Reddingsplan veiling sorteert effect 'Dit is juist de villawijk van de Beukenschans' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Geen maatregelen tegen "lawaai op Nassaulaan Afschrijven of bijschrijven? brievenbus weer hersteld Wetenschap en Techniek op Leidse Hogeschool Leiderdorp wil weer praten over ontmoetingsplek jongeren U R ZATERDAG 14 OKTOBER 1995 hans koenekoop.o Gouden tientjes gestolen alphen aan den run» Maar liefst vijftig gouden tientjes werden op een nog onbekend tijdstip tussen woensdag en vrijdag gestolen uit een woning aan het Alphense Groenoord. De dief kwam bin nen via een raam aan de achterzijde van de woning en door zocht de gehele woning. Kluis uitgebroken ter aar Inbrekers namen in de nacht van donderdag op vrijdag een kluis uit een praktijkruimte in Ter Aar mee. De daders for ceerden een ruit en braken de kluis uit de muur van de spreek kamer aan de Kerkweg. In de kluis zat naast papieren en sleutels Zoals Ieen aanzienlijk geldbedrag van enkele duizenden guldens 'hersq arvan word i schap die h men, Forse omzetdalingmaar Roelofarendsveenbijna uit rode cijfers De omzet van de Veense bloemenveiling is ten opzichte van vorig jaar gekelderd met maar liefst 5,8 procent. Bij het moederbedrijf in Aalsmeer steeg de omzet met 0,4 procent, terwijl het landelijk gemiddelde op een toename van 0,3 procent zat. Bedrijfsleider W. Jaspers is niet onder de indruk van de daling in Roelofarendsveen. „Belangrij ker is dat we dit jaar nagenoeg geen verlies draaien. En dat is een drastische verbetering in vergelijking met het jaar daarvoor." zoeterwoude-runduk» 1 'ik uesbeth buitink vane kunnen geen maatregelen worden genomen om het lawaai op Nassaulaan in Zoeterwoude-Rijndijk tegen te gaan. Dat consta teren het college van Zoeterwoude. Vooral de woningen begin van de Nassaulaan hebben last van het verkeer op de Burge- meester Smeetsweg, de Hoge Rijndijk en Rijksweg 11. Ook het i ^dustrieterrein Grote Polder, Heineken en de spoorlijn zorgen roelofarendsveen marieta kroft Volgens Jaspers is de omzetda ling een gevolg van het vertrek van een aantal plantenkopers uit Roelofarendsveen. ,,Ze koch ten hier een kleine hoeveelheid planten in. Om ze te kunnen bedienen, moesten wij grote partijen van kwekers inkopen. Op het verschil aan planten dat wij inkochten en aan de betref fende kopers verkochten, draai den wij verlies. Ik ben er dus niet rouwig om dat we dat deel van de omzet nu niet meer heb ben." Een andere verklaring voor de omzetdaling is, aldus Jaspers, het warme weer van de afgelo pen zomer. Daardoor daalden de prijzen van de bloemen en planten. Voordat het hete weer begon, draaide de Veense vei ling zelfs nog winst. Over het eerste half jaar bedroeg die 75.000 gulden. De Veense veiling gaat dit jaar uit van een totaalomzet van 43 miljoen gulden. De verwachting was 45 miljoen. Volgend jaar wordt de omzet opnieuw ge raamd op 45 miljoen. Jaspers verwacht daarbij voor het eerst sinds jaren een 'bescheiden winst te kunnen maken'. Anderhalf jaar geleden hing het voortbestaan van de veiling in Roelofarendsveen nog aan een zijden draadje. Zowel het bestuur als de directie van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer, waaronder Roelo farendsveen valt, stelden de toekomst ter discussie. Vervol gens is een aantal maatregelen genomen om uit de rode cijfers te komen. Zo moesten kwekers en kopers met ingang van 1 ja nuari dit jaar respectievelijk 1.2 en 1 procent meer gaan betalen voor de service die de veiling bood. In ruil daarvoor kregen de kwekers de garantie dat ze mi nimaal de prijs zouden ontvan gen die in Aalsmeer voor het zelfde produkt is gegeven. En de koper kreeg meer zekerheid over de aanwezigheid van een bloemen- en plantensoort waaraan hij behoefte heeft. Jaspers is tevreden over die maatregelen, waardoor de jaar lijkse exploitatieverliezen van bijna een miljoen gulden zijn verdwenen. „In Aalsmeer zeg gen ze dat er een trendbreuk is veroorzaakt." Financieel-economisch direc teur van de VBA, R. Schutrups, laat zich iets voorzichtiger uit, al is ook hij tevreden. „Ze zijn heel goed bezig. Roelofarendsveen heeft een moeilijke periode ge kend. De laatste jaren zijn maatregelen genomen, waar door het nu goed loopt. Sluiting is voorlopig