Referendum verhult Iraakse crisis niet Nationale Teleloterij als wapen in de strijd tegen kinderarbeid Feiten &Meningen K.I.D-kinderen 'Ondertitels mogen kijker niet opvallen' ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 Je zal toch een K.I.D.-kind zijn! Vanaf het moment dat je hoort dat je verwekt bent via kunstmatige inseminatie door een anonie me donor, wil je maar één ding: weten hoe die geheimzinnige donor eruit ziet. Zo bleek overduidelijk uit het programma Rondom Tien dat dinsdagavond jongstle den werd uitgezonden. Alle aanwezige K.I.D-kinderen bleken te snakken naar, op zijn minst, een fotootje van hun natuurlijke vader. En hoe aangrijpend was het verhaal van dat knappe, vierentwintigjarige meisje dat tijdens een ruzie van haar ouders op eens hoorde dat haar vader niet haar echte vader was, maar dat zij door donorzaad was verwekt. Aan het einde van het programma zei zij dat ze het programma zou uitlopen en het eerste vliegtuig naar Australië zou nemen als ze wist dat daar haar natuurlijke vader te vinden was. Ouders die geen kinderen kunnen krijgen omdat de man onvruchtbaar is, kunnen in volle dige vrijheid kiezen voor kunstmatige inseminatie met do norzaad om aan hun dringende kin derwens tegemoet te komen. Je bent er ook helemaal vrij in om ervoor te kiezen spermadonor te zijn. Je anonimiteit kan, als je dat wil, volledig gewaar borgd worden. Maar wie hebben er totaal geen keuze? De K.I.D-kinderen zelf. Zij wor den rücksichtslos voor het blok gezet, zij hebben maar te aanvaarden dat ze een K.I.D-kind zijn, of ze dat nu willen of niet. En het opmerkelijke van die Rondom Tien uitzending was wel dat overduidelijk bleek dat geen enkel kind een K.I.D-kind wil zijn. Zou het bij ouders met een dringende kinderwens en gynaecologen na deze uit zending nu eindelijk eens doordringen hoe door en door verfoeilijk hun handelswijze is! Als er nu toch één fundamenteel recht is, is het wel het recht om te weten wie je na tuurlijke vader is. In Zweden is dan ook al lang een wet aangenomen die dat recht ga randeert. Ja, maar zeggen onze gynaecolo gen, als zo'n wet ook in Nederland wordt aangenomen, lopen de donoren weg. Alsof dat een bezwaar is. Alsof het erg zou zijn dat er geen K.I.D-kinderen meer zouden komen. Je zou toch alles op alles willen zet ten om kinderen zo'n lot te besparen! Als ooit de uitdrukking kind van de rekening van toepassing is, dan wel in dit geval. Ik herinner me nog goed dat eind jaren zestig een vriend van mij, gynaecoloog in opleiding, mij smeekte of ik spermadonor wilde zijn. Ze waren toen namelijk nog moeilijk te vinden. Ik werd toen wild van woede en schreeuwde tegen hem: aan zulke schandelijke, misdadige praktijken wens ik onder geen enkele voorwaarde mee te wer ken. Het was toen gedaan met de vriend schap. Jarenlang heb ik me dan ook een beetje geschaamd dat ik zo heftig tegen hem uitviel, maar afgelopen dinsdagavond, na die Rondom Tien-uitzending, bleek die schaamte volledig te zijn verdwenen. TOM JANSSEN Ruim zeven miljoen Irakezen zullen morgen in een referendum hun steun uitspreken voor de derde presidentstermijn van Saddam Hussein. Niemand in Irak of daarbuiten twijfelt aan de uitslag. De vraag is slechts op welke wijze de autori teiten de uitkomst zullen manipuleren. Het schijngehalte aan democratie waarmee het Iraakse terreurbewind deze ver kiezing omgeeft, veronderstelt immers dat er ook tegenstemmers zullen zijn. brief thuis gekregen waarin ze persoonlijk worden opgeroepen te gaan stemmen. Met deze brief en het tonen van een identificatie krijgen ze morgen bij één van de 1.662 stem lokalen een stembiljet, waarop ze kunnen kie zen tussen 'ja' of'nee'. Kranten, radio en TV hebben de hele week opgeroepen tot het deelnemen aan de ver kiezing. Maar volgens de officiële propagan da is er geen enkele dwang om de gang naar de stembus te maken. Op straat waar de angst voor het regi me van Saddam voel baar is, antwoordt ie dereen dat ze gaan stemmen. „We worden gedwongen om te stemmen", fluistert een man. „De lokale t dat het regime tijdens dit refe rendum het voedsel- wapen zal inzetten om mensen tot stemmen te dwingen. Niet stem men betekent dat ze hun staatsrantsoen niet krijgen. Buiten landse diplomaten in de Iraakse hoofdstad bevestigen dat. Voor