Qaid in de Iraakse context erg goed te vertalen is met derFührer. De mensen bij bureau 527 maken een opgeluchte indruk als ze het gebouwtje verlaten. 'Khalas- ta?' Ben je klaar'?, vragen ze aan elkaar. We vragen waarom ze al zo vroeg stonden te dringen om te kunnen stemmen, tenslotte hebben ze de hele dag. Een man zegt dat hij nog taxi moet rijden. Een vrouw maakt een etend gebaar. Deze mensen, zwaar getroffen door het em bargo tegen Irak, moeten de rest van de dag scharrelen om aan hun voedsel te komen. Bovendien willen ze ervan af zijn. Amerika hoeft hen niet te vertellen dat dit referendum een farce is, dat weten ze zelf ook wel. En ze hopen dat de alles- verpletterende aandacht voor Saddam na het referendum weer iets minder wordt. Deze mensen hebben gedaan wat van ze is gevraagd, en willen rust. In een rijke buurt worden de stembriefjes wel gevouwen, maar ook hier staan de stem hokjes er verlaten bij. De schoolkinderen die voor de slo gans zorgen, zijn schoner en dragen duurdere jurkjes. De boodschap is wel dezelfde: Sad dam is de trots van alle Irak ezen. Geen enkele nee-stem te zien. Later zijn er collega's die elders wel drie tegenstemmers registreren. Het wekt ongeloof, kritiek op Saddam staat immers gelijk aan een doodvonnis. Maar het regime moet toch ook wat nee-stemmers organiseren om te tonen 'dat Irak een stap zet in haar proces naar demo cratie'. Bij een bureau waar een buiten landse TV-ploeg door het Iraak se ministerie van informatie naartoe is gebracht, begint plots een Koerdische man een ode te brengen aan de leider, die het Koerdische volk ooit met gifgas aanviel. En dan dringen twee officiële Jordaanse gasten naar voren. Ze laten voor de came ra's hun solidariteit zien met Saddam. Ze snijden hun vingers open en ze schrijven met hun bloed 'Ja' op een stuk papier. Stembureau-officials weten te verhinderen dat het papier in de stembus verdwijnt. Het land wacht nu op de officië le uitslag, en de ongeveer zeven miljoen stemmen zullen naar alle waarschijnlijkheid vandaag geteld zijn. Maar de door de partij geregisseerde volksfeesten begonnen gisteren al. Niemand die wij het vroegen, houdt zich bezig met de vraag of de geliefde leider tijdens de gehele referendumcampag ne nergens gesignaleerd zich nog aan het volk zal tonen. Wat zou men ook. Voor dat soort vragen heeft de propaganda het voorgedrukte antwoord al gele verd. Een mooi, loyaal ant woord: „Als de Leider niet komt, is dat niet erg, want hij huist in ons hart". BAGDAD MAURICE WILBRINK Feestdag na 'succes' referendum BAGDAD AP-Rtr De Iraakse autoriteiten hebben vandaag tot nationale feestdag uitgeroepen om het het 'succes' te vieren van het gisteren gehou den presidentiële referendum te vieren. Irakezen brachten zon dag een stem uit in een referendum over een verlenging van de zestien jaar durende heerschappij van president Saddam Hus sein met zeven jaar. Volgens de eerste berichten heeft bijna 100 procent zijn stem uit gebracht vóór nog eens zeven jaar Saddam. Kiezers .moesten hun naam en adres op de biljetten invullen, waardoor het makkelijk is na te gaan wie geen stem heeft uitgebracht en wie tegen de al machtige leider heeft gestemd. Het referendum is vooral bedoeld om de wereld te laten zien dat Saddam, na een recente vlucht naar Jordanië van enkele van zijn naaste familieleden en mede werkers, nog steeds populair'is in zijn land. Kort na middernacht werden de uitslagen in drie van de vijftien districten bekend gemaakt. In een district kreeg Saddam alle stemmen en in de twee andere meer dan 99 procent. Voor de agenten van de spoor wegpolitie was het even wen nen: een weekeinde zonder surveillance, zonder zwartrij ders, discotreinen en voetbaJ- supporters. In plaats daarvan vele uren hangen in de kantine van NS Opleidingen op Hoog Catharijne, luisteren naar het laatste nieuws van de vak bondsmensen en kijken naar het NOS-journaal. 'Broodje kroket?', vraagt een schuchtere kantinejuffrouw die in de drukte even haar klant niet kan vinden. 