Kruiden uit de tuin vriezen of drogen? Tuinieren iTERDAG 14 OKTOBER 1995 onsai let kweken van Bonsai-boom- i es is niet langer voorbehou- 11 en aan daar in gespecialiseer- sS tlapanners- Met een beetje tegi ithousiasme en toewijding ga innen ook wij eenvoudige '"9* esterlingen ons deze snoei- en cd oeikunst eigen maken. De CD roenboekerij heeft het Bonsai- indboek van Harry Tomlinson het Nederlands laten verta- :n, waardoor iedereen met de- aparte hobby aan de slag n. Het boek is opgezet als een raktisch naslagwerk voorzo- de beginnende als meer er- \r\r\ sen '"Webber. AI'e klassieke )UD ijlen komen aan bod: de sa- la, ienhang tussen vorm, formaat i laatsing en kleur. Alles wordt 0 jed uitgelegd. Stap voor stap aat*'3 ordt duidelijk hoe een bonsai creëren en mooi en gezond te juden. Meer dan 75 bonsai- impjes zijn beschreven en in tr afgebeeld. ev en üin ontwerpen ïen tuin optimaal te benut- moet je bij de aanleg door- t te werk gaan. Wat wil je er i en hoe pak je dat aan? Een -erp is dan noodzakelijk, lok (of juist) voor een kleine zo'n planmatige voorbe- ss0tidin8 er8 belangrijk. Het Tuin- itwerp Werkboek helpt de ei- jnaar van een nieuwe tuin een 'pe" irdig eind op weg. In het boek een stap voor stap cursus over izet en feitelijke aanleg opge- imen. Een aantal principes jrdt aan de hand van voor- Jub Belden duidelijk gemaakt. leer dan 20 plannen voor tui- gen ?n van verschillende grootte 20461 -.prijs 3! tuinboeken op uiteenlopende lokaties wor den door John Brookes toege licht. Er zit vast wel een ont werp bij dat in de buurt van de eigen ideeen komt. Bij het boek, gebonden met een spiraalband, zitten zeven transparante vellen vellen zodat de gcinspireerde lezers onmiddellijk aan de slag kan. Camellia's Niet zonder reden groeit de po pulariteit van de Camellia's. De ze theeplant uit het verre China en Japan blijft 's winters groen, bloeit waanzinnig mooi in het prille voorjaar en doet het goed in de schaduw van een binnen- "plaats of blinde muur. Een dankbare blikvanger, vooral voor kleine stadtuintjes waar veel andere zonaanbiddende flora het nog wel eens laat afwe ten. De camellia heeft de repu tatie lastig te zijn, maar wie zich houdt aan de verzorgingsvoor schriften zoals die zijn opgeno men in het boek Camellias van Helga Klaus Urban zal geen problemen kennen. In de uitga ve ook informatie over de ge schiedenis van de plant of struik, een beschrijving van de bijzonderheden, aanwijzingen voor het zelf kweken, plus een overzicht van de soorten met kleurenfoto's. De Camellia is niet goedkoop, maar wie in fe bruari een keer de Camellia- show van Hoveling Plant in Ber- kenwoude bezoekt, of eens gaat kijken op de open dag naar de Camellia-verzamelingvan pro fessor drs B.D.Bangma in Haar lem is voorgoed verkocht. Camellia, Helga 8, Klas Urban, ISBN 90 257 jlesse ƒ4 i d lijn TUIN, komt volgend ja; it als maandblad. Hoofdredac- 61 :ur Joop Hoffmans schrijft dat izijn column van het öktober- a ~f50 ummer: het laatste dit jaar. Als 4ra bijlage is bij het tijdschrift :n kamerplan tenverzorgings- oekje gevoegd, 24 pagina's tips a rn het binnenhuisgroen goed '6 e winter door te laten komen. 4 Q i het tijdschrift zelf een uitge- 4oreid artikel over een siergras- ^nborder. Tuin- en land- :hapsarchitect Bert Huls heeft in ontwerp gemaakt v Jnalle tuin, met een if lenlaantje vol platan bnneterras waarin twee iden- tuinbladen tieke plantenrozetten de blik vangers zijn. Verder: Een uitge breid verhaal over asters, die tot diep in de winter uitbundig kunnen bloeien, een reportage over een orginele vijvertuin in een nieuwbouwijk, een inventa risatie met de tuinkarweitjes voor oktober en een beschrij ving van een 2-daags Mijn TUIN-najaarswandelarange- ment in Twente. Achterin het blad zit weer de uitklapbare dubbele pagina met alle bijzon derheden over de beschreven planten in dit voorlopig laatste i Mijn Tuin. Met zorg bekijken we ons krui denhoekje, dat ons een lange zo mer verrast heeft met geur en smaak. Wat kunnen we ermee doen nu het gaat winteren? Binnenhalen is een methode die het vooral goed doet als we het over peter selie, selderij en bieslook hebben, van die heerlijk smakende groene kruiden. Hoewel velen het houden op de ven sterbank in de keuken, is dat niet de beste plek. In de keuken komt veel vet in de lucht en dat zet zich af op de planten die dan minder goed groeien. Als het even kan is