honderdduizenden zwaar ondervoede Hoewel er druk wordt Irakezen is dit rantsoen letterlijk van levensbe lang. Maar ook mensen die minder afhankelijk zijn van staatsrantsoenen, zullen morgen gaan, gedreven door angst voor de terreur die uitgaat van Saddams veiligheidsapparaat. Het referendum is de eerste verkiezing sinds 1988, toen het Iraakse volk na afloop van de oorlog met Iran een parlement moest kiezen. Ook die stemming had indertijd geen enkele betekenis, omdat het Iraakse parlement geen enkele invloed heeft. De werkelijke macht ligt bij Saddam en zijn revolutio naire commandoraad. Het besluit tot het houden van een referendum komt op een moment dat het totalitaire regime haar ernstigste crisis doormaakt in vijfjaar. Nadat Sad dam de Koerdische en shi'itische volksopstanden van maart 1991 had neergeslagen, kreeg zijn veilig heidsapparaat weer redelijk greep op het land, zij het dat het noorden in handen van de Koerden bleef. )NINGE ,[u d et ve worden neergesla nses f gen omdat voldoeni 19 eco legeronderdelen loy ipakk bleven aart het regin lining De bevolking, die in h 1991 na afloop oorlog om Koeweitt M meerdere plaatsen ii Irak in opstand kwaï rw j maakt nu een totaalu demoraliseerde indi 0L In Saddam City, een me volkswijk met vq t tQt* namelijk shi'itische moslims afkomstig zuidelijk Irak, kans een gesprek te voeren met een inwi ner zonder dat daar een ambtenaar ministerie van infor matie bij aanwezig De man bevestigt d; de moraal van de be volking erg laag is. Hij zegt: „De shi'itei hier worden zwaar o derdrukt, ze haten h- regime, maar de hoia "e ger maakt ze klein."1 ^e( Saddam City kent ee ic*8ei lange traditie van ve vj"?11 zet, en na afloop vailtltie oorlog om Koeweit ken er onlusten parallel liepen a shi'itische opstand het zuiden land. Is er nu sprakelrend t georganiseerd v|xele zet? „Nee. Er zijn te veel groepen, niet georganiseerd."(jgt D De controle op dezemitk ijk is groot, verkla; En dat blijl a tien minuten dui helper van v i bed aller jarig delej gespeculeerd over de val van Saddam Hussein blijven deze scholieren hem al dan niet gedwongen steunen. lichtingendienst opi wil weten sprek over gaat. i, die een got De diepe economische crisis die Irak nu ondergaat als gevolg van het VN-embargo, heeft de macht van Saddam echter flink ondergraven. De afgelopen ja ren kwamen steeds opnieuw berichten naar buiten die er op wijzen dat de controle van Saddam af neemt en dat het verzet tegen zijn repressie groeit. Vorig jaar kwam het tot voedselrellen in de steden Mosul en Nasiriyah. En alleen al in Bagdad zijn de afgelopen twee jaar tientallen bomexplosies geteld, waarbij onder meer het Ba'ath-partijgebouw en complexen van de politie en de veiligheidsdienst werden getroffen. Er werden enkele vergeefse couppogingen gedaan, de laatste nog dit voorjaar. Reden voor Saddam om zuivering op zuivering te laten voltrekken in het vei ligheidsapparaat. De grootste schoonmaak betrof de executie van 152 officieren die betrokken zouden zijn geweest bij een couppoging in 1993. De grootste klap die Saddam opliep, was deze zomer de vlucht van zijn twee schoonzoons, Hussein Kamal Hassan en Saddam Kamel al-Majid, respec tievelijk de minister van bewapening en het hoofd van de lijfwacht van de Iraakse dictator. Later week ook het hoofd van de Iraakse veiligheidsdienst, Ibra him Takriti uit naar het buitenland. Sindsdien wordt harder dan ooit gespeculeerd over de val van Saddam Hussein. De president laat zich publiekelijk vrijwel niet meer zien. De laatste keer dat hij zich vertoonde, maakte hij volgens een diplo maat in Bagdad 'een nerveuze en ongezonde in druk'. Veiligheidsmaatregelen waren tot in het extre- Insiders gaan er echter van uit dat alleen een geco ördineerde actie van meerdere legeronderdelen suc cesvol kan zijn. Couppogingen die al of niet werden aangestuurd door de Iraakse oppositie in het buiten land, kwamen tot nu toe in geen enkel geval voort uit de militaire machtscentra zelf. Ze konden derhal- opleiding heeft genrr ten, toont zich erg pessimistisch over de toekomst van Irak. Daar is ook alle reden toe. Het Ba'ath-r< me waarin Saddam sinds 1969 een sleutelrol ven sinds 1980 als leider heeft het Iraakse volk etj^ verbijsterende reeks offers laten brengen. Ler Golven van