ZATE RDAGS BI JVOEGSE L Gezocht: de bazen van jde 'cowboys' Verwarring, kromme tenen en onbegrip 191 ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 De Haarlemse officier van justitie Van der Veen was met een bokswedstrijd bezig. Hij dacht de georganiseerde misdaad knock-out te kunnen slaan. Nu dat geheel is mislukt, wilde hoofdofficier De Beaufort met een voetbalwedstrijd de verstoorde onderlinge verhoudingen verbeteren. Binnen het speelveld in opsporingsland overheerst het beeld van wantrouwen, plichtsverzuim en gebrek aan verantwoordelijkheidszin. Wie had toezicht moeten houden op goedwillende, overijverige dienstkloppers, die in hun enthousiasme de grenzen overschreden De officier van justitie of de korpschef? Of misschien zelfs de korpsbeheerder? Die vragen dienen zich de komende weken weken in volle omvang aan bij parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden. Van Traa jaagt op duidelijkheid Politie-activiteiten, die met crimi nele gelden worden gefinancierd. Informanten die miljoenen ver dienen. Onduidelijke administraties. Officie ren van justitie die niet alles weten. En bazen die helemaal nergens van op de hoogte zijn. De verhoren bij de commissie-Van Traa baarden deze week met recht opzien. Sleutel woord: verantwoordelijkheid. En dat allemaal omdat het IRT het 'Ei van Columbus' dacht gevonden te hebben. Met Interregionaal Rechercheteam Noord-Hol land/Utrecht probeerde in de jaren '91-'93 met een nieuwe werkwijze een grote Neder landse drugbende op te rollen. Daarbij moest een infiltrant (een burger) in de Delta-groep zien op te klimmen. Op die manier hoopte men uiteindelijk de grote jongens te pakken. De methode* komt uit de schoot van de Haarlemse Criminele Inlichtingendienst (CID), waar Klaas Langendoen de scepter zwaaide. Langendoen en de zijnen staan in middels als 'cowboys' te boek, maar de grote vraag sinds deze week is wie de cowboys in toom had moeten houden. Het grote 'Zwar- te-Pieten' is daarover in alle hevigheid losge barsten. Zelfs mensen die de methode in principe een goede vinden, toonden zich deze week verrast over wat er in de Delta-zaak gebeur de. Nee, als men had geweten dat zaken als loodsen en auto's met crimineel geld werden betaald, was ook menig voorstander van de methodiek in dit geval van zijn geloof geval len. Ook de Haarlemse IRT-officier Van der Veen, die enige tijd de teugels in handen had, wist niets van de manier waarop de financiën waren geregeld. De Amsterdamse hoofdoffi cier Vrakking twijfelde zelfs aan de intenties van de Haarlemse CID'ers. Maar ook als er van uit wordt gegaan dat de bedoelingen zuiver waren, dan werd deze week pijnlijk duidelijk dat het heeft ontbro ken aan duidelijke regels èn een strakke regie van het openbaar ministerie. We spreken over grensverleggend opsporen, maar het OM behandelde alles als een simpele routi nezaak. De gezagsstructuur was verbrokkeld, niemand bemoeide zich met een ander, dui delijke regels waren er niet. In de lijn van chef tot uitvoerder wist men van elkaar niet wat er gebeurde. Onderling, De Haarlemse hoofdofficier De Beaufort arriveert bij de parlementaire enquêtecommissie. FOTO CPD CEES ZORN op hetzelfde niveau, was er geen communi catie. Iedereen werkte voor zichzelf, verant woordelijkheid was een onbekende term. Om maar niet te spreken over het geringe overleg tussen OM'ers uit verschillende arrondisse menten. Zo leverden de verhoren voor pro cureur-generaal Van Randwijck regelrecht nieuws op. Hij wist niets van onderlinge te genstellingen, omdat niemand hem daarover iets had gezegd! Onthutsend In de verhoren wordt, het kan ook moeilijk anders, regelmatig verwezen naar het rapport van de commissie-Wierenga die begin vorig jaar de IRT-affaire onderzocht. In een bijlage bij dit rapport zitten de letterlijke teksten van de verhoren met de direct betrokkenen. Die leveren een onthutsend beeld op van de on derlinge verhoudingen tussen degenen die geacht werden samen de grote misdaad te bestrijden. 