een andere venster bank te prefereren. Drogen is ook een beproefde methode die door de eeuwen heen zijn nut heeft bewezen. Salie, rozemarijn, tijm, orega no, marjolein en bonekruid zijn ge schikt om gedroogd te worden. Bin nenhalen op een moment dat de plan ten niet nat zijn, drogen tussen keu kenrolpapier en dan op een luchtige, liefst iets warme en vooral zonvrije plaats ophangen. Pas als ze kurkdroog zijn, fijnwrijven en in goed af te sluiten potjes op een koele donkere plaats be waren. Invriezen is ook prima en wordt vooral GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tulnvragen toegepast bij groene kruiden zoals peterselie, selderij, kervel, bies look en zuring. Hiervoor worden de kruiden na wassen en uitdrui pen zeer fijngehakt en in de bekende diepvriesbakjes bewaard, waarin we anders ijsblokjes maken, en in het diepvriesvak gezet. Binnen de kortste keren zijn ze hard en bevroren. Dan worden de groene blokjes in diepvries doosjes bewaard. Maar denk er vooral aan om op het doosje de soort te vernielden want alle bevroren groen lijkt op elkaar. De groene kruiden die we in de winkels gedroogd kunnen krijgen, zijn op een speciale ma nier gevriesdroogd. Dat proces is te moeilijk om zelf te raliseren. Daaraan kunnen we dus beter niet zelf beginnen. Voor basilicum, een van mijn lievelingskruiden, pas ik nog een andere methode toe om er ook 's winters van te kunnen genieten. Daarvan maak ik simpelweg een soort basilicumpasta, in het Ilaliaans pesto. Hiervoor worden gelijke gewichtshoe- veelheden basilicum, pijnboompitten en parmezaanse kaas vermalen of in een vijzel fijngewreven. Op een hoe veelheid van 50 gram van elk, meng ik er ook nog drie knoflookteentjes door en in plaats van pijnboompitten ge bruik ik vaak amandelen die ik pel. Dat wil zeggen dat ik ze overgiet met water, even aflaten koelen en dan het bruine vliesje eraf trek. De aldus verkregen massa vermeng ik nog met een beetje olie om alles smeuig te maken. Deze pasta kan eindeloos lang in potjes in diepvries bewaard worden. In de koel kast moet een eens aangebroken potje binnen een week gebruikt worden om dat anders de kwaliteit minder wordt. Pesto doet het goed in kruidige soepen, macaroni- en rijstschotels. Ook op brood bruikbaar. Kortom op deze ma nier bewaard heb ik een winter lang plezier van dit kruid. Vraag en antwoord De Japanse wijnbes van de heer Fen- nema uit Hoofddorp heeft weliswaar prachtige vruchten gedragen maar het ILLUSTRATIE V DER VEN blad ziet er niet zo gezond uit. De klei grond gemengd met tuingrond is wellicht wat te weinig doorlatend. Dus flink wat goede compost, eventueel turf of Cocopeat door de grond en verder ook iets mest in de vorm van Viana (or ganisch) of gedroogde koemest zal on getwijfeld voor een goede groei zorgen. Mijn eigen wijnbes heeft het dit jaar ook prima gedaan, maar ik snoei wel af en toe oude vruchttakken weg. Zorgen, niets dan zorgen met het ge vreesde zevenblad heeft mevrouw Daane vari Loon uit Vijfhuizen en ik zie geen kans om de zorgen te verlich ten. Ook ik voer een jarenlange strijd met zevenblad. Ben nu geslaagd om het de baas te kunnen met Bergenia als grootbladige grondbcdckker. Eerst alle zevenblad met een schepje, inclusief de lange wortelscheuten weghalen, dan Bergenia planten. Daar kan dit onkruid niet tegenop. Maar in de border blijft het trekken en plukken en nog eens trekken en plukken. Als de knieën daar niet tegen kunnen, dan maar op een krukje gaan zitten. S.J.W. Jansen uit Haarlem vraagt wan neer de daturas uit de tuin gehaald moeten worden. Vlug, vlug vóór de eer ste nachtvorst. Laat ze op een koele maar geheel vorstvrije plaats overwinte ren. Licht is niet nodig, koude is funest. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasaf rastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting ilen //ET \/£&/£i£A/CGr£ WAS TOEN 'K OA&EN EAH& OAA/S NOAiTOE OJZOELMAN" /N M '/V A/OOPP A/AP. TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen "OPGAVE IYPTOGRAM horizontaal: Verhoging van service (6); 7. 'drukwekkende afbeelding (5); Staat waar vader door een jon- ien wordt omarmd (5): 9. De kat leeft iets om uit te drinken (5); •0. Daaronder moet je het weten 4): 11. Sla haar in de boeien! 