SPORT eyenoord krijgt te mnig in Tilburg Glenn Helder heeft zijn basisplaats weer terug Carsten Fischer debuteert op Bovenlander-schoenen jax zit korfballers dwars Koeman krijgt rood 'uit zelfbescherming' Boksende basketballer slaat door BANDAG 16 OKTOBER 1995 i WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 sterdammers missen tegen Willem II te veel kansen een kind met opgehouden hand keek Feyenoord be- iterd in het rond in Tilburg, waar de ploeg van Geert ijer ernstig te kort was gedaan. Met slechts één punt 2) kwam Feyenoord er bekaaid af en mocht de trainer h misdeeld voelen op grond van het langdurige veld- erwicht en de daaruit voortvloeiende kansen. „Als er ploeg had moeten winnen, was het Feyenoord", jcht Meijer dan ook zonder schroom concluderen, e hebben een goede wedstrijd gespeeld, alleen jam- r dat we dit niet in de score hebben kunnen uitdruk- opzichte van Aurelio Vidmar dat hij niet als buitenlander wordt aangemerkt. Nochtans moet Feyenoord, dat op karakter een 2-0 achter stand vereffende in een boeiend treffen, de hand in eigen boe zem steken voor het 'onrecht' dat de ploeg in Tilburg is aange daan. Met name Ulrich van Gobbel mocht zich de twee ver kwanselde punten aantrekken, omdat hij al na een minuut in opperste verwarring de bal voor de voeten van Henry van der Vegt uitverdedigde, die zich geen moment bedacht (1-0). „Het is natuurlijk leuk", ver klaarde trainer Theo de Jong van Willem II later, „als je zo snel op voorsprong komt, maar we verloren ook meteen het ini tiatief. We leden te veel balver lies en dan mag je blij zijn dat de tegentreffer uitblijft." De Jong moet regelmatig zijn hart hebben vastgehouden bij de opeenstapeling van moge lijkheden voor Orlando Trust- full, Clemens Zwijnenberg, Larsson, Obiku, Iwan en Gio vanni van Bronckhorst. Het ont brak ze echter allemaal aan zui verheid en koelbloedigheid om de opgelopen averij snel te her ik mocht de Feyenoord-trai- zich dat zelf aanrekenen, imeck Iwan kan op rechts steeds niet imponeren. „Hij aide steeds weer naar bin- luidde de kritiek van zijn ner, terwijl de Pool zich in vallend opzicht veel te wei- liet gelden. Gaston Taument cht weliswaar zijn opwach- maken voor de tegenval- je Henryk larsson, maar het van Iwan, die de wedstrijd tht voltooien, was schrijnen- erder toonde Rob Witschge lermaal aan zich onwennig loeien als linksback. Earnest rart was hem diverse keren nel en te slim af, de slordige jtzettingen camoufleerden nwel de kwetsbaarheid van schge, die zich slechts met aanvallende impulsen kon iiifesteren. keuze voor Mike Obiku in pits, die opnieuw de voor- kreeg boven Regi Blinker, daarentegen gerechtvaar- De kopsterke Nigeriaan is zijn ijver en souplesse las- e bespelen voor elke verde- heeft als voordeel ten andvoort wil weer Formule 1 idvoqrtUiterlijk eind volgend jaar wordt een begin gemaakt ;t de verbouwing van het Circuit Park Zandvoort. De pitsac- mmodatie staat bovenaan de lijst met plannen. Het duurt iter nog minimaal drie jaar voordat Nederland eventueel er een Grand Prix-race om de wereldtitel Formule 1 binnen grenzen krijgt. Want pas eind 1997, begin 1998 wordt begon- n met de verlenging van het 'Micky Mouse-circuit' in de lordhollandse duinen. Achter de schermen wordt volgens rschef Dirk Buwalda druk gewerkt aan het maken van plan- n en de financiële plaatjes. „We treden pas naar buiten als de innen concreet en gereed zijn. Eerder heeft geen zin, maar het ■vel onze intentie eind volgend jaar op zijn laatst te starten ;t de bouw van een nieuw pitsgebouw", aldus Buwalda. chotse bokser overleden p kgow (rt De Schotse bokser James Murray, die vrijdagavond teen nederlaag op knock-out levensgevaarlijk