van de baan." f andf niet ^geluidsoverlast. Omdat het lawaai van verschillende kanten afkomstig is, is er ets aan te doen. „De vraag is wie de kosten van sanering zal beta len. Die problemen zijn voor de wetgever aanleiding geweest om de cumulatie van geluidshinder niet te regelen in de wet hoewel mf daardoor soms overlast kan ontstaan", aldus het college. Alleen te- de geluidsoverlast van Heineken kunnen maatregelen worden omen. Heineken vervangt momenteel de condensoren op het hoofdgebouw voor geluidsarme exemplaren. Renovatie moet 'asociaalblok opwaarderen mi zegt gespi De jaarstukken lagen in concept gereed. De accountant wilde één post wijzigen. Gezien de ouderdom van de debiteuren vond hij het nodig 50.000,- af te schrijven ten laste van de winst! Zo'n strop kunt u voorkomen als u tijdig de achterstallige vorderingen ncasso geeft aan Teekens Advokaten. Daar weet u zich verzekerd van een doeltreffende en kostenbesparende incasso. Laat de vorderingen bijschrijven, niet afschrijven! TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 541 30 21fax 071 - 541 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 -532 27 38, fax 071 -532 14 21 geintjes kan een hoop persoon-, "lijke schade berokkenen." De voorgaande keren ging het grootste deel van de post verlo ren. Een woordvoerder van de PTT meldt echter dat daar in dit geval geen sprake van is. „Er la gen een paar brieven onder de bus en er waren een paar brie ven licht beschadigd, maar. we hebben ze allemaal kunnen ver zenden." De bus was wel ontzet, maar de PTT heeft de voorkant in middels vervangen. Over een verplaatsing is nog niet nage dacht. De politie surveilleert de laatste tijd wel vaker in de Ko- ninginnelaan. Het parkje is een verzamelpunt voor jongeren. )e brievenbus van de PTT aan ie Koninginnelaan in Oegst- :est staat in een vredig plant ien, maar met de bus gaat het allerminst vredig aan toe. onderdagavond hebben on- erlaten er een rotje ingegooid i7w[ifaardoor de bus in brand Het was de derde keer dit 17 waar- J. Lechner van de Frederik Hendriklaan trekt zich het lot fan de bus aan. „Toen het deze ente gebeurde, had ik zelf brie- i de bus zitten. Die heb ik :oen opnieuw moeten schrij den. Deze keer zat er gelukkig mij bij, maar dit soort niets leiderdorp» eric de jager Vanachter een paar losjes ge plaatste hekken gloort de hoop op een betere toekomst. In de achterste rij huisjes aan de Lei- derdorpse Beukenschans heeft vermolmd hout al plaatsge maakt voor frisrode bakstenen. Eindelijk is een begin gemaakt met de langverwachte renovatie van de zogenaamde 'gastarbei- derswoningen'. De huizen zijn zeventien jaar geleden ge bouwd, maar nu al hopeloos verouderd. Het merendeel van de Leiderdorpers zal een zucht van verlichting slaken, nu het rommelige huizenblok eindelijk wordt aangepakt. De verbou wing moet de buurt die zelfs de krantenbezorger vergeet, weer positief op de kaart zetten. De dertig woningen dienden oorspronkelijk als huisvesting voor de gastarbeiders van de Verto touwfabrieken. De fabriek is inmiddels failliet, maar de huisjes staan er nog steeds. Marco Erkens woont ruim drie jaar in een hoekhuis van het complex. Hij is tevreden met zijn stekje. „Dit buurtje heeft een slechte naam. Daar kom je moeilijk vanaf. Meestal bestaat toch de indruk dat de Beuken schans dé asociale buurt van Leiderdorp is. Maar ik woon hier en ik kan zeggen dat dat een verkeerd beeld is." Rustig In 1992 kwam Erkens via de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) in de Beuken schans terecht. De woning van de 23-jarige deeltijd-student be hoort tot de laatste fase van de renovatieplannen. Voorlopig zit hij dus nog even in het arbei derswoninkje. En daar is hij niet rouwig om. „De plek is perfect. Je fietst zo tussendoor naar de Leidse binnenstad. En de huur is laag, dat is een groot plus punt. 