'Joe!', klinkt het eendrachtig uit zo'n honderd kelen. De saamhorigheid bin nen het korps spoorwegpolitie is groot, ook als er wordt ge staakt. In het actiecentrum in Utrecht is zaterdagochtend een groot aantal politiemensen samenge stroomd om het verlopen van het ultimatum aan de Raad van Bestuur van de NS mee te ma ken en zich aansluitend in te schrijven als staker. Als de klok elf heeft geslagen, brengt FN- V'er Jaap van Zeben pro forme nog even het stakingsvoorstel in stemming. De vraag wie ervóór is levert zo'n evidente meerder heid op dat de vraag-naar even tuele tegenstemmers bijna wordt vergeten. Als dat schoon heidsfoutje haastig wordt goed gemaakt, steekt toch nog een viertal politiemensen de hand op. Niemapd vraagt waarom. „Ik vind het ook klote", zegt een Rotterdamse spoorwegagent, „maar het moet gewoon. Zes jaar geleden hadden we een Een zorgelijk kijkende spoorwegpolitieman luistert zaterdag naar de toespraak van een vakbondsman. Woensdag gaat de spoorwegpolitie opnieuw staken, tenzij voor die tijd toch een oplossing is bereikt. goed geoliede machine, maar die wordt gewoon kapot ge maakt. Al die tijd zeggen ze: jongens, als er wat is, kom er mee. En vervolgens doet Sey (directeur van NS Beveiliging Services waar de spoorwegpoli tie onder valt, red.) toch ge woon wat-ie zelf wil". De suggestie van de bonden om Arend Bannink, hoofd van de spoorwegpolitie, tijdelijk naar voren te schuiven als een soort buffer tussen de verguisde NSBS-directeuren het perso neel kan niet in ieders ogen ge nade vinden. „Van hem hebben we de afgelopen tweeëeneen halfjaar toch ook niks gehoord? Nu is-ie ineené voor een onder zoek. Volgens mij is hij gewoon een spreekpop van Sey". Als om één uur de begintune van het NOS-journaal klinkt, dromt het gezelschap samen voor het TV-toestel. Het eerste onderwerp, Willy Claes. wordt met gejoel ontvangen. Ook voor Bosnië bestaat weinig interesse, al vraagt iemand zich hardop af of het getoonde wapentuig de achttiende verdieping van FOTO ANP PAUL STOLK hoofdgebouw 4, hoofdkwartier van NSBS, zou halen. Maar daarna verschijnt dan toch het NS-logo in beeld. Zeker een mi nuut lang, toch niet slecht. Na het nieuws gaat het in geslo ten optocht richting 'de inkt pot'. het gebouw waar de Raad van Bestuur op dat moment in overleg bijeen is. De doorsteek door Hoog Catharijne is zater dag het enige moment dat het grote publiek iets van de actie merkt. Terwijl de stoet voor het hoofd gebouw stilstaat om de con- cerntop luid toe te zingen, zit aan de andere kant van het muurtje een junk onverstoor baar voorbereidingen te treffen voor een eigen reisje. Negen bolletjes, tellen een paar agen ten die hem van boven gade slaan. Vandaag blijft het bij kij ken. Na de stille omgang gaat ieder zijns weegs tot zondag, twaalf uur. Van de Raad van Bestuur is dan taal noch teken vernomen. Daarom wordt om twee uur zondegmiddag het voorstel in stemming gebracht om woens dag wederom het werk neer te leggen en massaal naar Den Haag te gaan. Opnieuw is de uitslag overduidelijk. Wat meer actie kan geen kwaad, want ver geleken met de opwinding van de eerste stakingsdag is de stemming wat matjes. Alleen de bondsbestuurders benen met hun mobiele telefoons druk heen en weer als bekend wordt dat de concemtop op een ge heime plek vergadert. „Om vijf uur komen ze met een persbe richt", weet iemand te melden. Maar bevestiging blijft uit. Als om half vijfde gastvrijheid van NS Opleidingen afloopt, krijgen degenen die een late dienst moeten draaien het drin gende advies mee om in elk ge val naar de standplaats te gaan als om middernacht de staking afloopt. „Al moet je tot vijf over twaalf werken, meld je in elk ge val. We hebben overlegd, maar kennelijk is het oorlog". UTRECHT GPD Hij noemt joden 'bloedzuigers' die een 'gods dienst uit de goot' aanhangen, veegt de vloer aan met katholieken, beledigt de paus, vindt Hitier 'een groot man', zegt dat AIDS opzettelijk door blanken in de zwarte wijken is geïntroduceerd en vindt dat de plaats van