12. Zo zedig als een voorbij gaande heilige (6). ferticaal: Spaar je om het ervan te ma- 'en? (5); 3. Mensen uit het noor- moeten ook betalen (6); 4 de hand in beweging (6); 5. Snoepgoed van een varken (4); Met of zonder tepels? (8); 10. [onder U raakt een kluit in de loop (4); 11Om haar weer rus- 'gte krijgen (3). Heer Bommel was op weg naar huis. Met vreugdeloze tred sjokte hij de weg af totdat hij bij een driesprong kwam en daar Tom Poes in het oog kreeg, die een avondwandeling maakte. „Hallo, jonge vriend!" riep hij met klagelijke stem. „Dag heer Ollie", zei Tom Poes stil staande. „Is er iets?" „Natuurlijk is er iets", bevestigde heer Bommel grimmig. „Dat moest jij weten. Het leven van een heer gaat nooit over rozen. Altijd loeren er zor gen op zijn levenspad. Maar jij gaat je weg maar alsof er niets aan de hand is. "Zo is de jeugd." „Wat is er nu dan weer?" vroeg Tom Poes een beetje ongeduldig. „Het zijn mijn waranten", vervolgde heer Ollie. „Joost noemt ze chrysan ten en de markies sprak over aster- tjes. Het zijn bloemen, als je begrijpt wat ik bedoel. Ik wilde ze naar de tentoonstelling sturen om een prijs te winnen. Maar de bloemen van de markies zijn veel mooier dan de mij ne - en nu heb ik weer geen kans." „Nou, dan maar geen prijs", zei Tom Poes. „Dat is toch zo erg niet?" Voor zoveel onbegrip kon heer Bom mel niet direct woorden vinden. De trekken op zijn gelaat verdiepten zich en hij liet een diepe zucht horen. Op dat moment ritselde het plotse ling in het struikgewas en vanachter een boom draafden Kwetal en Pas- tinakel tevoorschijn. „Hola! Wacht even!", riep de eerste. „Mijn vriend Pee hier heeft iets voor u. Een mooie bloem! Het is een zon- ne dyade en hij groeit hier vlakbij. Wilt u even meekomen?" h t w r DOOR HANS VAN ES In een tijdperk, waarin we voortdurend worden geconfronteerd met hoge temperaturen, beleven 'recordjagers' gouden tijden. De laatste jaren hebben verschillende maanden van het jaar een absoluut record opgeleverd. Juli en november 1994 waren sinds het begin van de 18e eeuw. toen de instrumentele waarnemingen van start gingen, nog nooit zo warm geweest. Februari 1995 reikte als nummer twee op de ranglijst onder het nog verse warmterecord van 1990. De hoogzomer van dit jaar - juli en augustus tezamen - was veruit de warmste sedert 1735. Na een vrij normale september pakt de wijnmaand oktober de warme draad weer op. Halverwege de maand ligt de gemiddelde tem peratuur ruim drie graden boven het langjarig gemiddelde en ligt daarmee in de race voor een tweede positie op de 'eeuwige' ranglijst. Alleen in 1921 was het in deze tijd van het jaar nog een stuk warmer. In de Bilt werden toen voor de 15e oktober al tien warme dagen boven de 20 graden geteld en zelfs twee '25-plussers'. In 1995 bleef de produktie van warme dagen tot dusverre beperkt tot vijf. Maar het zijn dit jaar vooral de zwoele nachten, die hun bijdrage leveren aan het warmte-overschot. Op vier nachten kwam het kwik niet lager dan ca 14 graden. Vrijdagochtend zakte het kwik te Valkenburg (ZH) niet la ger dan 15.0 graden. Bloemendaal noteerde 15.5 als minimum; vol gens de waarnemer ter plekke was het minimum zo laat in het seizoen in de afgelopen twintig jaar met zo hoog geweest. Vrijdagmiddag brak vooral in de zuidelijke helft van het land de zon door de mistlaag heen; in de regio's langs de westkust lukte dat maar ten dele. In de zonnige gebieden werd weer ruim 20 graden gehaald, tegen 15 gra den onder de lage bewolking in het noorden van het land. Het hoge- drukgebied, dat dit dagelijkse spel van zon en mist regisseert, trekt nu naar het oosten weg en een oceaanfront komt langzaam via de Britse Eilanden naderbij. De zuidelijke wind neemt een fractie in kracht toe, waardoor de kans op flinke opklaringen vandaag vrij groot is. Het wordt andermaal een zeer zachte dag met op veel plaatsen maxima van 17 tot 21 graden. Morgen passeert het front van west naar oost, maar erg actief lijkt het met. Tijdelijk is er meer bewolking met mogelijk wat regen. Daarna breidt een nieuwe hogedrukcel zich snel over West-Europa uit. Begin volgende week heerst opnieuw vrij rustig najaarsweer met zon of bewolking. Het blijft zacht met maxima tussen 16 en 20 graden. Rond het midden van volgende week wordt het wisselvalliger. WÊÊMÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm e u KNMI Weersvooruitzicht Geldig lot en met Noorwegen: Zaterdag wolkenvelden, Me? name in het midden wolkt en perioden met r< gen, m de bergen sneeuv Middagtemperatuur van graden in het noorden t dag enige tijd regen of motregen. Maxima van 2 graden in Lapland tot 14 graden m het zuiden. Denemarken: Zaterdag plaatselijk mist of laaghangende bewol king. Later op de dag af en wolkmg en nu en dan regen of gen. