AC Milan wint eerste slag om kampioenschap Miguel Indurain is ook maar een men 3 Sport Philippoussis krijgt van Chang geen kans Waterlanders MAANDAG 16 OKTOBER 1995 982 Titelverdediger Juventus met 2-1 verslagen Cercle-Seraing 0 0. Aalst-Charle^ Lierse-St-Truiden 3-0. Lommel-AnjJkS 2-2. RWDM-Ekeren 1-0. HarelbekT gem 2-1 Stand aan kop: Brugj Lierse 12-24. Standard 12-21. A 12-21, RWDM 12-21. Charleroi \i Harelbeke 12-20. Aalst 12-19. ond AC Milan heeft de eerste slag in de Italiaanse voetbal competitie gewonnen. De koploper won gisteren met 2-1 van titelverdediger Juventus. In San Siro moest Milan het stellen /.onder de geblesseerden Roberto Baggio en Sa- vicevic en de geschorste Albertini. De 83.000 toeschou wers zorgden met ruim 3,56 miljoen gulden voor een re cord-recette in de Italiaanse competitie. 3-0 huis- Marco Simone en George Weah bezorgden de thuisclub in het eerste kwartier een 2-0 voor sprong. De thuisploeg domi neerde, speelde aanvallend zoals in de beste jaren van Van Basten, Gullit en Rijkaard. Ju- venlus-coach Lippi vreesde een afgang en haalde in de 54e mi nuut zijn aanvallers Vialli en Ra- vanelli naar de kant. Hun ver vangers Marocchi en Conté staan te boek als middenvel ders. Pas in de slotfase kon Ju ventus iets laten zien. Del Pierro maakte er in de 81e minuut 2-1 van, maar daar bleef het bij. „Misschien is dit niet zo heel slecht voor mijn ploeg", sprak I ippL Inventus raakte de tweede plaats kwijt aan Parma, dat met 1 -0 van Udinese won. Stoitsjkov en Dino Baggio misten de eer ste kansen, hun inzetten be landden tegen de lat. Melli, in valler voor de Bulgaar, kopte in de 76e minuut de enige treffer binnen. Lazio boekte een moei zame overwinning op het Pado- va van Michel Kreek, hekkeslui- ter in de Serie A. Pas in de 73e minuut opende Rambaudi de score, /.es minuten later bepaal de Fuser de eindstand op 2-0. Sampdoria zakte nog verder weg in het klassement. De club van Clarence Seedorf liep giste ren tegen Piacenza in vijf minu ten tegen drie tegentreffers op. Na de rust scoorden Maniero en Mancini tegen. De gelijkmaker bleef echter uit. Spanje Aan de kop van de stand in de Spaanse competitie is het afge lopen weekeinde hoegenaamd niets veranderd. De eerste drie clubs wonnen hun wedstrijden. Lijstaanvoerder Atletico Madrid bleef thuis maar net overeind tegen Deportivo l,a Coruna (1- 0), nummer twee Barcelona kwam thuis niet in de proble men tegen Athletic de Bilbao (4- 1) en Lspanyol, derde op de ranglijst, mocht bij FC Sevilla met een zege waarts keren. Het verlies van Sevilla, dat het 90-jarig bestaan vierde, bete kende tevens het ontslag voor de Portugese trainer Toni. Aan het eind van het vorige seizoen stuurde de Franse club Bor deaux hem ook al weg. Hulp trainer Alvarez neemt voorlopig de taken van Toni bij de ploeg van oud-Ajacied Oulida waar. In Nou Camp was Bilbao geen partij voor de 'ninos' (jo chies) van trainer Johan Cruijff. Toni gaf Barga al in de negende minuut de leiding, maar daar bleef het in de eerste helft bij ondanks een enorm overwicht voorde thuisclub. Acht minuten na de rust slaagde Bilbao er zowaar in door Carios Garcia op gelijke hoogte te komen. De vreugde bij de bezoekers was van korte duur. Al in de 64e minuut kwam FC Barcelona opnieuw op voor sprong door de 19-jarige De La Pena, vijf minuten eerder in het veld gekomen, uit