Leidsch Dagblad 21 Weinig vertrouwen in misdaadbestrijding 5 15 15 JAAR Vaillant Twaalf jaar cel voor balpenmoord WINKEL2TOF LEIDERDORP l€ITHON^?*> Gratis naar Londen! 'Enge' tentoonstelling in Boerhaave Beatrix onverwacht in Pieterskerk GOED NIEUWS [ATERDAG 14 OKTOBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland De jacht op 3 fraudeurs wordt verscherpt Buitenland NAVO-baas Willy Claes houdt vast aan zijn onschuld Cultureel eerherstel voor een spirituele verzamelaar. Het werk van Joost Ritman. Wachten op de doorbraak die niet lang meer kan uitblijven. Reisverslag uit Syrië. Industriebond FNV wil leden winnen met ministelsel. De visie van Hil Peperkamp. I Denkwijzen Turbulentie in bed. Onze Taal: Euro. Maatjesharing over twee jaar uit Canada' umuiden pieter van hove graaj Verklaring van therapeute geeft doorslag groot gedeelte van de Hol landse Nieuwe kan binnen twee jaar uit Canada komen. Dat is de stellige overtuiging van Cees Weber, 'haringprofessor' van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Hij zegt dat vandaag in een in- rview met deze krant. Weber heeft een aantal jaren geleden bij de oostkust van Ca nada haring aangetroffen, die ïitstekend ter plaatse kan wor- len verwerkt tot maatjesharing :n vervolgens kan worden over- jevlogen naar Nederland. Volgens Weber is de haring t Canada een welkome aan vulling op de import van Deen- ;e exemplaren. Dit jaar bijvoor- jeeld moesten de Nederlandse jdelijlharinghandelaren zich in aller lei bochten wringen om vql- een doende haring voor het hele jaar te bemachtigen. leiden/den haag hans koenekoop De Haagse rechtbank heeft een 25-jarige Leidenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar voor de moord op zijn 53-jarige moeder. De recht bank acht bewezen dat de man op 26 mei 1991 met een kruis boog een balpen door het oog van de vrouw schoot. Dat ge beurde in een woning aan de Witte Rozenstraat in Leiden. Officier van justitie Renckens eiste twee weken geleden vijf tien jaar cel. Zij betitelde de Leidse rechtenstudent als een 'koelbloedige moordenaar', die uit pure haat zijn moeder om het leven bracht. De getuigenis van een ano niem gebleven therapeute, die achter gesloten deuren werd verhoord, was van doorslagge vende betekenis in deze ge ruchtmakende rechtszaak. Te genover deze therapeute, een psychologe, zou de Leidenaar een bekentenis hebben afge legd. ,,Mijn mammie was stout. Ik haatte haar", had hij onder meer gezegd. De rechtbank heeft deze getuigenis als vast staand bewijs aangenomen. De verdachte zoon deed tij dens de behandeling van de zaak niets om de beschuldiging van moord te ontkrachten. Ook de getuigenis van stuur- irstel- steeds maar zo i pittig :k met u; de dat z'n II Lanimenschansweg 130 - Leiden Maandag 16 oktober: ROZEN- KONINGINNETJES Twee rozenkoninginnetjes delen tussen 13.00 en 17.00 uur 1.500 rozen uit aan de bezoekers van Winkelhof. OFFICIAL^Jl^ DAEWOO DEALER MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPH0LWEG OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN zie advertentie elders in dit blad Oktober is Britse maand op Schiphol Plaza! Speel Stedenspel en win één van de geheel verzorgd bekends naar Londen. Haal dus snel een deel- SCT "wneformulier bij een Schiphol Plaza-winkelier. P #L i Je winkelt er werelds. LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Cultuur en Kunst Propop: Nostalgie viert hoogtij in Trianon Sport Arie Haan wacht niet meer op PAOK therapeute sprak hij niet tegen. De rechters hebben die houding in hun vonnis meegenomen. „Beweegredenen of bijzondere omstandigheden zijn ons niet bekend. Daarom zien wij geen andere mogelijkheid dan u vol ledig schuldig te verklaren", zei rechter De Vries. Uiterlijk onaangedaan hoorde de verdachte het vonnis aan. Zoals hij ook al tijdens de zitting star naar zijn handen had zitten kijken en er verder het zwijgen toe had gedaan. „Ja", luidde zijn zacht uitgesproken ant woord op de vraag of hij het vonnis had begrepen. De raadslieden C. Raymakers en B. Ficq noemen de uitspraak onbegrijpelijk. Het vertrouwen in een bij een rechtsstaat pas sende evenwichtige rechtsple ging is aangetast, menen zij. De bewezenverklaring is gegrond op de verklaring van een ano niem gehoorde informante, die volgens hen „volstrekt oncon troleerbare en onverantwoorde conclusies" bevat. Dat hun cliënt na „kalm beraad en rustig overleg" zijn moeder om het le ven heeft gebracht, is volgens de advocaten niet