Tweestrijd dreigt in 'Kanarie-lartd' Leo Beenhakker: daarom wil ik nu stoppen Sport BANDAG 16 OKTOBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF R<MONDIRWATER 071 5356463 MAN of the MATCH Jaap van Schinkel [5 een echte prof reageerde de ■C-libero Jaap van Schinkel op 0 in uitverkiezing tot 'Man of the r Ma iitch'. „Wat moet ik daar nou v, we hebben verloren, ■Jute hij na de 2-3 nederlaag nheia P' concurrent Valken '68. skundige Jan Zoetemelk was n 22 hter zonder twijfel: „In een v 't draaiend team was hij de- ne, die LFC nog enige hoop op n beter resultaat gaf Hij is Ma Mg °an de bal en kiest erg in n positie. Hen heerlijke speler, op elke plaats uit de voeten n ze mt. Je zou wensen dat je elf :r Fi n Schinkels kon opstellen.De mplimenten haalden het rot- ioei niet weg bij de 20-jarige UVS-er: „We speelden alle- inl erg slecht. En dat terwijl ier vandaag hadden moeten de VISIE van Jan Zoetemelk kon merken dat er grote belangen op het spel stonden. In de za- spel dag-afdeling is er zo'n groot verschil tussen de vier topploegen en, dken '68, LFC, UVS en Lugdunum) en de rest, dat de onderlinge gis tussen de top-vier erg belangrijk zijn. Vandaag stond ook nog achii ii- de eerste periode-titel op het spel en dat was goed te zien. LFC sloo! Valken '68 acteerden nerveus en konden mij dan ook geen mo ment duidelijk maken waarom n Ed|ze al zo veel gescoord hebben. Dat zal dan wel aan de zwakte van de andere clubs te wijten zijn. „De eerste helft was matig. Val ken hield zijn laatste maiu'Hans van Vliet, red.) constant achterin en liet de opbouw 'over aan de factor 'geluk'. Met de lange bal van achteruit wordt Frank Duindam gezocht en die moet met een doorkopbal voor het vervolg zorgen. Vreemd genoeg stonden de twee andere spitsen telkens bij hem in de buurt, zo dat er doorgekopt werd naar een niemandsland. Hoewel dat na rust beter ging, moest het gevaar tuit de tweede lijn of uit standaard-situaties komen. Ik denk dan dat het jonge Valken '68 erg gebaat zou zijn bij een rustgevende Ier op het middenveld. Dan zouden ze helemaal te sterk zijn voor \™fcfdelins-" :C is ook een heel grote promotie-kandidaat. Jaap van Schinkel Ronald Guldemeester zijn twee kanjers van voetballers. Ik vind alleen doodzonde dat Van Schinkel laatste man 'moet spelen. Als met Guldemeester voorin zou staan, met de slimme Marco Moe- daar vlak achter, dan heb je een dijk van een voorhoede. On- nks dat heb ik wel het idee dat beide trainers alles uit hun spelers- I ep halen wat er in zit. Je moet natuurlijk wel rekening houden L I het niveau van de afdeling. 'at mij verder opviel is het grote aantal onnodige overtredingen. Voorbeeld als een vent aan de zijkant, met zijn rug naar het doel, igetikt wordt. Het gevolg is een vrije trap, die een doelkans ople- en vaak worden deze wedstrijden beslist door dit soort mogelijk- a ten. Spelers van dit niveau zijn niet vaak taktisch ontwikkeld, ach «r met een vrije trap weten ze wel raad. Tegenwoordig heeft ie- een een aardig schot in de benen. De Reede 6; Van Kaam 7, Van Schinkel 8, Bijl 7, Klinkenberg 7; pogeneveld 7, Moenen 7, VansWattum 7; De Gans 6, De Pater 7 ?7 6), Guldemeester 8. erdi ken '68: Van Egmond 7; Jasja van de Hoek 7 (frlark Duindam 7), ns van Vliet 7, De Haas 7 (Van de Nagel 7), De Mooy 7: Zandber- 16, Cor van