een magi straal genomen vrije trap. Oscar (79e minuut) en Tabuenka (88e) zorgden voor de eindstand van 4-1. Real Madrid werkte zich wat omhoog uit de tweede helft van de ranglijst door een uitzege met 2-0 bij Salamanca. Zamora- no scoorde in de 14e minuut en Amavista maakte in de 73e de tweede treffer voor de Madrile- nen, die uit acht wedstrijden pas elf punten haalden. Engeland Een mager punt voor Everton, Rink verlies voor Leeds United. De voorbereiding van de Engel se clubs die komende week voor de Europa Cup-wedstrijden te gen Feyenoord en PSV aantre den, is zaterdag weinig opbeu rend verlopen. Het laagge plaatste Bolton schonk Everton in de slotfase een punt. Arsenal liet, onder meer do<rr een treffer van Bergkamp, Leeds United met 3-0 kansloos. Koploper Ne wcastle veroverde op het terrein van Queen's Park Rangers Brons voor judovrouwen trnava De Nederlandse vrouwenploeg heeft bij de Europese ti telstrijd judo de bronzen medaille veroverd. De formatie van bondscoach lor van der Geest versloeg in de strijd om de derde plaats Frankrijk met 6-1. Nederland was in Trnava titelverdedi ger, maar verloor in de halve finales kansloos van Groot-Brittan- nië (2-5). De Nederlandse mannen zijn hij de Europese titelstrijd judo niet ver gekomen. Het team van Willem Visser verloor in de eerste ronde met 4-2 van Rusland. In de herkansing ging het nog goed tegen Wit-Rusland (5-2), maar daarna fout tegen Georgië (3-4). Door deze resultaten belandde Nederland op de gedeelde zevende plaats. Minali wint Parijs - Tours tours De Italiaan Nicola Minali heeft gisteren de wereldbeker- klassieker Parijs-Tours gewonnen. De renner uit de Gewiss- ploeg was de sterkste sprinter uit een kopgroepje dat enkele se conden voorsprong had op het peloton. De Moldaviër Andrei Tsjmil eindigde als tweede, Sven Teutenberg uit de ploeg van Jan Raas als derde. Johan Museeuw verzekerde zich gisteren van de eindzege in de wereldbeker-cyclus. De Belg is, met nog maar één wedstrijd op het programma, onbereikbaar voor de concur rentie. De Ronde van I.ombardije sluit op 21 oktober de wereld bekercyclus af. Kart-coureur verongelukt lissabon De Portugese kart-coureur Pedro Mathias is gisteren tijdens de 24 uur van Portugal verongelukt. De Zuideuropeaan kwam in het laatste uur van het etmaal racen op het circuit van Estoril om het leven. Het slachtoffer verloor de controle over zijn voertuig. I lij vloog van de baan en reed in op een baancommis saris die slechts licht gewond raakte. Reanimatie ter plaatse van Mathias mocht niet meer baten. Op weg naar het ziekenhuis in Lissabon overleed hij. Michael Chang is geboren en getogen Amerikaan. Dank zij zijn Chinese ouders is Chang een held in Azië. En dat wil hij zo houden. De 23-jarige num mer vijf van de wereld won in Tokyo zijn derde toernooi van het seizoen, voor de derde maal op Aziatische bodem. Chang won in de finale mef 6-3 6-4 van het 18-jarige ser vice-kanon Mark Philippoussis. Zijn tiende toernooizege op Aziatische bodem levérde hem 245.000 gulden en een ticket voor de ATP-Masters in Frank furt (vanaf 13 november) op. Philippoussis snelt naar de top van de wereld. Door zijn overwinningen in Tokyo op achtereenvolgens Mronz. Ed- berg, Steven. Krajiceken Dreek- mann vindt hij zijn naam van daag in de top-40 terug. Chang kon hij niet afserveren. In de vijf voorgaande partijen in Tokyo sloeg Philippoussis 55 aces. In de finale van één uur en twintig minuten reikte hij niet verder dan zeven aces. Net als Chang boekte Wayne Ferreira, na München en Dubai, gisteren ook zijn derde seizoen zege. De Zuidafrikaan won in de finale van Ostrava van de onge plaatste Amerikaanse titelverde diger MaliVai Washington. 