af te leiden uit de getuigenis van de thera peute. „Ik ben verbijsterd door deze uitspraak", aldus Rayma kers. De twee hebben tegen het vonnis onmiddellijk hoger be roep ingesteld. Raymakers: „Als dit vonnis in hoger beroep wordt bekrachtigd, vrees ik dat de rechtsstaat in Nederland een vrije val maakt." Pagina Leiden: Emoties heb ben zwaarder gewogen dan ge rechtigheid. Maximaal twee jaar onder minimumloon Werkgevers mogen in de toe komst maximaal twee jaar af wijken van het wettelijk mini mumloon als ze een langdurig werkloze' in dienst nemen. Zij moeten wel minstens 70 pro cent van dat loon blijven beta len. Dat blijkt uit een wetsvoor stel waarover het kabinet het gisteren eens is geworden. Vol gens het voorstel moeten bij het aangaan van de arbeidsover eenkomst wel afspraken wor den gemaakt' over scholing en begeleiding van de nieuwe werknemer. Het wetsvoorstel wijkt af van een eerder plan van minister Melkert van sociale zaken. De minister wilde aanvankelijk werkgevers verplichten om een werknemer na een dispensatie periode van twee jaar in vaste dienst te nemen. De Sociaal- Economische Raad zag hier echter niets in. Volgens het wetsvoorstel moet het minimumloon ook gaan gelden voor thuiswerkers. Het kabinet komt hiervoor met een Algemene Maatregel van Bestuur. Onderzoek naar aanleiding van parlementaire enquête: HET WOORD IS AAN De Genestet 't Gevoelloos hart en 't dwaze hoofd alleen, spot met geloof en zijn verbor- genheên. Een meerderheid van de Nederlanders heeft weinig tot geen vertrouwen in de manier waarop politie en open baar ministerie de georganiseerde misdaad bestrijden. Ruim 85 procent van de Nederlandse bevolking vindt het ontoelaatbaar als criminele informanten van de politie de opbrengsten van toegestane drugtransporten mogen houden. Een kleine meerderheid van de Nederlandse be volking wil niet dat de politie drugs op de markt laat ko men om zo de geloofwaardigheid van een informant te verhogen. opsporingsmethoden van poli tie en justitie. De uitkomsten van het onderzoek zijn repre sentatief voor de Nederlandse bevolking. Uit het onderzoek blijkt dat tachtig procent van de Neder landers boven de achttien jaar iets heeft gehoord, gezien of ge lezen over de parlementaire en quête; 39 procent zelfs vrij veel of veel. Daar staat tegenover dat een op de vijf Nederlanders den haag gpd Dat zijn de belangrijkste con clusies van een onderzoek, dat het bureau Inter/View deed in opdracht van de Geassocieerde Persdiensten (GPD), waarbij de ze krant is aangesloten. Voor het onderzoek werden ruim vijf honderd Nederlanders van achttien jaar en ouder onder vraagd, naar aanleiding van de parlementaire enquête naar de geen benul heeft van de ruim vijftig verhoren die de commis sie Van Traa inmiddels heeft ge houden. Het vertrouwen van de burger in de misdaadbestrijding blijkt gering. Ruim 68 procent heeft vrij weinig tot geen vertrouwen in het openbaar ministerie, dat leiding geeft aan de misdaadbe strijding. Iets minder ongunstig zijn de cijfers voor de politie. De enquête heeft daarente gen nauwelijks invloed op het vertrouwen van de burger in de politie in de eigen omgeving. Bijna driekwart van de Neder landers vertrouwt de 'eigen po litie' evenzeer als voor de en quête. Zeer verdeeld is de bur ger over de vraag of de politie containers of andere zendingen met drugs mag doorlaten om criminelen op te sporen. Ruim 46 procent van de Nederlanders vindt dat toelaatbaar, 48 pro cent juist niet. Duidelijk is het oordeel over de vraag of criminele informan ten de opbrengsten van door de politie toegestane drugtrans porten mogen houden. Maar liefst 85 procent vindt dat niet toelaatbaar, slechts negen pro cent vindt dat dit moet kunnen. Intussen grijpt de parlemen taire enquêtecommissie nu toch naar het middel van het besloten verhoor. Waarschijnlijk volgende week al moeten de Haarlemse politieman K. Lan- gendoen en zijn oud-collega J. van Vondel nogmaals ver schijnen. Dat gebeurt zonder publiek en pers. Pagina 3: Enquête over enquê te: oom agent heeft niets te Voorpagina van Zaterdags Bij voegsel: Gezocht: de bazen van de cowboys. P*T- WEERSVERWACHTING in de middag zon r 107170 r/17. ir/16» VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland Cultuur Denksport. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio 11,12,13 RTV/programma's9 Sport19,21 Strips7 Toerisme Uitgaan Kortingsbonnen voor jazz concert van Astrid Seriese in De Meerse in Hoofddorp en het Super Oldtimer Festival Leiden in de Groenoordhal- ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING De nieuwe Thermocompact HR van Vaillant Naost een toprendement van 97%, optimale warmte en een uniek warmwateicomfort krijgt u bovendien ook nog 200,- subsidie. Bel Vaillant voor meer informatie of een dealeriijst van écht HR installoteurs bij u in de buurt Bel: 020 - 565 92 00 leiden Het Rijksmuseum Boer haave opent vandaag zijn poorten voor de tentoonstelling 'Lijf en Leed'. Die biedt, op een unieke manier uitgebeeld met een aparte lijn voor kinderen en volwasse nen, een inzicht in de anatomie van de mens. „Het is verbazing wekkend hoe weinig de mensen over hun eigen lichaam weten, al die gezondheidsprogramma's op de televisie ten spijt", zo ver woordt Gerhard Kreeftmeijer, één van de inrichters, de achterliggen de gedachte van de expositie. Hoewel het streven was om de Koningin bezoekt symposium van Veerstichting leiden caroline v Tussen alle donkergrijze en donkerblauwe jasjes en dasjes in de Leidse Pieterskerk valt ze nauwelijks op. In de pauze wan delt ze in haar zwarte mantel pakje rustig richting koffie met cake. Studenten en captains of industry staan in de enorme kerk ineens oog en oog met ko ningin Beatrix. De koningin be zocht gisteren onverwacht het symposium van de Leidse Veer stichting in de Pieterskerk. De Veerstichting wil het con tact bevorderen tussen belang rijke mensen uit bedrijfsleven, politiek en wetenschap en stu denten uit het hele land. Tij dens het tweedaagse symposi um filosoferen tweehonderd studenten met evenzoveel vips, bobo's, hot shots, captains of in dustry en andere hotemetoten over de toekomst van onze mo derne samenleving. De konin gin kent het werk van de Veer stichting omdat haar zoon, prins Constantijn (inmiddels af gestudeerd in Leiden), drie jaar geleden bestuurslid was. Ontspannen loopt ze door de kerk, keuvelend 'met het vier koppige stichtingsbestuur: de Leidse studenten Reinhard Scholten, Cuna Stiel, Derck Jan Smits en Alexander van Boet- zelaer. Haar bezoek is zorgvul dig geheim gehouden maar de meeste deelnemers verblikken of verblozen niet als hare ma jesteit voorbij komt. Van Boetzelaer laat weinig los over het bliksembezoek van Beatrix. „Ze kwam hier op per soonlijke titel, omdat ze het the ma ('Buiten-spel' ofwel het overtollige in onze wegwerp maatschappij) interessant vond. Ze had een druk programma vandaag en is maar even in Lei den geweest." Volgens symposiumdeelne mer Paul Nyst, directeur van een organisatie-adviesbureau, is de komst van Beatrix de reden van de formele kleding in de Pieterskerk. „De dress-code van daag is business-like en dat vind ik wel een beetje jammer. Dat heeft vast met het bezoek van Beatrix te maken. „Maar het symposium is verder gelukkig niet al te formeel", zegt Nyst. „Het is heel verfrissend om over hele andere dingen te praten dan je werk." Pagina Leiden: Spiritueel sym posium voor zoekende men- 'gruweidrempel' laag te houden, is er uit de collecties van de uni versiteiten van Groningen, Am sterdam, Utrecht en Leiden nog flink wat 'eng' materiaal bijeenge bracht. Sommige voorwerpen en preparaten zijn daarom deels af gedekt. Wie een sterke maag Gasexplosie in Zoetermeer zoetermeer anp Bij het bedrijf Griffith Laborato ries Europe in Zoetermeer heeft gisteravond een gasexplosie plaatsgehad in een naverbran- dingsinstallatie voor ethyleen- oxide. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De materiële schade viel mee. In eerste instantie gaf de brandweer groot alarm, uit vrees dat giftige stoffen waren vrijgekomen. De industriewijk Hoornerhage werd daarom af gezet. Metingen toonden echter geen uitstoot van giftige gassen aan. De explosie (rond half ze ven) werd gevolgd door een korte brand. De brandweer was de situatie na drie kwartier meester. Griffith is gespecialiseerd in ontsmettingen sterilisatie. heeft kan kijkgaten benutten om er toch een blik op te werpen. Speciaal voor de kinderen voert de theatergroep Pandemonia gedu rende de tentoonstelling een aan tal malen het stuk 'Over mijn lijk' op. Een anatomische les de jeugd zelf mag deelnemen. Pa gina 15: 'Mijn nieren zitten ver keerd'. FOTO PR S'aa Onro®r ®°eC' PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. r I Naani:IVoorletters:m/v Nr. bank/giro: I Handtekening 1 in een envelop, zonder postzegel, 'oordnummer 10050.2300 VB l.eidei OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1