gewond raakte, overleden. De artsen van het ziekenhuis in Glasgow hebben [gisterochtend bekend gemaakt. Bij de 25-jarige bantamge- inde cht werd na afloop van het gevecht een bloedprop in de her oen verwijderd. Murray werd vervolgens een etmaal kunstma- in leven gehouden. Gistermorgen werden de machines uitge- ïakeld. Murray, sinds twee jaar prof, was kandidaat voor een krin H om e wereldtitel. Vrijdagavond raakte tegenstander Drew cherty hem in de laatste ronde van het Britse titelgevecht rd op de keel. Murray, de titelverdediger, viel bewusteloos en «dend voorover. nel gestaakt na vier rode n d larten voor Excelsior Pernis de rode kaarten binnen zeven uten voor dezelfde ploeg, rscheidsrechter Brouwer uit erdam betekende de wed- Excelsior Pernis - RWH persoonlijk record. In de minuut moest hij de wed- laaf, in (de klasse waarin Rijnsburgse Boys en Ter ie uitkomen) staken, nadat lier spelers de rode kaart voorgehouden, ülgens scheidsrechter Brou- verliep het duel tot de ze- igste minuut vlekkeloos. In ^ewuste minuut gaf hij bij "2-2 stand een speler van Ex celsior voor de tweede keer een gele kaart, vanwege een overtre ding op de enkels van een te genstander. Vier minuten later floot Brouwer omdat een verde diger van Excelsior de bal met de hand van de doellijn sloeg: rood en strafschop. Toen ontstond er een op stootje, waarbij een speler van Excelsior de arbiter beledigde en rood kreeg. Drie minuten la ter trapte een speler van Excel sior Pernis na en kreeg de vier de rode kaart binnen zeven mi nuten, waarna verder spelen onmogelijk was. Bij een 3-2 voorsprong voor RWH staakte Brouwer de wedstrijd. •bram van cent 8almedewerker Champions League-duel - Grasshoppers speelt de e Korfbal-Federatie cisdagavond in meer dan opzicht parten. Nfet alleen oienigeen het korfbalduel éi - Nederland laten schie- oor een avondje achter de ook twee geslecteerden la- et afweten. Jolanda Corne- en Arnout Lambooy wisten tjes te bemachtigen voor voetbalduel en meldden af voor de korfbaltopper leiden tegen Oranje, cnaast belde Jan Willem er in het weekeinde met de mededeling bang te zijn voor blessures en af te zien de wed strijd van woensdag in de Vijf Meihal. Zijn plaats wordt inge nomen door Tim van der Horst of Michiel Kok (TOP). In elk ge val heeft coach Ruud van der Horst de beschikking over Gabi Kool en Patrick Blaauw (KIOS), Bert Vanhaelen (Pernix), Marcel Keijzer (De Danaïden) en Ste ven Baart (TOP). Bij de vrouwen viel naast Cornelisse ook Anita van der Velde (KIOS) af. Overge bleven zijn Patricia Gottmer, Diana Beij en Miranda van der Lely (Sporting Trigon), Lian Tie- leman en Ineke van de Vegte (Pernix) en Barbro Heijman (De Danaïden). stellen. „Als we na twintig mi nuten in de tweede helft nóg niet hebben gescoord", hield Geert Meijer zijn spelers in de rust voor, „dan breng ik Tau ment, Vidmar en Blinker tege lijk in." Maar wat te doen bij een nieuwe snelle tegenslag? Na vijf minuten in de tweede helft kop te invaller Nabil Bouchlal voor de linkervoet van de ingekomen John Feskens, die de tweede kans van Willem II meteen ver zilverde: 2-0. Tegen alle verhou dingen in, maar geen Willem Il'er die zich daar om bekom merde. De Jong niet in het minst. „Maar toch was ik er niet helemaal gerust op", biechtte hij later op. Feyenoord nam nog meer ri sico, terwijl de counters van Willem II nauwelijks tot de ver beelding spraken. Binnen acht minuten had Feyenoord de schade hersteld, omdat eerst Obiku op fraaie wijze een voor zet van Rob Witschge koppend tot 2-1 had omgebogen en Van Bronckhorst, nadat hij eerst nog de vuisten van doelman Jimmy van Fessem had getroffen, scoorde (2-2). Willem II leek rijp voor de ge