3-6 6-4 6-3. Het toernooi van Tel Aviv was voor de Slowaak Kroslak, die met 6-3 6-4 van Ja- vier Sanchez (Spa) won. Iva Majoli is niet te stoppen. De 18-jarige Kroatische behaal de vorige week in Zurich haar eerste toernooizege. Gisteren voegde ze er in Filderstadt een tweede aan toe. In de finale van het met 1 miljoen gulden gedo teerde Duitse toernooi versloeg Majoli de Argentijnse Gabriela Sabatini. moeizaam de volle winst (3-2). Arie Haan Everton matig spe len tegen Bolton, dat de voor laatste plaats bezet. Bolton nam al na 45 seconden een voor sprong via de Fin Paatalaïnen. Het duel ontaardde in de twee de helft in een schoppartij. Het eerste slachtoffer was de Neder lander Richard Sneekes, die in de 51e minuut rood kreeg. Tien minuten later stond ook Ever ton met tien man op het veld, nadat Home een rode kaart had gekregen. Vijf minuten voor het einde kwam de komende tegen stander van Feyenoord (Europa Cup bekerwinnaars) op gelijke hoogte door een treffer van Ri- deout. Everton staat na het ge lijke spel in de onderste regio nen. Les Ferdinand was de grote man bij Newcastle tegen QPR. Hij maakte de tweede en derde treffer van de koploper. Zijn tweede betekende drie punten. Dichio scoorde twee keer voor de thuisclub. Manchester Uni ted volgt de koploper op vier punten. De 123e stadsderby te gen City leverde een magere overwinning op. Scholes kopte na vier minuten raak. België Koploper Club Brugge verspeel de vrijdag drie punten. Lierse, Standard, RWDM, Charleroi en zelfs Harelbeke profiteerden en maakten drie punten van de grote achterstand goed. Maar de Belgische titelverdediger An- derlecht kwam voor de derde maal op rij niet verder dan een gelijk spel. De landskampioen verspeelde zaterdag bij hekke- sluiter Lommei een 2-0 voor sprong. De treffers van Crasson en Preko vielen in het eerste kwartier. Vlak voor de rust kop te Machiels de 1-2 binnen. Cannaerts tekende na de pauze voor de gelijkmaker. Lierse, de nummer twee van de ranglijst, maakte geen misstap. Het won met 3-0 van Sint-Truiden. De Sousa scoorde zijn zevende sei zoentreffer, de andere doelpun ten kwamen op naam van Rek- dal en van Kerckhoven. Sint- Tuiden-speler Vanmarsenille kreeg rood. Duitsland Bayern München leed zaterdag zijn tweede nederlaag in de Bundesliga. De koploper verloor op eigen veld met 2-1 van Borussia Mönchengladbach. duit^1 Bayern M M'gladbach 1-2, Franl... Pauli 2-2, Düsseldorf-Freiburg 0-0, 1860 Münch 2-2, Karlsruhe-Uerdina 0, Bremen -Dortmund 2-2, Kóln i kusen 2-2 Stand aan kop: Bayern 21. Dortmund 9-18, M'gladbach Rostock 9-15, Leverkusen 9-14, B: 9-14, Schalke'04 9-14, Stuttgart 9-1 [£DS 1 lalt £«5Q Aston Vil.-Chelsea 0-1. Black nnc Southampt. 2-1, Bolton W. Everton f Leeds -Arsenal 0-3, Liverpool-Covent e'el 0, Man.United-Man City 1-0, Queens £Vc Newcastle 2-3, Tottenham-Nottingha „...i 1, Shetf.Wed.