Parijs: Nobelprijs is niet van invloed 1 U IIJL Griekenland opent rens met Macedonië sma Buitenland Joseph Rotblat tegen bom die hij zelf mee heeft ontwikkeld Verstoppertje spelen Pugwash-beweging sinds 1957 in touw tegen kernbewapening Vredesproces Bosnië staat op springen Libië geeft Palestijnen nog respijt nappe krijgers in trek bij blanke vrouwen Claes blijft bij onschuld in omkoopschandalen ERDAG 14 OKTOBER 1995 S Ickoord Marokko en EU over vis Wl g£l» De Europese Commissie en Marokko hebben gisteren iakkoord bereikt dat uitzicht biedt op een visserij-overeen- list met een looptijd van vier jaar. Marokko moet ruimere 'ion gang op de Europese markt krijgen voor produkten uit de jente- en fruitsector (vooral tomaten) en snijbloemen in ruil concessies aan de Spaanse vissers. De onderhandelingen de definitieve invulling van de overeenkomst beginnen n kaste n jden door mijnongeluk in Spanje ii ipo» Door een mijnongeluk in de Noordspaanse regio Astu- rijn gisteravond zeker vier mijnwerkers om het leven geko- en vijf gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen in een enmijn in het plaatsje Langreo een steunmuur door onbe- ide oorzaak instortte. OP[e' igekondigd bij president Aristide. Michel zal echter pas andag zijn aftreden in het openbaar aankondigen, na bezoe- van de Amerikaanse vice-president Gore en VN-si raalBoutros-Ghali. EN 05151 een verbod op landmijnen •emier Haïti treedt af •au-prince De Haïtiaanse premier Michel heeft zijn ontslag ien» De wapenconferentie van de Verenigde Naties in We- is gisteren afgesloten met een gedeeltelijk verbod op laser pens. Maar tot een verbod op landmijnen konden de afge- irdigden van ruim 40 landen niet komen. Landmijnen veroor jaarlijks de dood en verminking van 26.000 burgers. Vol len schatting van de VN liggen er 110 miljoen landmijnen 'A landen, vooral in de Derde Wereld. - lemoires' van Leeson verkocht iden De Britse uitgeverij Little, Brown heeft de rechten ver- rven van het verhaal van effectenhandelaar Nick Leeson over ondergang van de Britse bank Barings. Wat de uitgever er- ir heeft betaald, is niet bekendgemaakt, maar naar verluidt dat 450.000 pond sterling (1,13 miljoen gulden) zijn. Lees- literair agent, Ed Victor, belooft een 'financiële thriller', op pier gezet door ghostivriterEd Whitely. Het boek gaat over de anciële transacties die Leeson voor Barings vanuit Singapore egde. memarken betaalt stralingsslachtoffers jhagen Denemarken gaat 75 miljoen kroon schadevergoe- betalen aan zo'n 1.500 Groenlanders en Denen die het chtoffer zijn geworden van radioactiviteit uit een Amerikaan- 52 bommenwerper die in 1968 in Groenland is neergestort, rig jaar pas bleek dat het toestel vier waterstofbommen met kilo plutonium bij zich had. Denen en Groenlanders hielpen luchtmacht met het opruimen van de wrakstukken, waaron- drie gescheurde kernkoppen en tonnen radioactief besmette De vierde kernbom is volgens het rapport door het ijs zakt. urkije nog eerder naar stembus cara» Als de Turkse minderheidsregering morgen bij het stel- n de vertrouwenskwestie in het parlement onvoldoende krijgt, worden mogelijk op 17 december al verkiezingen louden. Premier Tansu (giller moemde deze datum gisteren iet geval de volksvertegenwoordiging haar laat vallen. i orgen einde handelsembargo ekenland en Macedonië iben gisteravond een me- randum ondertekend over normalisering van hun be kkingen, zonder dat ze het en geworden over de Ring van vertegenwoordi- en in eikaars hoofdsteden. verzekerde evenwel dat embargo tegen Macedonië nacht van zaterdag op l volgens plan wordt op- document behelst de uit ing van een interim-ak- ird dat de twee landen vorige d in New York sloten. Het iet ondermeer in het vrije keer van goederen en perso en de opening van verte- rhuis woordigingen. Dat laatste t bleek nog een struikelblok, idoor het overleg gistermid- vastliep. Het kon slechts de bemiddeling van een prakti/ erikaanse diplomaat weer kt. t/it i^g WOrden gebracht. De twee delegaties ruzieën al jen over