Vliet 7, Youri van de Hoek 7; Frank Duindam 7, Van Slin 'ten 7, Van Veen 7 (Van Iterson -). g, Ve I ne< J m Het muurtje van LFC-zaterdag is in afwachting van een vrije trap van Valken '68. Doelman Vincent de Reede houdt het overzicht. Wie LFC-zaterdag zegt, zegt Fred Vermeer. De elftallei der, promotor en oprichter (en geldschieter, zeggen sommigen) van de zaterdag-tak van de Leidsche Football Club is alom aanwezig in Kanarie-land. En zoals dat gaat met mensen die op de voorgrond treden heeft ook Ver meer zijn voor-en tegenstanders. De één vindt hem een zegèn voor LFC en de ander stelt hardop de nodige vraagtekens bij de manier waarop hij aan de Boshuizer- kade aan bepaalde touwtjes trekt. WEDSTRIJD van de WEEK LFC-Valken '68 De persoon in kwestie, eigenaar van een schildersbedrijf, twijfelt niet over zijn goede invloed op de club, waar hij al zo'n jaar of vijf actief is. Hij barst van de ambities en wil zijn kindje, LFC- zaterdag, naar een gewenst ni veau ('RCL of Oegstgeest, dat moet zeker lukken') brengen. Los van die externe sportieve uitdaging ligt er binnen de ei gen gelederen ook een strijd op de loer, die volgens Vermeer 'duidelijk zal maken waar het LFC-bestuur voor zal kiezen: de bondag- of de zaterdag-afde ling'. Het onderwerp van de mogelijke crisis betreft de trai ningsaccommodatie. Venneer, niet bang voor een conflictje hier en daar, legt uit: ,,0p dit moment trainen de zondag en de zaterdag allebei op donder dag. Dat kan nog, want we kun nen doordeweeks ook op het hoofdveld terecht. Binnen een paar weken ontstaat de situatie dat we op donderdag met twee selecties op één veld moeten. Zie het maar voor je, vijftig man op een kluitje. Ik vind dat de zondag-selectie, net als alle clubs die op zondag spelen, naar vrijdag moet uitwijken." Een compromis lijkt op dit mo ment ver weg, want: ,,Als dit niet goed wordt opgelost, ben ik zo weg en ik neem alle spelers mee." Dat laatste is nou juist de vrees van de Vermeer-sceptici: ,,Als het hem niet meer zint, is hij zo vertrokken. En als hij weg is, is dat het einde van LFC-afde- ling," aldus Jan Zoetemelk, voor het LD aanwezig als deskundige en toevallig ook nog eens de trainer van de zondag-afdeling. Hij lijkt dus de sleutel voor het trainingsprobleem in handen te hebben, maar „Wij trainen al ja ren op donderdag en dat kun je niet zo maar omgooien. Boven dien is het gebruikelijk dat er twee dagen zitten tussen de laatste training en de wedstrijd. Dus wij blijven gewoon op don derdag." Peyton Place aan de Boshuizerkade. LFC-zaterdag trainer Leen de Goey kijkt alleen naar de voet bal-perikelen. Ook uren na de wedstrijd, in de kantine speelt een live-band (geregeld door Vermeer) en bijna de voltallige selectie is blijven hangen, neemt hij nog alle tijd voor zijn ongelukkige doelman Vincent de Reede. die met zijn blooper vlak voor rust verantwoordelijk was voor de Valkenburgse ope ningstreffer. Het schot van Val ken '68-aanvoerder Cor van Vliet was namelijk wel hard, maar leek niet al te lastig. De Reede verkeek zich echter op de snelheid en smashte de bal in het doel: 0-1. Tot dat moment was LFC de enige die aanspraak kon maken op een doelpunt, maar Valken-goalie Jan Willem van Egmond was te'sterk voor een keiharde kopbal van Ronald Guldemeester en een volley van Jaap van Schinkel. In het