-Middlesbr 0-1 Star* t?ul kop: Newcastle 9-24, Man.United 5 uim Arsenal 9-18, Middlesbr 9-18, Live aan sn. schou tzf ïi Erf lei Celtic - Hibernian 2-2, Falkirk - fo jigin nock 0-2, Hearts - Raith R. 4-2, tij well - Aberdeen 2-1Partick - Rangei Stand: Rangers 8-21, Celtic 8-17,. deen 8-13, Hibernian 8-13, Raith R.i Motherwell 8-10, Hearts 8-8, Partick Kilmarnock 8-7, Falkirk 8-2. Auxerre-Nice 2-1, Cannes-Nantes Metz-Bordeaux 2-0, Monaco-Gueugn 0, Montpell.-Bastia 4-3, Lyon-Paris 1 0, Rennes-Lille 3-1, Strasbourg-Gum iirjs 0-0, Le Havre-St-Etienne. 2-2. St--™ kop: Metz 13-31, Lens 13-28, Au» 25, Paris SG 13-25, Monaco Guingamp 13-21, Montpell. 13-21, Fransman Marcel Desailly van AC Milan valt op de bal nadat hij door Pietro Vierchowod van Juventus is aangetikt. Milan won met 2-1. foto»anp !i Het was de eerste overwinning van Mönchengladbach in Mün chen in dertig jaar. De concur renten profiteerden nauwelijks van de misstap van Bayern. Borussia Dortmund speelde ge lijk (2-2) bij Werder Bremen. De achterstand van de landskam pioen liep terug tot drie punten. Borussia Mönchengladbach rukte op naar de derde plaats, op vijf punten achter Bayern München. Bayern werd in het voor de vierde keer in dit seizoen uitver kochte Olympia-stadion gevon nist door twee ex-Bayern-spe- lers, Effenberg en Sternkopf. Ef- fenberg opende in de 21e mi nuut de score met een afstands schot, 0-1. Het betekende het eerste tegendoelpunt voor Bayern in 305 competitieminu ten. De achterstand prikkelde Bayern tot eenrichtingsvoetbal, maar Klinsmann, Herzog (2x) en Scholl miste de fraaiste kan sen. Negen minuten voor het ein de stelde Herzog de zege van Borussia veilig. De middenvel der van Bayern schoof een voorzet van Wynhoff in het ei gen net. In blessuretijd halveer de invaller Papin de achter stand, 1-2. „Borussia heeft cle ver gespeeld", complimenteer de Bayern-trainer Rehhagel de winnaar. Frankrijk Koploper Metz heeft zaterdag avond de ongeslagen status in de Franse competitie behou den. Metz won de thuiswed strijd tegen Bordeaux, de club van Richard Witschge, met 2-0. De nummers twee en drie van de ranglijst, Lens en Auxerre, wonnen eveneens. Paris St. Ger main, die vierde staat, liet twee punten liggen in de uitwedstrijd bij Lyon: 0-0. Metz behield tegen Bordeaux vrij eenvoudig haar voorsprong van drie punten op het achter volgende Lens. Voor 26.000 toe schouwers zorgde Metz-speler Jocelyn Blanchard in de 14e en de 59e minuut voor de doel punten. Het tweede doelpunt scoorde hij vanaf ongeveer vijf endertig meter afstand met een spectaculaire volley. Paris St. Germain kon niet winnen van middenmotor Lyon, ondanks een rode kaart voor keeper Pas cal Olmeta van Lyon. Turkije Het Turkse avontuur van Leo Beenhakker en Fritz Korbach nadert zijn einde. Zaterdag ver loor hun Istanbulspor voor de zevende keer dit seizoen. De hekkesluiter verloor, overigens na een uitstekende eerste helft, met 4-2 van koploper Galatasa- ray. Een 2-0 voorsprong werd onder meer door twee goals van D'ean Sauders, international van Wales omgezet in 4-2 verlies. In Turkije wordt al druk gespecu leerd over het vertrek van Been hakker. De Brit Milne, oud-trai ner van Besiktas, zou al zijn be naderd om zijn functie over te nemen. erei pori "!f' Benfica-G Vicente 3-0. Campomaio 1-1, Felgueiras-Boavista 2-0. Maritm n e lenenses 1-2. Salgueiros-Amadwa I. T Braga-Porto0-3. Farense-Chaves 0-fl maraes 2-2, Leiria-Sporting Stand aan kop: Porto 7-19, Sporting Benfica 7-14, Boavista 7-13, Beien (od 