Propop in Trianon 'helaas' eenmalig Echte spanning ontbreekt bij het Residentie Orkest Dyzack uitschieter op Singer-Songwriter Festival )VS pakt hoofdprijs op concours van Rijnsburg Cultuur Kunst Chin-Chin' van Nationaal Toneel: zielloos tussendoortje Meevaller /verly Brothers te zuinig Behoorlijk niveau amateurj azzfesti val 1 BAANDAG 16 OKTOBER 1995 en lauke Algera van Diba Concerts as er na 'Groningen' vrijdag- 'ond al bang voor: een ul- akort optreden van The Everly rothers ook in Ahoy'. Vandaar de Friese promotor vlak oordat de 'levende legenden' lit Kentucky zaterdagavond het portpaleispodium betraden even stevig inpraatte op tourmanager Dwayne Hoo ier. Helaas bleef zijn dringende erzoek om 'Rotterdam', toch Nederlands meest prestigieuze loptempel, iets meer te gunnen lan slechts een uur muzikaal jenot zonder resultaat. Don (58) en Phil (56) Everly isten als live-attractie tegen- rdig dus dik een gulden per Gegeven de nog altijd oogstaande kwaliteit van hun amenzang zijn ze een dergelijk ledrag ook zeker waard. Niette min zal het gros van de onge- eer 3500 (doorgewinterde) fans fie The Everlasting Brothers in pak Lezingen over opera in Voorschoten voorschoten De Voorschotense bibliotheek besteedt de ko mende maand aandacht aan de geschiedenis van de opera vanaf 1600 tot heden. Zangeres/zangdocent Margot Kalse geeft op za terdag 4 en 25 november lezingen over de opera (14.00-16.30 uur). Tot 31 oktober kunnen deelnemers aan deze bijeenkom sten zich aanmelden bij de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan. tel. 071 -5615678. Schrijfster Ellis Peters overleden ionden De schrijfster Ellis Peters, bekend van haar bestseller serie over de twaalfde-eeuwse monnik-detective Brother Cad- fael, is zaterdagmorgen op 82-jarige leeftijd na een hersenbloe ding overleden. Peters, wier echte naam Edith Pargeter was, woonde haar hele leven in de omgeving van het Westengelse Shrewsbury, waar ook de Brother Cadfael-verhalen zijn gesitu eerd. De Brother Cadfael-boeken zijn in meer dan 20 talen ver taald. PAN trekt 27.000 bezoekers amsterdam De nationale kunst- en antiekbeurs PAN Amster dam, die de afgelopen week in de RAI werd gehouden, heeft dit jaar ruim 27.000 bezoekers getrokken. Volgens een onderzoek heeft 17 procent van de bezoekers iets gekocht. Dat is 7 procent meer dan vorig jaar. Handelaren spreken dan ook van een suc cesvolle beurs. Zowel oude meesters als het werk van heden daagse kunstenaars waren in trek. Een Nederlandse verzamelaar had 895.000 gulden over voor het doek Dubbel Vrouwenportret van Carel Willink. Een herontdekt doek van Jan Sluijters vond een nieuwe eigenaar voor een niet bekendgemaakt bedrag. Het schilderij was sinds 1920 verdwenen. Elf miljoen voor Europese films straatsburg Het bestuur van Eurimages, een fonds voor bevor dering van Europese filmprodukties, heeft voor 11 miljoen gul den subsidies verleend. Het bedrag gaat naar 22 produkties, waaronder twee met Nederlandse inbreng: 'The Crows of St. Vincent', een Filmproject van George en Anne Sluizer met onder Huub Stapel (een co-produktie van Nederland, Portugal en Frankrijk) en 'Istanbul beneath my wings', een speelfilm van Mustafa Altioklar (een co-produktie van Turkije, Spanje en Ne derland). recensie.louis du moulin Everly Brothers in Ahoy'. Met als be- jeleidingsgroep Albert Lee (gitaar), Buddy (steelguitar) Pete Wingfield fietsen), Phil Cranham (bas) en Tony Ne- nan (drums) Voorprogramma. Harmo- Trail Gehoord 14/10, Ahoy'. Rotter dam «jnsburg marian krijgsman Het terrein van bloemenveiling Flora' stond zaterdag bol van le muziek. Zevenentwintig ma- «oretten peletons, drum- en lil showbands streden tijdens het kidoor Muziekconcours in ftjnsburg voor de twintigste r om