'Dat niet meer', moeten alle functionaris sen hebben gedacht. Al dan niet door toedoen van een door het ministerie verzorg de mediatraining ontstaat inmiddels een wel erg positief beeld van de onderlinge verhou dingen. De Utrechtse commissaris Wiarda betuigt openlijk spijt van corruptie-beschul digingen richting Amsterdamse politie. En de Haarlemse hoofdofficier De Beaufort noemt de relatie met zijn Amsterdamse collega Vrakking 'optimaal'. Maar als de commissie iets doorvraagt, ko men snel de spanningen opnieuw boven. De Beaufort bevestigde deze week dat er in de lagere regionen 'nog wel iets van kinnesinne' is. Een understatement: wie zijn oor op de werkvloer te luisteren legt, ontdekt al snel dat het daar nog steeds borrelt en bruist. Het is al lang niet meer Amsterdam tegen de rest. Centrale vraag is nu of je voor of tegen de 'IRT-methodiek' bent. Deze week bleek dat daarover onder Haarlemse officieren van jus titie fors tegenstrijdige opvattingen bestaan. Van Traa en de zijnen zien dat natuurlijk ook. Welhaast vaderlijk informeert de voor zitter regelmatig hoe het in de onderlinge re laties verder moet. Het werk van Van Traa zal ongetwijfeld resulteren in duidelijker regels met betrekking tot opsporingsmethodieken. Maar ook dan staat of valt het succes in de strijd tegen de misdaad met goede samen werking tussen politie- en justitiemensen. De Beaufort had al een 'padvinderachtige' poging gedaan tot het verbeteren van de rela ties. „Ik dacht aan een voetbalwedstrijd of zo. Dan konden ze elkaar eens lekker tegen de schenen schoppen." Maar de hoofdofficier kreeg al snel te verstaan dat dit niet zo'n goed idee was. „Het zal zijn tijd nodig hebben." Verantwoordelijkheden Na de officieren van justitie is het de komen de weken de beurt aan andere betrokkenen, zoals korpschefs. De Haarlemse politiebaas Straver is maandag aan de beurt, en ook zijn Amsterdamse collega Nordholt volgt. Daar naast is er nog een categorie die belangstel ling verdient: de. baas van de korpschef, de korpsbeheerder. Sinds de invoering van de regionale politie fungeren burgemeesters van grote gemeen ten als korpsbeheerder. Daarvoor hadden veel gemeenten hun eigen korps, met de ei gen burgemeester als beheerder. De 'super burgemeester' deed zijn intrede. In Haarlem was dat in de IRT-tijd mevrouw Schmitz, in middels staatssecretaris van justitie. Vraag is nu of het vangen van met name de grote boeven louter een taak van het OM is, of dat hier ook voor de korpsbeheerder een rol is weggelegd. In hoeverre is Haarlems burgemeester Pop, de opvolger van Schmitz, verantwoordelijk voor het werk van de 'cow boys' van regionale Criminele Inlichtingen dienst? De wetgeving is splinternieuw, de Politie wet dateert immers van 1993, maar ook hier is van volstrekte duidelijkheid geen sprake. Wel helder is het uitgangspunt. In strafzaken ligt het gezag bij de officier van justitie en het beheer bij de burgemeester. De officier be paalt welk misdrijf wordt onderzocht en wel ke methoden daarbij mogen worden ge bruikt. De korpsbeheerder is, zoals de naam al zegt, verantwoordelijk voor het beheer: de veiligheid van