terreur en oorlogen tegen Iran en Koe tot weit hebben het leven gekost van naar schatting ^wc0| half miljoen mensen, honderdduizenden werden rstjj, verminkt op het slagveld of door martelingen. DeLg^ gantische olie-inkomsten ten spijt, zit het land ecl ge nomisch volledig aan de grond. Alleen het verdwiLgt£ nen van Saddam en zijn machtsstructuur biedt 1° „e hoop, maar velen in Irak en daarbuiten houden eiL(fn rekening mee dat er bij omverwerping van SaddaL Dri dictatuur opnieuw veel bloed zal vloeien. gj- BAGDAD MAURICE WILBRINK De televisiekijker, bioscoopbezoeker of vi deo-freak vindt de witte regeltjes in de ei gen taal die onderin het beeld voorbijko men niet meer dan vanzelfsprekend. Hij zal dan ook vreemd opkijken als de ondertite ling bij de favoriete buitenlandse film of soap ineens ontbreekt. Het is niet uitgesloten dat de televisiekijker het binnen afzienbare tijd zonder Neder landse tekst onder zijn favoriete buiten landse programma's moet stellen. Bij de twee grootste aanbieders van vertaaldien sten voor televisieprogramma's, Available en Subtitling International, heeft de helft van de ondertitelaars het werk sinds vorige week neergelegd omdat ze betere arbeids voorwaarden eisen. Johan Hos, voorzitter van de Vereniging van Vertalers voor Film en Televisie (WFT), denkt dat de omroepen en stations nog voor ongeveer een week on dertitelde programma's in voorraad heb ben. „Maar de stations zullen series en films nooit zonder ondertitels op het scherm brengen. Dan zullen ze bijvoorbeeld The Bold and the Beautiful liever een tijdje niet uitzenden." Actualiteitenprogramma's zul len geen hinder ondervinden van de sta king. Die laten hun buitenlandse beelden ondertitelen door het NOB. Hos vertaalt al veertien jaar. Hij werkt vanuit huis, waar de zolderkamer dienst doet als werkkamer. Daar staat de benodig de apparatuur opgesteld: twee TV's, een vi deorecorder, twee PC's, een cassetterecor der en een kastje dat de ondertitels vanuit de computer onder de juiste TV-beelden plaatst. Hos vertaalt per jaar zo'n twaalf bioscoopfilms, vijftien videofilms en 35 films voor Filmnet. Met een bioscoopfilm is hij ongeveer vijf dagen bezig, maar ook een Britse film uit 1934 voor Filmnet vergt veel tijd. „Vroeger praatten ze veel sneller dan nu. Bovendien krijg je bij deze films de Engelse teksten niet op papier bijgeleverd, zoals bij bioscoop films. Je moet soms een paar keer terug spoelen om duidelijk te horen wat ze zeg gen." Het belangrijkst is volgens Hos dat de on dertiteling niet mag afleiden. „Je moet dus zorgen dat de tekst verdwijnt als het beeld wisselt. Je moet rekening houden met de lengte van de scènes en met de hoeveelheid tekst die mensen in een paar seconden kunnen lezen. De helft van de gesproken woorden wordt niet vertaald, maar de kij moet de film nog wel kunnen volgen. Sto woordjes vertalen we bijvoorbeeld niet." Hos werkt zelf niet meer voor Available Subtitling International. „Zebeschuldige de vertalers ervan meer ondertitels te ma ken dan eigenlijk nodig is, om meer te ve dienen. Die bedrijven zijn nogal paranoï- de." De meeste Nederlandstalige zenders latei X hun programma's volgens Hos bij AVailal lsicj? en Subtitling International ondertitelen. „Het aantal Nederlandstalige kanalen i; afgelopen vijfjaar explosief gegroeid. De vertalers zijn niet aan te slepen, maar krij [u gen slecht betaald. "De vertalers verdiene 1,25 gulden per regel, maar eisen een kwartje meer. Hos: „Een ondertitelaar vei 1 dient niet meer dan een secretaresse. Bo vendien werken de meeste op freelance-b sis en zijn dus zelf verantwoordelijk v belastingafdracht, verzekeringspremies ei de aanschaf van apparatuur." De voetbal waarmee eredivisieclubs elke zondag spelen, wordt gemaakt in India of Pakistan. Met de hand. Door kinderen van vijf, zes jaar. Onder onmenselijke omstan digheden. Voor miljoenen kinderen in die landen bestaat het leven uit werken, werken en nog eens werken. De eerste bal maken ze 's morgens vroeg als hel nog donker is. De laatste als het weer donker is. Tussen door slaperize een paar uurtjes. Spelen? School? Ze weten niet wat dat is. Vijf organisaties vragen de komende maan den in een internationale actie aandacht voor de uitbuiting van kinderen. In Neder land werken zij samen