JEIDEN Parkeren roept meeste irritatie op 'Emoties hebben zwaarder gewogen dan gerechtigheid' onflict over kleur van kozijnen piritueel symposium oor zoekende mensen Muurschildering TERDAG 14 OKTOBER 1995 '5 occi r" mng in universiteitsbibliotheek pen» 'Oostenrijk en de Europese identiteit'is het onderwerp ui een lezing van dr. Hans Marte in de Leidse universiteitsbi- -:'cA iotheek (UB). Marte is directeur van de Oostenrijkse Nationale L—bliotheek en praat over de veranderende plaats van Oostenrijk [Europa. De lezing wordt op donderdag 19 oktober gehouden de grote vergaderzaal van de bibliotheek aan de Witte Singel: ,15-15.00 uur. Na afloop is er een CD-i-presentatie van de ge- iedenis, het gebouw en de collecties van de Oostenrijkse Na- lale bibliotheek. redoctoraat Leidse professor Professor A. van de Beek, kerkelijk hoogleraar aan Leidse :ulteit Godgeleerdheid, heeft een eredoctoraat gekregen in nenië. De Roemeense universiteit van Cluj (IGausenberg) e hem belonen voor zijn inspanningen voor de samenwer- g tussen gereformeerde dogmatici in Oost-Europa. Van de tek doceert in Leiden 'christelijke dogmatiek in de kerkelijke leiding'. JNO 1895 BJJi Maandag 14 October «3* gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van den heer Zaalberg, hedenochtend om halfnegen met een extra-trein de ar- iders zijner fabriek naar Amsterdam, alwaar de Tentoonstel- het Panopticum en het Rijksmuseum zouden bezocht ^vor- n. Elke werkman boven de 16 jaar ontving bij deze gelegen- id 3 en die daarbeneden 1.50. JNO 1970 woensdag 14 oktober jeugdige chansonnier-cabaretier-muzikale clown Herman i Veen is weer terug in Leiden. Moest hij het bij de serie voor- llingen in het vorig seizoen stellen met een zeer schamel be te zaal, ditmaal was de schouwburgzaal bijna tot de laatste s aats bezet. In de begeleidingsroep blonk vooral pianist Lau- is van Rooyen uit. Van Veen bracht enkele bekende nummers 'Suzanne' en 'Liefde van Later' maar vooral vele nieuwe lied- Het werd in de Schouwburg een complete muzikale happe- ig met als uitsmijter een onvervalste polonaise. - 6i: Royal chool J0175 skis :ri folg voorpagina hoteir de Leidse studente Ni- en Kok is het de eerste keer deelneemt aan het ver arde Veersymposium in Lei- toor haar dè kans t te komen met be smakers, politici, weten- appers en andere belangrij- f 39pensen uit de samenleving. 6- ir ze ziet het symposium 85 als een verrijking van haar mir'cu^um l'itae. .-Het is abso- i t geen baantjesjagerij en IJ r ben ik heel blij om. Je kunt naar hartelust discussiëren 7 km r van aiies en dat js echt ge- chiig. Het is bovendien een ver- 2pe|ing voor je eigen ideeën." sne iicolien Kok studeert rechten kunstgeschiedenis in Leiden s een van de 200 genodigde lenten. „Ik had al veel over b Veerstichting gehoord en Ie er graag een keer bijzijn. Jhet symposium is nog leuker ik dacht. Ik was bang dat vooral veel 'handjes schud- keuzef' zou zijn, maar dat is abso- nogi tn'e'zo- 3ijk. k Gisteravond hebben we met onze iderden mensen gegeten in igdei Pieterskerk. Dat was heel in- 40-24 ikwekkend: studenten en be- m smakers zaten om en om i lange tafels. Bij kaarslicht rprj )ben we over van alles en IlLu wat gepraat: ik zat naast 'i j l i psychiater, een directeur Heineken en een rechter. hoi Ap We hebben over Mandela ge discussieerd!" „De mensen hier - directeu ren, managers, het maakt niet uit wat ze zijn - zijn echt geïnte resseerd in onze mening. En ze zijn aanspreekbaar: het gaat hier absoluut niet stijfjes of for meel aan toe." Ze heeft onder meer een werkgroep van ruim tevaarder Wubbo Ockels bijge woond. „Dat was erg leuk: we zijn bij Estec in Noordwijk ge weest. De meeste