de mensen, het personeelsbe leid, het onderdak. Een vergelijking met de gezondheidszorg ligt voor de hand. De 'beheerder' van een zie kenhuis zorgt voor goed geoutilleerde ka mers, operatiegelegenheid en het daarbij be horende personeel, maar de persoon met het gezag verricht de medische handelingen. Toch duiken al snel duistere grensgebieden op: wat als er iets mis blijkt met de narcose- vloeistof? Het beheer en het gezag over opsporings methoden overlappen elkaar nogal eens. De theorie is dan ook te verdedigen dat de korpsbeheerder ook bij 'geheime' CID-opera- ties medeverantwoordelijk is. Dat betekent vervolgens dat de betrokken burgemeester zich, in het geval er bij zo'n operatie iets mis gaat, niet kan verschuilen achter bijvoorbeeld een officier van justitie, een hoofdofficier, een procureur-generaal of in het uiterste ge val de minister van justitie. Het betekent ook dat de positie van de burgemeester in het geding is. Alleen daarom al beloven de verhoren bij de parlementaire commissie opsporingsmethoden ook de ko mende weken interessant te worden. Duidelijk Menig verantwoordelijke ziet de uitkomsten van het onderzoek met angst en beven tege moet. Dat er in de sfeer van de organisatie veel moet veranderen, is het OM al duidelijk. De nieuwe procureur-generaal Docters van Leeuwen heeft de opdracht de hele boel op te schudden en is met niet aflatende ijver aan deze klus begonnen. Onduidelijk is nog of er een 'grote zuive ring' onder personen zal komen. Het meest verstrekkende scenario dat in Den Haag cir culeert houdt in dat minister Sorgdrager haar biezen zal moeten pakken. Zij heeft gesteld als procureur-generaal niet op de hoogte te zijn geweest van een tweetal drugstranspor ten in haar ressort. Volgens sommigen moet zij het wèl geweten hebben. Is dit laatste hel geval, dan wacht de D66-minister een moei lijke tijd. Het verhaal gaat dat Docters van Leeuwen, eveneens D66 en de hoogste justitiebaas na de minister, de opdracht heeft de puinhoop zo af te wikkelen dat de minister geen schade oploopt. In dat Nederlandse Miami Vice-sce nario zou het CID Kennemerland, met de Haarlemse politiechef Straver, wel eens de dupe kunnen zijn. Het zijn zware tijden voor het Haarlemse politie korps. De jarenlang opgebouwde goede naam ligt te grabbel. In clubhuizen, op feestjes - waar ze ook komen - zijn Haarlemse agenten mikpunt van spot en kritiek. Verweren is lastig. Nukkig wordt spotgeesten te verstaan gegeven dat zij niet bij de criminele inlichtingendienst zitten, maar zich 'slechts' met verkeersongelukken, verkrachtingen en inbrekers bezighouden. Vraag hen niets over telefoontaps, jrontstores en peilbakens. Zij weten het niet! Er zijn er onder de agenten die voor bijeenkomsten buiten de deur vol schaamte hun badge met 'Regiopolitie Kenne merland' in de binnenzak stoppen. Het was 'een Haarlems weekje' bij de parle mentaire commissie Van Traa die de opsporings methoden van politie en justitie onder de loep neemt. Direct betrokkenen verschenen vermomd of op hun paasbest ten overstaan van hel volk en legden verantwoording af over de manier waarop zij de zware criminelen te lijf-gaan en gingen. De tenen kromden zich in de zwarte stappers van de Haarlemse dienders toen zij begin deze week op een van huis meegebrachte draagbare televisie hun (ex-)collega's Langendoen en Van Vondel ontwaarden. De voormalige chef van de criminele inlichtingendienst en zijn maatje maakten be paald geen ijzersterke indruk. Enerzijds is er ver bazing en verwondering. Had de korpsleiding ze niet beter voorbereid naar