Geweldig skigebied in 'ltOSOCpkOTÏl Toerisme Madurodam krijgt 'n nieuw gezicht fERDAG 7 OKTOBER 1995 166 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Mont-Blanc massief. In Flaine komt wintersporter volledig aan zijn trekken t eerste gezicht maakt Flaine nu niet di- een vrolijke indruk. In Flaine Forêt, op 0 meter hoogte, staan links en rechts ivve betonnen appartementengebouwen, iderd meter lager in Flaine Forum weer rij hoge flats plus een trits lagere pandjes, accommodaties hebben allemaal hetzelfde rlijk: kaal, koel en zakelijk. Résidences wor de betonblokken genoemd en dan lijkt al heel wat meer. Verder in het dorpje: winkelcentra met supermarkt, veel tshops en maar liefst vier makelaarskan- n. aine is ruim twintig jaar geleden uit de id gestampt. Net als kunstmatige plaatsjes /al Thorens, Tignes, les Menuires en les werd het gekozen om de zonnige ligging, oede sneeuw en een reliëf dat geschikt is alle skiërs. Het ligt in de noordelijke Al- van het departement Haute Savoie. Het irgte wordt aan de noordzijde begrensd het Meer van Geneve en loopt aan de ant langs de grens met Zwitserland en Résidence de la Forêt is het - als wè er za- lagmiddag tegen drie uur aankomen - als in de vertrekhal van Schiphol. Ook de bar is vol. Overal stapels bagage. In de de mensen die nu aankomen; in de bar de isen die na een weekje wintersport straks met de bus vertrekken. De meesten van -laarfzitten er al uren. Vrouwen zijn in de weer nivo 'jengelende kinderen; mannen slapen. De ning "aal is Engels en dat ligt voor de hand, :t 80 procent van alle wintersporters komt ilbion. Duits wordt niet of nauwelijks ge il ook Nederlanders lijken Flaine te ont ijlen. e melden ons bij de mevrouw van de re de. Ze bekijkt de uitgeschreven voucher en moeten, net als bij de slager en de bakker, nummertje trekken. Het wordt 89 en nmer 43 is aan de beurt. Een klein uur ho- ook wij bij de in-de-hal-rondhangers. We gen een enveloppe met daarin een com- in het Frans gestelde inventarislijst van studio. We moeten straks alles goed na- i en controleren, zegt de juffrouw. En of maar even een waarborgsom van 2.000 c willen storten, zeshonderd gulden. Ken- is men door de in de studio's en appar- ïnten aangerichte schade wijs geworden, ivijf uur mogen we de sleutel komen ha- E I S B ERICH TEN Flaine is helemaal omgeven door skihellingen. len. Het smalle straatje voor de résidence staat inmiddels vol auto's. Iedereen loopt met kof fers, tassen en ski's. Nederlanders sjouwen dozen met etenswaren in de liften. Struiken boerenkool, zakken aardappelen, gesneden bruin brood en pakken koffie komen langs. Tegen zes uur is de rust weergekeerd. Ook alle automobielens staan dan op de parkeerplaat sen. Flaine is weer een week léfng autovrij. De onderkomens zijn functioneel maar klein. Een studio voor vier personen meet 22 tot 25 m2; een tweekamer appartementje voor zes personen 36 m2. De prijzen zijn helaas niet klein. Een studio (zuid) met 2-4 slaap plaatsen kost duizend gulden per week, in het hoogseizoen (half februari tot half maart) nog eens driehonderd meer. De. appartementsge bouwen stammen vrijwel allemaal uit 1969- 1972. We laten ons vertellen dat nog dit jaar zal worden begonnen met de renovatie van appartementen. Vooral jonge mensen en gezinnen met kin deren lijken overigens geen enkel probleem te hebben met de toch wat krappe leefruimte. FOTO'S ANNELEEN WAIBOER Begrijpelijk. Er staat wel wat tegenover; een geweldig familieskigebied waar iedereen uit de voeten