de Rabo-Bokaal en een d juryrapport. Vier show- u't Zuid-Holland pro- 'wet beerden de titel showkampioen ''an Zuid-Holland in de wacht slepen. Een titel waarmee Chr. Drum- en Show Fanfare Door Vriendschap Sterk' uit Katwijk het terrein afmarcheer- Hetv druk programma [•oor deelnemers en juryleden, 'anaf negen uur 's morgens tot avonds werd er vrij- stant opgetreden, vrii ^er«d op het terrein liepen Jich deelnemers met een baton of uo ®strument onder hun arm te "achten op 'hun beurt'. Op het concoursveld staan de jnajoretten pelotons en muziek- 'irpsen streng in gelid te wach- !en tot zij het veld mogen betre ten. Op dat recensie»wunand zeilstra 'Chm-Chin' van Franqois Billetdoux door Het Nationale Toneel Met: Anne-Wil Bi- ankers. Gees Linnebank en Ids van der Kheke Regie: Ger Thijs Gezien: 14/10, Schouwburg Leiden De Italiaan Cesareo Grimaldi en de Engelse Pamela Picq-Puffy treffen elkaar voor het eerst in een hotellobby. Waarom? Bei den zijn er achter gekomen dat hun echtelieden een verhou ding met elkaar hebben. Aan vankelijk is het de bedoeling om hun beider huwelijken te red den. Als dat niet blijkt te lukken, zoeken ze steeds meer steun bij elkaar, hetgeen allesbehalve soepel verloopt. Anne-Wil Blankers laat zien hoe deze Pamela langzaam maar zeker haar gereserveerd heid verliest. Zelfs aan de details is gedacht: het keurige kapsel van vóór de pauze is erna door een warrige haardos vervangen. Gees Linnebank probeert met veel theatraal misbaar het zui delijke temperament van Cesa reo te verbeelden. Beide spelers zetten zich volop in en drijven op hun technische bekwaamhe den. Maar dat is alles: 'Chin- Chin' is ondanks deze vakbewa- me inzet een ongeïnspireerd tussendoortje gebleven. De abstracte enscenering met drie kale mobiele wanden en een artistiek lichtplan creëren een kil vacuüm. Het stuk komt daarin niet tot leven ondanks de op zichzelf prachtig droefgeesti ge muzikale intermezzi. De af zonderlijke delen vormen teza men een zielloos geheel. De af loop is bovendien wat vaag. Zo komt na tweemaal driekwartier het einde van de voorstelling toch nog onverwacht, maar ze ker niet ongewenst. Propop was voor notaris Jan Karstens een meevaller van de eerste orde. De voorzitter van de Stichting Ronald Mc Donald Huis kreeg namelijk van de organisatie 5000 gul den aangereikt voor dit goe de doel. Met een brede grijns stapte Karstens zaterdag der halve door de Trianon. „Trouwens, ook de muziek en de sfeer vind ik prima." Ahoy' opzochten bepaald niet blij zijn geweest dat hun heerlijk avondje al om kwart over tien was afgelopen. Qp de laatste groet van hun helden klonk een spontaan flultprotest, maar dat duurde weer veel te kort om hen alsnog op andere gedach ten te brengen. Bij zulke vrien delijke, onberispelijke braveri- ken als The Everly's past nu eenmaal geen wanklank, zullen de ontevredenen zich vast snel hebben gerealiseerd. Van het illustere tweetal maakte de oudste veruit de meest gretige indruk. Don heeft al jaren de naam niet zo hard te willen knokken voor het inmid dels 50-jarige muzikale huwelijk met zijn broer Phil, maar die re putatie is zo langzamerhand onterecht. Evenals bij het vorige concertbezoek aan Ahoy' (23 mei 1993) was het toch de meest gezette Everly die zich in alle opzichten voortdurend op de voorgrond plaatste. Als eer ste stem is dezelfde Don echter wel stilaan in het 'smokkelstadi- um' beland: anders dan voor heen koos hij lang niet altijd voor de allerhoogste uithalen, maar voor veel veiliger alterna tieven, waarbij Phil hem uiter aard zo volgde dat hun faam als The Harmony Kings geen'ge weld werd aangedaan. Propop in de Trianon: het is eens en nooit meer. Normaal gesproken heeft zo'n zin een negatieve lading van jewelste, maar