Den Haag kunnen stu ren? Hoe is het mogelijk dat dit tweetal in hun werk zoveel vrijheid kreeg? Moeten zij, 'gewone' agenten, niet voor iedere pen die wordt aange schaft in drievoud toestemming vragen, terwijl Langendoen met tonnen druggelden in een hei melijk verstopt kasboekje goochelde zonder dat zijn bazen er iets van wisten? Er zijn agenten die het allemaal nog nauwelijks snappen. Moeten zij, de mannen en vrouwen van de werkvloer, na noest speurwerk hennepplanta ges op zoldertjes en in tuinkassen niet iedere keer volledig omschoffelen, terwijl hun grote bazen containers met marihuana het land laten binnen loodsen? Vertwijfeld vragen dienders zich af waar om de korpsleiding zo onvoorwaardelijk het illus tere CID-koppel blijft steunen. Iedereen ziet toch dat het een niet te controleren rommeltje was...?! Toch is er ook de waardering voor korpschef Stra ver en de zijnen die keer op keer benadrukken dat zij geloven in de integriteit van hun mensen. Maandag moet hoofdcommissaris Straver zelf bij Van Traa opdraven. De statements van de korpschef zijn die dag voor zijn personeel op een groot beeldscherm in de kantine van het Haar lemse politiebureau aan de Koudenhorn te aan schouwen. Toch roept de commissie-Van Traa vooral min achting op binnen het Haarlemse korps. Slecht voorbereide parlementaire doctorandi en mees ters in de-rechten die de gewone agent proberen te vangen op hun taalgebruik van de straat. Wat denkt dat stelletje parlementariërs wel niet? Ze moeten zelf eens de straat op gaan. Verklaarde niet datzelfde parlement jaren geleden de oorlog aan de zware criminaliteit? Is dit hetzelfde parle ment dat nu zijn 'soldaten' die bij gebrek aan re gels en middelen zelf gevechtstactieken ontwik kelden, te kijk zet vanwege hun innovatieve werk wijze? Begrijpen ze niet dat het werken bij de CID, ter wijl er niet of nauwelijks regels zijn, soms inhoudt dat je met één been in de gevangenis staat? Hoe halen ze het in hun hoofd om bijna alles in het openbaar te behandelen? De criminelen waar hun collega's achter aan zitten en zaten, draaien hun hand niet om voor een liquidatie. Er wordt binnen het korps dan ook serieus ge vreesd voor het leven van hun collega's. Van Von del, de enthousiaste, keihard werkende voormali ge brigadier uit Schalkwijk en rechercheur die me nig boef het bureau binnensleepte en die nu een eigen detectivebureautje heeft, moet goed oppas sen. Hetzelfde geldt voor de innovatieve Langen doen, de voormalige hondengeleider en begelei der van jonge agenten in Kennemerland die mo menteel als projectleider werkzaam is bij het Kernteam Randstad Noord en Midden. Beide 'slimme' heren, die zo'n twee decennia geleden hun politiecarrière in Haarlem startten, hebben de criminele wereld in hun CID-tijd sinds medio jaren tachtig waarschijnlijk kapitalen door de neus geboord, hetgeen ze bepaald niet in dank wordt afgenomen. Dat die collega's, die soms met gevaar voor ei gen leven zware misdadigers probeerden te ont maskeren, nu als boeven in het beklaagdenbankje staan, ontgaat veel Haarlemse politiemensen. Om nog enigszins orde te scheppen in de brij van ver klaringen die voor de commissie worden afgelegd, licht het voorlichtingsapparaat van het regiokorps Kennemerland het personeel bijna dagelijks in via 'ParlemenTaal'. Met vertrouwelijk schrijven, een variant van het interne bedrijfsblad 'RegioTaal', vat nog eens de verhoren van de commissie sa men en geeft daar indien nodig de Haarlemse vi sie op. Opdat er geen misverstanden ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29