'Rustig', dat typeert Beu kenschans het best. Dit blokje is zelfs zo onopvallend, dat de be zorgers van kranten en reclame - blaadjes het nog al eens over slaan." „De fietsroute naar Leiden loopt hier langs mijn huis. Als het hier zo onveilig was, zouden fietsers daar zo druk gebruik van maken?", steunt Erkens 'zijn' buurtje. De bezorgde ge luiden over de Beukenschans zijn echter niet helemaal uit de lucht gegrepen. Enkele weken geleden viel de politie in een woning binnen en arresteerde daar een 50-jarige harddrugs- dealer. „Dat bevestigd dan weer de meningen over de Beuken- 1 schans. Maar de afnemers kwa men niet uit dit blok. En de po litie is getipt door bewoners. De sociale controle is hier vrij groot", zegt Marco Erkens. „Het is een buurt in een buurt. En dan woon je hier toch leuker dan in die flats die er omheen staan? Wij zijn juist een beetje de villawijk van de Beuken- schans." Hij geeft echter wel grif toe, dat het zeker niet alles goud is wat er blinkt in de Beuken schans. Afval Het pleintje naast de huizen is de officieuze afvalbak van Lei derdorp. De gemeentereiniging ruimt zo'n drie keer per de week de rommel op, maar daags na de schoonmaak liggen de eerste afgedankte koelkasten alweer op de klinkers. „Dat afval komt niet van hier", verweert Erkens zich. „Mensen uit heel Leiderdorp gooien hun grof vuil hier neer. Doe-het-zelfers en sjacheraars nemen zo nu en dan de bruikbare spullen mee. Die komen speciaal naar dit pleintje en verdwijnen dan weer met fietstassen vol. Soms zelfs met een aanhangwagen achter de auto." Op de containers langs de wegkant staat met dik ke groene letters geverfd: 'alleen voor bewoners'. De niet-bewo- ners deponeren hun troep dan De Beukenschans: een renovatie moet de buurt een beter a ook netjes naast de bakken. Ondanks die kleine ongemak ken en de gebrekkige isolatie en dunne, gehorige muren, zijn de bewoners van de Beukenschans best tevreden met hun huisjes. Zolang het vinden van vervan gende woonruimte moeilijk is kunnen ze blijven. Dat ze eer keer weg moeten, staat vast maar wanneer is onduidelijk. „Ons wordt niets verteld" FOTO HOLVAST/MARKLAMERS zegt Marco Erkens. „Ja, dat we hier tijdelijk zitten. Hoelang tij delijk is, weet niemand. Het zou ergens tussen een maand en vier jaar zijn. We zien het wel. Voorlopig zit ik hier goed." Van Hecke en jachtwerf weer voor rechter Anderhalfjaar nadat het kort geding tussen de Leiderdorp- se scheepswerf De Koning Keyzer en buurman A. van Hecke in een schikking leek te eindigen, stonden de twee partijen gisteren weer voor de rechter. Voor de nasleep van het geschil over de 'las tercampagne' van Van Hecke tegen de werf. Want de par tijen waren dan wel overeen gekomen dat Van Hecke het bedrijf niet meer zwart zou maken en het bedrijf een eind zou maken aan de over last die de buurman onder vond, maar wie moest er nou de griffiekosten betalen? De acceptgiro voor de grif flekosten belandde bij Van Hecke op de mat. Maar die wilde niet betalen. Want hem trof toch geen enkele blaam? Niemand kon volgens Van Hecke bewijzen dat de pam fletten met teksten als 'onze kinderen worden vergiftigd' van zijn hand waren. En bo vendien: alle teksten berust ten toch op waarheid? De scheepswerf bleek uit eindelijk bereid om de grif fiekosten van 275 gulden voor haar rekening te ne men. Maar inmiddels waren de kosten als gevolg van di verse aanmaningen en be zoeken van de deurwaarder al opgelopen tot zo'n 500 gulden. En bovendien had Van Hecke enige duizenden guldens uitgegeven aan on derzoeken die zijn gelijk moesten aantonen. Dus als De Koning Keyzer tot een schikking wilde komen, dan zou dat wel wat meer kosten dan 275 gulden. Omdat de rechtbank toch zijn centen wil zien, zat er voor rechtbankpresident Westenberg niets anders op dan het kort geding weer op de rol te zetten. Daar maakte hij aan Van Hecke duidelijk dat het in dit kort geding in ieder geval alleen om de grif fiekosten gaat. „Voor de on derzoekskosten moet u maar naar de gewone rechter stap pen." De rechtbank doet over een week uitspraak. Belasting in elf termijnen C Inwoners van Jacobswoude mo- :n hun aanslagen over het be- itingjaar 1996 gespreid beta- in maximaal elf termijnen. De inning van de gecombineer de aanslagen onroerende zaken v en gemeentelijke belastingen zal dan wel moeten gebeuren door middel van automatische incasso. Het plan kost de inwoners Bovendien krijgt de ge meente aanzienlijk minder uit het gemeentefonds. Ook dat zullen de burgers moeten op hoesten. Bij elkaar kost dat ge middeld wel duizend gulden. Gespreide betaling is dan niet meer dan billijk. Zowel de WD als D'66 stem de tegen het plan. Volgens W- D'er