eerste kwartier na rust werd de wedstrijd beslist. Val ken-trainer Rien van Veen had zijn ploeg opgedragen om vanaf het begin van de tweede helft LFC de duimschroeven aan te draaien en dat lukte heel goed. De Leidenaars, met laatste man Jaap van Schinkel op het mid denveld, kwamen niet uit het eigen strafschopgebied en moesten in korte tijd drie goede mogelijkheden toestaan. De derde kans was raak. Verdediger Hans van Vliet stak voor het eerst de middenlijn over om een vrije trap te nemen en scoorde op een fraaie wijze 0-2. Valken bleef hierna het duel be heersen. maar verzuimde de countermogelijkheden te be nutten. Zo kon het gebeuren dat LFC er weer in ging geloven toen de kleine Dennis Groene- veld in de 66-ste minuut inkop te: 1-2. De Leidse opleving duurde niet lang, want even la ter profiteerde Martin van Bee- len van een zee van ruimte. De ze treffer gooide het duel in hel slot. LFC deed wel wat kramp achtige pogingen, maar verder dan een doelpunt van Van Schinkel, drie minuten voor tijd, reikte het offensiefje niet. FOTO HIELCO KUIPERS Zo ging het eerste topduel voor Leen de Goey en zijn mannen verloren. De ex-prof zat er niet zo mee: „Wij begonnen niet scherp genoeg, de meesten za ten op 90% en voor dit soort duels is dat veel te weinig. Er was een sfeer van 'het komt vanzelf en dat is ontslaan door de reeks van te gemakkelijke wedstrijden. Als het dan niet lukt, wordt er gezeurd over randgebeurtenissen, over een vrije trap die geen vrije trap was. Over de scheidsrechter, over het hoge gras, over de te zachte bal. Je verliest vandaag de periodetitel, maar wij komen ook wel aan bod." Dat laatste leek ver na het duel uileindelijk doorgedrongen te zijn tot de hele LFC-spelersgroep, want in de kantine bleef het nog lang gezellig. Tot voldoening van LFC-boegbeeld Flip Massaar, een Vermeer-fan en 'dat mag je rustig opschrijven': „Zonder hem was het hier een dooie boel geweest op zaterdag." LFC-Valken '68 2-3 (0-1). 43. Cor van Vliet 0-1. 55. Hans van Vliet 0-2. 66. Groeneveld I-2, 76. Van Reelen I -3.87. Van Schinkel 2-3. Toeschouwers: 300. (iele kaart: Moenen. Deyn (Beiden LFC), Youri van de Hoek en De Haas (Beiden Valken '68). GERARD BAAS» MEDEWERKER tPVALLEND AANWEZIG ij) zi am: iohn Blokker en b: RCL ftijd: 29 jaar oep: administratief mede- snojfkt Blokker had zaterdagmid- ■t d<een helft gevoetbald als li- van RCL 9. Hij zat aan een Kaftcie the toen de elftalleider i het eerste - Dick van der binnenstormde. De keeper het eerste, Daan Zandber- was eruit gestuurd en RCL pelend tegen Lyra) had geen erve-doelman op de bank inn en. Of Blokker maar even de Rot 'pershandschoenen aan wil- meiftekken. lij ioe kwamen ze bij de libero li iRCL 9 terecht? Mal Ik heb jarenlang gekeept in eerste van Hazerswoudse ositU Ik ben in Leiderdorp be- ■nen, keepte in het tweede, en vierde en ben daarna iinulr Hazerswoude gegaan. Toen het te druk kreeg met mijn t ben ik teruggegaan naar en met vrienden in het ne- de gaan voetballen.' eml( 'as het moeilijk om weer Ier de lat te staan? (A! Nou, het was even wennen, kreeg een trui en handschoe- ie 0 'en moest erin. Er waren nog Re "tig minuten te spelen en l stond met 0-2 achter. Al I kreeg ik de 0-3 om mijn Uiteindelijk werd het 2-3. 