de vraag of het bord Skopjes bureau in Athene naam 'Macedonië' moet dra- of de benaming 'Voormali- joegoslavische Republiek icedonië' (FYROM). Onder i is Macedonië in Kempi- >ul, OSLO AP In 1944 hoorde een Poolse fysicus ge naamd Joseph Rotblat een losse opmer king die hem hevig aan het schrikken maakte. Rotblat woonde toen in de Ver enigde Staten, waar hij meewerkte aan de ontwikkeling van 's werelds eerste atoombom. De bom, zo zei de Ameri kaanse generaal Leslie Groves, was be doeld om de Sovjetunie eronder te hou den, en helemaal niet om de Duitsers angst aan te jagen, zoals naar buiten toe altijd werd verkondigd. De bom zou zelfs niet voor het einde van de oorlog in Europa klaar zijn. Door deze onthulling voelde Rotblat zich bij de neus genomen. Hij was in 1908 in Polen geboren en werkte in 1939, toen de nazi's zijn vaderland binnenvielen, al in Engeland. Net als vele andere weten schappers wilde hij graag zijn steentje bijdragen aan het bewerkstelligen van de nederlaag van nazi-Duitsland, en hij sloot zich aan bij een team, het 'Manhat tan Project', dat in de Verenigde Staten werkte aan een nieuw soort wapen dat Hitier op de knieën zou moeten dwin gen: de atoombom. Toen hij had begrepen dat zijn inspan ningen voor een heel ander doel zouden worden gebruikt, en dat de bom niet diende om Hitier af te schrikken, maar om daadwerkelijk te gebruiken tegen de Russische bondgenoten, verliet hij als enige het Manhattan Project. Hij keer de terug naar Groot-Brittannië, waar hij in 1946 werd genaturaliseerd. Hij pro beerde zijn collega-wetenschappers be wust te maken van de doeleinden waar hun onderzoek voor werd misbruikt. In middels had hij zijn droom om ooit naar Polen terug te keren opgegeven omdat zijn vaderland was opgenomen in het communistische blok. Vanaf dat moment zette hij zijn weten schappelijke carrière op het spel om te vechten tegen de nucleaire wapenwed loop. Hij wijdde de rest van zijn leven aan het bestrijden van het misbruik van wetenschap en technologie. Hij riep an dere wetenschapsmensen op hun maat schappelijke verantwoordelijkheid niet uit het oog te verliezen. In 1955 schreef hij samen met Albert Einstein, Linus Pauling en acht andere vooraanstaande wetenschapsmensen een manifest waar in stond: „We moeten op een nieuwe manier leren te kijken. Ziehier de afschu welijke en onontkoombare vraag die we aan u voorleggen: zullen we een einde maken aan het menselijk ras, of zal de mensheid ophouden met het voeren van oorlog?" Deze verklaring, die wordt verbonden met de namen van Einstein en van de fi losoof Bertrand Russell, stond aan de ba sis van een internationale conferentie die in 1957 in Pugwash werd gehouden. Door de jaren heen is Rotblat ook op het wetenschappelijke vlak actief gebleven. Hij houdt zich voornamelijk bezig met medische natuurkunde. Hij is specialist geworden op het gebied van de stralings- biologie. april 1993 ook toegelaten tot de VN. Ook hebben de Grieken grote moeite met paspoorten, vracht papieren en landenstickers van auto's waar de omstreden naam op staat. Griekenland meent dat Skopje met deze benaming aan spraak maakt op de Griekse provincie Macedonië. De onderhandelaars spraken af volgende week in Athene bij een te komen om verder te pra ten. Volgens een Griekse rege ringswoordvoerder gaat het daarbij om 'technische details die belangrijk zijn voor diplo maten, maar geen serieuze pro blemen opleveren'. De Macedo nische delegatieleider Ljupco Arsovski noemde de onderteke ning 'een nieuwe bladzijde in de betrekkingen tusser landen', al is er volgens hem nog veel werk te verrichten. Griekenland stelde anderhalf jaar geleden een embargo in te gen zijn noorderbuur wegens de naamskwestie en de Ster van Vergina, een oud Grieks sym bool dat de Macedoniërs in hun vlag hadden opgenomen. Con form het akkoord van New York veranderde Macedonië vorige week zijn vlag, waarop Ath'ene aankondigde dat het morgen een eind aan het embargo zou maken. FOTO EP A JOHNNY EGGITT Minsk De Bijbel spreekt van