vrouwen thuis achter het aanrecht en bij de kinderen is. Op het eerste ge zicht dus niet iemand om massaal achteraan te lopen, maar toch is dat wat honderdduizenden, en naar Louis Farrakhan zelf hoopt een miljoen, Amerikaanse zwarten vandaag zullen doen. Farrakhan heeft zich de laatste jaren ontpopt als de leidersfiguur waarnaar de 'Afrikaans-Ameri kaanse' gemeenschap wanhopig op zoek is ge weest. Een racist en antisemiet die er in geslaagd is een groot deel van de zwarte mannen in Ame rika te mobiliseren voor zijn 'mars van een mil joen mannen', een demonstratie in Washington die de zwarte man ervan bewust moet maken dat hij verantwoordelijk is voor zijn vrouw en kinde ren en voor zijn gemeenschap, en criminaliteit en drugs moet afzweren in ruil voor een beter leven. Een boodschap waarmee niemand het oneens zal zijn. Gisteren verklaarde zelfs de oerconservatieve blanke Republikeinse presidentskandidaat Pat Buchanan volledig achter Farrakhans doelstellin gen te staan. En zelfs president Bill Clinton heeft zich achter de mars die de grootste uit de his torie moet worden geschaard. Maar niet achter de organisator. Voor veel Amerikanen is Louis Farrakhan (62) immers een man met wie zij niets van doen willen hebben. Farrakhans aanhangers stellen echter 'dat de boodschap en de bood schapper niet te scheiden zijn'. Ook zijn tegen standers geven toe dat de mars Farrakhans posi tie flink zal versterken. Farrakhan is de leider van de Nation of Islam, overigens een van de kleinere zwarte moslimor ganisaties in de VS. Hij was ooit een atleet, had matig succes als calypso-zanger en is een ver dienstelijke violist. Tot een jaar of vijf geleden was zijn rol in zwarte kringen een marginale, in de schaduw van mensen als dominee Jesse Jack son. Hij reisde het land door om als 'islam-domi- nee' spreekbeurten te houden. Daarin preektel zelfrespect, een 'schone' levensstijl, het afzwere van drugs en het aanhalen van de familiebande 'te De Nation organiseerde anti-misdaadpatrouille J'oc in de zwarte ghetto's van de grote steden en rie[ ''an zwarten op meer voor zichzelf te zorgen 'omdai de blanken het niet voor ons zullen doen'. Farrakhans carrière in de zwarte gemeenschap begon in de jaren '60, toen hij assistent was vai de befaamde Malcolm X. Maar die zette zich steeds meer af tegen de Nation en haar leider Elijah Mohammed en werd vermoord. Naar son migen nog steeds beweren, heeft Louis Farrak' in die moord een rol gespeeld. Toen Elijah Mo-| hammed in 1975 overleed, nam Farrakhan de J teugels van de Nation of Islam over. En hij r te er een nog militantere organisatie van, die zij meer dan ooit ging afzetten tegen joden, vrou-J wen, katholieken, homoseksuelen en vooral bf ken, die de oorzaak van alle zwarte kwaad zou-1 den zijn. Farrakhan zegt geen politieke ambities te heb ben, maar hij is Jackson allang voorbijgestreefd als leider van zwart Amerika. „Als Jesse zo'n mai had georganiseerd zouden er misschien enkele tienduizenden mensen zijn gekomen", zei een commentator dit weekend. Alleen Farrakhan isi staat zoveel mensen op de been te brengen. Jad son die Farrakhan lijkt te steunen wordttf veel gezien als deel van het Washingtonse esta blishment. Farrakhan daarentegen verheft, zon der zich om de politieke gevolgen te bekomme ren, zijn stem tegen (blank) racisme en uitbuitin en verder alles en iedereen. Zijn aanhangers volgen hem blindelings. De mannen steevast gekleed in donkere pakken me witte hemden en een strikje. Zij vormen Farrak hans entourage, maar treden ook op als lijfvvach ten. Zo was Johnnie Cochran, de topadvocaat^ O.J. Simpson, de laatste weken omringd door# handvol lijfwachten van de Nation of Islam. WASHINGTON. HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Met het bijna doorschijnende stembriefje in de hand wachten Irakezen op hun beurt om met 'de (vrees voor de) Leider in hun hart', nog eens voor zeven jaar Saddam Hussein te kiezen. FOTO EP A RABIH MOGHRABI

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2