'iel niet mee. Ik riep soms Eiverdedigers waarvan ik de Zon =7i niet kende. ER TUSSENIN Tijdens zijn dienstverband bij America in Mexico is hij het nodige gewend geraakt en wie vier seizoenen lang alle stor men doorstaat bij Real Madrid kan nauwelijks voor verrassin gen komen te staan. In Turkije valt Leo Beenhakker als trainer van Istanbulspor echter van de ene in de andere verbazing, met de gebeurtenissen van af gelopen zaterdagavond als ab solute uitschieter. In de plaatselijke derby tegen Galatasaray wordt de Neder lander. samen met zijn landge noten Fritz Korbach, Peter van Vossen en John van de Brom, onder vuur genomen door met stenen gooiende supporters. Bovendien blijkt na het duel dat de kleedkamer is leeg geroofd. Dat kan er nog wel bij na een wedstrijd, waarin de scheidsrechter de meest waan zinnige beslissingen neemt, waardoor een 0-2-voorsprong wordt omgebogen in een 4-2- nederlaag. „Wat doe ik hier", vraagt Beenhakker zich luttele seconden na het laatste fluit signaal vertwijfeld af. „Tegen dit soort dingen valt niet te vechten. Dit is nu een van de redenen waarom ik hier weg wil." Terwijl supporters van Galata saray na afloop van de sensa tioneel verlopen derby het veld bestormen, gaat John van den Brom op zoek naar de Turkse arbiter Serdar Akir. De anders zo flegmatieke voetballer sohudt hem stevig de hand. ei genlijk veel te stevig, en toont daarna zijn middelvinger. Van den Brom kan zijn onvrede niet verbaal kenbaar maken, maar in dit geval zegt gebarentaal meer dan een paar woorden. „Of we hier bestolen zijn?", raast Beenhaker even later ver der. „Zeg maar rustig dat het gewoon stinkt. Zo als die man hier vanavond gefloten heeft, dat klopt gewoon niet. Ik con fronteer mensen daar mee en de enige reactie die ik krijg is: dat weet je als je tegen een top- ploeg speelt in Turkije. Daar moet ik maar rekening mee houden en verder niet over kla gen. Mijn hemel, wat doe ik hier dan. Wat moet je dan nog als alles toch al verkocht is?" In de kleedkamer likt Peter van Vossen zijn wonden. De aan valler krijgt in de laatste minu ten van het duel een enorme schop van Galatasarav-speler Okan en besluit het duel hin kend. „Ach, zo gaat het hier bij na elke week", bagatelliseert hij de onvrede, terwijl hij meteen zijn trainingspak aanschiet. „We kunnen niet douchen. Ze hebben het water afgesloten." Van Vossen zegt het alsof er wel ergere dingen zijn en dat klopt die avond ook wel. Als de ploeg van Istanbulspor na de eerste helft het veld wil verlaten is er politiebescherming met schilden nodig om de regen van stenen van de tribunes te ontwijken. En in de kleedka mer, diep in de catacomben van het Ali Sami Yen-stadion, blijkt het grootste gedeelte van de spullen te zijn gestolen. Van den Brom: „Ze hebben bijna alles meegenomen. Kleding, schoenen, geld, tassen, noem maar op. Hoe dat kan? Zeg jij het maar." Buiten de kleedkamer wacht slechts de hoon van de Galata- saray-supporters, die die avond weer met 40.000 man zijn ko men opdagen. Galatasaray-Is tanbulspor is dan ook meer dan een voetbalwedstrijd. Het is vooral een botsing tussen een van de grootste volksclubs en een nieuwe club die zich een weg naar de top wil kopen. Galatasaray, van 1905, vormt met Besiktas en Fenerbahce de grote drie van Turkije en heeft miljoenen aanhangers. Istan bulspor, van 1926, is in 1972 verdwenen van het hoogste ni veau en heeft daardoor