J. van Dam wegen de kos ten van invoering niet op tegen het voordeel voor de betalende burger. Hij vreest voor 'behoor lijk renteverlies', dat ook nog eens door diezelfde burger t te worden betaald. D'66'er P van Hoesel hekelde het colle ge, dat verzuimd had 'een be hoorlijk onderbouwde' behoef tepeiling onder de bevolking te houden. Burgemeester W. van Beek )vas daar niet zo van onder de indruk. Van Beek vindt gesprei de betaling niet meer dan 'een sociaal getint en eigenlijk van zelfsprekende service' aan de ingezetenen. Met de stemmen •an het CDA en Gemeentebe- g voor werd het voorstel aan genomen. leiderdorp» Dat een vlam in de pan drama tische gevolgen kan hebben en een raket niet vanzelf de lucht in gaat, konden honder den scholieren gisteren met eigen ogen aan schouwen op de Leidse Hogeschool in Lei derdorp. Donderdag en vrijdag kregen ze een rondleiding door de biologie- natuur- en scheikunde-lokalen van de afdeling Hoger Laboratorium Onderwijs. Hier konden ze zelf ontdekken wat de wereld van wetenschap en techniek inhoudt. Zo'n 220 scholieren uit de derde klassen van HAVO en VWO bezochten donderdag en vrijdag de scholierenmanifestatie van de Leidse Hogeschool. Ook bij de Leidse Rijks universiteit kwamen zo'n 600 leerlingen uit de derde en vierde klassen HAVO en VWO een kijkje achter de schermen nemen. Tien tallen wetenschappers gaven in het Leidse Pieter de la Courtgebouw tekst en uitleg over het thema 'water en vuur' in hun eigen vakgebied. De scholierenmanifestaties zijn een onder deel van de landelijke Wetenschap- en Tech niekweek die jaarlijks wordt gehouden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Eerste bijeenkomst in Voorhof/Elisabethhof mislukt De gemeente Leiderdorp wil een tweede bijeenkomst met de bewoners van de wijk Voor hof/Elisabethhof om te praten over een geschikte locatie voor een Ontmoetings Plek (OP) voor jongeren in hun wijk. De eerste wijkbijeenkomst, op 4 oktober in school De Hobbit, liep uit op een fiasco. De bewoners toon den zich fel tegenstander varr een OP in hun wijk. „Er is toen lang gepraat over de proble men, maar we hebben niet ge daan waarvoor we kwamen: met z'n allen naar de wijk kijken waar geschikte plekken voor een OP zijn", licht wethouder C. Kerner (welzijn/CDA) toe. De enige suggestie voor een OP die toen werd gedaan was een plek die in een eerder stadi um al afviel, de zogeheten Groene Long. De gemeente zei die plaats alleen als voorbeeld te willen gebruiken, maar de bewoners werden daarop zo kwaad, dat de avond niet meer te redden viel. De wethouder wil de tweede avond heel an ders aanpakken: „Het wordt geen herhaling. We weten heel duidelijk hoe de bewoners over een OP denken. Wat we nu wil len is naar de toekomst kijken. Praten over suggesties. Dat zul len we in de uitnodiging ook heel duidelijk maken." J. Koster, directeur van basis school De Regenboog, is één van de tegenstanders van een OP in zijn wijk. Hij reageert ver rast op het besluit van de ge meente: „Ik vind het positief dat de wethouder ziet dat de pre sentatie 'op 4 oktober volstrekt niet kon. Ze maakt echter wel een vergissing: er zijn toen wel degelijk door de bewoners twee alternatieve plekken naar voren gebracht, namelijk het plein voor het politiebureau Hollands Midden en bij het AC-restau- rant. Het verbaast mij dat de wethouder, kennelijk door emo ties bevangen, die niet gehoord of opgeschreven heeft." Koster heeft weinig vertrou wen in de tweede bijeenkomst: „Ik ken de gevoelens in de wijk vrij nauwkeurig. De bewoners herinneren zich alleen de ge schiedenis en die is niet roos kleurig. Het risico bestaat dat de bewoners de avond gaan ge bruiken om er dubbel zo hard tegenin te gaan. Ik adviseer de gemeente om eieren voor haar geld te kiezen: we hebben een hangplek in De Bloemerd. La ten we dat experiment nou eerst afwachten. Loopt dat goed, dan ontstaat er vanzelf een draagvlak voor meer OP's." Wethouder Kerner hoopt op wat meer begrip van de bewo ners: „Ik zou het plezierig vin den als de wijk met ons mee denkt en niet naar ons kijkt als mensen die hun zin willen doordrijven." De bijeenkomst zal op 24 oktober worden ge houden in het gemeentehuis. 8, 9 EN 10 NOVEMBER 95

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13