in dit geval gaat die vlieger niet op. Het mag er niet meer, het moet bij een eenmalig gebeu ren blijven. Want als straks de verbouwing van de Stads gehoorzaal klaar is, wordt dit jaarlijkse feestje voor derti gers en veertigers weer gewoon in het oude vertrouwde onderkomen gehouden. En hoewel de gehoorzaal qua ruimte en akoestiek misschien ook wel de geijkte plaats is voor een party als deze, is het toch een beetje jammer. Want aan de overkant van de Breestraat was het, voor die ene keer dan, best heel gezellig. Kan natuurlijk ook haast niet anders. Want als je dan toch een avondje per jaar aan pure nostalgie wilt besteden - en ge zien het razendsnelle uitverko pen van de beschikbare 1000 kaarten is de behoefte daaraan in Leiden onveranderd groot - waar kan je beter terecht dan in een theater als de Trianon? Daar. in dat monument uit 1927 met al zijn hoeken en gaten, zijn foyers en balkon, druipt de nostalgie namelijk van de mu ren. Dat krijg je er als feestgan ger voor die vijftien piek ge woon gratis bij. „Een beetje Lei enaar", zo verwoordde vaste in leider Teun de Reede het dan ook treffend, „heeft hier onge twijfeld zijn eigen herinnerin- om Uggen. Aan vroeger, aan ou- de films en heel misschien ook wel aan de eerste schreden die hij of zij hier in het donker op het liefdespad heeft gezet." Het merendeel van de gasten knikte hem bevestigend toe. En dus namen de meesten van hen de warmte (geen airco natuurlijk in dit vooroorlogse gebouw dat nog geheel in origi nele staat verkeert), het wach ten bij de toiletten, de weinige ruimte voor het dansen en de wat mindere akoestiek maar voor lief. „Moet je die lambrize- ring eens zien," wees een dikke vijftiger zijn vrouw bewonderd op het fraaie houtwerk rondom. Maar zij op haar beurt had meer oog voor de het rode pluche en de hoge plafonds. „En kijk hier dan die foto's van die vroegere filmsterren aan de muur. Joh. die zijn zelfs nog van ver voor onze tijd." Kortom, het was voor die ene keer een avondje ongedwongen ronddolen door één van de mooiste oude zalen die ons land rijk is en dat op zich was voor de verandering wel wéér eens goed. Want voor de rest, ja voor tie rest is Propop toch elke keer gewoon weer Propop. Een formule die niet kapot kan en of nou The Shoes daar spelen of The Fellows, NOT daar op dat podium staat of de Pub Band. dat maakt voor de vaste bezoe ker - en dat zijn ze bijna alle maal - feitelijk niet veel uit. Men komt er namelijk vooral om te zien en gezien te worden, een biertje met elkaar te drin ken en de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Die gaan vaak over voetbal, want dat wereldje is al tijd opmerkelijk sterk vertegen woordigd op Propop. Enfin, vol gend jaar kunnen ze verder pra- ten of luisteren bij de zesde edi tie van Propop. Alleen dan (he laas) niet meer in de Trianon, maar in de Stadsgehoorzaal. Maar ach, ook dat maakt in feite recensie-lidyv Voor de tweede keer in dit sei zoen heeft K&O voor het Mees- terserie-concert de Vredeskerk als onderkomen, en dat is knap ingewikkeld. Om de klank van hel orkest akoestisch beter te sturen is er een enorm platform gebouwd. Op vier punten is ver lichting geplaatst (niet overal even gelukkig richting publiek) en er zijn verrijdbare YVC-cabi- nes op het kerkplein en de rui me entree ingericht als een re delijk functionerende koffie en keuvelgelegenheid. Dat kost allemaal veel tijd en geld. Maar ja, waar bemoei ik me mee. De Vredeskerk was weer tot de laatste stoel uitver kocht en het Residentie Orkest kon op het huurpodium goed uit de voeten. 