lezingen zijn interessant, sommige wat min der, maar gelukkig valt er ook veel te lachen." Organisatiedeskundige Paul Nyst is ook voor het eerst op het symposium. „Het thema van daag is 'buitenspel'. En regel matig buitenspel staan vind ik erg interessant: discussiëren en filosoferen is verfrissend en es sentieel voor mijn werk. Dit symposium is echt spiritueel: het zijn allemaal zoekende mensen in de positieve zin van het woord. Mensen die Vragen stellen zonder onmiddellijk de antwoorden te willen hebben. Het is weer eens wat anders dan alleen maar werken, werken, werken." „Het leuke vind ik ook dat de studenten hier zo actief en be trokken zijn. Dat is tijdens mijn gastcolleges in Rotterdam wel eens anders. Daar zijn ze van een heel andere soort: meer een soort amoebes zonder mening, echte onderwijsconsumenten." Advocaten verwijten politie op wraak uit te zijn leiden hans koenekoop vervolg voorpagina De rechtbank is volgens de advocaten ook nog eens voorbijgegaan aan de rapporten van het ge rechtelijk laboratorium en bovenal aan de exper tise van drie deskundigen die concludeerden dat het slachtoffer niet door een misdrijf, maar door een ongeval om het leven is gekomen. „Tot op de dag van de zitting is met grove schending van alle beginselen van behoorlijke procesvoering gehan deld. Onder meer door achterhouding van ontlas tende stukken door justitie en geknoei door de politie met steunbewijzen. Emoties lijken in deze zaak zwaarder te wegen dan gerechtigheid", al dus de advocaten in een verklaring. De advocaten doelen hierbij op het feit dat de enige getuige - de psychologe - bang zou zijn ge weest voor de man terwijl politie en justitie zich zouden hebben laten leiden door revanche-gevoelens. Zij trekken overigens in twij fel dat de man ooit in therapie bij deze vrouw is geweest laat staan dat hij een dergelijke uitspraak heeft gedaan. Ook het feit dat er geen enkel spoor is van het moordwapen, maakt de uitspraak voor de advocaten - die op vrijspraak hadden gere kend - onbegrijpelijk. De daad van de 25-jarige Leidenaar is lang be schouwd als de perfecte moord. Een oog sluit zich na een doorboring weer. Daarom werd niet direct ontdekt dat de vrouw geen natuurlijke dood was gestorven. Toen de pen in het hoofd werd gevonden, was er lange tijd discussie over de vraag hoe dat kon. Van zelfmoord kon geen sprake zijn, dus bleven moord of een ongeval over als mogelijke oorzaken. Politie en justitie vermoedden zelf dat het moord was en zochten toen al de dader in de fa miliekring. Het rapport van B. Cohen, een autori teit op het gebied van forensische geneeskunde, gaf uiteindelijk de doorslag. Zou het moord zijn geweest, dan had de vrouw vooraf bedwelmd moeten zijn. Aangezien daar geen sporen van wa ren gevonden, moesten politie en justitie toen aannemen dat de vrouw was gevallen met een pen in haar hand. Bij die val zou de balpen pre cies door het oog zijn geboord. Begin dit jaar opende justitie de zaak weer. Een amanuensis van de school waar de Leidenaar destijds leerling was, verklaarde dat hij scholieren vlak vóór de dood van de vrouw had horen spre ken over de perfecte moord. Al snel werd de zoon aangehouden. De advocaten Raymakers en Ficq suggereerden tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden dat politie en justitie de zaak alleen maar hadden geopend uit wraak voor het mislukken van het onderzoek in 1991. Zij beschuldigden de rechercheurs ervan dat ze gefixeerd waren ge weest op moord. Een ongeluk hadden zijn niet eens overwogen. Marktkooplui willen niet verhuizen Op de afdeling groenten na, wil len de marktkooplieden die op woensdag op de Nieuwe Rijn staan, niet verhuizen