nadeklap, ondanks de rode kaart van Ronald Koeman een minuut na de gelijkmaker. Trustfull liet zich evenwel na eén doorbraak de bal ontfutse len door doelman Van Fessem en Obiku knalde vervolgens on beheerst over, voordat hij een kopbal net over zag suizen. Daarom kon De Jong zich uit eindelijk wel vinden in de 2-2, omdat hij besefte dat Feye noord meer verdiende. „Maar Feyenoorder Henryk Larsson (links) schermt de bal af voordat Willem ll-middenvelder Arne van den Berg eraan kan komen, foto reuters het was een leuke pot met over en weer veel fouten. Het pu bliek heeft een leuke middag gehad." Alle 14.700 toeschou wers konden dat beamen. Willem II: Van Fessem; Smits. Stam, Feskens, Bogers; Van den Berg (78. Santegoeds), Van Gastel, Van der Vegt; Stewart, Lammers (46. Bouchlal), De Gier Feyenoord: De Goey; Zwijnenberg. Koeman. Van Gobbel, Witschge; Iwan, Bosz, Trustfull, Van Bronckhorst (83. Blinker); Larsson (70. Taument), Obiku (89. Vidmar) tilburg gpd Was het opzet, die elle boogstoot van Ronald Koe man? „Ik maakte me breed uit zelfbescherming. Ik voelde De Gier in mijn rug, daarom zette ik me schrap. Ik hem hem ge raakt, maar niet bewust." Zo luidde de lezing van Koe man gisteren, nadat hij in de veertiende minuut van de tweede helft na een duel met Jack de Gier de rode kaart had gekregen van scheidsrechter René Temmink. „Hij stond er vlakbij, dus zal hij het wel goed hebben gezien", legde Feye- iïoords aanvoerder zich bij de beslissing neer. Om er even la ter venijnig aan toe te voegen: „Maar De Gier liet zich wel erg gemakkelijk vallen. Dat had die scheidsrechter toch ook kun nen zien?" Verder accepteerde Koeman zijn uitsluiting met een minza me glimlach, al wierp hij bij het verlaten van het veld nog wel zijn aanvoerdersband boos in de richting van de grensrech ter. „Soms ga je wel eens te ver. Ik moest me toch nog even op de scheidsrechter afreageren, want het niveau was weer niet van erg hoog gehalte." Koeman mist zondag de klassieker tegen Ajax in de Kuip. „Dat is triest, want de wedstrijden tegen Ajax behoren tot de leukste in het seizoen." Al in de eerste helft had Koe man na een tackle op De Gier een gele kaart opgelopen. De spits van Willem II: „I-Iet was een terechte beslissing. Ik voel de ineens een klap in mijn nek. Niet dal ik was aangeslagen, maar hij heeft me wel degelijk geraakt. Ik vond Koeman trou wens vooral in de tweede helft een gëirriteerde indruk maken. Hij kreeg van mij minder ruim te dan voor rust en dal zinde hem kennelijk niet." eindhoven pauline blom Tony Dorigo van Leeds (rechts) gaat er stevig in tegen Arsenals Ray Parlour. De club van Bergkamp en Hel der, Arsenal dus, won met 3-0 bij de ploeg die morgenavond PSV ontvangt voor de UEFA Cup. foto rtr De weer fitte Dennis Bergkamp en de flitsende Glenn Helder hebben alvast gewonnen van Leeds United. Nu PSV nog. Na de ruime zege van 3-0 van Ar senal waren de Nederlanders in buitenlandse dienst niet te be roerd adviezen te geven aan PSV, dat onder leiding van trai ner Dick Advocaat morgen het stadion aan Eiland Road aan doet op zijn Europese toer. Bergkamp besliste met een subtiele voetbeweging de wed strijd (0-2), zijn derde doelpunt van de competitie, en Wright liet een nog mooier staaltje zien. Een lobje. „Hij had het al vijf of zes keer geprobeerd", zei Bergkamp met gevoel voor overdrijving. Tot de 1-0 ging de strijd gelijk op, was typisch 'hoogstaand' Brits voetbal te zien. Een mis lukte uittrap van doelman Lukic zette Arsenal op het spoor van de overwinning. Merson joeg de bal van 35 meter in het doel en Leeds wist daarop nauwelijks met fantasie aan te vallen. De frivoliteit kwam van Ar senal, dat profiteerde van de ruimte. Helder