'Eglogues' (1963) van Robert Heppener is een periode lang één van de meest gespeelde Ne derlandse orkestwerken ge weest. Dit arcadisch getinte werk. geïnspireerd op het ge dicht 'Chronique' van Saint- John Perse, draagt in vertaling het motto: Groot tijdperk, hier staan wij. Avondkoelte, ruimte over elke drempel, ontzagwek kende bergketens. Geen avant- garde bij Heppener, maar een sfeer waarin gevoel voor melo dische lijn en spanning naar vo ren treedt. Hoe sfeervol dit ook moge klinken, echte spanning, grote verwachting en fascinatie waren er toch niet. Ook in het Concert voor piano en orkest nr 4 in c (1875) van Camille Saint-Saëns waren deze drie elementen niet aanwezig. De pianist Aldo Ciccolini kwam als een indrukwekkende maëstro op en kreeg een daverend ap plaus na afloop, maar veel toe voegen aan dit concert (op de rand van de betere salonmu- ziek) was er niet bij: fors klate rende akkoorden, parelende- loopjes, weinig wol. Gewoon leuk, en dat mag. Dirigeerde Herbig in de eerste twee werken wat vlak. ik zou bijna willen zeggen afwezig, in Brahms' Symphonie nr i in D (1877) was ei meei wiaedwu king tussen de vaste gastdiri- -n zijn Residentie Orkest. De celli rabas den warmer, de violen klonken fluweliger in de hogere regio nen, werkelijk mooie passages voor hoorn, fluit en hobo. Toch was alles wat streng opgezet, nauwelijks een lyrisch opbloei en te bespeuren. Een dirigent van de oude klassieke traditie die zich vooral profileerde als gedegen vakman. Het volgende K&O-concert is zaterdag 11 november met het Concertgebouw Kamerorkest onder leiding van Charles de Wolff en de unieke violist Kolja Blacher die drie Bachwerken en een Mendelssohn vertolken. waarheid móet het goed zijn. Het laten vallen van een baton, een valse noot, een pasje uit de maat, een trompet niet op de goede hoogte; het kost allemaal punten. De jury moet de 42 op tredens van commentaar en punten voorzien. Bepaald geen sinecure. Buiten het veld gaat het er ontspannen aan toe. Er wordt gelachen en gepraat, vooral over de gezamenlijke hobby. „Hoe ging het bij jullie? Zag je die club? Die waren goed! Ondanks deze 'dag van de muziek' zit er behoorlijk de klad in dit soort concoursen. Organi sator Hans Oudwater: „In het verleden draaiden we de hele dag lang in twee zalen tegelijk. Maar de deelname is flink terug gelopen. Niet alleen hier, maar overal in Nederland. Neem Adest Musica uit Sassenheim, of K G uit Leiden, beiden top- korpsen die in Kerkrade wereld kampioen geworden zijn. Ze komen hier niet, terwijl het toch om de titel 'Showbandkam- pioen van Zuid-Holland' gaat." Om 20.15 uur is de hele hal gevuld met de deelnemers die FOTO LOEK ZUYDERDUIN Een deelnemer aan het Indoor Muziekconcours in Rijnsburg rust uit. in spanning afwachten of zij in dam en 'D.V.S.' uit Katwijk. Dit af, ontzettend blij met de titel, hier keihard voor ge de prijzen vallen. De Rabo-Bo- laatste corps wordt tevens Zuid- Tamboer-maitre Arie van Duyn, doet het niet effe zo n kalen worden gewonnen door Hollands Showbandkampioen. steekt de muzikanten een hart is een goeie opkikker de 'Yellow Rainbows' uit Schie- Het corps marcheert uitgelaten onder de riem: „We hebben vereniging." recensie.hans keuzers ^ger-Songwriter Festival met Sjoerd Hejda. Yvon- Peelen, Libby Rowe, James Pealing, Diede- Middelkoop, Meikol en Mark,Chris Bernas- im van Alten Gezien: 14/10. LVC, Leiden gitarist Erik Hofland, alias Dyzack, vlak voor zijn optreden. Op dat moment hebben we het merendeel van de op tredens tijdens de voorronde van het Singer-Songwriterfestival al achter de rug. Na twee uur is het dan nog steeds wachten op één oorpronkelijke opvoe ring of misschien dat ene geweldige derik van Middelkoop met zo'n num mer: '2080'. Dit lekkere gelikte Randy Newman-achtig liedje gaat echter door geluidsproblemen bijna nog de mist in. Het Duo Meikei en Mark uit Lisse valt uit de toon door een magere