het omsmeden van zwaarden tot ploegscharen. In die tijd waren er nog geen tanks, maar ook die komen voor recycling en een betere bestemming in aanmerking. Alleen Wit-Rusland, waar dit tankkerkhof is gelegen, heeft nog geen geld om het wapentuig om te smelten. Voorlopig gebruiken geiten de tanks om verstopperje achter te spelen. Franse TV echter: Toekenning is ingeslagen als een bom De Franse premier Juppé heeft gisteren herhaald dat zijn land vasthoudt aan het houden van een reeks kernproe ven. Dit nadat Joseph Rotblat, die gisteren werd onder scheiden met de Nobelprijs voor de Vrede 1995, nog eens had geëist dat Parijs de voortzetting van de kernproeven in heroverweging neemt. PARUS DPA-Rtr Volgens de Franse TV-zender La Chaine Info is de toekenning van de Nobelprijs in de Franse diplomatieke wereld ingeslagen als een bom. De klap had niet groter kunnen zijn als Green peace de prijs had ontvangen, aldus de zender. Juppé zei dat de onderschei ding geen invloed zal hebben 'op het beleid dat wij om reden van nationaal belang voeren'. Juppé herhaalde niet de felicita ties van het ministerie van bui tenlandse zaken aan de in Polen geboren Rotblat. Daarbij bena drukte het ministerie: „Frank rijk wenst ontwapening, inbe grepen de nucleaire ontwape ning in veiligheid, want veilig heid maakt ontwapening moge lijk". Rotblat schreef vorige maand nog aan president Chirac om te protesteren tegen de Franse kernproeven. „Ik vind het erg slechtzei hij gisteren. De voorzitter van het Nobel-comi- té, Francis Sejersted, verklaarde: „De uitdrukkelijke boodschap aan de Fransen is een protest tegen de kernproeven, aange zien het een protest is tegen kernproeven in het algemeen en nucleaire bewapening in het bijzonder". Fel van leer trok Juppé tegen Noorwegen, wiens minister van buitenlandse zaken Godal zei dat de Nobel-prijs een afspiege ling is van de „wijdverspreide publieke afkeuring van kernwa pens". Juppé zei: „Ik heb altijd gezegd dat in het hart van de Europese Unie wij het recht hebben een beetje solidariteit te verwachten." „Noorwegen is daar nog niet. Het probeert toe te treden of zal dit morgen doen. Ik hoop dat de Europese geest tegen die tijd vooruitgang boekt." Noorwegen stemde vo rig jaar in een referendum tegen toetreding tot de Europese Unie. den haag gerard de graaff De gisteren met de Nobelprijs voor de vrede gelauwerde Pug wash-conferenties zijn een ver zamelnaam voor bijeenkomsten van verontruste (kern)geleerden van over de hele wereld. Ze ont lenen hun naam aan het Cana dese plaatsje Pugwash, waar de eerste bijeenkomst in 1957 werd gehouden. Daar publiceerden mede-laureaat Joseph Rotblat en tien anderen een door de Britse filosoof Bertrand Russell en de Amerikaanse fysicus-wis- kundige Albert Einstein opge steld manifest waarin ze stelden dat wetenschappers verant woordelijk zijn voor hun vindin gen. Met name doelden ze daarmee op de atoombom. De opstellers waren ervan over tuigd dat grote conflicten uit eindelijk zouden uitmonden in kernoorlogen die alle leven op Aarde zouden uitroeien. Ein stein ondertekende het docu ment op 16 april 1955, twee da gen voor zijn dood. De nu 86-jarige kernfysicus Jo seph Rotblat, een in Warschau geboren Brit, is sinds 1988 Pug wash-voorzitter. In het begin waren het vooral kernfysici uit Oost en West die op de bijeen komsten hun bezorgdheid uit ten over de kemwapenwedloop en de daarmee samenhangende atoomproeven. Later werd ook gediscussieerd over zaken als overbevolking, milieu, ontwik keling en energievoorziening. In 1988 werd de zevende Pug- wash-conferentie gehouden in Den Haag. Een mijlpaal in de Pugwash-ge- schiedenis was de Verklaring van Kitzbühel (september 1958). In dit Oostenrijkse stadje namen de deelnemende geleer den een resolutie aan, waarin ze stelden dat „volkeren die hun nationale veiligheid baseren op geheimhouding van weten- schappelijkeontwikkelingen, het belang van de vrede en de wetenschappelijke vooruitgang opofferen aan tijdelijke voorde len". Ze eisten een onbeperkte