7-13, Braga 7-13, Guimaraes 7-11 Eu te Atl.Madrid-Deportivo 1-0, Barcelona^- bao 4-1, Albacete -Zaragoza 0-1, Co llen tela-Oviedo 4-1, Santander -Vallade Jcte 0, Sociedad -Merida 1-2, Salamai* Madrid 0-2, Sevilla -Espanyol 0-3,1 Celta 1-0, Tenerife -Vallecano 2-2,1 cia-Betis 1-1 Stand na 8 wedstrijde y-i, Madrid 8-22, Barcelona 8-20, Et vai 8-19, Compostela 8-16, Valencia Gijon 8-13, Betis 8-13, Zaragoza Bilbao 8-12, Tenerife 8-12, R. M; 11, Deportivo 8-10, Albacete ladolid 8-9, Santander 8-8, Merit Sociedad 8-7, Oviedo 8-7, Sevilla 8 lamanca 8-5, Celta 8-5, Vallecano 8 tu Galatasar.-Istanbul 4-2, Denizli-Fer ce 0-0, Gaziantep-Van 1-0, Kayseri un 3-2, Kocaeli-Eskisehir 2-1, Alt; zon 2-5. Besiktas-Karsiyaka rb.-Antalya 6-3. Stand aan kop: Trab 20, Fenerbahce 8-18, Galatasar Bursa 8-14, Besiktas 8-14, Gende 13, Kocaeli 8-12, Denizli 8-12. Aanval op record Moser mislukt Sydney De nationale vrouwen-waterpoloploeg heeft de finale van de FINA World Cup verloren. In Home- bush, het olympisch park van Sydney, was gastvrouwe Australië gisteren een tikkeltje minder nerveus in de heksenketel met 3000 kijkers: 8-6 (2-2 2-0 1 -1 3-3). Nederland verloor de eindstrijd, omdat het zeven tal geen controle had over de nervositeit. De ploeg liet een strafworp en twee overtalsituaties onbenut in de vierde en laatste periode. „Zo snel en dynamisch als we in de halve finale tegen Rusland speelden", keek coach Van Hardeveld terug, „zo vast zaten we in de eindstrijd. Mijn speelsters misten rianten kansen. Nervositeit, vermoed ik." Op de foto kan Ingrid Leyendekker (links) haar tranen niet meer bedwingen. Ze wordt getroost door Karla van de Boon. foto anp GPD-VERSLAGGEVER De lampen van het Luis Carlos Galan-stadion zijn al om half vijf 's morgens ontstoken. Het is een surrealistisch schouwspel om Miguel Indurain er tegen de zwarte achtergrond van een nachtelijk Bogota op zijn futuristische fiets te zien warmrij- den. De renner die hier geconcentreerd door de bochten glijdt, lijkt geen eigen wil te hebben, maar radiografisch te worden bestuurd door dok ter Sabino Padilla. De op professor Zonnebloem lijkende deskundige heeft zijn proefdier zó afge steld, dat hij het werelduurrecord van Tony Ro- minger (55 kilometer en 291 meter) zal verbete ren. Hij hoeft Indurain straks vlak voor de start nog slechts op te winden om hem in zestig minu ten 56 kilometer te laten rijden. Zo is van te voren berekend en 'dus' zal de uitkomst kloppen. Maar dokter Padilla moet na zes kilometer tot zijn ontzetting constateren dat de machine die hij op de piste heeft gezet, haperingen vertoont. Mi guel Indurain ligt dan, na een voorspoedig begin, voor het eerst achter op het schema van Romin- ger. Hij gaat daarnö steeds meer schokschoude ren, vooral in de bochten. En het verschil wordt per ronde groter. Totdat de vijfvoudig Tourwinnaar na ruim een half uur en bijna 28 kilometer van de La Espada II (Het Zwaard) stapt. Zijn achterstand op het record dat Rominger eind vorig jaar op de binnenbaan van Bordeaux neerzette, bedraagt dan 48 seconden, zeg maar twee ronden. In gemiddelde snelheid gemeten is het verschil ongeveer anderhalve kilo meter. Het is dan inmiddels licht geworden in Colom bia en Miguel Indurain blijkt maar weer gewoon een mens. Op het moment dat hij afstapt is hij nog wel sneller dan bij zijn geslaagde poging op de binnenbaan