in- strumentbeheersing en dito uitvoering maar brengt wel het aanstekelijke 'Cir cles'. De man die echter met kop en schouders boven de rest uitsteekt, is de eerder genoemde Erik Hofland. Zijn Dyzack staat voor een zeer hypnotise rende volle gitaarsound, boordevol or- ginaliteit, spanning en vijandigheid. Bij 'Houndverwijst hij met zijn gitaar spel naar Ry Cooder met vluchtige jazzy elementjes. Met een gekwelde Frecdy Johnston-achtige stem laat hij de koude rillingen over je rug lopen. Naast Diederik van Middelkoop en ui teraard Dyzack koos de jury Pim van Alten als derde finalist. Van Alten heeft een vrij traditionele manier van lied - jesschrijven met een sterke hang naar het Middle of the Roadrepertoire, De finale in Rotown Rotterdam staat gepland voor 29 Oktober. Dyzack hoeft daar zeker niet met bier te smijten. In de finale komt hij zomaar bij de top 3. recensie.ken vos Als het podium Hot House een amatcurfcstival organiseert, dan denk je al gauw dat je jazz te horen krijgt, maar na binnen komst wordt al snel duidelijk dat het woord 'jazz' met opzet uit de aankondiging is weggela ten. De vijf groepen die zater dag verdeeld over de middag en de avond optraden, hebben via de workshopachtergrond van sommige leden wel degelijk een jazzachtergrond, maar dat hoeft nog geen reden te zijn om al leen maar jazz te willen spelen. Uiteindelijk bleken slechts twee bands, The Duke Jazz Workshop en Chemokar (bin nenkort zal die naam overigens worden veranderd in Netzo- witz), in het jazzgenre te wer ken. Voor de andere drie groe pen geldt dat ze een vorm van niet zo voor de hand liggende popmuziek produceren. Dat er in Leiden nogal wat serieus mu zikaal talent rondloopt, bewe zen in elk geval de groepen met hun arrangementen en ambi ties, al bleek vaak uit de on wen nige presentatie dal er inder daad amateurs aan het werk Het minst gevorderd op weg naar grotere zaken was The Du ke Workshop, een sextet be staand uit deelnemers aan de workshops geleid door Jeroen Koning en Peter krijnen in het gelijknamige café. Enthousias me kon niet verhullen dat de- muzikanten nogal zenuwachtig waren en dat het optreden een stap was naar meer ervaring. Er werd voorzichtig geïmprovi seerd op bekende standaards, een werkwijze die later op hoger niveau en met grotere originali teit en variatie ter hand werd genomen door het kwintet Chemokar dat eveneens met twee rietbla/.ers opereerde. Het was trouwens opvallend op hoeveel zang de luisteraars werden vergast en die was van onverwacht hoge kwaliteit. Zo was in de latin pop-fusionband Gila Da Costa een hoofdrol weggelegd voor charmant ge zongen, interessant klinkende, maar helaas nauwelijks ver staanbare teksten van vocaliste Tineke Swieringa in minstens drie verschillende talen. Van zeer behoorlijke kwaliteit was overigens het spel van gitarist HansStoop. Na het vriendelijke, low key geluid van deze groep was het ter afsluiting de beurt aan het iets 'popgerichtere' Divaz dat in diverse bezettingen al enige ja ren actief is. Naast de obligate basgitaar en drums waren ook hier extra percussie (zeer goed bespeeld door René Guldenaar), een saxofoon en een gitaar te horen die ditmaal twee zange ressen aanvulden. Door de vlot te arrangementen, een afwisse lend repertoire en de meestal goede vocalen, kon de band goed verbergen dat het ted» nisch niet altijd perfect was. Het solowerk was in elk geval rele vant en niet langer dan strikt nodig, wat van het optreden In zijn geheel niet gezegd kon wor den. In Leiden wordt veel gemusi ceerd op dit behoorlijke niveau In een iets andere vorm, bij voorbeeld door bands kortere tijdsspanne te progran meren, verdient dit initiatief z« ker navolging. •en

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11