naar de overkant van de gracht. Dat la ten ze weten in een brief aan de gemeente, waaronder 15 hand tekeningen staan. De actie, waarvoor het initia tief is uitgegaan van de Hilver- sumse CD-handelaar mevrouw C. Balk, duidt op interne ver deeld onder de ambulante han del. Het voorstel om de woens- dagmarkt te concentreren op de Aal- en Botermarkt en de Nieu we Rijn voor terrassen te ge bruiken, is namelijk van de am bulante handel zélf afkomstig. C. Verplancke, voorzitter van de Leidse afdeling van de verenig de marktkooplui, wil ermee voorkomen dat terrassen tussen kramen komen te staan. Het liefst wil de -ambulante handel helemaal geen terrassen maar het gemeentebestuur is voornemens dat idee door te zetten. „Het is kiezen uit twee kwaden", zegt Verplancke: „Of je blijft staan op de Nieuwe Rijn en je krijgt een terras naast je, of je steekt over naar een wat min der goede plek waar je van ter rassen geen last hebt. Ik heb be grepen dat de overgrote meer derheid van de kooplieden een voorkeur heeft voor het laatste. Vandaar het voorstel." Voor de zaterdagmarkt werkt het plan overigens niet. Dan zijn er twee keer zo veel kramen en passen de marktkooplui niet met z'n allen op de Aal- en Bo termarkt. Verplancke verwijt mevrouw Balk 'dat ze verdeeldheid zaait' onder de kooplui. Balk meent op haar beurt dat Verplancke te snel met een compromis is ge komen. „De ambulante handel hoeft op woensdag helemaal niet te verhuizen voor terrassen om de «doodeenvoudige reden dat de meeste horeca-ondeme- mers aan de Nieuwe Rijn niet eens terrasplannen hebben. Ik voorspel dat de omzet van marktkooplui die op de Aal markt terechtkomen, zal kelde ren. De groep achter deze actie is niet van plan opzij te gaan." De kunstenaressen Hettie Arens, Judith Karstens ring op het schoolplein van basisschool De Schakel Marja de Bock werken aan een grote muurschilde- tan de Leidse Storm Buysingstraat. De schildering toont spelende en lerende kinderen. De Schakel heeft zelf de opdracht verstrekt aan de kunstenaars, die gedrieën de groep Opzet '90 vormen, om het plein te verfraaien. In de herstfvakantie wordt het werk af gerond. FOTO HIELCO KUIPERS Enquête onder 1000 Leidenaars Parkeren is het meest nijpende probleem van Leiden, vinden Leidenaars. Dat blijkt uit de uitslag van een en quête van Onderzoek en Statistiek b.v. Dit bureau heeft net als vorig jaar geïnformeerd naar de belangrijkste pro blemen waarmee Leidenaars worstelen. Van de duizend Leidenaars van 16 jaar en ouder die zijn onder vraagd, noemden 221 stadsge noten het parkeerprobleem het belangrijkste probleem. Dat zijn er twee keer zo veel als vorig jaar, toen parkeren ook het meest werd genoemd. De onderzoekers hebben par keren samen met verkeersover last, openbaar vervoer en de be reikbaarheid van het centrum in één cluster ondergebracht. Maar liefst zes van de tien Lei denaars noemden een onder werp uit deze groep. Ook criminaliteit is vaker ge noemd dan vorig jaar. In 1994 klaagde 19 procent vooral hier over, dit jaar is dat 26 procent. Daarmee heeft criminaliteit de woningnood van de tweede plaats verdrongen. Woningnood scoorde vorig jaar samen met zaken als woonlasten en onder houd van woningen 32 procent. Dat percentage is teruggelopen naar tien. Onderzoek en Statistiek kan deze verschuiving niet verkla ren. Het aantal woningzoeken den noch hel aantal beschikba re woningen is noemenswaar dig veranderd. „Wel is het zo dat het aantal studenten snel te rugloopt en onder deze groep woningnood vrijwel tot het ver leden behoort", aldus H. Det- mar van Onderzoek en Statis tiek. Wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) ziet in de cij fers geen