kan. Flaine ligt hoog (1.600 meter) en is daardoor sneeuwzeker. Vanuit de appar tementen kun je de liften lopend of op de ski's binnen twee minuten bereiken. Het plaatsje ligt als het ware in een grote soepkom, waarbij de wanden de skipistes zijn, die vanaf een hoogte van 2.500 meter naar beneden komen. Midden in die kom ligt het skidorp. En daar kom je dus altijd weer uit. De liften zijn oud. Elders in de Alpen zouden ze een curiositeit zijn. Er zijn heel veel van die 'deksels aan een stangetje' téléskij. Panne- koek lussen je benen en... zzzwiep, met een enorme ruk word je in beweging gebracht. De eerste keer dat je zo'n ding lussen je benen stopt, ga je - omdat je niet verdacht bent op de ruk - gegarandeerd onderuit. Verder draait er een aantal oude stoeltjesliften télésiegedie je knarsend, schuddend en piepend - maar wel veilig - naar boven brengen. Er zijn twee kabineliften. De ene bij Flaine Forum (Télécabine de l'Aup de Véran) is - denk ik - een van de oudste in de Noord-Al pen. Hij ziet er uit als een paasei en is be stemd voor 4 personen. Maar daarvoor is-ie eigenlijk te klein. Het bakje scharrelt ramme lend langs de kabel halfweg naar Tête des Lin- dars. In de Flainer volksmond heeft het eitje de bijnaam Le Cliqueteur, de rammelaar, ge kregen. In Flaine Forêt is één moderne cabi ne: de Télephérique des Grandes heeft plaats voor 25 passagiers die in enkele minuten naar een plateau op 2.500 meter hoogte worden gebracht. Het uitzicht op de Mont Blanc is vanaf dit punt adembenemend. Het skigebied is zo groot en zo goed ver deeld over de hellingen dat het er nooit echt druk is. Logisch eigenlijk, want als alle bedden in Flaine worden beslapen, heb je het over maximaal negenduizend wintersporters. Wei nig als je dat vergelijkt met wintersportplaat sen als bijvoorbeeld Chamonix (56.000 bed den), Alpe d'Huez (32.000) Tignes/Val d'ISere (56.000). Voor ons was het skiën in Flaine een aange name verrassing. Zeker veertig verschillende, relatief lange afdalingen met een totale lengte van ruim 120 kilometer. In het algemeen zijn de pistes niet moeilijk en erg breed. Geen nood als het je niet lukt een bocht te halen. Je hebt ruimte zat om het nog een keer te probe ren. Dat wil echter niet zeggen dat alle afdalin gen een fluitje van een cent zijn. Ze hebben namen als Serpentine, Belzebub, Lucifer, Dia- ble, Faust. Sommige van die afdalingen zoals bijvoorbeeld de Faust is met zijn buckets best pittig. Om van de zwarte Diamant Noir maar niet te spreken. Je hóeft hem echter niet te ne men. Er is altijd een andere en gemakkelijker route als bijvoorbeeld de 6 kilometer lange blauwe Serpentine. INFO FLAINE Afstand Amsterdam-Flaine: 1.100 km. Hoogte: 1.400 tot 2.700 me ter. Aantal bedden 9.100. Liftinstallaties: 31 liften plus nog eens 40 in aansluitend skigebied. Pisten: Eigen skigebied 36 (120 km). Aansluitend gebied nog eens 80 (210 km). Moeilijkheidsgraad: Echt fa milie skigebied. Afdalingen vrijwel allemaal rood en blauw en slechts 3 zwarte pisten. Wachttijden: Niet of nauwe lijks. Langlaufmogelijkheden: Voor langlauf zijn er nauwelijks mo gelijkheden (7 km). Kinderopvang: In hotel Les Lindars. Prijspeil: Maaltijden redelijk. Ook afhaal-mogelijkheden bij pizzeria's en dergelijke. Drankjes duur (glas - 25cl - bier vijf gulden). Zesdaagse liftpas gehele gebied circa 270 gulden. Après-ski: 20 restaurants, tien cafés, een disco en een bio scoop. Verdere informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tele foon 020-62 03 14 1. Van mug