nauwe lijks fans. De club. die dit jaar weer promoveerde, wordt door de man in de straat gezien als het speeltje van multimiljonair Cem Uzan, die denkt dat hij met geld alles kan kopen en dus ook een topploeg. En dat steekt. Ook omdat de nummer vier op de lijst van rijkste man nen in Turkije lid is van Galata saray. Galatasaray heeft al eens geprobeerd de 36-jarige mag- naat te royeren, maar de dure advocaten van Uzan wisten daar een stokje van te steken. Zaterdagavond wordt overi gens duidelijk dat Istanbulspor toch niet zo'n slechte ploeg heeft als de positie op de rang lijst doet vermoeden. In de eer ste helft van het duel tegen Ga latasaray worden er soms oogstrelende combinaties op de mat gelegd, die het geraas van de van de luidruchtige thuisaanhang doen verstom men. Zeker nadat Galatasaray- verdediger Bulent de bal achter Leo Beenhakker. zijn eigen keeper Friedel depo neert. De supporters concentreren zich daarna alleen nog maar op het uitfluiten van de eigen bui tenlandse vedette Gary Veni- som, van wie bekend is dat hij terugkeert naar Everton. Trai ner Graeme Souness verlost de arme Engelsman in de rust met een wissel uit zijn lijden. Het ARCHIEFFOTO CPD lijkt een zinloze omzetting als anderhalve minuut na rust Pe ter van Vossen zijn ploegge noot Saffet een niet te missen leans biedt: 0-2. Nog geen minuut na deze tref fer beloont arbiter Akir een kol derieke buiteling van Dean Saunders met een penalty, die de Welshman zelf benut. Na die tegentreffer verliest Istan bulspor het hoofd in een chaos van blunders, scheidsrechterlij ke dwalingen en onbesuisd spel. Akir schijnt aan tijdelijke blindheid te lijden en wuift el leboogstoten, linkse hoeken en pogingen om eikaars ledema ten te breken vrolijk weg. Been hakker moet lijdzaam toezien hoe zijn jonge ploeg voordu rend wordt benadeeld. Ook Iohn van den Brom en Peter van Vossen kunnen geen lijn meer brengen in het spel en gaan samen met hun ploegge noten ten onder. Een schot van Arif, een corner van Kubilay en een lob van Dean Saunders be palen het verschil. „Toch begint Van Vossen steeds beter te draaien. Hij had een moeilijke start, maar van daag toont hij zijn klasse hij het tweede doelpunt. En John van den Brom is een perfecte prof. Ik ben van plan hem volgende week weer achter de spitsen op testellen", verklaart Beenhak ker. Maar is er überhaupt wel een volgende week voor Been hakker? Zijn ontslag heeft hij vorige week toch al aangebo den bij Uzan? „De baas weet hoe ik er over denk. Ik ga ook niet elke week even hij hem binnenlopen om hem te vertel len dat ik weg wil. Hij moet maar zien wat hij er mee doet. Ik blijf van mening dat deze ploeg beter af is met een Turk se trainer. Deze wedstrijd heeft me alleen maar gesterkt in die mening." GESPROKEN Nico van der Nat (76), de UVS- supporter die veertien dagen geleden op de tribune in de Kikkerpolder een hartaanval kreeg, gistermiddag in zijn dankwoord tot degenen die hem terstond bijstand verleen den, voetbalspeelster (tevens arts) Jenny Rouw, official Frans de Jong en scheidsrech ter Van Ast: „Ik kan natuurlijk zeggen: be dankt. bedankt, bedankt. Maar ja, dat zeg je ook als ze de deur netjes voor je open houden. En dit was wel wat anders. De juis te woorden kan ik niet vinden. In het ziekenhuis zei de arts: meneer, een enkeling heeft