met de omroep Ve ronica. Die zend^'anaf vandaag veertien weken lang het programma Elk Kind Telt uit. Kijkers kunnen meedoen aan een Na tionale Teleloterij die is gekoppeld aan de nieuwe telefoonnummers. De opbrengst komt ten goede aan kinderen die het slachtoffer zijn van uitbuiting of werken on der erbarmelijke omstandigheden. Elk kind Telt wil zoveel mogelijk geld inzamelen voor de financiering van hulpprojecten. Die hulp kan variëren van voorlichting aan ondernemers over het onrecht dat zij kin deren aandoen tot voedselhulp voor wees kinderen, juridische bijstand aan straatkin deren en medische zorg aan uitgebuite kin deren. Ook willen de organisaties onder wijsprojecten opzetten. De in Amsterdam gevestigde organisatie ChildRight Worldwide heeft het initiatief voor de actie genomen. Het Liliane Fonds, Defence for Childeren International, Save the Children Nederland en Wereldkinderen doen eveneens mee. Kinderarbeid komt overal ter wereld voor. Volgens schattingen van de Internationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties worden meer dan tweehonderd miljoen kinderen onder de veertien jaar uitgebuit. Ook in Europese landen als Turkije, Por tugal eri zelfs in Nederland. De meest schrijnende toestanden doen zich echter in ontwikkelingslanden voor. In Brazilië wer ken ongeveer vijf miljoen kinderen op sui kerrietplantages en in schoenen- en kle dingfabrieken. In Thailand worden kindé ren gedwongen tot prostitutie. Op de Fili- pijnen zijn kinderen bananenplukker of vuilnisman. Kinderen horen op school, zegt Sylvia van Dijk, directeur van Save The Children Mexi co. Maar door de economische crisis verla ten steeds meer kinderen in dat land juist het klaslokaal, Velen kunnen gemakkelijker wat geld verdienen dan volwassenen. Regeringen geven volgens Van Dijk geen prioriteit aan de belangen van kinderen. Vaak hebben ontwikkelingslanden daarvoor ook geen geld. Een samenleving kan vol gens Van Dijk een probleem als kinderar beid alleen doeltreffend aanpakken als zij aan het voorkomen ervan werkt en de be volking er zelf ook het belang van inziet. Vandaar dat zij met de opbrengst van Elk Kind Telt aan de basis wil beginnen. Klein schalige projecten in arme dorpen of slop penwijken in grote steden. De 48-jarige Pakistaanse journalist Ehsan Ullah Khan heeft zijn leven in dienst gesteld van de strijd tegen de 'slavenarbeid'. In 1988 richtte hij een organisatie op, die voor al ageert tegen het systeem van horigenar- beid. Volgens dat systeem moet een arbei der zijn leven lang door middel van arbeid zijn schuld of die van zijn familie aan de werkgever afbetalen. Vier jaar later begon Khan met anderen een campagne tegen de uitbuiting van kinderen in de tapijtindustrie. Voor de Pakistaanse overheid was dat reden genoeg hem van staatsverraad te beschuldigen. In Pakistan staat daarop de doodstraf. Khan week daar om uit naar Europa. Minder gelukkig was de 12-jarige tapijtwever Iqbal. Die werd in april vermoord toen hij de mensonterende exploitatie van kinderen in deze bedrijfstak aan de kaak stelde. „Strijd tegen slavernij door onderwijs", luidt het parool van IGran. Onderwijs voor kinderen zou in zijn land verplicht moeten zijn, meent hij. Rijke landen die ontwikke lingshulp aan Pakistan geven, zouden het bewind in Islamabad daaraan moeten her- Khan wijst op een ander gevolg van de grootschalige kinderarbeid in zijn land. „Door de kinderarbeid is de werkloosheid onder volwassenen erg groot. Werkgevers geven de voorkeur aan kinderen. Die zijn goedkoper en gemakkelijker uit te buiten." Kleuters vervaardigen voetballen v Europese topclubs dag in dag uit spelen. Voor een gulden per dag. Khan en de vijf organisaties willen dat ook in Europa aan de orde stellen. Zij overleggen met Neder landse topclubs, met de KNVB e importeurs van de ballen. Die zouden een steentje kunnen bijdragen aan betere wei omstandigheden van de kinderen. Zij zou den scholingsprojecten kunnen steunen. Khan voelt zelfs wel wat voor een boycot van de in Pakistan vervaardigde bal. De N derlandse kinderrechter J. Doek, waarne- mend voorzitter van ChildRight, denkt dat iets anders over. „Als er geen bal meer C wordt verkocht, is het helemaal pure ellen r die kinderen.'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2