met name. Hoe hij aan de rand van het veld in volle sprint een reclamebord omzeilde en een tiental treden de tribunes oprende tussen de Leeds-fans, was grappig. Hoe hij fladderde langs de zijlijn, een geniale passeerbeweging juist zag mislukken, probeerde te scoren met een slimme punter, tegenstander Kelly uitdaagde door een paar seconden bijna stil te staan met beheersing over de bal, was fraai. Helder, woensdag ingevallen tegen Malta, waar Bergkamp ontbrak met enkelpijn: „(eder- een viel in de kleedkamer om mijn nek. Ze zeiden dat ik de man van de wedstrijd was." Zijn tip voor PSV: ,Als PSV gaat meedoen met Leeds, dus hoge ballen beantwoorden met hoge ballen, dan kan de ploeg het wel vergeten. PSV moet de bal snel laten rondgaan." Arsenal paste zich een paar weken geleden, bij Gullits Chel sea, nog eens ouderwets aan. Manager Rioch liet Helder bui ten de ploeg, maar hij schijnt een dergelijke zonde te hebben afgezworen. „Die mededeling klonk niet als gewone muziek in mijn oren. Nee, dat was een he le roffel", zei hobby-drummer Helder. Helder toont vorm, Bergkamp is bijna volledig fit. De enkel blessure die hij opliep in het be kerduel met Hartlepool was blijkbaar niet op tijd genezen voor Malta-uit met Oranje, maar wel voor Leeds-uit. „Ik ben nog niet helemaal fit. Ik heb vrijdag voor het eerst weer ge traind en kreeg in de wedstrijd gelukkig weinig schoppen." Bergkamp is ingetogener, maar ook hij legt een arm van genegenheid om de schouder van de Engels international. „Wright is gek, maar op een leu ke manier. Kijk hem toch staan met die pet op. Hij is altijd posi tief en dat is zo geruststellend." Bij Inter maakte hij wel anders mee, met Sosa bijvoorbeeld. Leeds United speelde in de vol gende opstelling: Lukic; Kelly, Pemberton, Wetherall, Dorigo; Palmer, Tinkler (60. Wallace), Couzens, Speed; Deane en Ye- boah. gpd-verslaggever De schoenen. Wit/geel/groen, Kangaroes met de gestempelde handtekening van Floris Jan Bove- lander erop. Carsten Fischer droeg ze bijna ach teloos, gistermiddag tijdens zijn debuut voor Oranje Zwart in de Nederlandse hockeycompeti- tie. Net als het oranje shirt, rugnummer twee. De Duitse record-international (236) speelde het spel van de vedette beheerst, gecontroleerd en voldeed daarmee aan de wens van de 3.000 kij kers die speciaal voor hem naar Eindhoven waren gekomen. 'Wat is-ie goed, hè. En hij doet bijna niets'. De eerste keer heeft altijd iets speciaals. De eer ste warming-up. Nerveus gefluister, bewonde rend gemompel, poeiers op het doel, een bonkig lijf dal vrij soepel blijkt te functioneren. Het eer ste balcontact. Pass in de breedte, niets bijzon ders, maar het volk roert zich. En al na vijf minu ten heeft hij zijn bijnaam te pakken. 'Lekker Cas- je', gilt een vrouwenslem vanaf de tribune in de richting van de vierkant gebouwde laatste man. 'Wat is-ie goed, hè', verlekkert ze zich aan het so bere spel van Fischer. Als allerlaatste man waagt hij zich zeventig mi nuten lang nauwelijks over de middenlijn. Na ze ventien minuten is ook zijn 'debuut' vanaf de rand van de cirkel een feit. De voorhoede van Oranje Zwart versiert de eerste strafcorner. Fi scher treft het niet. Met zijn stopper die de bal panklaar moet neerleggen oefende hij nog maar één keer en in de Bossche goal staat Ronald Jansen. Keeper van Oranje, getergd na het verlies van Duitsland (2-0) op strafcorners tijdens de af gelopen Champions Trophy. Jansen timet per fect; het schot van de Duitser komt niet verder dan de strafbalstip. De tweede helft raakt zijn shirt langzaam door weekt. „Zweten is goed voor me", aldus Fischer. Met het vocht verlaten de suikers sneller het lijf van de diabetes-patiënt. Die