enkele aanleiding om zichzelf op de borst te kloppen. Hij wenst de betekenis van de enquete te relativeren omdat deze is gebaseerd op 'een spon tane mededeling van mensen die in hun dagelijkse bezighe den worden gestoord'. „Wat voorin het hoofd zit, komt er dan als eerste uit. En de krant bepaalt wat voorin het hoofd zit. De media hebben vooral bericht over verzet tegen bouwplannen. Woningzoeken- - den komen in dit soort discus sies nooit aan bod en worden dientengevolge ook niet als pro bleemgenoemd." „Iets dergelijks geldt voor par keren. Winkeliers en binnen stadbewoners hebben het er nooit over dat de binnenstad wordt verfraaid, zoals de Oude Rijn, maar zien alleen maar het parkeerprobleem Net als criminaliteit is het on derwerp 'gemeentelijke heffin- gen' een snelle Mijger s.in ne gen naar veertien procent. Vol gens de onderzoekers bestaat een evenredig verband lussen de hoogte van het inkomen en het naar voren schuiven van de gemeentelijke heffingen als grootste probleem van de stad. Opvallend is voorts dat in 1995 asielzoekers en hoge con centraties buitenlanders in lx?idse wijken door bijna nie mand meer als een probleem worden ervaren. Vorig jaar, toen de enquete min of meer samen viel met de.komst van het asiel zoekerscentrum in Roomburg, scoorden deze onderwerpen elf procent, nu slechts drie. Pjpneente: karakter buurt gaat teloor annet van aarsen li ider Dtel! chili n Ca de Stichting Leid- itudentenhuisvesting (SLS) ën over de kleur van de ko- ?n van een studentenhuis de Johan de Wittstraat. Bij ec i opknapbeurt van het pand raamlijsten per abuis wit lilderd en dat is de ge- doorn in het oog. iu* itnekleurige kozijnen de bewegende igpelen, stond er in de bouw- ^tnning. B en W dreigen de ïting nu met een dwangsom 9.000 gulden per week als wast niet opnieuw ter hand fdt genomen. Onzin, vindt intenhuisvesting. Wit was niet de bedoeling het misstaat ook niet. Hoe fout kon worden gemaakt, is bekend. Gisteren iifiahdelde de commissie voor bezwaar het protest ide stichting. We zijn ontzettend teleurge- in de rigide houding van gemeente", beklaagde i ijten zich gisteren namens de „Zoals het pand er nu uit- detoneert het echt niet met •mgeving. Er staan meer ge- uwen met witte kozijnen lohan de Wittstraat. Als Meuren zouden moeten opnieuw - fors bedrag investeren." Zo- 3301de welstandscommissie, als ;/SGR EES: VI '01 nt door: Henny van Egmond CHTERGROND Leidenaars draaien op voor lagere belasting bedrijven Witte kozijn- i de Johan de Wittstraat. „Het karakter v de ambtenaren en het college van B en W vinden het frisse wit op de kozijnen 'onaanvaard baar'. Een vertegenwoordiger van de welstandscommissie: „Het karakter van de buurt gaat op deze manier teloor." Het lijkt er overigens op dat de gemeente een vormfout heeft gemaakt bij het aankondi gen van de dwangsom. In eerste instantie werd een brief ge stuurd waarin gedreigd werd met bestuurdwang, een tweede brief kondigde de bewuste dwangsom aan. Maar de ge meente zou verzuimd hebben eerst met de SLS te gaap praten bij wijze van waarschuwing. SLS-woordvoerder Luijten vindt het maar een vervelende zaak. Eigenaren van omliggen de huizen met witte kozijnen krijgen van de gemeente niets te horen. Die hebben ooit hun raamlijsten opnieuw in de verf gezet en daarvoor is geen ver gunning nodig. „Dat betekent dus dat er geen haan naar kraait als we nu de kozijnen in de kleuren volgens de bouwver gunning schilderen en we ver volgens over twee weken de ko zijnen opnieuw in wit overschil deren." Hij verwacht overigens niet dat de SLS naar de rechter zal stappen, als de gemeente op haar strepen blijft staan. „We proberen juist de verstandhou ding met