tot olifant Dierenpark Amersfoort begint hét winterprogramma met een aantal activiteiten rond het thema 'Van mug tot olifant'. Het onderwerp is ontleend aan het gelijknamige kin derboek van Ingrid en Dieter Schu bert. In de 'Ark' van het dierenpark is bijvoorbeeld een expositie te zien, met onder andere reproduk- ties van de tekeningen uit het boek. Tot en met 12 november zijn er ie dere zondag speciale activiteiten voor kinderen, onder andere voor lezen (om 12,13.30 en 15 uur), schminken en knutselen (tussen 12 en 16 uur). Info: 033 - 46 16 65 8. Wandelen door verbrand bos Tot en met 28 oktober organiseert de VW Kootwijk in samen werking met Staatsbosbeheer op dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag om 10.30 en 16 uur, wandelingen die de nadruk Ieg- Tn op verwoesting en lelijkheid. Ze voeren door een gebied bij itwijk waar een bosbrand in augustus honderd hectare na- jebied in een troosteloos landschap veranderde. Bij de ip ging onder meer een zeldzame concentratie jeneverbes- liken verloren. Deelneming kost vijf gulden per persoon, fo en reservering: VW Kootwijk, 05 77 - 45 62 77 en de VW Garderen, 05 77 - 46 15 66. Winter op IJsland Vergeten eilanden PETER PAUL MARUNEN Verzamelingen Onder de titel 'Verzameling Ver zamelingen' toont het Kijk- en Luistermuseum in Bennekom tot en met 6 januari een groot aantal niet alledaagse collecties. Te zien zijn onder meer broodroosters, reclame-artikelen, 'Adam en Eva', accordeonbeeldjes, alles over ca cao en een menagerie van dieren. Het museum vult de bonte verza meling aan met kant uit eigen be zit. Info: 03 18-41 46 29. Bij Icelandair is de nieuwe winterbrochure De tentoonstelling 'Vergeten eilanden; het verschenen. Daarin staan reizen naar onder mysterie van de Zuidoost-Molukken', die meer Reykjavik (lang weekeinde) en de tot 25 augustus volgend jaar in het Rijksmu- poolcirkel waar het Noorderlicht kan wor- seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat den bewonderd. Ook is er een mogelijkheid in Leiden wordt gehouden, is méér dan een expositie van een willekeurige verzameling objecten. De vormgeving is zodanig dat de bezoeker als het ware een tocht door de ge- dachtenwereld van de Zuidoost-Molukkers maakt. Met theatrale lichteffecten, foto's, voorwerpen, geluiden, videobeelden en stemmen wordt de mysterieuze symbolen wereld van vroeger en nu ontraadseld. De tentoonstelling biedt-verder een uitgebreid activiteitenprogramma van onder meer ver tellingen, optredens van traditionele mu ziek- en dansgroepen en rondleidingen (ook in het Bahasa Indonesia). Info over openingstijden en dergelijke: Friesland Fietsland Geïnteresseerden in het boekje 'Friesland Fietsland' (besproken op de pagina toeris me van enkele wegen terug) kunnen dat be stellen bij de Friese Pers, Postbus 394, 8901 BD Leeuwarden, 058 - 28 45 54 5. Verkoop prijs: f9,50 gulden. 071 -51 68 80 0. Kleintje stoom Tal van modelbouwers komen stoom afbla zen op het jaarlijkse evenement 'Kleine Stoom' op landgoed Nienoord in Leek. In het weekeinde van zaterdag 21 en zondag 22 oktober produceren allerhande stoom machines kracht uit water en vuur. Er rijden stoomtreinen (schaal 1:5 en 1:7) die zo fors en sterk zijn, dat ze passagiers kunnen ver voeren. Geopend van 9.30 tot 18 uur. Info: 05 94 -51 22 30. Teddy berendag In Artis wordt donderdag 19 oktober, van 9 tot 17 uur, de Teddyberendag gehouden. Aan het evene ment (de achtste in de jaarlijkse reeks) wordt deel genomen door honderden berenliefhebbers, die