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdagochtend in Engeland nog hier en daar mist. In Ierland en Schotland bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de loop van zaterdag trekt de bewolking ook naar Engeland. Zondag op de Britse Ei landen wolkenvelden afgewisseld met zon en perioden met regen. Maxima tus sen 14 graden in Schotland en 18 in Engeland. België en Luxemburg: Zaterdag laaghangende bewolking of mist. In de hogere delen vrij snel perio den met zon. Elders pas in de middag. Zondag wolkenvelden en nauwelijks mist Mogelijk tegen de avond lichte re gen. Middagtemperatuur omstreeks 18 Noord- en Midden-Frankrijk: flinke perioden met zon en alleen in Bretagne enkele wolkenvelden. Zondag vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. In het oosten eerst nog enige tijd zon. Maxima zaterdag van 18 graden langs de kust tot 23 in het bin nenland. Zondag overal enkele graden lager Portugal: Zaterdag flinke wolkenvelden en af en toe regen. Zondag droog en rioden. Middagtemperatui pend van 21 graden in het Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur van 23 graden langs de Turkse westkust tot 27 op Cyprus. Duitsland: Aanhoudend rustig herfstweer met voc al in de nacht en ochtend enige tijd m of laaghangende bewolking. Later op i dag op veel plaatsen enkele zonnige p rioden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zondag later op de dag enke le wolkenvelden. Zwitserland: Weinig verandering. Flinke perioden met tijd mist of laaghangende bewolking Zondag later op de dag vanuit het wes ten meer bewolking. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden ZONDAG 15 OKTOBER 1995 25 tr Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. Zondag overwegend droog en ni en dan zon. Middagtemperatuur circa 24 graden. Spanje: Zaterdag flinke perioden met zon, maai in het noordwesten wolkenvelden en al en toe regen. Zondag in het hele noor den en midden af en toe regen, soms ook onweer In het zuiden perioden mei zon en overwegend droog. Middagtem peratuur in het noorden tussen 20 er 24 graden. In het midden en zuiden var Spanie maxima van 25 tot 30 graden. Canarische Eilanden: Zaterdag wolkenvelden afgewisseld zon Aan de noordkant kans opfeen bui Zondag zonnige perioden en droog. Maximumtemperatuur ongeveer 27 gra- Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden. In het noorden wat meer bewolking. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 27 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door stapelwolken en vooral in het noorden nog enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur circa 26 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag lokaal nog een enkele mist- Zondag meer bewolking en op meer plaatsen een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur zaterdag rond 24 gra den, zondag vooral in de buurt van de Golf van Biskaje enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Zaterdag wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Zondag meer bewolking en een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Zaterdag in het noorden lokaal mist of laaghangende bewolking Verder zater dag en zondag flinke periode" en plaatselijk een regen- of c..,.» Maxima tussen 22 en 25 graden Corsica en Sardinië: Zaterdag perioden met zon en op Sardi nië mogelijk een bui. Zondag meer be wolking en enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur omstreeks 25 Malta: Perioden met zon en vooral zaterdag en kele buien, soms met onweer. Tempera tuur in de middag ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 22 gra den op Kreta tot 27 graden in het bm- Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.19* 19.36 06.52 19.09 Laag 03.15* 15 14 02 56 14.55 n'ge pe MAANDAG 16 OKTOBER 1995 rden tot Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.55 20.26 07,28 23.59 Laag 03.34 16.06 03.15 15.47 o2 18 11 0.0 r 1 15 13 00 o2 20 11 r 1 16 14 r. 1 16 13 0.1 25 11 00 18 14 26 15 0.0 20 13 0.2 12 11 03 24 11 00 16 0.0 Los Angeles NewOrleam New York 16 0.0 32 19 0.0 20 17 0.0 29 22 0.0 30 18 0.0 27 17 00 25 18 0.1 25 14 00 26 18 1.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7