van het Stadium du Lac in Bor deaux. waar hij het moyenne van de toenmalige WU-bezitter Greame Óbree verpulverde. Maar dat kan de pijn bij zijn begeleidingsteam onder leiding van Sabino Padilla niet verzachten. Bij zijn geslaagde greep in Frankrijk op 2 sep tember van het vorig jaar was Indurain niet eens in topconditie, werd hij gekweld door de geruch ten dat hij positief was gevonden bij een doping controle in de Ronde van de l'Oise en was de Espada nog niet volledig uitgebalanceerd. Nu was wèl aan alle voorwaarden voldaan. Indurains lijfarts had in overleg met de mecani ciens van Pinarello. de Italiaanse ontwerper van Het Zwaard, enkele dagen voor de poging beslo ten de tandwielen 62 en 14 te monteren in plaats van het verzet 63x14, waarmee Indurain enkele dagen op de baan trainde. Ter vergelijking: Ro minger reed in Bordeaux 60x14. Iedere pedaalslag in Bogota was goed voor 9.21 meter en 103,5 omwentelingen per minuut zou hem op 56 kilometer doen uitkomen. Om zo mogelijk last te hebben van de wind, was hel stip van de aanval in de vroege ochtend bepj Dan zou de uit carbon opgetrokken La Espad minste weerstand hebben en als een echt zw 5 j1( door de ijle lucht van het op 2600 meter gek 12j|jl Bogota snijden. Ook waren 's morgens de lai luchtvochtigheidswaarde.n gemetenner Het voordeel van de weinig weerstand biel ncj. de atmosfeer in Colombia, bleek niet zo groo er die van de indoor-piste van Bordeaux, i er wind-waarden en luchtvochtigheids-percent geen rol van betekenis spelen. Het doet niel s| aan Romingers prestatie. Sterker nog, die hee s de mislukte poging van Indurain cachet gt gen. Toen Indurain van start ging was het wini maar na een minuut of tien bewogen de blad B a| in het volgelopen en sfeervolle Luis Carlos Ga or7jI Stadion. De kracht van de wind was echter zo )ncjr nimaal (maximaal 0,3) dat Padilla dat naderh est niet als excuus durfde aan te wenden voor mislukken van de missie. Wat wel meespeelde was Indurains onbel heid met het baanwielrennen. Door hun ke voor de langere (333.33 meter) piste in de ho stad van Colombia dachten zijn begeleiders |,j0 dat te hebben ondervangen. Met minder b< x tenwerk en langere rechte stukken zou de kr ^'c| van Indurain beter renderen en logischerwijs grotere snelheid tot gevolg hebben. Maar ook ovaal van Bogota kon zijn geringe ervaring j pistier niet verhullen. Fransesco Moser, de laa renner die een poging deed op hoogte, had ht Italiaanse kranten al voorspeld. „Toen ik in co het werelduurrecord verbeterde heb ikw lang geoefend op de baan. Indurain moet denken dat hij nu aan een paar uurtjes heeft." Sta stel Indurain: geen tweede pogini Miguel Indurain ziet af van een een twe aanval op het wereldduurrecord wielrennr Colombia. De vijfvoudigTourwinnaar prob» de gisterochtend in Bogota het record van Ta Rominger (55 kilometer en 291 meter) te vr teren, maar stapte na ruim een half uur enII na 28 kilomter af. Ploegleider Echevarri pr beerde Indurain nog over te halen een dagW een tweede poging te wagen, maar de Sjr jaard vond het 'mooi geweest" „Ik heb g tijd meer te verliezen, het seizoen is over mij", aldus Indurain, die geen oorzaken v de mislukte recordpoging kon aangeven. V daag arriveert Indurain in Parijs, waar hij j presentatie van de Tour de France '96 zal tr wonen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16