Oranje Zwart door zijn ongenaakbare houding na een kwartier indi rect aan de eerste treffer helpt. Bij een vrije slag aan de rand cirkel houden de Den Bosch-verde- digers eerbiedig afstand. Fischer slaat, Bric Steegers tipt in: 1-0. Feest. „Zo lang het nieuw is, is er spanning", zou hij na afloop zeggen. Met het eerste doelpunt waren alle nieuwigheden de we reld uit. Ook bij doelpunt nummer twee verzorgt lï scher de inleiding. De katachtige beweging van Jansen op de tweede door de Duitser ingeschoten strafcorner blijkt niet afdoende. Lex van Boxtel scoort uit de rebound. Den Bosch dringt aan, komt terug tot 2-1 (Ralf Kemps), maar krijgt de door 'Calle' geleide Oranje Zwart-verdediging niet klein. Jansen is als eerste bij Fischer om hem te felici teren. Al begrijpt de international gistermiddag bij zijn oude club regelmatig uitgefloten wei nig van zijn komst. „Ik vind het dubieus", zegt hij even later. „Ze lopen het risico het lachertje van de hoofdklasse te worden. Je kan, mét Fischer, voor de winterstop wel veel punten pakken. Maar dat is puur korte termijn-politiek. In januari is hij weg. En wat dan? Als ik nog bij Oranje Zwart had gespeeld, had ik mijn wenkbrauwen wel even op getrokken." Joop Veelenturf heeft minder moeite met die vraag. Amper vijf dagen geleden reed de Oranje Zwart-voorzitter 'met de sigaar aan de verkeerde kant van zijn mond' terug uit Oberhausen. Wat als een dolletje tijdens een bijeenkomst van wijze Eindhovense mannen was geopperd, bleek in eens te kunnen; een wereldtopper naar de Aal- sterweg halen. Met het oog op de landstitel, die 'voor het jaar 2000' een keer in het zuiden moet belanden. En dat alles, volgens Veelenturf, voor verrassend weinig geld. „Een onkostenvergoe ding, meer vroeg Fischer niet. De man is chirurg, hij heeft het geld niet nodig." En Fischer zelf? De vedette bleef na afloop voornamelijk rustig. Zat op een stoel in de be stuurskamer, glas water bij de hand, en praatte, met Bovelander-schoenen aan zijn voeten. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. den helder. gpd Een bokspartij over drie ron den zorgde zaterdagavond voor meer opwinding dan de basketbalontmoeting tussen René Coltof/Den I leider en La- nèche Weert (92-72). De Lim burgse Amerikaan Anthony Williams sloeg in de tweede helft achtereenvolgens de Hel- derse spelers Eelco Derks, Er- win Hageman en Matt Stan ford tegen de grond. Williams, die al na zijn eerste rechtse directe met een dis kwalificerende fout naar de kant werd gestuurd, verloor zichzelf na een vermeende overtreding van Derks. Volgens andere spelers van Weert is de Amerikaan normaal gesproken de rust zelve. Een behulpzame kracht die zelfs voor de trai ning niet te beroerd is de vloer te dweilen. Zaterdagavond hield hij er andere schoonmaakpraktijken op na. Rolf Franke vluchtte wij selijk voor de zwaaiende ar men. Erwin Hageman, 2 meter 11 groot en 120 kilo zwaar, dacht de opgewonden tegen stander te kunnen sussen maar ging neer op een onverwachte vuistslag. Matt Stanford kon zijn landgenoot ook al niet tot bedaren brengen. „Dit heb ik nog nooit meege maakt", zei de Helderse coach Meindert van Veen. Die be moeide zich pas met de kwes tie toen enkele toeschouwers het veld op kwamen, „Dót kon den we er net niet bij hebben." Aanvoerder Gees van Rootse- laar over de doldrieste actie: „Zulke jongens zouden hier nooit meer mogen spelen." Strafmaat Wat de strafmaat betreft is het woord nu aan de tuchtcom- missie van de basketbalhond. Rolf Franke werd vorig seizoen voor zes wedstrijden geschorst. Maar toen was er 'slechts' sprake van een slaande bewe ging naar één tegenstander.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15