ge luk en wint een miljoen in de loterij, u heeft het geluk gehad dat mensen u direct deskundig hebben geholpen." Piet Hamberg, assistent-trai ner van Grasshoppers Zürlch, in Voetbal: „Grasshoppers heeft een geld schieter. een zekere meneer Spross, die al zeven jaar niet meer in het stadion komt. Maar als er geld nodig zou zijn. kun je zó hij hem aankloppen. Die man heeft een privé-vermogen dat geschat wordt op 50 miljard Zwitserse Franken (f75.000.000.000). Idem: „Een mens leert snel als hij di rect geconfronteerd wordt met zijn gedrag. Een voorbeeld: ie mand die rookt, weet dat het slecht is, maar hij wordt niet meteen met de gevolgen gecon fronteerd. Maar als hij een pan kokend water over zich heen krijgt, merkt hij dat direct. De directe confrontatie passen we ook bij Grasshoppers toe. Bij trainingswedstrijdjes van vier te gen vier. krijgt de verliezende partij na afloop extra zware op drachten te vervullen. I )an mer ken ze meteen dal verliezen pijn lijden is. Idem: Wat is er mooier dan 's avonds thuiskomen en op je terras, met een Heineken in de ene hand en een sigaretje in de andere hand, naar tie bergen om je heen kij ken. Niks toch?" FC Twente-spits Joeri Petrov In VI: „Voetbal in Rusland is puur overleven. Ik denk niet dat Ne derlanders, opgegroeid in deze mooie cultuur, zouden overle ven. Vooral van de corruptie word je gek. Je bent beter, maar je kunt niet winnen. Je weet dat de wedstrijd is verkocht. Idem: Nederlandse voetballers zijn kasplantjes vergeleken bij Russi sche. FC Groninger Dean Gorré In VI: „Ik zal Eeyenoord nooit verge ten, maar het bevalt ons goed in het hoge noorden. Ik was hang dat ik tussen de hoeren zou be landen en dat ik de mensen niet eens zou kunnen verslaan, maar dat valt hartstikke mee. De 75-jarige boksofilcial l.tic van Sinderen in HP/DeTijd: „Ze maken het boksen kapot in Nederland met die neuropsycho logist tests. Kijken ze oj bok sers wel goed kunnen lezen, pro ten en schrijven. Zo niet. dan krijgen ze geen licentie. Maar ze vergeten (lat boksers nauwelijks op school zijn geweest. Wat kan mij het schelen of een bokser 'kul' met dl schrijft. Bep van Klaveren kon alleen maar vloe ken, die had geen wedstrijd mo gen boksen met deze regels. Bokspromotor Henk Kühling in IIP/De l ijd: „Ik zal Jullie wat zeggen. Ik zat net te denken: zou het niet leuk zijn om voor mijn verscheiden een handje op te nemen en die op de dag van de crematie, als de mensen net zitten, af te draaien. loeiemiddag dames en heren, fijn dat u gekomen bent, maar willen de volgende hufters en ploerten nu onmiddellijk de aula verlaten.' Wat zullen ze schrikken." Henk Kühling in De Telegraaf: „In Nederland hebben we de 'kinnesinne' uitgevonden. Het is hier bijna verboden iets te pres teren of geld te verdienen. Doe je dal toch, dan word je daarvoor gestraft. Is het niet door je mede mens, dan is het wel door de be lastingdienst" Adriuan Boogaardt, Forward - praeses, in De Oude Schoen van afgelopen week: „Zondag speelt l orward I thuis legen Woonwagen Kamp Em- men. Ik wil iedereen op het hard (jawel, met een d) drukken zich te beheersen met verbaal geweld. Mensen die krom lopen van het meegedragen goud hebben ook genoeg spieren om verkeerd in het keelgat geschoten opmer kingen te beantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21