de gemeente te verbe teren en dan is het onlogisch om verder te gaan procederen." Leiden krijgt jaarlijks zo'n 50 miljoen gul den binnen via de OZB. De helft van dat geld wordt momenteel betaald door de be drijven, de andere helft brengen eigenaren en huurders van huizen op. Het afgelopen jaar zijn taxateurs op pad geweest in Lei den. De precieze uitkomsten van hun werk zijn nog onbekend, maar de prognoses voorspellen weinig goeds. De bedrijfsge bouwen zijn nauwelijks in waarde gestegen, de huizen daarentegen wel. Daarbij valt op dat vooral goedkopere woningen - grofweg met een waarde tot 300.000 gulden - veel duurder zijn geworden dan de huizen van meer dan drie ton. De goedkopere wonin gen stegen zo'n 70 procent, de duurdere 'slechts' dertig procent. Omdat de totaalopbrengst van de OZB van 50 miljoen in principe niet mag veranderen, dat heeft de politiek namelijk afgesproken, wordt de rekening aan de Leidenaars gepre senteerd. En die nota is gepeperd. Hoe zit het nu feitelijk? Als het huidige tarief wordt gehandhaafd, stijgt de opbrengst van de OZB tot ver boven de 50 miljoen gulden' omdat het onroerend goed meer waard is geworden. Dat mag van de politiek niet, dus volgt er een tariefsverlaging. Die geldt dan zowel voor de bedrijven als de particulie ren, omdat er wettelijk geen verschil tussen In het collegeprogramma stond het zo mooi. De gemeentelijke lasten zullen de komende vier jaar slechts worden verhoogd met het prijsindexcijfer, het getal waarmee de prijzen gemiddeld in Nedèrland zijn gestegen. Toch krijgen burgers van Leiden volgend jaar een aanslag voor de onroerende-zaakbelasting (OZB) in de brievenbus die honderden guldens hoger kan zijn dan dit jaar. Er is niets aan te doen, laat wethouder Joop Walenkamp weten. Het is het gevolg van de gestegen waarde van woningen. de tarieven gemaakt mag worden. De Leidse bedrijven kunnen in hun handen wrijven. Zij profiteren van die lagere tarie ven. Het bedrijfsonroerend goed is namelijk niet in waarde gestegen. Dus elke verlaging van het tarief merken zij direct in hun por temonnee. Een voorzichtige raming wijst uit dat het bedrijfsleven een voordeel van zo'n vijf miljoen gulden kan verwachten, een verlaging van de OZB met maar liefst twintig procent. De Leidenaars zullen de portemonnee moeten trekken om het voordeel voor de bedrijven te betalen. Lagere tarieven bete kent in hun geval hogere aanslagen, omdat hun woningen wel meer waard zijn gewor den. En dat kan fors oplopen. Verhogingen van honderden guldens zijn waarschijnlijk. Extra wrang is dat eigenaren en gebruikers van goedkopere woningen dubbel worden gepakt. De waarde van die woningen - tot zo'n 300.000 gulden - is twee keer zoveel gestegen vergeleken met de huizen boven de drie ton. Juist mensen in goedkopere woningen, veelal mensen ook met een lager inkomen, zullen daarom harder worden ge troffen door de hogere belastingaanslag. De gemeente Leiden kan de hogere belas tingaanslag voor huizenbezitters en huur ders slechts voorkomen door het totale be drag dat jaarlijks aan OZB wordt geïnd te verlagen. Verschillende tarieven voor be drijfs- en particulier onroerend goed zijn namelijk wettelijk niet toegestaan. Voorals nog kiest politiek verantwoordelijk wethou der Walenkamp niet voor een lagere OZB opbrengst. Zo'n keus leidt onvermijdelijk tot nieuwe bezuinigingen. En daar heeft hij geen zin in. Steunt een meerderheid van de gemeenteraad de opstelling van Walen kamp dan is de fors hogere OZB-aanslag voor de burgers onvermijdelijk. En krijgen de Leidse bedrijven gezamenlijk een dou ceurtje van pakweg vijf miljoen. Met dank Leiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11