naar de hoofdstedelijke dierentuin komen om daar met hun lievelingsknuffel een gooi te doen naar on der meer de titel Liefste Beer van Nederland'. Hét spektakel biedt ook theatervoorstellingen, een be- enmarkt en een spreekuur van de berendokter. Info: 020 - 52 33 40 0. Zes maanden zijn ervoor uitge trokken om Madurodam een geheel nieuw gezicht te geven. Veel voorbereidend werk is al verricht, maar vanaf nu krijgen zowel de 'gewone' bouwers als de miniatuurspecialisten pas echt alle ruimte om de gedaan teverwisseling volgens een strak tijdschema af te ronden. Door de vroegtijdige sluiting voor het publiek bleef de teller van het aantal bezoekers dit jaar steken op ongeveer 700.000. Daarnaast heeft ook de warme zomer de belangrijkste toeristische attrac tie in Den Haag onmiskenbaar parten gespeeld in de concur rentiestrijd met het strand en de zee van het nabije Schevenin- gen. Voorheen was het vele seizoe nen achtereen gebruikelijk dat de een miljoenste bezoeker al vóór de sluiting kon worden verwelkomd. Die tijden keren volgens de directeur van de mi niatuurstad, G. Bierens, terug als het vernieuwde Madurodam vanaf 1 april twaalf maanden per jaar geopend zal zijn. Bijna alles wat in Madurodam in d$ afgelopen 43 jaar op ware grootte is gebouwd, gaat tegen de vlakte. Binnen een half jaar zullen de nieuwe kantoren, win kels en horecavoorzieningen verrijzen op het voormalige par keerterrein. De ontwerpers van het Rotterdamse architectenbu reau Kuiper hebben hiervoor een typisch Hollandse aankle ding bedacht. De gebouwen worden ingepast in een zomer en een winterdijk die bij de hoofdingang met elkaar worden verbonden door een dak in de vorm van een symbolische wa tergolf. Op de kop van de hoge winterdijk zal een vuurtoren als baken fungeren. De hele mo dernisering kost ruim 36 mil joen gulden. Spoornet Achter de artistiek beschilderde bouwschutting zullen ook Ma- durodams technische mede werkers hun handen vol hebben aan de herinrichting van het terrein. De ruimere opzet maakt het mogelijk een geheel nieuwe indeling te maken. Een logische route moet de bezoeker het ge voel geven dat er een reisje door de tijd wordt gemaakt. Van de oudste vaderlandse monumen ten leidt de wandeling uiteinde lijk naar 'de wijk en het huis van de toekomst'. Bij de heropening in april zul len er nog diverse andere nieu we attracties te zien zijn. Zo gaan de gebouwen van de Am sterdamse School eindelijk hun opwachting maken en wordt het bestaande spoornet ver lengd met anderhalve kilome ter. Daarbij is onder meer een plek ingeruimd voor het station Rotterdam Blaak en de Dordtse Hefbrug. De Erasmusbrug en de Van Brienenoordbrug verster ken nog eens de inbreng uit de Maasstad. Zelfs met een schaal van 1 op 25 zijn deze oeverver bindingen straks groot genoeg om er overheen te kunnen lo pen. Een andere aanvulling betreft de bouw van een hal waarin de bouwers van zandkastelen zich kunnen gaan uitleven. Het eer ste jaar zal in de nieuwe hal een tentoonstelling te zien zijn van zandpanorama's die de eeu wenlange Nederlandse strijd te gen het water in beeld brengen. Directeur Bierens heeft er hoge verwachtingen van, te meer daar de bezoekers ook zelf de gelegenheid krijgen met de zandkorrels te knutselen. Ge heel volgens de toeristische nor men van deze tijd kan Ma durodam waar niemand met zijn vingers aan de treintjes of de molentjes mag komen straks dus ook bogen op een ei gentijdse, interactieve attractie.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23