uitwisseling van gegevens en van geleerden tussen de volke- De Pugwash-beweging wordt geleid door een voorzitter en een directeur-generaal. Er is een Pugwash-Raad en een Uitvoe rend Comité. In veel landen zijn nationale Pugwash-comités ac tief. Het Nederlandse comité telt ongeveer 50 wetenschap pers en wordt sinds 1980 voor gezeten door Hylke Tromp, hoogleraar internationale veilig heidsvraagstukken aan de Rijks universiteit Groningen. Pugwash? Pugwat? Pugwaar? Toen het Nobel-comité gisteren in Oslo bekendmaakte dat de Nobelprijs voor de Vrede naar Joseph Rotblat en zijn Pugwash- conferenties gaat, luidde de algemene reactie: Puguiat? De vraag zou beter kunnen luiden: Pugwaar?. Pugwash is een vis serdorpje met 775 inwoners in westelijk Nova Scotia in Cana da. De naam Pugwash is een Indiaans woord, dat 'ondiepe wa teren' betekent. De bevolking van Pugwash is verheugd dat het dorp in verband wordt gebracht met de prestigieuze prijs. „Dit is het mooiste wat ons ooit is overkomen", zei gemeenteraads lid Harold Patterson. Tot nog toe ontleende het gehucht zijn lokale trots voornamelijk aan zijn zes kerken en aan 'het warm ste zeewater van Nova Scotia'. FOTO EPA VIKTOR DRACHEV De Bosnische Serviërs dreigen het vredesproces te verlaten als de Verenigde Naties niet on middellijk waarnemers naar het noordwesten van Bosnië sturen. De waarnemers zouden daar met hun eigen ogen de schen dingen van het bestand door de Kroaten en het Bosnische rege ringsleger kunnen constateren, zo heeft het persbureau SRNA van de Bosnische Serviërs ge meld. De Bosnische Serviërs hebben deze eis neergelegd bij generaal Smith, commandant van de VN-vredesmacht. „Als niet op onze eis wordt ingegaan, zal za terdag op een bijeenkomst van het Bosnisch-Servische parle ment het besluit vallen het vre desproces te verlaten" aldus vice-president Koljevic. Overigens hebben de VN zelfs aan alle strijdende partijen toe gang gevraagd tot het strijdge bied. In het noordwesten van Bosnië wordt in en bij verschei dene steden fel gevochten. Vooral de situatie bij Sanksi Most baart de VN zorgen. Hoe de Bosniërs en Kroaten over de komst van de waarnemers den ken is nog niet bekend. De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, zei gister avond in Preijdor de gebieden in het noordwesten van Bosnië die verloren zijn gegaan, te zul len hervoeren. Kort voordat het bestand woensdag om midder nacht inging veroverde het Bosnische regeringsleger Sanski Most op de Serviërs. „We kun nen Sanksi Most bevrijden en Preijdor verdedigen", zei Karad- cairo rtr-afp De Libische leider Gaddafi komt terug op zijn besluit om 30.000 Palestijnse gastarbeiders uit te zetten. De Egyptische minister Moussa (buitenlandse zaken) zei gisteren dat de Palestijnen voorlopig in Libië kunnen blij ven. Honderden Palestijnen die zijn gestrand aan de grens met Egypte en in kampen wonen, kunnen volgens Moussa naar Libië terugkeren of doorreizen naar de autonome Palestijnse gebieden in Palestina. Gaddafi kondigde in augustus aan dat honderdduizenden bui tenlandse werknemers, waaron der veel Palestijnen, het land moesten verlaten. Gaddafi zou met de uitwijzing zijn ontstem ming kenbaar willen maken over het vredesakkoord tussen de PLO en Israël. dal SSL frans van den houdt erg geliefd zijn bij de toeristen. Dus trekken steeds meer Samburu en Maasai naar het strand, waar het vele zand nog slechts de enige overeenkomst met thuis is. Veel tijd voor heimwee is er echter niet, want oudere Europese dames staan steeds vaker klaar om de jonge, vaak ongeschoolde Kenyanen onmiddellijk in de armen te slui ten en als vriend of zelfs echtgenoot aan zich te binden. Vanwege hun flexibiliteit hebben de jongens lokaal de bijnaam 'plas tic boys' verworven. Daniel en Paul Lekimenju zijn twee Sam buru morans die het thuis op een gegeven moment wel gezien hadden. Door aanhou dende droogte verloor hun vader al zijn koeien en de twee jongens besloten dat er voor hen in Noord-Kenya geen toekomst lag. Ze verlieten de lagere school en gingen naar Mombasa, waar ze als zogenaaamde strand morans aan de slag gingen. Ze ver kochten speren aan toeristen en maakten deel uit van een culturele groep die de rijke badgasten vermaakte met traditionele dan sen en muziek. Totdat in 1993 de Britse Cheryl Mason (35) op het strand verscheen. Zij werd op slag verliefd op de 25-jarige Daniel, vloog even terug naar huis om haar huwelijk met man Mike te ontbinden en kwam weer naar Kenya om haar nieuwe vlam op te halen en als derde echtgenoot mee terug naar Enge land te nemen. De Britse roddelpers luste wel pap van deze escapades, ook al omdat de Britse autoriteiten uiteindelijk weigerden de Kenyaan een verblijfsvergunning te ge ven. Gevolg is dat het tweetal weer in Kenya is teruggekeerd, waar Daniels vadfr al een stuk woestijngrond heeft aangewezen voor het koppel om zich te vestigen. „Waar de meeste vrouwen echter ge makshalve aan voorbij gaan, is het enorme verschil tussen hun cultuur en de traditio nele levenswijze van de Samburu", meent een overheidsdienaar. Hij verhaalt van een Samburu die na een blanke vrouw ge trouwd te hebben al snel met een zoge naamde co-wife (een tweede vrouw) kwam aanzetten. Bovendien kwamen al hun be zittingen, ook die ze samen hadden verwor ven, op zijn naam te staan. De eerste, blan ke wouw wil nu van de Samburu af. NAVO-baas zes uren verhoord door Belgische Kamercommissie Tijdens een bijna zes uur du rend verhoor door een speciale commissie van het Belgische parlement heeft Navo-secreta- ris-generaal Willy Claes gisteren opnieuw zijn onschuld betuigd in de Agusta-smeergeldaffaire 'op mijn eer van minister van staat'. De Kamercommissie, die eer der op de dag oud-minister Guy Coëme van defensie verhoorde, bleef daarna achter gesloten deuren bijeen om te beraadsla gen over de waag of Claes en Coëme moeten worden ver volgd door het Hof van Cassa tie. De uitslag van dat beraad was bij het aflsuiten van deze editie nog niet bekend. Over het advies moet vervolgens het vol tallige parlement zich buigen. Dat zal mogelijk aanstaande donderdag gebeuren. Bij het verlaten van het parle mentsgebouw, geflankeerd door twee advocaten en enkele lijf wachten, zei Willy Claes gister avond „blij te zijn eindelijk dë mogelijkheid te hebben gehad om mij in een serene sfeer te kunnen verdedigen en alle aan- wijzigingen te kunnen weerleg gen. Ik bevestig zonder enige nuance mijn totale onschuld in de twee dossiers Agusta en Das sault". Zowel bij de aankoop Italiaanse Agusta-helikop ters als van Franse Dassault-ap- paratuur door het Belgische le ger is smeergeld over de tafel gegaan. Claes herhaalde dat hij bereid is met al diegenen te worden geconfronteerd, die voor hem belastende verklaringen hebben afgelegd. Over de inhoud van het verhoor wilde hij niets kwijt. Ook Guy Coëme pleitte on schuldig tijdens zijn verhoor, dat ongeveer vier uur in beslag nam. „Ik ben nooit betrokken geweest bij valsheid in geschrif te of bij het gebruik van valse „Het stukken", aldus Coëm woord corruptie doet i gen." Procureur-generaal Jacques Valu gelooft dat zowel Claes als Coëme moeten worden gezien als daders, mededaders of me deplichtigen in de omkoopaffai res. Het wordt Claes onder meer kwalijk genomen dat hij een grote 'welwillendheid' ten aan zien van Agusta aan de dag heeft gelegd. Hij heeft, aldus Ve- lu, meerdere malen topmannen van Agusta ontvangen. 1 VERDIEN GELD!! L iI =M-~l J =L i *'4^1 f=?^rwrT=1\rA Waarom een oud model caravan of vouwwagen uit de verhuur Heerhugowaard Jpïïll Ir kopen, terwijl u voor bijna dezelfde prijs een nieuw model 1996 pascabtraat ie irvdiorr Zandhor«i Hobby - Dethleff caravan of Andró Jamett vouwwaaen kunt kooen, t,j o72-5710om Hobby - Dethleff caravan of Andró Jamett vot op levering voorjaar, tegen Theo Stet aktieprljzen. Tevens 1001 artikelen in onze kampeersupermarkt tegen NL scherpste prijzen. Nu opruiming showmoddellen cp~ -- - - g Alphen a/d Rijn Slockterweg 78 Tal 0172-493844/45

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5